Dodaj do ulubionych

Obwodnice w Jabłonnej, Wyszkowie i Garwolinie

30.01.05, 09:40
Łatwiej miniemy mazowieckie miasta

śmik 28-01-2005, ostatnia aktualizacja 28-01-2005 22:45

Budowa trzech obwodnic zacznie się w tym roku na zakorkowanych trasach do
Warszawy. Szybciej wydostaniemy się w kierunku Mazur, Białegostoku czy
Lublina.

Takich wąskich gardeł na wylotówkach ze stolicy jest wiele. Za dwa-trzy lata
zniknie przynajmniej część z nich. - Na przełomie maja i czerwca zaczynamy
wreszcie budować obwodnicę Jabłonny - zapowiedział wczoraj Wojciech Dąbrowski
z mazowieckiego oddziału generalnej dyrekcji dróg. Codziennie zmierzają tędy
do stolicy setki mieszkańców Legionowa, Serocka czy Pułtuska. Na wąskiej
drodze w Jabłonnie utykają w ogromnych korkach. - Podróż do Warszawy zajmuje
mi nawet półtorej godziny - skarży się Sylwester Łaniewski z Legionowa. Pod
koniec 2006 r. Jabłonnę będzie mógł wreszcie ominąć dwupasmówką. Być może w
tym czasie uda się także poszerzyć przedłużenie tej trasy, czyli drogę nr 61
w Legionowie. Trzeba tam m.in. zbudować drugi wiadukt nad torami PKP.

Najpóźniej w połowie roku ma się też zacząć budowa obwodnicy Wyszkowa na
ruchliwej drodze do Białegostoku. Największe korki w tym rejonie tworzą się w
piątki i w niedziele, gdy warszawiacy wyjeżdżają, a potem wracają z weekendu.
13-kilometrowa obwodnica Wyszkowa ma spełniać parametry drogi ekspresowej.

W połowie 2007 r. ma się zaś wreszcie skończyć udręka kierowców jeżdżących w
kierunku Lublina. Wtedy będzie można ominąć trasą ekspresową Garwolin. Teraz
przebijanie się przez to miasto trwa nawet pół godziny.
serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34309,2519002.html
Obserwuj wątek
    • rotunda Re: Obwodnice w Jabłonnej, Wyszkowie i Garwolinie 09.05.05, 14:31
      Mapa z przebiegiem obwodnicy Jabłonny na stronach urzędu gminy
      www.jablonna.pl/gmina/pliki/prezentacja///obwodnica_jablonny.jpg
      może już widzieliście...
      Pozdrawiam
      • vampi_r Re: Obwodnice w Jabłonnej, Wyszkowie i Garwolinie 09.05.05, 15:05
        Dzięki serdeczne.
        Wrzucimy link do tej mapy na naszej stronie internetowej.
        • tarantula01 Mapa obwodnicy Jabłonnej 30.09.05, 14:38
          vampi_r napisał:

          > Dzięki serdeczne.
          > Wrzucimy link do tej mapy na naszej stronie internetowej.

          Mapę umieściliśmy także na swojej stronie: Zasoby -> Mapy -> Schematy tras i
          obwodnic...
          Ponadto na stronie gminy Jabłonna jest trochę świeższych informacji o inwestycji
          www.jablonna.pl/index.php?cmd=zawartosc&opt=pokaz&id=77&lang=
          • tarantula01 Re: Mapa obwodnicy Jabłonnej 30.09.05, 14:51
            Biorąc pod uwagę, że ul. Modlińska ma być przebudowana od Aluzyjnej do Dębowej
            (odcinek jednojezdniowy), to już wkrótce korek przy wjeździe do Jabłonnej
            będzie historią. Utknie się co prawda w Legionowie, ale to zawsze 4 km dalej
            niż obecny początek zatoru.
    • robercik77 Re: Obwodnice w Jabłonnej, Wyszkowie i Garwolinie 18.05.05, 16:22
      Czyli budowanie po staremu:
      * zróbmy piękną obwodnicę Jabłonnej
      * a kierowcy jadący na rzeczone Mazury czy choćby nad Zalew i tak bedą stali w
      korkach na 1-pasmówce w Legionowie

      Jaskrawym przykładem tego był przed poszerzeniem Wał Miedzeszyński, a do dziś -
      Kleszczowa i Łopuszańska.

      Pozdrawiam & poddaję pod rozwagę takie hurraoptymistyczne informacje
      Robert
      • rotunda obwodnica Jablonny, przejazd przez Legionowo 19.05.05, 11:37
        >i tak bedą stali w korkach na 1-pasmówce w Legionowie
        >
        Przebudowa ul. Warszawskiej/Zegrzynskiej w Legionowie jest przeciez
        przewidziana. Ma być wybudowany m. in. drugi wiadukt nad torami kolejowymi
        (rownolegle do istniejacego, po stronie polnocnej).
        Wiem, ze sa juz projekty, byl wykup dzialek, niestety byly tez jakies protesty
        (chodzilo o dojazdy do firm i ceny wykupywanych dzialek). Nie znam terminow,
        ale z tego co slyszalem sprawa jest "goraca".

        Pozdrawiam
    • gardar Re: Obwodnice w Jabłonnej, Wyszkowie i Garwolinie 03.10.05, 12:28
      Zdaje się, że z Wyszkowa na razie nici.
      Jaki jest obecnie aktualny termin oddania do użytku obwodnicy tego miasta?
      Czy coś tam się rzeczywiście dzieje?
      • siskom_tak Obwodnice w Jabłonnej i Wyszkowie 17.10.05, 13:48
        Na naszej stronie opublikowaliśmy mapki poglądowe.
    • tarantula01 Działki pod specrygorem 21.10.05, 14:39
      Napisał Las
      Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oczekuje, że już pod koniec
      października wydane zostanie pozwolenie na budowę obwodnicy Jabłonny. Tymczasem
      nadal nie zakończono wykupu gruntów pod nową trasę. Kilkunastu właścicieli
      działek nie zgadza się z ofertą inwestora.
      Mieszkańcy Jabłonny są zbulwersowani wypowiedzią posła Janusza Piechocińskiego,
      przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury, który na forum internetowym
      Gazety Wyborczej stwierdził, że zakończył się wykup gruntów pod przyszłą
      obwodnicę Jabłonny. Sprawa nie została uregulowana. Kilkunastu właścicieli do
      tej pory nie otrzymało pieniędzy za swoje działki. Mają zastrzeżenia do
      sposobu, w jaki GDDKiA wyceniła działki przeznaczone do wykupu.

      Różne stawki
      - Dyrekcja nie chce z nami rozmawiać. Wzięli geodetę z Płońska, przysłali
      gotowe oferty - uważają, że nie muszą z nami negocjować cen, bo weszła spec
      ustawa, która stawia ich w uprzywilejowanej pozycji. A wcześniej obiecali na
      zebraniach z mieszkańcami, że będą się liczyli z naszymi roszczeniami. To im
      zależy na wykupie gruntów - powinni z nami ustalić cenę, a nie od razu straszyć
      sądem - mówi Teresa Rodak, właścicielka posesji przy ul. Modlińskiej.

      GDDKiA w ofercie przesłanej Teresie Rodak zaproponowała zapłatę za działkę
      według dwóch różnych stawek: część gruntu ma być wykupiona po 100 zł za m2,
      część po 70 zł. Właścicielka nie zgadza się z tą propozycją. Jej zdaniem całość
      powinna być wyceniona według jednej stawki.

      Elżbieta Bziuk, także mieszkająca przy Modlińskiej skarży się, że nie
      zaproponowano jej lokalu zastępczego. GDDKiA planuje zająć jej działkę wraz
      domem.

      -W ofercie uwzględnili jedynie koszt samej ziemi, nie wzięli pod uwagę
      rekompensaty za utratę domu. We wcześniejszych planach nie było mowy o tym, że
      zabiorą mi budynek. Mieszkam tu ponad 30 lat. Pieniądze mnie nie interesują.
      Wolałabym tu zostać, nawet jeśli dom ma stać tuż przy drodze. Jestem
      schorowana, nie mam siły nigdzie się przenosić. Chciałabym, żeby zostawili mnie
      w spokoju - twierdzi.

      Po tym, jak zaczęliśmy interesować się tą sprawą, do pani Bziuk odezwał się
      inwestor. -Jesteśmy w kontakcie z panią Bziuk. Staramy się, żeby wojewoda
      wycofał postępowanie wywłaszczeniowe. Spróbujemy tak załatwić sprawę, żeby
      dostała odszkodowanie za budynek - zapewnia Lucyna Krawczyk z GDDKiA.

      Biorą i nie płacą
      Cztery rodziny z Jabłonny mają problem z uzyskaniem odszkodowania za działki
      przeznaczone pod budowę obwodnicy, które w 2001 roku w wyniku scalenia przeszły
      na własność Skarbu Państwa. Pieniądze powinno wypłacić Starostwo Powiatowe w
      Legionowie.

      -Starostwo odsyła nas po pieniądze do GDDKiA, a ci z kolei do starostwa.
      Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami odszkodowanie należy się nam od
      starostwa. Nie rozumiem, jak mogą zabrać nam ziemię bez zapłaty. To jest
      bezprawie - oburza się Halina Zwierzchlewska.

      Kilkunastu właścicieli nie zgodziło się z wyceną ich posesji przysłaną przez
      GDDKiA. W związku z tym wojewoda wszczął procedurę wywłaszczeniową. Powołany
      zostanie nowy rzeczoznawca, który zweryfikuje propozycję inwestora. Wszystko
      wskazuje na to, że sprawa wykupu działek nie zakończy się w tym roku.

      Mimo to, zdaniem Stanisława Dmuchowskiego, zastępcy dyrektora oddziału
      warszawskiego GDDKiA, nie ma przeszkód, by wydane zostało pod koniec
      października pozwolenie na budowę.

      Specustawa pozwala
      - W świetle specustawy (ustawy specjalnej - red.) mamy spełnione wszystkie
      warunki, żeby takie pozwolenie zostało wydane - twierdzi. - Mamy prawo do
      terenu, nawet jeśli właściciele posesji nie zgadzają się z naszą ofertą.
      Specustawa pozwala nam na przejęcie działek pod rygorem natychmiastowej
      wykonalności. Procedura wywłaszczeniowa nie musi być zakończona, żebyśmy mogli
      rozpocząć budowę. Może być tak, że będziemy już jeździć po drodze, a mieszkańcy
      nadal będą się sądzić.

      Dmuchowski tłumaczy, że specustawa nie dopuszcza negocjacji w kwestii ustalania
      ceny gruntów.: - Rozumiem pretensje mieszkańców, ale ja nie mogę nic na to
      poradzić. Nie mam wpływu na ceny ustalone przez biegłych. Jeśli ktoś się z
      naszą ofertą nie zgadza ma dwa wyjścia: albo sam wynajmuje biegłego i
      opracowuje kontrofertę, którą my analizujemy i odrzucamy lub uznajemy, albo
      czeka na finał sprawy u wojewody.

      Mieszkańcy przyznają, że widzą jeszcze trzecie wyjście:

      - Nie pozwolę sobie na takie traktowanie. Jeśli nie dostanę odszkodowania,
      postawię szlaban i nikogo nie wpuszczę. Władze powinny się z nami liczyć - mówi
      Zbigniew Zwierzchlewski.
      www.toiowo.tio.com.pl/index.php?
      option=com_content&task=view&id=60&Itemid=63
    • chaladia I bardzo dobrze... tylko... 21.10.05, 21:13
      I bardzo dobrze, że wybudują dwupasmówkę od granicy Legionowo-Jabłonna do
      Warszawy. Tyle, że to bedzie droga do wyprowadzenia ruchu z Jabłonny i
      Legionowa do Warszawy. Nie trzeba wielkiej wiedzy, żeby stwierdzić, że
      doskonale się z tej roli wywiąże. Natomiast nie pomoże nic na utykający w
      Legionowie tranzyt.

      Dla tego tranzytu trzeba w końcu zbudować Trase Olszynki Grochowskiej od ronda
      w Zegrzu do Trasy Toruńskiej (czyli Obwodnicy Warszawy). A, o ile się nie mylę,
      nie ma jeszcze nawet przyzwoitej koncepcji tej trasy. Za to pełną parą idą
      inwestycje mieszkaniowe na Zielonej Białołęce i za chwilę nie będzie wogóle
      miejsca, żeby tam wcisnąć dwupasmową arterię.

      Czy SISKOM nie mógłby się zająć tym problemem?
    • yoss2 Re: Obwodnica Wyszkowa 09.11.05, 16:06
      informacja o otwarciu ofert:

      www.gddkia.gov.pl/article/informacje/aktualnosci/article.php/id_item_tree/2946feed6e09a635148d445d16b238f7/id_art/0e908cb9a58e639e87310a0ed06740e0
    • tarantula01 Re: Obwodnica w Garwolinie 09.11.05, 17:40
      GARWOLIN - OBWODNICA GARWOLINA
      23 stycznia odbyło się posiedzenie Rady Techniczno - Konsultacyjnej dotyczące
      projektu budowlanego obwodnicy Garwolina. W posiedzeniu udział wzięli: poseł
      Stanisława Prządka, przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i
      Autostrad, projektanci z biura projektowego PROFIL sp. z o.o., władze
      samorządowe powiatu, miasta i gminy Garwolin, gminy Górzno oraz mieszkańcy
      zainteresowani realizacją tej inwestycji.
      Materiały prezentujące projekt budowy obwodnicy, która będzie drogą ekspresową
      klasy „S” (tylko dla ruchu samochodowego) przedstawił główny projektant, Józef
      Piotrowski. Licząca blisko 12 km obwodnica wymagać będzie budowy trzech węzłów
      komunikacyjnych (Miętne, Stacyjna, Sulbiny) oraz modernizacji skrzyżowania w
      Miętnem, gdzie zastosowana zostanie sygnalizacja świetlna a także budowy 10
      obiektów inżynierskich, 16 km dróg dojazdowych, 4 km innych nowych dróg.
      Wyjaśnień i odpowiedzi na pytania i wnioski zgłaszane przez uczestników
      spotkania udzielał oprócz głównego projektanta, dyrektor Oddziału Centralnego
      Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Wojciech Dąbrowski. Najwięcej
      uwag i wniosków zgłosili wójt Tomasz Łysiak i mieszkańcy Sulbin, ponieważ
      obwodnica podzieli wieś na dwie części.
      Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przewiduje, że na przełomie
      kwietnia i maja, rozpoczęte zostaną przygotowania do wykupu gruntów pod
      przyszłą obwodnicę.
      Poseł, Stanisława Prządka, starosta, Stefan Gora, burmistrz, Tadeusz Mikulski
      podziękowali za dotychczasowe działania na rzecz budowy obwodnicy, zwracając
      uwagę, że każdy przebieg obwodnicy będzie utrudnieniem dla właścicieli gruntów
      i mieszkańców okolicznych miejscowości.
      W przekonaniu o potrzebie wzajemnej współpracy wszystkich zainteresowanych
      stron na rzecz budowy obwodnicy zakończono spotkanie.
      Monika Garnek
      www.garwolin-starostwo.pl/news.php?id=21
      Nawet jest portal, gdzie kiedyś była mapka tej obwodnicy:
      www.wspolnota-powiatowa.neostrada.pl/biuletyn/2003_11/2003_11_05.html

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka