Dodaj do ulubionych

Olimpiada Matematyczna Juniorów 2019/2020

13.07.19, 22:25
Nowy sezon konkursowy można uznać za otwarty! Terminarz pojawiła się wczoraj na stornie MKO. Równolegle te wiadomości nie zostały podane na stronie OMJ ani profilu na fb. Z końcem roku szkolnego zrezygnował po wielu latach szefowaniu olimpiadzie pan Waldemar Pompe. Odejście tak zaangażowanej i kompetentnej osoby zawsze budzi niepokój. Oby znalazł się godny następca.

Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej zaprasza w nadchodzącym roku szkolnym 2019/2020 do udziału w olimpiadzie matematycznej skierowanej do uczniów starszych klas szkół podstawowych.

Część testowa zawodów pierwszego stopnia jest przeprowadzana we wszystkich zarejestrowanych w systemie szkołach w tym samym czasie, co stwarza uczniom możliwość rywalizacji ze swoimi rówieśnikami z całej Polski. Dzięki obszernym statystykom, jakie są udostępniane przez organizatorów uczestniczącym w zawodach szkołom natychmiast po teście, mają one możliwość porównania uzyskanych wyników na tle powiatu, województwa oraz kraju.

Terminarz XV edycji Olimpiady Matematycznej Juniorów w roku szkolnym 2019/2020 został zgłoszony w Ministerstwie Edukacji Narodowej i przedstawia się następująco:

− zawody pierwszego stopnia, część testowa: 26 września 2019 r. (czwartek)
− zawody drugiego stopnia: 11 stycznia 2020 r. (sobota)
− zawody trzeciego stopnia: 21 marca 2020 r. (sobota)
Obserwuj wątek
   • jan.nowak.7 Re: Olimpiada Matematyczna Juniorów 2019/2020 28.09.19, 14:10
    80% czyli 12 punktów to bardzo dobry wynik. Oznacza, że tylko 200 uczniów w Polsce napisało test lepiej. Gratulacje dla dziecka, szczególnie jeśli wcześniej nie miało do czynienia z OMJ ("obycie" z zadaniami gra dużą role). Test OMJ jest trudny i znakomicie wyławia talenty matematyczne - w tym roku tylko 8 uczniów miało maksimum punktów na ponad 7000 piszących. Tak jest zresztą każdego roku.
  • jan.nowak.7 Re: Olimpiada Matematyczna Juniorów 2019/2020 27.12.19, 12:41
   I jeszcze, mimo agonii tego forum, mała rekomendacja artykułu-omówienia pierwszego etapu OMJ - bo pełne wyniki zostały opublikowane w ostatni piątek, 20 grudnia, tuz przed świąteczna przerwą. Pokazują one zmiany na liście szkół-przodowników w stosunku do statystyk z ostatnich lat.

   niedlachaosuwszkole.pl/2019/12/27/xv-olimpiada-matematyczna-juniorow-statystyki-nie-klamia/
   • anika27 Re: Olimpiada Matematyczna Juniorów 2019/2020 10.01.20, 02:00
    Mam nadzieję, że to forum jeszcze trochę pofunkcjonuje :) Dzielenie się wiedzą, pomogło przebrnąć przez ten trudny okres reformowanego rocznika. Ósmoklasista szczęśliwie już w swojej wymarzonej szkole, ale drugie dziecię jeszcze to ma przed sobą... a MKO szaleje :/
    Odnosząc sie do załączonego przez Pana Jana artykułu, niestety musze się zgodzić z autorem. W szkole moich dzieci nie było i nie ma żadnego wsparcia ze strony nauczyli dla tych, którzy postanowili zmierzyć się z OMJ. Pomoc w przygotowaniu do II etapu? Zapomij. Jedyne co z siebie wykrzesali to zgłoszenie szkoły do olimpiady i przeprowadzenie testu. Smutne.
    • dorga1 Re: Olimpiada Matematyczna Juniorów 2019/2020 12.01.20, 20:06
     To fakt, że w szkołach jest fatalnie ze wsparciem uczniów zdolnych. Ale w niektórych jeszcze funkcjonują kółka matematyczne. U nas niestety wyglądało to tak, że mąż tydzień przed drugim etapem uczył się tego materiału i udało mu się usiąść z synem dosłownie trzy razy po pół godziny nad zadaniami. Na więcej nie było czasu. Syn rozwiązał 4 zadania, ale oczywiście na wyniki musimy poczekać. Śmieszy mnie tylko i równocześnie wkurza, że trzeba podawać nazwiska nauczycieli do wszystkich konkursów matematycznych. A oni przecież kompletnie nic nie robią, przynajmniej w naszym wypadku.
     • grocholica Re: Olimpiada Matematyczna Juniorów 2019/2020 13.01.20, 12:14
      Są zapewne tacy nauczyciele, którzy coś robią, bo przecież ktoś jeździ na te seminaria czy był na szkoleniu podczas 2 etapu.

      Mam wrażenie, ze nauczyciele ze zwykłej szkoły nie są często w stanie ogarnąć takiej matematyki; to chba jeszcze coś trudniejszego niż konkurs kuratoryjny
   • dorga1 Re: Olimpiada Matematyczna Juniorów 2019/2020 13.01.20, 17:02
    Patrząc na naszą szkołę społeczną, a nie publiczną, kompletnie nie zgadzam się z tym artykułem. Mam bardzo zdolnego syna, dostaliśmy nawet opinię z poradni i sugestię dla szkoły z prośbą o indywidualny tok z matematyki, kontakty z uczelniami wyższymi itp. To była klasa 4. Ze swoimi umiejętnościami wychodził poza skalę. I to było nic dla szkoły. Nie znalazł się nauczyciel, który by go wsparł. Jest teraz w ósmej klasie i dostał nauczycielkę, która za nim po prostu nie nadążała i do tego wszystkiego robiła błędy, które syn musiał jej tłumaczyć. I nie mówię tu o w żadnym wypadku o poziomie tej olimpiady. To były zadania na poziomie szkoły podstawowej, bo na trudniejsze nauczycielki nie było już stać. Za to obok jest szkoła publiczna i z niej na konkursach zawsze jest co najmniej kilku laureatów. I nawet kółko matematyczne mają i to na wysokim poziomie. Pewnie trafiliśmy do fatalnej szkoły, ale ten artykuł to nie reguła. Uważam, że w Polsce w ogóle nie ma wsparcia dla uczniów zdolnych. Nie inwestuje się w nich, a potem wszyscy się dziwią, że zdolni wyjeżdżają.
  • dorga1 Re: Olimpiada Matematyczna Juniorów 2019/2020 20.01.20, 10:18
   Są już wyniki drugiego etapu. I mam pytanie o poziom, czy wystarczy mieć 50% punktów, czy w tym roku będzie to za mało, żeby przejść dalej? Zetknęliśmy się po raz pierwszy z tym konkursem i muszę powiedzieć, że synowi spodobała się taka forma (chodzi o drugi etap), a brał już udział w innych konkursach matematycznych.
   • jan.nowak.7 Re: Olimpiada Matematyczna Juniorów 2019/2020 20.01.20, 12:53
    Próg gwarantujący awans jest ustalany w zależności od wyników uczestników, tak by w miarę sprawnie można było przeprowadzić w jednej sali ostatni III etap (ok. 200 osób, może trochę więcej). Istotne też jest oczywiście, że wszyscy, którzy awansują otrzymują uprawnienia w rekrutacji do szkół średnich. Rok temu były dwa progi : 21 pkt dla gimnazjum i 15 pkt dla SP.
    • dorga1 Re: Olimpiada Matematyczna Juniorów 2019/2020 20.01.20, 13:26
     Uświadomiłam sobie właśnie, że mamy takie czasy, że jeżeli chcemy, żeby zdolne dziecko się rozwijało (przynajmniej na własnym poziomie), to nie ma szans bez płatnych zajęć, czyli innymi słowy korepetycji.
     W szkole, do której chodzi syn, nie ma nauczyciela, który potrafiłby rozwiązać zadania z olimpiady. Wieje grozą, ale taka jest rzeczywistość. Ba, mają problemy nawet z zadaniami kuratoryjnymi. W Krakowie pod tym względem jest koszmar. Teraz zastanawiam się, czy jest jakieś liceum, które zajmuje się uczniami zdolnymi matematycznie. I co zrobić, kiedy nie ma pieniędzy.
  • jan.nowak.7 Re: Olimpiada Matematyczna Juniorów 2019/2020 04.02.20, 20:09
   Od dziś znana jest już oficjalna lista finalistów OMJ - to szczęśliwcy, którzy dostaną się do szkoły średniej niezależnie od innych kryteriów. Lista jest krótsza niż to bywało - są na niej tylko 123 osoby.

   Widać też poważne "nierówności", głębsze chyba niż w latach minionych.

   Uczniowie z Warszawy i wieńca miejscowości wokół miasta to aż 56 osób, czyli niemal połowa finalistów...

   Jest i inne uderzające zjawisko - mamy w Polsce dwie nieduże szkoły, które wprowadziły do finału 21 uczniów (prawie 20% stanu!). Rekordzistką jest SP z oddziałami Integracyjnymi nr 221 w Warszawie (12 osób w finale), a za nią SP nr 6 przy Unisławy w Szczecinie (9 osób w finale). To są wyjątkowe szkoły, bo obie kontynuują pracę matematycznych gimnazjów sprzed reformy Anny Zalewskiej znacznie poszerzając program i ćwicząc "matematykę olimpijską". Obie maja wybitnych i zaangażowanych nauczycieli matematyki. A ponieważ reforma pozbawiła je konkurencji innych szkół publicznych...

   W rezultacie warszawska SP 221 wprowadziła do finału więcej swoich uczniów niż jakiekolwiek miasto w Polsce poza Warszawą.

   Te mocno zachwiane proporcje martwią oczywiście organizatorów. Gołym okiem widać bowiem, że w wielu regionach uzdolnieni uczniowie nie mają w tej chwili potrzebnego im wsparcia. Sytuacji nie poprawiają szkolenia dla nauczycieli. Powstała więc nowa obiecująca inicjatywa. To pomysł, żeby skierować realną pomoc do 40 uczniów o zainteresowaniach matematycznych z małych miejscowości, których podczas II etapu OMJ prześcignęli dużo lepiej przygotowani koledzy z dużych ośrodków. W tym roku w sierpniu zostaną dla tych uczniów zorganizowane przez Uniwersytet Warszawski z funduszy unijnych dwa obozy naukowe.
   • dorga1 Re: Olimpiada Matematyczna Juniorów 2019/2020 04.02.20, 20:53
    Syn jest wśród finalistów i powiem szczerze, że jesteśmy wdzięczni nauczycielce matematyki, za to że zaproponowała synowi udział w tej olimpiadzie. Przynajmniej tyle i aż tyle.
    A tak z ciekawości zapytam, dlaczego w tym roku lista finalistów jest krótsza?
      • jan.nowak.7 Re: Olimpiada Matematyczna Juniorów 2019/2020 05.02.20, 23:30
       Dołączam się do gratulacji.

       Liczba finalistów zależy między innymi od nasuwającego się "punktu odcięcia". Czasami obniżenie progu o jeden punkt powoduje, że pula osób znacznie się zwiększa. Bardziej niż by chcieli organizatorzy.

       Mogą być oczywiście i zewnętrzne naciski, by finał nie był liczny, bo wiadomo, że wszyscy uczestnicy III etapu mają wolny wstęp do liceum.

       W Warszawie tych 56 finalistów robi już tłok, bo to dokładnie tyle, ile jest miejsc w dwóch mateksach w Staszicu (oczywiście nie wszyscy wybiorą te klasy, ale znakomita większość). A do tego dojdą laureaci kuratora i przyjezdni...
       • dorga1 Re: Olimpiada Matematyczna Juniorów 2019/2020 06.02.20, 11:17
        Dziękuję za gratulacje. Oczywiście rozumiem tutaj kwestie ustalenia progu. W Krakowie Olimpiada nie jest tak popularna przynajmniej na poziomie szkół podstawowych. Za to już teraz wiem, że w V LO jest zainteresowanie tym tematem, więc przynajmniej będzie się gdzie zaczepić.

        Niestety w edukacji coraz bardziej widać podziały w zamożności społeczeństwa, a nie ma prawie żadnego wsparcia dla dzieci z rodzin biedniejszych. To znaczy jest często wsparcie i dodatkowe punkty dla dzieci z mniejszych miejscowości, ale brakuje tego w miastach. Owszem są liczne kursy, korepetycje, ale to wszystko jest płatne. A szkoda, że nie ma wsparcia w szkołach dla dzieci naprawdę zdolnych, jakie jest w innych krajach.
        • jan.nowak.7 Re: Olimpiada Matematyczna Juniorów 2019/2020 06.02.20, 12:07
         Kraków jest wcale nienajgorszym miejscem dla dziecka z talentem matematycznym.

         To znaczy na poziomie szkół podstawowowych zapewne jest jak wszędzie - nędznie i raczej nie można liczyć, że nauczyciel będzie łowił perły. Ale jak się już rodzice pokonają tę barierę, to jest nieźle.

         W Małopolsce najzdolniejsi uczniowie są objęci specjalną opieką pracowników wydziału matematyki UJ. Taki program powstał 2 lata temu - nie wiem czy prowadzony jest świeży nabór, ale warto się tym zainteresować. Takiego programu nie ma w innych regionach kraju.

         W Krakowie mieszka/uczy się kilku uczniów ze światowej czołówki - to też jest cenna okoliczność, bo warto trafić w ich orbitę. Oni uczą się w V LO i współprowadzą internetowe szkolenia dla uczestników OMJ.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka