Gość: () IP: *.dhcp.adsl.tpnet.pl 13.02.03, 21:45 zaprasza.net/poznanski/ Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: robi Re: Co każdy Polak wiedzieć powinien IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 13.02.03, 23:23 Przejrzałem publikację na razie pobieżnie, ale jestem zszokowany. Nigdy wcześniej nie słyszałem o tym ekonimiście, a moje poglądy na proces przemian gospodarczych w Polsce wyrobiłem przede wszystkim na własnych doświadczeniach i obserwacjach. A tu poglądy te znajdują potwierdzenie w pubikacji naukowej profesora ekonomii!!! Również gorąco polecam lekturę, a autorowi tego wątku serdecznie dziękuje za link. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: myszka Re: Co każdy Polak wiedzieć powinien IP: *.43-131-66.nowhere.mc.videotron.ca 14.02.03, 02:52 bo ten ekonomista jest na czarnej liscie waszej rzadzacej komuny Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: robi podnoszę wyżej (no text) IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 15.02.03, 23:59 Odpowiedz Link Zgłoś
kimmjiki Re: Co każdy Polak wiedzieć powinien 16.02.03, 12:58 Kazdy Polak powinien takze wiedziec, ze pan Poznanski zachwycal sie madroscia politykow argentynskich i stawial nam ich za wzor jeszcze na kilka tygodni przed pamietnym krachem... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: robi Podaj źródło IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 16.02.03, 13:27 kimmjiki napisał: > Kazdy Polak powinien takze wiedziec, ze pan Poznanski zachwycal sie madroscia > politykow argentynskich i stawial nam ich za wzor jeszcze na kilka tygodni > przed pamietnym krachem... O wróciłeś, moze i dobrze, bo innych euromaniaków na tym forum ze świeca szukać. Kim mam prośbę także na przyszłość, jeżeli głosisz takie opinie jak ta powyżej, to podaj źródło swojej wiedzy. Chętnie sprawdzę. Odpowiedz Link Zgłoś
kimmjiki Re: Podaj źródło 16.02.03, 13:35 "Wprost" kiedys o tym pisal. Byl artykul na pare stron o Poznanskim i jemu podobnych geniuszach. Niestety nie pamietam, ktory to byl numer. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: robi Re: Podaj źródło IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 16.02.03, 13:52 Aha, więc jednak nie czytałeś tekstu źródłowego. Wybacz mi, ale twoja opinia, będąca odzwierciedleniem subiektywnej recenzji jakiegoś dziennikarza nie jest dla mnie wiarygodna. Spróbuję dotrzeć do tego tekstu i wtedy wrócę do sprawy. Odpowiedz Link Zgłoś
kimmjiki Re: Podaj źródło 16.02.03, 14:02 Tam nie bylo subiektywnej opinii, tylko cytat z pana profesora. Sprostowania nie bylo, wiec wnioskuje, ze cytat byl prawdziwy. Tak przy okazji, przeczytalem pierwszy rozdzial tych wypocin i co widze: Zero konkretow! Same ogolniki, w kolko powtarzana mantra o wyprzedazy polskiego majatku za bezcen (nie poparta zadnymi liczbami - wiadomo tylko, ze majatek byl sporo wart, a sprzedano go za niewiele - ale od profesora ekonomii wypadaloby oczekiwac liczb, a nie "sporo" i "niewiele"), a jedyne dane liczbowe, to informacje o ilosci obcego kapitalu w roznych panstwach. Jak on mogl zostac profesorem ekonomii? Chyba za komuny lub/i dzieki ukladom. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Rich Re: Podaj źródło IP: *.ipt.aol.com 16.02.03, 15:15 kimmjiki napisał: > Tam nie bylo subiektywnej opinii, tylko cytat z pana profesora. Sprostowania > nie bylo, wiec wnioskuje, ze cytat byl prawdziwy. > > Tak przy okazji, przeczytalem pierwszy rozdzial tych wypocin i co widze: Zero > konkretow! Same ogolniki, w kolko powtarzana mantra o wyprzedazy polskiego > majatku za bezcen (nie poparta zadnymi liczbami - wiadomo tylko, ze majatek byl > > sporo wart, a sprzedano go za niewiele - ale od profesora ekonomii wypadaloby > oczekiwac liczb, a nie "sporo" i "niewiele"), a jedyne dane liczbowe, to > informacje o ilosci obcego kapitalu w roznych panstwach. Jak on mogl zostac > profesorem ekonomii? Chyba za komuny lub/i dzieki ukladom. Jest to kolejny `ekonomista` jakich dosc sporo wyprodukowaly PRL-owskie instytucje edukacyjne, dodam do tego `prawnikow`takiegoz wyrobu i obraz dzisiejszej nedzy polskich `elit` staje sie coraz bardziej kompletny. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: robi Re: Podaj źródło IP: *.dialup.warszawa.pl 16.02.03, 15:41 Gość portalu: Rich napisał(a): > Jest to kolejny `ekonomista` jakich dosc sporo wyprodukowaly PRL-owskie instytu > cje edukacyjne, dodam do tego `prawnikow`takiegoz wyrobu i obraz dzisiejszej ne > dzy polskich `elit` staje sie coraz bardziej kompletny. Życzyłbym każdemu ekonomiście takiego dorobku. Twój zarzut mógłby byc zasadny, gdybu Poznański karierę zrobił w Polsce, jak nieprzymierzając JE G.Kołodko. Poniżej nota wydawnicza: "Kazimierz Z. Poznański, bo o nim mowa, jest profesorem University of Washington w Seattle, na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Doktoryzował się na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1979 r. wydał w PWN swoją pierwszą książkę: Innowacje w kapitalizmie. W 1980 r. Woodrow Wilson School, Princeton University przyznała mu roczne stypendium. W 1981 r. zaczął wykładać ekonomię na Cornell Uniwersity, Ithaca, w stanie Nowy York. Rezultaty jego badań z tego okresu zostały włączone do dwóch analitycznych opracowań Kongresu Stanów Zjednoczonych (pierwszy przypadek udziału polskiego ekonomisty w tej prestiżowej publikacji). Wykładał ekonomię również na Northwestern University w Evanston. Jako stypendysta Hoover Institution prowadził prace badawcze w Stanford University (Kalifornia). W 1987 r. opublikował na University of California - Berkeley książkę pt. Technologia i konkurencja: Blok sowiecki w gospodarce światowej. W 1992 r. wydał pracę zbiorową pt. Konstruowanie kapitalizmu, jedną z pierwszych publikacji nt. transformacji postkomunistycznej (m.in. współautorzy Kołakowski oraz Kornai). W 1997 r. nakładem Cambridge University Press wydano jego książkę Przewlekła transformacja: Zmiany instytucjonalne a wzrost gospodarczy w Polsce, 1970-1994. Jako profesor University of Washington organizował coroczne konferencje naukowe nt. transformacji z udziałem polskich i amerykańskich ekonomistów. Wyniki zebrał w dwóch książkowych edycjach (m.in. Prywatyzacja oraz stabilizacja w Polsce, wydana przez Kluwer Academic Press, z udziałem Sachsa oraz McKinnona). Od 1996 r. jest współredaktorem głównego amerykańskiego periodyku poświęconego sprawom Europy Wschodniej: "East European Politics and Societies". Zamieścił ponad trzydzieści artykułów naukowych w periodykach amerykańskich i brytyjskich. W 2000 roku wydano po polsku jego książkę Wielki przekręt. Klęska polskich reform, która znalazła się na krajowej liście bestsellerów. Książka jest przygotowywana do angielskiego tłumaczenia pod tytułem Globalne iluzje: Wywłaszczenie Europy Wschodniej. Gotowa do druku na rynku amerykańskim jest jego książka: Śladami Poppera: Zbiorowa obojętność i upadek społeczny." Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Rich Re: Podaj źródło IP: *.ipt.aol.com 16.02.03, 19:39 Gość portalu: robi napisał(a): > Gość portalu: Rich napisał(a): > > > > Jest to kolejny `ekonomista` jakich dosc sporo wyprodukowaly PRL-owskie > instytu > > cje edukacyjne, dodam do tego `prawnikow`takiegoz wyrobu i obraz dzisiejsz > ej > ne > > dzy polskich `elit` staje sie coraz bardziej kompletny. > > Życzyłbym każdemu ekonomiście takiego dorobku. Twój zarzut mógłby byc zasadny, > gdybu Poznański karierę zrobił w Polsce, jak nieprzymierzając JE G.Kołodko. > Poniżej nota wydawnicza: > > "Kazimierz Z. Poznański, bo o nim mowa, jest profesorem University of > Washington w Seattle, na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Doktoryzował > się na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1979 r. wydał w PWN > swoją pierwszą książkę: Innowacje w kapitalizmie. > W 1980 r. Woodrow Wilson School, Princeton University przyznała mu roczne > stypendium. > W 1981 r. zaczął wykładać ekonomię na Cornell Uniwersity, Ithaca, w stanie Nowy > > York. Rezultaty jego badań z tego okresu zostały włączone do dwóch > analitycznych opracowań Kongresu Stanów Zjednoczonych (pierwszy przypadek > udziału polskiego ekonomisty w tej prestiżowej publikacji). Wykładał ekonomię > również na Northwestern University w Evanston. Jako stypendysta Hoover > Institution prowadził prace badawcze w Stanford University (Kalifornia). W 1987 > > r. opublikował na University of California - Berkeley książkę pt. Technologia i > > konkurencja: Blok sowiecki w gospodarce światowej. W 1992 r. wydał pracę > zbiorową pt. Konstruowanie kapitalizmu, jedną z pierwszych publikacji nt. > transformacji postkomunistycznej (m.in. współautorzy Kołakowski oraz Kornai). W > > 1997 r. nakładem Cambridge University Press wydano jego książkę Przewlekła > transformacja: Zmiany instytucjonalne a wzrost gospodarczy w Polsce, 1970-1994. > > Jako profesor University of Washington organizował coroczne konferencje naukowe > > nt. transformacji z udziałem polskich i amerykańskich ekonomistów. Wyniki > zebrał w dwóch książkowych edycjach (m.in. Prywatyzacja oraz stabilizacja w > Polsce, wydana przez Kluwer Academic Press, z udziałem Sachsa oraz McKinnona). > Od 1996 r. jest współredaktorem głównego amerykańskiego periodyku poświęconego > sprawom Europy Wschodniej: "East European Politics and Societies". Zamieścił > ponad trzydzieści artykułów naukowych w periodykach amerykańskich i > brytyjskich. W 2000 roku wydano po polsku jego książkę Wielki przekręt. Klęska > polskich reform, która znalazła się na krajowej liście bestsellerów. Książka > jest przygotowywana do angielskiego tłumaczenia pod tytułem Globalne iluzje: > Wywłaszczenie Europy Wschodniej. Gotowa do druku na rynku amerykańskim jest > jego książka: Śladami Poppera: Zbiorowa obojętność i upadek społeczny. Z uwagi na swoiste kuriozum, jakim jest ekonomia polityczna ( to prawie oxymoron, czyz nie) oraz innych malo znanych na Zachodzie kierunkow nauczania, ludzie pokroju Poznanskiego sa w USA mile widziani jako swoiste ciekawostki ze swiata. Nie umniejszajac jego osiagniec osobistych po prostu uwazam, ze nie wnosi on swiezego spojrzenia na sprawe, a juz zupelnie szokuja mnie stwierdzenia w rodzaju `z koncem lat 80-tych komunistyczna gospodarka rozwijala sie stosunkowo niezle`. Mieszkam w USA 29 lat, a wiec dluzej niz on ale az tak zlej pamieci to nie mam i jego ckliwy stosunek do lat PRL wyraznie przebijacy w jego komentarzach tu i tam nie moze mnie zwiesc.Przedmowa zostala napisana tez pod katem rynku polskiego np.wspomina o Sachsie, ktory w USA jest praktycznie nieznany, w swiatku ekonomistow uwazany jest wrecz za szarlatana, o jego domniemanych zwiazkach z CIA juz nie wspomne . Chcialbym dodac, ze z prawdziwa przyjemnoscia czytam twoje posty, niestety nie mam wiele czasu, coz chyba jak my wszyscy, pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: robi Moja wizja IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 16.02.03, 20:16 Dziękuję, na forum nie widać ilu ludzi uczestniczy w nim biernie i tym bardziej jest mi miło usłyszeć słowa uznania. Jak już podkreślałem, do czasu kiedy zobaczyłem ten wątek nie miałem pojecia, że ktoś taki jak Poznański istnieje. Moje poglady są wypadkową oczywiście ekonomicznego wykształcenia, ale przede wszystkim prawie 10-letniej praktyki w obsłudze kilentów korporacyjnych. Jestem cały czas jeszcze w trakcie lektury publikacji Poznańskiego, bo w weakendy staram się poświecać czas przede wszystkim dziecku, które w tygodniu karygodnie zaniedbuję z powodu nawału pracy. Uważam, że nie ma co juz płakać nad rozlanym mlekiem i rozliczać przeszłość. Natomist należy postarać się uratować, to co jeszcze pozostało douratowania. Nie jestem, aż takim pesymistą jak Poznański, bo jest trochę polskich firm, które wykorzystały swą szansę - sam mam przyjemność je obsługiwać. Co ciekwe 3 z nich zostały sprywatyzowane na drodze prywatyzacji pracowniczej, która sprawdziła się doskonale. Prezes jednej z firm, której doradzam powiedział mi wprost, że jedynym argumentem, który powoduje,że obecna klasa polityczna prze do UE po trupach, sa dziesiątki tysięcy nowych etatów do obsadzenia dla siebie i swoich popleczników. Nie będę powtarzał, co powiedział o systemie podatkowym , bo musiałbymn użyć słów niecenzuralnych. Ale jednocześnie będzie głosował "tak" w referendum, bo już dzisiaj jego nowoczesna firma bije na głowę unijnych konkurentów. Gdyby w Polsce były same takie firmy nie miałbym wątpliwoścji jak głosowac. Niestety to jest wyjątek potwierdzający regułę. Większość krajowych przedsiebiorstw jest jeszcze "na dorobku", niedokapitalizowana, zadłużona i stąd wystawiona na łatwy łup dla silnych firm unijnych. Nie jestem przeciwniekiem UE, ja tylko uważam że moment wybrany dla naszej naszej akcesji jest bardzo niekorzystny z punktu widzenia interesu narodowego. Najpierw należy zrobić porządek w kraju, naprawić finanse publiczne, wzmocnić rodzimy biznes, a dopiero wchodzić w stuktury, w których działają silnijsi ekonomicznie partnerzy. Nie odwrotnie, bo skończy się to katastrofą. Odpowiedz Link Zgłoś
kimmjiki Re: Podaj źródło 16.02.03, 21:26 Gość portalu: robi napisał(a): > Życzyłbym każdemu ekonomiście takiego dorobku. Chcialbym zwrocic uwage, ze w USA jest od groma wyzszych uczelni, wiec sam fakt uzyskania profesury w tym kraju niewiele mowi. Tam tez zdarzaja sie uczelnie, na ktorych jedynym warunkiem uzyskania dyplomu jest placenie czesnego, a potem wszystko zalezy od ukladow. To po pierwsze, a po drugie - jesli ktos mowi, ze Ziemia jest plaska, to chocby nie wiem jakie mial tytuly naukowe, nie zmieni to faktu, ze Ziemia jest okragla. I chocby pan Poznanski dostal Nobla z ekonomii, nie zmieni to faktu, ze nasza gospodarka w 1989 lezala w gruzach, natomiast transformacja byla bezprecedensowym sukcesem - w ciagu dekady Polska zanotowala laczny wzrost PKB o 27%, co bylo najlepszym wynikiem ze wszystkich panstw postkomunistycznych. Drugie miejsce zajela Slowenia (12%), potem Slowacja (5%) i Wegry (4%). Cala reszta wyszla w tym czasie na minus. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: robi Re: Podaj źródło IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 16.02.03, 22:38 Z tych fragmentów, które przeczytałem nie wynika, aby Poznański podważał te fakty. Ja też ich nie podważam, wrecz przeciwnie głoszę wszem i wobec,ze możemy dalej kontynuwać rozwój gospodarczy bez UE i wejść tam dopiero, gdy nam się to opłaci. Twierdzimy natomiast obaj, że masowa wyprzedaż majątku państwowego kapitałowi zagranicznemu przybrała dla polskiej gospodarki niebezpieczne rozmiary, ponieważ pozbawia nasz kraj zysków z kapitału, który jest transferowany zagranicę. Odpowiedz Link Zgłoś
kimmjiki Re: Podaj źródło 17.02.03, 20:38 Gość portalu: robi napisał(a): > Z tych fragmentów, które przeczytałem nie wynika, aby Poznański podważał te > fakty. Jesli caly tekst jest litania zarzutow pod adresem reform Balcerowicza, a w jednym miejscu autor stwierdza wrecz, ze gospodarka PRL wcale nie miala sie zle, tylko Balcerowicz ja zniszczyl, to jak dla mnie jest to jak najbardziej podwazanie naszego sukcesu. I to bardzo prymitywne, szczegolnie jak na profesora ekonomii. > Ja też ich nie podważam, wrecz przeciwnie głoszę wszem i wobec,ze możemy > dalej kontynuwać rozwój gospodarczy bez UE i wejść tam dopiero, gdy nam się > to opłaci. Czyli kiedy? Za sto lat? Kiedy wedlug Ciebie integracja nam sie oplaci? > Twierdzimy natomiast obaj, że masowa wyprzedaż majątku państwowego > kapitałowi zagranicznemu przybrała dla polskiej gospodarki niebezpieczne > rozmiary, ponieważ pozbawia nasz kraj zysków z kapitału, który jest > transferowany zagranicę. Ale w zamian mamy zysk ze sprzedazy i podatkow. Lepiej zeby te firmy siedzialy na panstwowym garnuszku? Takie tez mamy, np. PKP. Wielkie zyski nam ta firma przynosi, prawda? A jakie pociagi luksusowe... I jakie szybkie... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: robi kończę z Tobą IP: *.dialup.warszawa.pl 17.02.03, 23:20 Kim, szkoda mi czasu na dyskusje z Tobą. Znajdź sobie inny wątek. Na razie. Odpowiedz Link Zgłoś
vico1 Re: Podaj źródło 16.02.03, 16:30 Tak to juz jest, ze latwiej jest krytykowac, niz wskazac wlasciwe rozwiazanie. Poniewaz mamy zawsze wiecej "krytykantow", sa oni (przed zaistnieniem klopotow) mniej eksponowani, gdyz to nie pasuje do taktyki partii rzadzacych. Rzadzacy "zawsze maja racje", oczywiscie do kolejnych wyborow. Gdy problemy staja sie faktem, ponownie pojawiaja sie glosy: "a mowilem, ze nic z tego nie bedzie". Niestety genialni ekonomisci albo sa mitem, albo wybieraja kraje z lepszym klimatem (wybacz Robi, ty jestes wyjatkiem). Faktem jest, ze dyskutowany artykul omawia wiele wrecz kryminalnych odchylen od zasad dobrej gospodarki. Czy organizatorzy poldarmowej sprzedazy majatku narodowego zostali kiedykolwiek sadownie zaskarzeni? Jesli tak, ile bylo takich przypadkow. Nie mam informacji na ten temat, ale czy jest jakas sejmowa komisja, ktora bada przeprowadzone akcje sprzedazy w ubieglych 15latach pod wzgledem prawa? Jesli te sprawy sa przedawnione, mozna wniesc do Sejmu wniosek o nieprzedawniania tego typu przestepstw (ludoolewajstwo) podobnie jak to jest z ludobojstwem. Wracajac do dnia dzisiejszego. Jakie sa dzisiaj gwarancje, ze te czy inne przetargi odbywaja sie zgodnie z prawem. Akurat prawo unijne jest pod tym wzgledem dobrze rozwiniete, ale czy obowiazuje ono dzisiaj w Polsce? Niedawno w Holandii komisja parlamentarna prowadzila dochodzenie w sprawie korupcji i nielegalnych ustalen co do cen pomiedzy wykonawcami duzych projektow budowlanych. Na styku instytucji panstwowych i dzialalnosci prywatnej mozna sie tego wszedzie spodziewac. Odpowiedz Link Zgłoś