Dodaj do ulubionych

USA: sankcje na Chiny za Ujgurów

18.06.20, 11:38
Ludzie, aż się poryczałam ze wzruszenia, widząc że są jeszcze są politycy na tym świecie dla których prawa człowieka odgrywają rolę i traktują je poważnie.


+++
Donald Trump podpisał w środę ustawę wzywającą do nałożenia sankcji na Chiny w związku z prześladowaniami w tym kraju Ujgurów.
Ustawa została przyjęta przez Kongres przy zaledwie jednym głosie sprzeciwu. Jej celem ma być wysłanie Pekinowi wyraźnego sygnału w kwestii praw człowieka poprzez wprowadzenie obowiązku nałożenia sankcji na osoby odpowiedzialne za prześladowania Ujgurów w Chinach.
ONZ szacuje, że ponad milion chińskich muzułmanów przebywa w tzw. obozach reedukacyjnych w Sinciangu, gdzie poddawani są intensywnej sinizacji.
Departament Stanu zarzuca władzom Chin, że te zgadzają się na torturowanie muzułmanów, a także, że próbują zniszczyć kulturę i wierzenia Ujgurów.
Chiny odrzucają te oskarżenia.
Światowy Kongres Ujgurów podziękował Trumpowi za podpisanie ustawy dodając, że "daje ona nadzieję dla zdesperowanych Ujgurów".

www.rp.pl/Dyplomacja/200619401-Trump-podpisal-ustawe-ws-sankcji-za-przesladowanie-Ujgurow.html
Obserwuj wątek
     • j-k masz na mysli popieranie czeczenskiej choloty ? 30.06.20, 18:27
      i rondo Dudajewa w Warszawie ?

      - ta czeczenska cholota przyjechala do RP. w liczbie kilkadziesiat tysiecy.

      nie podobalo im sie w obozach w PL. (nie ma socjalu w EUro)

      95 % wyniosla sie dalej.

      zostaly tylko niedobitki, ktore nie wiedza - jak radzic sobie z zyciem.
      • mazzini890 Re: USA: sankcje na Chiny za Ujgurów 30.06.20, 19:39
       Mimo że ta Ruś została w teorii przyznana Kazimierzowi testamentem przez jej ostatniego władcę Trojdena. Potrafią już nasi historycy napisać,że podczas Unii Lubelskiej de facto siłą wydarliśmy Litwie "jej" Ukrainę. W Rosji zwłaszcza z strony państwa przyznanie ze podboje ZSRR były złe przez gardło im nie przechodzi.
         • mazzini890 Re: USA: sankcje na Chiny za Ujgurów 30.06.20, 21:39
          0 stycznia 1569 obrady na Zamku Lubelskim rozpoczął sejm koronny pod laską Stanisława Sędziwoja Czarnkowskiego. Równolegle obradował też sejm litewski. Podstawą negocjacji był projekt biskupa krakowskiego Filipa Padniewskiego, zakładający zawarcie bardzo luźnego związku w formie unii personalnej (wspólna elekcja), jedynie w celu prowadzenia wspólnej polityki obronnej. Nawet jednak i taka propozycja nie została przyjęta przez sejm litewski, zdominowany przez magnatów. 1 marca część możnowładców litewskich opuściła Lublin, wówczas opór litewski został w zasadzie przełamany, a sejm lubelski dokonał przy tym inkorporacji poszczególnych ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego.

          5 marca, przy aprobacie litewskich posłów z Podlasia, sejm koronny przegłosował włączenie województwa podlaskiego do Korony Królestwa Polskiego. 26 maja do Korony włączono województwo wołyńskie, a 6 czerwca województwo kijowskie i województwo bracławskie. Szlachcie ruskiej z tych województw pozwolono zachować swoje prawa i cieszyć się szerokimi wolnościami: językiem urzędowym na tych ziemiach miał być nadal język ruski, a szlachta ruska otrzymywała przywileje identyczne jak szlachta polska[4]. Status prawny ziem ukrainnych inkorporowanych zbliżony był do autonomii, a szlachta ruska uzyskała miejsca w polskim parlamencie[5]. Mimo szerokich swobód przyznanych Rusinom na ziemiach ukrainnych doszło do niezadowolenia społecznego, które miało pewien wpływ na późniejsze powstania kozackie przeciw Rzeczypospolitej, z których największym było Powstanie Chmielnickiego.

          Zastosowana przez króla metoda faktów dokonanych (inkorporacji ziem ruskich do Korony) zmusiła przedstawicieli litewskich do powrotu. 28 marca król zaaprobował nowy projekt unii opracowany przez sejm koronny. W kwietniu do Lublina wrócili starosta generalny żmudzki Jan Hieronimowicz Chodkiewicz, wojewoda podlaski Mikołaj Kiszka, kasztelan witebski Dominik Pac, krajczy wielki litewski Krzysztof Radziwiłł Piorun i marszałek nadworny litewski Ostafi Wołłowicz. Zdecydowano zwołać na 10 maja sejmiki ziemskie litewskie, które miałyby udzielić swoich pełnomocnictw nowo wybranym posłom.
          • petronella.kozlowska Re: USA: sankcje na Chiny za Ujgurów 01.07.20, 17:18
           Na sejmie lubelskim 1569 r., zanim 1 lipca doszło do zawarcia unii realnej między Polską a Litwą, dokonała się inkorporacja trzech terytoriów wchodzących dotąd w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego: Podlasia (5 marca)1 , Wołynia z Bracławszczyzną (26 maja)2 , Kijowszczyzny (5 czerwca)3 .

           repozytorium.umk.pl/bitstream/handle/item/4353/Przylaczenie_czy_przywrocenie_Na_marginiesie_aktow_inkorporacyjnych_z_1569_r.pdf?sequence=1
           Różnego typu publikacje, przede wszystkim popularno-naukowe skracają genezę przyłączenia tych powyżej wymienionych województw do Korony na Unię Lubelską. Województwa te zostały przyłączone dekretami wydanymi przez Zygmunta Augusta, który był feudalnym absolutnym władcą Litwy.

           Litwa przegrała kilka wojen z Moskwą i z Tatarami, co świadczy o tym że Litwa nie była w stanie sama obronić swoich granic. Przez przyłączenie województw ukraińskich do Korony, obowiązek obrony spadł na Koronę, też i akcja kolonizacyjna odbywała się odtąd w ramach jednego państwa.

           Zygmunt August postawił szlachtę litewską przed faktem dokonanym, a wprowadzenie unii realnej na miejsce dotychczasowej personalnej miało na celu uprzywilejowanie bojarów litewskich na równi ze szlachtą polską, czemu sprzeciwiała się arystokracja litewska. To ona była głównym przeciwnikiem ścisłej unii między Polską a Litwą i zamierzała zerwać obrady.
           • mazzini890 Re: USA: sankcje na Chiny za Ujgurów 01.07.20, 17:22
            Właśnie. I gdzie tu masz dobrowolną zgodę stanów litewskich i ruskich?"Litwa przegrała kilka wojen z Moskwą i z Tatarami, co świadczy o tym że Litwa nie była w stanie sama obronić swoich granic. Przez przyłączenie województw ukraińskich do Korony, obowiązek obrony spadł na Koronę, też i akcja kolonizacyjna odbywała się odtąd w ramach jednego państwa. " Korona także nie jak pokazała przyszłość . Zwłaszca rok 1648.Z kolei do 1569 na Ukrainie pod Litwą był w miarę spokój z Rusinami i Moskwa jakoś tam wtedy nie dotarła.
            • petronella.kozlowska Re: USA: sankcje na Chiny za Ujgurów 01.07.20, 20:08
             Wpierw sam napisałeś, że podczas Unii Lubelskiej de facto siłą wydarliśmy Litwie "jej" Ukrainę.

             Potem napisałeś, że pod naciskiem Korona przejęła Ukrainę.

             gdzie tu masz dobrowolną zgodę stanów litewskich i ruskich

             Kto ją wydarł?
             Kto naciskał na Koronę?

             Profitowali z tego w symbiozie magnaci ukraińscy i drobna szlachta polska.

             Dobrowolna zgoda szlachty litewskiej, a nie stanów jak ty piszesz, ponieważ chłopów i mieszczan nikt się pytał, a stanów ruskich nie było) nie była potrzebna ponieważ jak wspomniałam powyżej Zygmunt August był władcą absolutnym.             Strona 18 lub 14 i 15 z 21
             Zygmunt August zwolnił z urzędu wojewodę podlaskiego Wasyla Tyszkiewicza

             docplayer.pl/65335813-Magnateria-ruska-wobec-unii-lubelskiej-1569.html
      • buldog2 Re: USA: sankcje na Chiny za Ujgurów 01.07.20, 22:22
       Nie czytałem tego (nie chciało mi się), ale kilka dni temu czytałem, że obowiązująca wersja to zakup tych ziem od Szwecji (tak jak zakup Alaski przez USA). Na użytek wewnętrzny to pasuje (komuniści już poparli), wątpię jednak mocno, czy będzie lansowana na Zachodzie.
    • kylax4 Re: USA: sankcje na Chiny za Ujgurów 01.07.20, 01:45
     Wątek nie tyczy się Rosji, tylko Chin i USA.
     Śmieszne jest, że kraj, który zabił miliony muzułmanów (Irak, Afganistan, Syria, kraje Afryki, Jemen, Libia itd.) krytykuje inny kraj, za zamykanie (nie zabijanie) fanatyków w obozach.
     Normalni, pracujący Ujgurzy nie trafiają do żadnych obozów. Tam wysyłani są brodaci fanatycy, którym marzy się szariat w Chinach.
   • petronella.kozlowska Re: USA: sankcje na Chiny za Ujgurów 30.06.20, 21:15
    kylax4
    Re: USA: sankcje na Chiny za Ujgurów
    30.06.20, 13:50
    Petronella, jak tam miliony muzułmanów zabitych w imperialnych wojnach USA?

    Możesz podać konkretne przykłady zabijania milionów muzułmanów przez USA?
    Sądzę że w ZSRR zginęło więcej muzułmanów jak z ręki USA.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka