03.04.20, 13:01
Na pewno nie da się przewidzieć przyszłości, możemy gdybać, ale zróbmy to. Mi się wyklarowało coś takiego na ten moment: covid zostaje z nami, łapiemy odporność, niestety nie wszyscy. Po jakimś czasie (tu nawet nie obstawiam) szczepionka. Dla części społeczeństwa ekonomicznie tąpnięcie i nagła utrata źródeł utrzymania (jak efekty kryzysu lat 30.) a dla części nie tak odczuwalna (bardziej jak kryzys w 2006). Ogólny wzrost cen produktów podstawowego wyboru, ale też ogrom dóbr luksusowych używanych (nadal jednak nie dla wszystkich dostępnych). Tym razem dysponujemy - nie wiem jak to nazwać - naddatkiem? dóbr typu ubrania, buty, wyposażenie domowe, to wszystko nawet z drugiej ręki w jakiś sposób zabezpiecza nam przyszłość (nie biorę tu pod uwagę tematu jedzenia i leków) Moim zdaniem pojawi się handel wymienny oraz odżyją "zawody" typu cinkciarz, paser. Wszystkie najgorsze efekty zamknięcia w domach pomijam, nie chcę się dobijać, staram się sprowadzić tę wizję do podpunktów nienacechowanych emocjami. Plusy są również oczywiste dla wszystkich i nie trzeba ich wymieniać, bo co to za plusy gdy równoważą minusy. Podzielcie się proszę swoimi przemyśleniami i informacjami które macie.
Obserwuj wątek
   • dariawerbowy Re: Świat po 03.04.20, 13:10
    Wydaje mi się, że część produktów będzie dostępna "spod lady" lub w niższych cenach poprzez pośredników. Biorę też pod uwagę reglamentowanie towarów.
    • heca7 Re: Świat po 03.04.20, 13:12
     Co będzie dostępne spod lady?! Na razie przychodzą mi do głowy rękawiczki gumowe i maseczki. W Stokrotce stoją sobie spokojnie od kilku dni mydła antybakteryjne, pół litra za 9 zł.

     --
     Nie podchodź do byka od przodu; do konia od tyłu, a do idioty...w ogóle.
    • mika_p Re: Świat po 03.04.20, 13:13
     Ale znasz znaczenie tych słów?
     Cinkciarz to prywatny handlarz walutami.
     Paser to pośrednik w sprzedaży przedmiotów pochodzących z przestępstwa.

     --
     Jeśli uważasz, że twoja szklanka jest w połowie pusta, wlej jej zawartość do mniejszej szklanki i przestań marudzić.
     • dariawerbowy Re: Świat po 03.04.20, 13:17
      No, tak, obstawiam też handel walutą poza regularnym obiegiem. W przypadku pasera myślałam, że chodzi również o pośrednictwo w nielegalnym handlu, z takim znaczeniem się spotkałam. Jeśli tak nie jest, to wybaczcie.
      • bywszy Re: Świat po 03.04.20, 13:47
       dariawerbowy napisała:

       > No, tak, obstawiam też handel walutą poza regularnym obiegiem.

       A co to takiego? shock

       W przypadku walut wymienialnych i wolnego kursu nie ma czegoś takiego jak "obieg nieregularny".

       Cinkciarze w PRL istnieli dlatego, że legalny handel walutami nie istniał.
    • aerra Re: Świat po 03.04.20, 13:14
     Ale paser to nie pośrednik. Paser handluje kradzionym.

     --
     super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
     <*>
  • heca7 Re: Świat po 03.04.20, 13:10
   Eeee w cinkciarza i pasera to bym nie wierzyła. Zresztą paserzy są cały czas z tego co wiem. Bez względu na koniunkturę.
   Jednak na pewno będą tacy, którzy się na epidemii dorobią.
   pbs.twimg.com/media/ETB68CgWkAEe6wY.jpg
   --
   Nie podchodź do byka od przodu; do konia od tyłu, a do idioty...w ogóle.
  • bergamotka77 Re: Świat po 03.04.20, 13:13
   Duży kryzys był w 2008/2009 roku a nie w 2006.

   --
   bardoszka: Powinnam swoje 15-letnie dziecko upchnąć w jakimś oknie życia?

   morekac: Nie da rady, nie zmieści się. Gdyby się mieściło, byłoby zbyt wielu chętnych.
    • bergamotka77 Re: Świat po 03.04.20, 13:29
     A wlasnie nie, przyjmuje się, ze to był kryzys 2008/2009 roku, przynajmniej w Polsce. Poczytaj troche prasy ekonomicznej. Troche cię poniosło z ta rozpietoscia. W 2007 roku zaczynałam nowa fajna prace i nikt o kryzysie jeszcze nie wspominał.

     --
     bardoszka: Powinnam swoje 15-letnie dziecko upchnąć w jakimś oknie życia?

     morekac: Nie da rady, nie zmieści się. Gdyby się mieściło, byłoby zbyt wielu chętnych.
     • dariawerbowy Re: Świat po 03.04.20, 13:34
      Hmm, ja się posłużyłam danymi światowymi, opierając się na kryzysie w branży nieruchomości/zadłużaniu się USA. Nie muszę o tym czytać, już mam to za sobą smile oficjalnie kryzys trwał przez cały ten czas, w poszczególnych krajach był odczuwalny w różny sposób.
      • bergamotka77 Re: Świat po 03.04.20, 13:37
       bredzisz koleżanko na całej linii. Jeśli nie masz pojęcia kiedy był kryzys i kim jest paser to nie zaczynaj merytorycznej dyskusji. Poducz się a nie wspominaj rozmów z koleżanka.

       --
       bardoszka: Powinnam swoje 15-letnie dziecko upchnąć w jakimś oknie życia?

       morekac: Nie da rady, nie zmieści się. Gdyby się mieściło, byłoby zbyt wielu chętnych.
       • dariawerbowy Re: Świat po 03.04.20, 13:44
        Widzę moja pani, że jesteśmy na wykładzie, gdzie nie wolno się pomylić, ani podawać źródeł z życia? Kryzys oficjalnie zaczął się pod koniec 2006, a że różne źródła podają 2007 i 2008 nie jest chyba podstawą do dyskusji na forum ematek? A jeśli jest, potraktuj to sobie jako wątek shitstormowy, mnie to nie przeszkadza. Lepiej się wyładować tu nóż w domu.
        • smillla Re: Świat po 03.04.20, 14:10
         To na ematce jest normalne. Nie mają kreatywności, wyobraźni, umiejętności stworzenia teorii czy opisu, ale z upodobaniem zadziobują kogoś, kto to ma, poprzez czepianie się słówek, spychanie dyskusji na boczne i nudne tory (odpowiednie do osobowości autorek takich działań), tudzież wycieczki ad personam.
         Nie przejmować się i nie dyskutować.
    • trillian Re: Świat po 03.04.20, 13:33
     dariawerbowy napisała:

     > Kryzys zaczął się dokładnie w 2006 roku i trwał do 2009, jeśli już podajemy dok
     > ładnie.

     Lehman to 2008     --
     ex coronawirus
   • matacznik Re: Świat po 03.04.20, 13:36
    wuthering.heights napisał(a):

    > Widzę szanse na wprowadzenie UBI.
    >
    Czy jest możliwa taka sytuacja, w której nie będziesz upatrywać szansy na wprowadzenie UBI?
    Oraz: moim zdaniem ew. UBI będzie wypłacane w czerwonych punktach (vide "Limes inferior" Zajdla). I to może nawet będą lokalne waluty, ale wtedy towary pełnowartościowe będą do nabycia tylko za punkty zielone i żółte, które będą jakąś formą kryptowalut, albo walutą stabilnego państwa bez UBI i wtedy pensje specjalistów będą denominowane (lub zgoła wypłacane) właśnie w tych walutach. W skrócie: wróci rzeczywistość złotówek i dolarów z lat osiemdziesiątych.
    • wuthering.heights Re: Świat po 03.04.20, 13:54
     matacznik napisał:

     > wuthering.heights napisał(a):
     >
     > > Widzę szanse na wprowadzenie UBI.
     > >
     > Czy jest możliwa taka sytuacja, w której nie będziesz upatrywać szansy na wprow
     > adzenie UBI?

     ??
     • matacznik Re: Świat po 03.04.20, 14:05
      wuthering.heights napisał(a):

      > ??
      >
      Mam wrażenie, że zwolennikom UBI każda sytuacja kojarzy się z jednym: "tak, to teraz, to ten moment dziejowy, wreszcie wprowadzą UBI".
     • fantomowy_bol_mozgu Re: Świat po 03.04.20, 14:07
      O tak, książka jest fenomenalna! Może nie licząc zakończenia wink facet był bardzo blisko tego, w jaki sposób dochód podstawowy moglby zostać wprowadzony i jakie będą tego skutki. A pisał to bodaj w 79 roku.
   • dariawerbowy Re: Świat po 03.04.20, 13:28
    Jak ktoś mi wcześniej zwrócił uwagę, paser sprzedaje kradziony towar, natomiast ja żyłam w przeświadczenie, że również pośredniczy w handlu towarami reglamentowanym oraz powszechnie niedostępnymi. Z takim znaczeniem się spotkałam, a nie wiedziałam, że niepoprawnym.
    • heca7 Re: Świat po 03.04.20, 13:31
     Jest jeszcze spekulant. Ale chyba nie o niego ci chodziło.

     --
     Nie podchodź do byka od przodu; do konia od tyłu, a do idioty...w ogóle.
      • milka_milka Re: Świat po 03.04.20, 15:16
       Ale pośrednik nie jest czymś negatywnym.

       --
       Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
   • dariawerbowy Re: Świat po 03.04.20, 13:31
    W okolicach roku 2006 było ogromne rozwarstwienie społeczne w Polsce, pamiętam jak rozmawiałyśmy z koleżanką, że jeśli to będzie postępowało, to zaczną się zamieszki. I jakoś w tym czasie pojawiły się lub też stały się w Polsce powszechne sieci hipermarketów typu Lidl, gdzie można było kupić tanio towary dotychczas niedostępne dla biedniejszych. Swego rodzaju kopie towarów dla bogatszych. A i tak dobre jakościowo. I jakoś się to rozeszło po kościach, teraz też staram się myśleć, że jakieś rozwiązanie się pojawi. Jakie? Nie mam pojęcia.
    • gryfna-frelka Re: Świat po 03.04.20, 23:17
     Czy moglabys wytlumaczyc jakiego typu towary sa w Lidlu tansze a nie byly dostepne poprzednio biendiejszym ludziom z powodu ceny? Pytam bo nie mieszkam w Polsce od dosc dawna i ominely mnie te zmiany.
  • trillian Re: Świat po 03.04.20, 13:35
   Wiele rzeczy się przerzuci do internetu, wiele rzeczy których kiedyś niedało się inaczej niż osobiście teraz wystarczy wysłać skanem. Mogłoby to zostać.


   --
   ex coronawirus
  • bialeem Re: Świat po 03.04.20, 13:39
   Kryzys będzie gorszy niż ten 08-09 bo dotyka w sposób długotrwały zdecydowanie większej części gospodarki. To już nie kwestia banków, nieruchomości i giełd, a kwestia gwałtownego spadku popytu i podaży z przyczyn zewnętrznych. Nie ma na to scenariusza. Nikt nie wie co się stanie. Do tego wcześniej ten kryzys dotyczył w sporej mierze osób na wyższych stanowiskach, a teraz dotyczy po prostu calutkich gałęzi rynku i to się rozniesie.

   Moim zdaniem zachorowania będą występowały falami po poluźnieniach restrykcji. Wprowadzą testy na przeciwciała i gospodarka powoli będzie się podnosiła dzięki ludziom odpornym, ale to potrwa kilka lat.
  • asia_i_p Re: Świat po 03.04.20, 13:47
   Przebudowanie wszystkich wzorców umów i pakietów ubezpieczeniowych. W optymistycznej wersji w ten sposób, żeby obciążenia w razie czego nie spoczywały tylko na jednej stronie i pozwoliły przetrwać oby stronom.

   Załatwianie spraw urzędowych elektronicznie - kiedy ludzie zobaczyli, że się tak da, to już sobie tego tak łatwo nie dadzą odebrać.

   --
   The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
   • bialeem Re: Świat po 03.04.20, 13:53
    Też jestem ciekawa tych plusów. U mnie jedyny jest taki, że zespół z którym pracuje jest jakoś tak bardziej zgrany... ale to jest jakieś maleństwo w porównaniu z resztą.
   • ichi51e Re: Świat po 03.04.20, 14:03
    Zobacz w watku obok - bogaci zrozumieja ze nie ma co tak gonic za piniadzem. Slow lajf i docenianie wiatru znad zatoki...

    --
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
    • joxanna1 Re: Świat po 03.04.20, 14:57
     No, faktycznie slow life, kiedy nie wiem, czy nie stracę pracy. Super wiatr znad morza, kiedy dookoła rośnie bezrobocie i bieda. Nie wiem też czemu to dla mnie jest plus, że jacyś bogaci coś zrozumiejąsmile

     W każdym razie ja myślę, że faktyczne zmiany społeczne, mentalne nie dzieją się rewolucyjnie. sam wybuch, trauma nie wystarczy. Jak szybko zapomnieliśmy o Pokoleniu JPII?
     Musi narastać ferment, który przebije się być może w czasie jakiejś rewolucji. Teraz ten ferment narasta z dwóch kierunków - antyliberalny i proklimatyczny. Czy któraś z tych zmian przebije się i wpłynie na nasze myślenie, decyzje i wybory? Nie wiem.

     Jest jeszcze możliwość zmian bardziej rewolucyjnych, ale po prostu wprowadzonych przemocą, nie mentalnością - tak, tu wierzę, że może być większa inwigilacja. Tak jak po wojnach z terroryzmem zostały np ograniczenia na lotniskach.

     W każdym razie w ten slow life nie wierzę. Jak tylko się skończy kwarantanna wszyscy rzucą się pilnować pracy, albo szukać nowej, "bogaci" będą odbudowywać swoje biznesy i raczej nie widzę tu miejsca na slow life w tym roku.
     • sumire Re: Świat po 03.04.20, 16:21
      Ano.
      Z moich obserwacji slow life'em cieszą się głównie ci, którzy i tak siedzą w domu, jak na ironię.

      Ja się spodziewam rozkwitu śmieciówek, pracy na czarno, darmowych nadgodzin, łamania KP - generalnie mam ponure wrażenie, że rynek pracy stanie się brutalny, zwłaszcza dla tych w branżach najbardziej dotkniętych przez pandemię. Zaczęło normalnieć i cofniemy się do czasów, gdy wyzysk był przejawem sprytu i zaradności.
   • milamala Re: Świat po 03.04.20, 15:05
    anika772 napisała:

    > No jak to? Wszyscy zwolnimy, będziemy sprzątać domki, sadzić roślinki i cieszyć
    > się ogrodemsmile W końcu będzie normalnie!

    Juz sie tak o siebie nie boj. Jestes dorosla, poradzisz sobie.
  • zasiedziala Re: Świat po 03.04.20, 15:12
   Sądząc po zapachach, jakie wlatują mi codziennie do mieszkania, jednym z bardziej intratnych zawodów będzie handlarz narkotykami. Ewentualnie terapeuta uzależnień, ale coś mi się wydaje, że terapie wyjdą z mody w nowym świecie, a yolo zostanie.

   --
   Nienawiść szkodzi dzieciom i innym żyjątkom
   • bi_scotti Re: Świat po 03.04.20, 17:20
    Ok, no to biore na siebie role positive, naïve optimist smile Ktos musi, eh tongue_out
    1. Dzieci i mlodziez docenia life without devices - gdy juz wreszcie bedzie mozna, odrzuca laptops/phones/chromebooks etc. i wroca na boiska, do lasow, do parkow, beda sie domagac rajdow, splywow, lazenia po gorach i jezdzenia na rowerach.
    2. Wszyscy docenimy seniors. Docenimy ich presence, experience, stories, nawet ich upor i "bycie charakternym" - docenimy babcie i dziadkow, bedziemy chcieli na szybko pospisywac wszystko, co pamietaja z ich mlodosci … zeby pamiec nie zniknela …
    3. Docenimy czyste powietrze, czysta wode - bedziemy bardziej/mocniej press and push wszystkich politykow zeby utrzymac "niechcacy" oczyszczony environment, zeby o niego bardziej swiadomie dbac … no zeby te ryby wciaz plywala w Venice Canals wink
    4. Bedziemy lepsi w utrzymywaniu contacts ze wszystkimi znajomymi & relatives - nie tylko "przy okazji" ale ot tak, bo wspieramy sie (wspieralismy) w czasie Covid-19 wiec to ma swoja wartosc.
    5. Zrewidujemy pojecia "dobry zawod" - mlodzi zaczna szukac nowych opcji, nowych professions, ktore beda bardziej stable w przypadku kolejnego dramatu na podobna do obecnej skali.
    To tyle na chwile. Wsiadam na mojego pink unicorn, zobaczymy dokad mnie jeszcze poniesie big_grin Cheers.

    --
    "There is a crack in everything, that's how the light gets in"
    Leonard Cohen
   • snakelilith Re: Świat po 03.04.20, 21:08
    E tam handlarz, jak wszystko, pardon my french, doopnie, to sama zacznę hodować zioło na balkonie. Balkon słoneczny, a ocieplenie klimatu pomoże. Przypuszczam, że wiele osób tak zrobi i nawet yolo stanieje. big_grin

    --
    http://s19.rimg.info/465add77b59cebdc25f7ad6c03cc2f4a.gif
  • mia_mia Re: Świat po 03.04.20, 17:36
   Jak zawsze w takich sytuacjach bogaci się wzbogacą, biedni zubożeją, wzrośnie przestępczość, tłuste koty utyją. Gratis tym razem dostaniemy taki, że pożegnamy się z demokracją, która już od dawna ledwo zipie, ludzie wyjdą na ulice i poleje się krew, bo głodni nie myślą racjonalnie.
   • petronella Re: Świat po 03.04.20, 17:59
    Zgadzam sie w stu procentach. Plus w zad dostanie tzw. klasa srednia/ aspirujacy do niej. Ogolnie dobrze nie będzie, wzrosnia podejrzliwosc i zawisc. Glupie gadki o wirusie zbawiajacym zagoniona ludzkosc radze sobie wiadomo gdzie wsadzic. Przy okazji glupota niektorych wylazi co takie pierdy o blogostawionym wirusie sadzi.
  • lena.113 Re: Świat po 03.04.20, 18:37
   Zmiany beda;
   1/rynek pracowników się skończył na 2 lub 3 lata lub dłużej
   Praca będzie dobrem ,pracownik oddany i lojalny...
   2/płace się zmniejsza, będzie większa konkurencja na rynku pracy,nie będzie nacisków na premie i podwyżki
   3/psycholog,psychoterapeuta to zawód przyszłości...mnóstwo ludzi z traumą, lekami
   4/mniej zapału do zakładania DG,teraz widać jakie to ryzyko,nieprzewidywalnosc i stres i koszty...
   5/większa dbałość o dom,mieszkanie, dużo czasu teraz spędzamy w nich
   6/ ludzie zwolnią,dobry samochód-cóż to za plus,jak niepotrzebny w tych czasach...drogie buty,ciuchy ,...Po co ...w takich czasach liczę się oszczędności, poduszka finansowa, zapasy rzeczy praktycznych
   7/zaczniemy b dbać o zdrowie...wolniej,mniej,zdrowiej
   P

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka