Dodaj do ulubionych

To Kaczyński miał rację

06.08.22, 09:21
Świetny artykuł opublikowany przez Pawła Jędrzejowskiego na portalu Salon24

cyt: w 2010 roku Jarosław Kaczyński opublikował artykuł („Sojusznicy i wartości”), w którym ostrzegał przed neoimperializmem rosyjskim w wykonaniu Putina. Jego diagnoza była bardzo dobitna: Rosja prowadzi politykę neoimperialną i nie spotyka się to z odpowiednią reakcją Europy i Ameryki. "Zacieśnianie bilateralnej współpracy największych państw europejskich z Rosją, podyktowane względami ekonomicznymi, niesie ze sobą poważne konsekwencje polityczne i zmniejsza znaczenie Unii Europejskiej." - pisał autor. O osiem lat wyprzedził Trumpa w ocenie zagrożeń, jaki powoduje polityka uzależniania się - energetycznego, surowcowego, ogólnie ekonomicznego - od Rosji.

Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski zareagował na artykuł Kaczyńskiego następującymi słowami: "Jeśli chodzi o kolejne wystąpienia prezesa Jarosława Kaczyńskiego, to wybaczą państwo, ale ja zadaję sobie zawsze pytanie, czy tym razem pan prezes jest na proszkach, czy nie". Inni żądali, aby Kaczyński wycofał się ze swoich słów. Twierdzili, że "są sprzeczne z polską racją stanu".

link:Tekst linku
Obserwuj wątek
  • boomerang Re: To Kaczyński miał rację 06.08.22, 09:41
   Wawel czeka na niego.
   • yabbaryt Re: To Kaczyński miał rację 06.08.22, 09:49
    niech ten Wawel jeszcze trochę poczeka, bo żywy i kontaktujący z rzeczywistością Kwa-czor jeszcze się Polsce przyda.
    • buldog2 Re: To Kaczyński miał rację 06.08.22, 10:37
     Na latarnię, nie na Wawel.
     Tak jak w 1791.
  • yabbaryt Re: To Kaczyński miał rację 06.08.22, 09:57
   Nie moge sie powstrzymać aby nie zacytować obszerniejszych fragmentów artykułu cyt:

   (Trump) mówił wprost: to nie ma sensu. USA bronią was przed Rosją, przed Putinem, a wy - kraje europejskie, a przede wszystkim Niemcy - nabijacie Putinowi kabzę miliardami euro. "Cóż, muszę powiedzieć: myślę, że to bardzo smutne, że Niemcy zawierają ogromny kontrakt na ropę i gaz z Rosją, gdy ma się ich bronić przed Rosją, a Niemcy wychodzą i płacą Rosji miliardy dolarów rocznie. Więc chronimy Niemcy. Chronimy Francję. Chronimy wszystkie te kraje. A potem wiele krajów zawiera umowę rurociągową z Rosją i wpłacają miliardy dolarów do rosyjskiej kasy.

   Więc chronimy was przed Rosją, ale oni płacą Rosji miliardy dolarów i myślę, że to bardzo niestosowne. A były kanclerz Niemiec jest szefem firmy rurociągowej, która dostarcza gaz. Docelowo Niemcy będą miały prawie 70 proc. swojego kraju kontrolowanego przez Rosję za pomocą gazu ziemnego.

   Więc powiedz mi, czy to właściwe? Nigdy nie powinno się było do tego dopuścić. Ale Niemcy są całkowicie kontrolowane przez Rosję, bo od 60 do 70 procent energii będą otrzymywać z Rosji i z nowego rurociągu. A ty mi powiedz, czy to właściwe, ponieważ myślę, że tak nie jest, i myślę, że to bardzo zła rzecz dla NATO i nie sądzę, żeby tak było. I myślę, że musimy o tym porozmawiać z Niemcami.

   Do tego Niemcy płacą [wydatki na obronę] niewiele ponad 1 proc., podczas gdy Stany Zjednoczone płacą w rzeczywistości 4,2 proc. od dużo większego PKB. Więc myślę, że to również jest niewłaściwe. Wiesz, chronimy Niemcy, chronimy Francję. Chronimy wszystkich. A jednak płacimy dużo pieniędzy za ochronę."

   Dla każdego, kto ma iloraz inteligencji w okolicy 70, było jasne, że Donald Trump chce wzmocnienia NATO i że zwraca uwagę na koszmarne, zagrażające Europie błędy Niemiec i innych krajów "starej Europy" w ich relacjach z Rosją. Jednak media amerykańskie i europejskie były już wówczas całkowicie zaangażowane w walkę z Trumpem polegającą na przedstawianiu go - fałszywie - jako zwolennika Putina.
   Jednak latem 2018 media prowadziły, z inicjatywy demokratów, ostrą kampanię przeciwko Trumpowi, więc jego krytykę Niemiec za ich uległość wobec Rosji i strategiczne błędy polegające na uzależnieniu od Putina, jego gazu i ropy naftowej, uznały za działania... prorosyjskie, antyNATOwskie, antyeuropejskie, izolacjonistyczne. I do argumentów Trumpa podeszły lekceważąco, starały się je ośmieszyć, ironizowały na ich temat i w zasadzie do dziś nie wycofały się z takiego ich prezentowania. Trump apelował o uniezależnienie się od Rosji i zwiększenie wydatków na obronę przed Rosją, a media wmawiały opinii publicznej coś całkiem odwrotnego i absurdalnego: że Trump rozbija NATO i działa na korzyść Putina. Nie miało to nawet pozorów jakiegokolwiek logicznego sensu, ale kto powiedział, że propagandowe akcje medialne mają być testowane logiką?

   Ten gigantyczny przekręt udowadnia ponad wszelką wątpliwość, jak bezczelne są media i jak potrafią kłamać. W żywe oczy. Ich kłamstwa podchwytują z entuzjazmem politycy. Daleko nie szukając - natychmiast zrobił to ówczesny Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. TVN24 informował dwa dni po spotkaniu Trumpa ze Stoltenbergiem, że Tusk stwierdził: "Trump wykazuje ponadstandardową niechęć do NATO i Unii Europejskiej". Domaganie się przez Trumpa wzmocnienia NATO, to dla Tuska "niechęć do NATO".
   • yabbaryt Re: To Kaczyński miał rację 06.08.22, 10:00
    Nic bardziej nie drażni leminga jak fakty. Popatrzmy na tych bywalców zachodnich salonów takich jak Tusk czy Sikorski. Ile by nie wypili małmazyi na zachodnich salonach władzy, ile by nie skończyli Oksfordów to niestety ale z krótkich spodenek nigdy nie wyrosną i pozostaną mówiąc delikatnie żałosnymi smarkaczami.
  • ivergon Re: To Kaczyński miał rację 06.08.22, 10:06
   yabbaryt napisał:

   > Świetny artykuł opublikowany przez Pawła Jędrzejowskiego na portalu Salon24
   >
   > cyt: w 2010 roku Jarosław Kaczyński opublikował artykuł („Sojusznicy i wartości
   > ”), w którym ostrzegał przed neoimperializmem rosyjskim w wykonaniu Putina. Jeg
   > o diagnoza była bardzo dobitna: Rosja prowadzi politykę neoimperialną i nie spo
   > tyka się to z odpowiednią reakcją Europy i Ameryki.

   No to miał przebicie na światową politykę jak przeciętny bloger, ale, ale Lech podobnie mówił, no popatrz się tylko nie za bardzo wierzył w to co pisał, bo nic tego nie widać, po jego polityce zbrojeniowej prze ostatnie 7 lat, mamy cytując prezesa "micromańską" czy paradną armię w Polsce, a zbrojenia deklaratywnie 250 "najlepsiejszych" Abramsów, ruszyły dopiero po ataku hybrydowym Białorusi, zaś wielka wyprawa do Korei, po K2 i K9 była całkiem niedawno, po najeździe Putina na Ukrainię, tik-tak zegar nam bije jak twierdzą w Moskwie.

   Powinniśmy przejść na gospodarkę wojenną, zawiesić członkostwo w UE, i sypać 10m wały z przedpiersiami na granicach, płot niestety obecnie to za mało.
   • buldog2 Re: To Kaczyński miał rację 06.08.22, 10:33
    Powinniśmy przejść na gospodarkę wojenną, zawiesić członkostwo w UE, i sypać 10m wały z przedpiersiami na granicach, płot niestety obecnie to za mało

    Powinniśmy rozwijać wszelkie technologie oraz możliwości przemysłu obronnego, we współpracy z Unią, bo to da dostęp do technologii zachodnich i efekt skali.

    Rosja została oslabiona na wiele lat i jest osłabiana dalej. Nie ma ponad połowy nowoczesnych czołgów (zresztą, nie za wiele wartych w konfrontacji z nowoczesną bronią przeciwpancerną), praktyczni nie produkuje już samolotów, rakiet, dronów, urządzeń walki elektronicznej. Bo nie ma podzespołów z umownego Zachodu, chińskie są warte mniej, ale ich nie ma też. W ub. roku wyprodukowała 1 Su-57 (i jeden straciła w katastrofie), w najbliższych latach z zamówionych do 2027 (czy 2028) 76 szt. nie zrobi ani jednego, co do Su-35 też są wątpliwości. To przykład, litanii nie chce mi się pisać. Za to nasili się kryzys wewnętrzny, już widać oznaki tracenia przez Kreml kontroli nad całością życia w kraju.

    W tej sytuacji nie ma mowy o inwazji na Polskę, UE czy NATO. To bzdury, zapowiadane przez niektórych propagandonów Kremla. Bardziej trzeźwi komentatorzy mówią raczej o możliwości zajęcia Obwodu Kaliningradzkiego. Choć moim zdaniem ci też się mylą.
    • ivergon Re: To Kaczyński miał rację 06.08.22, 16:15
     buldog2 napisał:

     > Powinniśmy przejść na gospodarkę wojenną, zawiesić członkostwo w UE, i sypać
     > 10m wały z przedpiersiami na granicach, płot niestety obecnie to za mało

     >
     > Powinniśmy rozwijać wszelkie technologie oraz możliwości przemysłu obronnego, w
     > e współpracy z Unią, bo to da dostęp do technologii zachodnich i efekt skali.
     >

     Jest uzasadniona okazja wyplatać się z tego bagna, co do zbrojeń to współpracujemy z WB, USA, Norwegią, no i Finlandią "Patrie" tylko ta ostatnia jest w UE. Teraz rusza z Koreą Południową, od czasu kupienia na wyprzedaży Leopardów po 1euro z dokrętką, to raczej współpracy z krajami Uni nie mamy, aha no coś tam z Włochami, które są pierwsze na wylocie z UE.

     > Rosja została oslabiona na wiele lat i jest osłabiana dalej. Nie ma ponad połow
     > y nowoczesnych czołgów

     Optymistyczna wizja, Rosji wystarczą dochody za ropę by kupić sobie dość broni, poza tą którą sama produkuje, czy Rosja nawet ma opcje na całe gotowe "poststalinowskie" armie Korea Północna, drony Iran, zwłaszcza jak się Chiny wpieprzą w przepychanki z USA z powodu wizyt durnych starych bab. Sytuacja jest rozwojowa, obóz antynatowski jest spory, duży jest też obóz neutralny Indie, Brazylia, Meksyk, RPA itd., który nie żadnych obiekcji co do handlu z Moskwą.
     • ivergon obóz neutralny Indie, Brazylia, Meksyk, RPA itd 06.08.22, 16:23
      ivergon napisał:

      powinno być "obóz neutralny Indie, Brazylia, Meksyk, RPA itd., który nie ma żadnych obiekcji co do handlu z Moskwą."
      Za dobrze nie jest Moskwie się zwyczajne ta wojna opłaca, mężczyźni kłamią, kobiety kłamią liczby nie kłamią.
      • caesar_pl Re: obóz neutralny Indie, Brazylia, Meksyk, RPA i 06.08.22, 16:46
       Można zauważyć,ze Polska mimo 7 razy mniejszej gospodarki niż Niemcy zaimportowała z Rosji aż 1/3 tego co Niemcy. Czyli Polska jest nieproporcjonalnie w dużo większym stopniu uzależniona od ruskiego importu niż Niemcy. Ale w Kaczolandzie wszyscy wiedza,ze to Niemcy finansują Putina, Niemcy są od Putina zależni, Polacy powinni dla Niemców oszczędzać gaz ziemny.
       • yabbaryt Re: obóz neutralny Indie, Brazylia, Meksyk, RPA i 06.08.22, 16:56
        po pierwsze nasza petrochemia jest przystosowana głównie do ropy rosyjskiej, po drugie ruski gaz był najtańszy, a węgiel tani i dobrej jakości. Historycznie nasz przemysł był zwiazany z kacapstanem rurociągami. To są fakty ekonomiczne. Dodatkowo berlińsko-brukselska mafia zmuszała nas do likwidacji kopalń i zaniechania inwestycji w górnictwo.
        Oczywiście po rozpoczęciu wojny PiS robi wszystko co można aby zerwać kontakty ekonomiczne za co zresztą też jest krytykowany.
        Natomiast rządy PiSu robiły dużo aby się uniezależnić od ruskiej energii. Wymieńmy Baltic pipe, rozbudowę gazociągu. W tym samym czasie Niemcy robiły wszystko aby się od ruskiej energii uzależnić
        • yabbaryt Re: obóz neutralny Indie, Brazylia, Meksyk, RPA i 06.08.22, 16:57
         rozbudowę gazoportu
        • caesar_pl Re: obóz neutralny Indie, Brazylia, Meksyk, RPA i 06.08.22, 19:39
         Miliardy na budowę Baltic Pipe, a brak pewności czy gaz nim popłynie. "Powinna to zbadać specjalna komisja"
         Kacper Kolibabski 04.08.2022 19:46
         Niedługo ma zostać otwarty Baltic Pipe. Problem w tym, że wciąż nie ma podpisanych kontraktów na gaz, który ma polecieć rurociągiem - pisze Money.pl. Rządzący jak mantrę powtarzają, że bezpieczeństwo gazowe jest zabezpieczone. Anna Moskwa, ministerka klimatu pisze o zapełnionych w 100 proc. magazynach. Tylko że ich pojemność może nie wystarczy Polsce.Zakończenie prac nad Baltic Pipe ma zakończyć się 29 września. Money.pl pisze jednak po raz kolejny o tym, że wciąż nie dopięto kontraktów na gaz, który ma popłyną rurociągiem."Gazociąg Baltic Pipe nie prowadzi bezpośrednio do norweskich złóż, tylko jest wpięty do istniejącego gazociągu Europipe 2, czyli magistrali prowadzącej gaz z Norwegii bezpośrednio do Niemiec. W związku z tym pojawiają się pytania o to, czy uda się "wypchnąć" któregoś z dotychczasowych kupujących norweski gaz z gazociągu Europipe 2. A także, czy uda się zwiększyć wydobycie poprzez istniejące na Morzu Północnym platformy" - pisze portal. Eksperci krytycznie patrzą na możliwość popłynięcia gazu Baltic Pipe zaraz po uruchomieniu gazociągu.

         Z powodu ograniczenia dostaw gazu przez Nord Stream 1, nagłe liczenie na pojawienie się wolnych umów na norweski gaz to czekanie na cud

         - mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PGNiG ocenia to dosadniej.
         W niemieckich mediach społecznościowych aż wrze od niezadowolenia,ze Niemcy sprzedają gaz ziemny Polsce, a sami nie mają jeszcze pełnych zbiorników. To może być ostatnia zima dla rządzących w Kaczystanie. Niedawno w TV pokazano spotkanie Matoła z mieszkańcami. Na sali znalazł się jeden odważny, który otwarcie Matołowi powiedział, was trzeba wywieść na taczkach.
  • buldog2 Re: To Kaczyński miał rację 06.08.22, 10:21
   W 2010 Jarosław Kaczyński mówił do braci Rosjan:]

   Dziś, 9 maja 2010 roku. Na Placu Czerwonym miał stać Mój Ukochany Brat prezydent Polski Lech Kaczyński.
  • de_oakville Re: To Kaczyński miał rację 06.08.22, 14:22
   De Gaulle powiedzial kiedys, ze "skoro polityk sam nigdy nie wierzy w to, co mowi, bardzo sie dziwi, kiedy inni wierza mu na slowo". Moznaby mu odpowiedziec: "kazdy sadzi po sobie". Jedak trzeba patrzec nie na to, co polityk mowi, tylko na to, co robi. A "idolami" i przyjaciolmi Kaczyńskiego byli przeciez tacy milosnicy Putina jak Le Pen, Orban, Salvini i inni. Zatem slowa zgodne z tym, czego oczekuje "lud", a czyny zgodne z tym, co chce ugrac dla siebie sam lider.
   • europitek Re: To Kaczyński miał rację 06.08.22, 14:45
    de_oakville napisał:
    > Zatem slowa zgodne z tym, czego oczekuje "lud", a czyny zgodne z tym,
    > co chce ugrac dla siebie sam lider.

    Nie będzie. Wobec tego postawię pytanie, co chciała ugrać dla siebie Merkel i jej polski totumfacki przez przyjazne stosunki z Putinem?
    • de_oakville Re: To Kaczyński miał rację 06.08.22, 18:38
     europitek napisał:

     > Nie będzie. Wobec tego postawię pytanie, co chciała ugrać dla siebie Merkel i j
     > ej polski totumfacki przez przyjazne stosunki z Putinem?

     Merkel, corka pastora, wierzyla z pewnoscia w ludzkie dobro i oceniala wszystkich wlasna miara.
     Nie wyczuwala, ze pod usmiechnieta twarza Putina, kryje sie dawny, skostnialy KGB-ista. Ludzie "jednolicowi" bywaja czesto naiwni i nie potrafia rozszyfrowac ludzi "dwulicowych" i "wielolicowych". A w takich obfituja kraje slowianskie i post-sowjeckie, nie tylko Rosja. "Dwulicowosc" byla w tych krajach "potrzebna" przez lata do robienia jakiejkolwiek kariery. W Polsce moze tylko Kaszubi zachowali twarz nie znieksztalcona przez tego typu historie.


     • boomerang Re: To Kaczyński miał rację 06.08.22, 22:52
      Aha, Merkelowa to chodząca dobroć niemiecka była. Nawet kiedy ją Putin psem straszył, to jej te 2 komórki rozumowe nie zaskoczyły.
      • europitek Re: To Kaczyński miał rację 07.08.22, 09:21
       W dodatku to przecież bidna samotna kobita z bezludnej wyspy, gdzie nie ma kogo spytać o radę.
       W dodatku ta jej bezludna wyspa leżała przecież na wschodzie rządzonym przez Dwulicusów słowiańskich. Tam się wychowała.
   • yabbaryt Re: To Kaczyński miał rację 06.08.22, 14:59
    PiS rzeczywiście współpracował z partiami europejskimi, które broniły swych państw i narodów przed utratą suwerenności na rzecz dyktatu berlińsko-brukselskiego. Niestety, najbliższym ideowo sojusznikiem PiSu była brytyjska Partia Konserwatywna. Niestety jej już nie ma w Europarlamencie i od tego czasu PiS jest skazany na egzotyczne sojusze do realizacji celu nadrzędnego jakim jest obrona suwerenności.
    • de_oakville Re: To Kaczyński miał rację 06.08.22, 18:50
     yabbaryt napisał:

     > PiS rzeczywiście współpracował z partiami europejskimi, które broniły swych pań
     > stw i narodów przed utratą suwerenności na rzecz dyktatu berlińsko-brukselskieg
     > o.

     Nie wierze w zaden "dyktat berlińsko-brukselski". Wierze w silna zjednoczona Europe bedaca rownowaga dla poteg takich jak Chiny czy USA. A wsrod panstw podobnie jak wsrod ludzi sa slabsi i silniejsi, biedniejsi i bogatsi, madrzejsi i glupsi. I kazdy musi znalezc swoje miejsce w dobrze zorganizowanym spoleczenstwie. Kazdy jest potrzebny - i dyrektor i hydraulik. Hydraulik rzucajacy kamieniami w okno dyrektora tylko dlatego, ze nie zasiada obok niego w gabinecie jest megalomanem i nie rozumie na czym rzecz polega. Tak mysla ludzie wychowani w spoleczenstwach, w ktorych bogatszy zawsze poniza biedniejszego, a klasowy "piatkowicz" zawsze smieje sie z "trojkowicza" i nikt przeciwko takim stosunkom nie protestuje, uwazajac je za normalne. Tak bylo zawsze w Rosji, a i Polsce takie wlasnie stosunki nie sa obce. Dlatego Europa nie rozumie Polski i vice versa.
     • boomerang Re: To Kaczyński miał rację 06.08.22, 22:58
      Fakty nie są sprawą wiary.
      • europitek Re: To Kaczyński miał rację 07.08.22, 09:28
       boomerang napisał:
       > Fakty nie są sprawą wiary.

       Niezupełnie, gdyż silna wiara sama stwarza sobie fakty. Co prawda są one wirtualne, ale wiara pozwala ten przymiotnik pomijać.
       W przypadku polskiej opozycji nie jest ważne "jak jest" tylko to "w co wierzymy, jak jest". To uboczny skutek nadmiernego stosowania marketingu politycznego.
  • caesar_pl Re: To Kaczyński miał rację 06.08.22, 15:03
   Bzdury. Powodem wojny było"wprowadzenie demokracji" na Ukrainie - i finansowanie ukraińskich faszystów przez Jankesa i kolesiów z Europy Zachodniej.

   4 lutego 2014 r. Rosja prawdopodobnie opublikowała podsłuchową rozmowę telefoniczną między panią Nuland a ambasadorem USA na Ukrainie Geoffreyem R. Pyattem na platformie wideo YouTube pod sugestywnym tytułem The Maidan Puppets (Марионетки Майдана).[6][7] Obaj dyplomaci omawiają w nim obecny kryzys Euromajdanu na Ukrainie i swoje niezadowolenie z niezdecydowanej UE. Nuland uważał, że włączenie „Klitscha” (Vitali Klitschko) do ukraińskiego rządu nie było ani konieczne, ani dobrym pomysłem. Ze względu na jego doświadczenie faworyzuje „Jata” (Arseni Jazenyuk), lidera największej partii opozycyjnej.
   W lutym 2015 r. Nuland stwierdziła na briefingu, że Europejczycy „boją się szkód dla swojej gospodarki, kontr-sankcji ze strony Rosjan”. Według obecnego generała Breedlove'a Stany Zjednoczone mogłyby umiarkowanie dostarczać broń przeciwpancerną, aby podnieść cenę za Putina na polu bitwy.[14][15] Europejczycy odmówili dostaw broni i chcieli „rozwiązań dyplomatycznych”; Nuland określił podróż niemieckiej kanclerz Angeli Merkel podczas negocjacji o zawieszeniu broni z Mińska do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina jako "moskiewskie sprawy Merkel".[16][17]
   Do poczytania w Wikipedii - Victoria Nuland.Ma pochodzenie żydowskie, mówi perfekt po rosyjsku.

   Jak skrajnie prawicowych żołnierzy na Ukrainie szkoli Zachód
   Prawicowi ekstremiści są dobrze powiązani w ukraińskich siłach zbrojnych i rekrutują żołnierzy do walki. Niektórzy przechodzą nawet szkolenie wojskowe z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA. Zachód patrzy w drugą stronę – bo zbliża się konflikt z Rosją.

   Jankes jak zawsze tą wojnę przegra i zostawi Ukrainę w stanie takim jak zostawił Wietnam,Irak,Afganistan,Libie itd.
   • de_oakville Re: To Kaczyński miał rację 06.08.22, 19:02
    caesar_pl napisał:

    > Jankes jak zawsze tą wojnę przegra i zostawi Ukrainę w stanie takim jak zostawi
    > ł Wietnam,Irak,Afganistan,Libie itd.

    "Jankes" byl jedynym i prawdziwym wygranym w II WS. Nawet w PRL-u, ktory byl w strefie wplywow rosyjskich, w kulturze i w nauce zwyciezal zawsze "Jankes" swoja muzyka, filmami w kinach i w telewizji, na ktore "walily" tlumy. Zadna inna kultura (poza "pokrewna", brytyjska) nie miala nigdy szans zeby wygrac z "Jankesem". "Jankes" juz teraz wygral na Ukrainie, jesli nawet nie militarnie, to psychologicznie.
    A Rosja, zeby odzyskac swoja dawna pozycje w psychice Ukraincow musialaby im "prac mozgi" marksizmem-leninizmem przez conajmniej 20 lat po swoim ewentualnym zwyciestwie.
    • boavista4 Re: To Kaczyński miał rację 06.08.22, 21:09
     Drogi Panie Oakville
     Niewielki móżdżek mam i nie jestem w stanie
     Zdań wielce mądrych tuzin wkuć na pamięć
     Bo pełno w nich trudnych słów
    • europitek Re: To Kaczyński miał rację 07.08.22, 09:35
     de_oakville napisał:
     > A Rosja, zeby odzyskac swoja dawna pozycje w psychice Ukraincow musialaby im "
     > prac mozgi" marksizmem-leninizmem przez conajmniej 20 lat po swoim ewentualnym
     > zwyciestwie.

     A gdzie w dzisiejszej Rosji szukać tego marksizmu-leninizmu, żeby nim coś prać?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka