Dodaj do ulubionych

Czy nastolatek może odmówić

08.07.21, 12:45
Nawiązując do wątku obok: czy nastolatek może w sytuacji awaryjnej i niespodziewanej odmówić zajęcia się młodszym, chorym rodzeństwem?
Przy założeniu, że sam jest zdrowy, trzeźwy, nie pisze jutro matury/wstaw inny ważny powód.

Było sporo odpowiedzialności, że rodzic/matka może POPROSIĆ starsze dziecko, a ono może się zgodzić lub nie. Sama ową prośbę rozumiem jako uprzejmie wydane polecenie, bez pola do dyskusji i nie bardzo widzę odmowę ot tak.
Obserwuj wątek
    • piekna_remedios4 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 12:50
      w sytuacji jak opisana po prostu nie robi się takich rzeczy (odmowy) w rodzinie, czy to nastolatek czy dorosły. Nie wyobrażam sobie, że moje starsze dziecko albo małżonek mogliby odmówić, ze zwyklej przyzwoitości. Rozumiem, że byla to akcja nagła i nie było innej opcji na opiekę dla mlodszego. Z drugiej strony prawie 17-latek to jeszcze taki trochę głuptas, więc warto, aby o odpowiednie wychowanie zadbać dużo wcześniej, żeby dziecko tak samo bralo jak i dawało.
    • ga-ti Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 12:51
      W sytuacji awaryjnej odmówić, bo będzie grał z kumplem na kompie? No nie, dla mnie to chamstwo po prostu i tyle.
      W sytuacji planowanej tak, może odmówić, bo ma inne plany. I wtedy możemy dyskutować i szukać rozwiązania.
    • malia Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 12:52
      Sama miałam założyć podobny wątek, też mnie to interesuje. Część osób tam twierdziło, że może, a nie musi. Trochę inaczej zadałabym pytanie - jakie są obowiązki, czynności, które jednak nastolatek ma/musi wykonać. Bo mieszka pod jednym dachem, bo tworzymy rodzinę, bo jesteśmy za siebie odpowiedzialni, bo korzystamy na tym wszyscy,
      • arwena_11 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 14:27
        Nastolatek powinien sprzątać swój pokój, ogarniać części wspólne ( tak jak i inni domownicy ), pomaga w zakupach ( ja robię, ale wnoszą do mieszkania z samochodu i rozkładają dzieciaki ) itd.
        Opieka nad młodszym rodzeństwem to nie jest obowiązek nastolatka tylko jego rodziców. To oni chcieli mieć dziecko a nie nastolatek. Sytuacje awaryjne rozumiem przez - koszmarny korek, armagedon - odbierz brata/siostrę z przedszkola bo ja nie zdążę. Zostań w domu dopóki nie dojadę. Idę do lekarza - nawaliła opiekunka, jestem chora, ojciec ma coś pilnego w pracy - zaprowadź do przedszkola.
        Oczywiście warunkiem jest, że to nie spowoduje, że dziecko się spóźni do szkoły, nie pójdzie na ważne zajęcia itd.
        • prawackie_trolliszcze Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 15:36
          Nie masz racji. KRiO stanowi wyraźnie, że (Art. 95. § 2.) Dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winno rodzicom posłuszeństwo. Posłuszeństwo to m.in. wykonywanie poleceń.
          Zwróć też uwagę na to, że np. sąd rodzinny, wykonujący zastępczo władzę rodzicielską, może powierzyć pieczę zastępczą osobie, która jest rodzeństwem dziecka (art. 112.5). Rodzeństwo jest też objęte obowiązkiem alimentacyjnym. Nie ma tłumaczenia, że "to oni chcieli mieć dziecko". Zasadą jest, że rodzice i dzieci mają obowiązek wzajemnie się wspierać (art. 87). Zatem, jeśli sytuacja tego wymaga, starsze rodzeństwo ma obowiązek wesprzeć rodziców w pieczy nad młodszym.
          • arwena_11 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 15:48
            Weź pod uwagę, że sąd powierza pieczę zastępczą - jeżeli rodzeństwo tego chce. Jeżeli nie chce - to nikt nie zmusi. A jak już przerzucamy się paragrafami to w całości.
            Obowiązek alimentacyjny w pierwszej kolejności mają rodzice i dziadkowie ( art 129 ). Rodzeństwo dopiero po nich a i to w sytuacji gdy alimenty nie są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego ( art 132,134 )
          • koraleznasturcji Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 17:17
            Powierzenie pieczy i obowiązek alimentacyjny może zostać nałożony tylko na rodzeństwo pełnoletnie . A w przypadku przejęcia pieczy, tylko za zgodą tego rodzeństwa. Już pomijam, że ani jedno, ani drugie nie zdarza się często i jest raczej wyjątkiem niż regułą.

A tak przy okazji - ten sam KRiO mówi, że opieka nad dzieckiem jest obowiązkiem rodzica. Jeżeli rodzice powierzą ten obowiązek nieodpowiedzialnemu małolatowi, to odpowiedzialność ponoszą oni, nie małolat.
            • prawackie_trolliszcze Re: Czy nastolatek może odmówić 09.07.21, 10:52
              Nieprawda. Zasada posłuszeństwa, o której wspomniałem, jest wystarczająca do braku potrzeby uzyskiwania jakiejś "zgody". To, że opieka nad dzieckiem jest obowiązkiem rodzica, nie wyklucza czasowego powierzenia tejże starszemu rodzeństwu w szczególnych przypadkach. Ślady tego stanowiska znajdujemy także w innych ustawach, jak np. w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym, gdzie dopuszcza się przebywanie na drodze publicznej dziecka poniżej 7 lat POD OPIEKĄ osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.
              • koraleznasturcji Re: Czy nastolatek może odmówić 09.07.21, 15:21
                Obawiam się, że nie. Najprostszy argument - wskaż sankcję za złamanie przez dziecko obowiązku posłuszeństwa. Nie ma kary w kodeksie (ani nigdzie indziej). Czyli obowiązek formalnie istnieje, ale państwo go nie egzekwuje. Już pomijam, że ten obowiązek należy interpretować z uwzględnieniem innych norm, w tym z gwarantowanymi w Konstytucji RP prawami dziecka.

A po drugie, nawet gdyby posłuszeństwo znaczyło to, co sugerujesz, to ciągle nie zmieniałoby to faktu, że powierzenie opieki nad trzylatkiem nieodpowiedzialnemu piętnastolatkowi jest samo w sobie nieodpowiedzialne. Piętnastolatek może za to dostać szlaban na komputer, rodzice mogą odpowiadać karnie za narażenie trzylatka na niebezpieczeństwo.

• tt-tka Re: Czy nastolatek może odmówić 09.07.21, 16:10
                  koraleznasturcji napisała:

> Obawiam się, że nie. Najprostszy argument - wskaż sankcję za złamanie przez dzi
                  > ecko obowiązku posłuszeństwa. Nie ma kary w kodeksie (ani nigdzie indziej). Czy
                  > li obowiązek formalnie istnieje, ale państwo go nie egzekwuje.

Bo to lezy w gestii opiekunow prawnych, nie panstwa. I owszem, sankcje sa. Moze to byc pozbawienie kieszonkowego, szlaban na gry i inne tego typu - do wystapienia (wtedy juz dziala panstwo) z wnioskiem o umieszczenie dziecka w placowce.
    • asia.sthm Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 12:53
      Nastolatek od malenkosci przekonany o swojej waznej funkcji w rodzinie bez oporu staje na wysokosci zadania, gdyz spelnianie waznej funkcji w rodzinie, to mile uczucie, a nie wymuszony obowiazek.
      Dzieci lubia czuc sie wazne, potrzebne, przekonane ze rodzina bez nich funkcjonowalaby gorzej. Wklad kazdego czlonka jest wazny.
      No i jak Verdana zawsze powtarzala: Dom to nie koszary.
    • reinadelafiesta Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 12:57
      Jeśli sytuacja jest awaryjna, a on sam nie ma jakiegoś naprawdę ważnego usprawiedliwienia - to nie ma prawa odmówić. Choć zdaję sobie sprawę, że jeśli został tak (nie)wychowany, to może się zdarzyć, że odmówi, albo załatwi sprawę tak, jak ten 17 latek z sąsiedniego wątku. Ale wtedy życzyłabym mu szczerze, żeby przy najbliżej okazji mógł się przekonać, że rodzice też nie muszą robić niczego więcej ponad pewne minimum. Najlepiej się uczy empatii na własnej skórze.
    • aguar Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 12:57
      To raczej rodzic się musi zastanowić czy ma prawo i czy chce zmuszać własne dziecko do wykonywania za darmo pracy, która normalnie jest obowiązkiem dorosłych. Jeśli nie zmuszanie, tylko grzeczna prośba, to daje się przestrzeń dla odmowy. Moim zdaniem drugi sposób lepszy dla dobrych relacji z dzieckiem, chyba, że spisuje się już je na straty i liczy się tylko młodsze.
        • netlii Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 15:10
          Tak podpieracie się tym kodeksem, ale w sąsiednim temacie wskazano jedynie, że również dzieci mają bliżej niesprecyzowane obowiązki wynikające z bycia we wspólnocie domowej.
          Rezolutny nastolatek zapyta, w którym artykule stanowi, że z automatu w kryzysowej sytuacji staje się prawnym opiekunem dla młodszego rodzeństwa.
          No a jak jest się już formalistko-biurokratką rozkochaną w przepisach i na tej bazie układającej życie domowe to poproszę również o podanie sankcji wynikając z KRiO, która mnie niby czeka.

Bo zasadniczo on może o wspólnote dbać w swoim zakresie wystarczająco chociażby sprzątając wspólną przestrzeń użytkową, robiąc zakupy uwzględniając również potrzeby młodszego rodzeństwa jak również wyprowadzając czworonożnego pupilka rodziny etc.
            • netlii Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 15:39
              No raczej byłby głupi gdyby rodzicowi podpierającemu się KRiO nie zadawał kolejnych pytań i poprosił o konkretne przepisy, które wskazują, że w sytuacji kryzysowej z automatu dla wspólnoty domowej on obligatoryjnie ma przejąć opiekę nad rodzeństwem. Nawet krótkotrwale, chociaż to kwestia drugorzędna.
              • araceli Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 15:49
                netlii napisała:

> No raczej byłby głupi gdyby rodzicowi podpierającemu się KRiO nie zadawał kolej
                > nych pytań i poprosił o konkretne przepisy, które wskazują, że w sytuacji kryzy
                > sowej z automatu dla wspólnoty domowej on obligatoryjnie ma przejąć opiekę nad
                > rodzeństwem.

Mógłby dostać odpowiedź "w tym samym przepisie, który stanowi, że mamy ci finansować gierki, w które nawalasz z kolegą".
                • netlii Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 15:54
                  "Nie macie obowiązku, pójdę do babci po kasę, sprzedam ciuchy, release" + milion możliwości w jaki sposób obecnie zarabiają.
                  Itd itd.
                  Nie o to chodzi.
                  Jest jakaś baza, podparcie pod dalsze rozważania to aż samo by się prosiło o konkrety. Tak to są jakieś nic nie znaczące ogólniki, które interpetować można na wiele sposobów.
                  • araceli Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 15:59
                    netlii napisała:
                    > "Nie macie obowiązku, pójdę do babci po kasę, sprzedam ciuchy, release"

To powodzenia. Komp i gry kosztują sporo ze sprzedaży używanych gaci może nie starczyć.

> Jest jakaś baza, podparcie pod dalsze rozważania to aż samo by się prosiło o ko
                    > nkrety. Tak to są jakieś nic nie znaczące ogólniki, które interpetować można na
                    > wiele sposobów.

To nie są ogólniki tylko PRAWO. Konkretne przepisy.
                    • netlii Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 16:06
                      A to akurat nieprawda, zwłaszcza w wymianie barterowym spokojnie można na gry sie wymienić.
                      Uwierz mi część mojej pracy to katorżnicza, nużąca obserwacja młodzieżowych trendów i młdzież radzi sobie.

>To nie są ogólniki tylko PRAWO. Konkretne przepisy.
                      To ma być odpowiedź najukoańsza mamusiu? No słabo.
                      Dalej pytam: które konkretne przepisy stanowią o tym czym chcesz mnie obarczyć?
                      • araceli Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 16:11
                        netlii napisała:
                        > A to akurat nieprawda, zwłaszcza w wymianie barterowym spokojnie można na gry s
                        > ie wymienić.

Ktoś mu da grę za używane gacie? I grać będzie na czym?

> Dalej pytam: które konkretne przepisy stanowią o tym czym chcesz mnie obarczyć?

Te same, którymi chcesz obarczyć rodziców. Czytac nie potrafisz czy głupa rżniesz?
                        • netlii Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 16:17
                          Dlaczego za używane gacie? big_grin Wymiana barterowa gra/za grę.

"Te same, którymi chcesz obarczyć rodziców. Czytac nie potrafisz czy głupa rżniesz?"
                          Ależ to nie ja droga matko chcę Was czymś obarczyć to Wy chcecie wyegzekwować coś ode mnie.
                          Powołaliście się na bliżej niesprecyzowane przepisy stąd żądam konkretów.
                          Wyzywanie mnie jako Waszego dziecka nie pomaga, podobnie jak argument w stylu: wyguglaj se.
                          Powołaliście się na pewną bazę, to bądźcie konsekwentni a nie reagujcie jak niestabilni emocjonalnie.

Powodzenia jeśli tak byś chciała prowadzić rozmowę z rezolutną nastolatką wink
                          • araceli Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 16:22
                            netlii napisała:
                            > Dlaczego za używane gacie? big_grin Wymiana barterowa gra/za grę.

Bo nie będzie mieć gry. Komputera czy dostępu do internetu również - za ciężkie do ogarnięcia?

> Powołaliście się na bliżej niesprecyzowane przepisy stąd żądam konkretów.

JPRDL - zacytowałam dokładny artykuł w tamtym wątku w tamtym wątku - 91 KRiO.
                            • netlii Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 16:33
                              No bez jaj § 2. Dziecko, które pozostaje na utrzymaniu rodziców i mieszka u nich, jest obowiązane pomagać im we wspólnym gospodarstwie

O tym właśnie traktuje, że przepis jest nieprecyzyjny a wmówienie, że w linii prostej ma z tego wynikać bezwarunkowa a okazjonalna opieka nad dzieckiem rodziców a nie po prostu wyrzucenie śmieci i odkurzenie przestrzeni wspólnej jak również zakupy uwzględniające preferencje całej rodziny.

No chyba, że rodzinę rozumiemy jako twór totalitarny i nie dajemy swobody interpretacyjnej a powyższe bagatelizujemy bo tak dla rodzica wygodne.

Masakra jednym słowem big_grin
                              • araceli Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 17:07
                                netlii napisała:
                                > O tym właśnie traktuje, że przepis jest nieprecyzyjny

Jeszcze raz - nie jest nieprecyzyjny, jest ELASTYCZNY. Jak to sobie wyobrażasz, że w przepisie będą wymienione wszystkie czynności ze szczegółowymi opisami okoliczności kiedy co dziecko ma robić?

Pomoc oznacza wykonanie czynności, która jest drugiej osobie potrzebna. Ogarnialne? Słownik dzieciakowi może kupić:
                                pomoc
                                1. «działanie podjęte dla dobra innej osoby»
                                3. «coś, co pomaga w trudnej sytuacji, czyni ją mniej uciążliwą»
                                sjp.pwn.pl/szukaj/pomoc.html
              • tt-tka Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 16:33
                netlii napisała:

> No raczej byłby głupi gdyby rodzicowi podpierającemu się KRiO nie zadawał kolej
                > nych pytań i poprosił o konkretne przepisy, które wskazują, że w sytuacji kryzy
                > sowej z automatu dla wspólnoty domowej on obligatoryjnie ma przejąć opiekę nad
                > rodzeństwem. Nawet krótkotrwale, chociaż to kwestia drugorzędna.

prosze cie bardzo. KRiO art 91, § 1 i 2
        • koraleznasturcji Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 17:23
          1_legenda_lasu_1 napisała:

> Taka sytuacja : wypadła mi nagła wizyta u dentysty, dzwonię do 17-letniego syna
          > prosząc aby obrał ziemniaki i warzywa do obiadu. On odmawia. Co robię? Jem na
          > mieście a on niech sobie radzi sam.

I następnym razem syn obierze ziemniaki. Tak. Z tym, że ziemniakom nie szkodzi, że będą obierane niechętnie i z przekleństwem pod nosem. Maluchowi robi różnicę, że zajmuje się nim sfochowany nastolatek.
      • malia Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 13:05
        - Pawełku, grzecznie proszę, zostań z chorym Jasiem , ja muszę szybko wyjść, bo babcia nogę złamała i muszę jej pomóc.
        - Nie mogę, gram dzisiaj z kumplem
        Aaaaa, ok, tak tylko zapytałam, wiem, że nie możesz się przemęczać i wykonywać za mnie moich obowiązków
      • magdallenac Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 13:26
        Ale Ty ogarniasz, że nie mówimy o sytuacjach, kiedy rodzice spędzają całe dnie na żniwach/rozrywce/innych działalnościach, a nastolatek ma za zadanie przejąć ich funkcje w opiece nad młodszym dzieckiem? Mówimy o normalnym uczestnictwie w życiu rodzinnym- zdarza się, że nastolatek MUSI zająć się młodszym rodzeństwem.
        • aguar Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 13:49
          "zdarza się, że nastolatek MUSI zająć się młodszym rodzeństwem"
          No właśnie nie zgadzam się z tym MUSI. Mnóstwo rodziców małych dzieci nie ma w domu nastolatka i jakoś sobie radzą z zapewnianiem im opieki również w nagłych sytuacjach, nie zostawiają ich na pastwę losu. Skorzystanie z pomocy nastolatka może być bardzo dogodne, jeśli się zgodzi, ale bez kitów, że się inaczej nie da!
              • triss_merigold6 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 14:16
                Musiałabym sprawdzić czy są orzeczenia i wykładnie SN definiujące pomaganie.
                Mówię co ma/mają zrobić i w razie mruczenia pod nosem nie straszę, tylko uprzedzam, że jeśli np. chcą jechać/iść gdzieś, to ma być zrobione to i to. Nie chcą, żeby mnie przestało się chcieć.
                • martishia7 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 15:31
                  Otóż definiuje owo "pomaganie" daleko szerzej, niżby tutaj niektóre chciały to widzieć. Moja ulubiona, Ciepła Helena:
                  "Pojęcie wspólnego gospodarstwa należy rozumieć szeroko, a więc nie tylko gospodarstwo domowe, ale też gospodarstwo produkcyjne rodziców lub jednego z nich, np. gospodarstwo rolne, ogrodnicze (J. Ignatowicz, w: Kodeks..., s. 465). W obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej zasadne jest przyjęcie, że pojęcie to obejmuje także prowadzenie działalności gospodarczej. Pomocy ze strony dziecka rodzice mogą wymagać tylko o tyle, o ile jej rodzaj odpowiada fizycznym i duchowym siłom dziecka i jeżeli nie ucierpi na tym jego wychowanie i przygotowanie do pracy odpowiadającej jego uzdolnieniom.".
                  Czytaj - chodzi owszem, o obowiązek darmowej quasi-pracy dla dobra rodziny. Tak, za darmo.
              • primula.alpicola Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 14:30
                W normalnych rodzinach, aguar, nie trzeba nikomu cytować KRiO (chociaż jestem zdania, że powinien być obowiązkowo czytany przed ślubem i rozrodem) i jets to po prostu naturalne, że starszy brat zajmie się młodszym, kiedy jest potrzeba. I jeszcze: NIE MÓWIMY O CODZIENNEJ OPIECE. Sorry, że z capsem, ale uparcie ignorujesz ten szczegół.
                • netlii Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 15:31
                  Ale to triss podpiera się KRiO a nie aguar. Jeśli triss ma na myśli artykuł przytoczony w bliźniaczym temacie to dla mnie jest nieostry, co więcej nie zawiera sakcji, no dobra ale odstawmy to na bok...
                  Szczególnie, że same ramy "normalnej" rodziny są różnie definiowane.
                  W moim odczuciu przykładowo nie mieści się naginanie komfortu drugiego dziecka poprzez wpędzanie winy argumentami "ALE RODZINA!!!111" - sugestywnie odmowa była automatycznie wystąpieniem przeciwko niej.
                  Bardzo toksyczne i rozszeniowe podejście.
            • aguar Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 14:05
              Praca nie przestaje być pracą tylko dlatego, że jest wykonywana na rzecz krewnego. Normalnie rodzice musieliby albo zapłacić opiekunce albo znaleźć kogoś, kto by się ZGODZIŁ zaopiekować. A własne dziecko można traktować gorzej i ZMUSZAĆ do darmowej pracy???
              • triss_merigold6 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 14:10
                Owszem, przestaje w momencie kiedy jest świadczona na rzecz własnego gospodarstwa domowego. Pani za sprzątanie zapłacić muszę, jak partner i syn odkurzaja to robią to za darmo. Kucharka dostaje kasę za pracę w szkolnej kuchni, za gotowanie w domu - nie.
                • arwena_11 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 14:35
                  Zgodzę się ze sprzątaniem, praniem itd. Nie zgodzę się co do opieki nad rodzeństwem. To obowiązek rodziców. Mogą oczekiwać pomocy w podbramkowej sytuacji, ale nie non stop - zamiast opiekunki. Czyli mam zaplanowaną wizytę u lekarza - mogę poprosić o pomoc nastolatka - ale musze mieć plan B jak odmówi. Bo może mieć swoje sprawy. I z całą pewnością nie robię tego pół godziny przed wizytą. Co innego gdyby chodziło o nagły wypadek - skręciłam kostkę i jadę na SOR
                  • koraleznasturcji Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 18:20
                    arwena_11 napisała:

> Zgodzę się ze sprzątaniem, praniem itd. Nie zgodzę się co do opieki nad rodzeńs
                    > twem.

Zwykłe obowiązki domowe i opieka nad młodszym rodzeństwem to zupełnie różne kwestie. Rodzice mogą kazać nastolatkowi zmyć naczynia, bo są odpowiedzialni za wychowanie nastolatka (a to oznacza, że mają go nauczyć m.in. samodzielności i wywiązywania się ze zobowiązań), a drugą stroną zaangażowaną w proces są naczynia czyli przedmiot nieożywiony.

Z opieką nad rodzeństwem sytuacja wygląda zgoła inaczej. Z jednej strony jest nastolatek, którego rodzice mają wychować, ale z drugiej strony jest małe, nieporadne dziecko, któremu rodzice (i tylko oni!) mają obowiązek zapewnić odpowiednią opiekę. Wymuszona opieka niechętnego nastolatka to nie jest opieka odpowiednia.

Czy nastolatek powinien lubić spędzać czas z trzylatkiem? Nawet jeżeli powinien, to jeżeli nie lubi, nie bardzo widzę, jak można go do tego przymusić. I to tak, żeby efekt był w kwadrans.
              • angazetka Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 14:17
                Była taka książeczka dla dzieci, o chłopcu, który nie widział nic poza czubkiem swojego nosa. I dorośli mu pokazali, jak to jest, gdy nie ma obiadu, wyprasowanych ubrań, wyjścia z babcią do zoo - bo to przecież darmowa praca na rzecz członków rodziny, nie?
              • makinetka82 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 15:50
                aguar napisała:

> Praca nie przestaje być pracą tylko dlatego, że jest wykonywana na rzecz krewne
                > go. Normalnie rodzice musieliby albo zapłacić opiekunce albo znaleźć kogoś, kto
                > by się ZGODZIŁ zaopiekować. A własne dziecko można traktować gorzej i ZMUSZAĆ
                > do darmowej pracy???

" Nastolatek przyjmuje do wiadomości, obiecuje, zw tak zrobi." No ZGODZIŁ się, patrz.
                • aguar Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 16:10
                  No jak się zgodzi, to jest ok. Właśnie, o ile jest to dobrowolna zgoda, a nie pod wpływem szantażu, że rodzice pozbawią go jakichś przywilejów, kiedy mógłby odmówić bez tłumaczenia się z powodów. Ja rozumiem, że taka pomoc od nastolatka jest wygodna i tania, i nie widzę nic złego w skorzystaniu za jego zgodą, nie podoba mi się natomiast foch, święte oburzenie i chęć zemsty, jeśli odmówi z nie dość poważnego wg ematki powodu. Przeraża mnie też, że rodzice kilku- i kilkunastolatka nagle wpadają w jakąś taką niewytłumaczalną "niemoc" w organizowaniu opieki nad młodym, jakiej jakoś nie doświadcza większość rodziców małych dzieci (bo większość jednak nie ma równocześnie nastolatka w domu.)
                  • 1_legenda_lasu_1 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 16:16
                    Aguar, ale nie ustalamy kto jest rodzicem a kto dzieckiem. To rodzice są odpowiedzialni za rodzinę, więc to oni rozdzielają zadania i egzekwują ich wykonanie. Mogą również ustalać kary i nagrody. Pewne sprawy są negocjowalne, ale inne są poleceniami opiekunów.
                    • aguar Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 16:33
                      No i ja właśnie uważam, że darmowa praca opiekuna/nki to jest coś ponad te standardowe zadania, które rodzice zlecają i egzekwują bez negocjacji i że tutaj powinna działać zasada pełnej dobrowolności (tak jak byś prosiła siostrę, przyjaciółkę, sąsiadkę).
                  • makinetka82 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 16:25
                    aguar napisała:

> No jak się zgodzi, to jest ok. Właśnie, o ile jest to dobrowolna zgoda, a nie p
                    > od wpływem szantażu, że rodzice pozbawią go jakichś przywilejów, kiedy mógłby o
                    > dmówić bez tłumaczenia się z powodów. Ja rozumiem, że taka pomoc od nastolatka
                    > jest wygodna i tania, i nie widzę nic złego w skorzystaniu za jego zgodą, nie p
                    > odoba mi się natomiast foch, święte oburzenie i chęć zemsty, jeśli odmówi z nie
                    > dość poważnego wg ematki powodu. Przeraża mnie też, że rodzice kilku- i kilkun
                    > astolatka nagle wpadają w jakąś taką niewytłumaczalną "niemoc" w organizowaniu
                    > opieki nad młodym, jakiej jakoś nie doświadcza większość rodziców małych dzieci
                    > (bo większość jednak nie ma równocześnie nastolatka w domu.)

ok, w takim razie czy rodzice sa zobowiazani zapewniac dziecku "przywileje"? nie mówię o opiece, mówię o rzeczach ponad podstawowe potrzeby.
      • koronka2012 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 19:23
        aguar napisała:

> To raczej rodzic się musi zastanowić czy ma prawo i czy chce zmuszać własne dzi
        > ecko do wykonywania za darmo pracy, która normalnie jest obowiązkiem dorosłych.

1. Ma prawo
        2. MUSI zmuszać, takie są okoliczności . Podobnie jak do mycia zębów i wielu innych rzeczy które się dzieciom nie podobają
        3. Nie widzę powodu aby płacić sobie za cokolwiek w rodzinie więc argument „za darmo” jest od czapy

> Jeśli nie zmuszanie, tylko grzeczna prośba, to daje się przestrzeń dla odmowy.
        > Moim zdaniem drugi sposób lepszy dla dobrych relacji z dzieckiem

Grzecznie nakazuję i nie ma zmiłuj. W sytuacjach tego typu nie ma miejsca na negocjacje i przestrzeń do odmowy
    • alpepe Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 13:00
      Może, ale mojej córce tego typu rzeczy zostały zapamiętane i wyrzygane, kiedy ona była w potrzebie. W rodzinie ręka rękę myje i jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubańczykom wink. Ja musiałam wszędzie ciągać młodszego o cztery lata brata ze sobą, moja starsza córka nie. Uważałam, że to siostra, a nie matka czy opiekunka, ale jak poprosiłam, to miała się zająć. Inna sprawa, że u nas jest mniejsza różnica wieku i starsza córka z najpoważniejszych rzeczy to musiała iść z młodszą do dentysty, bo mnie się już nie chce, ale już była pełnoletnia i miały wizytę kontrolną jedna po drugiej.
    • kornelia_sowa1 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 13:01
      No, wszystko może przecież.

Zwłaszcza jak wychowany na psudopsychologicznych beknięciach rodziców lubująccych się w telewizji śniadaniowej i fillmikach samozwańczych matek roku.

"Sama ową prośbę rozumiem jako uprzejmie wydane polecenie, bez pola do dyskusji i nie bardzo widzę odmowę ot tak."

Ja rozumiem ją dokładnie tak samo.
      Wląsnie wróciłam do domu, gdzie 13 latek zajmował sie młodszą siostrzyczką w wieku przedszkolnym, bo nie ma na głowie pracy, egzaminu i innych spraw nie cierpiących zwłoki. Zwłaszcza, ze dzień ma 12 h i jak 2 h spędził na czymś pożytecznym, to mu korona z głowy nie spadła.

Nie, nie musi mi wcale pomagać- siostrę sami sobie zmajstrowaliśmy.
      Dom sami zbudowaliśmy bez pytania czy chce, więc też nie powinnam go prosić o pomoc w sprzątaniu tylko samam to zrobić.
      Trawnika tez NAM się zachciało więc nie powinnam prosić o skoszenie.

A jednak proszę- a raczej uprzejmie wydaję polecenie (jak pięknie to nazwałaś).
      I się zgadza.

Być moze dlatego, ze jest świadomy, ze ja też nie muszę
      -wozić go na treningi-
      -płacić maaaaaase forsy za jego hobby (moze zmienić na tańsze- np obserwację pszczó na łące koło domu)
      -mieć intenetu w domu, itd

Wyśiwadczamy sobie zatem wzajemnie uprzejmości

I dzięki temu ma szanse z mojego domu wyjść facet a nie mazgaj czy inna ciura obozowa, która myśli, ze nic nie musi tylko wszystko może
      • enigma81 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 14:19
        kornelia_sowa1 napisała:

>
        >
        > "Sama ową prośbę rozumiem jako uprzejmie wydane polecenie, bez pola do dyskusji

>
        > Nie, nie musi mi wcale pomagać- siostrę sami sobie zmajstrowaliśmy.
        > Dom sami zbudowaliśmy bez pytania czy chce, więc też nie powinnam go prosić o
        > pomoc w sprzątaniu tylko samam to zrobić.
        > Trawnika tez NAM się zachciało więc nie powinnam prosić o skoszenie.
        >
        > A jednak proszę- a raczej uprzejmie wydaję polecenie (jak pięknie to nazwałaś).
        > I się zgadza.
        >
        > Być moze dlatego, ze jest świadomy, ze ja też nie muszę
        > -wozić go na treningi-
        > -płacić maaaaaase forsy za jego hobby (moze zmienić na tańsze- np obserwację p
        > szczó na łące koło domu)
        > -mieć intenetu w domu, itd
        >
        > Wyśiwadczamy sobie zatem wzajemnie uprzejmości
        >

To, co napisałaś chyba najlepiej oddaje mój stosunek do tematu.
        I też mi się podoba to uprzejme wydawanie poleceń smile
          • kornelia_sowa1 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 16:13
            Wez, dla odmiany Hanka, nie pier..icz.

No, dobra, wyjaśnię Ci pomału, bo optymistycznie założyłam, że to dla każdego proste.

Nikt niczego nie wypomina.
            Po prostu każdy w rodzinie ma swoje obowiązki, przywileje, i rozumie, że w awaryjnej sytuacji pomoc mamie jest ważniejsza niż komp.
            Jeśli twoje dziewoje nie ogarniaja, to trudno.

Dzieci dostają od nas dużo, nawet bardzo. I doceniają. Dlategozrobienie czegoś dla nas, nie jest krzyżem i utrapieniem.

Jak zechcą tylko leżeć i pachnieć (czyli minimum i zero od siebie), to ja też nie widzę powodu, żeby pchać w nich ponad stan. Rozumiesz?

Nie wychowuję dzieci na egoistów, tylko uczę, że trzeba sobie pomagać i że każdy powinien coś dać od siebie.
            • hanusinamama Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 16:38
              A gdzie ja napisałam ze moje nie ogarnia? Poza tym pisąłam i juz i tu i w poprzednim wątku, ze w takiej sytuacji (ale awaryjnej bo jakos autorka nie oświeciła co takiego robiła kilka godzin ze nawet zadzwonic nie mogła przypomniec o tych lekach czy zapytac jak temperatura) to ja zwyczajnie mowie, ze musi zostać. Daje wytyczne i dzwonie jak tylko moge sprawdzić sytuacje.

Natomiast jeżeli pytam czy może zostać z siostra...akceptuje tez odmowę.
              • paskudek1 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 17:49
                Jeszcze raz bo najwyraźniej nie dociera - GÓWNO CIĘ INTERESUJE jaka była przyczyna wyjścia matki z domu. To matka uznała że MUSI WYJŚĆ i przekazała opiekę nad młodszym dzieckiem jego starszemu bratu. Na co brat wyraził zgodę nawet, łaskawca. Co cię do kurwy nędzy obchodzi czemu ona wyszła? Żeby przez następne sto wpisów komentować że jej powód nie był dość ważny żeby obciążyć galerami prawie siedemnastoletniego byka. Cały myl polega na tym, że to MATKA ocenia czy musi czy nie musi wyjść. Nie ty czy ktokolwiek obcy.
              • kornelia_sowa1 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 19:52
                "Natomiast jeżeli pytam czy może zostać z siostra...akceptuje tez odmowę."

Aha

No, to dobrze.
                Jak ci za 2 lata wejdzie z petem do domu i spytasz czy może wyrzucić a ona odpowie, zę nie, to uszanuj, uszanuj.

Wiesz, moja sąsiadka też pyta syna (16 lat, 80 kg żywej wagi) czy mógłby skosić trawnik.
                No i zawsze nie może. Siedzi sobie przed tv albo na lezaczku a mamusia, lat 50 waga ok 50 kg zapycha z kosiarką.
                Tak, ona była z tych co szanowały jak syn nie miał ochoty czegoś robić.
                Good luck
    • wapaha Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 13:04
      Oczywiście że może odmówić.
      Ja słowo : prosba rozumiem jako prośba,zapytanie a nie znajmienie, polecenie.
      Prosba brzmi : mógłbyś dzisiaj posiedzieć chwilę z bratem? - dziś wieczorem mam zajęcia
      Polecenie brzmi - sorry, ale musisz mi pomóc i zostać wieczorem z bratem - dziś wieczorem mam zajęcia

W rytmie regularnym znanym domownicy znają wzajemnie swój grafik - jesteśmy rodzina i każdy z nas ma wpływ jak ona hula
      W sytuacjach podbramkowych naglych używam trybu oznajmiającego po prostu a nie zakamuflowanej prośby która jest poleceniem.
        • lucerka Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 16:03
          Chodzi o relacje w przyszłości. Nie mam kontaktu z siostrą. Rodzice kazali się mną opiekować a ja byłam koszmarnym dzieckiem.

Twój " mały" ma chyba tyle co mój - 15 lat. Czasem go prosiłam żeby opiekował się siostra bo to i tamto. Oh były dantejskie sceny między nimi a i mną też. Teraz on nie musi nic jeśli chodzi o przebywanie z siostra. Nawet jak jest chora.
          Ale rozumiem Cię, że jesteś wkurzona, sama też bym się wkurzyła.
      • alpepe Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 13:31
        Gwoli ścisłości, mam z bratem świetne relacje, tak świetne, że w przeszłości jego żona była o mnie zazdrosna, na szczęście jej przeszło. Natomiast mam pretensje do matki, choć oczywiście ona by miała wytłumaczenie, że ona się opiekowała młodszym bratem i było dobrze i jej nie przeszkadzało, albo że wszyscy tak robili.
        • aguar Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 14:15
          Chodzi o relacje w przyszłości, jak młodszy podrośnie. Są na nie szanse, jak starszy nie będzie do niego uprzedzony, że miał przez niego mnóstwo nieprzyjemności, był źle traktowany przez rodziców itd.
            • arwena_11 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 14:55
              Znam kilka przypadków, gdzie starsze rodzeństwo było zmuszane do opieki nad młodszym. Średnio różnica 10 lat. I między rodzeństwem nie ma ŻADNYCH relacji. Starsze nienawidzi wręcz młodszego ( powinno rodziców nienawidzić ). Zamiast na przykład na basen ze znajomymi - siedzenie z siostrą/bratem
              • magdallenac Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 15:01
                Ale Ty piszesz o jakimś patologicznym udupieniu nastolatka opieką nad dzieckiem. W normalnych domach, o normalnych układach rodzinnych wygląda to tak, że matka/ojciec idą na zakupy/lekarza/załatwić sprawę i proszą o ogarnięcie młodszego. Matka/ojciec mają zaplanowane rozrywkowe wyjście wieczorem, proszą o pomoc starszego itd. Nie STAŁE przejęcie funkcji rodzicielskiej przez nastoletnie dziecko
                • arwena_11 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 15:04
                  Czy patologicznym? Pewnie w czasach naszego dzieciństwa to było powszechne w wakacje. Rodzice do pracy a najstarsze z rodzeństwa w roli opiekuna.
                  Była jeszcze jedna opcja - obowiązek ciągania małolata ze sobą wszędzie. Miałam taką koleżankę. Wolałam się z nią nie widzieć i gadać przez telefon niż przyjmować ją w pakiecie z upierdliwym 6 latkiem
                  • magdallenac Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 15:22
                    Zakładając, że rodzice to nie królowie życia, którzy co drugą noc brylują na rautach i dancingach, to tak wyjście raz w tygodniu jak najbardziej jest ok, zresztą pisałam o takiej sytuacji w tym wątku- kiedy wychodzimy z rodzicami przyjaciółki dziecka, to dziewczyny nastolatki zajmują się jej młodszym bratem. Przez myśl by mi nie przeszło, że powinni dziewczynom zapłacić.
                      • 1_legenda_lasu_1 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 16:47
                        hanusinamama napisała:

> A czemu nie biorą opiekunki? Tak z ciekawosci pytam. Stać ich na wyjscie, nie s
                        > tać na opiekunkę? Starsze nie mają swoich planów?
                        >

To nie Twoja sprawa dlaczego nie biorą opiekunki.

Starsze jak widać lubią towarzystwo młodszego brata. Uwierzysz?
                      • magdallenac Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 16:49
                        Stać ich na wynajęcie nawet 15 opiekunek, ale zgodnie stwierdziliśmy, że to świetna okazja dla naszych dziewczyn, aby nauczyły się odpowiedzialności i tego, że życie nie składa się z samych przyjemności i czasami w tym życiu trzeba robić rzeczy niemiłe, nie przynoszące wymiernej, natychmiastowej satysfakcji. Opieka nad młodszym braciszkiem koleżanki, kiedy rodzice od czasu do czasu się relaksują jest idealnym pomysłem. W zamian za to moja córka, kiedy wyjeżdża na weekendy nie musi się martwić o swojego kotka, do którego mama tego chłopca, wraz z chłopcem przychodzą, karmią i często długo zabawiają. Tak to działa wśród rodziny i przyjaciół. Starsze dziewczyny mogą mieć swoje plany 25 razy w miesiącu, jeśli ze trzy razy je podporządkują czemuś innemu niż swoje rozrywki i przyjemności, to świat się nie zawali.
                      • lauren6 Re: Czy nastolatek może odmówić 08.07.21, 16:59
                        Opiekunka to jest obca osoba. Przy okazji spacerów z wózkiem na plac zabaw itd naoglądałam się nianiek, które palą papierosy przy dziecku, którym mają się opiekować, albo dziecko siedzi uwiązane do wózka, a niańka gada przez telefon. I to wszystko pewnie za 25zł/h (takie są obecnie warszawskie stawki).

Oczywiście bywają świetne opiekunki, z referencjami. W tamtym wątku jednak główna rada dotyczyła wzięcia jakiejś randomowej niańki z ogłoszenia. Na taką radę nie może być innej reakcji niż puknięcie się w czoło.
                        • laura.palmer Re: Czy nastolatek może odmówić 09.07.21, 08:37
                          O to, to. Miałabym opory przed wpuszczeniem kompletnie obcej osoby z ogłoszenia do domu, że już nie wspomnę o powierzeniu dziecka. Co innego stała, regularna współpraca, bo wtedy strony mają możliwość się poznać.
                          Rady o wezwaniu opiekunki są tak nieżyciowe, że ręce opadają.
                          • aguar Re: Czy nastolatek może odmówić 09.07.21, 09:15
                            Proszę, nie idźcie w tę stronę, że nagle bez nastolatka "się nie da". Świat nie jest usłany trupami trzylatków, bo przecież wszyscy rodzice miewają awaryjne sytuacje i większość nie ma starszego dziecka pod ręką. Da się inaczej zapewnić opiekę.
                            • laura.palmer Re: Czy nastolatek może odmówić 09.07.21, 09:42
                              Ależ oczywiście, że się da inaczej. Tylko że absurdem jest prosić o opiekę np. przyjaciółkę mieszkającą na drugim końcu miasta i mającą swoje zobowiązania, wiekową sąsiadkę albo babcię dziecka, która ma dom 100km dalej, kiedy w domu jest 17-latek. Pisałam już w innym wątku - szlag by mnie trafił gdybym poprzestawiała sobie całe popołudnie, żeby pojechać doglądać dziecka przyjaciółki, a na miejscu zastałabym zdrowego byka.
                              • aguar Re: Czy nastolatek może odmówić 09.07.21, 12:02
                                "Tylko że absurdem jest prosić o opiekę np. przyjaciółkę mieszkającą na drugim końcu miasta i mającą swoje zobowiązania, wiekową sąsiadkę albo babcię dziecka, która ma dom 100km dalej, kiedy w domu jest 17-latek."
                                Ale istota problemu poruszanego w tym wątku sprowadza się do tego, że tę przyjaciółkę, babcię i sąsiadkę właśnie prosisz, w pełni respektując ich prawo do odmowy. Jak odmówią - szukasz dalej. Chodzi o to, aby tak samo potraktować 17-latka (bo przecież nie o to, że to jest w ogóle coś niedopuszczalnego, aby opiekował się młodszym), a nie zmuszać wykorzystując własną pozycję, że jest od nas zależny. Pewnie, że jak jest najbliżej, to można zacząć od poproszenia jego, ale szanując go, jak każdą inną osobę, którą by się poprosiło o taką pomoc.