Dodaj do ulubionych

Europejski Polak

17.05.21, 09:15
Forum, ktore czytam po porannej prasowce, podsuwa mi zawsze tematy. Tematy wymagajace i zastanowienia sie i zajecia pozycji.

Zacznijmy od sasiadow, bo sa wazni i ich poglady dotykaja i Francuzow i Polakow. Zastanawialo mnie dlugo dlaczego takie nicki jak vermieter czy tuttifrutti zieja taka nienawiscia do innych, rozsadnych wpisow. I dlaczego nie da sie z nimi nawiazac kontaktu, mimo, ze z ich wpisow mozna wnosic, ze niekiedy maja dosc podobne poglady. I mysle, ze odpowiedz jest taka, ze chca zniechecic innych do wpisywania sie by moc samemu narzucac swoje poglady. Ktorych inni maja sluchac i poslusznie potakiwac. Jest chyba cos w stosunkach polsko-niemieckich co jest niezbyt zdrowe. Taka konkurencja, ktora nie umie zamienic sie w partnerstwo.

Drugi temat podsuwa mi kolezanka z Florydy, ktora ma ustawiona na mur-beton hierarchie tych, ktorzy sa uzyteczni i godni promocji w gore i tych, ktorzy nie sa. I znow dzis rano wpadlem na wiadomosc, ktora jest skorelowana. Dwaj ciemnoskorzy przesiedzieli 30 lat w ciupie za mord, ktorego nie popelnili. Dostali teraz 75 mln US$ odszkodowania. I wyglada na to, ze to policja uznala ich za winnych bez wystarczajacych dowodow. Dopiero dzieki analizie DNA mozna bylo wreszcie uznac ich niewinnosc.

Jak mozna podsumowac? Ano najlepiej zachowac uczciwosc i rozsadek. Niech Niemcy zobacza, ze "Polak potrafi" (tu licze na 41. gol Roberta L.:) i niech nas potraktuja jak partnerow. I najlepiej uznac, ze ludzie sa rowni bez wzgledu na kolor ich skory. Wiem, ze to tylko "pierwsze przyblizenie".

Ale niezle:)

PF
Obserwuj wątek
    • wykrywacz_klamcow Re: Europejski Polak 17.05.21, 09:58
      polski_francuz napisał:

> Zastanawialo mnie dlugo dlaczego takie nicki jak vermieter czy tutt
      > ifrutti
      zieja taka nienawiscia do innych, rozsadnych wpisow....
      >
      > Drugi temat podsuwa mi kolezanka z Florydy, ktora ma ustawiona na mur-beton hie
      > rarchie tych, ktorzy sa uzyteczni i godni promocji w gore i tych, ktorzy nie sa
      > . I znow dzis rano wpadlem na wiadomosc, ktora jest skorelowana.

vermieter i tuttifrutti to ta sama osoba - dlatego taka spójność w emocjach
      a seniorita to przedstawiciel gatunku tin foil hats, więc nie dociera pod folie aluminiową nic sensownego
      • polski_francuz Re: Europejski Polak 17.05.21, 10:43
        wykrywacz_klamcow napisał:

" vermieter i tuttifrutti to ta sama osoba - dlatego taka spójność w emocjach a seniorita to ..."

Co do vermietera to licze na sobotniego gola Lewandowskiego. Tylko niech sie skoncentruje tym razem. A seniorita to polska kobita (jak Iga S.) dyskutujmy wiec grzecznie a moze ja przekonamy:)

PF
    • herr7 Re: Europejski Polak 17.05.21, 11:40
      To Stanisław Lem pod koniec życia powiedział, że o prawdziwej skali ludzkiej głupoty przekonał się kiedy zaczął czytać wpisy internautów. I jest to prawda i trzeba się z nią po prostu pogodzić. Inna sprawa, że Lem wiodąc życie pisarza w PRL żył pod kloszem i ciemnych stron ludzkiego charakteru na co dzień chyba nie doświadczał.

W porównaniu z np. 2005 r forum GW odwiedza niewielu ludzi. Widać to szczególnie po dziale "Nauka", który prawie zamarł. Pojawili się za to opłacani trolle, których jest łatwo zidentyfikować po tym, że są monotematyczni. Zwykle "obijają gruchy w robocie, jakby to powiedział nasz Jorl, gdyż ich wpisy są na tak żałosnym poziomie, że nie da się ich po prostu czytać. Zastanawia mnie jedynie to, na co jest komuś potrzebna tak prymitywna propaganda? Ale widocznie przestałem świat rozumieć. Faktem jest, że kiedyś można było na forach dyskusyjnych spotkać ciekawych ludzi. Obecnie trzeba takich ze świecą szukać. Ale być może takie mamy czasy i będzie tylko gorzej. A to oznacza, że należy zająć się czymś pożytecznym, a nie marnowaniem czasu na próżno..
      • mara571 Re: Europejski Polak 17.05.21, 12:38
        Zaglądam tylko od czasu do czasu na forum właśnie z tych wymienionych powodów.
        Mimo rzadkich wizyt zauważyłam brak Jorla i Zeitgeista.
        Ktos moze wie, co sie z nimi stało?
      • polski_francuz Re: Europejski Polak 17.05.21, 12:49
        herr7 napisał:

" A to oznacza, że należy zająć się czymś pożytecznym, a nie marnowaniem czasu na próżno..."

Przyznam sie bez bicia, ze rozwazalem/rozwazam odejscie. Ale jestem na LinkedIn, bardziej kulturalne ale tez bardziej monotematyczne. Facebooka ani tweetera nie znam i mam watpliwosc czy to nie jest troche pozno na zmiane.

W koncu, FS przynosi wiele bodzcow do zastanowienie. Szkoda tylko ze sa tacy, ktorzy ciagna to forum w dol.

PF
    • de_oakville Posprzątać po swoim psie 17.05.21, 12:36
      Bardzo lubie koty i psy. Ale nie wszystkie rasy psow lubie jednakowo, jestem wiec w stosunku do psow w pewnym sensie "rasista". Z kotami nie mam takiego problemu - wszystkie sa do siebie podobne i roznia sie co najwyzej
      kolorem. Ale z oczu patrzy im tak samo. Natomiast psy roznia sie niekiedy bardzo wyraznie. Moja zona lubi wlochate, pokryte sierscia jak barany, ktorym nawet nie widac oczu spod obfitego zarostu. Ja natomiast lubie buldogi, boxery i mopsy - grozne z wygladu, ale na ogol lagodne z charakteru. Nie posiadamy obecnie zadnego czworonoga, ale wychodzac na spacer widujemy innych ludzi z psami lub kotami. I wiekszosc z nich dba o to, zeby po swoim zwierzaku posprzatac, kiedy "wypróżni żołądek" na swiezym powietrzu. Jednakze nie wszyscy.
      Pewnej zimy siedzac w zaparkowanym samochodzie widzialem goscia, ktory nagarnal butem sniegu na odchody wlsanego psa, zakrywajac je i spokojnie odszedl. To sa tacy ludzie, ktorzy lubia "zamiatac wszystko pod dywan", pomyslalem. Ale sa straszniejsze rzeczy w tym temacie. Przezylem taka podczas wakacyjnej wizyty w Warszawie jakies 5 lat temu. Poszedlem na Stare Miasto, przeszedlem przez rynek i skrecilem w bok. Chcialem wejsc na slynne Kamienne Schodki, o ktorych powstaly nawet legendy i piosenki. Niezwykle romantyczny fragment miasta. Bardzo dobry nastroj popsula mi jednak ogromnie nieprzyjemna rzecz. Przed wejsciem na Kamienne Schodki lezaly odchody. I co gorsza, nie byly psie. Nie byly rowniez po jakims koniu dorożkarskim. Byly ssaka nalezacego do tego samego gatunku, co piszacy ten text i tego samego, co czytajacy. Nie poszedlem wtedy na te schodki i pewnie dlugo nie pojde pomimo, ze przez wiekszosc dni w roku jest tam z pewnoscia normalnie i przyjemnie. Byla to z cala pewnoscia celowa profanacja przez jakiegos nikczemnego łobuza. Bo gdyby kogos nagle i niespodziewanie "przypililo" na ulicy, to predzej poszedlby do jakiejs bramy, albo w inne miejsce nie na widoku.
      Ktos celowo, jak mowia Niemcy "zasadzil kaktusa" ("hat einen Kaktus gepflanzt"), pewnie w nocy, kiedy na ulicach jest prawie pusto, zeby wyrazic "swoje zdanie" i swoj stosunek do otaczajacego go swiata. Jakis psychol, nieudacznik, albo "agent obcego mocarstwa" majacy zadanie "ataku" na atrakcje turystyczne w panstwie przeciwnika. Trudno powiedziec kto to zrobil, bo w tym czasie odbywal sie jakis "zlot" mlodziezy, czy cos w tym rodzaju. A moze byl to po prostu jakis glupawy młokos pragnacy "zaimponowac" podobnie myslacym jak on.
      Widoku podobnego "kaktusa" doswiadczylem podczas pobytu w innym roku, tym razem przy bocznej scianie przystanku autobusowego obok slynnego za czasow PRL-u hotelu "Forum" (obecnie "Novotel" czy podobnie). Przez kilka kolejnych wsiadalem z owego przystanku i nieczystosci nikt nie usuwal. Poradzila sobie wreszcie z nimi przyroda - słonce oraz deszcz, ktory po pewnym czasie wszystko spłukal. Pomyslalem sobie, ze ktos mogłby to posprzatac w czynie spolecznym, jakis emerytowany milosnik miasta, odbierajacy w domu telefony, ze w takim a takim miejscu pojawil sie "kaktus" i trzaba go usunac. Ja jestem takim milosnikiem, jednak bez stroju podobnego do "kosmonauty" nie moglbym raczej tego robic. Zreszta taka praca, nawet nie za pieniadze, nie cieszy sie w Polsce zbytnim szacunkiem. Kazdy chcialby "odmlodniec" na stare lata, chcialby zostac ponownie "gówniarzem" z tym ze nie w tak doslownym sensie. Moze bardziej eufemistyczna nazwa stanowiska bylby "odkalacz", ktory walczacy z "zakalaczami" (od "zakały"). Na forum rowniez nie brakuje podobnych "zakalaczy", z tym, ze slownych a nie fizycznych. To bardzo podobny gatunek homo sapiens.
      • polski_francuz Re: Posprzątać po swoim psie 17.05.21, 12:55
        de_oakville napisał:

" Na forum rowniez nie brakuje podobnych "zakalaczy", z tym, ze slownych a nie fizycznych. To bardzo podobny gatunek homo sapiens."

No coz. Analogiczne do "zakopania go..en" jest wygaszenie smrodliwych nickow. Co tez zrobilem. Ale ich zachowanie jest swiadectwem i wynika z czegos. Na pewno troche z tego, ze wpisy sa anonimowe. Ale, przeciez sa wpisywane przez kogos. Kto, jak mowil moj berlinski szef "hat sich etwas dabei gedacht". I to "dabei gedacht" jest elementem godnym zastanowienia.

Tym bardziej, ze Niemcy sa sasiadem i Polski i Niemiec. I najwazniejszym krajem EU. I warto, a nawet trzeba, ich zrozumiec.

PF
      • polski_francuz Zmiany 17.05.21, 15:13
        szwampuch58 napisał:

Skomentuje bo wpis i temat jest we Francje na tapecie po morderstwie 14-latka popelnionym na 17-latce. Mlode pokolenie sie zmienilo. Widac to na ulicach i w coraz "lepszych" dzielnicach. Dlaczego? Pewnie troche wirus i pewnie troche komunikacja poprzez internet.

Nie tylko to sie zmienia. Pracowalem przez 3,5 roku w Berlinie jako Projektleiter w przemysle w latach 80-tych. I mialem szacunek do tego przemyslu. Czy ten szacunej jest dzis zasluzony? Ano, Winternkon, szef VW, pozwolil na oszukiwanie norm wydalania spalin przez samochody osobowe. Jak? Ano, poprzez elektroniczne rozpoznawania kiedy samochod jest testowany. Kupilismy niedawno kuchenke elektryczna Boscha. Funkcjonowala bez zarzutu tak dlugo, jak dlugo byla "chroniona" przez oplacona przez nas "licencje przeciw-awaryjna". Jak tylko ta licencja wygasla, kuchenka padla i trzeba zaplacic, prawie tyle ile kosztowala, za jej naprawe. Czy to przypadek? Nie, sadze raczej, ze manadzerowie Boscha zarzadzali jak ci od VW, takie oszukancze oprogramowanie.

Jak sie do takich zmian dostosowac? Warto porozmawiac. Ale na braku szacunku dla innych niewiele mozna poradzic.

PF
    • felusiak1 Re: Europejski Polak 17.05.21, 17:40
      Europejski polak to lepszy polak. Amerykański polak jest gorszy od europejskiego polaka o zerwany azbest.
      Mieszka w tekturowym domu i je chemiczne jedzenie.I nie wie jak mu źle na świecie.
      • polski_francuz Re: Europejski Polak 17.05.21, 17:51
        felusiak1 napisał:

"Europejski polak to lepszy polak. Amerykański polak jest gorszy od europejskieg o polaka o zerwany azbest."

Sam widzisz, ze nielatwo syntetyzowac pierwszy wpis i dac dobry tytul:)

PF
      • engine8 Re: Europejski Polak 17.05.21, 18:05
        No mnie dziwi to ze coraz czesciej Polacy nazywaja siebie Europejczykami albo Europejskimi Polakami.
        Po pierwsze dopoki nie ma Panstwa Europejskiego to nie ma nacji europejskiej to nie ma nacji europejczykow.
        Tak sie czsami ludzi oceni z zewanatrz ale nigdy nei slyszalem aby chinczyk, Hindus czy wietnamczyk mowil osobie ze jest Azajata - sa dumi ze swojej nacji.

A moze to nazywanie sie Europejczykiem podnosi status Polakow na wszelkich forach ( i tylko w ich glowach) poniewaz musze przyznac ze stykam sie z wieloma ludzmi z Europy i ludzie z zadnego kraju zachodniej europy nie nazywaja sie "europejczykami".
        • wykrywacz_klamcow pewnie z tego samego powodu co Amerykanie 18.05.21, 08:35
          engine8 napisał(a):

> No mnie dziwi to ze coraz czesciej Polacy nazywaja siebie Europejczykami albo E
          > uropejskimi Polakami.
          > Po pierwsze dopoki nie ma Panstwa Europejskiego to nie ma nacji europejskiej to
          > nie ma nacji europejczykow.
          > Tak sie czsami ludzi oceni z zewanatrz ale nigdy nei slyszalem aby chinczyk, Hi
          > ndus czy wietnamczyk mowil osobie ze jest Azajata - sa dumi ze swojej nacji.
          >
          > A moze to nazywanie sie Europejczykiem podnosi status Polakow na wszelkich fora
          > ch ( i tylko w ich glowach) poniewaz musze przyznac ze stykam sie z wieloma lud
          > zmi z Europy i ludzie z zadnego kraju zachodniej europy nie nazywaja sie "eur
          > opejczykami".
          >

No mnie dziwi to, że coraz częściej Polacy nazywają siebie Amerykanami albo Amerykańskimi Polakami.
          Po pierwsze dopóki nie ma Państwa Amerykańskiego to nie ma nacji amerykańskiej.
          • engine8 Re: pewnie z tego samego powodu co Amerykanie 18.05.21, 19:13
            Mylisz sie - Jest Panastwo Amerykanskie i - wprawdzie mozna by ich nazywac - The United Statesians ale nazywa sie ich Amerykanami... zas Polakow tam mieszkajacych i majacych obuywatelswo - Amerykanskimi Polakami. i
            to wcale ani dziwne ani odosobnione nie jest.
            Podobnie jest w innych krajach jak np Estados Unidos Mexicanos czyli United Mexican States czy tez Stany Zjednoczone Meksyku. I tych tez trzeba by nazywac tak samo tzn The United Statesians ?
            Taak jak obywatley USA nazywamy amerykaninami tak i tych Meksykanami?

A Ludzi z Ludowej Republiki Chin nazywamy Chinczykami

A wiec jak powstana Stany Zjednoczone Europy i znikna kraje czlonkowskie to obywateli bedzimy nazywac Eurpejczykami a Polakow tam mieszkajacych Europejskimi Polakami -

Panjal?
            • wykrywacz_klamcow Państwo Amerykańskie? ciekawe 19.05.21, 08:47
              engine8 napisał(a):

> Mylisz sie - Jest Panastwo Amerykanskie i - wprawdzie mozna by ich nazywac
              > - The United Statesians ale nazywa sie ich Amerykanami... zas Polakow
              > tam mieszkajacych i majacych obuywatelswo - Amerykanskimi Polakami. i
              > to wcale ani dziwne ani odosobnione nie jest.
              > Podobnie jest w innych krajach jak np Estados Unidos Mexicanos czyli U
              > nited Mexican States czy tez Stany Zjednoczone Meksyku. I tych tez trzeba by na
              > zywac tak samo tzn The United Statesians ?
              > Taak jak obywatley USA nazywamy amerykaninami tak i tych Meksykanami?
              >
              > A Ludzi z Ludowej Republiki Chin nazywamy Chinczykami
              >
              > A wiec jak powstana Stany Zjednoczone Europy i znikna kraje czlonkowskie to oby
              > wateli bedzimy nazywac Eurpejczykami a Polakow tam mieszkajacych Europejskimi P
              > olakami -
              >
              > Panjal?

Po rusku lepiej ci idzie niz po polsku ;)

polecam jednak to narzędzie:
              odmiana.net/odmiana-przez-przypadki-rzeczownika-Amerykanin
        • 1.melord Re: Europejski Polak 19.05.21, 02:15
          engine8 napisał(a):

> No mnie dziwi to ze coraz czesciej Polacy nazywaja siebie Europejczykami albo E
          > uropejskimi Polakami.

> A moze to nazywanie sie Europejczykiem podnosi status Polakow na wszelkich fora
          > ch ( i tylko w ich glowach) poniewaz musze przyznac ze stykam sie z wieloma lud
          > zmi z Europy i ludzie z zadnego kraju zachodniej europy nie nazywaja sie "eur
          > opejczykami".
          >

to nazewnictwo(Europejski Polak,Amerykanski,Australijski,Niemiecki Polak..itd) swiadczy jedynie o polskich nie przemijajacych kompleksach....jednych z wielu.

Szpan poslugiwania sie "lamanym" angielskim,niemieckim itd. z silnym akcentem polskim,nobilituje wsrod pospolstwa by pokazac sie jako 100% obywatel w/w kraju,majacy juz niewiele wspolnego z Polska.
          Jesli dodac do tego celowe lamanie polskiego jezyka po kilku/kilkunastu latach podbytu za granica ludzi,ktorzy spedzili przynajmniej poerwsze 20 lat w Polsce......krew czlowieka moze zalac.
          Jest to zenujace.....wstydza sie Polski,kraju w ktorym sie urodzili,kraju w ktorym maja wielopokoleniowe korzenie,kraju ktory ich wyksztalcil lepiej czy gorzej.
          • engine8 Re: Europejski Polak 19.05.21, 02:47
            To zadne kompleksy...Ja tam nie mam absolutnie zadnych kompleksow z powodu bycia Polakiem - jestem z tego dumny.
            To nie o znajomosc jezyka chodzi ale o to ze czujemy sie w pierwszym pokoleniu Polakami - bo jestesmy polskoscia "nasiaknieci", oraz obywatelami drugiej ojczyzny... i tego sie nie da zapomniec, zdusic czy wykorzenic...

• senioryta13 Re: Europejski Polak 19.05.21, 11:36
              engine8 napisał(a):
              > To nie o znajomosc jezyka chodzi ale o to ze czujemy sie w pierwszym pokoleniu
              > Polakami - bo jestesmy polskoscia "nasiaknieci", oraz obywatelami drugiej ojc
              > zyzny... i tego sie nie da zapomniec, zdusic czy wykorzenic...

I jak myslusz, czy gdybys sprawowal jakis wysoki, panstwowy urzad w drugiej ojczyznie, twoje pochodzenie nie mialoby zadnego wplywu na twoje rzady /decyzje ?
                • senioryta13 Re: Europejski Polak 19.05.21, 12:36
                  vermieter napisał(a):
                  > żarty sobie stroisz? przecież facet nie potrafi się wysłowić, a ty go pchasz na
                  > wysoki urząd, hehehe... może razem z francuzem :):):)

widac, ze z zagranica czy emigracja nie masz nic wspolnego, engine8 jest uczciwy, a francuz jest madry inaczej.
              • engine8 Re: Europejski Polak 19.05.21, 17:35
                Nie wiem jakbym sie zachowal i na jakie decyzje to mialoby wplyw - na pewno mialoby jakis tam ale nie wiadomo w ktora strone...
                To jest jak z rodzina - wiezow krw sie nie mozna wyzbyc ale uczuc to juz tak.
                • senioryta13 Re: Europejski Polak 19.05.21, 20:08
                  engine8 napisał(a):
                  > ... na pewno mialoby jakis tam ale nie wiadomo w ktora strone...
                  > To jest jak z rodzina - wiezow krw sie nie mozna wyzbyc ale uczuc to juz tak.

wiec lepiej takich niepewniakow trzymac od wladzy z daleka, co innego tubylcy, sa swoi i wolno im, chociaz nam nie zawsze to podoba sie.
    • felusiak1 Chyba inaczej rozumiemy czytany tekst 17.05.21, 19:59
      polski_francuz napisał: Dwaj ciemnoskorzy przesiedzieli 30 lat w ciupie za mord, ktorego nie popelnili. Dostali teraz 75 mln US$ odszkodowania. I wyglada na to, ze to policja uznala ich za winnych bez wystarczajacych dowodow.

Ci dwaj są nieco felerni umyslowo to znaczy maja niskie IQ. Gliny omamiły ich i wymusily przyznanie sie do zbrodni. Prokurator uzyskal wyrok sadowy. Jesli oskarzony przyznaje sie do winy nie ma procesu sadowego. Sędzia wydaje wyrok.

I tu pojawia się całe wiadro problemow. Najpierw detektywi, ktorzy wymusili przyznanie się od felernych mentalnie chlopcow. Potem prokurator, ktory musial widzieć, że przyznanie bylo wymuszone bo fakty nie pasowaly.
      Obejrzyj "Making the murderer".
      • polski_francuz Re: Chyba inaczej rozumiemy czytany tekst 17.05.21, 20:59
        felusiak1 napisał:

" I tu pojawia się całe wiadro problemow. Najpierw detektywi, ktorzy wymusili przyznanie się od felernych mentalnie chlopcow. Potem prokurator, ktory musial widzieć, że przyznanie bylo wymuszone bo fakty nie pasowaly."

Myslisz, ze kolor ich skory nic nie mial do rzeczy?

PF
        • felusiak1 Re: Chyba inaczej rozumiemy czytany tekst 17.05.21, 23:30
          polski francuz napisal: Myslisz, ze kolor ich skory nic nie mial do rzeczy?

Może mial a moze nie mial jesli idzie o morderstwo. Zamordowana dziewczynka byla czarna, jeden ze sledczych byl czarny. W "Making the murderer" wszyscy sa biali i chlopak o niskim IQ zostaje wrobiony tak jak ci dwaj.
          Jesli zaś idzie o odszkodowanie to kolor skory byl decydujacy.
    • petronella.kozlowska Re: Europejski Polak 17.05.21, 23:48
      polski_francuz napisał:

vermieter agresywny alkoholik, podejrzewam, że narkoman, ma poważne problemy psychiczne i swoją frustrację wylewa tutaj na forum

tuttifrutti typowy troll, arogancki i przeceniający swoją wartość
    • boomerang Re: Europejski Polak 18.05.21, 01:07
      Niech Niemcy zobacza, ze "Polak potrafi" (tu licze na 41. gol Roberta L.

"Polak potrafi" to będzie wtedy gdy Lewandowski odmówi udziału w ostatnim meczu Bundesligi i przesiedzi mecz ostentacyjnie na ławce rezerwowych.
    • czizus Re: Europejski Polak 19.05.21, 11:03
      Jeżeli chodzi o Europę, państwa narodowe, Europejczyków, . . . . etc. to wydaje się, że obecnie nie ma innej drogi jak zbudowanie Stanów Zjednoczonych Europy jako jednego państwa. To będzie dość długi proces ale pozytywne efekty są chyba oczywiste w sensie każdym a w szczególności w kwetiach rozwoju gospodarczego, bogacenia się ludzi i całkowitego usunięcia zagrożenia wojnami w Europie. To jest myślenie dalekosiężne i w tym kierunku idą procesy integracyjne w UE. Już obecnie wiele elementów takiego państwa funkcjonuje z powodzeniem: otwarte granice, wspólna waluta, wspólne prawo, budżet unijny, wspólnota energetyczna, swoboda przemieszczania się kapitału, siły roboczej, inwestycji, . . . itd.

Im prędzej powstanie takie państwo tym lepiej. Wówczas będziemy mogli nazywać się Europejczykami. A Polska, Holandia, Hiszpania, Włochy , . . . . . to będą regiony europejskie mogące swobodnie kultywować swoje zwyczaje i tradycje.
      Czas państw narodowych w Europie minął bezpowrotnie i warto to sobie w końcu uświadomić.
        • czizus Re: Europejski Polak 19.05.21, 18:16
          felusiak1 napisał:

> Wierzysz w to co napisales? Chyba coś ci do głowy uderzylo.
          > Unia rozpada się a ty o budowaniu SZE. Koń już sie smieje.

Nie masz zielonego pojęcia co to jest współczesna Europa i jakie w niej zachodzą procesy. Ale nie musisz się tego wstydzić. Po prostu nie wiesz i tyle.
          • engine8 Re: Europejski Polak 19.05.21, 20:10
            Jakiekolwiek procesy zachodza to wiekoszsc krajow czlonkowskich nie ma absolutnie nic wspolnego z innymi.. Moze jedynie wojany jakie ze soba toczyli w niedalekiej przeszlosci.
            I tu jest roznica poniewaz bardzo dlugo unia nie bedzi spolecenstwem spojnym o podobnych celach i poslugujacych sie jednym jezykiem. Moze byuc jezyk oficjalny ale on nie bedie jezykiem wspolnym w sposob naturalny przynajmniej przez kilka pokolen..
            Nalezy tez przepisac historie ktora obecnie pokazuje glownie i o wile dobitniej to co te kraje rozni a nie to to co je laczy. Bo co je laczy?
            Wez np Polske, Niemcy, Francje, Szwecje... co przychodzi na mysl? Wojny i co nam kto zabral , ile ludzi wybil i co zagarnal... A co dobrego ? Mnie nic.. Wam moze to ze mogliscie jezdzic tam jako tania sila robocza aby zarobc ...i byliscie zadowoleni kiedy was Niemiecki czy Francuski rolnik dobrze traktowal...
            A wiec bedzie to zlepek ktory wczesniej cy pozniej sie z tego przedszkola wypisze.
          • felusiak1 Re: Europejski Polak 19.05.21, 20:30
            Co jest grane w Unii widać golyn okiem z daleka. Niemcy grają pierwsze skrzypce, na bębenku tłucze Francja a reszta ma stać w szeregu i spiewać do muzyki. Jesli wydaje ci sie, ze to jest budowa SZE to doswiadczysz gorzkiego przebudzenia.
        • polski_francuz Re: Europejski Polak 19.05.21, 18:07
          engine8 napisał(a):

" Czyz Stalin tez tak nie sadzil o swoich republikach?"

Republiki radzieckie nie weszly do Sojuza dobrowolnie. Kraje europejskie maja wolny wybor. Popieram czizusa, ze trzeba popierac tworzenie SZE. Bo te Stany sa w naszym interesie. Nie tylko Dwojcy Przenajswietszej (Francji i Niemiec) ale i krajow sredniej wielkosci jak Hiszpania, Wlochy czy Polska.

PF
          • engine8 Re: Europejski Polak 19.05.21, 19:59
            Kraje EU weszly dobrowolnie do orginalnej Uni panstw a obecna Unia juz nie calkiem dobrowolnie nakreca smycz aby doprowadzic - tu akurat kasa, do Panstwa federalnego ...pod przewodnictwem moze nie partii ale Niemiec...
            Ja to prownuje to wedkarzy. zruca przynete, rybka zlapie sie na haczyk absoutnie dobrowolnie ale szybko ta dobrowolnosc sie konczy i zaczyna sie nakrecanie zylki i popuszczanie i znow nakrecanie i znow popuszczanie ale za kazdym razem rybka blizej brzegu....i talerza :)
            Za moich czasow tez sie tak mowilo o komunie i ich dzialaniach ze aby dokrecic srube to nalezy kilka razy i co troche odpuscic naoliwic i dopiero dociskac bo inaczej peknie..
            No i przeciez Stalin ich wojskiem i wojna tych republik nie zawojowal - na pozor to na ochotnika bylo bo byla masa ludzi w tych republikach ktory uwazali ze sluszna idea.. A skad sie ci ludzi wzieli? ano zostali wlasciwie wychodowani i posadzeni oraz dostali dobre uklady aby mieli w tym interes osobisty.
            • polski_francuz Re: Europejski Polak 19.05.21, 21:08
              PIB Wloch to 2 bln € a Hiszpanii 1,3 bln. Polska z 0,6 bln € to troche malo, przyznaje. Popatrzmy sie na liczbe ludzi: Wlochy - 60 mln; Hiszpania 46 mln a Polska 39 mln. No to moze powierzchnia? Wloch - 301 tys. km2, Hiszpania 505 tys km2 a Polska 312 tys km2.

No wiec jedni sa bardziej ludni ale maja mala powierzchnie inni mniej ludni, ale z powierchnia niezla. Wniosek? Ano definicja "wielkosci kraju" by sie przydala.

PF
              • engine8 Re: Europejski Polak 19.05.21, 21:43
                Pomijajc Rosje z ponad 17M km kw to mamy kraje od prawie zera do ok 10M km^2

Czyli tak po 1/3 na kazda wielkosc?

Czyli mozna powiedziec ze te 3 i wiecej ( 7) to duze, pomiedzy 0.9 a 3M (26) to srednie - a te ponizej 0.9M to juz male ?

simple.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_area
              • felusiak1 Re: Europejski Polak 19.05.21, 22:20
                PIB (niech ci bedzie) Włoch to 2.562 bln, Hiszpanii 1.925 bln i Polski 1.262 bln.
                Polska to piąta najwieksza gospodarka Unii po Niemczech, Francji, Włochach i Hiszpanii.
                Kiedy Polska przystepowala do Unii w 2004 gospodarka była wielkości 49% gospodarki Hiszpanii i 29% Wloch. Dzisiaj to odpowiednio 66% i 49%. Z tego powinieneś być dumny a nie z gola Lewandowskiego.
              • boomerang Re: Europejski Polak 20.05.21, 03:56
                Jeśli weźmiemy PIB (niech ci będzie) per capita i z poprawką na siłę nabywczą pieniądza to Polska zbliża się do Hiszpanii i Włoch z każdym rokiem. Aktualnie: Włochy $43,376, Hiszpania $41,736, Polska $35,957.
                • felusiak1 Re: Europejski Polak 20.05.21, 07:13
                  ______________ Teraz _________ 2005
                  Włochy ....... $43,376 ............$27,700
                  Hiszpania .... $41,736 ............$23,300
                  Polska ..........$35,957 ............$12,000

______________ Teraz ______ 2005
                  Włochy ............ 100 ..............100
                  Hiszpania .......... 96 ............... 84
                  Polska ................83 ............... 43
        • czizus Re: Europejski Polak 19.05.21, 18:20
          engine8 napisał(a):

> Czyz Stalin tez tak nie sadzil o swoich republikach?

Nie mam pojęcia co sądził Stalin, . . . . . . , a przywołujesz go i to co sądził bo to twój autorytet?
    • boomerang Re: Europejski Polak 20.05.21, 03:52
      Nieeuropejscy Polacy to przede wszystkim Tatarzy. No a Francuzi też mają nieeuropejskich Francuzów i to w znacznej ilości - mowa o Francuzach pochodzenia arabskiego. Niemcy podobnie. Na ich tle to Polacy są bardzo europejscy.
      • vermieter Re: Europejski Polak 20.05.21, 11:15
        polscy Tatarzy żyją od stuleci w Europie
        pl.wikipedia.org/wiki/Tatarzy_w_Polsce

"nieeuropejscy Polacy" to Polacy żyjący na emigracji w USA, Australii i w ogóle poza Europą, a także wielu obywateli RP, zacofanych w rozwoju, automatycznie nikt nie staje się "Europejczykiem"

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka