Dodaj do ulubionych

Miłość bliźniego

09.09.10, 20:07
- Jest-że człek, ktory dzisiaj szczerze głosiłby ten ewangeliczny postulat reliktem uprzedniej epoki? A może nawet krypto-komuchem? Bo przecież - teraz liczy się ten, kto innych wyprzedzi, okaże sie lepszy. Ostatnich gryzą psy. No moze liczyć na opiekę społeczną i darmową zupkę. W epoce totalnej rywalizacji wszystkich ze wszystkimi...
Obserwuj wątek
  • bartos29 Re: Miłość bliźniego 10.09.10, 12:44
   Ten postulat - nie tylko ewangeliczny , bo funkcjonuje też w Biblii i w Talmudzie, gdyby spojrzeć na niego pozytywnie oznacza otwarcie na drugiego człowieka otwarcie na "innego", nie zakleszczanie się w sobie, w swoim stadzie, czy plemieniu. Wzięcie w nawias różnic, antagonizmów, konfliktów, czy krzywd. Generalnie to co się okresla słowem tolerancja. Łatwo ją ośmieszyć. Bo jak: tolerancja dla bandziorów? Naciągaczy i złodziei? Zboczeńców? Wrogów? Ale jednak: nie należy rezygnować z otwartości i życzliwości wobec bliźnich. Oczywiście: zachowując czujność!
  • apersona Re: Miłość bliźniego 10.09.10, 15:03
   natalia-ivanovna napisała:

   > ... teraz liczy się ten, kto innych wyprzedzi, okaże sie lepszy. Ostatnich gryzą psy[...]W epoce totalnej rywalizacji wszystkich ze wszystkimi...

   Moim zdaniem obecnie jest duży nacisk na rywalizację ale jest to raczej przymus wewnętrzny, a wątpliwości zagłuszamy właśnie argumentem o życiu w "epoce totalnej rywalizacji wszystkich ze wszystkimi"
   Altruizm czy też miłość bliźniego jest dla ludzi naturalny tzn.korzystny ewolucyjnie. Ludzie są gatunkiem społecznym. Różnorodność temperamentów i talentów umożliwia wymianę przysług i sprzyja przetrwaniu. Jest hipoteza że inteligencja i pamięć nam wyewoluowały żeby rejestrować kto i jak się nam za nasze przysługi zrewanżował smile Potrzebujemy też drugiej płci aby stworzyć i odchować młode smile

   Z drugiej strony ludzie jakoś wiedzą, że wypadnięcie z wyścigu spowodowane jest dużo częściej pechem niż kiepską jakością fizyczną lub psychiczną. Czyli pomagam ofiarom kataklizmów lub wypadków w nadziei że inni pomogą mi gdy spotka mnie nieszczęście.
     • w.ell Re: Miłość bliźniego 24.09.10, 22:46
      mala200333 napisała:

      > Czy Stalin siebie kochal? Albo Hitler?

      Obaj na pewno kochali dzieci (widziałam na filmach). W miłości własnej utwierdzali ich lizusy z najbliższego otoczenia. Co do bliźnich, to nie wiem. Hitler na pewno za bliźnich uznawał aryjczyków... wink Cała reszta nie zaliczała się do bliźnich.
      • apersona Re: Miłość bliźniego 04.10.10, 13:21
       w.ell napisała:

       > mala200333 napisała:
       >
       > > Czy Stalin siebie kochal? Albo Hitler?
       >
       > Obaj na pewno kochali dzieci (widziałam na filmach). W miłości własnej utwierdz
       > ali ich lizusy z najbliższego otoczenia. Co do bliźnich, to nie wiem. Hitler na
       > pewno za bliźnich uznawał aryjczyków... wink

       I tak tych swoich Aryjczyków kochał Hitler, że ho ho!
       Mężczyznom dał wojnę na żywo do zabawy
       Chłopcom, dziewczętom, gospodyniom odpowiednie stowarzyszenia, żeby mieli gdzie mu tą miłość odwzajemniać
       I ta troska sąsiadów oraz gestapo aby nikomu nie brakło miłości
  • pomer_anya Re: Miłość bliźniego 30.10.10, 19:24
   Tu jeszcze mię naszła myśl taka, że przekaz ewangeliczny nie jest tak jednoznaczny. Z jednej strony Jezus w kazaniu na Górze głosi miłość blliźniego, każe nastawiać drugi policzek itp. A niedługo potem bierze kij i przepędza handlarzy sprzed świątyni. Czyli stosuje przemoc.
  • basilisque Alternatywa - banalna? 03.11.10, 20:02
   Ktoś kiedyś powiedział, że wolałby być głupim, ale za to dobrym niż mądrym, ale za to złym...

   Tylko czy - głupi może być naprawdę dobrym człowiekiem? To bycia dobrym nie wystarczą dobre intencje. Trzeba też umieć m.in. przewidywać skutki różnych działań, które uznajemy za dobre. Żeby przewidywać trzeba umieć interpretować rzeczywistość, trzeba mieć wiedzę i zdolność logicznego myślenia, szacowania zysków strat, krótkoterminowych i dalekosiężnych konsekwencji. Czyli trzeba być mądrym. Tylko człowiek mądry może być dobry. Co nie znaczy, że mądry - nie może być zły. Wszystko zalezy od tego do jakiego celu swojej mądrości używa.
   • ilnyckyj Re: Miłość bliźniego 26.12.10, 10:33
    pomer_anya napisała:

    > Kapitalizm ma wiele zalet. Natomiast nie można powiedzieć, że jest on przyjazny
    > człowiekowi. POlega na konkurencji, a więc walce. Tu sentymenty nie mają znacz
    > enia, a często przeszkadzają.
    To prawda - ale i dylemat! Gdyby stosunki pracy oprzeć na miłości bliźniego ( w jakimś sensie taką próbą był ustrój socjalistyczny) - to niestety firmom groziłaby katastrofa. Miłość bliźniego mozna kultywować poza życiem zawodowym.
    • basilisque Re: Miłość bliźniego 06.12.11, 20:42
     A właśnie, że nie!
     Ja kocham ludziom pomagać w pracy właśnie. Z pomagania można czerpać przyjemność, nawet jak się jest egoistą. Zauważyłem, że pomaganie, czy nawet poświęcanie się dla innych nie stoi w sprzeczności z egoizmem, czyli miłością wlasną. Wdzięczność, czy podziw innych ludzi - pomaga też wzmacanianiu miłości własnej.
  • krol-czy-krolik Re: Miłość bliźniego 18.12.11, 17:14
   Jakie to wszystko względne! Zawsze myślałem, że miłość bliźniego oznacza każdego człowieka, a tu okazuje się, że jacyś ludzie mogą nie być naszymi bliźnimi i w związku z tym to pojęcie do nich sie nie odnosi.
    • canus_lupus Re: Miłość bliźniego 22.12.11, 11:48
     nauczyłem się na nowo czerpać przyjemność z małych rzeczy.Dużo jest we mnie sprzeczności,smileale lubię ludzi,bliżnich.Czasem warto pochylic sie nad swoimi słabościami,życie fajniejsze i inni lepiej wyglądaja.Można?Można smile
     • krol-czy-krolik Re: Miłość bliźniego 22.12.11, 12:12
      canus_lupus napisał:

      > nauczyłem się na nowo czerpać przyjemność z małych rzeczy.Dużo jest we mnie spr
      > zeczności,smileale lubię ludzi,bliżnich.Czasem warto pochylic sie nad swoimi słabo
      > ściami,życie fajniejsze i inni lepiej wyglądaja.Można?Można smile

      Popieram. Ja bym nie tylko nie zawężał pojęcia "bliźni" ale jeszcze je rozszerzył. Nie tylko na wszystkich ludzi, ale i na niektóre gatunki ssaków (Króliki itp. smile ) - a może też np. roślinki doniczkowe? Na pewno są bardziej przyjazne i mniej kłopotliwe od niektórych humanoidów.smile

      DB. (czyli Duża Buzia) i Wesołych Świąt!
  • w.ell Re: Miłość bliźniego 05.12.12, 20:22
   natalia-ivanovna napisała:

   > - Jest-że człek, ktory dzisiaj szczerze głosiłby ten ewangeliczny postulat reli
   > ktem uprzedniej epoki? A może nawet krypto-komuchem? Bo przecież - teraz liczy
   > się ten, kto innych wyprzedzi, okaże sie lepszy. Ostatnich gryzą psy. No moze l
   > iczyć na opiekę społeczną i darmową zupkę. W epoce totalnej rywalizacji wszystk
   > ich ze wszystkimi...
   _____
   Właśnie miłosć bliźniego zrodziła się z protestu wobec powyższej sytuacji
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka