16.09.21, 11:00
kobiety, poradźciesmile
skończyły mi się tabletki cyclo-progynova. Mam przepisaną kolejną receptę a preparatu w aptekach brak . Porady u mojego gin nie mogę uzyskać ponieważ jest na urlopie a na wizytę u innego musiałabym czekać ponad tydzień. Tabletkę powinnam wziąć w tą sobotę i co teraz? sad Przerwać na miesiąc czy wziąć od razu jak uda się zakupić? W aptekach ma się pojawić pod koniec września a i to jest niepewny termin. Wujek google w takich przypadkach radzi skonsultować się ze swoim lekarzem . Przerywałyście terapię na miesiąc i czy organizm szalał w tym przypadku? No co robić? Forum poradź smile
Obserwuj wątek
    • snakelilith Re: htz 16.09.21, 11:24
      Jeżeli odstawisz preparat kombinowany, to możesz spodziewać się, że po 2-4 dniach zaczniesz krwawić. To normalna reakcja na odstawienie gestagenu. Nic strasznego, wiele kobiet bierze htz cyklicznie i odstawia na kilka dni, wtedy pokazuje się "miesiączka". Następną pigułkę bierze się wtedy według planu, albo gdy krwawienie po kilku dniach się skończy. Ale może być, że jeżeli bierzesz htz już dłużej, to nie będziesz krwawić, bo śluzówka w macicy nie zareaguje. Odstawienie gestagenu może pogorszyć też sen.
      Większym problemem jest odstawienie estrogenów, bo jeżeli brałaś hormony na przykład przeciwko uderzeniom gorąco, to te mogą wrócić.
      Generalnie nie ma się jednak co stresować, kilkudniowa przerwa cię nie zabije. Miesiąc można się przemęczyć. Pytanie tylko, dlaczego lekarz przepisuje ci coś, co jest trudno dostępne, przecież jest pyerdylion preparatów na rynku. U mnie w Niemczech aptekarz dałby mi w podbramkowej sytuacji nawet coś alternatywnego, z podobnym składem, przcież to tylko estradiol i pospolity levonorgestrel, a nie lek na raka sprowadzany ze Szwajcarii.
      Nie możesz pójść do innego lekarza, by wypisał receptę na lek z inną nazwą?
      • menomini Re: htz 16.09.21, 11:40
        w Polsce od czasu do czasu pojawiają się cykliczne problemy z dostępem do preparatów czy to htz czy anty. Wcześniej była już taka sytuacja . Wtedy miałam jeszcze opakowanie więc zanim się skończyło to w aptekach się pojawił. Nie wiem czym to spowodowane. Na stronie gdziepolek.pl (lub tym podobnych stronach) jest napisane, że ten lek nie ma zamiennika. Więc branie innego nie wiem czy by mi nie namieszało . ten co biorę , nie mam po nim żadnych skutków ubocznych. Lekarze podczas wypisywania bądź też przedłużania recept niestety nie sprawdzają czy w danym momencie lek jest dostępny w aptekach. Dziękuję Ci za odzew smile
        • snakelilith Re: htz 16.09.21, 11:55
          Trudno mi uwierzyć że lek składający się z 0,15 mg levonorgestreleu i 2 mg estradiolu nie ma zamiennika, ale nie znam polskiego rynku. A co z aptekami zagranicznymi?
          Zawsze możesz jeszcze brać estradiol i gestagen oddzielnie, dawkując jak przy cyclo-progynova. I skoro wiesz, że jest problem z lekami, to przy wypisywaniu recepty musisz lekarzowi zwrócić na to uwagę. Nie bierzesz bowiem żadnego cudu, to są naprawdę bardzo pospolite składniki.
          • caponata75 Re: htz 16.09.21, 14:04
            Ten lek jest również niedostępny w Niemczech, jak wiele innych HTZ. Lekarze mają spore problemy, by przepisać jakiś zamiennik. Apteki również nie wydają ot, tak sobie, potrzebna jest nowa recepta.
            • snakelilith Re: htz 16.09.21, 15:29
              Estradiol jest dostępny na pewno jako Gynokadin tabletki 2mg, albo żel. A estardiol można łączyć z dowolnym gestagenem, jeżeli levonorgestrel jest akurat niedostępny. Można łączyć też z progesteronem w preparatach jak Famenita i Utrogest. Wiele lekarzy jset zdania, że progesteron jest korzystniejszą alternatywą do gestagenu.
    • klementyna156 Re: htz 16.09.21, 14:58
      Nic nie będzie. Ja odstawiłam HTZ, po ok. 3 latach. I żyję, praktycznie bez objawów. Zmieniałam w trakcie na różne, miałam też przerwy - nie było tragedii.
      Umów się do dowolnego gina (albo i rodzinnego sensownego) na teleporadę, na dziś, i dostaniesz receptę od ręki, bez czekania - powiesz, żeby przepisał podobny lek. Jest tego mnóstwo na rynku, bez sensu czekać na wizytę u twojego lekarza.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka