Dodaj do ulubionych

E-recepta online

11.04.21, 00:34
Mam chorobę przewlekłą, na którą mam przepisany stały lek od 3 lat.
Czy mogę zamówić receptę przez IKP (tak, by przepisał mi ten sam lekarz) czy muszę poprzez przychodnię?
Szukam na IKP i nie widzę takiej opcji.
Obserwuj wątek
      • snajper55 Re: E-recepta online 11.04.21, 00:51
        panna.nasturcja napisał(a):

> I tylko pod warunkiem, że w ciągu ostatniego roku lekarz Ci ten lek przepisywał

Nie ma takiego warunku. Za każdym razem inny lekarz wystawia mi e-receptę, taką mają rotację.

S.
        • panna.nasturcja Re: E-recepta online 11.04.21, 01:12
          Przecież ja nie piszę, że musi ten sam.
          Tylko, że w ciągu ostatniego roku trzeba było być u lekarza specjalisty na wizycie i on musiał przepisać dany lek.
          Potem, przez 12 miesięcy, może go wypisywać dowolna osoba (w LuxMedzie robią to pielęgniarki), ale jak minie 12 miesięcy to nie da się przedłużyć recepty automatycznie, musi być wizyta lub choćby telewizyta (teraz, w pandemii).
          • snajper55 Re: E-recepta online 11.04.21, 13:22
            panna.nasturcja napisał(a):

> Przecież ja nie piszę, że musi ten sam.
            > Tylko, że w ciągu ostatniego roku trzeba było być u lekarza specjalisty na wizy
            > cie i on musiał przepisać dany lek.
            > Potem, przez 12 miesięcy, może go wypisywać dowolna osoba (w LuxMedzie robią to
            > pielęgniarki), ale jak minie 12 miesięcy to nie da się przedłużyć recepty auto
            > matycznie, musi być wizyta lub choćby telewizyta (teraz, w pandemii).

Nie, nie trzeba być w ciągu roku u lekarza specjalisty. Mam cały czas wystawiane recepty, a u specjalisty nie byłem kilka lat.

S.
                • iwles Re: E-recepta online 11.04.21, 16:28

Ale czy lekarz POZ ma prawo wystawiać specjalistyczne leki przez kilka lat bez zlecenia konsultacji ze specjalista po jakimś czasie? Np. roku czy dwoch lat? Chociażby po to, żeby pacjent zrobił jakieś specjalistyczne badania?
                  • panna.nasturcja Re: E-recepta online 11.04.21, 17:03
                    Nie ma prawa.
                    To, co ona wyżej pisze nie dotyczy sytuacji, gdy lekarz nigdy nie widział pacjenta, nie miał nawet teleporady a w papierach nie ma wskazania od specjalisty, ze pacjent ma chorobę przewlekła i bierze dany lek.
                    Tak po prostu nie da się sobie napisać maila lub zadzwonić do przychodni i lekarz bez żadnej podstawy, pacjentów, którego nie zna, nie wystawia recept z kapelusza.
                    • memphis90 Re: E-recepta online 12.04.21, 10:45
                      Nie, "to co ona pisze wyżej" jest usankcjonowane prawnie od 2016r, i ta data jest taka tylko dlatego, że w 2012 grzebali w ustawie i trzeba było wrócić do stanu wyjsciowego. Lekarz mający prawo wykonywania zawodu ma pełne prawo rozpoznać dowolną chorobę, o ile ma możliwości diagnostyczne, które to umożliwiają (czasem jest to sam wywiad i badanie, czasem podstawowe badania, czasem badania wykonane prywatnie przez pacjenta). Jeśli ich nie ma, a ich użycie jest niezbędne do postawienia rozpoznania, wówczas odsyła do specjalisty. Po uzyskaniu rozpoznania lekarz POZ ma prawo prowadzić samodzielnie terapię tak długo, jak uzna to za stosowne. Jeśli pojawiają się wątpliwości lub nastaje konieczność wykonania specjalistycznej diagnostyki - wówczas odsyła ponownie na konsultację specjalistyczną.
                • iwles Re: E-recepta online 11.04.21, 17:36

Ja mam jednak niezbyt dobre doświadczenia. Przez takie bezrefleksyjne przepisywanie leków przez kilka lat mój tata trafił kiedyś do szpitala, na oddział kardiologiczny, gdzie NATYCHMIAST odstawiono mu te leki, bo brał je za długo. Pierwsza receptę wystawił kardiolog, POZ jako kontynuację.
                  • slonko1335 Re: E-recepta online 12.04.21, 09:13
                    Może i po kilku miesiącach zaszkodzić tak na dobrą sprawę. U nas na początku przestrzegali pilnowania tych 12 m-cy w przychodni u dzieci i męża a potem okazało się, że terminy do specjalistów są i na za dwa lata i pacjenci zostawali bez leków co szkodziło im chyba jeszcze bardziej bo przestano przestrzegać. Nie wiem czy zmieniły się przepisy jakieś czy po prostu procedura w przychodni. Tak czy owak jak raz zaniosłam zlecenie na lek od specjalisty tak bez problemu w obu przychodnich mi ten lek z tego zlecenia wystawiają. Może to akurat takie leki, że nie robią problemu nie wiem ale wystawianych mam ładnych kilka od rożnych specjalistów(endokrynolog, reumatolog, psychiatra, alergolog, pulmonolog) i przez kilka lat nie donosiłam żadnego zlecenia bo nie było zmian w leczeniu wiec nie miałam co donosić.
                  • memphis90 Re: E-recepta online 12.04.21, 10:48
                    Tzn serce mu się z wiekiem naprawiło...? Bo, generalnie, jeśli chodzi o schorzenia układu krążenia, to nie ma czegoś takiego, jak "branie leków za długo". Mogą się pojawić przeciwwskazania do konkretnego preparatu, mogą się zmienić objawy, pacjent może wymagać wlaczenia dodatkowych (!) leków dla lepszej kontroli objawów, ale sytuacja, w której serce się seniorowi samo naprawiło to jest raczej rzadkie....
          • arthwen Re: E-recepta online 11.04.21, 22:54
            Nie trzeba.
            Biorę stale leki przeciwalergiczne i euthyrox plus sezonowo sterydy wziewne. Zarówno u alergologa, jak i u endokrynologa byłam zdecydowanie dawniej niż rok temu, a recepty nadal zamawiam online.
    • dziennikaktywnosci Re: E-recepta online 11.04.21, 09:47
      princy-mincy napisała:

> Mam chorobę przewlekłą, na którą mam przepisany stały lek od 3 lat.
      > Czy mogę zamówić receptę przez IKP (tak, by przepisał mi ten sam lekarz) czy mu
      > szę poprzez przychodnię?
      > Szukam na IKP i nie widzę takiej opcji.

No bo jej nie ma 🙄
      Kuriozalny pomysł.
    • redwineiswhatilike Re: E-recepta online 11.04.21, 10:19
      U mnie na stronie internetowej przychodni jest do tego specjalny formularz. Ostatnio zamówiłam leki przeciwalergiczne i maść sterydową, którą muszę od czasu do czasu stosować. Po 2 dniach dostałam kod SMSem. Tylko nie wiem dlaczego to było na 100 procent odpłatności. Ale i tak fajnie to działa, nie musiałam ani iść do przychodni ani dzwonić.
    • mitovita Re: E-recepta online 11.04.21, 14:11
      Dzwonisz do przychodni i mówisz że potrzebujesz odnowić stałe leki, pielęgniarka zapisuje, lekarz tam akceptuje. I Na ogół na drugi dzień na IKP masz receptę, wystarczy że w aptece podasz jej kod.
        • mitovita Re: E-recepta online 12.04.21, 00:12
          U nas można też użyć formularza rejestracji mailem ze strony przychodni. Ja do swojej dzwonię po południu, wtedy na ogół ktoś odbiera w rejestracji, bo rano bardzo cięzko się dodzwonić- wtedy wszyscy chorzy dzwonią po termin. Chyba zdalnego zamawiania samemu leków przez ikp jeszcze nie ogarnęli.
    • eresse Re: E-recepta online 11.04.21, 16:19
      Na pacjent.gov jest opcja e-wizyty (nie trzeba się logować). Bez problemu dostałam receptę na stale przyjmowany lek. Działa to chyba całodobowo. W jakieś święto korzystałam, czekałam max. godzinę na telefon od lekarza.
      • bywalec.hoteli Re: E-recepta online 11.04.21, 20:56
        eresse napisała:

> Na pacjent.gov jest opcja e-wizyty (nie trzeba się logować). Bez problemu dosta
        > łam receptę na stale przyjmowany lek. Działa to chyba całodobowo. W jakieś świę
        > to korzystałam, czekałam max. godzinę na telefon od lekarza.

"E-wizyty nie są już dostępne na portalu pacjent.gov.pl.
        16 marca zmieniły się też zasady funkcjonowania teleporad w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz pierwszego kontaktu nie może, poza kilkoma sytuacjami, narzucić Ci wizyty w formie teleporady. To Ty wybierasz, jaką formę wizyty preferujesz."
        • eresse Re: E-recepta online 12.04.21, 00:00
          bywalec.hoteli napisał:

> eresse napisała:
          >
          > > Na pacjent.gov jest opcja e-wizyty (nie trzeba się logować). Bez problemu
          > dosta
          > > łam receptę na stale przyjmowany lek. Działa to chyba całodobowo. W jakie
          > ś świę
          > > to korzystałam, czekałam max. godzinę na telefon od lekarza.
          >
          > "E-wizyty nie są już dostępne na portalu pacjent.gov.pl.
          > 16 marca zmieniły się też zasady funkcjonowania teleporad w ramach podstawowej
          > opieki zdrowotnej. Lekarz pierwszego kontaktu nie może, poza kilkoma sytuacjami
          > , narzucić Ci wizyty w formie teleporady. To Ty wybierasz, jaką formę wizyty pr
          > eferujesz."

sad szkoda, przydatne to było.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka