Dodaj do ulubionych

Covid19 - Model szwedzki

09.07.20, 00:44
Eksperyment: pozytywna grupa kontrolna dla reszty swiata:

czyli ekonomicznie nie zyskali nic, a zycie ludzkie stracone...


Tekst linku


Sweden Has Become the World’s Cautionary Tale
"Not only have thousands more people died than in neighboring countries that imposed lockdowns, but Sweden’s economy has fared little better.

“They literally gained nothing,” said Jacob F. Kirkegaard, a senior fellow at the Peterson Institute for International Economics in Washington. “It’s a self-inflicted wound, and they have no economic gains.”"

"Per million people, Sweden has suffered 40 percent more deaths than the United States, 12 times more than Norway, seven times more than Finland and six times more than Denmark."

"Sweden’s central bank expects its economy to contract by 4.5 percent this year, a revision from a previously expected gain of 1.3 percent. The unemployment rate jumped to 9 percent in May from 7.1 percent in March. “The overall damage to the economy means the recovery will be protracted, with unemployment remaining elevated,” Oxford Economics concluded in a recent research note."
Obserwuj wątek
  • erzulie Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 01:42
   Dodając jeszcze zaczynające się pojawiać głosy, że przejście choroby nie daje długotrwałej odporności, to tylko odmłodzili sobie społeczeństwo, jak powiedział jeden polski tuz intelektu.
   • bi_scotti Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 02:30
    Mam tzw. mixed feelings.
    Bo z jednej strony, dla takich jak my, ktorzy uczciwie sie pozamykali, zyja od marca z mnostwem limitations i poddali sie roznym mniej-lub-bardziej sensownym restrictions, jest to jakos tam podnoszace na duchu, ze wszystkie te sacrifices mialy sens (w kontrascie do sytuacji w Szwecji). Ale z drugiej, jak wspomnialam w innym watku, jestem przekonana, ze na az tak definitywne podsumowania jest jeszcze mocno za wczesnie. Tak po mojemu to jeszcze duzo sie moze zdarzyc here & there, jeszcze wiele decyzji zycie zweryfikuje, jeszcze jestesmy w "oku cyklonu".
    Ja wiem, ze chcialoby sie wiedziec juz i podsumowac juz, co mialo sens, jak nalezalo postapic, kto wygral, kto przegral walke z Covid-19 etc. Ale, moim zdaniem, wciaz musimy byc cierpliwi, powoli zbierac observations & reflections zeby kiedys tam w przyszlosci ( … za rok, moze dwa …) pokusic sie o truly reliable, comprehensive podsumowanie doswiadczenia pt. "Response to Covid-19". Mam bardzo osobista nadzieje, ze dozyje w dobrym zdrowiu do czasow, w ktorych Covid-19 bedzie juz tylko historia, o ktorej students beda czytac jak my czytalismy o hiszpance ... Cheers.
    • h_albicilla Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 07:36
     Też uważam, że jest grubo za wcześnie na takie wygrał/przegrał bo koronawirus wcale się jeszcze nie skończył.

     UE przewiduje, że Swecja będzie jednym z krajów o najmniejszym spadku PKB w tym roku. Podobnie jak Polska zresztą. next.gazeta.pl/next/7,168930,26107226,bruksela-tnie-prognozy-pkb-dla-unii-polska-krajem-o-najlagodniejszej.html

     Przypominam, że Polska też aż tak bardzo się nie zamknęła i relatywnie szybko zaczęła wszystko otwierać. Poza bzdurnymi decyzjami jak zakaz wstępu do lasu, bardzo wielu ludzi normalnie pracowało i żyło (ja jestem tego przykładem, w domu bynajmniej nie siedziałam).

     A teraz w Polsce mamy model szwedzki już od ponad miesiąca.
  • runny.babbit Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 08:07
   Pogadamy kiedy po latach podliczymy łącznie wszystkich zmarłych,także tych którzy umarli z powodu zamknięcia służby zdrowia, plus takie drobiazgi jak stan psychiczny społeczeństwa, gospodarki....póki co są to tylko prognozy
   • erzulie Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 08:12
    No nie wiem, ja tam bym jednak wolała mieć jeszcze te kilka lat życia, niż odpaść na samym początku. Z punktu widzenia statystyki może to nie ma wielkiego znaczenia, ale z ludzkiego już tak.
     • erzulie Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 09:16
      Jednak statystyki śmiertelności na COVID w Szwecji nie pozostawiają złudzeń, że to nie ma znaczenia. Wątpię, by aż o tyle wzrosła śmiertelność na inne choroby, o ile wyższa jest śmiertelność na COVID w Szwecji w stosunku domsąsiednich krajów.
      • runny.babbit Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 10:05
       Rozmawiajmy i tym co jest, a nie o tym co by było gdyby. W Polsce już realizujemy wariant szwedzki, poczytaj ile oddziałów dla chorych na covid stoi niewykorzystanych, gdy cała reszta pacjentów czeka w coraz dłuższych kolejkach.
       • sniyg Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 11:14
        runny.babbit napisał(a):

        > Rozmawiajmy i tym co jest, a nie o tym co by było gdyby. W Polsce
        >
        Czyli ona twoim zadaniem nie pisze o tym co jest? Jesteś kolejnym dołownikiem, który nie potrafi pogodzić się z tym że gdzieś w jakimś kraju podjęto decyzję z konkretnymi skutkami dla życia ludzkiego o ile ten kraj to nie Polska? Uparcie porównujesz Szwecję do Polski, choć sensowniej jest porównywać ją do jej sąsiadów. To jakieś zawody polsko szwedzkie? Czy odruch że gdy gdzieś jest źle musisz udowadniać że w Polsce jeszcze gorzej?
      • nikki30 Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 11:08
       >Jesli nie bedzie izolacji to bedzie jak w Brazyli

       Masz w Polsce Brazylię po wiecach wyborczych? Od 1,5 miesiąca na wiecach wyborczych spotykają się setki tysięcy ludzi , bez zachowania dystansu, bez masek i nadal krzywa zachorowań i zgonów jest na niższym poziomie niż w maju.
       Nie wiem dlaczego Polscy są, aż tak odpornismile
        • nikki30 Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 15:33
         Myślę, że tak jeśli faktycznie największy problem jest w favelach? I mamy bezpłatną opiekę zdrowotną i jednak dość regularnie leczymy choroby współistniejące.
         Jeden z wirusologów mi powiedział, że paradoksalnie to częste chodzenie naszych babć i dziadków do lekarza ratuje im teraz życie, bo akurat u staruszków większość chorób współistniejących jest pod kontrolą, a to wystarczy, aby po wczesnym rozpoznaniu wyjść z Covid obronną ręką.
    • memphis90 Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 15:50
     >No nie wiem, ja tam bym jednak wolała >mieć jeszcze te kilka lat życia, niż odpaść >na samym początku
     Powiedz to noworodkom np z wadą nerek czy serca, które od marca są pozbawione diagnostyki "bo COVID". Dla nich "odpaść na samym początku" nabiera ZUPELNIE innego znaczenia.
  • h_albicilla Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 08:54
   Miałam zamiar przeczytac całość, ale sobie darowałam. Jak ktoś jest 'senior fellow' i nie rozumie, że jest grubo za wcześnie na takie kategoryczne opinie, to znaczy, że nie wziął wszystkich czynników do swojej analizy więc nie warto tracić na to czasu.
  • agnieszka_kak Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 09:17
   Jestem wielka zwolenniczka modelu szwedzkiego, bo nie wpadli w depresje, zachowuja sie spokojnie, nie rzucaja wszedzie memow o papierze toaletowym ani postow na facebooku porownujacych noszenie maseczki do noszenia bielizny. Za wczesnie by porownywac jak zachowuje sie gospodarka.
   Ale za to w Szwecji nie zamykano szpitali, ludzie nie umierali w odosobnieniu (nie tylko na covid, w Polsce 30 tys osob zmarlo na rozne choroby bez mozliwosci kontaktow z bliskimi), dzieci rodzily sie w towarzystwie ojcow, dzieci i mlodziez mieli zapewniona opieke, nikt nie zamykal w 4 scianach ofiar przemocy domowej.
   Tak, wiele osob zmarlo. Jestemy smiertelni.
   • hanusinamama Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 09:21
    Przypominam, ze u nas Covid nie wygasł. Codziennie zbiera żniwo też wśród ofiar śmiertlenych...zobaczymy za 2-3 lata czy ofiar nie bedzie porównywalna ilość...na COVID> Bo na inne choroby u nas moze być wiecej. jest tez standard zycia. MOja sasiadka w maju miała mieć operacje zaćmy (czekała rok, odłozone na grudzien, jeżeli w grudniu bedzie znowu wzrost zachorowan znowu jej odłożą).
   • erzulie Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 09:49
    Nie no jasne, niech babcia zemrze, ważne by odbył się poród rodzinny. W Szwecji może nie ma memów o papierze, ale jednak społeczeństwo jest podzielone i część ma sporego wku....wa na taka politykę odnośnie pandemii. Dopiero były artykuły o tym, ze głównemu epidemiologowi groźono śmiercią.
    • h_albicilla Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 09:56
     A ktoś pytał tych staruszków w domach starców co sądzą na temat swojej wcześniejszej śmierci? Anonimowo najlepiej żeby mogli powiedzieć prawdę.

     Jeśli miałbym siedzieć w jakimś domu starców, z demencją czy inną chorobą pozbawiającą samodzielności to wolałbym wcześniej umrzeć bo takie życie mnie nie interesuje. Naprawdę bym się ucieszyła gdyby mnie taki koronawirus dopadł i uwolnił
     • erzulie Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 11:40
      OJP a pytałaś tych chorych na raka czy chcą być leczeni? Bo może woleliby szybciej umrzec niż żyć w bólu i strachu, bez sił, przechodzić operacje, chemioterapię itp, by finalnie i tak w wielu przypadkach umrzeć? Poza tym na covida umierają nie tylko starcy z demencją. A ty o swoim życiu i jego końcu możesz decydować jak tylko masz ochotę, ale od życia innych się odczep
        • h_albicilla Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 14:41
         Może woleliby, a może nie woleliby? Jesli nikt ich nie zapytal, to skąd ty niby możesz wiedzieć co oni by woleli?

         Przypisujesz wszystkim swoje wyobrażenia i oburzasz się, że inni ludzie śmieją mieć inne zdanie na temat życia i śmierci.
          • memphis90 Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 16:00
           >No już cię pytałam, czy pacjentów >rakowych ktoś pytał czy chcą >umrzeć czy nie
           Oczywoscie, że tak. Leczenie wymaga zgody pacjenta. Zawsze. Może on zgody nie udzielić i poprzestać na leczeniu paliatywnym.

           >Może by woleli
           Owszem. Niektórzy wolą.
           • erzulie Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 16:09
            No wiec w czym problem? Przypominam, ze jedna tu zakładała, ze być może staruszkowie woleliby umrzeć i nie trzeba się przejmować, ze zejdą na koronawirusa. Wiec skoro pacjenci rakowi woleliby umrzeć, to dlaczego się przejmować, ze nie ma leczenia onkologicznego?
          • rosapulchra-0 Re: Covid19 - Model szwedzki 10.07.20, 07:16
           erzulie napisała:

           > No już cię pytałam, czy pacjentów rakowych ktoś pytał czy chcą umrzeć czy nie?
           > Może by woleli, a ty przypisujesz wszystkim swoje wyobrażenia.

           Pytają. Jeśli pacjent rakowy nie chce leczenia bądź ratowania życia w bezpośrednim jego zagrożeniu, to podpisuje stosowne przygotowane oświadczenie.
           Dodam, że wiekowi i mający choroby współistniejące choroby na ogół nie podlegają leczeniu rakowemu. Często jest to po prostu leczenie bólu.
      • agnieszka_kak Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 14:12
       Ale przeciez o to miedzy innymi chodzi, ze z powodu koronahisterii ludzie nie mieli wyboru jak chca zyc. Ograniczenia poszly tak daleko, ze musieli byc zamknieci w 4 scianach, bez dostepu do lekarzy (chyba ze objawy covid, a i z tym bylo ciezko). Chorzy na przewlekle choroby nie mogli sobie wybrac, jak chca byc leczeni, bo nie byli leczeni.
       Osoby czekajace na operacje kolana nie mogly sobie zdecydowac, do ktorego szpitala isc, bo planowe zabiegi prawie wszedzie odwolano.
       Chorzy w domach opieki bez wiedzy i zgody byli ewakuowani z jednego miejsca do drugiego.
      • memphis90 Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 15:58
       >Bo może woleliby szybciej umrzec >niż żyć w bólu i strachu
       Na jakiej podstawie twierdzisz, że UMIERANIE na chorobę nowotworową bez wsparcia nowoczesnej medycyny (nie mówię tu nawet o próbie leczeni, mówię o czystym paliatywie) odbywa się BEZ BÓLU I STRACHU?
    • agnieszka_kak Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 11:34
     Tak, to wazne zeby byl porod rodzinny, zeby bylo mniej przemocy domowej ( w tym gwaltow na kobietach i dzieciach), zeby male dzieci byly w szpitalu z rodzicami (przypominam, ze w Polsce nawet to zostalo czesto uniemozliwione). Wazne jest, by ludzie mogli sie zglosic do szpitala nie tylko z "goraczka i dusznosciami", ale tez z planowanymi operacjami kolana.

     Wiele starszych osob zmarlo na covid. Wielu z nich zmarloby w ciagu ostatnich kilku miesiecy nawet gdyby covidu nie bylo. I tak, zdaje sobie sprawe, ze to moglabym byc ja, ktos z mojej rodziny, moj maz (raczej nie dziecko, bo przypadkow smierci malego dziecka bylo raptem 2 na swiecie). Akceptuje zycia i akceptuje to, ze kiedys sie konczy.
     Tak samo mozemy wpasc pod samochod. Czy to znaczy, ze mam wszystkim zakazac jezdzic samochodami??
     • erzulie Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 11:44
      To może znieśmy wszelkie ograniczenia prędkości na drogach, w ogóle cały kodeks drogowy, bo przecież i tak można umrzeć w wypadku samochodowym.
      Wybrałabym poród rodzinny czy kilka lat życia więcej dla swojego dziecka?
      To, co piszesz jest podle. Ten staruszek i tak by prędzej czy później umarł, ważne ze chłop był przy porodzie.
      • chicarica Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 15:01
       Nie wiem czy ty sobie zdajesz sprawę z tego o jakich staruszkach tu mowa. Mowa o staruszkach w leczeniu paliatywnym z powodu innych chorób, kołyszących się już nad grobem, u których leczenie respiratorem jest praktycznie niemożliwe z powodu tego, że od jakiegoś tam wieku wyjście z respiratora ma praktycznie zerową szansę powodzenia ze względu na już zwiotczałe mięśnie. Są to ludzie którzy nie pożyliby już 5 czy 10 lat, tylko mowa była raczej o paru tygodniach czy w najlepszych przypadkach miesiącach. Takich ludzi zmiótł covid. Oczywiście są też i inne przypadki, na ile natomiast pomógłby im fakt, że Sven i Johan nie mogliby zrobić normalnie zakupów czy chodzić do pracy, nikt nie wie. W ocenie FHM - nie pomógłby.
       • erzulie Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 15:43
        Kurczę, na całym świecie umierają ludzie w rożnym wieku i w rożnym stanie zdrowia, tylko w Szwecji wymiótł niemal wyłącznie paliatywnych. Może jednak dobrym wyjściem byłoby porównanie do krajów sąsiednich o podobnym poziomie życia i demografii?
        • snakelilith Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 16:13
         erzulie napisała:

         > Kurczę, na całym świecie umierają ludzie w rożnym wieku i w rożnym stanie zdrow
         > ia, tylko w Szwecji wymiótł niemal wyłącznie paliatywnych.

         Ale o czym ty piszesz? Median wieku ofiar korony np. w Niemczech wynosi 82 lata. Wszyscy mieli do tego poważne choroby towarzyszące. I jak mi wiadomo, podobnie jest we większości europejskich krajów. Więc co mają oznaczać histerie pt "na całym świecie umierają ludzie w różnym wieku"?
         • erzulie Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 16:29
          A wiemy jeszcze czym jest mediana? Tu są dane z Nowego Jorku, bo nie jest łatwo znaleźć światowe dane dotyczące wieku

          22,4% to ludzie w wieku 45-65. Mało?

          www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-age-sex-demographics/
          • snakelilith Re: Covid19 - Model szwedzki 10.07.20, 00:06
           erzulie napisała:

           > A wiemy jeszcze czym jest mediana? Tu są dane z Nowego Jorku, bo nie jest łatwo
           > znaleźć światowe dane dotyczące wieku
           >

           A co mnie obchodzą dane z kraju trzeciego świata, gdzie ludzie nie mają podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego? Dane europejskie pokazują, że europejskie ofiary są w bardzo podeszłym wieku. Tak było w Niemczech i tak było też we Włoszech. Dlaczego więc twierdzisz, że w Szwecji jest inaczej?
      • memphis90 Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 16:03
       >Ten staruszek i tak by prędzej czy >później umarł, ważne ze chłop był >przy porodzie.
       1. Ja też mogę umrzeć przy porodzie.
       2. Kiedy ostatnio zdarzył się jakow poród na oddziale geriatrycznym?
     • manon.lescaut4 Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 14:19
      raczej nie dziecko, bo przypadkow
      > smierci malego dziecka bylo 2 na świecie

      A skąd te informacje? Było dużo więcej, w samym UK chociażby wiec nie wiem skąd te dane „światowe”.
      Były przypadki śmierci noworodków, niemowlaków, kilkulatkow, niekoniecznie „ z chorobami towarzyszącymi”.
      • erzulie Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 14:38
       Tak, na pewno nie była to taka skala jak u starszych ludzi, ale przecież były już artykuły o tym, ze układ odpornościowy dzieci zbyt mocno reaguje na wirusa, przez co pojawiają się poważne objawy prowadzące do śmierci. Na pewno na dwóch dzieciakach tego nie zaobserwowali
       • snakelilith Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 16:22
        erzulie napisała:

        > Tak, na pewno nie była to taka skala jak u starszych ludzi, ale przecież były j
        > uż artykuły o tym, ze układ odpornościowy dzieci zbyt mocno reaguje na wirusa,
        > przez co pojawiają się poważne objawy prowadzące do śmierci. Na pewno na dwóch
        > dzieciakach tego nie zaobserwowali

        To podaj może te statystyki. Ile dokładnie było tych ofiar wśród dzieci w Europie? Jak podają niemieckie statystyki, ofiar śmiertelnych korony wśród dzieci poniżej 9 lat była w De jedna, w przedziale wiekowym 10-19 tylko dwie. Jedno dziecko i 2 nastolatki, na ponad 9 tys. śmiertelnych ofiar.
        • wapaha Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 18:34
         3 czerwca zmarł Kobe Manjares- uważany za najmłodszego ozdrowieńca covid. W 5 dobie życie testy wykazały c19, niecały miesiąc po uznaniu za zdrowego chłopczyk zmarł..

         Ile dokładnie było tych ofiar wśród dzieci w Europie?
         Europejski zespół badawczy przeanalizował przebieg choroby u 582 nieletnich pacjentów w wieku od 3 do 18 lat, którzy byli leczeni w 82 zakładach opieki zdrowotnej w całej Europie. U wszystkich młodych pacjentów stwierdzono obecność koronawirusa. Czterech z nich zmarło, przy czym dwoje cierpiało już na choroby przewlekłe.
      • ritual2019 Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 15:02
       manon.lescaut4 napisał(a):

       > raczej nie dziecko, bo przypadkow
       > > smierci malego dziecka bylo 2 na świecie
       >
       > A skąd te informacje? Było dużo więcej, w samym UK chociażby

       Nie bylo duzo wiecej w samym UK chociazby, bo w uk zmarlo 5 dzieci pozytywnych covid19.
       71 zdiagnozowano. Jednak covid19 u dzieci jest nadal rzadkoscia zwlaszcza jesli chodzi o bardziej agresywne symptomy.
       • myelegans Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 19:48
        Agneszka, to prawda, infekcje Covid u dzieci sa bardzo rzadkie i najczesciej maja lagodny przebieg. Ale sytuacja jest bardziej skomplikowana bo u wielu dzieci pojawia sie wielosystemowe zapalenie objawiajace sie jak choroba Kawasaki, albo toxic shock syndrom, ktore moze doprowadzic do zatorow i aneuryzmu serca.
        Czego jeszcze nie wiemy, to na jaka skale, bo dzieci do szkoly nie chodzily, i byly chronione kontaktowo, przy otwarciu szkol, zwlaszcza bez ograniczen, skala zjawiska moze sie powiekszyc, tego tez nie wiemy.
        www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/children/mis-c.html
        www.uptodate.com/contents/coronavirus-disease-2019-covid-19-multisystem-inflammatory-syndrome-in-children
        pocieszajace jest, ze kilka malych badan sugeruje, ze infekcja idzie droga dorosli -->dzieci, rzadziej dzieci - dzieci, albo dzieci - dorosli,.
        Tekst linku

        In this issue of Pediatrics, Posfay-Barbe and colleagues report on the dynamics of
        COVID-19 within families of children with reverse-transcription polymerase chain reaction (RTPCR)-confirmed SARS-CoV-2 infection in Geneva, Switzerland.
        6
        From March 10 – April 10,
        2020, all children <16 years of age diagnosed at Geneva University Hospital (N=40) underwent
        contact tracing to identify infected household contacts (HHC). Of 39 evaluable households, in
        only three (8%) was a child the suspected index case, with symptom onset preceding illness in
        adult HHCs. In all other households, the child developed symptoms after or concurrent with
        adult HHCs, suggesting that the child was not the source of infection, and that children most
        frequently acquire COVID-19 from adults, rather than transmitting it to them.
        These findings are consistent with other recently published household contact
        investigations in China. Of 68 children with confirmed COVID-19 admitted to Qingdao
        Women's and Children's Hospital from January 20 – February 27, 2020, and with complete
        epidemiological data, 65 (95.59%) cases were HHCs of previously infected adults.7
        Of 10
        Downloaded from www.aappublications.org/news by guest on July 9, 2020
        Pre-publication Release
        ©2020 American Academy of Pediatrics
        children hospitalized outside Wuhan, China, in only one was there possible child to adult
        transmission, based on symptom chronology.8 Similarly, transmission of SARS-CoV-2 by
        children outside household settings seems uncommon, although information is limited. In an
        intriguing study from France, a nine year-old boy with respiratory symptoms associated with
        picornavirus, influenza A, and SARS-CoV-2 coinfection was found to have exposed over 80
        classmates at three schools; no secondary contacts became infected, despite numerous influenza
        infections within the schools, suggesting an environment conducive to respiratory virus
        transmission.
        9 In New South Wales, Australia, nine students and nine staff infected with SARSCoV-2 across 15 schools had close contact with a total of 735 students and 128 staff.10 Only two
        secondary infections were identified, none in adult staff; one student in primary school was
        potentially infected by a staff member, and one student in high school was potentially infected
        via exposure to two infected schoolmates.
        Based on these data, SARS-CoV-2 transmission in schools may be less important in
        community transmission than initially feared.
    • chicarica Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 13:14
     Na obecnej sytuacji pewne grupy usiłują zbić kapitał polityczny. Co ciekawe, są to jednocześnie te same grupy, które mają skłonności do grożenia śmiercią.
     Będę niedługo w Karlskronie, rzucę znów okiem czy już pompują te pontony i płyną do jarozbawskiej Polski.
     • erzulie Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 13:27
      Moja znajoma jest radiologiem, żadne badania i terapie rakowe nie były odwołane. Jedyna różnica polegała na tym, że pracownicy z dwóch zmian nie mogli się kontaktować i była przerwa na dezynfekcję.
      • ela.dzi Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 13:34
       erzulie napisała:

       > Moja znajoma jest radiologiem, żadne badania i terapie rakowe nie były odwołane
       > . Jedyna różnica polegała na tym, że pracownicy z dwóch zmian nie mogli się ko
       > ntaktować i była przerwa na dezynfekcję.

       Bliska mi osoba po nowotworze miała odwołane wszystkie badania kontrolne. Mam nadzieję, że w końcu uda się je zrobić.
       • pade Re: Covid19 - Model szwedzki 09.07.20, 15:12
        ela.dzi napisał(a):

        >
        > Bliska mi osoba po nowotworze miała odwołane wszystkie badania kontrolne. Mam n
        > adzieję, że w końcu uda się je zrobić.

        To widocznie zależy od miejsca. Osoba z mojej rodziny ma wykonywane wszystkie badania i zabiegi. Bez czekania.