Dodaj do ulubionych

Powrót z Chorwacji a test.

20.06.21, 11:44
Jedziemy na wakacje do Chorwacji autokarem. Wycieczka wykupiona w biurze podróży. Rodzice zaszczepieni, nastolatek nie. Wiem, że syna do Chorwacji wpuszczą bez testu. W Polsce wymagają okazania negatywnego testu. Gdzie ten test będzie trzeba wykonać? Czy ja będę musiała w Chorwacji szukać laboratorium? Czy rezydent się tym zajmie? Przepraszam za być może śmieszne pytanie ale jestem zielona w tym temacie.
Obserwuj wątek
    • fibi00 Re: Powrót z Chorwacji a test. 20.06.21, 11:56
      Na przełomie maja i czerwca znajomi byli w Chorwacji autokarem i po przekroczeniu granicy Polski pilot/rezydent powiedział: " Teoretycznie teraz każdy z niezaszczepionych powinien zadzwonić do sanepidu z informacją o powrocie i albo odbyć kwarantannę albo zrobić test. Ale co państwo zrobią to tylko państwa sprawa".
      • sol_13 Re: Powrót z Chorwacji a test. 21.06.21, 05:47
        Jak widzimy od półtora roku, wszystko może ulec zmianie w każdej chwili, zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. Więc nie przywiązywalabym się do istniejących zasad, one są na tą chwilę.
        • ida_listopadowa Re: Powrót z Chorwacji a test. 21.06.21, 06:16
          Oczywiscie moze sie zmienic, ale na zmiane przepisow i rezygnacje z test/szczepienie/ozdrowieniec na granicy bym nie liczyla. W tej chwili obowiazuje do 31.08. Rzad wyczail, ze jest to najlepszy sposob na zachete do szczepienia.
          Moim zdaniem (a siedze w tych przepisach od poczatku) akurat ta restrykcja nie zostanie zdjeta do konca wakacji, a moze przedluzona do konca epidemii.
          • anvalley Re: Powrót z Chorwacji a test. 21.06.21, 06:40
            Myślę że kto się zaszczepił z tego powodu to już to zrobił albo to za chwilę zrobi. Reszta ma to głęboko w du.... i albo nie jedzie za granicę bo nie ma w zwyczaju (wbrew pozorom to całkiem sporo Polaków), albo już się pogodziła że spędzi wakacje w Polsce, bo nie chce podejmować decyzji tylko i wyłącznie z tej przyczyny. Także ten argument może podziałać jeszcze przez jakieś 2-3 tygodnie. Potem i tak ludzie przestaną się szczepić, co już obserwujemy. Na początku się zabijali w kolejkach, a teraz proszę: można sobie walnąć szczepionkę przy okazji spacerku po Krupówkach big_grin
            • fibi00 Re: Powrót z Chorwacji a test. 21.06.21, 08:04
              anvalley napisał(a):

> Myślę że kto się zaszczepił z tego powodu to już to zrobił albo to za chwilę zr
              > obi. Reszta ma to głęboko w du.... i albo nie jedzie za granicę bo nie ma w zwy
              > czaju (wbrew pozorom to całkiem sporo Polaków), albo już się pogodziła że spędz
              > i wakacje w Polsce, bo nie chce podejmować decyzji tylko i wyłącznie z tej przy
              > czyny.

Jest jeszcze trzecia opcja: zrobią test po powrocie/odbędą kwarantannę lub nie zrobią po prostu nic jeśli jadą np własnym autem i nikt ich do sanepidu nie zgłosi. Na FB pod postem biura podróży (o tym że do Czarnogóry mieszka jechać bez testów) ktoś pisał że co z tego jak po powrocie test lub kwarantanna. Na co ktoś inny odpowiedział że nie widzi problemu i posiedzi sobie w domu 10 dni na koszt państwa. Także są i takie przypadki.
            • tiszantul Re: Powrót z Chorwacji a test. 22.06.21, 16:15
              "Myślę że kto się zaszczepił z tego powodu to już to zrobił albo to za chwilę zrobi. Reszta ma to głęboko w du...."

Już teraz można by zamknąć większość punktów szczepień, bo nikt tam nie przychodzi. Trzymają je chyba z myślą o amatorach trzeciej dawki. Według doniesień medialnych trzecią dawkę chce przyjąć więcej ludzi niż pierwszą. Najwyraźniej niektórzy planują zacząć cykl szczepień od trzeciej dawki smile
    • ida_listopadowa Re: Powrót z Chorwacji a test. 21.06.21, 06:12
      W praktyce to wyglada inaczej - w rozporzadzeniu jest zapis, ze kontrola jest wyrywkowa (uwaga - nie dotyczy krajow spoza Schengen, tu kontrola jest). I faktycznie na granicy kontrola jest bardzo wybiorcza, sprawdzaja co setnego chyba. Na lotnisku wiecej, ale na przejsciach lądowych prawie nikogo. Osoba nieskontrolowana nie jest wpisywana na kwarantanne.

Oznacza to, ze najpraktyczniej jechac bez testu. Jest 99% prawdopodobienstwa, ze sie przejdzie granice bez niczego. W przypadku kontroli, wpisza na kwarantanne, ale od dnia nastepnego. Jest czas spokojnie ten test zrobic, bez szukania i placenia bajonskich sum za granicą. Oczywiscie najlepiej sie zaszczepic po prostu.

Listy uczestnikow wycieczki przekraczajacych granice nie sa nigdzie przekazywane (no chyba, ze to wycieczka do Egipu)

• zansibar Re: Powrót z Chorwacji a test. 21.06.21, 07:06
      Przy naszym powrocie wszyscy byli automatycznie wpisani na kwarantannę. Wystarczy zrobić szybki test antygenowy (wynik może być już po pół godziny) i jeśli wynik jest negatywny od razu jest się zwolnionym (laboratorium ma obowiązek wpisać wynik do bazy Sanepidu).
    • ela.dzi Re: Powrót z Chorwacji a test. 22.06.21, 12:16
      Moja siostra wróciła przed chwilą z Grecji, czteroletni siostrzeniec wylądował na kwarantannie mimo rozporządzenia z 12 czerwca, które znosi kwarantannę dla dzieci do 12 r. ż. rodziców zaszczepionych. Wg straży celnej i sanepidu kwarantanna nie obowiązuje jeśli wraca się spoza Schengen (czy może UE). Czyli gdyby siostra wracała z Turcji, to siostrzeniec byłby zwolniony z kwarantanny, a że wracali z Grecji, to zmienia postać rzeczy 🤦
      • kai_30 Re: Powrót z Chorwacji a test. 22.06.21, 12:21
        Nie, to nieprawda. Kwarantanna obowiązuje czy Schengen, czy nie, różnica w zwolnieniach z niej. Czterolatek, jeśli podróżował z zaszczepionymi lub posiadającymi negatywny test rodzicami, tak czy owak powinien być zwolniony z kwarantanny - siostra powinna zadzwonić do sanepidu i sanepid tę kwarantannę najpewniej zdejmie. To nie pierwszy przypadek, kiedy straż graniczna robi samowolkę.
      • sol_13 Re: Powrót z Chorwacji a test. 22.06.21, 19:59
        No i już ktoś nie może przez tydzien isc do pracy, bo musi z dzieckiem siedzieć. Właśnie takie akcje mnie zniechęcają do wyjazdu zagranicznego w tym roku.
        BTW, właśnie wprowadzili tygodniową obowiazkową kwarantannę dla wracajacych z UK.
      • indra2 Re: Powrót z Chorwacji a test. 22.06.21, 21:59
        Mialam dokladnie taka sama sytuacje w zeszly piatek. Na lotnisku po powrocie z Grecji musielismy zglosic 4l corke na kwarantanne, bez tego staraz graniczna nie przepuszczala. Miala dokladnie ta sama odp, ze tylko przy powrocie spoza schengen dzieci sa zwolnione z kwarantanny. Jeszcze na lotnisku zadzwonilam na ogolnopolska infolinie, gdzie mnie poinformowano, ze po powrocie z Grecji jak najbardziej corka powinna zostac z kwarantanny zwolniona zgodnie z rozporzadzeniem z 12.06. Zostalo przyjete zgloszenie i miala zostac wyslana wiadomosc do sanedpidu o zwolnieniu corki z kwarantanny. Nie wiem czemu wiadomosc nie doszla. W sobote rano sprawdzilam na IKP corki i miala nalozona kwarantanne. Wiec kolejny telefon na infolinie, gdzie znowu dostalam informacje, ze corka nie powinna zostac objeta kwarantanna, i tym razem skutecznie zostala wyslana wiadomosc do lokalnego sanepidu. Za chwile telefon z sanepidu z prosba o wyslanie na maila potwierdzenia szczepienia mojego i meza. Po kolejnych 15min telefon z sanepidu, ze corka zostaje zwolniona z kwarantanny.
          • kai_30 Re: Powrót z Chorwacji a test. 23.06.21, 10:52
            No więc właśnie, to mi się wydawało absolutnie bez sensu, i jak doczytałam, to dla mnie był to oczywisty błąd, komuś się zapomniało dopisać ten punkt o dzieciach przy granicach wewnętrznych. Dobrze, że się skapnęli, w sumie lepiej późno niż wcale.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka