Dodaj do ulubionych

Antoni Karczewski - architekt

30.01.11, 13:17
Był ostatnim konserwatorem zabytków m.st. Warszawy przed 1939, ze skąpych informacji w sieci wiem, że zmarł w 1957. Czy wiadomo coś więcej o jego życiu?
--
Sibelius
Obserwuj wątek
    • andrzej_b2 Re: Antoni Karczewski - architekt 04.02.11, 17:55
      Antoni Józef Michał Karczewski ur. się w Warszawie 29 września 1898 r. jako syn Stanisława i Bronisławy z Moszkich. W latach (1919 – 1929) studiował architekturę na PW; (1924 – 31) pracował jako asystent i adiunkt zakładu architektury polskiej, (1931-1939) kierownik zakładu architektury średniowiecznej. Uczeń i współpracownik Oskara Sosnowskiego. W 1939 r. pracował jako architekt zawodowy i referendarz w dziale ochrony zabytków Komisariatu Rządu m.st. Warszawy, a we wrześniu tr., w pogotowiu technicznym Komisariatu Cywilnego Obrony. W czasie okupacji zatrudniony w wydziale technicznym zarządu miejskiego. W 1943 był zastępcą komendanta gł. Korpusu Bezpieczeństwa. (1939 – 1944) wykładowca tajnej Politechniki Warszawskiej. W 1946 z-ca profesora i kierownik katedry konserwacji zabytków Politechniki Krakowskiej. W 1949 r. doktoryzował się i został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego. (1954-56) pracował w Instytucie Urbanistyki i Architektury w Warszawie. Zmarł nagle 21 czerwca 1957 r. przy korekcie swej największej pracy o polichromii. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
            • andrzej_b2 Re: Antoni Karczewski - architekt 06.02.11, 12:42
              Antoni Karczewski przed wojną mieszkał przy ul. Morszyńskiej29, to łatwo się dowiedzieć. Ale jaki jest jego ostatni ziemski adres?
              St. Brzozowski, autor biogramu w PSB podał, że Karczewski spoczął w Alei Zasłużonych, czego ja za nim świadomie nie przytoczyłem, gdyż są trzy Aleje Zasłużonych na Powązkach Wojskowych. No, ale tenże Brzozowski jest krakowianinem, więc miał prawo o tym nie wiedzieć. A w ogóle jest dość dziwna sytuacja zważywszy, że w e-wyszukiwarce tego cmentarza Antoni Karczewski w ogóle nie występuje. Kto zatem rozstrzygnie zagadkę i dorzuci swą cząstkę do skarbnicy ogólnej, tak by nie być wyłącznie konsumentem wiedzy podawanej na talerzu.
              • Gość: Skierka Re: Antoni Karczewski - architekt IP: *.static.chello.pl 05.04.20, 21:03
                Antoni Karczewski mieszkał pod koniec życia w Milanowku na ul Żymierskiego 43 Wiem to z pocztówki adresowanej do Profesora w 1955 Znalazłam ja w kartonach wyrzuconych z piwnicy na Starym Mieście Było tam dużo ciekawych dokumentów ze zbiorów Prof. Karczewskiego m.in. bogata dokumentacja zabytków na Kresach i albumy z prywatnymi zdjęciami z lat 20 i 30...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka