IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.12.06, 01:52
Dziś Q ma problem. Zamiast broni musi przygotować dla 007 dość osobliwy klucz
do sejfu. Zamek sejfu ma kształt okręgu, z siedmioma otworami rozłożonymi
równomiernie na tym okręgu. Wywiad zdobył informacje, że do każdego z otworów
pasuje bolec z innym zakończeniem. Otwory te Q ponumerował od 1 do 7. Q wie
też, że otwory w zamku mają kolejność 1-2-3-4-5-6-7. Nie wiadomo jednak jak
włożony jest zamek, tzn, który otwór to 1, wiemy tylko, że za 1 jest 2 itd. Q
musi zrobić dla 007 zamek, odpowiednio układając w nim przygotowane bolce.
Żeby otworzyć sejf, przynajmniej jeden bolec musi trafić do odpowiedniego
otworu. Ale 007 będzie miał tylko jedną próbę, jeśli żaden z bolców nie trafi
za pierwszym razem nastąpi zniszczenie zawartości sejfu. A do tego nie można
dopuścić. Jaka powinna być kolejność bolców w kluczu?
Obserwuj wątek
    • rozczochrany_jelonek Re: problem Q 10.12.06, 11:56
      każdy bolec powinien być taki sam , wtedy jeden napewno trafi do odpowiedniego
      otworu..
      • Gość: Krzyś Re: problem Q IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.12.06, 16:28
        Warunek dodatkowy zatem - muszą być różne :-)
        • rozczochrany_jelonek Re: problem Q 10.12.06, 18:52
          a właściciel sejfu ma żone,córke,siostre ? :)))
    • spamik4 Re: problem Q 10.12.06, 12:46
      Coś nie pasuje w tekscie zagadki:
      najpierw napisano: "....musi przygotować dla 007 dość osobliwy klucz..."
      a dalej: "...Q musi zrobić dla 007 zamek, ...."
      Albo chodzi o zamek albo o klucz !
      • Gość: Krzyś Re: problem Q IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.12.06, 16:27
        oczywiście chodzi o klucz. To wina nocnego pisania :-(
    • spamik4 Re: problem Q 10.12.06, 13:03
      Jeżeli jednak chodzi w obu miejscach tekstu o klucz (jak nalezy się domyslać).
      i jeżeli znana jest kolejność i kierunek ułożenia otworów w zamku a nie jest
      znany jedynie początek układu, to wystarczy bolce w kluczu ułozyć w kierunku
      odwrotnym. Któryś zawsze trafi w odpowiednią dziurkę!
      • Gość: Krzyś Re: problem Q IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.12.06, 16:41
        oczywiście, no i Q natychmiast zrobił taki klucz
        ale w ostatniej chwili nadeszła informacja - że jak bolce z sąsiadującymi
        numerami (w tym również 1-7) będą obok siebie to się też nie uda.
        • spamik4 Re: problem Q 10.12.06, 17:06
          To tylko przy unieważnieniu założenia, że, jak napisano w treści zagadki: "...
          Q wie też, że otwory w zamku mają kolejność 1-2-3-4-5-6-7. ..." Przy takiej,
          niezmienionej kolejności otworów, ta dodatkowa wiadomość z ostatnie chwili, nie
          ma sensu.
          • Gość: Krzyś Re: problem Q IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.12.06, 17:24
            ma sens
            w zamku jest kolejność otworów, ale w kluczu nie może być dwóch bolców po kolei
            • spamik4 Re: problem Q 10.12.06, 17:58
              Aaaa ! OK ! Jest to dodatkowy warunek, przy zachowaniu naturalnej kolejności
              otworów w zamku.
              W takim przypadku mamy do wyboru 4 układy bolców (podaję w kierunku zgodnym ze
              znanym kierunkiem rosnącej numeracji w zamku):
              1. 1642753
              2. 1526374
              3. 1357246
              4. 1473625
              Przy czym, właściwie chodzi o 2 układy, bo pozostałe dwa to odwrócona kolejność
              tych pierwszych
              Ale już kolejność:
              5. 1364725
              nie daje rozwiązania !
              Pytanie: Czym różni się ta piąta kolejność od pierwszych czterech, pozostawiam
              na razie bez odpowiedzi, aby dać szanse innym do samodzielnego znalezienia
              rozwiazania !
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka