madohora Re: Pizzeria 29.05.26, 22:49 JAJKA MAYAK 6 jajek 1 łyżka octu 1 łyżeczka soli 200 ml bulionu warzywnego 50 ml sosu sojowego 3 łyżki miodu 1 łyżka oleju sezamowego 6 ząbków czosnku pół zielonej papryki pół małej papryczki chili kilka gałązek szczypiorku 1 łyżka sezamu Do garnka wlej tyle wody, aby przykryła jajka. Dodaj sól oraz ocet i zagotuj. Gdy woda zacznie wrzeć, delikatnie włóż jajka i gotuj przez około 6 minut, aby były ugotowane na twardo, ale nadal delikatne. Ugotowane jajka przełóż do bardzo zimnej wody lub do miski z lodem i pozostaw na około 10 minut. Nie obieraj. Ostrożnie obierz jajka ze skorupek i odłóż na bok. Czosnek obierz i posiekaj. Paprykę zielona, papryczkę chili oraz szczypiorek również. Dodaj składniki do małego garnka. Wlej bulion, sos sojowy, miód oraz olej sezamowy. Dokładnie wymieszaj. Postaw garnek na średnim ogniu i doprowadź sos do wrzenia, mieszając, aż składniki się połączą. Na koniec do gorącego sosu wmieszaj sezam. Następnie przełóż jajka w całości. Upewnij się, że są dobrze zanurzone w marynacie. Zdejmij garnek z ognia i pozostaw do ostudzenia. Gdy wszystko wystygnie, przełóż jajka razem z sosem do pojemnika i wstaw do lodówki na co najmniej 2-3 godziny, a najlepiej na całą noc. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 30.05.26, 23:16 FRITTATA ZE SZPINAKIEM 8 plasterków boczku 1/2 dużej cebuli , pokrojonej w kostkę 1/2 funta świeżego szpinaku , opłukanego, osuszonego i porwanego na kawałki o długości około 2,5 cm 8 dużych jajek 1/2 szklanki pełnego mleka Sól koszerna , do smaku 1 szklanka startego sera cheddar Zbierz składniki. Rozgrzej piekarnik do 230°C. Smaż boczek na patelni żeliwnej na średnio-niskim ogniu, aż będzie chrupiący. Zdejmij z patelni, odsącz na ręcznikach papierowych i odstaw. Zachowaj około 2 łyżek tłuszczu z boczku. Kiedy boczek ostygnie, pokrusz go lub pokrój na kawałki o wielkości 1/4 cala. Rozgrzej odłożony smalec, dodaj pokrojoną w kostkę cebulę i smaż przez 2–3 minuty, aż stanie się lekko przezroczysta. Wyłącz ogień, dodaj kawałki szpinaku i mieszaj drewnianą łyżką przez minutę, aż liście całkowicie zwiędną W szklanej misce dokładnie ubij jajka, aż będą puszyste i puszyste. Dodaj mleko i mieszaj, aż składniki się połączą. Dopraw do smaku solą koszerną . Wlej mieszankę jajeczną na patelnię, dodaj cebulę i szpinak. Posyp pokrojonym boczkiem i wymieszaj, aby równomiernie rozprowadzić składniki. Postaw patelnię na średnim ogniu i smaż bez mieszania przez około 5 minut lub do momentu, aż jajko zacznie się ścinać. Dodaj starty ser, posypując go równomiernie na wierzchu (nie mieszaj) i włóż patelnię do piekarnika. Piecz przez 10–15 minut lub do momentu, aż jajka będą całkowicie ścięte. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 30.05.26, 23:25 JAJKO W OTWORZE W KSZTAŁCIE SERCA 1 kromka chleba pełnoziarnistego 1 łyżka niesolonego masła 1 duże jajko Sól do smaku Świeżo zmielony czarny pieprz do smaku Za pomocą foremki do ciastek w kształcie serca wytnij środek chleba. Rozgrzej patelnię średniej wielkości na średnim ogniu. Dodaj masło i po jego roztopieniu wymieszaj, aby je pokryć. Dodaj chleb do patelni i smaż go z tej strony, aż się zarumieni. Odwróć chleb szpatułką . Wbij jajko do otworu w chlebie. Zmniejsz ogień do minimum, przykryj i smaż przez około 2 minuty lub do momentu, aż jajko będzie ścięte. Możesz również przewrócić chleb, aby dokończyć smażenie jajka z drugiej strony. Podpiecz również wycięty kawałek chleba na patelni i użyj go do maczania w jajku. Posyp solą i pieprzem do smaku i podawaj natychmiast. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 31.05.26, 14:55 KOKOSOWE MAKARONIKI 3 duże białka jaj 1 szklanka cukru 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego 3 szklanki startego kokosa Rozgrzej piekarnik do 160°C. Wyłóż dwie blachy do pieczenia papierem pergaminowym. Ubij białka mikserem, aż będą lekkie i puszyste. Stopniowo dodawaj cukier i wanilię. Ubijaj, aż białka utworzą bardzo sztywną pianę. Delikatnie wmieszaj wiórki kokosowe za pomocą szpatułki. Nakładaj mieszankę kokosową zaokrągloną łyżeczką na blachy do pieczenia wyłożone papierem do pieczenia, umieszczając je w odległości co najmniej 5 cm od siebie. Piecz makaroniki około 20 minut, aż będą lekko złociste i część kokosa chrupiąca. Pozostaw do całkowitego ostygnięcia, a następnie ostrożnie wyjmij je z papieru pergaminowego. Przechowuj do 1 tygodnia w szczelnym pojemniku w temperaturze pokojowej lub, aby przechowywać dłużej, zawiń je pojedynczo w folię spożywczą i zamroź. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 01.06.26, 18:00 KREM Z KALAFIORA 1 mały kalafior, 1 mały brokuł, 1/2 szklanki śmietany, 2 łyżki mąki, 2 łyżeczki natki pietruszki. sól i pieprz do smaku. 1. Oczyść kalafior i brokuł i ugotuj je w lekko osolonej wodzie. Po ugotowaniu oddziel kilka różyczek z kalafiora, a resztę zmiksuj. 2. Roztrzep śmietanę z mąką, wlej do zupy i całość lekko zagotuj. Dopraw do smaku oraz dodaj oddzielone wcześniej części warzyw. 3. Podawaj jako samodzielne danie np. z grzankami lub groszkiem ptysiowym. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 01.06.26, 18:14 Melony i arbuzy to owoce uwielbiane przez Polaków, szczególnie tych najmłodszych. Kojarzone są przede wszystkim z latem, słońcem i wakacyjnym, beztroskim czasem. W polskich sklepach i na targach są łatwo dostępne już od maja nawet do końca września. Najsmaczniejsze i najbardziej soczyste są jednak te, które przyjeżdżają do nas z cieplejszych regionów Europy - Hiszpanii, Grecji czy Włoch w czerwcu, lipcu oraz sierpniu. Arbuzy i melony to owoce, które świetnie gaszą pragnienie, doskonale nawadniają, a schłodzone zapewniają orzeźwienie w upalne dni. Obie rośliny należą do tej samej rodziny dyniowatych, jednak posiadają kilka różnic zarówno w składzie, jak i w smaku. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 01.06.26, 18:18 Biorąc pod uwagę zawartość wyżej wymienionych składników wiadomo więc, że: melony to owoce, które dobrze nawadniają, wspierają układ odpornościowy, a także skórę i oczy oraz pomagają regulować ciśnienie krwi arbuzy nawadniają jeszcze lepiej, jedzone regularnie mogą chronić przed chorobami serca, pomagają utrzymać zdrowie nerek i dobrą kondycję skóry. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 01.06.26, 19:43 Pomidory uprawiano w Ameryce Południowej, w ogrodach samego Montezumy, od wieków. Aztecy zwali je tomatl. Do Europy trafiły w XVI wieku na hiszpańskich statkach pod banderą konkwistadora Cortazara. Nazwano je tomate. Początkowo wierzono, że jaskrawy kolor tych warzyw przestrzega przed trucizną, jaką miały zawierać. Co ciekawe, hodowane wówczas pomidory były wielkości współczesnych koktajlowych, a urzekały kolorem nie czerwonym, a żółtym. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 01.06.26, 21:02 [b][color-green]ZUPA POMIDOROWA[/color][/b] bulion, 1 l pomidory puszka, 400 g cebula, 1 szt. czosnek, 2 ząbki śmietana, 100 g bazylia, cukier, sól, sok z cytryny, do smaku Cebulę pokroić w kostkę, zeszklić na łyżce oleju. Po kilku minutach dodać czosnek pokrojony w plasterki. Wszystko przesmażyć do przejścia się smaków. Cebulę z czosnkiem zalać bulionem. Dodać pomidory z puszki. Wszystko gotować przez kilkanaście minut. Zupę zmiksować na gładko blenderem. Dodać bazylię. Gotować chwilę, żeby smak przeszedł. Śmietanę zahartować gorącą zupą, dodając do niej po łyżce i mieszając. Po otrzymaniu śmietanowego roztworu wlać go powoli do zupy, ciągle mieszając. Na końcu dodać cukier, sól i ewentualnie kilka kropel soku z cytryny. Podawać z łyżką gęstej śmietany. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 02.06.26, 17:32 PRZYSMAK DLA DZIECI filety z kurczaka 4 pojedyncze , sałata lodowa kilka liści (może być strzępiasta), przyprawa do drobiu 1 łyżka, tymianek 1/2 łyżeczki, oregano 1/2 łyżeczki, sól do smaku, olej rzepakowy do smażenia 3 łyżki, rzodkiewki 1,5 pęczka, ogórek zielony 1/2 szt, serki gouda Baby 1 op, ziarenka ziela angielskiego kilka szt lub goździki, dodatkowo; usmażone ziemniaki, Filety opłukać, oczyścić z błonek i osuszyć . Następnie każdy przeciąć na dwa kawałki i lekko rozbić, oprószyć przyprawami, usmażyć na rozgrzanym oleju na złoty kolor. Po usmażeniu odsączyć na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu. Kilka rzodkiewek po opłukaniu, oczyszczeniu i osuszeniu ponacinać tak by można powkładać plasterki rzodkiewek tworząc myszki. Oczka zrobić wkładając ziarenka ziela angielskiego lub goździki. Ogórek zielony pokroić w plastry. Sałatę lodową opłukać, osuszyć, rozdzielić na listki, delikatnie oprószyć solą i pieprzem. Składanie przysmaku; Na plastrach ogórków ułożyć kawałek usmażonego mięsa, przykryć listkami sałaty, na sałacie ułożyć serek gouda Baby, a następnie wbić naszą myszkę z rzodkiewki umocowaną na wykałaczce. Udekorować według swojego uznania. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 02.06.26, 17:50 BORÓWKA AMERYKAŃSKA mąka pszenna 40 dag Mleko 1 szklanka Cukier 3 łyżki Jajo kurze 1 szt żółtko jaja kurzego 1 szt Drożdże 3 dag Masło 3 łyżeczki szczypta soli Składniki na nadzienie: 25 dag borówek 1 łyżeczka mąki cukier do smaku Drożdże utrzeć z łyżeczką cukru, ¼ szklanką ciepłego mleka i łyżką mąki- odstawić do podrośnięcia w ciepłe miejsce. Mąkę posolić, wbić jajko, żółtko, wlać resztę mleka i wymieszać z rozczynem. Wyrabiać ręką ciasto do pojawienia się pęcherzyków, wlać roztopione masło i wyrabiać nadal aż ciasto będzie odstawać od ręki. Przykryć ściereczką i odstawić ponownie w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Borówki pocukrować i wymieszać z mąką. Z przygotowanego ciasta formować placuszki, nakładać na środek po łyżeczce borówek i zlepiać w kulki.. W garnku do gotowania na prze zagotować wodę, na wkładce ułożyć bułeczki i gotować pod przykryciem około 15-20 minut. Bułeczki wybornie smakują polane słodkimi sosami. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 02.06.26, 18:04 [color=green]SCAB NA PIECZEŃ/color] 1 kg schabu bez kości 1 duża cebula 1 łyżeczka zielonego pieprzu 1 łyżeczka suszonego oregano ½ łyżeczki rozmarynu suszonego lub świeżego sól do smaku 2 łyżki oleju do smażenia Rozgnieć zielony pieprz w moździerzu. Schab umyj i dokładnie osusz. Z obu stron oprósz solą oraz rozgniecionym zielonym pieprzem. Natrzyj mięso również posiekaną lebiodką i rozmarynem. Cebulę obierz i pokrój w cienkie plasterki. Na patelni rozgrzej olej. Obsmaż mięso na mocno rozgrzanym tłuszczu ze wszystkich stron aż się przyrumieni. Przełóż schab do naczynia żaroodpornego. Na wierzch ułóż cebulę. Wlej odrobinę wody (ok. ½ szklanki), przykryj folią aluminiową lub pokrywką. Wstaw do nagrzanego piekarnika do 180°C i piecz przez ok. 60-80 minut, co jakiś czas polewając sosem spod mięsa. Pod koniec pieczenia możesz odkryć naczynie, by mięso się zrumieniło. Po upieczeniu odstaw mięso na 10 minut, a następnie pokrój w plastry. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 02.06.26, 18:23 JAJKA NADZIEWANE PAPRYKĄ 2 jajka zielone oliwki 4-4 do dekoracji czerwona papryka kawałek 2 marynowane ząbki czosnku majonez ok. 1 łyzeczka musztarda dijon ok. 1/2 łyzeczki sól, pieprz Jajka gotujemy na twardo, studzimy, obieramy i wyjmujemy żółtka. Oliwki kroimy na cztery części, paprykę w bardzo drobną kosteczkę, czosnek siekamy. Żółtka rozcieramy majonezem, musztardą, solą i pieprzem. Dodajemy oliwki, paprykę i czosnek, mieszamy. Farsz nakładamy do połówek jajek, dekorujemy papryką i oliwkami. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 02.06.26, 22:08 ROSÓŁ Z MAKARONEM Wywar drobiowy lub inny (u mnie): 1 kg porcji rosołowej 40 g selera 1 pietruszka 2 marchewki 1 cebula Do smaku: liść laurowy, ziele angielskie, pieprz czarny ziarnisty, pieprz mielony, sól, liść lubczyku (świeży) 200 g makaronu natka pietruszki (gałązki do zaromatyzowania wywaru) 80 g kalafiora Warzywa obrać i zalać zimną wodą do przykrycia całości. Gotować na małym ogniu z mięsem, zielem angielskim, liściem laurowym i gałązkami pietruszki. Cebulę umyć, przekroić na pół i zrumienić do czarnego koloru. Dodać do wywaru i gotować około 1,5 h. Na koniec gotowania dodać lubczyk (aby nie zdominował smaku rosołu). Wywar przecedzić. Kalafiora podzielić na różyczki i ugotować w osolonej wodzie do miękkości. Dodać do rosołu. Doprawić do smaku solą i pieprzem czarnym mielonym. Makaron ugotować al' dente, odcedzić i przelać zimną wodą, aby się nie skleił. Marchewkę pokroić w drobną kostkę. Pietruszkę drobno pokroić. Rosół podawać z makaronem, marchewką i pietruszką na wierzchu. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 03.06.26, 00:05 LUKIER KRÓLEWSKI 1/2 szklanki pasteryzowanych płynnych białek jaj (4 duże białka jaj) 4 szklanki cukru pudru (około 1 funta) 1 łyżeczka świeżo wyciśniętego soku z cytryny Żelowy barwnik spożywczy w wybranych kolorach (opcjonalnie) W misce miksera z końcówką do ubijania ubij 1/2 szklanki pasteryzowanych, płynnych białek jaj (4 duże białka jaj) na wysokich obrotach, aż do uzyskania piany. Możesz również użyć miksera ręcznego. Ustaw mikser na niską prędkość i stopniowo przesiej 4 szklanki cukru pudru (około 0,5 kg) do białek, aż do całkowitego połączenia. Upewnij się, że mieszanina jest gładka i bez grudek. Dodaj 1 łyżeczkę świeżo wyciśniętego soku z cytryny i ubijaj na wysokich obrotach, aż lukier stanie się bardzo gęsty i będzie tworzył sztywne szczyty, zajmie to około 5–10 minut. Aby uzyskać więcej kolorów, oddziel porcje lukru do osobnych miseczek i dodaj barwnik spożywczy w żelu w wybranych kolorach. Możesz również użyć jednego koloru do dużej porcji lub w ogóle nie dodawać koloru. Za pomocą lukru królewskiego udekoruj ciasteczka według własnego uznania. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 03.06.26, 14:21 WYRAZISTY KOMPOT Z TRUSKAWEK 2 - 2,5 kg truskawek 1/2 kg cukru szklanka wody 3 szczypty kardamonu Truskawki umyć, pozbawić szypułek i włożyć do garnka. Dodać wodę i cukier. Zagotować. Owoce puszczą sok.Trzeba uważać, żeby nie rozgotować owoców, ale też nie pozostawić owoców surowych. Dodać kardamon. Gorące truskawki przełożyć - przelać do czystych, wyparzonych słoików. Zakręcić dobrze pokrywkę i słoik ustawić do góry dnem. Pozostawić do wystudzenia. Przechowywać najlepiej w chłodnym miejscu. Przed podaniem, do kompotu trzeba dodać przegotowanej wody, bo jest bardzo esencjonalny. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 03.06.26, 14:32 KRUCHE CIASTO NA SZARLOTKĘ 650 g mąki pszennej 200 g cukru 150 g masła 1 cukier waniliowy 2 jajka 2 żółtka 3 łyżki kwaśnej śmietany 2 łyżeczki proszku do pieczenia Przesiej do dużej miski mąkę razem z proszkiem do pieczenia. Dodaj cukier oraz cukier waniliowy. Pokrój zimne masło na mniejsze kawałki i dodaj je do suchych składników. Rozcieraj całość palcami lub siekaj nożem aż powstanie drobna kruszonka. Dodaj jajka, żółtka oraz kwaśną śmietanę. Zagnieć szybko jednolite ciasto. Nie wyrabiaj go zbyt długo, ponieważ po upieczeniu może stracić swoją kruchość. Podziel gotowe ciasto na dwie części – jedną nieco większą na spód i drugą mniejszą na wierzch. Zawiń ciasto w folię spożywczą i włóż do lodówki na minimum 30-40 minut. Dzięki schłodzeniu będzie łatwiejsze do wałkowania i bardziej kruche po upieczeniu. Rozwałkuj większą część ciasta i wyłóż nią dno formy do pieczenia. Dodaj ulubione nadzienie jabłkowe, a następnie przykryj wierzch pozostałym ciastem, najlepiej startym na tarce. Piecz szarlotkę w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 45-50 minut aż ciasto stanie się złociste i pięknie zarumienione. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 03.06.26, 14:47 Sezon na truskawki właśnie się rozpoczął. Miłośnicy tych owoców powinni korzystać póki są dostępne w najsmaczniejszej odsłonie. Truskawki mogą być nie tylko składnikiem deserów czy koktajli, ale także potraw wytrawnych i obiadów. Co smacznego jeszcze można z nich przygotować? Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 03.06.26, 14:49 Truskawki mogą być ponadto składnikiem sosów do wielu wykwintnych dań wytrawnych. Ich słodycz i subtelna kwasowość doskonale przełamuje smak słonych, pikantnych i tłustych potraw mięsnych, ale nie tylko. Można podawać je np. z grillowanymi serami (halloumi, gorgonzola, camembert), pieczonym kurczakiem, grillowanym łososiem czy kaczką. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 03.06.26, 15:05 NADZIENIE 2 łyżki śmietanki kremówki 1/2 szklanki białych chipsów czekoladowych 1/2 szklanki serka mascarpone 1 łyżeczka czystego ekstraktu waniliowego 1/2 szklanki śmietanki kremówki 2 łyżki cukru pudru W małej żaroodpornej misce połącz śmietanę kremówkę z białą czekoladą. Podgrzewaj w kuchence mikrofalowej na mocy 50%, od czasu do czasu mieszając, przez 2 do 4 minut lub do momentu, aż czekolada się rozpuści, a masa będzie gładka. Odstaw. W innej małej misce ubij ser mascarpone i wanilię na gładką masę. Dodaj pozostałą, roztopioną mieszankę z białą czekoladą. W osobnej, małej misce ubij śmietanę kremówkę z cukrem pudrem na gęstą masę. Wymieszaj z masą mascarpone i wstaw do lodówki na co najmniej 2 godziny lub do momentu, aż będziesz gotowy do złożenia ciasta. Odpowiedz Link