Dodaj do ulubionych

Fenomen medycyny

10.06.21, 17:58
Pamiętacie niedawny wątek o sponsorowaniu jednej z córek, która studiuje medycynę?

Skąd w polskim społeczeństwie bierze się ten fenomen?

Przecież można być świetnie wykształconym ekonomistą, prawnikiem ( o, prawo to chyba drugie po medycynie w rankingu, jeśli chodzi o prestiż wink ), filologiem, architektem czy informatykiem, a i tak medycyna pozostanie TOP ONE w świadomości społecznej.

Obserwuj wątek
    • chococaffe Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 18:01
      Ale o co chodzi?
      • alterego72 Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 18:14
        Chodzi o postrzeganie przez społeczeństwo polskie medycyny jako najlepszych , najbardziej prestiżowych studiów dla młodego człowieka.
        • chococaffe Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 18:22
          eee... nuda..wszędzie tak jest z dość oczywistych powodów - zawód ponadczasowy i ponadgraniczny
    • bigimax Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 18:11
      bo lekarz nawet najwiekszy gamon i konowal zawsze znajdzie dobrze platna prace w reszcie zawodow oprocz ksiedza sexworkerki i zlodzieja juz nie jest tak dobrze
    • krwawy.lolo Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 18:19
      Dlatego, że lekarz to rodzaj kapłana, posiadacza wiedzy tajemnej, ba, magicznej.
      Powyższe stwierdzenie jest bynajmniej nie żartobliwe.
      • beneficia Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 20:25
        Tak samo można powiedzieć o IT.
        • iwoniaw Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 20:36
          beneficia napisała:

> Tak samo można powiedzieć o IT.

Jak cię ząb rozboli albo dostaniesz ataku kamicy nerkowej, to do specjalisty IT nie pójdziesz 😉
        • krwawy.lolo Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 21:24
          beneficia napisała:

W pewnym sensie rzeczywiście.
          Aczkolwiek w świecie analogowym medyk wygrywa.
        • error.404 Re: Fenomen medycyny 11.06.21, 05:52
          beneficia napisała:

Tak, i tak samo ludziom się wydaje że ta praca to pstryknąć palcem i rozwiązanie gotowe.
          Szacunek jest, owszem, ale i wymagania ponadprzeciętne.
    • alpepe Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 18:36
      Moja córka ma plan wyjazdu w jakieś ciepłe miejsce w Europie i spokojnego życia bez wyścigu szczurów. Poleciłam jej naukę języków i zawód lekarza, wtedy może osiąść w jakimś włoskim czy francuskim Pipidówku Górnym i wieść jako np. lekarz rodzinny czy pediatra w miarę spokojne życie pracując w swojej praktyce.
      Dlatego mnie nie dziwi estyma, jaką się darzy Medycynę jako kierunek studiów.
      • alterego72 Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 18:54
        A dlaczego nie w polskim Pipidówku Górnym?
        • 35wcieniu Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 19:06
          Bo (cyt.) "córka ma plan wyjazdu"?
        • krwawy.lolo Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 19:12
          Pepa nie mieszka w Ojczyźnie Jana Pawła Ogromnego.
        • berdebul Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 19:35
          Bo ocieplenie klimatu nie idzie aż tak szybko, żeby Polskę nazwać ciepłym krajem.
        • alpepe Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 20:06
          Chodzi wyłącznie o to, że w polskim Pipidówku Górnym nie będzie takiego słońca i tyle stopni, co na południu Europy.
      • kafana Re: Fenomen medycyny 11.06.21, 08:11
        I pozna tam przystojnego acz zamkniętego w sobie rybaka wdowca i mimo początkowych problemów będą żyli długo i szczęśliwie😅
    • sunflowerin Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 18:59
      A mi się wydaje, że lepiej mieć zawód który pozwala na pracę z różnych części świata, bez uwiązania do konkretnego miejsca. Czy lekarze mają tak dobrze ? W Polsce lekarze pracują w kilku miejscach na raz. Ostatnio rozmawiałam z kardiolożką, która gdyby nie dzieciaki w szkole średniej spakowałaby się i wyjechała za granicę. Moja koleżanka pracuje w szpitalu w UK, 12 godzinne shifty, jak dzieci były małe nie widziała ich całymi dniami, nawet tygodniami gdy musiała jechać do szpitala, kilkaset kilometrów dalej.
      Dzisiaj wolałabym być informatykiem, świetne pieniądze, ogromne możliwości, bez takiej odpowiedzialności.
      • malgosiagosia Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 19:25
        sunflowerin napisała:

Czy lekarze mają tak dobrze ? W Po
        > lsce lekarze pracują w kilku miejscach na raz.

Preferuje prace, ktora nie musi byc wykonywana przeze mnie, w konkretnym miejscu i o konkretnym czasie.
        Lekarz jest uwiazany jak pies do budy, nie moze pozwolic sobie np. na czeste wyjazdy na wakacje. Moim zdaniem zawod lekarza jest przereklamowany. No chyba, ze z powolania. Ale ilu jest takich lekarzy ?
      • sasanka4321 Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 19:28
        sunflowerin napisała:

> Dzisiaj wolałabym być informatykiem, świetne pieniądze, ogromne możliwości, bez
        > takiej odpowiedzialności.

Medycyne moze skonczyc kazdy przecietnie inteligentny maturzysta- do tego trzeba byc przede wszystkim pracowitym. Gorzej z dostaniem sie, bo konkurencja ludzi obstawionych korepetycjami specjalnie pod tym katem latami. Informatyka jest dla wiekszosci poza zasiegiem. O bycie dobrym programista juz nie wspomne - do tego informatyka ani nie wystarcza, ani nie jest w ogole konieczna.
        • princesswhitewolf Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 22:28
          >Informatyka jest dla wiekszosci poza zasiegiem.

Ale dlaczego?
          • nutella_fan Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 22:35
            Patrz moja odpowiedź niżej.
        • nutella_fan Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 22:35
          10/10 Do bycia programistą trzeba mieć specjalne predyzpozycje, które ma kilka procent populacji.
    • anorektycznazdzira Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 19:17
      Idź coś załatwić do ośrodka zdrowia,
      że już nie powiem spróbuj uzyskac pomoc w szpitalu
      to Ci się natychmiast wyjaśni, dlaczego ludzie w tym kraju wznoszą modły i błagania aby mieć chociaż jednego medyka w rodzinie.
      • grey_delphinum Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 19:30
        Moja córka wybrała takie studia z zamiłowania, ale fakt, że znacznie zyskała w oczach dziadków, którzy mogą teraz chwalić się wnuczką między innymi seniorami 😉

Oczywiście żartuję 😊

• iwoniaw Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 20:39
          Ty może i żartujesz, ale ja nie mam cienia wątpliwości, że dziadkowie wśród znajomych mają minimum +1000 do prestiżu 😉
    • princesswhitewolf Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 19:26
      >prawnikiem

zawod prawnika sie zdeprecjonowal wraz z przeogromna dostepnoscia studiow na wszelakich prywatnych uczelniach w Polsce, a brakiem szans na aplikacje

>filologiem,

fililogow jak mrowek i to bezrobotnych tez

> architektem

z gotowych planow wszyscy jada. Przebic sie w tym zawodzie na nietypowe, nie z planu budowle to trzeba sie w rodzinie z biznesem urodzic albo byc geniuszem

>informatykiem

zapotrzebowanie duze i pelno absolwentow tez

>ekonomista

no ilu ekonomistow pracuje w Banku Glownym? Ilu jest potrzebnych? Niewielu. Ekonomisci tez zmieniaja zawod na bankowcow czy inne korporacyjne sciezki

• abecadlowa1 Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 21:29
        princesswhitewolf napisała:

> zawod prawnika sie zdeprecjonowal wraz z przeogromna dostepnoscia studiow na ws
        > zelakich prywatnych uczelniach w Polsce, a brakiem szans na aplikacje

Nie wiem co masz na myśli pisząc o braku szans na aplikacje. Dostanie się na aplikacje i ukończenie jej jest dostępne dla każdego absolwenta prawa.
        • princesswhitewolf Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 22:30
          Chodzi o to ze jak nie jestes w rodzinie czy znajomym to roboty nie dostaniesz
          • princesswhitewolf Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 22:30
            To sie odbywa konkursowo pl.m.wikipedia.org/wiki/Aplikacja_radcowska
            • arwena_11 Re: Fenomen medycyny 11.06.21, 07:58
              Na aplikację dostanie się obecnie każdy, kto zda egzamin, bo już nie ma ustnych. Problemem nie jest aplikacja tylko zdobycie patrona. I tu rzeczywiście przydają się znajomości.
          • abecadlowa1 Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 22:37
            princesswhitewolf napisała:

> Chodzi o to ze jak nie jestes w rodzinie czy znajomym to roboty nie dostaniesz

Twoje wyobrażenia są bardzo nieaktualne. Tak może było przed 2007 rokiem.
            • waleria_s Re: Fenomen medycyny 11.06.21, 04:37
              Zgodzę się. Zdawać egzamin może każdy po ukończeniu tego kierunku, ale tu jest faktem, że na aplikację dość trudno się dostać. Niska zdawalność, a przy tym największa zdawalność jest po top uczelniach w kategorii prawo. Im gorsza uczelnia, tym szanse maleją i to widać jak na dłoni po rankingach. Sama aplikacja, kolorowo z pieniędzmi nie jest. Długo nie jest. Stąd też może bierze się to, że prawo wybierają młodzi ludzie z zamożnych domów. Proste jak drut, długo się kształcisz (i to wiadomo od razu, gdy się ten kierunek wybiera, drogi na skróty nie ma), więc trzeba mieć wsparcie finansowe od rodziców.
              • arwena_11 Re: Fenomen medycyny 11.06.21, 08:03
                Na aplikacji się pracuje.
    • konsta-is-me Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 19:37
      Kolejna nawiedzona 😂
      To nie jest żaden "polski fenomen"
      Wszędzie jest taka opinia czy też, nazwij to stereotyp.
      I wszędzie się zgadzają że to tylko stereotyp.
      • majenkir Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 19:48
        Dokładnie jak piszesz, w Stanach też. Szczególnie u Chińczyków i Hindusów
        • konsta-is-me Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 19:53
          Nie, u Hindusów to inżynier wygrywa 😁
          • alterego72 Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 20:00
            Zwłaszcza inżynier informatyk big_grin
          • princesswhitewolf Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 20:44
            w UK nie. Wsrod inzynierow nie ma znowu tak duzo Hindusow., Cale zycie pracuje i nie zauwazylam. Wsrod Hindusow dominuja lekarze, dentysci finansisci, ksiegowi i programisci
    • srubokretka [...] 10.06.21, 20:22
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
    • jolie Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 20:32
      Bo lekarz miał lepiej nawet w obozie koncentracyjnym i łagrze?
      • srubokretka [...] 10.06.21, 21:13
        Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
      • srubokretka Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 21:35
        znowu trafilam
    • taki-sobie-nick Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 22:20
      Ale to chodzi o prestiż czy raczej zabezpieczenie bytu?
    • mamamisi2005 Re: Fenomen medycyny 10.06.21, 22:55
      Nie pamiętam wątku, ale rzeczywiście dziwny fenomen. Przecież powszechnie wiadomo, że studia medyczne są dla każdego. I każde inne studia oczywiście również. Podobnie jak czerwony pasek i topowe licea. I kura, gdyby tylko chciała, to by latała. Phi.
    • jaga34 Re: Fenomen medycyny 11.06.21, 06:26
      Np ktoś z małego miasta po medycynie może do niego wrócić i pracować u siebie. Programista czy architekt to raczej Warszawa lub inne duże miasta.
      • grey_delphinum Re: Fenomen medycyny 11.06.21, 07:36
        Z tymi predyspozycjami u programistów to racja. Np. mój syn chciałby jak jego tata zostać orogramistą (oczywiście tylko po to, by zarabiać sporą kasę 😉) , ale w ogóle nie widzimy w nim takiej smykałki (no nie wiem, jak to nazwać).
        W zasadzie to mąż nie widzi, bo ja się nie znam 😉

• mgla_jedwabna Re: Fenomen medycyny 11.06.21, 07:56
      Bo nie grozi ci bezrobocie, a dodatkowo tytułują cię panem doktorem/ panią doktor.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka