Dodaj do ulubionych

Aparat słuchowy

12.09.07, 18:28
Lekarz stwierdził u mnie ubytek słuchu i zaproponował aparat
słuchowy.Czy lecząc się w ramach NFZ za taki aparat muszę płacić?
Obserwuj wątek
      • vikii2 Re: Aparat słuchowy 13.09.07, 15:10
        Jestem ,akurat w tym temacie.Pomagam starszej osobie u
        ktorej lekarz "przepisal " aparat sluchowy.Wysylasz recepty na
        aparat i wkladki(jezeli u Ciebie w miescie nie ma NFZ)do
        NFZ poleconym i czekasz jak Tobie odesla i potwierdza
        pieczecia .Wtedy masz znizke ,ponad 500zl(nie pamietam
        dokladnie) ,ale nie 1000zl.U mnie w miescie jest jedna firma
        Audiofon i maja najtansze aparaty od 2000zl,a drozsze do
        10000zl minus ta znizka.Przed kupnem musisz umowic sie na
        wizyte bezplatna ,badanie sluchu i dopasowanie aparatu do
        Twojej wady,trwa to okolo 2 godz..Mozna wziasc kredyt
        Tu nie jestem pewna ,czy jeszcze Pefron cos
        nie "doklada".Nie pytalam tego .
    • hela83 Re: Aparat słuchowy 13.09.07, 17:52
      Wszystko zalezy od wieku,czy sie uczys czy tez nie.Otoz z nfz przysługuje
      nastepujaca refundacja:

DZIECI I MŁODZIEŻ DO 18 ROKU ŻYCIA - refundacja obejmuje kwotę 1500,00 zł. na 1
      lub 2 aparaty słuchowe, dla dzieci na władki - 60,00 zł. Rodzice dzieci
      niedosłyszących mogą złożyć wniosek o dofinansowanie w regionalnym ośrodku MOPS,
      PFRON lub innej organizacji pomocy społecznej (po uzyskaniu orzeczenia o stopniu
      niepełnosprawności). Dofinansowanie obejmuje 150% wartości kwoty limitu, tj.
      maksymalnie 2250,00 zł.

MŁODZIEŻ UCZĄCA SIĘ DO 26 ROKU ŻYCIA - refundacja obejmuje kwotę 1500,00 zł. na
      1 lub 2 aparaty słuchowe, wkładki uszne - 60 lub 50 zł na jedna w zależności od
      województwa

DOROSŁE OSOBY PRACUJĄCE - refundacja 1 lub 2 aparatów słuchowych w wysokościi
      560 zł + 50 zł za wkładkę na przewodnictwo powietrzne (po załączeniu
      zaświadczenia od lekarza laryngologa); 1050,00 zł w przypadku protezowania
      aparatami na przewodnictwo kostne. Pacjent może starać się o rozpatrzenie
      wniosku na 2 aparaty (w przypadku konieczności zaaparatowania obusznego) w
      regionalnych oddziałach MOPS lub innych ośrodkach pomocy społecznej

RENCIŚCI, EMERYCI I OSOBY BEZROBOTNE - refundacja 1 aparatu słuchowego w
      wysokości 560 zł + 50 zł za wkładkę.

Czy tez posiadasz orzeczenie o niepełnosprawnosci-jesli tak to mozesz otrzymac
      dotacji do 150% kwoty ktora ci da nfz,a jesli nie-to warto sie o nie
      postarac.Ceny sa rozne zalezy to tez od tego czy ma to byc aparat cyfrowy czy
      tez analogowy,czy tez zauszny czy wewnatrzkanalowy.Aparat analogowy mozesz juz
      miec od 800zl(560zl-refundacja,lub 1500-dzieci,mlodziez)a cyfrowy od 2 tys-albo
      i tez drozsze.Ja z racji iz studjuje dostałam aparty za darmo tzn.(dotacja nfz i
      pfronu).moj ubytek to 60i70db
      • vikii2 Re: Hela 14.09.07, 08:09
        Dziekuje i mam jeszcze jedno pytanie
        Czy warto zalatwiac osobie starszej(90lat) stopien
        niepelnosprawnosci?, bo rente ma ,ale na narzadu ruchu.
        Czy warto kupowac aparat cyfrowy w tym wieku? Moze
        znalazlabym w innym miescie tanszy tzn analogowy.Czym on
        sie rozni? Tylko mam klopot z zawiezieniem tej osoby ,bo
        jest niepelnosprawna ,porusza sie przy pomocy chodzika.
        Czy przy dofinansowaniu brane sa kryteria dochodowe? Kredytu
        nie udziela w tym wieku
        Wiem ,ze recepty wazne sa 3-mce ,a wizyte ,na badanie
        sluchu i aparat mam w poniedzialek .Czas goni.
        • hela83 Re: Hela 14.09.07, 09:07
          "Czy warto zalatwiac osobie starszej(90lat) stopien
          niepelnosprawnosci?, bo rente ma ,ale na narzadu ruchu"-Jesli nie ma a nie
          piszesz tu nic o orzeczeniu o niepelnosprawnsoci tylko o rencie-to warto-idzies
          do mopsu lub pcpr-i pobierasz wniosek na komisje lub tez skieruja cie do zespolu
          orzekania o niepelnosprawnsoci-i tam pobierzesz potrzebne papiery.Nastepnie z
          tym wnioskiem na komisje idzies do laryngologa ktory go wypelnia i skieruje na
          bad sluchu ,kopiujesz cala karte pacjenta i składas tam gdzie pobrałas wniosek
          za okolo 1 miesiac gora poltora miesiaca przyjdzie do domu wezwanie aby stawic
          sie na komisje.

"Czy warto kupowac aparat cyfrowy w tym wieku? Moze
          znalazlabym w innym miescie tanszy tzn analogowy"-to zalezy tez od ciebie w
          pewnym sensi gdyz aparty cyfrowe sa drozsze niz anlogowe a to dlatego iz w
          aparcie cyfrowy-jest on ustawiany komputerowo(tzn masz w aparcie taki maly
          przycisk ktorym jak nacisnies raz go to przejdzie na nastepny poziom
          słyszenia(glosniejszy lub cichszy-ja w swoim aparacie ma mozliwosc przejscia na
          3 poziomu-jesli chodzi o glosnosc a analogowy sam pacjent reguluje sobie
          głosnosc za pomoca pokretła.Zalezne tez jest od tego jaki stopien ubytku ma ta
          osoba bo jesli duzy to cyfrowe sa wtedy jeszcze drozsze,a funduszy czy cie
          pieniadze puszczaja.Z własnego doswiadczenia nosze od 2 lat cyfrowe aparty moge
          ci powiedziec ze brzmienie glosu jest w nich naturalnetzn takie jak slyszy osoba
          ktora nie ma ubytku sluchu,a w anlogowym nie wiem bo nie miała tych apartow ani
          ich nie testowałam.
          "Czy przy dofinansowaniu brane sa kryteria dochodowe"-z nfz nie a z pfronu jak
          bys dostala orzeczenie to tak ale to jest dosc duza kwota na osobe ponad 1000zl
          netto a w przypadku osoby samotnej jeszcze wiecej chyba cos ponad 1200zl netto.
          "Tylko mam klopot z zawiezieniem tej osoby ,bo
          jest niepelnosprawna ,porusza sie przy pomocy chodzika"-moze ktos z rodziny ma
          auto mysle ze byloby to najprostsze rozwiaznie
          "Wiem ,ze recepty wazne sa 3-mce ,a wizyte ,na badanie
          sluchu i aparat mam w poniedzialek .Czas goni"-jesli nie podbilas jeszcze
          wnioskow na apart z nfz to sie nic nie dzieje gorzej jak podbilas to musiasz
          załatwiac.Mysle ze powinasz sie przejsc w poniedzialek zbadaja sluch i dogadaj z
          nimi na temat cen apartow tzn anologowych i cyfrowych-powinni ci przedstawioc
          kilka ofert a nie jedna ze onna inno jest najlepsza.Poprosz ich takze aby dali
          ci wydruk audiogramu-tzn bad sluchu.powiedz im np ze przyjdziesz za 2,3 dni,
          wtedy mozesz wziasc audiogram i isc do innego punktu protetycznegoi i spytac
          sie jaki onni ci polecaja ap.cyfrowe i analogowe.Jest jeszcze jedno wyjscie na
          allegro(wpisujesz w szukaj aparty sluchowe)-mozna kupic uzywane a nie raz nowe
          aparaty sluchowe zarowno cyfrowe(500-750zl) i anlogowe(sa od nawet od 80zl do
          300zl) duzo taniej-jesli cie fundusze nie puszczaja bo wcale nie jest to tania
          rzecz.Tylko tam musialabys wiedziec jaki ubytek ma ta osoba starsza i troche
          poszperac po necie aby sprawdzic zakres dzialania apartu.Musialabys wykonac w
          puncie protetycznym odcisk wkladki usznej.Jesli masz jakies pytania to pisz odpowiem
          • vikii2 Re: Hela 14.09.07, 14:14
            B. dziekuje ,ale Ty masz duza wiedze ,az mnie
            zatkalo ,ale oczywiscie pozytywnie.
            Niedawalo to mi spokoju i zaraz po napisaniu
            postu ,poszlam do laryngolog ,zeby poradzila
            jaki .Zdecydowanie cyfrowy ,tak jak piszesz i to samo
            mowila. Jezeli chodzi o dofinansowanie z Pefronu(nie
            bylam ) ,to dr mowila ,ze emerytura ,czy renta musi nie
            przekraczac 1000zl ,niestety nie zalapie sie .
            Pozniej jeszcze raz poczytam Twoje cenne wskazowki i
            zobaczymy ,co w poniedzialek powiedza.
            Pani ,ktora tam pracuje bardzo nieuprzejma ,ale narazie nie
            mam wyboru, bo tylko jeden "sklep".A wozic ta kobiete ,to
            nie problem (nie chodzi o auto ,bo mam),tylko panicznie
            boi sie schodow.Sasiedzi pomagaja ,znosimy ja na krzesle z
            3 pietra.Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam
            • hela83 Re: Hela 14.09.07, 16:22
              Nie ma za co-sama zalatwialam sobie 2 aparaty stad to wiem-ja z racji iz
              studiuje dostalam aparty za darmo(koszta pokryly dotacja z nfz i z pfronu).
              "Jezeli chodzi o dofinansowanie z Pefronu(nie
              bylam ) ,to dr mowila ,ze emerytura ,czy renta musi nie
              przekraczac 1000zl ,niestety nie zalapie sie"-przejdz sie do mopsu i dowiedz sie
              przeciez nic nie stracisz na spytaniu sie jedynie mozesz zyskac-bo na pewno ta
              starsza osoba jest sama-wiec podejrzewam ze dochod mialby liczony jako osoba
              samotna a to cos ponad 1200zl netto(nie brutto) z groszami.
              "Pani ,ktora tam pracuje bardzo nieuprzejma ,ale narazie nie
              mam wyboru, bo tylko jeden "sklep"-po prostu chodzi o ty ze ci ci nie wcisli
              najdrozeszgo,bo dobry cyfrowy aparat idzie juz dobrac w granicy 2000-2500zl za
              sztuke
    • niepelnosprawni.info Re: Aparat słuchowy 14.09.07, 09:47
      Wysokość udziału własnego ubezpieczonego w cenie nabycia raz na 5 lat to:
      - bezpłatnie dzieci i młodzież do 18 roku życia lub do 26 roku życia w przypadku pobierania nauki;
      - 30% dorośli.
      (Dz.U.03.85.787)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka