Gość: *<:o| IP: *.acn.pl 06.08.03, 20:12 Ma tupet kacap jeden!!!! Że nie ma kogo przepraszać to fakt - w końcu te parę milionów już nie usłyszy przeprosin. Ale żeby nawtykać Ukraińcom od ludzi radzieckich to już przesada! Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: a A Ukraina nie przeprosi Polski za Wolyn ... IP: *.poleczki.dialup.inetia.pl 06.08.03, 20:20 A Ukraina nie przeprosila i pewnie nie przeprosi Polski za ludobojstwo na Wolyniu ... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: wwwwww Re: A Ukraina nie przeprosi Polski za Wolyn ... IP: *.dmtserv.com 06.08.03, 20:59 a ukraina akurat przeprosila polakow za wolyn....... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szaszlyk Re: A kacapy ani Ukrainy,ani Polski nie przeprosza IP: *.dialup.zonnet.nl 06.08.03, 21:07 Za wszystkie ich zbrodnie dokonane na naszych Narodach !!!! Odpowiedz Link Zgłoś
terra0 Re: Fajne slowa Czernomyrdina 06.08.03, 21:49 >Nie mamy kogo przepraszać i w ogóle, dlaczego to pytanie kierowane jest do >Rosji? Za to, że Rosja wzięła na siebie zobowiązania ZSRR, trzeba się jej w >pas pokłonić Trzeba w koncu zaczac uswiadamiac, ze nie bedzie w nieskonczonosc tej zabawy z przeprosinami Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ksiegowy Re: Fajne slowa Czernomyrdina IP: *.chello.pl 06.08.03, 23:56 terra0 napisał: > >Nie mamy kogo przepraszać i w ogóle, dlaczego to pytanie kierowane jest do > >Rosji? Za to, że Rosja wzięła na siebie zobowiązania ZSRR, trzeba się jej w > > >pas pokłonić > > Trzeba w koncu zaczac uswiadamiac, ze nie bedzie w nieskonczonosc tej zabawy z > przeprosinami > Racja. Zamiast przepraszać, pora płacić za zbrodnie, głupotę i prymitywizm, dzikusy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szaszlyk Re: Odszkodowania dla ofiar rusizmu ,kiedy ???? IP: *.dialup.zonnet.nl 07.08.03, 00:04 Sybiracy czekaja.... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szaszlyk Re: Jak ja ci sie poklonie.... IP: *.dialup.zonnet.nl 07.08.03, 00:02 ty pacholku jeden ,to ciebie i tego huja Czarnomerdajacego psa szlag trafi ! I taki szowinista wielkorusski ambasadorem na Ukrainie...??? Buty czyscic szlachcie parobki ! Odpowiedz Link Zgłoś
gabrielacasey Powiedz to Kwasniewskiemu. Albo popros Alganowa 07.08.03, 04:55 by przy kolejnym seciku tenisa mu to powiedzial. Czernomerdinem to mnie wkurzyles, bowiem bylam swiadkiem, jak na pewnym spotkaniu w polskich gorach (Krynica) ci wszyscy panowie razem wode chlali, Oleksy - mimo ze tez chlal - opowiadal najlepsze antysowieckie dowcipy (bo "roza" Czernomerdina od nich i wody coraz bardziej czerwieniala - ma gosc tyle poczucia humoru, co nic), a calemu towarzystwu... dolewal Geremek. Nb. byl jeszcze...Andriej Wolskij. Ty wiesz, kto to: gangster z klasa i kasa. I "diemokraty" z Dumy. Odpowiedz Link Zgłoś
terra0 Re: Powiedz to Kwasniewskiemu. Albo popros Algano 07.08.03, 07:45 Osobiscie nie przepadam za Czernomyrdinem - po za rzadow Jelcyna byl prezesem rady ministrow Rosji i za to wszystko, co sie dzialalo w Rosji (zreszta za te skutki i teraz) moze mniejsza, niz Jelcyn, ale tez ponosi odpowiedzialnosc. Gratulacje zlozylem mu tylko wylacznie za te slowa. Moja postawe - co do nieskonczonych przeprosin - znasz. Mysle, ze Rosja w tym planie dosyc duzo zrobila i juz wiecej wystarczy... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: as31 Gabryska-mitomanka.Pracowicie buduje swoją legendę... IP: 194.181.190.* 07.08.03, 10:00 Do tych wszystkich cudów,co to o sobie opowiada,dochodzi jeszcze,że goliła wódę w Krynicy z :Czernomyrdinem,Oleksym,Wolskim i...Geremkiem.Szkoda,że nie,np. z Kadafim.Czekam na następne sensacje.Ma panienka fantazję. Wprawdzie G., z tego, co o sobie pisze,ma kasy jak lodu,ale może sobie dorobić,tak dla zabawy,pisaniem wyssanych z palca reportaży dla różnych pisemek, np.New York Times albo np."Słowo Ludu" z Kielec, to ostatnio modne. Odpowiedz Link Zgłoś
gabrielacasey Wiedzialam: tuman.O krynickim Forum Wschod-Zachod 09.08.03, 17:17 tuman slyszal??? Dawno to bylo, moze w 1994-95. Od dawna juz w Polsce nie bywam, nie wiem czy sie jeszcze ostalo. A nie bywam, bpo i PO CO? Nb. zapomnialam. Byl i Olechowski, i Kuron, i Podkanski, i - z przedsiebiorcow - Kluska. I prezes Tuderek - mowiono o rurze. I stary pan Czarnecki. I "mlody" idota, Rysio (nawet z nim tanczylam). I jeszcze paru. Sama "elyta". Odpowiedz Link Zgłoś
gabrielacasey PS: przygotowywalam numer specjalny jednej z 09.08.03, 17:19 ogolnopolskich gazet. Wyszedl. Poszukaj, tumanie, w archiwach. Jesli wiesz, jak sie to robi - haslo: Forum w Krynicy Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szaszlyk Re: Gabrielacasey ,znasz ty Liroya ? IP: *.dialup.zonnet.nl 07.08.03, 15:13 Oto jeden z jego tekstow ,przeznaczony SPECJALNIE dla Ciebie : "Jestes pozerem,jestes pozerem...a nie gangsterem !" Ale bajki to masz extra... Odpowiedz Link Zgłoś
gabrielacasey Numer specjalny:Forum w Krynicy. Dokladna 09.08.03, 17:21 instrukcja poszukiwan podana wyzej. Bylam redaktorem wydania. Dowiesz sie i mego panienskiego nazwiska - to nie "Anastazja Potocka". Jak znajdziesz - na przeprosiny ucaluj mnie w dupe. Lepsza, niz arabska. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Strzelec Re: Fajne slowa Czernomyrdina IP: 167.26.50.* 13.08.03, 19:40 terra0 napisał: > >Nie mamy kogo przepraszać i w ogóle, dlaczego to pytanie kierowane jest do > >Rosji? Za to, że Rosja wzięła na siebie zobowiązania ZSRR, trzeba się jej w > > >pas pokłonić > > Trzeba w koncu zaczac uswiadamiac, ze nie bedzie w nieskonczonosc tej zabawy z > przeprosinami > Jasne, bo jakby tak czlowiek mial wszystkich przepraszac za grzechy to czasu i zycia by nie starczylo...a tu sprawy czekaja w Czeczenii... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: A szaszlyk dalej klepie swoje glupoty IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 07.08.03, 23:55 Glod objal nie tylko tereny zamieszkale przez Ukraincow. Objal takze Powolze, Polnocny Kaukaz i Kazachstan. Poza tym kto jak nie ukrainscy komunisci - byli tacy! - przeprowazdal na miejscu oblakancza kolektywizacje?? Moze wiec to Gruzja powinna przeprosic Ukraine za jej ofiary?? Przeciez to nie kto inny jak wlasnie Rosjanie: Bucharin, Rykow i Tomski sposrod przywodztwa bolszewickiego najostrzej wystepowali przeciw polityce Stalina. Nie tylko Ukraincy padli ofiara Wielkiego Glodu, nie braklo ich wsrod katow i z tego punktu widzenia Czernomyrdin ma racje. Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek przeczytalem jeden artykul, moze mi dasz twoja opi IP: 62.101.126.* 07.08.03, 13:12 Otwarte rany Zaolzia W 1938 roku wojska polskie zajely caly Slask Cieszynski. Dla Czechów to poczatek wysiedlen, przesladowan i krzywd. Dzis czas rozpoczac dialog na ten temat. IVAN MOTÝL 3.02.2003 Jest jesien 1938 roku. Do chaty na górze Stozek w Beskidzie Cieszynskim zmierza bojówka miejscowych Polaków. Przychodza ze wsi Nydek, do niedawna jeszcze czechoslowackiej. Chca tylko, aby mieszkancy domu na górskim odludziu pocalowali polska flage. 81-letnia Zuzana Stebelova z Nydka na zawsze zapamieta, jak matka hardo odprawiala rozkrzyczanych bojówkarzy: Przysiega sie przed krzyzem, nie przed takimi chlopami jak wy. W czasie gdy niemiecka armia zabiera Sudety, polscy zolnierze zajmuja waski pas przy pólnocno-wschodniej granicy Czechoslowacji, pomiedzy Boguminem a Jablonkowem. Polacy wypedzaja tysiace Czechów. Nie na dlugo. Po blyskawicznym rozgromieniu Polski przez hitlerowców we wrzesniu nastepnego roku wiekszosc wypedzonych Czechów powraca. - Wielu pala zadza zemsty i przychodzi do domu z czeska flaga w jednej rece, a swastyka w drugiej. Niemiecki agresor ma teraz posluzyc Czechom do usuniecia dawnych i gleboko tkwiacych zadr w ich stosunkach z polskimi sasiadami - historyk Józef Szymeczek, przewodniczacy Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, stara sie unikac ostrych slów. Rana w stosunkach czesko-polskich jest wciaz otwarta. "Bez prawa powrotu do Rzeczypospolitej Polskiej" - taki wysiedlenczy glejt polscy policjanci doreczyli 84-letniemu dzis Albinowi Hillowi ze Skrzeczonia pod Boguminem 1 grudnia 1938 roku. Na wyprowadzke mial tylko kilka godzin. - To bylo na poczatku adwentu. Inni Czesi tutaj mieli jeszcze gorzej. Polacy celowo zmuszali ich do wyprowadzki w sama wigilie - opowiada Hill, trzymajac w rekach pozólkly dokument, który mial go na zawsze pozbawic mozliwosci zycia na rodzinnej ziemi. W wigilie na bruk Granice przekroczyl w Rychwaldzie, gminie bezposrednio sasiadujacej dzis z Ostrawa. - Zolnierze na przejsciu granicznym jeszcze mnie dokladnie pouczyli. Powiedzieli, ze niedlugo cala Ostrawa ma nalezec do Polski, wiec powinienem raczej kierowac sie dalej w glab kraju - mówi Hill, przypominajac ówczesne haslo bojowe polskich nacjonalistów: "Ostrawica-granica". Do rzeki Ostrawicy w Ostrawie polskie wojsko jednak nie dotarlo, chociaz mialo ja na wyciagniecie reki. - Na wlasne oczy widzialem, jak w wigilie przez most sykorowski w Ostrawie przejezdzali na wozach wygnancy. W rekach mieli poubierane choinki - Hill przywoluje zdarzenia z 24 grudnia 1938 roku. Rozkaz wysiedlenia byl dla wielu Czechów tak wielkim zaskoczeniem, ze nie potrafili sie rozstac z udekorowanym juz symbolem Bozego Narodzenia. - Zagubieni i zziebnieci stali z tymi choinkami na rynku glównym, zanim ktokolwiek sie nimi zajal - opowiada swiadek, który w dzien wigilii byl wygnancem juz od czterech tygodni. Zdazyl nawet znalezc prace w kopalni Zarubek, co dla uciekinierów stanowilo nie lada szczescie. "W czasie swiat nasilily sie przesladowania osób czeskiej narodowosci. Czesi byli przesluchiwani przez komisje karna, która przyjechala do gminy z dalszych rejonów Polski. Poturbowano trzynastu obywateli. Na przyklad staruszek, który nigdy nie udzielal sie w polityce, zostal pobity za to, ze nie chcial sie wyprowadzic. Innym owijano glowy czechoslowacka flaga i przez nia bito" - podaje kronika miejscowosci Dolna Lutynia kolo Karwiny. .. ciag dalszy Dzis, po 65 latach od zagarniecia Sudetów przez hitlerowców, toczy sie otwarty dialog miedzy strona czeska i niemiecka. - Niestety, miedzy Czechami i Polakami taki dialog jeszcze sie nawet nie rozpoczal. Nie powstala ani jedna organizacja, która, tak jak na przyklad Czesko-Niemiecki Fundusz Przyszlosci czy Wspólnota Ackermann, zajelaby sie wzajemnymi krzywdami Czechów i Polaków z tamtego czasu - martwi sie Szymeczek. Wydarzenia z lat wojny nie moga juz, jego zdaniem, sluzyc za zródlo nienawisci narodowej na Zaolziu. - Jasne, ze niektórzy swiadkowie wywodzacy sie z obu narodów tych krzywd nie zapomna - mówi. Zwraca jednak uwage, ze po roku 1989 Zaolzie ominela fala skrajnego nacjonalizmu, która w Europie zalala glównie byla Jugoslawie. - Juz kilkakrotnie zdarzalo sie, ze spory narodowosciowe pomiedzy Czechami a Polakami na ziemi cieszynskiej (w oryg. Tieszinsko, czeska nazwa geograficzna Zaolzia - przyp. Forum) prowadzily do napiec, jakich pózniej bylismy swiadkami w Bosni i Hercegowinie. Niemniej nigdy nie palono tutaj wsi i tylko sporadycznie kogos zabijano, a wszystko konczylo sie z reguly na paru bijatykach i wybitych oknach - uzupelnia polskiego kolege czeski historyk Petr Beck z Muzeum Ziemi Cieszynskiej w Cieszynie Czeskim. Mówiac o napietych sytuacjach Beck ma na mysli czesko-polskie walki o Slask Cieszynski w latach 1918-1920 i wlasnie rok 1938. "W pazdzierniku tego roku wypedzono 86 czeskich rodzin, razem 319 osób. Kolejni wypedzeni dolaczyli w wigilie, podczas najgorszych mrozów. Bylo to wielkie cierpienie zarówno dla tych, którzy musieli wyniesc sie jako zebracy, jak i tych, którzy mogli zostac" - zapisal tuz po zajeciu ziemi cieszynskiej mieszkaniec Bogumina Frantiszek Szima, którego notatki przechowuje dzis archiwum powiatowe w Karwinie. Najpierw tabliczka, potem dom Z Bogumina wygnano równiez rodziców Dagmary Stolarzikovej z Ostrawy. - Mama byla nauczycielka, tata urzednikiem. Oboje juz wczesniej domyslali sie, ze na ziemi cieszynskiej nie bedzie sie dzialo dobrze, wiec nas z siostra wyslali wczesniej do cioci do Ostrawy - wspomina Stolarzikova, która w Boguminie zdazyla skonczyc pierwsza klase w nowo wybudowanym czeskim gimnazjum. Rodzina miala wille obciazona hipoteka. Matka Anna Szlachtowa uczyla w czeskiej zerówce. - Przyjazd polskiego wojska do Bogumina opisywala póznej z nalezna dawka czarnego humoru. W odróznieniu od eleganckich zolnierzy z czechoslowackiego posterunku w Boguminie polscy zolnierze wygladali nedznie - mieli karabiny na sznurkach - Stolarzikova przytacza opowiesc matki. . ciag dalszy Na decyzje o wypedzeniu nie trzeba bylo dlugo czekac. - Najpierw przyszedl zolnierz mówiac, ze tabliczka na furtce, która ostrzegala przed zlym psem, musi byc w jezyku polskim. Wkrótce potem przyszli od razu z rozkazem ewakuacyjnym. Na spakowanie rodzice dostali 24 godziny - wspomina Stolarzikova. Rodzina zostala w Ostrawie, a do Bogumina wrócila dopiero na wiosne 1945 roku. - Dom byl zdewastowany, ale rodzice nie dociekali, kto w nim mieszkal za panowania Polaków ani pózniej, za Niemców. Podziwiam, ze po tak bolesnych doswiadczeniach wojennych nie zgorzknieli i nigdy nie nabrali do Polaków szowinistycznych uprzedzen. Z fotografem prezydenta Do saloniku dla gosci w siedzibie Kongresu Polaków w czeskim Cieszynie sekretarka wnosi dzbanek z goraca herbata i solidna porcja miodu. Z fotografii na scianie spoglada polski prezydent Ignacy Moscicki, stojacy na czele panstwa od roku 1926 az do niemieckiego najazdu w 1939 roku. Pozólkle zdjecie pochodzi z jesieni 1938 r., kiedy to odwiedzil "stara ojczyzne" - Zaolzie, zajete przez polskie wojsko. - Zrobilem wtedy we Frysztacie caly reportaz z prezydenckiej wizyty - wyjasnia autor zdjecia, 87-letni Frantiszek Sikora. Na stole pojawia sie jedna fotografia za druga. Ze wszystkich bije pogodny nastrój: Moscicki radosnie witany przez dzieci w cieszynskich strojach ludowych, polski general Edward Rydz-Smigly podczas przegladu przybylych wojsk, Moscicki z karwinskim starosta, czy pani prezydentowa kosztujaca zupe z kuchni polowej. - To byl wielki dzien dla Polaków w miescie. Czesi i Niemcy dla odmiany woleli raczej nie wychodzic na ulice - wspomina Sikora. Sam wówczas deklarowal czeska narodowosc. - Bylem handlowcem w trójjezycznym miescie, a to wymagalo dobrej znajomosci czeskiego, polskiego i niemieckiego. A do tego jeszcze trzeba bylo wladac gwara cieszynska - wyjasnia. O pozwolenie na dokumentacje wizyty poprosil plynna polszczyzna Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Polak Wielkomocarstwowe sny zacofanego kraju... IP: *.pke.pl 07.08.03, 09:52 To bardzo typowe rosyjskie zachowanie. Ten naród wyrządził ogromną ilość krzywd chyba wszystkim swoim sąsiadom. Nie poczuwa się jednak do żadnej winy! Rosjanie po pierwsze sami nawet dobrze nie wiedzą o tym co kiedyś zrobili (indoktrynacja w szkole, propaganda oraz odpowiednie preparowanie wiadomości przez media osiągnęły swój cel), a po drugie uważają, że jako "mocarstwo" mieli prawo do takich działań, bo pozwalały one na zachowanie "ważnej" pozycji Rosji i Rosjan w świecie - a to według nich usprawiedliwia wszystko. Mało tego, będą próbować udowadniać, że inne narody powinny im być wdzięczne, np. "za wyzwolenie" (czytaj: okupacja i narzucenie komunizmu) , "za postęp cywilizacyjny" (czytaj: zatrzymanie rozwoju, cenzura, propaganda, kłamstwo, donosicielstwo, pogarda dla innych i narzucanie prymitywnych zachowań rodem z ruskiej kołchozowej wsi) oraz "bratnią pomoc" (czytaj: wyzysk ekonomiczny i ruina gospodarcza, finansowanie rosyjskich zbrojeń, rosyjskiego podboju kosmosu i rosyjskiej olimpiady w Moskwie). Jeśli nawet ktoś z nich bąknie między wierszami słowo przepraszam, to chciałby żeby natychmiast wszystko puścić w niepamięć, bo według nich to i tak "Rosjanie najwięcej ucierpieli" (kpina w żywe oczy) a poza tym to w zasadzie nie oni sami wyrządzali krzywdy, tylko jacyś inni źli komuniści, wśród których Rosjan było najmniej i nie byli to żadni ich krewni ani nawet znajomi krewnych. Zapominają o bezlitośnie skrzywdzonych ludziach, rodzinach, którym odebrano bliskich, odebrano mienie, odebrano szansę na godne życie a nawet odebrano nadzieję. Nie pamiętają o całym morzu łez przelanych przez inne narody ... Najśmieszniejsze jest to, że chcieliby być traktowani w świecie jako kraj niezwykle ważny. Dzisiaj przyznają co prawda, że nie jak USA, ale jak kraj drugi w kolejności. Z takiej też pozycji starają się ze wszytkimi rozmawiać. Przecież to żałosne. Rosja opiera swoją gospodarkę wyłącznie na surowcach naturalnych (gdyby światowe ceny ropy i gazu powróciły do normalnego poziomu, co miejmy nadzieję wkrótce nastąpi, rosyjskiemu budżetowi groziłoby gwałtowne załamanie), jest zacofana cywilizacyjnie i kulturowo a poziom życia obywateli (nie licząc pewnych wyjątków) jest niższy niż w wielu krajach afrykańskich. Tak, rzeczywiście ten kraj posiada jeszcze ogromny, rdzewiejący arsenał atomowy. Dzięki temu Rosja to nie zwykła Burkina Faso ale Burkina Faso z rakietami! Taki kraj dołączył na siłę do G7!!! Jakie to żałosne... Żyją wspomnieniami z okresu ZSRR i liczą mocno na to, że takie czasy dla ich kraju wkrótce powrócą. "Sny o potędze" są jednak bolesne, bo Rosjanie budzą się z nich w prawdziwej rzeczywistości i ze smutkiem stwierdzają, że obudzili się z ręką w nocniku. Czy uświadomią sobie kiedyś bezmiar krzywd jakich sie dopuśli wobec innych? Czy je naprawią? Czy uznają swoje właściwe miejsce w świecie i pogodzą się z nim? Czy zrozumieją w końcu prawa innych narodów do samostanowienia? Nie wiem, ale obserwując Rosję i Rosjan wydaje mi się, że trzeba będzie na to wszystko jeszcze bardzo długo poczekać. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Post godny osobnego watku ! IP: *.yhteys.mtv3.fi 07.08.03, 13:36 Swietna odpowiedz naszym Miszom i Lioszom. Natomiast Terra to rozumie, bo po co trzymalby sie rekami i nogami Estonii, gdzie go traktuja jak intruza ? W najlepszym razie. Z masochizmu? Odpowiedz Link Zgłoś
terra0 Re: ...długo poczekać 07.08.03, 13:39 Chyba z Toba "rozmawialismy" na ten temat pare miesiecy temu (nie jestem przekonany, bo nick dosyc popularny). Wiec juz wtedy powiedzialem, ze jezeli ktos sie czuje OSOBISCIE winnym (i jest winny) za jakies przetepstwa popelnione im to niech niesie odpowiedzialnosc, niech przeprasza, niech placi odszkodowania. Na caly narod, juz nie mowiac o "potomkach" rozprzestszeniac odpowiedzialnosc, tym bardziej wine mniej wiecej tyle samo ile za zabojstwo czlowieka przez kogos wine za to rozprzestszeniac na dzieci, wnuki, cala rodzine. Dlatego jezeli cos ze strony rosyjskiej juz zabrzmialo w tym kierunku, to to byl wylacznie gest dobrej woli. I cokolwiek jeszcze ew. moze zabrzmiac to tez bedzie gestem dobrej woli, ktory nie da sie wymusic tzw "prawem miedzynarodowym". Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Zal mi Was. IP: *.yhteys.mtv3.fi 07.08.03, 13:45 Terra dowcipnisiu. Ale niemieckie odszkodowania od WNUKOW faktycznych hitlerowcow bierzecie w Rosji bez oporow, no nie ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Polak Re: ...długo poczekać IP: 195.245.224.* 07.08.03, 14:43 Widzisz Igor, po prostu nie jesteś w stanie tego zrozumieć. Wynika to z rosyjskiego podejścia do historii, ze sposobu nauczania w rosyjskich szkołach, z wieloletniej indoktrynacji, z błędnego pojmowania przez Rosjan miejsca Rosji w świecie oraz wieloletniego zwalczania przez nich zasad demokracji, praw człowieka czy wręcz zwykłych zasad humanitaryzmu. Izolacja Rosjan od świata zewnętrznego jaka miała miejsce w czasach ZSRR jeszcze te zjawiska pogłębiła i powiększyła rosyjskie zacofanie. Przypuszczam, że np. pojęcie "prawo naturalne" Rosjanom nic ni mówi, a jest to akurat coś co stanowi podwaliny naszego kontynentu. Rosjanie to naród żyjący w innej kulturze niż kultura europejska i to co dla nas wszystkich w Europie stanowi ogromna wartość akurat dla Rosjan nie ma znaczenia. Na to trzeba wielu pokoleń i wielu, wielu wieków... Odpowiedz Link Zgłoś
terra0 Re: ...długo poczekać 07.08.03, 21:06 Trzeba przyznac, ze stawisz poprzeczke w swoich postach dosyc wysoka i oczywiscie, po wszelakich rozmowach o "miejscu Rosji w siwecie" z Bor'ka, szaszlykiem etc tak na prawde nawet nie ma wielkiej checi zmieniac podnosic poziom dyskusji, ktory prowadze. Ale cos sprobuje napisac. Wiec mam dwa ostatnie Twoje posty, pierwszy z ktorych zaczyna sie slowami "To bardzo typowe rosyjskie zachowanie", drugi konczy sie "Na to trzeba wielu pokoleń i wielu, wielu wieków...". Posrodku jest jakas diagnoza, ktora leakarz stawi choremu czlowiekowi. Gdyby jakis lekarz przeczytalby cos takiego, chyba nawet balbym sie zapytac: "Panie doktorze, czy mam jakas nadzieje"? Z koncowek obu listow wynika, ze nadzieja jeszcze jest. Potrzeba tylko wiele pracy. To jest taki Happy End. Ale. Calym czasem zastanawiam sie. Jezeli ktos caly czas zarzuca Rosji wtracanie sie nie w swoje sprawy - czym teraz Ty zajmujesz sie? Wedlug jakiego prawa zaczeles rozjasniac rosjanom - co nalezy robic, co to jest "ideal" do ktorego nalezy dazyc? Europa? Ta Europa, ktora dazy do tego, zeby zgubic wszelkie resztki tej kultury, ktora miala. USA - kultura??? (he-he) Gdzie jest ten kryterium, wdl ktorego chces ukazac Rosji, co ma robic? "Prawo naturalne". Polaku, chyba po jednym Twoim poscie pare miesiecy temu zaczelimy sie studiowac Katechizm Kosciola Katolickiego. Teraz co - zwrocimy sie znow do niego, czy zabierzemy sie za filozofie? Dlaczego wspomiales o PN - chces na poziomie filozoficznym cos udowodnic? Wiec probuj. Ze swojej strony sprobuje zauwazyc, ze niektore kwestii Rosja ma prawo rozwiazywav tak, jak jej wydaje sie najlepiej. A co do G8 - to tutaj i Europa i Ameryka tak zdecydowali i to nazywa sie "dziejami swiata". Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka G8...OD RAZU MI WESELEJ. IP: *.yhteys.mtv3.fi 07.08.03, 21:14 Terra, to jest polskie forum i nie Ty bedziesz nam mowil, o czym mamy rozmawiac. Rzad polski nie wtraca sie do spraw Rosji. A G8 z Rosja to groteska i mnie sie cos takiego podoba. Mam rozne klopoty, a takie G8 bawi mnie za darmo. Rozwesela Przyjacielu. Moze wkrotce przyjma Burkina Fasso? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Polak Re: ...długo poczekać IP: *.pke.pl 08.08.03, 08:10 Igorze, przemawiają przez Ciebie straszne kompleksy. Trwa dyskusja, w której rozważamy dlaczego Rosja odstaje od cywilizowanego świata, wskazujemy na źródła tego zjawiska, pokazujemy dla lepszego wyjaśnienia sytuacje innych narodów, przywołujemy fakty z historii i wymieniamy własne poglądy. Czy nie wolno nam tego robić? Kto nam zabroni? Ty? Wybacz, ale się tym wcale nie przejmę. Temat może nie jest dla Rosjan miły, bo nie są chwaleni i podziwiani a wręcz przeciwnie - wbrew własnym wyobrażeniom muszą pogodzić się z faktem, że inni widzą ich zapóźnienia cywilizacyjne, elementarne braki wiedzy - przede wszystkim historycznej, niezrozumienie zasad demokracji, absolutny brak poszanowania wolności czy też godności i upadek moralny. Zabraniając nam dyskutować wcale nie spowodujesz, że cały świat zacznie nagle Rosjan inaczej postrzegać. Z naszej dyskusji Rosjanie mogą wyciagnąć wnioski, jeśli oczywiście zechcą. Nikt ich jednak do tego nie zmusza! Ponadto jeżeli tego dotychczas nie zrozumiałeś wyraźnie Ci to napiszę: nikt, nie wtrąca się tutaj w sprawy Rosji. Ty natomiast wtrącasz się do dyskusji. Jeżeli chcesz zabrać głos - proszę bardzo (w odróżnieniu od wielu Rosjan ja Ci nie zabraniam się wypowiedzieć), pamiętaj jednak, że w rozmowie masz takie same prawa jak inni i jeżeli chcesz się tutaj wywyższać, czy wykazywać komuś pogardę to źle trafiłeś. Pytałeś dlaczego wspomniałem o prawie naturalnym - jest to jedna z podwalin, na której opierają się zasady funkcjonowania wolnych, cywilizowanych, demokratycznych społeczeństw współczesnego świata. Wbrew temu co starasz się zasugerować, pojęcie to absolutnie nie pochodzi z Katechizmu Kościoła Katolickiego. Rosja może sobie ten fakt negować, może go lekceważyć, niech jednak nie oczekuje, że będzie potem postrzegana tak jak inne wolne, demokratyczne i nowoczesne kraje. Wiem doskonale, że rosyjska kultura wywodzi się absolutnie z innego kręgu, podobnie jak kultura indyjska, konfucjańska czy afrykańska, nie oznacza to jednak, że zrozumienie tak ogólnoludzkich zasad nie jest w Rosji możliwe. Trzeba tylko przestać myśleć o swojej dumie ... A tak a propos - Rosja w G7 to nie dzieje świata tylko żart kilku polityków. Czyżby Rosjanie nie dostrzegali śmieszności w fakcie, że pomiędzy najbogatszymi krajami świata pląta się państwo potrzebujące pilnej i ogromnej międzynarodowej pomocy bo zdecydowana większość jego obywateli żyje poniżej progu ubóstwa? Odpowiedz Link Zgłoś
terra0 Re: ...długo poczekać 08.08.03, 10:21 Po-pierwsze - mniej o tym, co przeze mnie przemawia. Po-drugie, jezeli trwa ta dyskucja o tym "dlaczego Rosja odstaje od cywilizowanego świata" to warto zaczac od tego, co to jest "cywilizowany swiat" i co to jest "odstawanie". Bo kriteria tutaj calkiem moga roznic sie. Ty uwazasz, ze gdzies istnieje "cywilizowany swiat", ktory moze byc jakims idealem do czego trzeba dazyc, dla mnie i wielu innych rosjan ten swiat nie wyglada na taki "cywilizowany". Wiec o kryteria. Mowiac o Katechizmu - mial na mysli nasza wzcesniejsza dyskusje. A co do PN (mimo tego, ze KKK odwoluje sie do tego), napisalem, ze to jest filozoficzne pojecie. Tylko chcialbym, zebys rozwinal mysl - co TY znasz o tym prawie, na ktore odwolujesz sie, i ktore, TWOIM zdaniem, ignoruje Rosja. I trzecie. "O wyzszosci". Porownaj nasze posty. Napisalem, jak warto zachowywac sie w STOSUNKU do nas, rosjan. I tyle. Ty piszesz, jakie sa rosjanie, o czym mysla, skad to wychodzi, co IM nalezy robic etc. Wiec taki doradca d/s rosjan. I gdzie, u kogo ta wyzszosc? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Polak Do Igora IP: *.pke.pl 08.08.03, 12:09 We wszystkich krajach na świecie dzieją się rzeczy dobre i złe. Ważne by tych dobrych było jak najwięcej a tych złych jak najmniej. Ideał jak wiadomo nie istnieje, ale poprzez tworzenie odpowiedniego prawa i jego coraz lepsze przestrzeganie, poprzez wielowiekową kulturę, tradycję i wynikające z niej dziedzictwo, dzięki doświadczeniom wyniesionym z historii (niejednokrotnie bardzo bolesnym) oraz uznawane normy moralne do takiego ideału się zmierza. W krajach cywilizowanych szanuje się człowieka, jego prawo do życia, jego prawo do wolności, do równego traktowania. Te wartości wypływają właśnie z prawa naturalnego (to pojęcie pojawiło się w starożytnym Rzymie), mają też swoje odzwierciedlenie w prawach człowieka. Kraje, dla których prawa człowieka, demokracja, równość i wolność są wartościami najwyższymi to kraje cywilizowane. Przy okazji tak się jakoś składa, że tego typu państwa, to najczęściej bogate, wysoko rozwinięte kraje zachodu. Większość z nich wywodzi się ponadto z kulturowego kręgu chrześcijaństwa zachodniego, które na funkcjonowaniu tych państw wywarło ogromny wpływ i jest to wpływ bardzo wyraźny. Z tego też powodu np. nienajbogatsza Portugalia jest podobna do Włoch, Norwegii czy USA a różni się zdecydowanie od bogatej Arabii Saudyjskiej, która z kolei ma wiele wspólnego z Marokiem czy nawet Iranem. Dziedzictwo kulturowe ma więc także ogromne znaczenie. To co dla jednych jest normą - np. równe prawa dla kobiet w świecie cywilizowanym, stanowi naruszenie podstawowych zasad w krajach wywodzących się z kręgów innej kultury. Tak więc, w wielu przypadkach, nawet nieświadomie ludzie przesiąknięci akurat takimi zwyczajami, taka tradycją, takim podejściem odstają od tego, co rozumiemy pod pojęciem cywilizacji. Sposób życia, zachowania wobec innych itd. itd. też się na to składa. Po likwidacji segregacji rasowej (która jako taka zasługuje oczywiście na potępienie) w RPA centra niektórych miejscowości w tym kraju zostały opanowane przez murzyńską biedotę. Wtargnęli do luksusowych hoteli, apartamentów, posiadłości i po przegonieniu dotychczasowych właścicieli zaczęli tam mieszkać tak jak wcześnie w swoich lepiankach. Drzwi, szyby w oknach, oraz wiele innych elementów wyposażenia okazało się zbędnymi. Ogniska w mieszkaniach stały się normą a bezprawie na ulicach, rabunki, gwałty i morderstwa pewnym standardem. Czy można więc mówić o tej społeczności, że jest cywilizowana? Gdyby zapytać każdego z nich z pewnością powiedziałby, że jest człowiekiem jak najbardziej cywilizowanym, który żyje w rozwiniętym kraju i po co wogóle takie pytanie. Tak funkcjonowała zawsze społeczność jego wioski, do tego był przyzwyczajony i to uważa za normę. Podobnie jest z Rosjanami. Myśleli, że ich system wartości jest taki jak cywilizowanych krajów, byli pewni, że nawet wszystkich przewyższa! Nie mogą więc zrozumieć o co wszystkim chodzi, dlaczego ktoś "śmie" wtrącać się w ich sprawy! Igorze, dlatego o tym piszemy, że zachowanie Rosji i Rosjan bardzo, ale to bardzo skrzywdziło ogromną ilość innych narodów, mało tego krzywdzi nadal! Gdyby ograniczało się to wyłącznie do samych Rosjan prawdopodobnie temat traktowano by inaczej. Podchodzono by do niego tak jak do zwyczajów kanibali, dla których w dobrym tonie było zjeść pokonanego w walce pobratymca. Niestety trudno jest znaleźć kraj sąsiadujący z Rosją czy też z byłym ZSRR, który by na tym sąsiedztwie nie ucierpiał. Mało tego, od Rosjan ucierpiało także mnóstwo dalej położonych krajów. W samej Rosji w dalszym ciągu dzieje się wiele zła i jest to skala bez porównania większa niż w jakimkolwiek cywilizowanym kraju. Czy zaprzeczysz? A czy wydaje Ci się, że tak jak np. USA Rosja może innym narodom czymś zaimponować? Niestety niczym. Kawałek starej ryby zawinięty w gazetę, nadgryziona cebula i szklanka wódki nie staną się niestety wyznacznikiem cywilizacji ... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka To trudne. IP: *.yhteys.mtv3.fi 07.08.03, 15:57 Powiem Ci Terra, ze czytajac takie posty, jak Twoj, staram sie nie przenosic moich odczuc na caly narod rosyjski. W koncu jestes zaledwie rosyjskim emigrantem, drzacym o swoj "status Europejczyka" i odrobine cywilizowanego zycia w Estonii. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Przeprosiny? A po co ? IP: *.yhteys.mtv3.fi 07.08.03, 11:33 Komu potrzebne ich przeprosiny ? Mysle, ze wiekszosc ludzi odczuwa raczej wspolczucie, widzac nedze i niedostatek, w jakim zyja Rosjanie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: księgowy Re: Przeprosiny? A po co ? IP: *.chello.pl 07.08.03, 12:30 Gość portalu: Bor'ka napisał(a): > Komu potrzebne ich przeprosiny ? > Mysle, ze wiekszosc ludzi odczuwa raczej wspolczucie, widzac nedze i > niedostatek, w jakim zyja Rosjanie. Mają to, na co sobie zapracowali bezmyślnością, brakiem wyobraźni, brakiem szacunku dla innych, degrengoladą moralną, pazernością, megalomanią i brakiem jakichkolwiek zasad moralnych. To działa trochę ja bomba atomowa - każdy Rosjanin oddzielnie to miły i serdeczny człowiek, ale razem natychmiast przekraczają "masę krytyczną" i następuje "wybuch". Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Misza Dlaczego to wlasnie my musimy przepraszac ? IP: *.ats51.donpac.ru 07.08.03, 12:26 za czyny ZSRR odpowiada nie Rosja a wladza sowiecka. Rosja to jedna z bylych respublik ZSRR tak samo jak Ukraina. W rzadzie ZSRR siedzieli wszyscy przestawiciele narodow ZSRR. > Ma tupet kacap jeden!!!! Że nie ma kogo przepraszać to fakt - w > końcu te parę milionów już nie usłyszy przeprosin. Ale żeby > nawtykać Ukraińcom od ludzi radzieckich to już przesada! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mierniczy Re: Dlaczego to wlasnie my musimy przepraszac ? IP: *.chello.pl 07.08.03, 12:45 Gość portalu: Misza napisał(a): > za czyny ZSRR odpowiada nie Rosja a wladza sowiecka. > Rosja to jedna z bylych respublik ZSRR tak samo jak Ukraina. W rzadzie ZSRR > siedzieli wszyscy przestawiciele narodow ZSRR. > > > > Ma tupet kacap jeden!!!! Że nie ma kogo przepraszać to fakt - w > > końcu te parę milionów już nie usłyszy przeprosin. Ale żeby > > nawtykać Ukraińcom od ludzi radzieckich to już przesada! > > Takie dyrdymały to możesz dzieciom na Wyspach Hula-Gula opowiadać. Wszystkie te "republiki" zostały przez Rosję ogniem i mieczem "zaproszone" do "rodziny", a jak niektóre narody nie chciały, to im urządzano np. Wielki Głód. Podaj jeden przykład, że "władza radziecka" wysiedliła Rosjan. Bo ja mogę podać całą listę wysiedlonych lub wymordowanych innych narodów. I nie miało żadnego znaczenia, czy Rosja byłą carska czy "sowiecka" - wobec innych narodów zawsze była taka sama. I taka sama jest dzisiaj. Czy myślisz, że jak zmienisz nazwę, to kraj będzie inny? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Polak To nie ja, to kolega IP: 195.245.224.* 07.08.03, 13:03 Stary numer. To nie ja, to kolega. Oczywiście! Niestety w myśl prawa międzynarodowego prawnym sukcesorem ZSRR jest Rosja a nie np. Ukraina czy Białoruś (a tak na marginesie trochę trudno sobie wyobrazić wyzysk Rosji przez Ukrainę, Białoruś czy byłe republiki nadbałtyckie, zsyłanie przez te kraje Rosjan na Syberię, organizowanie gułagów i czystek etnicznych). Podobnie myśląc nikt nie powinien doszukiwać się jakichkolwiek historycznych powiązań między obecnym RFN a III Rzeszą! Przecież tamci to byli faszyści, zresztą nie tylko Niemcy, byli tam przecież także np. Austriacy! Różnica między Rosjanami a Niemcami jest taka, że Niemcy znają znacznie lepiej historię, rozumieją brzemię win i odpowiedzialności za krzywdy innych jakie ciążą na ich narodzie i świadomość ta funkcjonuje w nich po dzień dzisiejszy. Mało tego, wielokrotnie przepraszali i starali się o zadośćuczynienie swoim byłym ofiarom. Nie chciałbym w tym miejscu aby ktoś pomyślał, że staram się "wybielać" niemieckie zbrodnie wojenne. Ja chcę tylko pokazać przykład narodu, który zdaje sobie sprawę z czynów, jakich dopuścił się w swojej historii i jak za te czyny wziął odpowiedzialność. Świadczy to o pewnym wyczuciu podstawowych zasad humanitaryzmu, demokracji i poszanowania innego człowieka. Rosjanom do takiego poziomu brakuje bardzo wiele i nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Prezentują nawet nie wpełni swiadomie postawę pasterza wypasającego bydło na azjatyckim stepie, który pełen dumy dba tylko o "swoje" i obawiam się, że jeszcze długo tak im to pozostanie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Doskonala odpowiedz. IP: 62.101.126.* 07.08.03, 13:17 Taka odpowiedz mozna w podrecznikach czytowac, niestety jest duzo Narodow ,ktore maja dobra pamiec do ich zaslug i dobre zapomnienie do ich przestepstw. Moze by pan byl tak uprzejmny i zakometowal ten artykul: Otwarte rany Zaolzia W 1938 roku wojska polskie zajely caly Slask Cieszynski. Dla Czechów to poczatek wysiedlen, przesladowan i krzywd. Dzis czas rozpoczac dialog na ten temat. IVAN MOTÝL 3.02.2003 Jest jesien 1938 roku. Do chaty na górze Stozek w Beskidzie Cieszynskim zmierza bojówka miejscowych Polaków. Przychodza ze wsi Nydek, do niedawna jeszcze czechoslowackiej. Chca tylko, aby mieszkancy domu na górskim odludziu pocalowali polska flage. 81-letnia Zuzana Stebelova z Nydka na zawsze zapamieta, jak matka hardo odprawiala rozkrzyczanych bojówkarzy: Przysiega sie przed krzyzem, nie przed takimi chlopami jak wy. W czasie gdy niemiecka armia zabiera Sudety, polscy zolnierze zajmuja waski pas przy pólnocno-wschodniej granicy Czechoslowacji, pomiedzy Boguminem a Jablonkowem. Polacy wypedzaja tysiace Czechów. Nie na dlugo. Po blyskawicznym rozgromieniu Polski przez hitlerowców we wrzesniu nastepnego roku wiekszosc wypedzonych Czechów powraca. - Wielu pala zadza zemsty i przychodzi do domu z czeska flaga w jednej rece, a swastyka w drugiej. Niemiecki agresor ma teraz posluzyc Czechom do usuniecia dawnych i gleboko tkwiacych zadr w ich stosunkach z polskimi sasiadami - historyk Józef Szymeczek, przewodniczacy Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, stara sie unikac ostrych slów. Rana w stosunkach czesko-polskich jest wciaz otwarta. "Bez prawa powrotu do Rzeczypospolitej Polskiej" - taki wysiedlenczy glejt polscy policjanci doreczyli 84-letniemu dzis Albinowi Hillowi ze Skrzeczonia pod Boguminem 1 grudnia 1938 roku. Na wyprowadzke mial tylko kilka godzin. - To bylo na poczatku adwentu. Inni Czesi tutaj mieli jeszcze gorzej. Polacy celowo zmuszali ich do wyprowadzki w sama wigilie - opowiada Hill, trzymajac w rekach pozólkly dokument, który mial go na zawsze pozbawic mozliwosci zycia na rodzinnej ziemi. W wigilie na bruk Granice przekroczyl w Rychwaldzie, gminie bezposrednio sasiadujacej dzis z Ostrawa. - Zolnierze na przejsciu granicznym jeszcze mnie dokladnie pouczyli. Powiedzieli, ze niedlugo cala Ostrawa ma nalezec do Polski, wiec powinienem raczej kierowac sie dalej w glab kraju - mówi Hill, przypominajac ówczesne haslo bojowe polskich nacjonalistów: "Ostrawica-granica". Do rzeki Ostrawicy w Ostrawie polskie wojsko jednak nie dotarlo, chociaz mialo ja na wyciagniecie reki. - Na wlasne oczy widzialem, jak w wigilie przez most sykorowski w Ostrawie przejezdzali na wozach wygnancy. W rekach mieli poubierane choinki - Hill przywoluje zdarzenia z 24 grudnia 1938 roku. Rozkaz wysiedlenia byl dla wielu Czechów tak wielkim zaskoczeniem, ze nie potrafili sie rozstac z udekorowanym juz symbolem Bozego Narodzenia. - Zagubieni i zziebnieci stali z tymi choinkami na rynku glównym, zanim ktokolwiek sie nimi zajal - opowiada swiadek, który w dzien wigilii byl wygnancem juz od czterech tygodni. Zdazyl nawet znalezc prace w kopalni Zarubek, co dla uciekinierów stanowilo nie lada szczescie. "W czasie swiat nasilily sie przesladowania osób czeskiej narodowosci. Czesi byli przesluchiwani przez komisje karna, która przyjechala do gminy z dalszych rejonów Polski. Poturbowano trzynastu obywateli. Na przyklad staruszek, który nigdy nie udzielal sie w polityce, zostal pobity za to, ze nie chcial sie wyprowadzic. Innym owijano glowy czechoslowacka flaga i przez nia bito" - podaje kronika miejscowosci Dolna Lutynia kolo Karwiny. .. ciag dalszy Dzis, po 65 latach od zagarniecia Sudetów przez hitlerowców, toczy sie otwarty dialog miedzy strona czeska i niemiecka. - Niestety, miedzy Czechami i Polakami taki dialog jeszcze sie nawet nie rozpoczal. Nie powstala ani jedna organizacja, która, tak jak na przyklad Czesko-Niemiecki Fundusz Przyszlosci czy Wspólnota Ackermann, zajelaby sie wzajemnymi krzywdami Czechów i Polaków z tamtego czasu - martwi sie Szymeczek. Wydarzenia z lat wojny nie moga juz, jego zdaniem, sluzyc za zródlo nienawisci narodowej na Zaolziu. - Jasne, ze niektórzy swiadkowie wywodzacy sie z obu narodów tych krzywd nie zapomna - mówi. Zwraca jednak uwage, ze po roku 1989 Zaolzie ominela fala skrajnego nacjonalizmu, która w Europie zalala glównie byla Jugoslawie. - Juz kilkakrotnie zdarzalo sie, ze spory narodowosciowe pomiedzy Czechami a Polakami na ziemi cieszynskiej (w oryg. Tieszinsko, czeska nazwa geograficzna Zaolzia - przyp. Forum) prowadzily do napiec, jakich pózniej bylismy swiadkami w Bosni i Hercegowinie. Niemniej nigdy nie palono tutaj wsi i tylko sporadycznie kogos zabijano, a wszystko konczylo sie z reguly na paru bijatykach i wybitych oknach - uzupelnia polskiego kolege czeski historyk Petr Beck z Muzeum Ziemi Cieszynskiej w Cieszynie Czeskim. Mówiac o napietych sytuacjach Beck ma na mysli czesko-polskie walki o Slask Cieszynski w latach 1918-1920 i wlasnie rok 1938. "W pazdzierniku tego roku wypedzono 86 czeskich rodzin, razem 319 osób. Kolejni wypedzeni dolaczyli w wigilie, podczas najgorszych mrozów. Bylo to wielkie cierpienie zarówno dla tych, którzy musieli wyniesc sie jako zebracy, jak i tych, którzy mogli zostac" - zapisal tuz po zajeciu ziemi cieszynskiej mieszkaniec Bogumina Frantiszek Szima, którego notatki przechowuje dzis archiwum powiatowe w Karwinie. Najpierw tabliczka, potem dom Z Bogumina wygnano równiez rodziców Dagmary Stolarzikovej z Ostrawy. - Mama byla nauczycielka, tata urzednikiem. Oboje juz wczesniej domyslali sie, ze na ziemi cieszynskiej nie bedzie sie dzialo dobrze, wiec nas z siostra wyslali wczesniej do cioci do Ostrawy - wspomina Stolarzikova, która w Boguminie zdazyla skonczyc pierwsza klase w nowo wybudowanym czeskim gimnazjum. Rodzina miala wille obciazona hipoteka. Matka Anna Szlachtowa uczyla w czeskiej zerówce. - Przyjazd polskiego wojska do Bogumina opisywala póznej z nalezna dawka czarnego humoru. W odróznieniu od eleganckich zolnierzy z czechoslowackiego posterunku w Boguminie polscy zolnierze wygladali nedznie - mieli karabiny na sznurkach - Stolarzikova przytacza opowiesc matki. . ciag dalszy Na decyzje o wypedzeniu nie trzeba bylo dlugo czekac. - Najpierw przyszedl zolnierz mówiac, ze tabliczka na furtce, która ostrzegala przed zlym psem, musi byc w jezyku polskim. Wkrótce potem przyszli od razu z rozkazem ewakuacyjnym. Na spakowanie rodzice dostali 24 godziny - wspomina Stolarzikova. Rodzina zostala w Ostrawie, a do Bogumina wrócila dopiero na wiosne 1945 roku. - Dom byl zdewastowany, ale rodzice nie dociekali, kto w nim mieszkal za panowania Polaków ani pózniej, za Niemców. Podziwiam, ze po tak bolesnych doswiadczeniach wojennych nie zgorzknieli i nigdy nie nabrali do Polaków szowinistycznych uprzedzen. Z fotografem prezydenta Do saloniku dla gosci w siedzibie Kongresu Polaków w czeskim Cieszynie sekretarka wnosi dzbanek z goraca herbata i solidna porcja miodu. Z fotografii na scianie spoglada polski prezydent Ignacy Moscicki, stojacy na czele panstwa od roku 1926 az do niemieckiego najazdu w 1939 roku. Pozólkle zdjecie pochodzi z jesieni 1938 r., kiedy to odwiedzil "stara ojczyzne" - Zaolzie, zajete przez polskie wojsko. - Zrobilem wtedy we Frysztacie caly reportaz z prezydenckiej wizyty - wyjasnia autor zdjecia, 87-letni Frantiszek Sikora. Na stole pojawia sie jedna fotografia za druga. Ze wszystkich bije pogodny nastrój: Moscicki radosnie witany przez dzieci w cieszynskich strojach ludowych, polski general Edward Rydz-Smigly podczas przegladu przybylych wojsk, Moscicki z karwinskim starosta, czy pani prezydentowa kosztujaca zupe z kuchni polowej. - To byl wielki dzien dla Polaków w miescie. Czesi i Niemcy dla odmiany woleli raczej nie wychodzic na ulice - wspomina Sikora. Sam wówczas deklarowal czeska narodowosc. - Bylem handlowcem w trójjezy Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Polak Re: Doskonala odpowiedz. IP: 195.245.224.* 07.08.03, 14:24 Naturalnie, że wysiedlenie z domów czeskich mieszkańców Zaolzia przez Polaków w 1938 roku jest czynem haniebnym. Należy jednak przypomnieć, że te tereny były po I Wojnie Światowej obszarem rywalizacji zarówno Polski jak i Czechosłowacji. W myśl wielu międzynarodowych ustaleń z ówczesnych czasów było ogromne prawdopodobieństwo, że zostaną one w granicach Polski. Ze względu na szczególne skupienie uwagi przez Piłsudskiego na polskiej granicy wschodniej (wojna polsko - bolszewicka), zza której zagrożenie młodego polskiego państwa było największe, ówczesna Polska zaprzepaściła swoje szanse w wielu miejscach na zachodzie i południu kraju. Utraciła tam swoje prawa na rzecz Niemiec czy Czechosłowacji. Wydarzenia z roku 1938 były logiczną kosekwencją wcześniejszych aspiracji Polski do terenów Zaolzia. Wcześniej swą szansę wykorzystała tutaj Czechosłowacja (szczerze mówiąc rozumiem to) potem Polska. Nic jednak nie usprawiedliwia wysiedlania ludności czeskiej, tym bardziej, że Polska w okresie międzywojennym była jak najbadziej krajem wielonarodowym. Innym niechlubnym epizodem ostatniej historii był udział wojsk z Polski w tłumieniu Praskiej Wiosny. Co prawda inicjatywa pochodziła z ZSRR ale Polacy przy boku Rosjan w ówczesnej Czechosłowacji jednak się pojawili. Jak bardzo zwykli ludzie w Polsce dystansowali się od tego wydarzenia, niech zaświadczy choćby jedna z popularnych opozycyjnych piosenek, w której bodajże Jacek Kaczmarski przeprasza Czechów za "polskie czołgi nad Wełtawą". O Zaolziu często się wspomina, dużo rzadziej natomiast pisze się o tym, że w 1939 w napaści Niemiec na Polskę brały udział także wojska słowackie, które między innymi zajęły Zakopane. Oczywiście w chwili obecnej, Czechy to Czechy a Słowacja to Słowacja, tym niemniej przed II Wojna Światową i zaraz po niej tworzyły one jeden wspólny organizm państwowy. Rachunek krzywd można by tak na dobrą sprawę spisywać po każdej stronie, nie służy to jednak niczemu dobremu, tym bardziej, że byłby on mikroskopijnie mały w poprównaniu z krzywdami jakich doznano zarówno ze strony Niemiec jak i przede wszystkim ze strony Rosjan. Polska ma także wspólna bolesną historię z Ukrainą (Wołyń, akcja "Wisła") czy też z Litwą, gdzie trzeba zrozumienia i wybaczenia po każdej stronie. Myślę jednak, że są to zupełnie inne skale problemów a przy okazji mają się absolutnie nijak do Rosjan, którzy tak jak wcześniej napisałem nawet nie zdają sobie sprawy z tego, co kiedyś sami innym zrobili. Zasadnicza różnica jest taka, że z Niemcem, Czechem czy Litwinem można o tych sprawach rozmawiać, każdy zna historię, potrafi zrozumieć ówczesne zachowanie drugiej strony i szuka wzajemnego wybaczenia a nie podchodzi do tematu tak jakby chciał udowodnić, że tylko jego punkt widzenia jest słuszny. To są pozostałości po rosyjskim "wielkomocarstwowym" złudzeniu.... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szaszlyk Re: Cios w plecy... IP: *.dialup.zonnet.nl 07.08.03, 17:24 zadali Czesi Polsce ;zajmujac Slask Cieszynski,podczas gdy Armia Polska byla uwiklana w ciezkie walki z bolszewikami !Wiec rok 1938 byl tylko odwetem... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: Cios w plecy... IP: 62.101.126.* 09.08.03, 21:24 Tego nie jestem tak pewny, jak moj ojciec sie klocil ze swoim bratem to nie mowili po Polsku ale po cieszynsku, a o mojej rodziny pobycie w Komorze Ciesz<ynskiej mozna przeczytac od 1512 roku od roku, roku w ktorym przeszli na luteranizm( i moze nauczyli sie czytac i pisac po czesku( cieszynsku)) i jestem pewny ,ze byli tez tam w roku 956( w czsach panstwa morawskiego). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka To taki szlachetny narod... IP: *.yhteys.mtv3.fi 07.08.03, 13:26 Pare uzupelnien. Spoiwem CCCP byli etniczni Rosjanie w swym szowinistycznym amoku. Kazdy lokalny kacyk azjatycki mial swoich rosyjskich zastepcow, ktorzy nim kierowali. Mialo to miejsce na poziomie wladz lokalnych i w sklepie z lemoniada. Nawet u nas byl "Polak" Rokossowski do pilnowania. Dla mnie dosc odrazajaca cecha postsowieckich Rosjan jest uparte uchylanie sie od odpowiedzialnosci za swe zbrodnie i zrujnowanie ekonomiczne Europy Srodkowej. To ROSJANIE wygrali wojne, wystrzelili jakies sputniki, czy inne Gagariny, ale za zbrodnie odpowiedzialny jes Zwiazek Sowiecki, moze Zydzi, albo Polacy lol! Tylko nie Rosjanie. A w ogole jakie zbrodnie!? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: J.K. Borka, masz racje, ale to musi byc dlugi proces... IP: 192.120.171.* 07.08.03, 16:24 popatrz, Niemcy zyja od 50-ciu lat w demokracji... i w demokratycznym panstwie z "lekka" pomoca Amerykanow zrozumieli swoje bledy... (tez nie wszyscy, ale powiedzmy 2/3). Rosjanie w osobach Gorbaczowa i Jelcyna rozwalili bez jednego wystrzalu imperialne zdobycze carow, poprzednich 300-lat. Oczywiscie komunizm i tak by sam upadl, ale na sile, ZSRR, komunizm i te imperialne zdobycze daloby sie jeszcze 10 - 20 lat potrzymac, czyz nie? "Chcielismy dobrze, a wyszlo jak wyszlo"... (cytat: z Czernomydrina) Laska boska., ze wyszlo tak, a nie gorzej... A ze bierze ich nostalgia za "Imperium"? - No bierze... Niektorych Anglikow bierze jeszcze do tej pory... Tylko Rosjanie mieli i maja gorzej... Demokracji dopiero sie zaczynaja uczyc... Pozdraviam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Nie bardzo wierze wzmiany. IP: *.yhteys.mtv3.fi 07.08.03, 16:54 Przy calej polskiej rezerwie do Niemcow, trzeba sie zgodzic, ze lata Hitlera byly tragicznym odchyleniem od pewnej europejskiej normy. Rosja zawsze byla inna (gorsza) niz Europa i moim zdaniem nie zanosi sie na zmiany. Szczesliwy rozpad CCCP GRANICZY NAPRAWDE Z CUDEM. Szczegolnie utrata Ukrainy. Ale nie ludzmy sie, ze to co powstaje na naszych oczach, bedzie czyms lepszym, niz carskie wiezienie narodow. Raczej gorszym, spodlalym. Wszystko wraca w stare koleiny, lekcewazenie jednostki, potworna korupcja, bandytyzm (za cara byl duzo mniejszy), dno moralne. Ta sama lokalna wojna nie do wygrania i, co najgorsze, ten sam chory, szowinistyczny sposob rozumowania. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: Nie bardzo wierze wzmiany. IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 08.08.03, 00:29 Gość portalu: Bor'ka napisał(a): > Przy calej polskiej rezerwie do Niemcow, trzeba sie zgodzic, ze lata Hitlera > byly tragicznym odchyleniem od pewnej europejskiej normy. A co rozumiesz przez te europejska norme?? Zakon krzyacki postepowal zgodnie z norma nawracajac mieczem i ogniem? Postepowania eurepejskich konkwistadorow i ich pozniejszych kolonijnych nastepcow byly nroma, handel zywym towarem, eksterminacja calych narodow, wojny religijne i zero tolerancji dla obcoplemiencow i "heretykow". Taka byla przez wieki europejska norma. Dopiero od 50 lat powoli od niech sie odchodzi. > Rosja zawsze byla inna (gorsza) niz Europa i moim zdaniem nie zanosi sie na > zmiany. Inna tak, ale na pewno nie gorsza. Prezentujesz typowa postawe czlowieka, ktoremu wydaje sie, ze zjadl wszystkie rozumy i moze pouczac innych jak maja zyc. Zenujace. > Szczesliwy rozpad CCCP GRANICZY NAPRAWDE Z CUDEM. Zaden cud. Prawa ekonomiki naiwniaku. > Szczegolnie utrata Ukrainy. Rosja bez problemu sobie bez Ukrainy poradzi. Zreszra nie jest wcale powiedziane, ze nie zdominuje jej ekonomicznie, juz sie to powoli dzieje. > Ale nie ludzmy sie, ze to co powstaje na naszych oczach, bedzie czyms > lepszym, niz carskie wiezienie narodow. Raczej gorszym, spodlalym. Amen. Sic Tibi terra levis proroku. > Wszystko wraca w stare koleiny, lekcewazenie jednostki, potworna korupcja, > bandytyzm (za cara byl duzo mniejszy), dno moralne. > Ta sama lokalna wojna nie do wygrania i, co najgorsze, ten sam chory, > szowinistyczny sposob rozumowania. Nie liczac wojny wszysko pozostale jak ulal pasuje - niestety takze do Polski - co do bandytyzmu, to na ulicach rzekomego bandyckiego Petersburga czulem sie znacznie bardziej bezpieczny niz w Polsce. O Moskwie juz nawet nie wspominajac Tam nie sposob przejsc 500 metrow by nie natknac sie - przynajmniej miedzy Sadowa - na patrole gliniarzy. Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Jak mowil Czaadajew. IP: *.yhteys.mtv3.fi 08.08.03, 11:41 A czy ja powiedzialem, ze "europejska norma" to byl czysty humanizm ? Odnosilem to stwierdzenie do Niemiec, w ktorych historycznej tradycji nie bylo gazowania calych narodow. A Hitler gazowal. Jesli chodzi o moja negatywna ocene rosyjskiej tradycji, to ja Was nie pouczam, lecz oceniam wlasnie. Rzecz w proporcjach, bo wszedzie w kazdym kraju mozna wytknac bledy. A w historii rosyjskiej jest jakby ekstrakt ze zbrodni innych narodow. I to co, wielokrotnie podkreslalem - calkowity brak szacunku dla czlowieka. Czaadajew sie klania Kolego lol! Pokojowy upadek sowieckiego monstrum jest zjawiskiem niezwyklym, chociaz oczywiscie powiazanym z problemami gospodarczymi. Mogl miec krwawy przebieg, tak jak zanosilo sie na Litwie. A bez Ukrainy nie odzyskacie liczacej sie pozycji w Europie. Wreszcie porownanie Rosji z Polska, w zakresie korupcji, przestepczosci itd. jest nieporozumieniem. Skala tych zjawisk jest nieporownywalna, chociaz i w Polsce bardzo bolesna. Nawiasem mowiac tradycja lapownictwa ma czysto rosyjski rodowod. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: Jak mowil Czaadajew. IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 08.08.03, 19:20 Gość portalu: Bor'ka napisał(a): > A czy ja powiedzialem, ze "europejska norma" to byl czysty humanizm ? > Odnosilem to stwierdzenie do Niemiec, w ktorych historycznej tradycji nie > bylo gazowania calych narodow. A Hitler gazowal. Chesz powiedziec, ze w rosyjskiej tradycji bylo wywolywanie sztucznego glodu, ktorego ofiara padlo kilka milionow ludzi? Moze jakies inne przyklady poza glodem z pierwszych 15 lat rzadow bolszewikow. > Jesli chodzi o moja negatywna ocene rosyjskiej tradycji, to ja Was nie > pouczam, lecz oceniam wlasnie. A swietym prawem Rosjan jest uznanie twej opinii za plod rozwazan czlowieka a priori uprzedzonego wobec Rosji. > Rzecz w proporcjach, bo wszedzie w kazdym kraju mozna wytknac bledy. > A w historii rosyjskiej jest jakby ekstrakt ze zbrodni innych narodow. O, to jest wlasnie opnia przyjeta pod z goery zalozone teze jacy to z Rosjan sa zboje - nie ma wiekszych w naszej galaktyce! Gdzie sa Arabowie z kalifatow na Polwyspie Iberyjskim, gdzie jest kultura prowansalskich albigensow, gdzie sa Prusowie, Wieleci, Indianie polnocnoamerykanscy? Rosjanie podbijali inne narody ale ich nie eksterminowali. Trudno tez byloby znalezc w jej historii wydarzenia na miare wojen religijnych pustoszacych Europe. Wbrew twoim opiniom Rosja nie jest ani takim czarnym charakterem jak ty twierdzisz, nie jest tez sw Franciszkiem rzecz jasna ;) > I to co, wielokrotnie podkreslalem - calkowity brak szacunku dla czlowieka. > Czaadajew sie klania Kolego lol! A kiedyz to pojawil sie ten szacunek dla czlowieka w cywilizowanej wg ciebie Europie??? To ostatnie 50 lat!!!! Daj szanse Rosji. Jak chlopi byli traktowani w nalezacej ponoc do zachodniego, a wiec a priori lepszego, chrzescijanstwa Polsce?? To byli chami bez zadnych praw, nieomalze inwentarz gospodarczy. A niewolnicy murzynscy? Wlasnie niedawno TV pokazywala film "Amistad" - tam to dopiero bylo widac szacunek dla czlowieka!!!! A jak sie dzisiaj traktuje w polskich prywatnych firmach ludzi?? To nie ma nic wspolnego z szacunkiem do czlowieka. Wlasciciel moze cie wyzwac od ostatnich i co zrobisz jesli w okolicy jest 30% bezrobocie a masz na utrzymaniu rodzine??? Wiec nie mow mi, ze w Rosji nie szanuje sie czlowieka, a w innych panstwach czlowiek to wartosc absolutna. Nic podobnego!! > Pokojowy upadek sowieckiego monstrum jest zjawiskiem niezwyklym, chociaz > oczywiscie powiazanym z problemami gospodarczymi. Coz w tym niezwyklego. Zadne panstwo nie byloby w stanie udzwignac tak zmilitaryzowanej gospodarki. To musialo zakonczyc sie krachem. > Mogl miec krwawy przebieg, tak jak zanosilo sie na Litwie. 10 trupow to nie byla zbyt wysoka cena za wolnosc. Zobacz jak podone procesy przebiegaly w Jugoslawii, nie wspominajac juz o krajach z Azji czy Afryki. Rosja w przeciwniestwie np dla Portugalii, Francji, Holandii czy Anglii w sposob bardzo cywilizowany rozstala sie ze swymi koloniami. No, ale tobie zaslepionemu nienawiscia do wszystkiego co rosyjskie trudno to przyznac. > A bez Ukrainy nie odzyskacie liczacej sie pozycji w Europie. Borka, chlopie, ty zyjesz jakimis XIX - wiecznymi geopolitycznymi iluzjami. To nie od liczny hektarow pszenicy zalezy czy panstwo bedzie sie liczyc czy nie na arenie miedzynarodowej a zapamoetaj sobie, ze Rosja z kazdej smuty wychodzila mocniejsza. > Wreszcie porownanie Rosji z Polska, w zakresie korupcji, przestepczosci itd. > jest nieporozumieniem. > Skala tych zjawisk jest nieporownywalna, chociaz i w Polsce bardzo bolesna. No, zebys sie nir rozczarowal. Nie przecze, ze w Rosji to jest ogromne wyzwanie dla panstwa i masa roboty na tym polu jeszcze Rosjan czeka, ale przyklady enronu, andersena, teraz Hyundaia pokazuje, ze to problem o skali globalnej. > Nawiasem mowiac tradycja lapownictwa ma czysto rosyjski rodowod. Wiesz co, chyba cie przecenialem. Dotad sadzilem, ze glupoty jakie wypisujesz sa plodem twojej chorej nienawisci do Rosji, mylilem sie - one sa skutkiem twego nieuctwa, braku elementarnej wiedzy. Za Tacytem slowa Tyberiusza: "Kazdy urzednik jest jak bak, kiedy sie opije krwi ofiar mniej wysysa, kazdy wiec nowy jest grozniejszy. trzeba miec litosc nad poddanymi!" Tak dla formalnosci Tyberiusz to rzymski cesarz z i w naszej ery. Jakiz to Rosjanin zarazil grzechem lapownictwa dumnych rzymian?? Masz jakis pomysl? Geza Alfody, wybitny badacz dziejow Rzymu pisze opisujac strukture spoleczna wczesnego cesarswa co nastepuje: "... Ludzie nie nalezacy do zadnego ze stanow wyzszych mogli niekiedy posiasc znacznie wieksza wladze. Dotyczylo to przede wszystkim wyzwolencow cesarskich, sprawujacych funkcje uznawane w zasadzie za podrzedne, w rzeczywistosci majce olbrzymie znaczenie, t.zn. kierujacych kancelaria cesarska. Tak bylo przede wszystkim za rzadow Kaliguli, Klaudiusza, Nerona i Domicjana. Innymi sposobami zdobycia wladzy byly: PRZEKUPSTWO (np Plut., Galba 24,1), pomoc wplywowych kobiet (np. Suet., Otho 2,2) oraz wszelkiego rodzaju manipulacje." Geza Alfody, Historia spoleczna starozytnego Rzymu, wyd SAWW, ss. 149-150 Norma byly lapowki byle dostac bogata prowincje na ktorej z podatkow mozna bylo sie odkuc w dwojnasob lub jeszcze bardziej. Z kazdym cesarzem bylo gorzej, a w III wieku bylo juz pod tym wzgledem tragicznie. "Na strazy interesow panswa w tym wzgledzie stal rozbudowany aparat biurokratyvzny i sily bezpieczenstwa, na ktorych samowole i naduzycia uskarzali sie stale mieszkancy miast i wsi" (tamze, s. 230.) Stad tez wielkie bunty jakie przetpczyly sie przez Imperium Romanum z buntem przeciw cesarzowi Maksminowi Trakowi na czele. A dlaczego to synod w Pawii w 1022 r. podjal uchwaly wymierzone w swietokupstwo, zwane inaczej symonia? Co zreszta ciekawe sama nazwa symonia wywodzic sie ma od niejakiego Szymona Maga, ktory wg Dziejow Apostolskich chcial kupic od apostolow wladze sprawowania sakramentow - lapowka czystej wody i to w I w n.e.!!! Jakies wnioski ciemna maso??!! A nepotyzm to takze wynalazek Rosjan??? Boze, taki Borka totalnie kompromituje polski system edukacyjny!!! Przyjrzyj sie takim papiezom jak Sergiusz II, Stefan VI, Jan X, Jan XIX, Sylwester III, Innocenty IV jest ciekwwy z innych powodow na I Soborze Lyonskim w 1250 r. podjeto uchwaly nakazujace nawet dzieciom denuncjowac swych rodzicow-heretykow - blisko 700 lat przed Pawka Morozowem!!!, Mikojaj III z rodu Orsinich - papiez, ktorego z racji nieposkromnonej chciwosci i nepotyzmu Dante umiescil w Piekle, Bonifacy VIII, Sysktus IV, Innocenty VIII, Juliusz II, Leon X to on zapoczatkowal akcje odpustowa, ktora sklnila Lutra do pewnych dzialan ;) za spore sumy mianowal jak to bylo w zwyczaju w Rzymie kardynalow, Juliusz III, Pawel III i IV i V, Pius IV - temu mozna oddac ze wsrod jego nepotow znalzl sie tak wybitny jak Karol Boremmeusz ;) Ale to byl wyjatek od reguly. Urban VIII itd itp Zapewniam cie Borka, ze zaden z nich nie byl Rosjaninem - ba, pewnie wiekszosc nawet nigdy z zadnym Rosajninem sie nie spotkala!! Jak to wiec mozliwe, ze na taka skale parali sie lapowkarstwem?? Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: To nie ja, to kolega IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 08.08.03, 00:15 Gość portalu: Polak napisał(a): > nikt nie powinien doszukiwać się jakichkolwiek historycznych powiązań między > obecnym RFN a III Rzeszą! Przecież tamci to byli faszyści, zresztą nie tylko > Niemcy, byli tam przecież także np. Austriacy! Różnica między Rosjanami a > Niemcami jest taka, że Niemcy znają znacznie lepiej historię, rozumieją > brzemięwin i odpowiedzialności za krzywdy innych jakie ciążą na ich narodzie > i świadomość ta funkcjonuje w nich po dzień dzisiejszy. Roznica kolego Polaku jest taka, ze Niemcy sami w sposob demokratyczny i nieprzymuszony wyniesli do wladzy nazistow Hitlera, podczas gdy w Rosji bolszewicy przegrali demokratyczne wybory do Konstytuanty, w ktorych narod rosyjski jasno dla do zrozumienia, ze nie widzi Lenina i Co. u steru wladzy. Zdaniem narodu Lenin sie jednak nie przejal o czym pewnie juz wiesz. Gdzies pisales, ze Rosajnie nie znaja swej historii. Ty rowniez nie znasz historii Rosji, mam nadzieje, ze choc dzieje ojczyste sa ci blizsze. > zbrodnie wojenne. Ja chcę tylko pokazać przykład narodu, który zdaje sobie > sprawę z czynów, jakich dopuścił się w swojej historii i jak za te czyny > wziął odpowiedzialność. Świadczy to o pewnym wyczuciu podstawowych zasad > humanitaryzmu, demokracji i poszanowania innego człowieka. Rosjanom do > takiego poziomu brakuje bardzo wiele i nawet nie zdają sobie z tego sprawy. A zadales sobie Polaku pytanie dlaczego tak jest?? Pewnie ci sie nie chcialo - intelektualne lenistwo. Hitler w zasadzie nie mordowal Niemcow, nie oni byli jego ofiarami. Czy to samo mozna powiedziec o Rosjanach?? To Rosjanie byli pierwszymi ofiarami bolszewikow ale wygodnie jest o tym zapominac. Pewnie gdyby ktos sie zajal makabryczna statystyka to okazaloby sie, ze narodem, ktory poniosl najwieksze ofiary z rak bolszewikow byli wlasnie Rosjanie. W Katyniu lezy 5000 Polakow ale tuz obok wielokrotnie wiecej Rosjan. O tym tez warto pamietac. Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mierniczy Re: To nie ja, to kolega IP: *.chello.pl 08.08.03, 01:53 Gość portalu: Sasza napisał(a): > Gość portalu: Polak napisał(a): > > > nikt nie powinien doszukiwać się jakichkolwiek historycznych powiązań międ > zy > > obecnym RFN a III Rzeszą! Przecież tamci to byli faszyści, zresztą nie tyl > ko > > Niemcy, byli tam przecież także np. Austriacy! Różnica między Rosjanami a > > Niemcami jest taka, że Niemcy znają znacznie lepiej historię, rozumieją > > brzemięwin i odpowiedzialności za krzywdy innych jakie ciążą na ich narodz > ie > > i świadomość ta funkcjonuje w nich po dzień dzisiejszy. > > Roznica kolego Polaku jest taka, ze Niemcy sami w sposob demokratyczny i > nieprzymuszony wyniesli do wladzy nazistow Hitlera, podczas gdy w Rosji > bolszewicy przegrali demokratyczne wybory do Konstytuanty, w ktorych narod > rosyjski jasno dla do zrozumienia, ze nie widzi Lenina i Co. u steru wladzy. > Zdaniem narodu Lenin sie jednak nie przejal o czym pewnie juz wiesz. Gdzies > pisales, ze Rosajnie nie znaja swej historii. Ty rowniez nie znasz historii > Rosji, mam nadzieje, ze choc dzieje ojczyste sa ci blizsze. > > > > zbrodnie wojenne. Ja chcę tylko pokazać przykład narodu, który zdaje sobie > > > sprawę z czynów, jakich dopuścił się w swojej historii i jak za te czyny > > wziął odpowiedzialność. Świadczy to o pewnym wyczuciu podstawowych zasad > > humanitaryzmu, demokracji i poszanowania innego człowieka. Rosjanom do > > takiego poziomu brakuje bardzo wiele i nawet nie zdają sobie z tego sprawy > . > > A zadales sobie Polaku pytanie dlaczego tak jest?? Pewnie ci sie nie chcialo - > intelektualne lenistwo. Hitler w zasadzie nie mordowal Niemcow, nie oni byli > jego ofiarami. Czy to samo mozna powiedziec o Rosjanach?? To Rosjanie byli > pierwszymi ofiarami bolszewikow ale wygodnie jest o tym zapominac. Pewnie gdyby > > ktos sie zajal makabryczna statystyka to okazaloby sie, ze narodem, ktory > poniosl najwieksze ofiary z rak bolszewikow byli wlasnie Rosjanie. W Katyniu > lezy 5000 Polakow ale tuz obok wielokrotnie wiecej Rosjan. O tym tez warto > pamietac. > > Sasza A jednak po staremu - to nie ja, to kolega. Czyżby Lenin sam dokonał tego wszystkiego, co nazywają rewolucją (nota bene, co tylko gdzieś pojawia się "rewolucja", ta w ślad za nią podąża zbrodnia). A może to jednak Rosjanie mu pomogli wymordować, ograbić albo zamknąć w więzieniu innych Rosjan (i nie tylko). W jednym napewno są lepsi od Niemców - bo ci ostatni mordowali raczej obcych, a Rosjanie byli i są w tym względzie bardziej demokratyczni, mordują jak leci i kto się nawinie. Wystarczy, że stoi im na drodze. Ale w tym tkwi chyba problem i niezrozumienie postawy Rosjan ze strony innych. Jak ktoś nie szanuje życia, godności i praw własnych rodaków, to tym bardziej nie będzie czynił tego w stosunku do innych nacji. Wracając do głównego tematu tej dyskusji, jest mi zupełnie obojętne, czy jedni Rosjanie (oprawcy) przeproszą drugich Rosjan (ofiary) za swe czyny. To ich sprawa. Ale ponieważ ofiarami są także inne narody, a jak dowiodły badania, globus sovietskovo soiuza nie istnieje i są jeszcze inne normy postępowania, niż rosyjskie/radzieckie (do wyboru), to według tych norm ofiarom należą się przynajmniej przeprosiny. Tymczasem ambasador Rosji (a nie bolszewików) teraz (a nie 50 lat temu) po raz kolejny okazał pogardę zarówno martwym, jak i żywym oraz dołożył kolejną cegiełkę do muru, który oddziela Rosję od Europy. Muru, który tkwi w ludzkich głowach i czołgiem go rozbić się nie uda. Jeżeli na tym zależy Rosji i Rosjanom, to Czernomyrdin odniósł sukces. Odpowiedz Link Zgłoś
terra0 Re: To nie ja, to kolega 08.08.03, 10:30 Bardzo sie ciesz, ze ten cytat Czernomyrdina "wyszedl" poza granice Kijowa i dotarl do GW. Ambasador Rosji w swoim przemowieniu po-prostu wskazal innym na ich mejsce. Po-prostu zauwazyl, zeby rozmawiajac z Rosja, oponenci nie zaimowali sie odwarcie chamstwem. I to dotyczy nie tylko ukraincow, polakow ale i innych, ktorzy nie wiadomo dlaczego zaczeli myslec, ze im wszystko jest dozwolone. > Muru, który tkwi w ludzkich głowach Chlopie, jezeli Ty masz mur w glowie - to jest wylacznie Twoj problem. Zobacz, ze wielu nawet autorow na Forum nie ma takiego muru. Moga z szacunkiem i normalnie dyskutowac. Tak samo w swiecie. Ostatnio stosunek wielu krajow (jak na poziomie wladzy tak i na ludzkim poziomie) o wiele lepszy co do Rosji, nizeli byl wczesniej. Bo ludzkie, normalne stosunki wlasnie polegaja na "normalna rozmowie", do ktorej nie nalezy wytykanie w nieskonczonosc tego, kto kogo wiecej skrzywdzil. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Rosyjska dyskusja. IP: *.yhteys.mtv3.fi 08.08.03, 11:51 Na przykladzie postow Terry jasno widac, ze rosyjscy dyskutanci nie maja do powiedzenia nic, poza mantra banalow bez zwiazku z tematem. Przeczetajcie jego ostatni post. Zadnej tresci. PS. A przeciez moglby dodac pare bluzgow lol! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Polak Racja IP: *.pke.pl 08.08.03, 12:19 Rzeczywiście często ich wypowiedzi przypominają taką dziecięcą zabawę, w której na wszystkie pytania trzeba odpowiadać "pomidor". Ktoś o czymś napisze, Rosjanie od razu piszą "nieprawda" bez podania jakichkolwiek rzeczowych argumentów, kiedy im sie udowodni własną rację uderzają w ton "a w Ameryce biją murzynów" i tak w koło Macieju... Czasem dorzucą parę wyzwisk, dzięki którym tylko potwierdzaja swoją mizerie intelektualną na tym koniec, więcej chyba nie potrafią. Odpowiedz Link Zgłoś
terra0 Re: Racja 08.08.03, 22:49 Jeszcze raz powtarzam. A dlaczego wyobraziliscie, ze ktos wam bedzie tlumaczyl sie z tego, bedzie usprawiedliwial sie? Jezeli chcecie z siebie zrobic sedziow to przosze bardzo. Ale dlatego, zeby rosjanie znalezliby sie na lawie oskarzonych, to trzeba przynajmniej troszeczke dyspozycji do tego miec. Niestety. Jestescie tylko w stanie udawac sedziow. Zreszta bez wladzy i stwozona przez siebie wizja moralnosci. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Boze, czegos nas tak skaral! IP: *.yhteys.mtv3.fi 09.08.03, 11:34 Terra Druhu, Twoja rosnaca megalomania jest corz bardziej zabawna. Emigrant zyjacy na lasce estonczykow usiluje wypowiadac sie w roli sumienia Rosji. To jest Kolego forum internetowe, a nie Parlament Europejski i rozne glupawe wypowiedzi nie maja wiekszego znaczenia, niz napis "dupa" na murze. Mam tylko nadzieje, ze prymitywizm rosyjskich postow skloni tego, czy owego do releksji...dobry Boze, z kim my musimy sasiadowac! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mierniczy Re: To nie ja, to kolega IP: *.chello.pl 08.08.03, 14:11 terra0 napisał: > Bardzo sie ciesz, ze ten cytat Czernomyrdina "wyszedl" poza granice Kijowa i > dotarl do GW. Ambasador Rosji w swoim przemowieniu po-prostu wskazal innym na > ich mejsce. Po-prostu zauwazyl, zeby rozmawiajac z Rosja, oponenci nie > zaimowali sie odwarcie chamstwem. I to dotyczy nie tylko ukraincow, polakow > ale i innych, ktorzy nie wiadomo dlaczego zaczeli myslec, ze im wszystko jest > dozwolone. > > Muru, który tkwi w ludzkich głowach > Chlopie, jezeli Ty masz mur w glowie - to jest wylacznie Twoj problem. Zobacz, > ze wielu nawet autorow na Forum nie ma takiego muru. Moga z szacunkiem i > normalnie dyskutowac. Tak samo w swiecie. Ostatnio stosunek wielu krajow (jak > na poziomie wladzy tak i na ludzkim poziomie) o wiele lepszy co do Rosji, > nizeli byl wczesniej. Bo ludzkie, normalne stosunki wlasnie polegaja > na "normalna rozmowie", do ktorej nie nalezy wytykanie w nieskonczonosc tego, > kto kogo wiecej skrzywdzil. Twój post jest tylko kolejnym potwierdzeniem tego, co wszyscy, z wyjątkiem Rosjan, dawno wiedzą. Niczym nie poparta mania wielkości staje się wręcz patologiczna. A kimże jest Rosja i Czernomyrdin, aby "wskazywać" innym "ich miejsce", jaki autorytet stoi za tym chamstwem i zadzieraniem nosa - wysokie morale? nie, wysoka kultura? - nie, brutalna siła? - już nie, poszanowanie drugiego człowieka? - jeszcze nie. Więc co? NIC. I co nazywasz "chamstwem", upomnienie się o słowo przepraszam za zamordowanie paru milionów ludzi? Jak twierdzisz, stosunek społeczności międzynarodowej do Rosjii jest coraz lepszy. Skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle, to po co Czernomyrdin "wskazuje" innym, jak się mają do Rosji odnosić? I dlaczego odbiera innym prawo do samodzielnej oceny. Wykupił monopol na wiedzę i prawdę? A co zrobi Rosja, gdy się okaże, że Polacy, Ukraińcy i inni będą dalej myśleć, że "im wszystko jest dozwolone". Odpali rakiety, bo ktoś śmie myśleć nie pod rosyjskie dyktando? Zwróć uwagę, że te rakiety to tylko większa niż inne maczuga, podobnie jak te setki tysięcy obdartusów, stanowiących Armię (Czerwoną?). Pamiętaj, że z facetem z maczugą, owszem - rozmawia się bo nie ma innego wyjścia, ale na salony się go nie zaprasza - może dziwne, ale prawdziwe. A Twoja własna postawa - to niezadowolenie, że ktoś śmie samodzielnie oceniać postępowanie Czernomyrdina i to na dodatek negatywnie. Przecież każdy ma do tego prawo, tylko Ty tego nie potrafisz zrozumieć. Wyjaśnij także, proszę, czemu to już nie polemizujesz z pozostałą częścią mojej poprzedniej wypowiedzi. Argumentów zabrakło? Obudź się i popatrz wkoło. Nic już za tą rosyjską megalomanią, oprócz ogromnego terytorium, nie stoi. Chińczyków jest więcej, a ich kultura trwa od tysięcy lat. Technologicznie wyprzedza Rosję maleńki Tajwan. Karta Praw Człowieka to dzisiaj prawo, a nie propagandowy wymysł. Świat wypracował sobie standardy i normy, stale je doskonali i stara się zgodnie z nimi postępować, a Czernomyrdin, jak za czasów Breżniewa, nadal próbuje mówić innym, co mogą, a czego nie mogą mówić i mysleć. Im dłużej to potrwa, tym gorzej dla Rosji, żal mi tylko zwykłego Rosjanina, bo to on na końcu płacił i nadal płaci za szaleństwo władzy. Odpowiedz Link Zgłoś
terra0 Re: To nie ja, to kolega 08.08.03, 22:45 > czemu jest tak źle,to po co Czernomyrdin "wskazuje" innym gdyby wszyscy wskazywali, albo duza czesc, mozna bylo by zastanawiac sie. Podejrzewam, ze w rozmowe wtracil sie jeden dziennikarz. Krzycza kilka polakow, kilka ukraincow etc (kilka dziesiat, setek.. ale tych, ktorzy krzycza - to mizeria.) Wiec jak z dobrym nauczycielem w szkole. Jezeli zrobi uwage nauczyciel jednemu nawet kilka uczniom, calkiem nie jest zle i calkiem nie trzeba mowic, ze nauczyciel zly. > A co zrobi Rosja, gdy się okaże, że Polacy, Ukraińcy i inni będą dalej > myśleć Niech mysla i niech robia co chca, po-prostu Rosja bedzie miala do czynienia z tymi, ktorzy tak nie mysla. Ktos koniecznie napisze na Forum, ze to bedzie lepiej dla Polski. Lepiej nie bedzie, a w podtwierdzenie swoich slow chialbym podac jeden przyklad. O cerkwi prawoslawnej (Moskiewskiego patriarchatu) w Estonii. Wladze Estonii dlugo (przez 9 lat) uwazali, ze moga zajmowac sie chamstwem, robic co chca - nie rejestrowac Cerkiew (okupantow), zabierac budynki. Rosja "przestala miec do czynienia" z Estonia - w sensie gospodarki. Sami przedsiebiercy estonscy postawili ultimatum rzadu estonskiemu i teraz - i cerkiew zarejestrowana i ziemi prawie za darmo daja sie na nowe budynki i Aleksija II wladze estonskie zapraszaja. Po co rakiety? Nie chciala Polska II rurociagu z Rosji, Putin "poprosil" ja przez Unie Europejska. Szybciutko zgodzila sie Polska. Mozecie nie zgadzac sie. Wtedy znow dojdzie do tego, ze nikt nie bedzie pytal waszej opinii. >czemu to już nie polemizujesz z pozostałą częścią Uwierz mi, mam inne zajecia. Tak ze juz na co chce, na to i odpowiadam. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mierniczy Re: To nie ja, to kolega IP: *.chello.pl 09.08.03, 01:19 terra0 napisał: > > czemu jest tak źle,to po co Czernomyrdin "wskazuje" innym > gdyby wszyscy wskazywali, albo duza czesc, mozna bylo by zastanawiac sie. > Podejrzewam, ze w rozmowe wtracil sie jeden dziennikarz. Krzycza kilka > polakow, kilka ukraincow etc (kilka dziesiat, setek.. ale tych, ktorzy > krzycza - to mizeria.) Wiec jak z dobrym nauczycielem w szkole. Jezeli zrobi > uwage nauczyciel jednemu nawet kilka uczniom, calkiem nie jest zle i calkiem > nie trzeba mowic, ze nauczyciel zly. > > > A co zrobi Rosja, gdy się okaże, że Polacy, Ukraińcy i inni będą dalej > > myśleć > Niech mysla i niech robia co chca, po-prostu Rosja bedzie miala do czynienia z > tymi, ktorzy tak nie mysla. Ktos koniecznie napisze na Forum, ze to bedzie > lepiej dla Polski. Lepiej nie bedzie, a w podtwierdzenie swoich slow chialbym > podac jeden przyklad. O cerkwi prawoslawnej (Moskiewskiego patriarchatu) w > Estonii. Wladze Estonii dlugo (przez 9 lat) uwazali, ze moga zajmowac sie > chamstwem, robic co chca - nie rejestrowac Cerkiew (okupantow), zabierac > budynki. Rosja "przestala miec do czynienia" z Estonia - w sensie gospodarki. > Sami przedsiebiercy estonscy postawili ultimatum rzadu estonskiemu i teraz - i > cerkiew zarejestrowana i ziemi prawie za darmo daja sie na nowe budynki i > Aleksija II wladze estonskie zapraszaja. > Po co rakiety? > Nie chciala Polska II rurociagu z Rosji, Putin "poprosil" ja przez Unie > Europejska. Szybciutko zgodzila sie Polska. > Mozecie nie zgadzac sie. Wtedy znow dojdzie do tego, ze nikt nie bedzie pytal > waszej opinii. > >czemu to już nie polemizujesz z pozostałą częścią > Uwierz mi, mam inne zajecia. Tak ze juz na co chce, na to i odpowiadam. A co ma Estonia do odpowiedzialności za zbrodnie? I co do tego ma jakś tam rurociąg? Myślisz, że ktoś z tego powodu zapomni i czyny i słowa? Dzięki słowom Czernomyrdina nawet ci, którym dotąd było to obojętne, zmienili zdanie. Zgadnij na jakie. A co do przykładu Estonii i Polski, to trzeba mieć naprawdę "radziecką" głowę, żeby sobie wymyslić, że Unia to taki ZSRR, gdzie na Kremlu coś postanowili, a w Pradze, Warszawie albo gdziekolwiek musieli to wykonać. Bruksela to nie Kreml, a UE to nie ZSRR. Jak nie widzisz różnicy, to się doucz. Każdy robi to, co mu sie opłaca, nie naruszając interesów innych krajów członkowskich, bo jest to normalne, prawem unijnym zagwrantowane i chronione. Tak więc skoro odpowiadasz tylko na to, na co chcesz, to zechcij proszę nie odpowiadać już na tą wypowiedź, bo ja już nie chcę ani czytać, ani Tobie odpowiadać. Śnij dalej swój sen o wszechpotężnej Rosjii, która może wszystko, a inni muszą jej słuchać. Ja nie chcę. Żegnam. Odpowiedz Link Zgłoś
terra0 Re: To nie ja, to kolega 10.08.03, 21:33 >Bruksela to nie Kreml, a UE to nie ZSRR. Po-prostu podziwiam Ciebie. Dwa lata tylko przeszlo z tej chwili, jak Polske "przekonali" zeby rurociag przeszedl tam, gdzie chiala Rosja. Rok temu Litwa tez za bardzo krzyczela o tranzit do Kaliningradu. Znow jakos prawie bez Litwy zostal zalatwiony problem. >Myślisz, że ktoś z tego powodu zapomni i czyny i słowa? Nie chces zapominac - nie trzeba. Kazdy psycholog Tobie powie, ze to nie ja (ktoremu calkiem obojetnie jest - pamietasz Ty cos albo nie), lecz Ty bedziesz mial problem i caly czas bediesz z nim nosil sie. Wyluzuj sie, chlopie. Zobacz na Bor'ke, ktory (nie po chrzescijanski oczywiscie, ale - mile to jest poobserwowac) z jakims jego problemem co raz wiecej i wiecej wpada prawie w histerie. Zycie swoje mozesz polozyc na tym, ze tez bedziesz poszukiwal wady w Rosji... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: To nie ja, to kolega IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 08.08.03, 15:51 Gość portalu: mierniczy napisał(a): > A jednak po staremu - to nie ja, to kolega. > Czyżby Lenin sam dokonał tego wszystkiego, co nazywają rewolucją > (nota bene, co tylko gdzieś pojawia się "rewolucja", ta w ślad za > nią podąża zbrodnia). A może to jednak Rosjanie mu pomogli > wymordować, ograbić albo zamknąć w więzieniu innych Rosjan (i nie > tylko). W jednym napewno są lepsi od Niemców - bo ci ostatni > mordowali raczej obcych, a Rosjanie byli i są w tym względzie > bardziej demokratyczni, mordują jak leci i kto się nawinie. > Wystarczy, że stoi im na drodze. Ale w tym tkwi chyba problem i > niezrozumienie postawy Rosjan ze strony innych. Jak ktoś nie > szanuje życia, godności i praw własnych rodaków, to tym bardziej > nie będzie czynił tego w stosunku do innych nacji. > Wracając do głównego tematu tej dyskusji, jest mi zupełnie > obojętne, czy jedni Rosjanie (oprawcy) przeproszą drugich Rosjan > (ofiary) za swe czyny. To ich sprawa. Ale ponieważ ofiarami są > także inne narody, a jak dowiodły badania, globus sovietskovo > soiuza nie istnieje i są jeszcze inne normy postępowania, niż > rosyjskie/radzieckie (do wyboru), to według tych norm ofiarom > należą się przynajmniej przeprosiny. Tymczasem ambasador Rosji (a > nie bolszewików) teraz (a nie 50 lat temu) po raz kolejny okazał > pogardę zarówno martwym, jak i żywym oraz dołożył kolejną > cegiełkę do muru, który oddziela Rosję od Europy. Muru, który > tkwi w ludzkich głowach i czołgiem go rozbić się nie uda. Jeżeli > na tym zależy Rosji i Rosjanom, to Czernomyrdin odniósł sukces. Widze, ze masz problemy ze zrozumienem prostego tekstu, wiec wytlumacze ci najprosciej jak to mozliwe. Wsrod towarszy Lenina byli nie tylko Rosjanie. Byc moze slyszales o czym takim jak dywizje strzelcow lotewskich - najwierniejsze z wiernych i najpewniejsze z pewnych. Nie przypadkowo w pierwszych latach istnienia WCzK w jej szeregach byla taka nadreprezentacja osob narodowosci nierosyjskiej - im bylo latwiej zwalczac bialych Rosjan. Komunizm to nie narodowosc, jesli ktos ma przepraszac to niech to zrobia przywodcy komunistycznych parti Rosji i Ukrainy. tak bedzie najsprawiedliwiej. Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Swiat sie smieje... IP: *.yhteys.mtv3.fi 08.08.03, 15:59 Partia komunistyczna liczyla w Sowdepii okolo 22 milionow, Komsomol 44. Oczywiscie wszystko Zydzi, Polacy i Lotysze. Mnie na Waszym zdaniu nie zalezy, ale przynajmniej nie dziwcie sie, ze swiat smieje sie z Was. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: Swiat sie smieje... z polish jokes? IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 08.08.03, 19:27 Pewnie, ze Rosjan z racji obiektywnycch faktow bylo najwiecej - ale wowczas trzeba by rozlozyc odpowiedzialnosc procentowo na wszystkie narody, prawda? Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: Swiat sie smieje... z polish jokes? IP: 62.101.126.* 08.08.03, 20:23 Moze z dowcipow o Polakach sie smieje, ale na pewno o Rosjanach placze. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mierniczy Re: To nie ja, to kolega IP: *.chello.pl 08.08.03, 19:49 Gość portalu: Sasza napisał(a): > Gość portalu: mierniczy napisał(a): > > > A jednak po staremu - to nie ja, to kolega. > > Czyżby Lenin sam dokonał tego wszystkiego, co nazywają rewolucją > > (nota bene, co tylko gdzieś pojawia się "rewolucja", ta w ślad za > > nią podąża zbrodnia). A może to jednak Rosjanie mu pomogli > > wymordować, ograbić albo zamknąć w więzieniu innych Rosjan (i nie > > tylko). W jednym napewno są lepsi od Niemców - bo ci ostatni > > mordowali raczej obcych, a Rosjanie byli i są w tym względzie > > bardziej demokratyczni, mordują jak leci i kto się nawinie. > > Wystarczy, że stoi im na drodze. Ale w tym tkwi chyba problem i > > niezrozumienie postawy Rosjan ze strony innych. Jak ktoś nie > > szanuje życia, godności i praw własnych rodaków, to tym bardziej > > nie będzie czynił tego w stosunku do innych nacji. > > Wracając do głównego tematu tej dyskusji, jest mi zupełnie > > obojętne, czy jedni Rosjanie (oprawcy) przeproszą drugich Rosjan > > (ofiary) za swe czyny. To ich sprawa. Ale ponieważ ofiarami są > > także inne narody, a jak dowiodły badania, globus sovietskovo > > soiuza nie istnieje i są jeszcze inne normy postępowania, niż > > rosyjskie/radzieckie (do wyboru), to według tych norm ofiarom > > należą się przynajmniej przeprosiny. Tymczasem ambasador Rosji (a > > nie bolszewików) teraz (a nie 50 lat temu) po raz kolejny okazał > > pogardę zarówno martwym, jak i żywym oraz dołożył kolejną > > cegiełkę do muru, który oddziela Rosję od Europy. Muru, który > > tkwi w ludzkich głowach i czołgiem go rozbić się nie uda. Jeżeli > > na tym zależy Rosji i Rosjanom, to Czernomyrdin odniósł sukces. > > Widze, ze masz problemy ze zrozumienem prostego tekstu, wiec wytlumacze ci > najprosciej jak to mozliwe. Wsrod towarszy Lenina byli nie tylko Rosjanie. Byc > moze slyszales o czym takim jak dywizje strzelcow lotewskich - najwierniejsze z > > wiernych i najpewniejsze z pewnych. Nie przypadkowo w pierwszych latach > istnienia WCzK w jej szeregach byla taka nadreprezentacja osob narodowosci > nierosyjskiej - im bylo latwiej zwalczac bialych Rosjan. Komunizm to nie > narodowosc, jesli ktos ma przepraszac to niech to zrobia przywodcy > komunistycznych parti Rosji i Ukrainy. tak bedzie najsprawiedliwiej. > > Sasza A ja myslę, że to Ty nie chcesz, albo nie potrafisz, zrozumieć tego co napisałem i w sposób typowy dla sowieckiej propagandy ślizgasz się po poboczach tematu. My dyskutujemy o odpowiedzialności za zaplanowanie i wymordowanie głodem paru milionów Ukraińców, a także o potrzebie każdego uczciwego człowieka, aby usłyszeć zwykłe "przepraszam". Jeżeli masz zamiar dalej wmawiać, że KPZR i jej poprzedniczki to kilku Rosjan i cała zgraja międzynarodowych spiskowców, to sobie daruj. Ja myślę samodzielnie i wskazówki Czernomyrdina nie robią na mnie wrażenia. Na koniec zrób sobie porównanie. Z jednej strony Niemcy, Hitler i NSDAP - czyli naród, głowa państwa i partia rządząca. Co zrobili, wiadomo. W konsekwencji partia rozwiązana, przywódcy osądzeni i skazani, naród uznał swoją winę i wyciagnał wnioski ze swojej historii, a prawny spadkobierca III Rzeszy, czyli RFN ponosi konsekwencje Z drugiej strony ZSRR (czyli Rosja + zniewolone narody), Lenin i jego następcy oraz Partia Komunistyczna (nazwy możesz sobie dowolnie wybierać). Co zrobili, też wiadomo (no może nie w Rosji). W konsekwencji komuniści dalej działają i mają całkiem duży elektorat (pewnie znowu Łotysze, Polacy i Żydzi), przywódcy mają mauzolea i pomniki, a naród jak był głupi tak został i na dodatek jeszcze tacy jak Ty obrażają moją inteligencję tekstami godnymi przemówienia Chruszczowa albo Breżniewa (też pewnie jacyś nie-rosjanie). Prawnym spadkobierą ZSRR jest Federacja Rosyjska i czy tego chce, czy tez nie, musi (zawsze, a nie wtedy, kiedy zechce) ponosić wszelkie konsekwencje tego faktu. Skoro ZSRR odpowiada za Wielki Głód, to żadne wykręty tego nie zmienią. Także slogan - to nie my, to komuniści, czyli "to nie ja, to kolega". Reasumując - daruj sobie dalszą wymianę poglądów. Jesteś dobrym uczniem radzieckiej maszyny propagandowej, a mnie szkoda czasu na bzdury. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: Jednak masz trudnosci z logika IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 10.08.03, 15:24 Gość portalu: mierniczy napisał(a): > Na koniec zrób sobie porównanie. > > Z jednej strony Niemcy, Hitler i NSDAP - czyli naród, głowa > państwa i partia rządząca. Co zrobili, wiadomo. W konsekwencji > partia rozwiązana, przywódcy osądzeni i skazani, naród uznał > swoją winę i wyciagnał wnioski ze swojej historii, a prawny > spadkobierca III Rzeszy, czyli RFN ponosi konsekwencje Mierniczy zrob sobie sam porownanie: Niemcy sami w demokratycznych wyborach wyniesli do wladzy Hitlera i NSDAP. W Rosji bolszewicy przejeli wladze po zbrojnym przewrocie, rozpedzeniu demokratycznie wybranej Konstytuanty,m w ktorej mieli cos kolo 30% mandatow i po 4-letniej krawej wojnie. Ponial raznicu? > Reasumując - daruj sobie dalszą wymianę poglądów. Jesteś dobrym > uczniem radzieckiej maszyny propagandowej, a mnie szkoda czasu na > bzdury. Mi zas szkoda by przypominac ci oczywiste fakty. Nie trzeba bylo spac w szkole mierniczy. Jestes rusofobem i to wszystko tlumaczy. Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Pockaj ,pockaj z logika. IP: 62.101.126.* 12.08.03, 08:32 Sasza napisal:Mierniczy zrob sobie sam porownanie: Niemcy sami w demokratycznych wyborach wyniesli do wladzy Hitlera i NSDAP. W Rosji bolszewicy przejeli wladze po zbrojnym przewrocie, rozpedzeniu demokratycznie wybranej Konstytuanty,m w ktorej mieli cos kolo 30% mandatow i po 4-letniej krawej wojnie. Ponial raznicu? Roznica, jako to roznica, od 14 lat zmienilo sie tzw rewolucje na zamach stanu ale w dalszym ciagu kazde miasto ,maiasteczko, wies ma glowna ulice ktora nazywa sie ulica , boulwarem, alleja Lenina, pelno jego i jego wspolnikow w zamachu pomnikow, piwo ukrainskie nazywacie sowieckie, a pozatym widze ,ze masz braki co do dojscia Hitlera do wladzy, co do Lenina i jego bandy to wszystko zaczelo sie od klamstw i morderstw i tak samo sie skonczylo, ale za niedlugo wyciagniecie z waszego kapelusza, ze to nie jest wasza wina tylko wina Niemcow bo oni ta mordercza bande przewiezli z zaplombowanych wagonach. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: Dlaczego to wlasnie my musimy przepraszac ? IP: 62.101.126.* 07.08.03, 13:14 Misza , z calym szacunkiem dla ciebie, tutaj mogles sie nie wychylic. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Oliwa Nalezalo im sie !!! IP: *.netspeed.com.au 08.08.03, 00:36 Wlasnie. Kogo tu przepraszac ????? Przeciez to nie-Rosjanie !! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szaszlyk Re: Niedlugo Rassiji i tak juz... IP: *.dialup.zonnet.nl 08.08.03, 19:39 NIE bedzie...beda wielkie Chiny...moze Oni przeprosza :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Rola w Rosjan w nieszczesciach Europy. IP: 62.101.126.* 08.08.03, 19:55 Przegladajac Rosyjska Historie, mozna bez ich obrazania dojsc do wniosku, ze ich udzial w budowie Europy mozna bez przesady porownac do udzialu Turkow i Arabow, prawie zawsze byli panstwem ,ktore wnosilo swoj zacofany i szkodliwy system polityczno.gospodarczy do krajow, ktore tego ich systemu nie mieli calkowicie potrzeby i ktore dziekujac temu systemowi bardzo czesto stracily zwiazek z Europa, najlepszym tego przykladem byla chyba Lotwa, Czechy, Wegry itd ,prawie nikt na ich pomocy nie zyskal ( moze Bulgaria w XIX wieku , ale juz za to zaplacila w drugiej polowie XX wieku), sama Polska stracila dusze i sposob bycia. Moze jest czas aby ich ucani ludzie ( jak np Misza) to tez zauwazyli i przestali udawac Arabow z ich Islamem za jedynego ratownika Swiata. Jak dlugo Rosja probowala przejac model ekonomiczno-politycznt z Zachodu tak dlugo bylo tam tez miejsce na wolna mysl polityczno-gospodarcza, ale jak tylko probowala zarzucic swoja mysl innym to tez u nich sammych zaczynalo sie zle powodzic. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szaszlyk Re: Oni sa zaslepieni... IP: *.dialup.zonnet.nl 08.08.03, 20:35 Tylko niewiem nadal czym ????? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: A Re: Oni sa zaslepieni... IP: 203.22.236.* 09.08.03, 02:41 Gość portalu: szaszlyk napisał(a): > Tylko niewiem nadal czym ????? To jest mesjanizm, ktory przybral swieckie formy w Rosji i ZSRR. Wymyslili rozne "nosne" idee na wlasny uzytek jak np. panslowianizm, oczywiscie w rosyjskim wydaniu. Problem polega na tym, ze w Rosji nie ma intelektualistow, ktorzy by wskazali na zabojcza wrecz szkodliwosc tej ideologii. Ona to doprowadzila do zniszczenia narodu rosyjskiego, takze w sensie fizycznym. Solzenicyn, ktory tyle lat przebywal na emigracji w ogole nic ze wspolczesnego swiata nie zrozumial i po powrocie do Rosji opowiada swoje panslowianskie kawalki, ktore nie sa do strawienia nawet dla mniej wybrednych Rosjan. Pozdrowienia, A Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Zostancie w Azji "bracia" Slowianie! IP: *.yhteys.mtv3.fi 09.08.03, 11:15 A ja jakos lubie, gdy Solzenicyn wyje do ksiezyca, iz slowianscy BRACIA - ma na mysli Ukraicow - opuscili Matuszke. Jest w tym przekonywujacy, bo Rosja bez Ukrainy to...Azja, a rosyjska historia bez watku kijowskiego, zaczyna sie od bratobojczych walk z Tatarami na Kulikowym Polu lol ! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: A Re: Zostancie w Azji 'bracia' Slowianie! IP: 203.22.236.* 09.08.03, 13:41 Gość portalu: Bor'ka napisał(a): > A ja jakos lubie, gdy Solzenicyn wyje do ksiezyca, iz slowianscy BRACIA - ma > na mysli Ukraicow - opuscili Matuszke. > Jest w tym przekonywujacy, bo Rosja bez Ukrainy to...Azja, a rosyjska historia > bez watku kijowskiego, zaczyna sie od bratobojczych walk z Tatarami na > Kulikowym Polu lol ! Ja mam wiele sympatii do Rosjan i Ukraincow - nie zycze im zle. Wyjscie z obecnej sytuacji widze w dostarczeniu i Rosjanom i Ukraincom dobrych wzorow cywilizacyjnych i ekonomicznych do nasladowania. Na razie nikt na Zachodzie (lacznie z Polska) naprawde nie chce tego zrobic. A szkoda !! W przyszlosci moga stamtad wyjsc nowe i wielkie problemy (destabilizacyjne) dla Polski i swiata. Pozdrowienia, A Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: JOrl Polska wzorcem dla Rosji???! IP: *.dip.t-dialin.net 09.08.03, 15:19 Gość portalu: A napisał(a): > Ja mam wiele sympatii do Rosjan i Ukraincow - nie zycze im zle. Wyjscie z > obecnej sytuacji widze w dostarczeniu i Rosjanom i Ukraincom dobrych wzorow > cywilizacyjnych i ekonomicznych do nasladowania. Na razie nikt na Zachodzie > (lacznie z Polska) naprawde nie chce tego zrobic. A szkoda !! W przyszlosci > moga stamtad wyjsc nowe i wielkie problemy (destabilizacyjne) dla Polski i > swiata. > Pozdrowienia, > A A jakie to dobre wzorce ma Polska Rosji do zaproponowania? Jesli chodzi o gospodarke to wlasnie Polska bardzo skutecznie likwiduje sobie przemysl i w ten sposob wlasnie staje sie krajem 3 swiata. Taki sam model gospodarczy. Sprzedane fabryki sa do tego aby tanio i szybko na maszynach z Zachodu produkowac jakies proste elementy. Cos jak Indonezja. Tylko jeszcze jest za male bezrobocie w Polsce i Polacy za bardzo nie chca obnizyc swoich aspiracji zarobkowych aby moc konkurowac z tymi paroma miliardami na swiecie. Ale sie juz w tym kierunku calkiem dobrze porusza. Ale zauwazam, ze obawiasz sie jednak Rosji, prawda? Bo z niej moga wg. Ciebie problemy przyjsc. Zgadza sie. Przyjda. A przyjda DLATEGO, ze Rosja przyjela inna niz np. Polska metode przejscia na kapitalizm. Nie robi sie jak w Polsce, gdzie sie mowi do firm zachodnich, "jestesmy palanty, sami nie potrafimy nic, przyjdzcie i nami pokierujcie!". W Rosji sami Rosjanie przejmuja w ramach prywatyzacji firmy panstwowe, kieruja nimi, inwestuja i nie gadaja jak w tym cytacie. I po kilku latach naprawde Rosja sie rozwinie i wtedy bedzie grozna. Dla wrogow. Np. Polski. Zreszta wtedy Polska gospodarczo bedzie Indonezja. Wiec proporcje beda dla Polski bardzo niekorzystene. Pozostanie tylko jeczec na forum o zlej, ale niestety silnej Rosji. Pozdrowienia Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Rosja to czlonek G8!!!! IP: *.yhteys.mtv3.fi 09.08.03, 16:25 Przemysl w Rosji praktycznie nie istnieje, nie rozumiem wiec o czym mowisz. To co ma jakakolwiek wartosc, tzn.sektor surowcowy, powoli, ale skutecznie przekazujecie Zachodowi. 90% rosyjskich inwestycji, to przemysl wydobywczy, z koniecznosci coraz silniej zdominowany przez firmy typu BP. Rosja nie dysponuje najprostsza technologia. A moze przypomnisz nam, w czyich rekach sa jakuckie diamenty lol? Bo cos mi sie wydaje, ze nie w rosyjskich. Wasz przemysl zbrojeniowy nadaje sie tylko dla trzeciego swiata. No i to by bylo na tyle, przyjacielu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: Rosja to czlonek G8!!!! IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 10.08.03, 15:40 Gość portalu: Bor'ka napisał(a): > Przemysl w Rosji praktycznie nie istnieje, nie rozumiem wiec o czym mowisz. Borka, pierdolisz jak niezdrowa d.... Po kryzysie w 1998 r. przemysl rosyjski nabral nowego oddechu wykorzystujac ogromny wzrost cen na towary importowane i stale sie rozwija. To jeszcze nie Zachod, ale spokojnie, nie od razu Krakow zbudowano. > To co ma jakakolwiek wartosc, tzn.sektor surowcowy, powoli, ale skutecznie > przekazujecie Zachodowi. Buhahaha. Oczywiscie z zachod inwestuje w rosyjski przemysl wydobywczy, ale i Rosjanie inwestuja coraz czesciej na zachodzie. Gazprom z Rurhgasem po prostu wymienily sie akcjami. Z Litwy Lukiol wyparl jakis koncern amarykanski. W bylych demoludach Rosjanie angazuja sie na duza skale. Pol Cypru jest juz w rekach Nowych Ruskich wiec ty sie juz tak nie martw. > 90% rosyjskich inwestycji, to przemysl wydobywczy, z koniecznosci coraz > silniej zdominowany przez firmy typu BP. ROTFL odnosnie tego zdominowania. To ze inwestycje skupiaja sie na tym segmencie to wynik ich ogromnej rentownosci. Ale spoko, powoli te firmy zaczynaja inwestowac takze w pzremysl przetworczy i konsumpcyjny. > Rosja nie dysponuje najprostsza technologia. Bzdury opowiadasz i osmieszasz sie na oczach calego forum. Dlaczego wiec obok Jankesow sa motorem prac na Miedzynarodowa Stacja Orbitalna?? To nie Rosjanom rozjebal sie wahadlowiec ignorancie. A taka stacja to nie jest jakas kuchenka mikrofalowa czy telewizor. > A moze przypomnisz nam, w czyich rekach sa jakuckie diamenty lol? W rosyjskich rzecz jasna. To, ze ich sprzedaz - i tak zreszta niecala - odbywa sie poprzez firme z RPA nie znaczy jeszcze, ze diamenty nie sa wrekach rosyjskich. > Bo cos mi sie wydaje, ze nie w rosyjskich. Najgorzej jest jak sie komus cos wydaje borka. > Wasz przemysl zbrojeniowy nadaje sie tylko dla trzeciego swiata. Jesli Malezja jest trzecim swiatem to chcialbym by i Polska byla w takim trzecim swiecie ;) Poza tym Grecja a wiec czlonek UE kupila zestawy S300 co o maly wlos nie doprowadzilo do kryzysu w jej stosunkach z Turcja i USA ;) Spoko spoko, co jak co ale rosyjska bron to towar prima sort. Tylko durem moze to kwestionowac. > No i to by bylo na tyle, przyjacielu. Po raz kolejny dales ciala Borka :) Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Rosja to czlonek G8!!!! IP: *.yhteys.mtv3.fi 10.08.03, 15:54 Kolego, powtarzam - 90% Waszego eksportu to surowce (dane z 2002). Pewna poprawa koniunktury wynika jedynie z wysokich cen ropy i to jest ten Wasz caly "wzrost" gospodarczy. Zjednoczone Emiraty Matuszki Roseji lol. Przemysl po prosu zlikwidowano w czasach Jelcyna - cos takiego jak struktury przemyslowe nie odradza sie w trzy lata. To co powstaje w tej chwili, to albo manufaktury dziewietnastowieczne, albo inwestycje zachodnie, glownie niemieckie. Nieliczne na razie. Co do broni, to Wasi klienci sa typowym trzecim swiatem (choc z Waszej perspektywy moga wydawac sie zaawansowani gospodarczo). A ze sputnikow i Gagarinow za amerykanskie lub europejskie pieniadze mozemy sie razem posmiac. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: Rosja to czlonek G8!!!! IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 10.08.03, 16:21 Gość portalu: Bor'ka napisał(a): > Kolego, powtarzam - 90% Waszego eksportu to surowce (dane z 2002). Przynamniej jest dodatni bilans handlu zagranicznego - cos newyobrazalnego dla Polski. > Przemysl po prosu zlikwidowano w czasach Jelcyna - cos takiego jak struktury > przemyslowe nie odradza sie w trzy lata. Przecez pisalem ze nie od razu Krakow... > To co powstaje w tej chwili, to albo manufaktury dziewietnastowieczne, albo > inwestycje zachodnie, glownie niemieckie. Czyli jak w Polsce > Co do broni, to Wasi klienci sa typowym trzecim swiatem (choc z Waszej > perspektywy moga wydawac sie zaawansowani gospodarczo). Korea Pld, Malezja, Grecja, Chiny jakies szejkanaty moze i nie sa Szwajcaria, ale jesli klient placi to sie nie wybrzydza. Poza tym nie myslsiz chyba, ze GB, Francja, Niemcy czy USA kupia rosyjska bron - wydatki na zbrojenia w kazdym panstwie oprocz USA mocno obcieto a zwiazki zawodowe robia swoje - kazdy chce pracowac. A bron jest dobra. Jesli Malezja wydaje prawie miliard $ na samoloty to dlaczego nie kupilaby F16 a kupuje Su-33. Dla niej forsa nie jes tak wzna jak dla Polsi, ktora domaga sie i offsetu i jeszcze kredytowania swych zakupow przez panstwo bron sprzedajace. > A ze sputnikow i Gagarinow za amerykanskie lub europejskie pieniadze mozemy > sie razem posmiac. Smiej sie jesli cie smiesza latajace trumny zwane powszechnie wahadlowcami - jankesom jakos do smiechu nie jest. Papiez tez placil Michalowi Anilowi za Kaplice Syskstynska, ale to genisuz Michala Aniola wywoluje nasz podziw a nie zasoby watykasnkiej kazny. Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Re: Rosja to czlonek G8!!!! IP: *.yhteys.mtv3.fi 10.08.03, 16:36 Ujemny bilans handlu zagranicznego poolski, to glownie wynik importu zaopatrzeniowego, w rozsadnych granicach zjawisko niezbyt grozne, a napewno lepsze od eksportowej monokultury surowcowej w Rosji. W Rosji nie ma potrzeby importu zaopatrzeniowego, bo nie ma produkcji. Importuje sie gotowe produkty... od odekolonow do sedesow. O bron sie nie bede spieral, bo sie nie znam. Nie wierze jednak, ze w kraju potwornie zrujnowanym jak Rosja, sektor zbrojeniowy wyszedl obronna reka z kryzysu. Jako jedyny. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Arabowie yez inwestuja na Zachodzie. IP: 62.101.126.* 10.08.03, 18:02 Jak ci z ropy sie robia talary to mozesz zawsze inwestowac, nawet w kluby pilkarskie ( co z tego Rosjanom przyjdzie), moze by bylo duzo lepiej aby bardziej inwestowali w ich przemysl, bo czasami mi sie wydaje jak tam jestem ,ze mam do czynienia z museami. Wezmy pod uwage przemysl kaflowy ( ceramika), aby wytworzyc ilosciowo( o jakosci nie odwazam sie pisac) tyle ile wytworzy firma wloska z 84 pracownikami z okolic Carpi im potrzeba 82 straznikow, ktorzy pilnuja, aby 800 pracownikow nie wynioslo producji do domu. Wezmy ich jakis dom handlowy , albo tez supermarket, 6 razy wiecej pracownikow na ilosc towarow niz na Zachodzie, przecietny supermarket we Wloszech srednij wielkosci ( IN^s, Lindl, Penny ) ma 3 kassy, 2 tych co ustawiaja na polkach i jednego szefa, ktory tez co robi w magazynie, w Ekaterinburgu w supermakiecie tej samej wielkosci naliczylem sie 3 kassy, 12 co chodzi w kolko nie wiem po co 4 co przekladalo towary, ilu szefow to nie wiem, ale wydawalo mi sie ,ze bylo wiecej zatrudnionych niz klientow. Oni nie maja bezrobocia, ale maj pracownikow ktorzy od 3 miesiecy nie widzieli zarobku. Pozatym, jak sie kiedys zapytalem jednej wysokiej postawionej osoby ( przedtem byla w Komslomie- prawie wszyscy albo Komsolom, KB, Milicja co sa na stanowiskach)dlaczego jej syn ,ktory studiuje w czasie wakacji nie pracuje, to mi odpowiedziala - bo on pracowac w czasie wakacji nie potrzebuje, widac ,ze tam praca bez przerwy smierdzi. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: Polska wzorcem dla Rosji???! IP: 62.101.126.* 09.08.03, 21:33 Gdyby jakis kraj posiadal takie zasoby naturalne ,jakie posiada Rosja to by chyba sam sie potrafil wiecej rozwinac( chyba cos o tym moge powiedziec po 6 miesiecznym pobycie w ekaterinburgu), albo Rosje mozna porownac z Arabami, Wenezuela i innymi dziwnymi krajami, ktorych bardzo trudno znalezc w Europie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: Zostancie w Azji 'bracia' Slowianie! IP: 62.101.126.* 09.08.03, 21:27 Trudno pokazac komus dobre wzory ,jak sie ich nie ma, moze mi podasz chociaz jedna ksiazke z przed 1988 roku, gdzie powaznie mowiono o drodze z kommunizmu do kapitalizmu, oni mieli pelno lekarzy, ale wszyscy ci lekarze nie wiedzieli jak pomoc pacjentowi, ale doskonale wiedzieli jak pomoc sobie, czyzby Bialorus nie byla tego wspanialym przykladem. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: Zostancie w Azji 'bracia' Slowianie! IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 09.08.03, 14:20 Gość portalu: Bor'ka napisał(a): > Jest w tym przekonywujacy, bo Rosja bez Ukrainy to...Azja, a rosyjska > historia bez watku kijowskiego, zaczyna sie od bratobojczych walk z Tatarami > na Kulikowym Polu lol ! Czolowi Azjaci: Dostojewski, Puszkin, Nizynski, Lermontow, Rachmaninow, Musogrski, Tolstoj, Achmatowa, Rimski-Korsakow, Brodski, Wysocki, Lomonosow, Mendelejew, Szostakowicz, Bulgakow, Nabokow, Rostropowicz, Solowiow, Prokofiew, Strawinski, Diagiliew, Fokin, Nurejew, Galina Ulanowa, Czechow, Stanislawski, Patsrenak, itd itp Rus Kijowska to integralna czesc historii Rosji. A pisac o jakich bratobojczych walkach z Tatarami na Kulikowym Polu moze tylko wyjatkowy nieuk i ignorant. W ten sam sposob mozna pisac o bratobojczym starciu na polach pod Grunwaldem. Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
zwingli Okupanci ze wschodu... 09.08.03, 15:00 Gdy czytam niektóre wypowiedzi, przychodzi mi do głowy pewna myśl. Gdyby te "azjatyckie hordy" idące ze wschodu w '44 roku zatrzymały się na rok , dwa na Bugu ,tatusiowie i mamusie wielu forumowiczów nieistnieliby , a co za tym idzie oni sami również. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szaszlyk Re: Okupanci ze wschodu... IP: *.dialup.zonnet.nl 09.08.03, 17:09 To nawet dobrze by bylo...jak by Amerykanie i Anglicy dotarli do Bugu...!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: JOrl Re: Okupanci ze wschodu... IP: *.dip.t-dialin.net 09.08.03, 17:14 Gość portalu: szaszlyk napisał(a): > To nawet dobrze by bylo...jak by Amerykanie i Anglicy dotarli do Bugu...!!! To by sie okazalo, jakby Rosjanie zaprzestali walczyc z Niemcami na Bugu, jak by tam Amerykanie ladowali w Europie. Bo Niemcy by mieli wtedy wolna reke na Zachodzie. Pozdrowienia Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szaszlyk Re: Okupanci ze wschodu... IP: *.dialup.zonnet.nl 09.08.03, 17:18 Ja Ruscy byli na Bugu,to Aljanci juz byli w Europie !!!! Slyszales moze koles o takiej miejscowosci : MONTE CASSINO ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: JOrl Re: Okupanci ze wschodu... IP: *.dip.t-dialin.net 09.08.03, 17:24 Gość portalu: szaszlyk napisał(a): > Ja Ruscy byli na Bugu,to Aljanci juz byli w Europie !!!! > Slyszales moze koles o takiej miejscowosci : MONTE CASSINO ? Zgadza sie. Ale wlasnie tam bylo widac jak niewielkie oddzialy niemieckie skutecznie sie przeciwstawialy "wielkiej, bohaterskiej USA". Ja pisalem, jakby sie ZSRR wylaczyl z wojny z Niemcami, to by Niemcy mieliby wolna reke. I wtedy by sie okazalo, jak alianci sobie daja rade. Do Bugu szliby 10 lat. Albo 100. Bo wojna rozstrzygnieta byla na Wschodzie. Pozdrowienia Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: Okupanci ze wschodu... IP: 62.101.126.* 09.08.03, 21:14 Napisales:Bo wojna rozstrzygnieta byla na Wschodzie. Wspanialym ukladem miedzy dwoma dyktaturami (Ribbentrop,-Molotow), ale nie wszystko poszlo tak jak Hitler i Stalin to sobie marzyli, Stalin wygral, ale w koncu przegral, Niemcy przegrali ale w koncu wygrali.( W Rosji juz 1945 roku jak zwykle panowal glod). Odpowiedz Link Zgłoś
zwingli Re: Okupanci ze wschodu... 09.08.03, 17:30 Front włoski był ze strategicznego punktu widzenia nieistotny.Monte Casino to epizodzik znany głównie w Polsce.Operacja Overlord była ściśle zsynchronizowana z ofensywą radziecką i gdyby nie ona (ofensywa radziecka)nie prędko by doszła do skutku. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szaszlyk Re: Zmiana okupacji z jednej na druga... IP: *.dialup.zonnet.nl 09.08.03, 17:39 i niema tu co filozofowac,co by bylo jakby bylo... Odpowiedz Link Zgłoś
zwingli Re: Zmiana okupacji z jednej na druga... 09.08.03, 17:56 Podczas 6-letniej okupacji niemieckiej zgieło 6 mln obywateli polskich. Podczas 45-letniej "okupacji" radzieckiej kilka , kilkanaście tysiecy. Polacy są tak zindoktrynowani ,że w wiekszości uważają stan wojenny za słuszny , a najlepszy okres to lata "70. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Kilkanascie tysiecy !? IP: *.yhteys.mtv3.fi 09.08.03, 19:19 Bezposrednio z rak rosyjskich komunistow zginelo okolo 1.5 miliona osob deportowanych z Kresow. Jak zwykle glownie kobiety i dzieci. Odpowiedz Link Zgłoś
zwingli Re: 1.5 mln !? 09.08.03, 19:44 1.5 mln ?! 15 mln !!! kobiet , dzieci i zapomniałes o starcach! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szaszlyk Re: Zmiana okupacji z jednej na druga... IP: *.dialup.zonnet.nl 09.08.03, 20:33 zwingli napisała: > Podczas 6-letniej okupacji niemieckiej zgieło 6 mln obywateli polskich. > Podczas 45-letniej "okupacji" radzieckiej kilka , kilkanaście tysiecy. > Polacy są tak zindoktrynowani ,że w wiekszości uważają stan wojenny za > słuszny , a najlepszy okres to lata "70. Facet coooo ty bredzisz ????? Kto uwaza stan wojenny za sluszny,chyba parchate PZPRowce.... A tak wogole poczytaj se historie najnowsza to sie dowiesz ile osob zginelo w wyniku okupacji sowieckiej od 17-9-1939... A najlepszy okres mamy teraz ! I tyle ! Odpowiedz Link Zgłoś
zwingli Re: Zmiana okupacji z jednej na druga... 09.08.03, 20:58 Gość portalu: szaszlyk napisał(a): > zwingli napisała: > > > Podczas 6-letniej okupacji niemieckiej zgieło 6 mln obywateli polskich. > > Podczas 45-letniej "okupacji" radzieckiej kilka , kilkanaście tysiecy. > > Polacy są tak zindoktrynowani ,że w wiekszości uważają stan wojenny za > > słuszny , a najlepszy okres to lata "70. > > Facet coooo ty bredzisz ????? > Kto uwaza stan wojenny za sluszny,chyba parchate PZPRowce.... > A tak wogole poczytaj se historie najnowsza to sie dowiesz ile osob zginelo w > wyniku okupacji sowieckiej od 17-9-1939... > A najlepszy okres mamy teraz ! > I tyle ! Macie najlepszy okres teraz ? Gdzie ? Chyba w Holandii . Odpowiedz Link Zgłoś
zwingli Re: Zmiana okupacji z jednej na druga... 09.08.03, 21:20 49 proc. Polaków uważa za słuszną decyzję sprzed 20 lat o wprowadzeniu stanu wojennego; za nieuzasadnioną uważa ją 27 proc. badanych - wynika z sondażu OBOP. 61 proc. badanych uważa, że stan wojenny uchronił Polskę przed zbrojną interwencją Związku Radzieckiego , a 51 proc. - że uchronił Polskę przed wojną domową. 47 proc. twierdzi, że wprowadzenie stanu wojennego było próbą ratowania gospodarki przed anarchią i strajkami. badanie OBOP z 2001 roku Na pytanie GUS : Jakie lata uważa pan/i za najszczęśliwsze ? lata 40- 0,7 % 50- 3,1 60- 8,9 70- 26,8 80- 29,8 90- 30,7 69,9 za okupacją GUS "Diagnoza społeczna 2003" Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: Zmiana okupacji z jednej na druga... IP: 62.101.126.* 09.08.03, 21:29 Bardzo dobry sadaz, tylko zapomnieli dodac, ze 40 % Polakow nie wie nawet na czym stan wojenny polegal. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szaszlyk Re: Zmiana okupacji z jednej na druga... IP: *.dialup.zonnet.nl 09.08.03, 21:55 To jak to jest ? Lata '70,czy lata 90' ,co ? Tak Jaruzelski nalgal, ze to bylo zlo konieczne, w zwiazku z "bratnia pomoca" Zwiazku Radzieckiego i ludzie mu uwierzyli ... ale Gorbaczow ujawnil dokumenty,ze takich planow wcale NIE bylo...tylko ze to ,to juz niedociera do Polakow ! Odpowiedz Link Zgłoś
zwingli Re: Zmiana okupacji z jednej na druga... 09.08.03, 22:03 "Okupacja sowiecka" trwała od '44 do '89 roku. 2/3 obywateeli wspomina ją dobrze. „Indeks Represjonowanych” - program badawczy Ośrodka KARTA (realizowany od 1988 roku), w ramach którego prowadzona jest całościowa, imienna dokumentacja losów obywateli polskich prześladowanych w ZSRR w latach 1939-59. Od 2002 roku program realizowany jest pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej, przy wsparciu Komitetu Badań Naukowych i Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Zgromadzone w Ośrodku KARTA ankiety personalne represjonowanych oraz materiały źródłowe z archiwów polskich i posowieckich zostały skatalogowane i skomputeryzowane. Tak powstała baza danych „Indeksu Represjonowanych”, która liczy obecnie ponad 676 tysięcy biogramów; w przypadku osób występujących w kilku źródłach dane się powtarzają, a więc całość dotyczy mniejszej liczby osób. Według IPN śmierć poniosło ok. 170000 osób. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: Szaszlyk ofiara BSE IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 10.08.03, 15:48 Gość portalu: szaszlyk napisał(a): > To nawet dobrze by bylo...jak by Amerykanie i Anglicy dotarli do Bugu...!!! tak baranie. A w 1939 ponoc nad Gdanskiem juz sie desantowali nasi zachodni sojusznicy. Podczas I w. sw. jakos Niemcom gdy przestali walczyc z Rosjanami na wschodzie nie sprawilo klopotow nie dopuscic aliantow na swoje terytorium. Wiesz, ze do rozejmu w Compiegne ani jeden anglik, francuz czy jankes nie postawil nogi na niemieckiej ziemi??!! Skad taka pewnosc, ze w 1944 r. Niemcy po przerzuceniu wszystkich sil - prawie 2/3 swych sil trzymali na froncie wschodnim - nie dogadaliby sie z Zachodem tak jak podczas I w. sw. Przeciez w Jalcie i Poczdamie pokazal Zachod, ze jego priorytetem nie bylo wyzwolenie Polski. Oj szaszlyk, pewnie bylaby z ciebie rabanka w takim wypadku. Gdyby Niemcy utzrymali tempo eksterminacji polskiego narodu to na poczatku lat 70-tych praktycznie narodu nie byloby. Pomysl o tym, jesli potrafisz Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szaszlyk Sasza, dziecko meliniarzy...:) IP: *.dialup.zonnet.nl 10.08.03, 22:00 Ty cioto wez se wsadz te przemyslenia w dupe ! Ja mowie o faktach,a nie zajmuje sie gdybaniem... mowie o ofiarach sowieckiej okupacji...a ty cos tu bredzisz o jakis pierdolach... Te twoje bajeczki to opowiadaj swym dzieciom i juz niepij tyle...:) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Wasi bracia w Miongolii. IP: *.yhteys.mtv3.fi 09.08.03, 16:14 Wam sie tak nieco chorobliwie wydaje, ze to co znane w Rosji, jest popularne na calym swiecie. Z Twojej listy moze Dostojewski i Mendelejew sa faktycznymi wielkosciami, reszta to urojenia Wasze i rusofilow roznej masci. Acha, nie zapomnij dopisac Miczurina ! Szkoda, ze trzeba Ci tak lopatologicznie tlumaczyc. Tak, Kulikowe Pole to byly walki bratobojcze, a z Mongolia wiecej Was laczy, niz z Rusia Kijowska. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szaszlyk Re:Prosze nieobrazac obywateli Mongolii !!!! IP: *.dialup.zonnet.nl 09.08.03, 17:11 Odpowiedz Link Zgłoś
zwingli Re: Wasi bracia w Miongolii. 09.08.03, 17:14 Laureaci Nagrody Nobla - 17 etnicznych Rosjan (nie liczę żydów i innych obywateli ZSRR narodowości nierosyjskiej). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: Wasi bracia w Miongolii. IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 10.08.03, 15:59 Gość portalu: Bor'ka napisał(a): > Wam sie tak nieco chorobliwie wydaje, ze to co znane w Rosji, jest popularne > na calym swiecie. > Z Twojej listy moze Dostojewski i Mendelejew sa faktycznymi wielkosciami, > reszta to urojenia Wasze i rusofilow roznej masci. > Acha, nie zapomnij dopisac Miczurina ! Oto cala twoja mizeria chlopaczka wychowanego na MTV i grach komputerowych. > Szkoda, ze trzeba Ci tak lopatologicznie tlumaczyc. > Tak, Kulikowe Pole to byly walki bratobojcze, a z Mongolia wiecej Was laczy, > niz z Rusia Kijowska. Rus Moskiewska - swego czasu zwana Zaleska badz Suzdalska - to integralna czesc Rusi Kijowskiej. W przeciwienstwie jednak do Kijowa, ktory nie byl w stanie sie samoistnie wyzwolic i wpadl pod zaleznosc Litwy, Moskwa zdobyla sie na taki wysilek i pewnie tutaj cie boli. To, ze wplywy mongolskie odcisnely swe pietno na Moskwie nikt nie neguje,a le twierdzic, ze sa one wazniejsze niz wplywy Rusi Kijowskiej i Bizancjum moze tylko wyjatkowo zaniedbane edukacyjnie dziecko. Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Trojedinstwo ? IP: *.yhteys.mtv3.fi 10.08.03, 16:13 Rus Kijowska w zadnym razie nie jest czescia moskiewskiego dziedzictwa kulturowego. Zdominowana przez Wikingow, potem kolejno Litwinow i Polakow ZAWSZE (poza okresem rosyjskiej okupacji) nalezala do innego kregu kulturowego, bedacego przeciwienstwem Waszej turanskiej cywilizacji. Teza o "trojedinstwie" jest smieszna w swietle rzetelnej historii. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: Trojedinstwo ? IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 10.08.03, 16:29 Bzdury opowiadsz Borka. Co to zxnaczy zdominowana przez Wikingow: chcesz powiedziec, ze Wlodzimierz Wielki i Jaroslaw Madry to byli Wikingowie??? Czy Polska zostala zdominowana przez Litwonow pod wladza Jagiellonow??? Trzy narody: rosyjski, bialoruski i ukrainski sa jak trzy galezie wyrastajace z jednego pnia - Rusi Kijowskiej. Tylko slepiec tego nie dostrzega. Cala dynastia konzcaca sie na Iwanie Groznym i jego synu Fiodorzew prostej linii wywodzi sie od Wlodzimierza Wielkiego. To do Moskwy po spustoszeniu Kijowa przez tatarow przeniosl sie prawoslawny metropolita kijowski, to wreszcie na teren Rus Zaleskiej przeniosly sie rzesze ludzi z terenu Rusi naddnieprzeasnkiej tam szukajac schronienia przed tatarami. takie sa fakty. Powiedz mi jaki zwiazek z turasnak cywlizacja ma na przyklad taki Andriej Rublow? W czym architektura Pskowa, Suzdalu, Rostowa, Jaroslawia, Siergeiej Posadu i Moskwy przypomina architektura Bakczysaraju i Stambulu? Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Re: Trojedinstwo ? IP: *.yhteys.mtv3.fi 10.08.03, 16:46 Stara wielkoruska propaganda. Nie uznawana przez nikogo poza Rosja. W tym sensie wszyscy pochodzimy od jakichs praslowian. Ciekawostka, wiesz, ze w pierwotnej wersji legendy o Trzech Braciach nie ma brata Rusa ? Zostal wymyslony pozniej przez carskich nadwornych fantastow lol! Kultura rosyjska nie jest napewno kultura cywilizacji lacinskiej i dlatego, nieco umownie, nazywamy ja turanska. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: Trojedinstwo ? IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 12.08.03, 00:43 Gość portalu: Bor'ka napisał(a): >Stara wielkoruska propaganda. Po twoim "odkrywczym" stwierdzeniu jakoby lapowkarstwo ludzkosc zawdzieczala Rosji sadzilem, ze trudno bedzie ci wyjechac z rownie bzdurna teoria. Nie docenilem cie! ;) > Nie uznawana przez nikogo poza Rosja. Bazylow wbrew nazwisku to nie Rosjanin. Podobnie Benedykt Zientara autor doskonalej ksiazki "Danwa Rosja, Despotyzm i demoracja", ktora po raz pierwszy ukazala sie w 1983 w drugim obiegu. Dla nich - a sa to autorytety pierwszej wody jesli chodzi o historie Rosji - nie podlega dyskusji fakt, iz Rosja to kontynuacja Rusi. Rozumiem, ze nie czytales tych pozzycji i stad twoja ignorancja w tym temacie. Ale miej litosc dla dobrego imienia polskiej oswiaty i nie wyjezdzaj z takimi idiotyzmami. Zas co sie tyczy znaczenia Kulikowego Kola dla ludnosci ruskiej i jej transformacji w narod rosyjski to kilka cytataow z Zientary:: "Dymitr Donski po raz pierwszy osmielil sie pomyslec o wyzwoleniu spod jarzma tatarskiego. Sukces jego - zwyciestwo nad tatarskim wodzem Mamajem na Kulikowym Polu 8 wrzesnia 1380 r. - byl nietrwaly,ale przeszedl do legendy narodowej. Juz wtedy wokol wladcy Moskwy skupila sie wiekszosc skaizat ruskich, nawet tacy, ktorzy podlegali Litwie, niechetnie patrzacej na wzrost znaczenia Moskwy. Dymitr Donski stal sie wyrazicielem doazen ksztaltujacego sie wokol ksiestwa moskiewskiego narodu rosyjskiego. Panstwo moskiewskie bylo juz wtedy niekwestionowanym osrodkiem politycznym polnocno-wschodniej Rusi. Dookola niego skupialy sie nadzieje wszystkich, ktorym obrzydly ustawiczne wojny miedzy Rurykowiczami i ktorzy marzyli o zrzuceniu nienawistnego jarzma tatarskiego. Tradycja ludowa, z ktorej pozniej mialy powstac byliny - opowiesci o dawnych bohaterach, a takze kontynuowane po klsztorach i osrodkach katerdralnych latopisarstwo, podtrzymywaly pamiec o swoetnosci dawnej Rusi Wlodzimierza Swietego i Jaroslwa Madrego. Wladca Moskwy, pogromca Mamaja na Kulikowym Polu, stal sie naturlanym przywodca tworzacego sie narodu. narod ten ksztaltowal sie w dazeniu do wyzwolenia spod obcego panowania. Jego wyzsze warstwy zmierzaly DO ODBUDOWY SWIETNOSCI RUSI W DAWNYCH GRANICACH. Tym tendencjom patrnowali metropolici rezydujacy w Moskwie (ruski metropolita prawoslawny opuscil Kijow w 1300 prznoszac sie do Wlodzimierza nad Klazma) i caly Kosciol Prawoslawny, a zwlaszcza klasztory ksiestwa moskiewskiego - patriotyzm laczyl sie scisle z zapalem religijnym i z nienawiscia do wrogow Moskwy, ktorzy byli jednoczesnie wrogami prawoslawia.Z jedenj strony byli to Tatarzy, z drugiej zas Litwa". Wybacza stary, ale jesli mamdo wyboru opinie jakiego Borki, z drugiej zas prof. Zientary, wybitnego znawcy historii Rosji - to nie ma watpliwosci komu przyznac racje. Twierdzic, ze Rosja nie jest kontynuacja Rusi Kijowskiej moze tylko wyjatkowo impregnowany na wiedze uczniak ;)) Dzieje Rusi w XII-XV wieku to wypisz wymaluj nieomalze kopia dzejow polskich. Juz w 1169 r. ksiaze suzdalski Andrzej Bogolubski - syn zalozyciela Moskwy Jurija Dolgorukiego prapraprawnuk Wlodzimierza Wielkiego zdobyl Kijow a stolice Rusi przeniosl do Wlodzimierza nad Klazma, czyli w okolice dzisiejszej Moskwy. Po jego smiercu nominalna stolica Rusi pozostal co prawda Kijow, ale rozbicie dzielnicowe powodowalo zanik wladzy zwierzchniej wielkiego ksiacia kijowskiego. Dokladnie jak w Polsce. W Polsce rozbicie zostala przezwyciezone nieco wczesniej, ale i tak utracono Slask i Pomorze a tamtejsza ludnosc slowianska, ktora gdyby nie rozbicie pewnie weszlaby plynnie w sklad narodu polskiego ulegla niemnal calkowitej germanizacji. Na Rusi proces scalania ziem rozpoczal sie pozniej i w efekcie olbrzymie polacie ziem ruskich zostaly wlaczone wsklad Wielkiego Ksiestwa Litewskiego. Po unii lubelskiej z z zmiem wlaczonych do Korony wyksztalcil sie narod ukraisnki, a z pozostalych przy Litwie bialoruski. Kto wie czy gdyby wszystkie ziemie ruskie zostaly polaczone juz w XIV-XV wieku pod jednym zwierzchnictwem czy zamiast trzech narodow nie mielibysmy do czynienia z jednym - rosyjskim. > W tym sensie wszyscy pochodzimy od jakichs praslowian. Praslowianie nigdy nie tworzyli jednolitej organizacji panstwowej jak to bylo w przypadku Rusi, nigdy nie wytworzyli wspolnej tradycji. Tak splycajac sprawe ja ty to dojdziemy do Indoeuropejczykow, od ktorych wywodzi sie wiekszosc wspoleczesnych narodow europejskich. > Ciekawostka, wiesz, ze w pierwotnej wersji legendy o Trzech Braciach nie ma > brata Rusa ? Tak? Aaa zapewne mamy tam braciszka Jankesa, ktory musial emigrowac za chlebem do Hameryki!! ROTFL Borka ty sam to wymyslasz?? ;)) Daniec musialby sie do ciebie po teksty zglosic. > Zostal wymyslony pozniej przez carskich nadwornych fantastow lol! Taaaak, a bajke o Wandzie, ktora Niemca nie chciala pewnie Dmowski. > Kultura rosyjska nie jest napewno kultura cywilizacji lacinskiej i dlatego, > nieco umownie, nazywamy ja turanska. Kto ja tak nazywa? Jakis Borka z koziej wolki. Kultura rosyjska to jedna z najwspanialszych kultur swiata. Jej glownym zrodlem inspiracji jest oczywiscie prawoslawie, choc rzecz jasna nie mozna wszystkiego sprowadzac pod ten mianownik. balet juz tutaj sie nie miesci. Wplywy narodow tureckich moze i sa w niej, nie wieksze jednak niz w polskiej. Rad bym zreszta zobaczyc swiadectwa "turanskosci" rosyjskiej kultury. Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Na szczescie mamy wlasnych historykow. IP: *.yhteys.mtv3.fi 12.08.03, 01:00 Swiadectwo "turanskosci", to Wasza mentalnosc. Azjatycka przeciez, a na reszte odpowienm Ci jutro. Nawiasem mowiac, zaden z polskich historykow nie popieral carskiej propagandy. Daruj wiec sobie, a o DWOCH braciach to szczera prawda! Trzej bracia, TO sa wymysly czysto moskiewskie. Nie jestescie BRACMI ani naszymi, ani Czechow. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: Na szczescie mamy wlasnych historykow. IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 12.08.03, 15:44 Gość portalu: Bor'ka napisał(a): > Swiadectwo "turanskosci", to Wasza mentalnosc. Pisales o kulturze wiec nie wykrecaj kota ogonem. > Azjatycka przeciez, a na reszte odpowienm Ci jutro. Co to znaczy azjatycka mentalnosc? > Nawiasem mowiac, zaden z polskich historykow nie popieral carskiej propagandy. Jakby poszukac to moze kogos by sie znalazlo. Na pewno nie byli to ani Bazylow ani Zientara, i nie zajmowali sie oni zadna propaganda a tylko obiektywnie przedstawili fakty. A obiektywizm to cos co jest ci a natury obce Borka. > Daruj wiec sobie, a o DWOCH braciach to szczera prawda! Tak, pewnie to taka prawda jak twoja teza o rosyjskim pochodzeniu lapowki. ROTFL :))Nie raz bylem w Rogalnie a tutaj zapewniam cie carska propaganda nie siegala. Ot, taka fajna legenda o braciach Slowianach. > Trzej bracia, TO sa wymysly czysto moskiewskie. A dwa bracia to czysto borkowskie ;)) > Nie jestescie BRACMI ani naszymi, ani Czechow. Ja tam nawet Czechow za braci nie uwazam. Mam sentyment do Slowian, no moze oprocz Chorwatow, ale bez przesady. Nie kazdy Polak jest mi bratem a co dopiero mowic o innych narodach. Pewnie cie zmylila moja ksywka, ale ja nie jestem Rosjaninem. Z dziada pradziada jestem Wielkoplaninem, mieszkam 15 km od Rogalina, a do Rosjan czuje po prostu mase sympatii :) Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Pan napisal: IP: 62.101.126.* 12.08.03, 17:07 Z dziada pradziada jestem Wielkoplaninem, mieszkam 15 km od Rogalina, a do Rosjan czuje po prostu mase sympatii :) To tez prawda, mozna bardzo lubic psy, ale nikomu nie zycze znalezc sie w grupie psow ,ktore maja wodza ( bedziesz rozszarpany). Moze porownanie Rosjan do psow nie jest bardzo stosowne, ale niestety oni maja ten silnie rozwiniety instyk Branco - stada,floku nie wiem jak sie to mowi po polsku. sa przyzwyczajeni miec wodza, i nie wazne jakiego....Cara, I Sekretarza, i tak nizej idac.. i od razu im sie wydaje ,ze przyszlosc ich stada jest przez innych zagrozona i nie ma rzeczy ,ktora moze byc dla nich zabroniona ( nawet uklad z Hitleremi, pozniejsza napasc na Polske i Finlandie potrafia tak wytlumaczyc, ze oni byli zagrozeni). Sie z nimi bardzo dobrze pracuje, sa bardziej weselsi od ( bez obrazy) Polakow, ich kobiety sa bardziej przy ziemi( bardziej samoradne), ( o Polkach sie mowi ,ze sr..a wyzej niz ty..k maja), ale pies tez jest czlowieka najlepszym przyjacielem, choc w ostatnich tygodniach bezpanskie psy zagryzly we Wloszech 4 osoby. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: Mitoman Borka IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 13.08.03, 15:59 Gość portalu: Bor'ka napisał(a): > Daruj wiec sobie, a o DWOCH braciach to szczera prawda! > Trzej bracia, TO sa wymysly czysto moskiewskie. Odnosnie rzekomego dokoptowania do legendy o trzech braciach: Lecha, Czecha i Rusa tego ostatniego przez cara moskiewskiego. "Otoz w najstarszych ksiegach pisza, ze Panonia jest matka i kolebka wszystkich narodow slowianskich. [...] Z tych wiec Panoczykow pochodzili trzej bracia, synowie Pana, wladcy Panoczykow, z ktorych pieroworodny mial imie Lech, drugi Rus, trzeci Czech. I ci trzej wydawszy potomstwo z siebie i ze swego rodu posiadali trzy krolestwa: Lechitow, Rusinow i Czechow ( zwano ich tez Bohemi), posiadaja je obecnie i na przyszlosc posiadac beda, jak dlugo spodoba sie Bozej woli". Kronika Wielkopolska XIII-XIV wiek, Kronika Wielkopolska tlum. K. Abgarowicz, PWN Warszawa 1965, ss. 46-47. Borka, wstydu sobie oszczedz i nie wyjezdzaj wiecej z takimi karkolomnymi tezami jak ta iz Rusa w legendzie nie bylo. To powoli zaczyna uwlaczac mojej inteligencji replikowac na takie glupoty. Jesli to robie to tylko po to by sie inni forumoiwcze nie zarazili :) Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Re: Mitoman Borka IP: *.yhteys.mtv3.fi 13.08.03, 16:15 Jestem poza domem i nie moge niczego zweryfikowac. Pisze z pamieci. Teza o dwoch braciach pochodzi od Waldemara Lysiaka, ktory jest niezlym historykiem. Oczywiscie, w wersji czeskiej Rusa na ogol tez nie ma. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: Mitoman Borka IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 13.08.03, 16:25 Gość portalu: Bor'ka napisał(a): > Jestem poza domem i nie moge niczego zweryfikowac. > Pisze z pamieci. > Teza o dwoch braciach pochodzi od Waldemara Lysiaka, ktory jest niezlym > historykiem. > Oczywiscie, w wersji czeskiej Rusa na ogol tez nie ma. Alez jaki z niego hisoryk jesli nie zna jednego z najwazniejzych - bo i tak nielicznych - zrodel dla polskiego sredniowiecza????? Lepiej nie powtarzac wszystkiego co sie przeczyta, gdyz pozniej mozna wyjsc na... Kronika powstala w okresie gdy o slowianofilstwie nikomu sie w Rosji jeszcze nie snilo i jest swiadectwem, ze juz w XIII-wiecznej Rosji zdawano sobie sprawe ze wspolnoty slowinaksiej laczacej trzy nardy: polski, czeski i ruski. Slynne deby w Rogalinie zapewniam cie, ze nie zostaly tak ochrzczone gdy wizytowal Wielkopolske tow. Chruszczow ;)) Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Nie jest to moze takie wazne...ale IP: *.yhteys.mtv3.fi 13.08.03, 16:46 O ile pamietam, Lysiak pisze, iz dwaj bracia Lech i Czech wystepuja wczesnie w u historykow czeskich. Bez Rusa! Pojawili sie razem np w 13 wieku w kronice Dalemila. Natomiast wg Lysiaka, Rus pojawia sie dopiero nieco pozniej w Kronice Wilkopolskiej, jako wnuk !!! Lecha. Ta wersja stala sie podstawa legendy o trzech braciach, spopularyzowanej przez Rosjan w celach ideologicznych. Miedzy innymi w Polsce. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: Juz kota ogonem wykrecasz Borka IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 14.08.03, 13:48 Gość portalu: Bor'ka napisał(a): > O ile pamietam, Lysiak pisze, iz dwaj bracia Lech i Czech wystepuja wczesnie > w u historykow czeskich. > Bez Rusa! Czesi nie mieli styczniosci z Rusia. > Natomiast wg Lysiaka, Rus pojawia sie dopiero nieco pozniej w Kronice > Wilkopolskiej, jako wnuk !!! Lecha. Bzdura!. Po to ci zacytowalem fragment Kroniki bys widzial, ze Rus jest tam nie zadnym wnukiem, ale bratem i to tak wyglada, ze nie najmlodszym,a le drugim po Lechu. > Ta wersja stala sie podstawa legendy o trzech braciach, spopularyzowanej > przez Rosjan w celach ideologicznych. > Miedzy innymi w Polsce. Najpierw piszesz, ze Rusa w ogole nie bylo, a teraz juz tylko zarzucasz Rosjanom popularyzacje. ROTFL. A czy ty uwazsz, ze naprawde istnieli kiedykolwiek bracia Lech i Czech, od ktorych wziaely soe oba narody??? Przeciez to jasen, ze to legenda, prawda, iz w polskiej wersji pelniejsza o Rusa. Wiec to nie Rosjanie wymyslili te bajeczke, ale jakis Polak piszac Kronike w Wielkopolsce w XIII wieku uznal za celowe jej umieszczenie w swym dziele jako wyraz slowianskiej jednosci. Trzeba pamietac, ze w tym okresie bardzo agresywnie poczynala sobie na zachodnich rubiezach Wielkopolski Brandeburgia, stad tez pewnie ten passus o jednosci slowian. Cz Rosjanie pozniej popularyzowali legende nie ma znaczenie zadnego, gdyz po pierwsze jest ona dzielem jakiegos Polaka, a po drugie w Wielkopolsce zadnej popularyzacji nie potrzebowala. Wiec sie juz dalej Borka nie osmieszaj swymi pseudonaukowymi odkryciami a'la Waldek Lysak. Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Polecam lekture Tiutczewa. IP: *.yhteys.mtv3.fi 14.08.03, 14:05 Widze, ze trudnosci z cywilizowana dyskusja, to u Was genetyczne! Cala sprawa nie ma zadnego znaczenia, a stwierdzenie, iz Wielkopolanie oczekiwali politycznego wsparcia ze strony Rusi, to groteska. Legenda o dwoch braciach to WERSJA PIWERWOTNA, najstarsza i to jest pewne. W dodatku mowiac o Rusi, mamy na mysli obecna Ukraine, a nie Moskwe. Poza Rosja nikt nie uznaje Waszych pretensji do kulurowego dziedzictwa Rusi Kijowskiej. Najmniej sami Ukraincy! Fantazje historyczne carskich pseudohistorykow rowniez Polske uwazaly za dziedzictwo carow moskiewskich, przynajmniej do "Bialej Rzeki", czyli Wisly!!! Tiutczew poszedl dalej...do Laby. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Misza Witaj Sasza IP: 195.208.237.* 13.08.03, 16:24 CZesc! Wybacz ze ode mnie dlugo nie ma wiesci. Jestem strasznym leniem... Ale juz niedlugo odpisze. Co do Borki: gosc jest wyjatkowo zagorzalym rusofobem. Z nim juz nikt nie rozmawia (oprocz takich samych rusofobow - szaszlyk, anty itp.) Niezwykle ciekawie (jak zawsze :) czytac Twe posty, ale mysle ze niepotrzebnie tracisz swoj czas na probwe udowodnienia mu najproszych rzeczy. D;la niego Rosja to najgorsze, najkrwawsze i najstrasznejsze panstwo na ziemi za cala historie, a Rosjanie to najwiekszy brutale i dzikusy na swiecie. O naszej kulturze, nauce (nie mowiac juz oczywiscie o mentalnosci i dusze :)) nie ma zielonego pojecia a robi z siebie eksperta ds. Rosji ;))) Pozdrawiam goraco Misza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re:Czesc Misza! IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 13.08.03, 16:29 Sa wieksi rusofobi niz Borka - on wg mnie to jeszcze nie jest przypadek beznadziejny i z pewnych stereotypow oraz blednych przekonan mozna go jeszcze wyleczyc :) A tak prywatnie to w czerwcu bylem w Twojej ojczyznie, najpierw w Piterze, a potem w Moskwie. Trafilem na cholerna pogode, ale poza tym bylo super. Napisze w mailu wiecej. Dierzhis' bratan! Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Misza Re:Czesc Misza! IP: 195.208.237.* 13.08.03, 18:43 Gość portalu: Sasza napisał(a): > Sa wieksi rusofobi niz Borka - on wg mnie to jeszcze nie jest przypadek > beznadziejny i z pewnych stereotypow oraz blednych przekonan mozna go jeszcze > wyleczyc :) Moze to Ci sie uda, ale ja juz stracilem ochote na takie eksperymenty ;))) Ale masz racje - szaszlyk chyba bedzie jeszcze gorszy - on malo ze jest nacjonalista, to jeszcze w dodatku dyletantem i chamem > A tak prywatnie to w czerwcu bylem w Twojej ojczyznie, najpierw w Piterze, a > potem w Moskwie. Wiem to z Twoich postow ;)) Ja tez bylem w tych miastach w tym lecie. > Trafilem na cholerna pogode, ale poza tym bylo super. Napisze w mailu wiecej. POgodfa i prawda do dupy.. :( U nas w Rostowie +125 , deszcz, chodze w swetrze!.. > Dierzhis' bratan! > Sasza Spasibo i udaczi bratiszka! Misza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Ne preziwaj Misza. IP: *.yhteys.mtv3.fi 13.08.03, 16:50 Jak zwykle przewaga formy nad tresia, Miszenka. Czy Ty chciales przekazac cos konkretnego ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Mysl polityczna Rosjan. IP: 62.101.126.* 10.08.03, 17:47 Oni jak tylko chca do taleza innym slowianom sie dostac, to wyciagaja panslavizm, o ktorym o razu zapominaja jak musza cos tym innym slowianom dac. Moze by bylo dobrze ,ze oni to wspolne pochodzenie z innymi slowianami zapomna i im dadzo spokoj i zaczna sie bardziej interesowac swoimi poludniowymi musulmanskimi sasiadami. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: Trojedinstwo ? IP: 62.101.126.* 10.08.03, 17:49 Szasza napisal: rzy narody: rosyjski, bialoruski i ukrainski sa jak trzy galezie wyrastajace z jednego pnia - Rusi Kijowskiej. To juz z jego strony wielki postep ,ze zaliczyl bialorusinow do osobnych narodow. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: Zostancie w Azji 'bracia' Slowianie! IP: 62.101.126.* 09.08.03, 21:18 Chyba to prawda, Panstwo Kijewskie zniszczyli Mongoli( Tartari), a narody slowianskie wyzwolili Litlani, opierajac sie na ludnosci Bialoruskiej i Ukrainskiej, o Rosjanach ani slowa, sie znow pojawili jak brudna robota byla juz wykonana. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: Zostancie w Azji 'bracia' Slowianie! IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 10.08.03, 16:09 Gość portalu: jarek napisał(a): > Chyba to prawda, Panstwo Kijewskie zniszczyli Mongoli( Tartari), a narody slowi > anskie wyzwolili Litlani, opierajac sie na ludnosci Bialoruskiej i Ukrainskiej, > o Rosjanach ani slowa, sie znow pojawili jak brudna robota byla juz wykonana. baranie, w XIV wieku nie bylo jeszcze ani ludnosci bialoruskiej ani ukrainskiej - byla ludnosc ruska. Rosjan rowniez nie bylo stad tez nie dziwota, ze nie ma o nich ani slowa. Ludnosc zachodniej i polnocn-zachodniej Rusi zas zaminiela okupacje tatarska na litewska, potem polska przeciw czemu od konca XVI wieku masowo protestowala w powstaniach kozackich, o ktorych jest szansa, ze cos slyszales chocby ogladajac "Ogniem i mieczem". Gdy w 1380 r Rusini z ziem polnocno-wschodnich z Moskwa na czele wystapili przeciw swym ciemiezcom z Ordy Mamaja to tylko zbiegiem okolicznosci na pomoc Tatarom nie dotarly wojska litewskie z Witoldem na czele. Ot tak wlasnie Litwa chciala wyzwalac Slowian spod tatarskiego jarzma baranie. Po tym zwyciestwie umierajac Dymitr mogl przekazac wladze swemu synowi Wasylowi bez starania sie o potwierdzenie tego jarlykiem. Do wykonania brudnej roboty bylo jeszcze daleko, ale najwazeniejsz krok zostal juz wykonany. Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Zawodowi wyzwoliciele. IP: *.yhteys.mtv3.fi 10.08.03, 16:19 Opowiedz nam jeszcze Sasza, jak to Rosja wyzwolila Ukraincow palac Sicz Zaporoska, (pewnie aby umocnic Ugode Perejeslawska). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sasza Re: Zawodowi wyzwoliciele. IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 10.08.03, 16:37 Gość portalu: Bor'ka napisał(a): > Opowiedz nam jeszcze Sasza, jak to Rosja wyzwolila Ukraincow palac Sicz > Zaporoska, (pewnie aby umocnic Ugode Perejeslawska). Zrobili to co nie udalo sie - mimo wielkich staran - panstwu polskiemu. Jednak w porownaniu z dokonaniami Wisnowieckiego i Czarnieckiego to i tak male piwo. O wyczynach Wisnowieckiego pewnie co nieco wiesz, ale pewnie nie wiesz, ze podczas kampanii w 1664 r ofiara wojsk Czarnieckiego - taka tak, Stefana!! - padlo 100 000 chlopow ukrainskich, a cialo bohatera Ukrainy Chmielnickiego zostalo wyjete z grupu w Subotowie i zbeszczeszczone - na dlogo nim podobny los spotkal pozniej Mazepe. Poza tym nigdy nie napisalem, ze Rosja wyzwolila Ukraincow w XVII wieku, choc dla czesci Ukrancow zamiana poslkiego panowania na rosyjskie mogla zostac odebrana jak zamiana korzystna. Glownie chodzi o prawoslawnych przesladowanych w Polsce po Unii Brzeskiej. A wiesz, ze Iwan Wyhowski, wspolautor Unii Hadziackiej zostal przez Polakow rozstrzelany w 1664 r.?Ota taki przyczynek do rzekomego bratersta polsko- ukrainskiego. Sasza Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: Zostancie w Azji 'bracia' Slowianie! IP: 62.101.126.* 10.08.03, 18:06 Dobre to, zamienila okupacje Mongalska na Litewska, potem Polska a z radoscia czekala na wyzwolenie Rosyjskie, wystarczy popatrzec na Ukraine jak to dobrze na tym wyzwoleniu wyszla, ale tu jak zwykle mamy do czynienia z okupacja sowiecka, jezeli Bialorusi i Ukrainie bylo tak dobrze to czemu usilowali po I WS stworzyc wlasne panstwa. Jak zwykle co nie dobre to nie my, tylko Car, Sowieci, czyzby Car i Sowieci z nieba spadli... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Bylo wiecej powstan Kozackich przeciwko Rosji IP: 62.101.126.* 10.08.03, 18:10 niz przeciwko Koronie, tylko tym raze Rosjanie nie traktowali swoich "braci od jednego korzenia" bardzo po braterstwu, jak to mowia i usiluja nas przekonac, czyzby po arabach pojawil sie inny" szlachetny narod", narod o ktorego szlachetnosci, nikt nie slyszal i moze nie chce sluchac. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Baranie... IP: 62.101.126.* 10.08.03, 18:12 Jak mie zaczynasz nazywac Baranem to znaczy ,ze nie masz racji i probujesz mnie obrazic, macie duzo wspolnego z obroncami szlachetnego islamu ( nie tylko rope). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Misza Do jarka IP: *.ats51.donpac.ru 11.08.03, 09:36 Gość portalu: jarek napisał(a): > Misza , z calym szacunkiem dla ciebie, tutaj mogles sie nie wychylic. Jarku z calym szacunkiem dla Cibie, nie mow mi co mam robic i ja nie powiem Ci gdzie masz isc, ok ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Do Mischy. IP: 62.101.126.* 12.08.03, 16:29 W takim razie zajmnij glos, jak masz cos do powiedzenia, albo moze wybrales droge znana z historii, po co mamy kogos przekonywac, jak mozemy mu to zbrojnie narzucic. Widac ,ze takze twoim zdaniem glod na Ukrainie spowodowali sami Ukraincy, moze chcieli sie fizycznie odnowic, ( slabsi umierali a silniejsi sie przechcili na wiare sowiecka). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Misza Do Yarcka :)) IP: 195.208.237.* 12.08.03, 19:18 Gość portalu: jarek napisał(a): > W takim razie zajmnij glos, jak masz cos do powiedzenia, albo moze wybrales dro > ge znana z historii, po co mamy kogos przekonywac, jak mozemy mu to zbrojnie na > rzucic. Nie widze z czego wywnioskowales ze tak mysle. Wszystko co chcialem jzu powiedzialem. Jesli Rosjanie musza przepraszac za glod na Ukrainie, to moze Ukraina (a moze Gruzja) przeprosi Rosjan za GULAG ? ZSRR bylo wspolnym panstwem. Rosjanie chcieli ZSRR roniwe "mocno" jak i Ukraincy. Np. Kazakow wybito okolo 4 mln. POnad 90% etnosu. Kto za to przeprosi ? Przeciez w CZerwonej Armii walczxyli i Ukraincy i Lotysze i nawet POlacy... Latwo oczywiscie zwalic cala wine na ROsje ale moze troche sprawiedliwosci ? > Widac ,ze takze twoim zdaniem glod na Ukrainie spowodowali sami Ukrainc > y, moze chcieli sie fizycznie odnowic, ( slabsi umierali a silniejsi sie przech > cili na wiare sowiecka). Glod byl w calym ZSRR. Nad Wolga w Rosji ludzie jedli swoich dzieci, bo zwariowali od gloda. Miliony zmarli w calym ZSRR. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: Do Yarcka :)) IP: 62.101.126.* 13.08.03, 09:33 To prawda , ze w Armi Czerwonej walczyli tez Ukraincy, ale chyba pod przymusem, bo trudno bylo w niej nie walczyc, mozliwosci prawdziwego wyboru nie bylo. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: Do Yarcka :)) IP: 62.101.126.* 13.08.03, 09:46 Bylo by tez czysto glupota ,zwalac cala winne na Rosjan, ale chyba tez sam przyznasz ,ze w ostatnich 400 latach mieliscie bardzo malo okresow, gdzie wladza centralna mial jakos opozycje, ( nie zbrojna) i nawet wasi najwieksi poeci jak Puszkin, Tolstoj, i inni jak tylko sie czuli zagrozeni przez inny narod to wyciagali, ze swojej tworczosci dziela , ktorymi moze tylko Hitler by sie nie wstydzil. Przeanalizuj zachowanie sie Puszkina i innych dekabrystow w czasie powstania listopadowego i epidemii cholery w St.Petersburgu ( w lecie 1831 roku), nawet Solzeniczyn po powrocie z Kanady zaczal bredzic... Ja nie mam watpliwosci, ze w okresie przejsciowym macie potrzebe miec Prezydenta w osobie Pana Putima, ktory ma duza szanse spelnic ta role ,ktora spelnil Mr. Lee w Singapurze, ale nie moze tez on galopowac na falszywych nazionalistach bo w ten sposob daje tez usprawiedliwienie dla tych falszywych bojownikow Kaukazkich dla ich aktow teroristycznych ( nie potrafilem jeszcze znalezc zadnej literatury o Czechni przed rokiem 1512, moze Pan ma cos o tym), to ,ze Panstwo Moscowskie padlo ofiara Mongolow i Tatarow, nie usprawiedliwia postepowania tego Panstwa w stosunku wszystkich innych, i sposobu rzadzenia tym Panstwem ( idea ciaglego zagrozenia). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: Do Yarcka :)) IP: 62.101.126.* 13.08.03, 09:57 Misha napisal: Glod byl w calym ZSRR. Nad Wolga w Rosji ludzie jedli swoich dzieci, bo zwariowali od gloda. Miliony zmarli w calym ZSRR. To tez prawda, byl tez w roku 1945 jak tylko Sojusznicy zamkneli kurki, i ten glod doprowadzil do przewrotow politycznych w krajach Europy Srodkowej, nie w Polsce nie na Czechach glodu nie bylo, ale byla jeszcze gospodarka niezkommunizowana, tylko jest ta roznica, ze Stalin ze swoja banda zabierajac chlopom Ukrainskim nawet ziarno do sienia, chcial ten narod zaglodzic, a to bylo ludobojstwo. Chcialbym tez dodac, ze kommunizmu w tej formie , nikt Rosjanom nie narzucil, a deklaracja o Ziemi i prawie kazdego narodu do niepodleglosci byla wielkim klamstwem na ktorym sie zylo przez 70 lat i uwazajac ,ze Lenin byl wielkim i szlachetnym ( nikt nie zmienil nazw ulic) chyba nie dobrze sadzi o zdolnosciach Rosjan do krytycznego spojrzenia na swoje dzieje, bez tego krytycznego spojrzenia ( co zrobili Niemcy, ale prawie nie zrobili Wlosi) nie moze doprowadzic do prawdziwego rozwoju gospodarczego i politycznego. Ja o zdolnosciach Polakow nie pisze, bo Polakow malo znam, moge pisac o zdolnosciach Czechow, ale to nikogo nie obchodzi. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: JOrl Borka, znasz sie na przemysle? IP: *.dip.t-dialin.net 09.08.03, 17:10 Gość portalu: Bor'ka napisał(a): > Przemysl w Rosji praktycznie nie istnieje, nie rozumiem wiec o czym mowisz. > To co ma jakakolwiek wartosc, tzn.sektor surowcowy, powoli, ale skutecznie > przekazujecie Zachodowi. > 90% rosyjskich inwestycji, to przemysl wydobywczy, z koniecznosci coraz > silniej zdominowany przez firmy typu BP. > Rosja nie dysponuje najprostsza technologia. > A moze przypomnisz nam, w czyich rekach sa jakuckie diamenty lol? > Bo cos mi sie wydaje, ze nie w rosyjskich. > > Wasz przemysl zbrojeniowy nadaje sie tylko dla trzeciego swiata. > No i to by bylo na tyle, przyjacielu. A moze o przemysle w Polsce? Jaki tam jest? Juz calkiem padl, czy jutro? A miala byc Polska wzorem dla Rosji, prawda? Opowiadales tak przeciez. A znasz Ty sie na przemysle, kolego? Bo jak przytlaczajaca wiekszosc Polakow to zapewne nie. No bo i skad! Jak polskiego przemyslu nie ma! Wlasnie w fabryce gdzie ja pracje w Niemczech, przemyslujemy zalozyc filie produkcyjna w Polsce. Blizej niz w Indonezji wiec nie trzeba dleko jezdzic aby robotnikow poganiac do roboty. Bo wlasnie Polska tylko cos takiego potrafi robic. Wlasnie po tych 14 latach to osiagnieto. A ja bylem przed pol rokiem na targach w Niemczech. Zywnosciowych. I widzialem firmy z Rosji chcace exportowac wyroby na Zachod. I te firmy sa w rekach rosyjskich. A w Polsce zachodnich. Nie pocieszaj sie jakimis BP. To nie ma procentowo zadnego znaczenia. A co do uzbrojenia. A czemu Polska nawet do 3 swiata nic nie potrafi wyexportowac? Moze wlasnie brak exportu uzbrojenie do 3 swiata mialby byc wzorcem dla Rosji? Polskim? A moze Polska exportje cos do 1 Swiata?? Naprawde, Polska nie ma nic do pokazania. Tylko moze probowac w konkurencji z paroma miliardami ludzi jak Indonezja dostarczac tania sile robocza. Pozdrowienia Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: Borka, znasz sie na przemysle? IP: 62.101.126.* 09.08.03, 17:40 To moze jest prawda ,ze Polska nie ma nic do pokazania, ale tez nie usiluje na sile tego komus wbic do glowy, co do Nagrod Nobla to biorac Rosjan i porownujac ich z Zydami, to wy wszyscy zanim zaczniecie mowic zle o Zydach, powinniscie sobie usta mydlem przeplukac, i zaczac sie do Zydow modlic, by tylko brakowalo ,ze kraj z 180 mil ludzi nie moze miec conajmiej 27 nagrodzonych. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: JOrl Jarek a zydzi itd IP: *.dip.t-dialin.net 09.08.03, 18:57 Gość portalu: jarek napisał(a): > To moze jest prawda ,ze Polska nie ma nic do pokazania, ale tez nie usiluje na > sile tego komus wbic do glowy, co do Nagrod Nobla to biorac Rosjan i porownujac > ich z Zydami, to wy wszyscy zanim zaczniecie mowic zle o Zydach, powinniscie s > obie usta mydlem przeplukac, i zaczac sie do Zydow modlic, by tylko brakowalo , > ze kraj z 180 mil ludzi nie moze miec conajmiej 27 nagrodzonych. Nie tak jarek. Ci piszacy w tym watku Polacy, pouczajacy Rosjan, przeciez stawiaja za przyklad Polske Rosji. I mi dokladnie o to chodzi. Bo naprawde Polska NIC nie ma do pokazana. I dlatego ja zaprotestowalem. A ja widze, ze ty jarek chwalisz zydow. Ja tez uwazam, ze duzo zrobili. Ale faktem jest tez, ze ich dzialalnosc powoduje te problemy na Bliskim Wschodzie. Gdyby nie powstanie panstwa Izrael, bysmy nie mieli terroryzmu arabskiego. Zgoda, tez Amis by musieli jego nie tworzyc. Bo oni sie do terroryzmu muzulmanskiego walnie przyczynili. Szkolac Afganczykow przeciw ZSRR, a teraz czeczencow przeciw Rosji. Ale fakt istnienie Izraela jest naprawde szkodliwy. Dla Swiata. Nie daloby sie gdzies w jakis pustych okolicach USA Zydow osiedlic? Po prostu przeniesc panstwo Izrael? Bo tak to naprawde jest niebezpiecznie. Dla calego swiata. W koncu Zydzi zdolny narod. Na jakies pustyni w USA tez sobie dadza rade. Nie pierwszy raz. A by nie musieli sie zbroic, wystarczylaby policja. Zyc nie umierac. No tak, ale jakis tam relikty z przeslosci Zydom cos takiego zabraniaja. Religia, Ziemia Swieta i tym podobne prymitywizmy. Szkoda. Bo tak mozemy miec jeszcze piekne grzybki atomowe. Pozdrowienia Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Zjednoczone Emiraty Matuszki Roseji IP: *.yhteys.mtv3.fi 09.08.03, 19:13 Polska nikomu dzis nie zaimponuje. Dzieki Waszemu zbiorowem szalenstwu zwanemu komunizmem. Ale przynajmniej sami na siebie pracujemy. Nie jestesmy pasozytami zyjacymi z ropy, jak Zjednoczone Emiraty Matuszki Roseji. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: Jarek a zydzi itd IP: 62.101.126.* 09.08.03, 21:09 Jesli sie nie myle to problemi na Bliskim Wschodzie robia Arabowie, czy jeden narod ,ktory stracil swoja ziemie ( miedzy 1098 rokiem i 1226) w wyniku wojny na tej ziemi, tej ziemi dwoch okupantow ( Lacinskich i Arabow), nie ma juz wiecej prawa do tej ziemi( moze mi pokazesz akty sprzedazy tej ziemi przez Zydow ), w takim razie Polacy nie maja zadnego prawa do tzw. Ziem Odzyskanych? Aby rozwiazac problem Europy Centralnej mozna bylo tak postapic jak to doradzal Puszkin w roku 1831 ( i nie tylko on, ale tez prawie wszyscy tzw czolowi Rosjanie), wszystkich Polakow zabic, jezeli tobie jego rozwiazanie sie podoba to mozemy zaczac dyskutowac twoje rozwiazanie problemu zydowskiego, i nie mow mi ,ze teraz jest za pozno, aby mysl Puszkina wcielic w zycie, bo to znaczy naginanie rozwiazan dla wlasnej przyjemnisci. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Dalem Euro na Nadiezde! IP: *.yhteys.mtv3.fi 09.08.03, 19:07 Moj biedny przyjacielu. Nie mam teraz czasu szukac, ale kiedys znajde statystyke exportu z Polski - to glownie przemysl maszynowy i glownie do strefy euro. Oprocz tego potezny przemysl papierniczy, drzewny, no i spozywczy oczywiscie. Chemia i tworzywa sztuczne. Miedz. To nie jest optymalna struktura, ale po prostu nie da sie porownac z Waszym exportem surowcow (90%). Dobrze zreszta, ze mnie rozsmieszasz, bo ide na koncert rockowy. PS. Niedawno widzialem, jak marynarze z zaglowca szkoleniowego "Nadiezda", zbierali datki do puszki w jednym z zachodnich portow. Czy to nowy sposob utrzymania rosyjskiej armii ? Podoba mi sie lol. Dalem 1 Euro. Niech chlopaki cos wypija. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: JOrl Borek, znawca przemyslu. IP: *.dip.t-dialin.net 09.08.03, 19:26 Gość portalu: Bor'ka napisał(a): > Moj biedny przyjacielu. > Nie mam teraz czasu szukac, ale kiedys znajde statystyke exportu z Polski - to > glownie przemysl maszynowy i glownie do strefy euro. > Oprocz tego potezny przemysl papierniczy, drzewny, no i spozywczy oczywiscie. > Chemia i tworzywa sztuczne. > Miedz. > To nie jest optymalna struktura, ale po prostu nie da sie porownac z Waszym > exportem surowcow (90%). W Polsce sa zalozone fabryki gdzie tubylcy za marne grosze wykonuja jakies tam proste prace. Jak w Indonezji. Mozesz to nazwac przemysl maszynowy, jak filia fabryki niemieckiej wysyla do polski kontenery z czesciami, z ktorych sa jakies tam czesci montowane. Typowe 3 Swiat. To moze byc dobry przyklad dla tych paru milirdow ludzi w Azjach i Afrykach. A do tego Polska narobila sobie ogromne dlugi zagraniczne. No bo trzeba bylo za cos samochodziki kupic. Pozdrowienia Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Borek, znawca przemyslu. Masz racje! IP: *.yhteys.mtv3.fi 09.08.03, 19:30 Ty nawet nie rozumiesz, o co chodzi. Chodzi o to, zeby pracowac na siebie, a nie zyc z eksportu surowcow. A TE "NEDZNE POLSKIE GROSZE" to i tak pensja o ktorej Wy mozecie tylko snic. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: JOrl Re: Borek, znawca przemyslu. Masz racje! IP: *.dip.t-dialin.net 09.08.03, 21:42 Gość portalu: Bor'ka napisał(a): > Ty nawet nie rozumiesz, o co chodzi. > Chodzi o to, zeby pracowac na siebie, a nie zyc z eksportu surowcow. > A TE "NEDZNE POLSKIE GROSZE" to i tak pensja o ktorej Wy mozecie tylko snic. Jak to, Polacy pracuja na siebie? A skad te 100 mid $ dlugu ktory sie nabralo w ostatnich 14 latach? A skad te 70 mild € ktore Polacy w kraju pozyczyli sobie na samochodziki? A skad codzienne narastanie dlugow zagranicznych Polski powstajacych poniewaz budzet sie nie "dopina"?? To nazywasz Polacy pracuja na siebie? Przeciez to jest dziadowanie! I to glownie Polska jest finansowana przez Niemcy. I to idzie z mojego podatku. Bo ja je place w Niemczech. I to sporo. Ale coz. Dziadow trzeba wspierac. Ale ta droga przerobi sie Polske na dostarczycieli taniej sily roboczej. A Ty co, miales isc na koncert rokowy przeciez. Czyzbys tylko tak opowiadal? Bo tak naprawde to z biedy nigdzie nie chodzisz? Pozdrowienia Odpowiedz Link Zgłoś
zwingli Re: Dalem Euro na Nadiezde! 09.08.03, 19:27 Śmierć członka załogi jachtu Marynarki Wojennej RP PAP 07-08-2003, ostatnia aktualizacja 07-08-2003 12:25 Jeden z członków załogi wojskowego jachtu należącego do Marynarki Wojennej nie żyje; prawdopodobnie popełnił samobójstwo. Jacht w środę w nocy osiadł na mieliźnie w pobliżu nadmorskiej miejscowości Orzechowo (Pomorskie). Żandarmeria Wojskowa i Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Gdyni badają okoliczności śmierci żołnierza i wydarzeń na jachcie. Do wypadku doszło w środę około godziny 22.00. Na razie nie są znane jego przyczyny. "Na miejscu zdarzenia pracuje prokurator. Więcej wiadomości będę miał dopiero, kiedy powróci z miejsca zdarzenia. Potwierdzam, że jedna osoba nie żyje" - powiedział w czwartek rzecznik prasowy Wojskowej Prokuratury Garnizonowej kpt. Marek Majewski. Nie wiadomo też, ile osób było na pokładzie jachtu, i w jakich okolicznościach doszło do śmierci żołnierza. Prokuratura nie udziela na ten temat informacji, zasłaniając się tajemnicą i dobrem śledztwa. Ze źródeł zbliżonych do Żandarmerii Wojskowej dziennikarz PAP dowiedział się, że cała załoga jachtu prawdopodobnie była pod wpływem alkoholu, a na pokładzie miały też znajdować się prostytutki. Według tego samego źródła, żołnierz, którego ciało znaleziono, powiesił się w lesie na pasku od spodni. Żołnierz zszedł z jachtu, by sprowadzić pomoc. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: JOrl Jarek IP: *.dip.t-dialin.net 09.08.03, 22:06 Gość portalu: jarek napisał(a): > Jesli sie nie myle to problemi na Bliskim Wschodzie robia Arabowie, czy jeden n > arod ,ktory stracil swoja ziemie ( miedzy 1098 rokiem i 1226) w wyniku wojny na > tej ziemi, tej ziemi dwoch okupantow ( Lacinskich i Arabow), nie ma juz wiec > ej prawa do tej ziemi( moze mi pokazesz akty sprzedazy tej ziemi przez Zydow ), > w takim razie Polacy nie maja zadnego prawa do tzw. Ziem Odzyskanych? > Aby rozwiazac problem Europy Centralnej mozna bylo tak postapic jak to doradzal > Puszkin w roku 1831 ( i nie tylko on, ale tez prawie wszyscy tzw czolowi Rosja > nie), wszystkich Polakow zabic, jezeli tobie jego rozwiazanie sie podoba to moz > emy zaczac dyskutowac twoje rozwiazanie problemu zydowskiego, i nie mow mi ,ze > teraz jest za pozno, aby mysl Puszkina wcielic w zycie, bo to znaczy naginanie > rozwiazan dla wlasnej przyjemnisci. Jarek, trzeba spojrzec na to co jest bez szowinizmow. I z rozsadkiem. Przeciez wiadomo, ze Arabowie sie nie chca na Izrael zgodzic. I jak widac nie sa tacy slabi. Nawet Amis w Iraqu jak widac sobie slabo radza. I dlatgo naprawde tam sie moze skonczyc tragicznie. Nie tylko dla was. Ale dla swiata. I tylko z glupoty, bo jakies tam stare ksiazki cos tam pisza. zabobony i tyle. I o to mi chodzi. Bo problem jest nie do rozwiazania przeciez. I naprawde sie tak fajnie tam w Izraelu zyje? A jak Amis poloza pale na Iraqu i odjada? Bo beda mieli dosc? Pozdrowienia Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: Jarek IP: 62.101.126.* 10.08.03, 18:14 Od kiedy jak ktos ze mna sie nie zgadza, to moim obowiazkiem jest moje samobojstwo? To calkiem nowa mysl polityczna, czyzby ja wynalezli Projsy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: JOrl Re: Jarek IP: *.dip.t-dialin.net 10.08.03, 21:51 Gość portalu: jarek napisał(a): > Od kiedy jak ktos ze mna sie nie zgadza, to moim obowiazkiem jest moje samobojs > two? > > To calkiem nowa mysl polityczna, czyzby ja wynalezli Projsy. Nie wiem o czym Ty mowisz. Ja nie radze wam Zydom zadnego samobojstwa przeciez. Pisalem, przeniescie sie gdzies do Stanow na jakies pustkowie, w koncu jedna pustynie uprawiliscie, wiec macie wprawe. A te ponad milion Rosjan w Izraelu udajacych Zydow moga sobie wrocic do Rosji przeciez jak chca. A Izrael w USA, tez mowilem, przeciez mialby lepiej. Nie musialby ciagle wojowc. Nawet tak naprawde nie musialby miec armii. Tylko oszczednosci. Wiec naprawde nie rozumiem, co Ty ciagle opowiadasz, ze ja proponuje Wam smierc! A nawet moja propozycja moze was od (moze maloprawdopodobnej ale zawsze) smierci wybawic. Wiec moze przestan mi tu przytaczac jakis tam Puszkinow mordujacych Polakow bo ja o czym innym. Ale Ty Jarek, jak zauwazylem, lubisz pisac nieprawdy. No coz, prymitywne, ale jak to lubisz... Pozdrowienia Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: Jarek IP: 62.101.126.* 11.08.03, 05:40 Jak Niemcy sie przeniosa na Sahare, to my tez sie przeniesiemy. Moze lepiej jak Arabowie opuszacza kraje ktore bezwglednie podbili, gdzie sie podzialy ludnosci ,ktore wczwsniej mieszkaly w Libii, Maroku, Mauretani czyzby wyparowali, zrobili to co Hitler chcial mzrobic w Europie Wchodniej ( albo Centralnej) ,tylko im sie to udalo. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: trzeźwy Re: Rosja nie przeprosi Ukrainy za Wielki Głód z IP: *.chello.pl 09.08.03, 23:42 Szanowni dyskutanci! Czytam sobie kolejne posty i odnoszę wrażenie, że to jakieś pijane wesele, gdzie biesiadnicy już zapomnieli kto jest młodą parą i chcą ich ponownie wyswatać. Przypomninam, że chodzi(ło) o wypowiedź niejakiego Czernomyrdina na temat stosunku państwa rosyjskiego (Federacja Rosyjska) do kilku milionów ofiar Wielkiego Głodu i oczekiwań Ukraińców (chcą tylko usłyszeć magiczne słowo "przepraszam"). Tymczasem dyskusja dotarła już do Izraela i Palestyny, zahaczając po drodze o produkcję przemysłową, laureatów Nobla i parę innych spraw. Nie twierdzę, że to jest mało interesujące, ale proponuję - przez szacunek dla tych paru milionów zagłodzonych na śmierć Ukraińców - przenieść tą część dyskusji na inne forum. Chętnie wezmę w niej udział, ale nie tutaj. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Oliwa Re: Rosja nie przeprosi Ukrainy za Wielki Głód z IP: 210.9.230.* 10.08.03, 03:13 Gość portalu: trzeźwy napisał(a): > Szanowni dyskutanci! > Czytam sobie kolejne posty i odnoszę wrażenie, że to jakieś > pijane wesele, gdzie biesiadnicy już zapomnieli kto jest młodą > parą i chcą ich ponownie wyswatać. > Chętnie wezmę w niej udział, ale > nie tutaj. No jak nie chcesz na tym weselu tanczyc i widzisz lepsze towarzystwo........ Chyba nie bedziemy plakac jak sie tu nie bedziesz pojawial.... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szaszlyk Re: Zatanczmy kozaka...skoro wesele ukrainskie... IP: *.dialup.zonnet.nl 10.08.03, 15:41 sie odbywa ! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: JOrl Do trzezwego IP: *.dip.t-dialin.net 10.08.03, 16:20 A wiec trzezwy przeczytalem teraz specjalnie dla Ciebie ten artykul z GW. Nie czytalem jego dotad, bo i tak wiedzialem, ze GW uprawia propagande. I naturalnie sie nie pomylilem. Co do tego glodu na Ukrainie to czytalem w historii wydanej nie przez takich porabanych antyrosjan jak GW i tapewne Ty, zdecydowanie cos innego. Poczytaj sobie o takich sprawach w ksiazkach napisanych przez profesjonalnych historykow. Bo ja stwierdzilem, ze obecnie historycy w bylym Ostblocku uprawiaja tylko propagande. Dlatego tez na temat tego artyklu nie ma co dyskutowac. Ale jak chcesz, moge Ci napisac co mowia inni. Zapewne Tobie, GW itd nieznani. Pozdrowienia Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Re: Do trzezwego IP: *.yhteys.mtv3.fi 10.08.03, 16:23 Dodam tylko, ze do "profesjonalnych" zaliczamy jedynie historykow sowieckich i rosyjskich szowinistow. Odpowiedz Link Zgłoś
gabrielacasey Pieprzysz,Bor'ka. Nigdy z polskich i semizdatowych 10.08.03, 16:27 wydawnictw nie dowiedzialam sie tyle o hitleryzmie i armii hitlerowskiej (wraz z SS), ile z publikacji brytyjskich i amerykanskich. I nie zdziwie sie, jesli tak samo bedzie z wielkim glodem na Ukrainie... Coz, oni tu akurat maja sredni powod do uprawiania jakiejkolwiek propagandy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: BBC_fan Re: Pieprzysz,Bor'ka. Nigdy z polskich i semizdat IP: *.chello.pl 10.08.03, 21:30 gabrielacasey napisała: > wydawnictw nie dowiedzialam sie tyle o hitleryzmie i armii hitlerowskiej (wraz > z SS), ile z publikacji brytyjskich i amerykanskich. I nie zdziwie sie, jesli > tak samo bedzie z wielkim glodem na Ukrainie... > Coz, oni tu akurat maja sredni powod do uprawiania jakiejkolwiek propagandy. Powiedz to paniusiu rodzinom zagłodzonych i BBC Board. Jedni cudem przeżyli i ni cholery zapomnieć nie chcą, a drudzy propagandą zajmują się tylko po obowiązkowej herbatce, czyli po zmroku, ale publikują także za dnia. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: JOrl Znowu Borka IP: *.dip.t-dialin.net 10.08.03, 16:37 Gość portalu: Bor'ka napisał(a): > Dodam tylko, ze do "profesjonalnych" zaliczamy jedynie historykow sowieckich i > rosyjskich szowinistow. Nie wychowany na historiach z Ostblocku. Wiec ja mam np. na mysli wielotomowa historie powszechna napisana przez Szwajcarow. Mam ja w domu. I rozni sie bardzo od tych tam Ostblockowych propagand pseudohistorykow. Jak tam Borka? Nie byles na koncercie rokowym? Zabraklo pieniedzy? Moge Ci podrzucic 1 €. Podaj konto (jak masz). Tylko ladnie popros. Po prostu podziaduj. To dostaniesz. Pozdrowienia Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Re: Znowu Borka IP: *.yhteys.mtv3.fi 10.08.03, 16:50 To juz raczej daj Waszym marynarzom! Ci z Nadiezdy tak ladnie zbierali datki... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bor'ka Ja sie jakos obejde... IP: *.yhteys.mtv3.fi 10.08.03, 16:52 Lepiej zostaw dla rosyjskich marynarzy, tak ladnie datki zbieraja. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szaszlyk Re: Mi mozesz przelac ze 10000000 Euro...co ? IP: *.dialup.zonnet.nl 10.08.03, 17:32 Bogaczu ze Szwajcarii....:)) A masz ROLEXA cwaniaczku...:) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: U Re: Rosja nie przeprosi Ukrainy za Wielki Głód z IP: *.75.52.93.Dial1.Boston1.Level3.net 10.08.03, 23:46 A dlaczego mialaby przepraszac za morderstwa dokonane przez brudne hercle? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Rzecz principiu. IP: 62.101.126.* 11.08.03, 06:01 To nie wazne,ze dydkusja zboczyla z temu, to jest rzecz principiu, czy Rosja jest albo nie jest ciagloscia Rosji Carskiej i Sowieckiej, bo mi sie wydaje ,ze Szasza temu zaprzecza, Pan Mischa przez protest zaprotestowal, ale potem tego nie bronil, widac , ze sobie zdal sprawe, ze zaprzeczajac zbrodniom Rosji w czasach Sowieckich, zaprzecza tez jej historycznemu istnieniu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Misza Link na ten temat IP: *.ats51.donpac.ru 11.08.03, 09:07 Ten temat juz byl omawiany na forum Militaria: forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=539&w=7284434&a=7284434 Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Misza Blad, nie ten watek :)) IP: *.ats51.donpac.ru 11.08.03, 09:40 Gość portalu: Misza napisał(a): > Ten temat juz byl omawiany na forum Militaria: > > > forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=539&w=7284434&a=7284434 Pomylilem watki przy kopiowaniu :))) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: MOMENT ! a co,ma sama siebie przepraszac ?? IP: *.vline.pl 12.08.03, 17:29 Przeciez Ukraina ,Bialorus,Rosja to wszystko sa Ruscy...i zjednoczenie ich pewnie wczesniej czy pozniej nastapi. Te same etnosy,cywilizacje,religie,walka z polskim imperializmem wschodnim... ps. lepiej niech Polska przeprosi Ukraine za kilkaset lat okupacji i za zdrade Pilsudskiego w wojnie z Bolszewcka barbaria... ps.2. zreszta ze wszystkich Ruskich i tak Rosjanie sa sympatyczniejsi od swoich ruskich ziomkow z Bialorusi i Ukrainy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: a co,ma sama siebie przepraszac ?? IP: 62.101.126.* 12.08.03, 17:42 Napisales:ps.2. zreszta ze wszystkich Ruskich i tak Rosjanie sa sympatyczniejsi od swoich ruskich ziomkow z Bialorusi i Ukrainy. Moze dlatego ,ze sa dalej i wszyskie ich uczynki zwalili na innych. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: MOMENT ! Re: a co,ma sama siebie przepraszac ?? IP: *.vline.pl 12.08.03, 17:49 Gość portalu: jarek napisał(a): > Moze dlatego ,ze sa dalej i wszyskie ich uczynki zwalili na innych. moze...he,he,he Ale to niech zblazowane panstwa Europy,ktore wstydza sie za wlasny imperializm przepraszaja...Rosja sie za wlasny nie wstydzi,nie jest zblazowana witalnie . A ci co chca narzucic Rosji festiwal przeprosin to glupcy,ktorzy mysla,ze wprzegna Rosje w Europejski cyrk. ps. niech lepiej Zachod przeprosi Rosjan za importowanie do niej despotyzmu pruskiego a la Katarzyna,Piotr Wielki,Mikolaj II...lub za import do Rosji idei komunistycznych z Leninem w pociagu wlacznie.))))) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szaszlyk Re: a co,ma sama siebie przepraszac ?? IP: *.dialup.zonnet.nl 12.08.03, 17:50 Ukraincy baardzo pragna tego zjednoczenia... Czegos ty czlowieku sie nacpal...? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: MOMENT ! Re: a co,ma sama siebie przepraszac ?? IP: *.vline.pl 12.08.03, 17:59 Gość portalu: szaszlyk napisał(a): > Ukraincy baardzo pragna tego zjednoczenia... jezykiem ukrainskim posluguje sie kilkanascie procent Ukraincow. To panstwo sezonowe,najwyzej ci na zachod od Lwowa przejda pod Polske,a reszta w objecia Wielkorusow. Bo Ukraincy to Malorusowie. ps. niepodlegla Ukraina to sztuczny twor ostatnich lat...dziwadlo poprostu... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szaszlyk Re: Wolne zarty...? IP: *.dialup.zonnet.nl 12.08.03, 18:03 Ukraincy od wiekow marzyli o "samostijnej", a Ty teraz im to chcesz odebrac...? Juz byli tacy co i Polske nazywali panstwem sezonowym...gdzie oni dzis sa ..,? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: MOMENT ! Re: Wolne zarty...? IP: *.vline.pl 12.08.03, 18:07 Gość portalu: szaszlyk napisał(a): > Ukraincy od wiekow marzyli o "samostijnej", a Ty teraz im to chcesz odebrac...? Marzycielstwo to takze cecha wybitnie rosyjska.... Ja im niczego nie odbieram,pewnie sami pojda w uklady z Moskwa... > Juz byli tacy co i Polske nazywali panstwem sezonowym...gdzie oni dzis sa ..,? W Brukseli oni sa ...od 1 maja 2004 roku Polska Niepodlegla pojdzie w zapomnienie... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szaszlyk Re: Wolne zarty...? IP: *.dialup.zonnet.nl 12.08.03, 22:09 Przesadzasz...definitywnie przesadzasz...czas pokaze... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: Wolne zarty...? IP: 62.101.126.* 13.08.03, 09:31 Jest taka tabletka od bolu glowy MOMENT 2000, czyzby ich zaduzo wziales, na paczce jest napisane, w wypadku uciazliwosci zkonsultowac lekarza. To mi w 1992 roku w Polsce wmawial,ze Slowenia to stuczne panstwo, moze on teraz marzy aby w tym stuczny panstwie mogl zyc. Polska nie straci zadnej niepodleglosci przystepujac do UE, jezeli ktos tak mysli. to chyba nalezy do zwolennikow tego bylego milicjanta. Odpowiedz Link Zgłoś