Dodaj do ulubionych

Ułożenie tylne potylicowe

13.02.11, 10:29
Witam, wiem,że wątek ułożenia tylnego potylicowego był poruszany na tym forum kilka razy. Moje pytanie jest jednak następujące. Jestem w 39,5 tygodniu ciąży i dwa dni temu położna w badaniu zewnętrznym stwierdziła,że moje dziecko ułożone jest własnie potylicowo tylnie. Czy można stwierdzić takie ułożenie tylko na podstawie takiego badania bez wykonania USG? Czy podczas następnej wizyty w szpitalu w przyszłą srodę powinnam poprosić o badanie USG w celu potwierdzenia ułożenia. Powiem szczerze, że do tej pory nie bałam się porodu, ale... informacje dziewczyn, które znalazłam na tym forum, rodzące dzieci, ułożone w takiej pozycji nie napawają optymizmem...proszę o posty
Obserwuj wątek
    • olen-ka38 Re: Ułożenie tylne potylicowe 13.02.11, 21:26
      Koniecznie powinnaś poprosić o zrobienie kontrolnego usg ;o))) nie wiem jak w Twoim szpitalu ale w tym co ja rodziłam takie ułożenie kwalifikowało rodząca do cc. Ja unikłam takiego ułożenia wykonując ćwiczenia "wymuszające" maleństwo do zmiany pozycji i sie udało .W dniu porodu córeczka była ułożona główkowo :o)))
    • aleksa1979 Re: Ułożenie tylne potylicowe 14.02.11, 09:14
      witam
      mój synek też przez całą ciążę był ułożony głowkowo , w 39 tygodniu gdy już miałam skurcze przez 3 dni i po mału robiło się rozwarcie zostałam wysłana do porodu , pytałam o usg jeszcze przed porodem ale lekarz stwierdził że nie ma takiej potrzeby , wiec o 6 rano poszłam na porodówkę , dostałam oksytocynę i o 14 miałam rozwarcie 10 ( nawet bez większego bólu) lekarka która była na porodówce powiedziała że za 30 minut będę już miała dzidziusia przy sobie , ale tak się nie stało do 17 miałam bóle parte , o17 .15 zdecydowano o cesarce , jak się okazało synek był właśnie ułożony potylicowo i zaklinował się prawie w kanale rodnym , pani doktor po cc powiedziała ze na pewno nie urodziłabym normalnie i cc to było jedyne wyjście ,ale wszystko dobrze się skończyło synek ma 3 miesiące skończone i jest zdrowy . więć jeżeli wiesz że jest ułożone potylicowo domagaj się usg , bo może to być wskazanie do cc . ja chciałam rodzić naturalnie ale po 3 godzinach bóli partych i prawie 11 samego porodu na końcu nie miałam już siły . u mnie wszystko się dobrze skończyło , życzę ci tego samego . pozdrawiam
    • katarzynaoles Re: Ułożenie tylne potylicowe 14.02.11, 13:32
      No jasne, że położna może określić samym badaniem, czy jest to ułożenie potylicowe tylne czy nie. Może Pani zrobić dodatkowo USG żeby potwierdzić to badanie, ale nie jest to konieczne. Ułożenie potylicowe tylne wcale niekoniecznie oznacza rozwiązanie przez cc - znaczenie ma tu wiele czynników - to, który jest to poród, jakie duże jest dziecko, jaka obaszerna miednica mamy, jaka będzie akcja skurczowa. Dodatkowo może się okazać ,że w dniu porodu dziecko będzie ułożone inaczej niż jest w tej chwili (proszę poszukać wątku z ćwiczeniami wspomagającymi zmianę pozycji). Dlatego na razie jest zbyt wcześnie, żeby oceniać, czy konieczne będzie wykonanie cc czy nie. Na pocieszenie powiem, że nie dalej jak kilka dni temu jedna z moich podopiecznych pięknie urodziła sn córeczkę właśnie z położenia potylicowego tylnego. Pozdrawiam serdecznie :)
      • daga-251 Re: Ułożenie tylne potylicowe 14.02.11, 13:44
        Bardzo serdecznie dziekuje za odpowiedź.Mieszkam w kraju, w którym ''cesarka'' jest wykonywana tylko w ostatecznosci, toteż liczę się z tym,że najprawdopodobniej urodzę sn. jest to moja pierwsza ciąża i wiem,że każdy przypadek jest indywidualny, dziękuję za słowa otuchy. Uzupełnię informację jw tym wątku zaraz po swoim porodzie.Pozdrawiam
        • yola.p Re: Ułożenie tylne potylicowe 21.07.11, 12:10
          11 lipca urodziłam córkę przy takim ułożeniu. 1 poród, mała ważyła 4200 i 62 cm, ja o rozmiarze 38. Nie było tak źle. O wadze i ułożeniu całe szczęście nie wiedziałam wcześniej. Poród 9,5 h od pierwszych skurczy, w szpitalu 7 h. Druga faza porodu 2 h.
    • kotkowa Re: Ułożenie tylne potylicowe 26.07.11, 09:35
      Mój lekarz powiedział mi na wizycie, że można to stwierdzić w badaniu ręcznym, nie trzeba usg, po prostu trzeba mieć wprawę w badaniu położniczym. W szpitalu nie tylko zażądałabym usg, żeby sprawdzić, cyz tak jest nadal, ale opłaciłabym w tym przypadku położną, bo to jest trudniejszy poród i bardzo ważna jest opieka położnej, która będzie kontrolowała przebieg i ustawiała odpowiednie pozycje - w trakcie porodu jest szansa, że dziecko się obróci prawidłowo, jeśli mama przyjmuje odpowiednią pozycję. Warto to zrobić, bo jak się maluch obróci prawidłowo, to poród idzie łatwiej. W potylicowym tylnym też próbuje się SN i często się udaje, ale te porody są bardziej bolesne, często jest to wskazanie do ZZO, są bardzo silne bóle krzyżowe, bo dziecko uciska potylicą w tamtą stronę. U mnie skończyło się cc, bo nikt przez kilkanaście godzin nie zorientował się w tym ułożeniu, nie kazano mi przybierać odpowiedniej pozycji, a na koniec jeszcze się okazało, że dziecko nie przygina główki i układa się dodatkowo wierzchołkowo - poród SN jest niemożliwy w takim przypadku. W sumie ciesz się, że wiesz wcześniej o tym ułożeniu, bo dużo można zrobić wcześniej.
      • misi84 Re: Ułożenie tylne potylicowe 26.07.11, 20:32
        2 lata temu urodziłam synka w takim położeniu. Poród zakończył się kleszczami, na szczęście bez żadnych uszkodzeń u dziecka. Ja się długo goiłam po tym zabiegu.. Niestety nie podano mi znieczulenia , więc parcie ponad 2 godziny na żywca, a główka utknęła w kanale i nie ruszała się ani o milimetr. Więc koniec końców byłam wdzięczna gdy lekarka zdecydowała o kleszczach.Położenie tylne potylicowe stwierdziły gdy było już widać główkę, więc żadnych manewrów już wtedy nie można było zrobić.
    • ieb Re: Ułożenie tylne potylicowe 28.07.11, 22:27
      Moja historia wyglądała tak, że miałam prawidłowe ułożenie dziecka w południe na IP. O północy zaczął sie poród. Skończył się o 18 następnego dnia przez cc - dopiero wtedy okazało się, że mały przekręcił się twarzyczką do góry (o cc zdecydowano, bo przy prawie pełnym rozwarciu dziecko nie wstawiało się w kanał, a minęło już 18 h od odejścia wód). Nie jest wcale wykluczone, że Twój Maluszek zrobi długi obrót , ale za to w tę prawidłową stronę już w czasie porodu.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka