Dodaj do ulubionych

Bliznowiec

02.10.21, 23:32
Ma ktoś doświadczenie? Jest sens iść do lekarza rodzinnego czy od razu specjalista? Chirurg? Dermatolog?
Obserwuj wątek
    • anatewka11 Re: Bliznowiec 03.10.21, 08:20
      Mam kilka bliznowców, po operacji tarczycy był najgorszy i bolał. Zaczynałam oczywiście od maści, potem chodziłam (dermatolog) na ostrzykiwanie sterydami. Byli to paskudnie bolesne, bo w bliznę wbijali igłę jakby robili fastrygę i tak podawali te sterydy. Żadnych efektów. W końcu trafiłam do chirurga plastycznego, który powiedział, że nic się nie da zrobić : jeśli cięcie jest poprzeczne to nawet najdelikatniejsze szycie tego znowu spowoduje owstanie bliznowca. Poddałam się. Nosiłam apaszki i golfy. Z czasem zbladł, rozciągnął się. Nadal widać ale już się nie rzuca w oczy i łatwo zasłonić biżuterią.
      To było 15 lat temu, może się coś zmieniło ale walka z bliznowcem jest nierówna. Co gorsza, dzieci to cholerstwo dziedziczą. Synowi po każdej pierdół zostaje i też dermatolog rozkłada ręce.
      Przestrzegam tylko przed niepotrzebnym bólem i stratą kasy. Idź od razu do chirurga plastycznego to najlepiej będzie wiedział czy w twoim przypadku coś się da zrobić.
      • little_fish Re: Bliznowiec 03.10.21, 08:34
        Dzięki. Chodzi o dziecko, więc na pewno dodatkowego bólu fundować mu nie będę. Problem estetyczny też w sumie niewielki, bo to kolano. Mieszkamy w małym mieście, więc chirurg plastyczny niedostępny - pomyślę.
    • premeda Re: Bliznowiec 03.10.21, 09:22
      Mam, z tym się za bardzo nic nie da zrobić. Kiedyś w jakimś programie lekarka, radziła żeby wcierać witaminę E, normalnie rozgniata się kapsułkę i wciera. Możecie spróbować.
    • katarrynka Re: Bliznowiec 03.10.21, 09:52
      Zaczął mi się robić bliznowiec po operacji na klatce piersiowej. Bardzo mi pomogły plastry z silikonem, które zaczęły wygładzać bliznę i rozjaśniać i regularne masowanie jej olejkiem do masażu.
    • geoardzica_z_mlodymi Re: Bliznowiec 03.10.21, 11:55
      Mojemu dziecku pomogły plastry sutricon i czas (około 2-3 lata) od urazu (przedramię). Byłam kiedyś z nim u chirurga ale też ocenił, że miejsce jest nie do ingerencji, bo więcej szkody niż pożytku z tego będzie.
    • seaborgium Re: Bliznowiec 03.10.21, 17:37
      Mam małe dziecko z bliznowcami na dłoniach. Jedyne co może pomóc to fizjoterapeuta i masaż blizny. Miałam to szczęście, że udało mi się znaleźć specjalistę od blizn pooparzeniowych, chodzimy min. 3 razy w tygodniu na 30-60 minut. Efekty są fantastyczne jeśli chodzi o zakres ruchomości i likwidację przykurczów. Maści i plastry działają powierzchownie i w naszym przypadku nie było szans żeby pomogły. Dodatkowo można zastosować stosować laseroterapię, ale to tylko dodatek do ciężkiej, żmudnej codziennej pracy. I absolutnie nie dać się namówić chirurgom za żadne zabiegi nacinania bliznowców dopóki dziecka nie zobaczy fizjoterapeuta z doświadczeniem.
        • seaborgium Re: Bliznowiec 03.10.21, 18:06
          Wiem, że nasz fizjoterapeuta masuje również blizny np. po operacjach. Jeśli to blizna po zdartym kolanie to pewnie rzeczywiście wystarczą plastry silikonowe. Jeśli był jakiś zabieg i po nim została blizna to moim zdaniem warto byłoby pokazać to fizjoterapeucie.
          • geoardzica_z_mlodymi Re: Bliznowiec 03.10.21, 18:14
            Dobrze wiedzieć. Nawet do głowy mi nie przyszło, by angażować fizjo.
            Mój syn miał łopatkę do tortów wbitą w przedramię i ślady szycia - blizna się rozrosła, (powstał bliznowiec) pierwsze 1,5 roku był czerwony. Teraz wygląda to jak bledszy od skóry kształt stonogi. Trochę plastrowania, smarowania za mami.
          • little_fish Re: Bliznowiec 03.10.21, 18:22
            Nawet nie po zdartym kolanie - w sensie nie duża powierzchnia, tylko dwie linie pionowe po przejechaniu po kamykach. Niepokoi mnie to, że po pierwsze mam wrażenie, że zmienia się na niekorzyść - niby nie rośnie, ale ostatnio zmienił barwę na taką bardziej intensywna, sinawą. A po drugie młody zgłasza lekki dyskomfort w związku z tym - uczucie ciągnięcia i lekki ból.
            Popytam znajomej fizjoterapeutki.
            • grey_delphinum Re: Bliznowiec 03.10.21, 19:12
              Ja mam skłonności do bliznowca (dlatego nie jestem zadowolona z plastyki powiek, bo m. in. zrobił mi się na powiece). Niestety, te skłonność odziedziczył mój syn.
              Uważam, że niewiele da się zrobić, mam złe doświadczenia że wszelkimi maściami itp. Po prostu nic nie poskutkowało.
              • little_fish Re: Bliznowiec 03.10.21, 20:31
                Tak się właśnie zastanawiam nad tymi skłonnościami - nikt w domu nie ma i młody do tej pory (prawie 13 lat) też nie miał - a przecież to nie jego pierwsze skaleczenie. Zastanawiam się czy to jednorazowo czy będzie się powtarzać. Bo zapobiegać chyba nie ma jak...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka