Dodaj do ulubionych

Przerost endometrium - lek Progesterone Besins

19.08.21, 22:10
Pytanie do koleżanek, które leczą nadmierne krwawienia miesiączkowe w okresie premenopauzalnym.

Od dawna przyjmuję lek Luttagen zawierający progesteron, w drugiej fazie cyklu przez 10 dni. Teraz nagle Luttagen zniknął z aptek i hurtowni, więc ginekolog przepisała mi inny lek z progesteronem - Progesterone Besins.
Powinnam właśnie zacząć brać, czytam ulotkę, a tam: "Podczas leczenia błona śluzowa macicy może zacząć nadmiernie przerastać (przerost endometrium) lub przerost ten może się nasilić." Czyli efekt dokładnie odwrotny od oczekiwanego!

Zgłupiałam. Moja lekarka jest na urlopie, więc nawet nie mam jak jej dopytać. Jestem już po krwotokach i abrazjach, i bardzo nie chciałabym powtórki z tych doświadczeń. Pomyślałąm, że może któraś z uczestniczek forum bierze ten lek i może mi wytłumaczyć, o co chodzi?
Obserwuj wątek
  • snakelilith Re: Przerost endometrium - lek Progesterone Besin 19.08.21, 22:50
   Brałam progesteron przeciwko przerostowi endometrium. Działało tylko warunkowo, ale to nie wina progesteronu, a pewnego utrudnienia w postaci mięśniaka rosnącego w stronę śluzówki, więc krwawień nie dało się opanować tak jak powinno.
   Jeżeli chodzi jednak o twoje pytanie, to progesteron jest progesteronem, czyli działa hamująco na rozwój endometrium, to antagonista estrogenów. Wydaje mi się, że wpis na ulotce dotyczy generalnie htz. Kobiety biorą bowiem progesteron najczęściej w kombinacji z estrogenami (np. żelem, sprajem albo plastrem) i wtedy efekty uboczne mogą być zupełnie inne. Równie dawka ma znaczenie. Nie wiem też, czym się różni Luttagen od Progesterone Besins, ale chemicznie to chyba ta sama substancja, więc nie powinno być inaczej.
   U mnie osobiście problem przerostu endometrum załatwiła dopiero ablacja, czyli prawie całkowite usunięcie śluzówki.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka