Dodaj do ulubionych

A moze zyrobusem ?

13.05.03, 15:44
Kiedyś pojawiła się propozycja alternatywnego środka transportu.
Miał to być ŻYROBUS.
Zasada działania: na postoju pojazd podłącza się do "gniazda" z prądem,
silnik elektryczny rozpędza koło zamachowe, a zgromadzona w nim energia
wystarcza do przejechania jakiegoś tam odcinka trasy. Na przystankach
rozmieszczone są kolejne "gniazdka" które pozwalają na "doładowanie" koła
zamachowego.
Zalety:
- cichy i nie wymagający torowisk
- łatwość doprowadzenia energii elektrycznej (bez budowy sieci trakcyjnej)
- elastyczny - awaria jednego pojazdu nie blokuje pozostałych, możliwość
awaryjnego objazdu zamkniętego odcinka.
Wady:
(pozostawiam domyślnym)
Obserwuj wątek
    • umk__historia Re: A moze zyrobusem ? 13.05.03, 16:11
      Napiszesz gdzie wprowadzono Żyrobusy to wtedy moge cos napisac co mysle na ten
      temat - a moze sprowadzić wielbłšdy ?

      Wady - było ich tak dużo że nigdy nie wprowadzono do stałej eksploatacji!
      • thewiant Re: nie lepiej taksówką? 13.05.03, 17:01
        j.w.
        • mankut400 Re: nie lepiej taksówką? 14.05.03, 07:52
          Chodziło o EKOLOGICZNY środek transportu, zasilany energią elektryczną.
          I do tego energią "czystą" - znaczący procent wytwarzany w elektrowniach
          wodnych (mówimy o Szwajcarii). Zresztą dlatego w tym kraju bardzo wcześnie i
          masowo zelektryfikowano linie kolejowe.
      • francuz_el Re: A moze zyrobusem ? 13.05.03, 22:27
        Tak ogolnie to tylko nazwa jest ciekawa ;P I dobrze,ze na testach sie
        skonczylo ;)
        • Gość: mahabharata Re: A moze zyrobusem ? IP: *.man.poznan.pl 14.05.03, 16:36
          francuz_el napisał:

          > Tak ogolnie to tylko nazwa jest ciekawa ;P I dobrze,ze na testach sie
          > skonczylo ;)

          Co sie skonczylo?!

          mistralfm.w.interia.pl/rodzaje.htm
          mhab
          • student_el Re: A moze zyrobusem ? 14.05.03, 18:18
            Po co takiemu zyrobusowi pantograf?
            • Gość: mahabharata Re: A moze zyrobusem ? IP: *.man.poznan.pl 14.05.03, 19:07
              student_el napisał:

              > Po co takiemu zyrobusowi pantograf?

              Jak byk wszedzie pisze ze musi pobierac prad na przystankach. Odbierak to
              kwestia wtorna.

              mhab
              • student_el Re: A moze zyrobusem ? 14.05.03, 19:15

                A co Ty myślisz, że tego nie przeczytałem???

                Lecz myślałem wcześniej o pobieraniu prądu inaczej niż poprzez górę;)
          • mankut400 Re: A moze zyrobusem ? 14.05.03, 21:06
            Gość portalu: mahabharata napisał(a):
            > mistralfm.w.interia.pl/rodzaje.htm

            Dobry link, dziękuję!
            A fotkę można obejrzeć w jednym z roczników "Dookoła Świata" - 1955 lub 1956
            (już nie pamiętam, to było dosyć dawno temu).
            Czyli w eksploatacji około 10 lat.
      • mankut400 Re: A moze zyrobusem ? 14.05.03, 07:49
        umk__historia napisał:

        > Napiszesz gdzie wprowadzono Żyrobusy to wtedy moge cos napisac co mysle na
        ten
        > temat -

        Szwajcaria (o ile mnie pamięć nie myli)
    • student_el Re: A moze zyrobusem ? 13.05.03, 23:51
      Poproszę o zdjęcia.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka