23.02.20, 15:00
Jeździcie na rolkach?
No, nie będę pisał rolki kup bo to już, bez obaw.
Ale coś wspaniałego, zmęczenie i ogólne rozluźnienie bardzo przypomina basen.
Właśnie kupiłem:

https://a.allegroimg.com/s720/0189b7/752466274c0593a9ecb4d8dbe220

rolki z kółkami 120 mm. Wbrew oczekiwaniom, buty więcej, niż dobre. Myślałem, że dokupię drugie niżej kostki, a okazało się, że konieczności nie ma, a w razie czego plastykową górną część można usunąć (dwa nity), reszta praktycznie nic nie waży i nie przeszkadza (też można oderżnąć, ematka z pewnością tego nie zrobi). Jak na niewyczynowe bardzo lekkie i wygodne.

Na kółkach 120 mm jeździ się wyraźnie trudniej, szczególnie w nowym "nieuformowanym" do nogi i kołyszącym się bucie (jest drugi komplet kółek 80mm z łożyskami, można wykorzystać dla wprawy). Wciąż czuję kontuzję w kolanie i to jest pewien problem, ale myślę, że przejdzie. Rolki z trzema kółkami są zwrotne wyraźnie bardziej, niż te z czterema.
Jak się kto nauczy, bez problemu może jeździć nawet po tzw. kocich łbach (wypukłych kamieniach), tym bardziej na dużych kółkach. Dziewczyny na rolkach wyglądają bardzo widowiskowo i w ogóle. Podkreślam, bardzo bardzo.
Obserwuj wątek
    • fitfood1664 Re: Rolki 23.02.20, 15:09
      Rolki są super, pięknie modelują centralne partie ciała, ale do rolek potrzeba tras. Kto się będzie ścigał z samochodami? Rozległych parków wyłączonych z ruchu z trasami dla rowerów u nas nie ma za duźo. Ja się nie piszę na jazdę po chodniku. Koleżanki syn tak zginął. Ktoś wyjechał z garażu.
        • buldog2 Re: Rolki 23.02.20, 15:49
          Właśnie o tym samym myślałem.
          Do tej pory radziłem sobie tak, że rozpinałem górną klamrę i problemu nie było.
          Mam zamiar kupić jeszcze te:
          www.rollerenligne.com/produit-1445-vaypor-3-points-white-110-mm.html

1200 euro, mogę kupić taniej, tyle że jest jedno ale.
          Tu but jest super, ale takie długie (4 kółka) rolki są wyraźnie mniej zwrotne i w normalnej jeździe (nie po torze) wyraźnie mniej wygodne. A 3-kółkowe są OK. No i kółka 120 mm, nie 100 czy 110.

Ale dlatego podkreślam, te buty są o wiele lepsze, niż inne wysokie, zawias (ku mojemu zaskoczeniu) zgina się bardzo lekko, a po rozpięciu górnej klamry buty trzymają się dobrze (prawda, nie wygląda już to tak widowiskowo, fakt). Ale buty można zamienić na inne. Rolki z trzema kółkami 110-115 mm i niskim butem można kupić poniżej 2000 zł.

Miałem jeszcze rolki 4-kółkowe, z szyną podzieloną na dwie części po dwa kółka, połączone zawiasem. Niesamowicie zwrotne i dzięki temu zawiasowi łatwo było miękko jeździć po nierównościach, ale but był wysoki i ciężki, a szyna dostosowana wyłącznie do kółek 80mm. Jeździłem z rozpiętą górną klamrą, myślałem o oderżnięciu cholewki. Ostatnio chciałem kupić zwykłe rolki, przeciąć szynę i samemu zrobić zawias (tylko nie wiem, czy zwykły but wytrzyma większe obciążenia). Może spróbuję z właśnie kupionymi, dwa kółka z przodu razem, zawias, kółko z tyłu. A może i nie, bo trzykółkowe (kiedy założy się kółka 120mm) są już całkiem całkiem (zwrotne). A może kupię te białe i zaeksperymentuję.
          • aqua48 Re: Rolki 23.02.20, 15:54
            Nie buty byłyby za wysokie, ale całe rolki - czyli za duże kółka...ale ja nie jeżdżę szybko tylko statecznie jak starsza pani.
            • buldog2 Re: Rolki 23.02.20, 16:56
              Zauważ, w rolkach o których mowa można założyć 4 kółka 80 mm (czy większe, jeśli się zmieszczą). Można też założyć 3 dowolne (od najmniejszych do 120 mm) kółka w otworach do kompletu na 3 kółka. I jeszcze jedna ważna rzecz: oś tylnego kółka jest poza butem i można stanąć na wyprostowanych nogach bez obawy przewrócenia się do tyłu (na popularnych rolkach często jest tak, że jak człowiek stanie prosto, to się przewraca do tyłu).
              Powinno być bardzo wygodnie, kółka (jeśli się zechce) można powiększać, a cała koncepcja bardzo dobrze przemyślana i nadspodziewanie dobre wykonanie. Zauważ, np. w tych
              allegro.pl/oferta/rolki-szybkosciowe-szybkie-meskie-abec9-110-80a-7949662228?reco_id=9fea2dce-5653-11ea-bc0f-246e9680f9c8&sid=1b14f67fa36602937f1572a57e6df4124ef63b53ab9897d3b9ab8b1bd1d899d5

są kółka, ale 110 mm (na ulicy 120 mm zawsze ciut lepsze). But termoformowalny, to plus, ale nie wiem, czy równie dobrze trzyma stopę z przodu. Nie da się założyć czterech kółek (prawda, można założyć 3 i też OK.), ale co ważniejsze, but jest wysoki, przez to gorszy dla tych co umieją jeździć.

Właśnie miałem iść na rolki, ale deszcz...
      • buldog2 Re: Rolki 23.02.20, 15:29
        Koszmarny wypadek i trzeba w nieskończoność podkreślać konieczność zachowania ostrożności. Mnie zdarzyło się co innego. Jechałem asfaltową ścieżką na Moczydle (na Woli) a tam rosną kawałki żywopłotu, z szybkością 20 kilka km/h i zza żywopłotu wybiegła grupka małych dzieci, jedno wprost na mnie. I nic nie dało się zrobić, znaczy wyminąć. Lekko się pochyliłem i chwyciłem dzieciaka, przejechałem kawałek, zatrzymałem się i postawiłem na ziemię. Dzieciak w szoku, pozostałe z tej grupki też pod wrażeniem. Od tej pory wszystkie "rogi" traktuję bardzo poważnie (zwalniam, omijam w większej odległości).
        A tamtemu chłopcu zabrakło szczęścia i trochę wyobraźni. Musiał jechać tuż obok otwartych drzwi garażu. Na rolkach czy na rowerze trzeba się stale rozglądać, a do takich drzwi i bram trzeba odnosić się z ogromną ostrożnością. Wtedy nie ma problemu.
        • fitfood1664 Re: Rolki 23.02.20, 15:52
          Wiesz, nie było mnie przy tym, wyobrażam sobie tylko jakie to musiało być straszne. Jeździłam trochę po Paryżu za młodu, ale mam za dużą wyobraźnię, nie dałam rady. Na szczęście miałam drobny wypadek, naderwane ścięgno i potem wymówkę żeby już nie jeździć po ulicach.
          Ja bym nie dała rady tak jak ty, wbiłabym się w te dzieciaki i porozwalała je po ulicy. Dlatego wolałam przestać, dla własnego bezpieczeństwa i innych.
      • fitfood1664 Re: Rolki 23.02.20, 18:24
        nienawidzę steppera, naderwałam sobie mięsień łydki lata temu na tym dziadostwie
        w parku chorzowskim spoko mogłabym jeźdzć, nie straszę
        • buldog2 Re: Rolki 23.02.20, 19:42
          Ja naderwałem sobie ścięgna na wiosłach, tak mi się to podobało. Wiele lat minęło, a jeszcze odrobinkę to czuję (w małych palcach obu rąk).
          Stepper fajna rzecz, tylko żeby nie przesadzić. Ale tylko stepper skrętny, taki nie nudzi.
          • fitfood1664 Re: Rolki 23.02.20, 19:51
            Wolę rower stacjonarny. Wiosła, kocham smile
            Chciałąbym mieszkać nad jeziorem. Staw też by wystarczył wink
            Naderwanie w łydce chyba już się zaleczyło, po poście Dąbrowskiej chyba nawet wspomnienie się rozwiało.
            • buldog2 Re: Rolki 23.02.20, 20:51
              Wiosła chyba znowu kupię. Ale przesadzać (największy opór i kilka razy po pół godziny) już nie będę.
              Na rowerze (zwykłym) jeżdżę systematycznie, ale w porównaniu z rolkami rower to zero. Siedzisz i pedałujesz, w porównaniu z rowerem to na rolkach fruwasz.

• aguar Re: Rolki 23.02.20, 15:29
      Trochę czuję temat, bo mój syn dużo i dobrze jeździ. No i mąż też jeździ, ale nie aż tak dobrze smile U nas w Poznaniu są miejsca, gdzie można pojeździć. A co do wyglądania - na rolkach człowiek jest wyższy i smuklejszy - wielu osobom to służy.
      • buldog2 Re: Rolki 23.02.20, 16:11
        Jako że o rolkach mam jakieś pojęcie, całkiem spokojnie i szczerze polecam właśnie te na Allegro (u importera są jakieś rozmiary damskie, u pozostałych większy wybór, drożej). Polecam te, o których mowa, bo:
        - 3 kółka 120 mm (zwrotność i większa łatwość jazdy po nierównym terenie),
        - możliwość zmiany rozmiaru kółek,
        - 2 komplety kółek (zaczynać lepiej od 80 mm),
        - łożyska ABEC11 (wyższy numerek, to lepsze, można kupić jeszcze lepsze, ale oddzielnie),
        - nadspodziewanie dobry but.

Jak nie będzie Twojego rozmiaru tych, może być kolejny model PRO:
        allegro.pl/oferta/spokey-szybkie-rolki-shiffty-pro-3-4-duze-kola-38-8950974441?reco_id=6a1fc9f3-564d-11ea-80a2-246e96870598&sid=f8bddad5d737919e6c726c989b66bdbe96499e13bc806f55bd0c404f69ac7020

Od omawianego różni się (na niekorzyść) ceną, i butem, również na niekorzyść, bo tu but jest trochę wyższy (tak mi się widzi na zdjęciu). Można zadzwonić do sprzedawcy i zapytać o różnice.
        • cherry_lady007 Re: Rolki 23.02.20, 17:41
          A czy takie rolki nadają się dla początkujących? Tzn jeździć jako tako jeżdżę ale szału niestety nie ma... mam rolki z Decathlonu, ale one mają bardzo niewygodne buty, które zawsze mnie obcierają, a poza tym wydają mi się jakieś takie wolne. Nie chcę jeździć szybko, po prostu rekreacyjnie w wygodnych rolkach.
          • buldog2 Re: Rolki 23.02.20, 19:24
            Zdecydowanie tak i trudno o lepsze, musisz tylko zaczynać od kółek 80mm.
            But jest nadspodziewanie dobry i bardzo łatwo zgina się w kostce (a jak się nie zgina, to wyczuwalnie przeszkadza).
            Ja też nie chcę jeździć szybko, tylko wygodnie, dlatego te szybkie białe 4-kółkowe nie bardzo mi odpowiadają. Miałem podobnie długą szynę, pięć kółek 90mm i to było paskudne, nie dawało się łatwo skręcać, trochę jak na nartach.
            Tu są łożyska ABEC11, o wiele wiele lepsze, niż jakieś decathlonowe (myślę, że wyżej ABEC9 nic tam nie ma). Jeszcze lepsze łożyska możesz kupić np. na Allegro.
            Te drugie z Allegro mogą mieć ciut wygodniejszy but (termoformowalny), ale założysz grubą skarpetę i takie też nie będą uciskać. Trzeba pamiętać, że pianka nie oddycha. A jak się but "ułoży" i dopasuje do stopy, będzie OK. i bez skarpety.

Jak już poczujesz się trochę pewniej, przełóż trzy z czterech kółek do otworów, w których na zdjęciu są kółka 120mm. Będziesz miała rolki bardziej zwrotne i lepsze do jazdy po nierównym chodniku, nawet po kamieniach brukowych. Później stopniowo zmieniaj kółka na większe (możesz dokupić inne rozmiary - 90. 100, 110mm), może próbuj jeździć z rozpiętą górną klamrą. Duże kółka są dobre i dlatego, że łożyska mniej się brudzą (są wyżej i wpada mniej piasku itp.).

Jak już do tego dojdziesz, będziesz sama wiedziała, co Ci najbardziej odpowiada.

• cherry_lady007 Re: Rolki 23.02.20, 20:15
              Ok, a czy są dostępne takie rolki jak wyżej podałeś w linku ale już z tymi czterema mniejszymi kółkami? Żebym ich nie musiała dokupować i wymieniać
              • buldog2 Re: Rolki 23.02.20, 20:34
                Tak, już z tymi czterema mniejszymi kółkami.
                Dostajesz przykręcony komplet (razem 6 szt.) kółek 120 mm, i (w torebce) drugi komplet (8 szt.) kółek 80 mm z włożonymi łożyskami i klucze (raczej kiepskie). Mogę Ci ten drugi komplet kółek 80 mm sfotografować (tylko kłopot z kabelkiem do komputera, a inaczej nie próbowałem, nie chciało mi się).
              • buldog2 Re: Rolki 23.02.20, 20:40
                Znaczy dostajesz 2 komplety kółek - 80 i 120 mm. Przykręcone są te większe (120mm), samodzielnie musisz je odkręcić i przykręcić 80 mm. Chyba że (zanim kupisz!) dogadasz się ze sprzedawcą i on to zrobi za Ciebie. Wymiana jest bardzo łatwa, sprzedawca powinien się zgodzić.
            • monique76 Re: Rolki 23.02.20, 21:18
              Rolki z kółkami 120 polecasz dla początkującego? Hardcore.. to są rolki, które nie wybaczają błędów w ułożeniu nog.
              Nie polecam rolek z Decathlonu Lidla, aczkolwiek mogą córka brązowa medalistka mistrzostw Polski w speedslalom na rolkach zaczynała przygodę z rolkami od takich właśnie Decathlonowych.
              • buldog2 Re: Rolki 23.02.20, 22:00
                Ależ skąd! Przecież napisałem, że nie, żeby zaczynać od 80 mm. Polecam zakup tych rolek, ale w pudełku są dwa komplety kółek - 80 i 120 milimetrów, zaczynać trzeba od 80 mm. Wyżej napisałem:

"Jak już poczujesz się trochę pewniej, przełóż trzy z czterech kółek do otworów, w których na zdjęciu są kółka 120mm. Będziesz miała rolki bardziej zwrotne i lepsze do jazdy po nierównym chodniku, nawet po kamieniach brukowych. Później stopniowo zmieniaj kółka na większe (możesz dokupić inne rozmiary - 90. 100, 110mm), może próbuj jeździć z rozpiętą górną klamrą."

Znaczy polecałem nie tylko zaczynać od 80mm, ale też zwiększać wielkość kółek stopniowo - na 90, 100, 110 mm.

Pozdrowienia
                Janusz

• buldog2 Re: Rolki 23.02.20, 19:28
            Tak jak piszesz, typowe rolki z Decathlonu to tragedia. Znaczy takich nigdy nie zakładałem, ale widziałem i zakładałem podobne, i to wystarczy. I niewygodne, i jakby prawie stały w miejscu. Żadna przyjemność. A tu na odwrót.
    • alba27 Re: Rolki 23.02.20, 20:42
      Uwielbiam rolki. Od początku kwietnia do listopada jeżdżę jakieś 30km tygodniowo. Bardzo lubię, mam też blisko fajne trasy. Kiedyś jeździłam prawie codziennie i nigdy nie miałam takiej świetnej figury😉
      • buldog2 Re: Rolki 23.02.20, 21:03
        To myślę, że te by Ci się podobały, te duże kółka (i dobre łożyska), bardzo lekko jeżdżą po nierównym. Do tego lekkie, nawet przypominają sportowe. I figurka super.
        Mogłabyś filmik (przynajmniej zdjęcia) przysłać.
    • bei Re: Rolki 23.02.20, 21:09
      Zazdroszczę, kiedys dużo jeździłam, ale po wypadku mam problemy z błędnikiem.
      Mój mąż jeździ na takich dużych kołach- wyczynowych, biegowych, na czterech kołach-nie pamietam jaki rozmiar kół. Synowie tez korzystają z wyczynowych i takich do jazd ekstremalnych i oni maja wysokie buty, bo te męża przy jednych rolkach są b niskie, drugie trzymają kostkę, ale można cześć wypinać. By pojeździć -muszą jechać do Krakowa.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka