Dodaj do ulubionych

czynsz od dziecka

04.05.21, 07:46
powiedzcie mi taką rzecz, te które pobierają alimenty

dziecko osiąga 18 lat, ojciec płaci alimenty na konto dziecka
dziecko się uczy i mieszka z matką

czy pobieracie wtedy od dziecka "czynsz"  żeby się dorzuciło do rachunków? i ile to jest?
Obserwuj wątek
      • kafana Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 09:08
        Do momentu gdy mieszkałam w domu całość alimentów dostawałam mama a ja nie rozporzadzalam pieniędzmi. Ładowały w jednym worze budżetu całej rodziny. Całość kwoty dostawałam na konto po wyjezdzie na studia. Wtedy wlasciwie opuściłam gospodarstwo domowe.
      • ortolann Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 13:36
        Znam matkę, która tak zrobiła kiedy syn osiągnął wiek lat 16. Bo by zdolny już wtedy do pracy, mimo, że cały czas był wtedy uczniem. Dostawał alimenty - jak tym matka rozporządzała - nie wiem. Faktem jest, że sama opowiadała o tym i nie widziała w takim rozwiązaniu nic złego. W jej oczach było to mądre życiowo rozwiązanie.
    • triss_merigold6 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 08:03
      Biorąc pod uwagę, w jakiej wysokości eks płaci alimenty na nastolatka <eks od 14 lat jest biedny, chory, zmęczony, ma kredyt, drewnianą nogę> i jaki procent wydatków na nastolatka stanowi owa kwota, zabierałabym całość.
      Nastolatek jest uświadamiany regularnie na co owa kwota wystarcza.
      Gdyby mu się coś nie podobało, może iść mieszkać z ojcem, a ja będę przelewała taką samą kwotę jak ojciec obecnie.
      • heniek.8 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 08:15
        triss_merigold6 napisała:

> rocent wydatków na nastolatka stanowi owa kwota, zabierałabym całość.

no ale chyba nawet przed 18-tką nie zabierasz całości, bo część wypłacasz do dyspozycji?
        więc czy nie byłby tu raczej ruch w stronę ""teraz zostaje u ciebie więcej, ale jesteś odpowiedzialny za swoje ubrania"
        • triss_merigold6 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 08:51
          Zabieram całość, przelewam kieszonkowe. Niewysokie, bo na wszystkie wydatki szkolne, komunikacyjne, wyjazdowe, ciuchowe, sportowe syn dostaje kasę osobno. Kieszonkowe ma na wydatki typu "kfc z kolegami".
          • lot_w_kosmos Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 09:10
            Dokładnie.
            Paniusie są chyba odrealnione myśląc że alimenty są dla 8latka na figurki i laleczki Lol Suprise ....a dla 18latka na wypady do knajp i kolejne wypasione buty .....

Alimenty są na szeroko rozumiane utrzymanie dziecka i dopóki ono jest na garnuszku matki, to ona to zgarnia a delikwentowi daje zwyczajne kieszonkowe bez szczególnych zmian wraz z dniem urodzin.

• waleria_s Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 09:38
              Prawda, jest jak piszesz Ty i Triss. Może nie jestem za dokładnym wyliczaniem przy dziecku, ile idzie na jego utrzymanie, ile wynoszą alimenty. Jednak inna sprawa jest z 18-latkiem, przecież to osoba, która za moment zacznie samodzielne życie. Powinno mu się jasno wytłumaczyć, że z alimentów opłacane są korki, zajęcia dodatkowe, dentysta, lekarz, ubrania i wszystko inne. Chce alimenty do ręki i straci na bzdury, ok, ale to automatycznie oznacza, że na utrzymanie zostanie mniej, budżet nie jest z gumy.
              • m_incubo Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 10:06
                Tłumaczenie tego osiemnastolatkowi (dorosłej osobie) to jest musztarda po obiedzie. Takie kwestie objaśnia się dużo wcześniej, przy okazji dyskusji o kupnie piątej pary butów z konkretnym znaczkiem itp.
              • sol_13 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 15:17
                Nie jest ok, bo do dentysty i tak trzeba będzie iść. Nie bardzo w ogóle rozumiem , z czego wynika ten przepis. To powinno działać dopiero w momencie wyprowadzki na swoje.
                • triss_merigold6 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 15:34
                  Z faktu, że w momencie ukończenia 18 lat, młody człowiek zyskuje pełnię praw i obowiązków oraz pełną zdolność do czynności prawnych.
                  Alimenciarze to wykorzystują i często przestają płacić, licząc na dobre serce dziecka, wzruszonego jękami, że oto teraz tatuś ma trudny okres/jeszcze bardziej drewnianą nogę/inne wydatki/zapłaci jak będzie mógł. Dlatego zasadne jest natychmiastowe ustanowienie pełnomocnictwa w osobie matki, która będzie egzekwować należne uczącemu się dziecku świadczenie.
                  Przykłady, jakie znam, nie są optymistyczne (włącznie z sytuacją kiedy 18-latce tuż przed maturą zmarła matka, a ojciec natychmiast próbował przestać płacić alimenty).
                  • daniela34 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 15:53
                    Mogę niestety tylko potwierdzić. I nawet jak ten 18-latek potem się opamięta, że pieniądze na jego utrzymanie biorą się m.in.z alimentów a nie wypadają magicznie ze ściany z bankomatem, to odkręcić jest niezwykle trudno.
                    • evolventa Re: czynsz od dziecka 05.05.21, 12:13
                      Ja też potwierdzam. Z osiągnięciem pełnoletności eks próbował takie akcje z przelewaniem alimentów na konto dziecka robić i już stękał jak mu ciężko i źle, ale na szczęście córka to ukróciła i powiedziała ojcu, że we wszystkich sprawach finansowych to ja ją reprezentuję, no i tatuś grzecznie przelewa alimenty na to samo, czyli moje konto. Tak jak dotychczas. A ponieważ już wcześniej były jazdy z niedopłacaniem i nietrzymaniem się terminów, eks wie, że będę bezwzględna w ich ściąganiu. I płaci regularnie i w całej kwocie.
      • triss_merigold6 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 08:52
        "Dokładać" sugeruje, że to taki bonus, matka korzysta aczkolwiek nie powinna.
        Alimenty powinny pokrywać przynajmniej 50% kosztów utrzymania dziecka, z wydatkami na wakacje, sport, kulturę, rozrywkę etc. włącznie.
        • 71tosia Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 12:47
          'dokladac' znaczy ze polowe kosztow utrzymania finansuje ojcice a polowe matka, wiec trzeba 'dolozyc' do utrzymania z tego co wplywa na konto dziecka. Pomysl ojca by przesylac pieniadze na konto dziecka, praktycznie jak kieszonkowe, sam w sobie jest idiotyczny, ciekawe jak on sobie to wyobraza ze 18 latek sam sie utrzymuje?
        • evolventa Re: czynsz od dziecka 05.05.21, 12:20
          Powinny. Tylko sąd ma to głęboko w poważaniu. Jak ojciec więcej nie chce płacić, to i tak wiadomo, że matka (oczywiście jak ma takie możliwości) na rzęsach stanie, do drugiej roboty pójdzie i na dziecko zarobi. Tatusiowie są nietykalni. I żeby nie było, że jestem uprzedzona, w otoczeniu mam kilka rozwódek i u żadnej z nich (!) alimenty od ojca nie pokrywają połowy wydatków na dziecko.
          • triss_merigold6 Re: czynsz od dziecka 05.05.21, 12:30
            Ja znałam w sumie 3, które od znakomicie zarabiających byłych mężów wyegzekwowaly alimenty w przywoitej wysokości. Trzy na kilkadziesiąt historii, które znam lub znałam w przeszłości i to w Warszawie, gdzie nie ma problemu z pracą. Wszystkie pozostałe musiały sięgać po komornika a jeśli panowie płacili bez zwłoki, to z jękami, że są biedni, chorzy i dlaczego aż tyle.
            Dlatego za tak istotne uważam szybkie uświadomienie dziecka jak ma się kwota alimentów do rzeczywistych kosztów.
          • bistian Re: czynsz od dziecka 05.05.21, 18:30
            evolventa napisała:

> Powinny. Tylko sąd ma to głęboko w poważaniu. Jak ojciec więcej nie chce płacić
            > , to i tak wiadomo, że matka (oczywiście jak ma takie możliwości) na rzęsach st
            > anie, do drugiej roboty pójdzie i na dziecko zarobi.

Nie pójdzie do drugiej roboty, gdy zajmuje się dziećmi, nie będzie miała na to czasu. To są bajki powtarzane po wielokroć, 230 godzin uczciwej pracy miesięcznie na jednym etacie i już nie da się nic wcisnąć, nie zaniedbując domu i dzieci.
            Poza tym, w takich wątkach są opisywane sytuacje idealne, a w życiu jest różnie, czasami jest mniej pracy, rodzic ma swoje choroby, zniszczony kręgosłup czy inną przepuklinę, pod opieką kogoś starszego i wtedy może sobie co najwyżej wyobrazić, co mógłby, gdyby. Dotyczy to obu płci.
            • triss_merigold6 Re: czynsz od dziecka 05.05.21, 18:44
              Wymiar etatu to 8 godzin x liczba dni, przy niefartownym układzie bez żadnych świąt i 23 dniach pracy w miesiącu to 184 godziny.
              Wymiar etatu w żadnej wersji nie wynosi 230 godzin więc nie naciągaj, kreując alternatywną rzeczywistość.
              • bistian Re: czynsz od dziecka 05.05.21, 20:30

> Wymiar etatu to 8 godzin x liczba dni, przy niefartownym układzie bez żadnych ś
                > wiąt i 23 dniach pracy w miesiącu to 184 godziny.
                > Wymiar etatu w żadnej wersji nie wynosi 230 godzin więc nie naciągaj, kreując a
                > lternatywną rzeczywistość.

Bardzo wiele osób ma dobrze ponad 200 godzin miesięcznie. Osobiście, obecnie, nie znam ani jednej osoby, która pracuje tak krótko, jak piszesz i jeszcze ma czas na prywatny internet w trakcie pracy big_grin
                Ludzie pracują po 250 godzin i to mnie nie dziwi, a są tacy, którzy pracują jeszcze dłużej i takich też znam, ale tego już nie rozumiem, bo ja nie daję rady ponad 250 cały czas. Przerw na posiłki nie wliczam.
                  • evolventa Re: czynsz od dziecka 05.05.21, 20:59
                    No dobra, może faktycznie, obracam się w specyficznym środowisku i kobiety tutaj po prostu dorabiają. To są wszystko kobiety pracujące w szeroko rozumianej nauce i oświacie. Standardem jest posiadanie jakiś dodatkowych godzin zleconych na innej, często prywatnej, uczelni, dawanie korepetycji czy wyrabianie w sumie ponad jednego etatu w kilku szkołach. Oczywiście, odbywa się to kosztem czasu wolnego i tego, który poświęca się dziecku. Jednak jak tak obserwuję, to te dzieci i tak są dobrze zaopiekowane i jakby akceptują ten stan rzeczy. Często w ich wychowaniu współuczestniczą też dziadkowie. Żeby jeszcze ci ojcowie chcieli się bardziej angażować jak już nie mają zamiaru więcej płacić.....
      • kolteta Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 11:40
        Dokładnie. Alimenty płacą po połowie rodzice. Przy ustalaniu wysokości alimentów brane są pod uwagę takie koszty jak czynsz czy opłaty. W związku z tym matka może wziąć od dziecka taka też kwotę z alimentów przelanych przez ojca na konto dziecka.
        • olena.s Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 11:44
          Jak? A licealista od tej pory sam nabywa, opłaca i przyrządza swoje obiady? kupuje oddzielny proszek do prania? Płaci za dentystę i leki? Za telefon, korki, podręczniki, skarpetki, ubezpieczenie szkolne i tak dalej?
          To jest absurdalny technicznie i wychowawczo pomysł.
                    • heniek.8 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 15:07
                      tt-tka napisała:

> Pomysl dziecka, powiadasz... a jak to dziecko widzi kwestie partycypacji w kosz
                      > tach swojego utrzymania ?

dziecko wymyśliło system "pay as you go"

np. mama gotuje obiad, jak jest dobry, to dziecię daje 10zł i jeszcze napiwek piątaka
                      jak jest słaby, to nie je tylko idzie na kebaba itd
                      • morekac Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 15:37
                        Odmówiłabym jakiejkolwiek obsługi. No sorry, jak młody człowiek czuje się aż tak dorosły, to niech się zachowuje jak dorosły, a nie jak smarkacz. Czyli sam pierze, sam kupuje ciuchy, sam robi sobie zakupy, sam sobie gotuje i sam sprząta po sobie. Ja daję lokal i opłaty za lokal, dziecię z tych niebotycznych zapewne alimentów niech opłaca sobie resztę. Ciekawe, na ile kebabów starczy...
                      • tt-tka Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 16:05
                        heniek.8 napisał:

> dziecko wymyśliło system "pay as you go"
                        >
                        > np. mama gotuje obiad, jak jest dobry, to dziecię daje 10zł i jeszcze napiwek p
                        > iątaka
                        > jak jest słaby, to nie je tylko idzie na kebaba itd

Itd, hm. Kto nauczyl dziecko, ze mama to obsluga, ktorej sie daje napiwki lub karze ja brakiem napiwkow ?
                        Dziecko byloby spakowane w minute osiem, nawet na taksowke dalabym ze swoich, a moze zamowilabym firme kurierska z dostawa dziecka i jego rzeczy na adres tatusia ?
                        Po czym zaczelabym przelewac rownowartosc alimentow na konto dziecka.
                          • tt-tka Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 16:42
                            heniek.8 napisał:

> przeciez to był żart z tym napiwkiem smile

Wiem, chodzi mi o podejscie - jak mi pasuje, to sie doloze, a jak odwrotnie, to odwrotnie.
                            Otoz nie, bo koszty utrzymania sa mniej wiecej stale w danej rodzinie i nie ma tak, ze w tym miesiacu dziecko oplaca z alimentow swoja czesc swiadczen, a w przyszlym nie, bo za duzo wydalo na kebaby.

> wiadomo że matka nie wystawi szwedzkiego stołu żeby Niunio sobie skubnął to i o
                            > wo smile

To wiadomo, ale inne rzeczy tez musza byc wiadome, np ze jesli u dziecka w pokoju poleci szyba, bo dziecko zostwawilo otwarte i niezabezpieczone okno, albo jesli dziecko zapcha sedes, to za szklarza i hydraulika placi ono kosztem swoich kebabow, a nie rachunkow domowych.
                            • olena.s Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 16:57
                              To nie tak. Rzeczy nie wymagają konserwacji czy wymiany wyłącznie z czyjejś winy i zanidbania.
                              Jeżeli w mieszkaniu pęknie rura, jeżeli trzeba naprawić kuchenkę, to jest to albo sprawa (i koszt) wspólny, albo - sorry - zaczynam pobierać czynsz od lokatora. Pokrywający całość kosztów użytkowania, co oznacza nie tylko media, ale i wkład na konserwacje, naprawy i wymiany w miarę zużycia.
                              Opisana sytuacja, jeżeli jest prawdziwa, oznacza jakieś głęboko zaburzone czy wręcz nieistniejące relacje rodzinne, coś, gdzie nie ma wspierania i solidarności tylko nieodpowiedzialne szarpanie ku sobie.
                              No, to jak nie ma relacji, to zaczynają się wyłącznie stosunki cywilno prawne. Dziecko-lokator nie musi byc dla mnie generatorem zysków, ale musi pokrywać znacznie więcej niż połowę czynszu spółdzielni, połowę mediów, prądu, abonamentu i proszku do prania.. Oczekiwałabym również wykonywania połowy obowiązków lub pokrycia połowy kosztów wynajęcia odpowiedniej siły fachowej.
                              A ponieważ takie ustawienie relacji byłoby moim zdaniem niepraktyczne, eskalujące wrogość oraz zbyt kosztowne emocjonalnie, to wolałabym dzieciaka wyprowadzić i płacić alimenty.
                      • 152kk Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 16:16
                        Straszne. To twoje dziecko? Czułabym na twoim miejscu, że zawaliłam wychowawczo już wiele lat temusad
                        Teraz to pozostaje temu rodzicowi, z którym dziecko mieszka, tylko szybka nauka dorosłości dla tego bejbisia - w postaci zmuszenia do całkowitego samofinansowania. Czyli - jeśli dziecko się uczy = oboje rodzice muszą utrzymywać to bym w takiej sytuacji też dała tylko drugie tyle ile wynoszą alimenty (minus odpowiedni procent czynszu+kosztów mieszkania typu prąd i woda) i niech sobie kupi jedzenie/ciuchy/rozrywki/kursy / wakacje itd., zero obiadków domowych, zero współfinansowania czegokolwiek sad Ciężka sprawa z takim roszczeniowym i nieodpowiedzialnym współlokatoremsad
                      • olena.s Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 16:31
                        A nie. Tak to nie ma. Jeżeli dziecko jest tak zdemoralizowane, że traktuje matkę jak firmę zobowiązaną do realizacji zachcianek i tak głupie, że nie umie liczyć, to na jej miejscu zażądałabym polowy kosztów utrzymania mieszkania, połowy realizacji obowiązków porządkowych i pralniczych oraz zrobiła kompletny rozdział od stołu. Lub zaproponowała natychmiastową wyprowadzkę (z wymeldowaniem), przy czym, a jakże, mogłabym płacić alimenty.I niech głupek przechodzi przyspieszony kurs odpowiedzialności i dorosłości.
                    • heniek.8 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 15:10
                      morekac napisała:

> Jeśli to pomysł dziecka, to spytałabym, dlaczego chce tę kasę na swoje konto i
                      > jak widzi rozliczenia z mamą. I zasięgnęłabym jej opinii.

dlaczego? - ktoś tu wkleił stosowne orzeczenie
                      w przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego
                        • heniek.8 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 15:39
                          morekac napisała:

> To, że są jakieś formalne przepisy to jedno, rzeczywisty powód może być inny.

rzeczywisty powód może być że dziecko jest już dorosłe
                          np. piszą tu ludzie o dentyście, że matka umawia dziecku wizyty i prowadzi do przychodni

a 18-latek może powiedzieć "wiesz co, teraz to ja już będę sam chodził do dentysty", korepetycje itp

odczytuję twoje pytania jako "wyrażam zdziwienie że 18-latek może sam chcieć chodzić do lekarza a nie korzystać z pośrednictwa mamy" na co ja bym odpowiedział "wyrażam zdziwienie że matka chce kontrolować takie aspekty, niech się młody sam umawia"
                  • canaille Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 21:43
                    Pomysł dziecka... a wiesz, że w wyroku alimentacyjnym jest info do czyich rąk (lub na czyje konto) wpłacane są alimenty? Może zatem dziecko powinno zacząć od wystąpienia do sądu o alimenty do rąk własnych / na swoje konto.
                    • heniek.8 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 21:50
                      canaille napisał(a):

> Pomysł dziecka... a wiesz, że w wyroku alimentacyjnym jest info do czyich rąk (
                      > lub na czyje konto) wpłacane są alimenty? Może zatem dziecko powinno zacząć od
                      > wystąpienia do sądu o alimenty do rąk własnych / na swoje konto.

to się kłóci z tym wyrokiem który ktoś tu cytował że o nic nie trzeba występować
                      ten akurat wątek uważam za rozstrzygnięty

a wątek główny - ile dokłada twoje dziecko w ramach kosztów utrzymania?
                    • bistian Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 21:55
                      canaille napisał(a):

> Pomysł dziecka... a wiesz, że w wyroku alimentacyjnym jest info do czyich rąk (
                      > lub na czyje konto) wpłacane są alimenty? Może zatem dziecko powinno zacząć od
                      > wystąpienia do sądu o alimenty do rąk własnych / na swoje konto.

Nie pisz bzdur. Już Daniela34 napisała, jak jest, nie wszystko, ale najważniejsze. Ja też napisałem, że jest obowiązek płacenia bezpośrednio dziecku. To działa z automatu i nikogo nie trzeba informować, przychodzi termin i płaci się inaczej, nawet można się spotkać z komornikiem, jeżeli się tego nie zrobi, a "dziecko" jest ogarnięte
                      • daniela34 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 22:06
                        To dzia
                        > ła z automatu i nikogo nie trzeba informować, przychodzi termin i płaci się inaczej

Działa z automatu, bo alimenty do rąk rodzica są płacone ze względu na to, że jest on przedstawicielem ustawowym dziecka. I takie najbardziej prawidłowe wyrzeczenie sądu w wyroku brzmi: zasądza ....alimenty ....płatne do rąk przedstawicielki ustawowej (lub przedstawiciela ustawowego) matki, Franciszki Gwóźdź/ojca, Zdzisława Młotka". Ale nawet jak sąd tę przedstawicielkę/la pominie to i tak ręce matki/ojca są ze względu na przedstawicielstwo ustawowe. Które to przedstawicielstwo wygasa wraz z ukończeniem 18 lat. I potem już nie ręce matki/ojca tylko rączęta dzieciny lub pełnomocnictwo od tejże dzieciny.
                      • canaille Re: czynsz od dziecka 05.05.21, 16:31
                        Grzeczniej, jak się do mnie zwracasz. Jak byś wątku nie zaśmiecał swoimi bzdurami to szybciej bym się dokopała do wpisu danieli.

"Ogarnięte" dziecko idzie do komornika, bo ojciec się zgapił i przelał alimenty matce na konto? Pogratulować relacji w rodzinie.
                        • bistian Re: czynsz od dziecka 05.05.21, 18:44
                          canaille napisał(a):

> "Ogarnięte" dziecko idzie do komornika, bo ojciec się zgapił i przelał alimenty
                          > matce na konto? Pogratulować relacji w rodzinie.

Są konflikty w rodzinie. Ja znam takie sytuacje, gdy ojciec miał kłopoty, bo przelał pieniądze nie temu, komu powinien, czyli matce. A "ogarnięte" dziecko, oznacza tutaj tylko i wyłączanie znajomość swoich praw i procedur. Jest to jakaś wiedza.

A z tą rodziną, zaszalałaś. Po rozwodzie i przy alimentach, to już taka rodzina w połowie, dlatego tak dużo osób ciągnie w swoją stronę, matki w swoją, ojcowie w swoją, a dzieci też potrafią próbować coś ugrać i grać z jedną stroną, potem z drugą.
              • olena.s Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 13:27
                Mam wrażenie, że sąd określa tryb płacenia. Jeżeli jest jasno stwierdzone, że alimenty idą na ręce/konto matki, to fakt uzyskania pełnoletniości niczego tu nie zmienia.
                    • daniela34 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 14:51
                      Wtrącę się w tę dyskusję. Zapewnie nie. Matka po ukończeniu przez dziecko 18 lat jeśli ojciec zaprzestanie płacenia nie może iść do komornika o ile nie posiada pełnomocnictwa od dziecka.

Zobowiązany do alimentów rodzic po ukończeniu 18 lat przez dziecko ma je wypłacać do rąk tego, kogo wskaże pelnoletnie dziecko. Jeśli nie wskaże-powinien płacić do rąk (na konto) dziecka

„w przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego” (uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 16 kwietnia 1977 r., sygn. akt III CZP 14/77, OSNCP 1977/7, poz. 106)
                  • 71tosia Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 15:24
                    Pewnie nie może ale mama może poprosić dziecko by wyprowadziło się do taty lub pod most i przelać alimenty-kieszonkowe na konto dziecka, pomysł płacenia tylko za obiad który pasuje dziecku - No cóż przestałaby gotować a do lodówki dorobiła klucze i niech robi zakupy z kieszonkowego od tatusia
                    • daniela34 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 15:30
                      No to to samo oczywiście durne akcje małolatów (czasem podpuszczanych prze drugą stronę), które trzeba dusić w zarodku.
                      Jednym z najbardziej podłych manewrów o jakich słyszałam był manewrów tatusia, który 18-letnią, rzadko widywaną (bo miał nowe dzieci) córkę zaprosił na pizzę i po dłuższym opowiadaniu jak to mu źle i biednie podsunął porozumienie co do obniżenia alimentów.
                      • triss_merigold6 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 15:38
                        Przebijam:
                        Sytuacja kiedy 18-latce (moja licealna koleżanka) tuż przed maturą nagle zmarła matka, a ojciec natychmiast próbował przestać płacić alimenty.
                        Opowieści jak panu źle to standard.
                        I nie daj Boże, żeby młoda osoba wygadała się, że gdzieś próbuje dorabiać, bo ojciec to wykorzysta w celu zniesienia obowiązku alimentacyjnego (case innej licealnej koleżanki).
                          • annajustyna Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 21:54
                            Mojej koleżanki mąż obniżył alimenty z zawrotnej kwoty 350 chyba euro do poniżej 200, jak syn zaczął zarabiać w ramach praktyk zawodowych. Wszystko zgodnie z prawem (niemieckim akurat tu). Smaczku dodaje fakt, że pan zarabiał ok 7 tys euro netto.
                        • arwena_11 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 15:55
                          Myślę, że przebiję. Dwa tygodnie temu w wypadku zginęła moja znajoma. Zostawiła syna ok 20. Miała sprawę u komornika za alimenty na ponad 20 tys.
                          "Tatuś" jak się tylko dowiedział - przybiegł aby synka poprosić, żeby mu darował ten dług - bo on jest taaki biedny. Na szczęście natknął się nie na syna a na partnera mojej koleżanki. Ten go pogonił. A wszystko jeszcze przed pogrzebem.
                            • arwena_11 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 18:53
                              czas to pieniądz. A jak młody się po pogrzebie ogarnie - to przecież może już nie być czuły na tatusia biadolenia. Na szczęście chłopak ma dookoła siebie ludzi, którzy mają na celu jego dobro.
                              • triss_merigold6 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 18:57
                                Dobry przykład, w razie gdyby ktoś usiłował wmówić otoczeniu, że jak tylko alimenty przestaną trafiać do rąk eks, to hoho, dopiero pan okaże dziecku hojność i zadba odpowiednio. Otóż, jeśli dotąd szarpal się o każdą gownianą stówę, to na 300% będzie próbował młodemu dorosłemu zaszkodzić.
                                • bistian Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 19:09

> Dobry przykład, w razie gdyby ktoś usiłował wmówić otoczeniu, że jak tylko alim
                                  > enty przestaną trafiać do rąk eks, to hoho, dopiero pan okaże dziecku hojność i
                                  > zadba odpowiednio. Otóż, jeśli dotąd szarpal się o każdą gownianą stówę, to na
                                  > 300% będzie próbował młodemu dorosłemu zaszkodzić.

Dla wielu osób, ta gówniana stówa, to więcej, niż dniówka, a jeszcze muszą się sami utrzymać. Ale to prawda, wraz ze skończeniem przez dziecko 18 lat, rodzicowi rzadko kiedy w cudowny sposób poprawia się sytuacja finansowa.
                                  • triss_merigold6 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 19:17
                                    Nie bądź śmieszny, mój 16-latek dorabia i jego dniowka (8 godzin z zegarkiem w ręku, w tym przerwa) wynosi więcej. A nie wykonuje prac, wymagających ultra super kwalifikacji. Jeśli ktoś w dorosłym wieku i mający dzieci zarabia sto złotych dziennie, to po prostu powinien pracować na 2 etaty co najmniej albo znaleźć inną pracę zamiast się opierdalać.
                                    • nieeznaajoomaa Re: czynsz od dziecka 06.05.21, 13:26

> Nie bądź śmieszny, mój 16-latek dorabia i jego dniowka (8 godzin z zegarkiem w
                                      > ręku, w tym przerwa) wynosi więcej. A nie wykonuje prac, wymagających ultra sup
                                      > er kwalifikacji. Jeśli ktoś w dorosłym wieku i mający dzieci zarabia sto złotyc
                                      > h dziennie, to po prostu powinien pracować na 2 etaty co najmniej albo znaleźć
                                      > inną pracę zamiast się opierdalać.

Praca za 100 zł dziennie to Twoim zdaniem opierdalanie się? Really? No to Cię zaskoczę, mnóstwo ludzi pracuje za tyle i wykonują oni ciężkie oraz pożyteczne prace. Przecież obecna płaca minimalna, czyli 2000 na rękę to mniej więcej tyle.
                                • daniela34 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 19:10

> Dobry przykład, w razie gdyby ktoś usiłował wmówić otoczeniu, że jak tylko alim
                                  > enty przestaną trafiać do rąk eks, to hoho, dopiero pan okaże dziecku hojność i
                                  > zadba odpowiednio.

Nooo, to jest taka bajeczka "Dzielnych Tatów". Tej głupiej krowie to nie dam, bo wyda na pazury, ale jak tylko dziecko skończy 18 lat to obrzucę je złotem
    • mama-ola Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 08:20
      Nie bardzo rozumiem - alimenty to do tej pory było kieszonkowe dziecka? Dziwne. Alimenty to coś, co pomaga je utrzymywać - czynsz, jedzenie, ubrania itd. A tutaj matka utrzymywała syna sama, ojciec dawał kieszonkowe, a ona nieśmiało pyta, czy syn jej coś odpali? Współczuję jej.
        • heniek.8 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 08:29
          hanusinamama napisała:

> Pewnie tatuś twierdził, ze mamusia "robi sobie za to paznokcie" i daje kase dzi

pewnie tak smile
          po uzyskaniu pełnoletności to jest normalna procedura i co sobie wyobrażasz że tatuś stwierdził nie ma znaczenia
      • heniek.8 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 08:26
        do tej pory alimenty szły od ojca na konto matki i ona np. kupowała ubrania, jedzenie, dawała kieszonkowe

kiedy dziecko staje się dorosłe, te same alimenty idą bezpośrednio na konto dziecka

PS. nie wiem po co dodajesz jakieś "ozdobniki" w rodzaju "nieśmiało pyta" - zaciemnia to o co ci chodzi, a ozdoba z tego żadna
          • heniek.8 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 08:42
            annajustyna napisała:

> Ale sama kupuje sobie teraz jedzenie, wynajmuje mieszkanie, wydaje na ciuchy?

no to właśnie ja pytam jak jest u was, nie przedstawiam żadnej propozycji bo nie mam dorosłego dziecka
            więc bawią mnie głosy oburzenia które "podejrzewają" jak jest big_grin
            • olena.s Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 10:08
              Alimenty idą na utrzymanie dziecka.Jeżeli matka i dziecko mają normalne układy, to jeżeli papa zaczyna przesyłać alimenty na konto dziecka, z dzieckiem powinno się siąść i zabudżetować tę kwotę. A czy faktycznie utrzyma się dotychczasowy układ z drobną zmianą, że dziecko przelewa alimenty matce,( samo jak dotąd dysponuje tylko kieszonkowym, matka jak dotąd zarządza budżetem) czy też rozkłada się to inaczej (dziecko z alimentów opłaca czynsz, ubezpieczenie, media, matka płaci za żywność, łachy, szkołę) czy jakoś inaczej to kwestia wtórna i porządkowa.
              Ojciec, który chce, by od momentu 18 urodzin matka sama musiała opłacać wszystkie życiowe koszty dziecka, a osiemnastolatek swobodnie przeznaczać alimenty na rozrywki jest albo ciężko głupi, albo ciężko wredny.
              Naturalnie jeżeli dziecko nie mieszka z matką, tylko w internacie czy akademiku, to należy ten układ zmienić stosownie do potrzeb.
              • heniek.8 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 10:44
                hanusinamama napisała:

> Widać ze nie masz dorosłego dziecka, skoro zakładasz ze koszty jego utrzymania
                > to ten czynsz...

no nie mam, ile mam ci jeszcze tłumaczyć że nie jestem wielbłądem? apage!!
        • tt-tka Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 08:34
          heniek.8 napisał:

> do tej pory alimenty szły od ojca na konto matki i ona np. kupowała ubrania, je
          > dzenie, dawała kieszonkowe
          >
          > kiedy dziecko staje się dorosłe, te same alimenty idą bezpośrednio na konto dzi
          > ecka

I od pelnoletnosci dziecko samo kupuje sobie ubrania (podreczniki, srodki czystosci itp) i zywi sie poza domem na swoj koszt ? jesli tak, to pobieram od dziecka polowe czynszu i mediow. Jesli nie, pozostaje, jak bylo.
          • heniek.8 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 09:15
            kafana napisała:

> A to jest wymóg prawny, ze ma iść na konto dziecka?

nie wiem czy jest wymóg,
            zakładam że nawet gdyby szły na konto matki to jeżeli dziecko oskarżyłoby ojca przed sądem to by się wyratował tym że płacił matce
            • tt-tka Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 09:46
              heniek.8 napisał:

> kafana napisała:
              >
              > > A to jest wymóg prawny, ze ma iść na konto dziecka?
              >
              > nie wiem czy jest wymóg,
              > zakładam że nawet gdyby szły na konto matki to jeżeli dziecko oskarżyłoby ojca
              > przed sądem to by się wyratował tym że płacił matce

No to wyjasnie, wymogu nie ma, ale jesli dziecko wystapi o przelewanie na jego konto, to owszem, bedzie szlo na konto dziecka. Tyle ze wtedy matka moze wystapic o ustalenie, ile z tego dziecko ma jej dawac do reki w ramach kosztow utrzymania i co musi sobie zapewnic samo (podreczniki, doladowanie telefonu, karta miejska)
              • heniek.8 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 10:04
                jak rozumiesz słowo "wystąpi"? jakieś oficjalne pismo?

"matka moze wystapic o ustalenie, ile z tego dziecko ma jej dawac do reki w ramach kosztow utrzymania i co musi sobie zapewnic samo" - do kogo i w jakim trybie występuje matka?
                • tt-tka Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 10:07
                  heniek.8 napisał:

> jak rozumiesz słowo "wystąpi"? jakieś oficjalne pismo?

Normalnie, do sadu. Rzecz jasna wtedy, gdy dziecko otrzymuje alimenty na wlasne konto, a w kosztach utrzymania nie chce partycypowac.
                  • heniek.8 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 10:14
                    tt-tka napisała:

> Normalnie, do sadu. Rzecz jasna wtedy, gdy dziecko otrzymuje alimenty na wlasne
                    > konto, a w kosztach utrzymania nie chce partycypowac.

OK rozumiem, chociaż nie jest to dla mnie "rzecz jasna" - przeskoczyłaś chyba fazę rozmowy między matką i dzieckiem i dogadaniem się w sprawie wysokości tego "czynszu" i od razu lądujesz w jakiejś sprawie sądowej w której matka pozywa dziecko.
                    to chyba są wyjątkowe sytuacje?
                    • tt-tka Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 10:19
                      heniek.8 napisał:

> tt-tka napisała:
                      >
                      > > Normalnie, do sadu. Rzecz jasna wtedy, gdy dziecko otrzymuje alimenty na
                      > wlasne
                      > > konto, a w kosztach utrzymania nie chce partycypowac.
                      >
                      > OK rozumiem, chociaż nie jest to dla mnie "rzecz jasna" - przeskoczyłaś chyba f
                      > azę rozmowy między matką i dzieckiem

Nie przeskoczylam. "Gdy dziecko nie chce partycypowac w kosztach utrzymania", napisalam.
                      • heniek.8 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 10:29
                        oj bicie piany
                        napisałaś :
                        wymogu nie ma, ale jesli dziecko wystapi o przelewanie na jego konto, to owszem, bedzie szlo na konto dziecka.
                        tutaj dodam że dziecko o nic występować nie musi, ale już zwróciłem uwagę na słowo "wystąpić"

Tyle ze wtedy matka moze wystapic o ustalenie, ile z tego dziecko ma jej dawac do reki w ramach kosztow utrzymania i co musi sobie zapewnic samo (podreczniki, doladowanie telefonu, karta miejska)
                        i tu nic nie było o rozmowie - z faktu że dziecko dostaje alimenty od razu skoczyłaś do występowania w sądzie - dlatego pytałem bo myślałem że może rozmowa matki z dzieckiem o tym jak teraz będą leciały pieniądze to w twoim żargonie "wystąpienie"
        • krypteia Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 09:31
          heniek.8 napisał:

> do tej pory alimenty szły od ojca na konto matki i ona np. kupowała ubrania, je
          > dzenie, dawała kieszonkowe
          >
          > kiedy dziecko staje się dorosłe, te same alimenty idą bezpośrednio na konto dzi
          > ecka

Jak dziecko zażąda to mogą iśc na jego konto. Natomiast ja będąc tatusiem pogadałabym powaznie z dziecięciem i uświadomiła go że alimenty to nie jego kieszonkowe a pieniądze na jego utrzymanie i że nadal będę wysyłac na konto matki. Sytuacja powstała niezbyt komfortowa dla matki, straciła w tej chwili połowę pieniędzy które teoretycznie wydaje na utrzymanie dorosłego dziecka.

„W przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może (ale nie musi) nastąpić wyłącznie do jego rąk. "
          • heniek.8 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 09:33
            krypteia napisała:

> Sytuacja powstała niezbyt komfortowa dla matki, straciła w tej chwili połowę pienię
            > dzy które teoretycznie wydaje na utrzymanie dorosłego dziecka.

nikt nic nie stracił, zakładamy że dziecko mieszka razem z matką i ze sobą rozmawiają i ustalają wielkość tego "czynszu"
            • olena.s Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 10:32
              "Czynsz" w żadnej definicji nie obejmuje kosztów wyżywienia, czesnego, korepetycji, butów, biletów, wakacji, szamponów, książek, przejazdów. Przestań używać błędnego określenia.
              • hanusinamama Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 10:35
                Czy mnie sie tylko wydaje ze heniek8 to tatuś który uwaza ze jedyne koszty związane z dziekciem to ewentualny czynsz? Serio dziecko w tym wieku generuje inne koszty które moga byc znacznie wyzsze niz sam czynsz...
              • heniek.8 Re: czynsz od dziecka 04.05.21, 10:43
                olena.s napisała:

> "Czynsz" w żadnej definicji nie obejmuje kosztów wyżywienia, czesnego, korepe
                > tycji, butów, biletów, wakacji, szamponów, książek, przejazdów. Przestań używać
                > błędnego określenia.

ok mogę przestać, napisałem czynsz bo to głównie koszty mieszkania, jakieś korepetycje, buty, bilety, książki w 3 klasie liceum to chyba dziecko samo może kupić?
                to jest już wiek kiedy się robi prawo jazdy, przypomnij sobie te lata, wracasz do domu po jazdach a mama "kupiłam ci buty i książki, surprise!!"