Dodaj do ulubionych

Zarobki dla rodziny 2+2

02.11.21, 15:12
Ile by wystarczyło wam na przeżycie rodziny 2+2 a z jakiej kwoty byłybyście zadowolone
Moim zdaniem minimum dla takiej rodziny to 5000zl a przy 9000 zł jest dobrze
Obserwuj wątek
          • aamarzena Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 15:29
            Jak trzeba się zmieścić w takim budżecie to ludzie się miescza. Ale żeby to byla zadowalająca kwota na 4 osobowa rodzone, to bym nie powiedziała. Przecież to jest 2x najnizsza plus 500+. No i zależy czy mieszkanie jest własne czy trzeba wynajmować, spłacać kredyt. Ile idzie na opiekę na dzieci, czy ktoś choruje. Moim zdaniem to na skromne życie wystarczy, zakladajac, ze nie trzeba wynajmować mieszkania np w Warszawei czy innym dużym mieście i wszyscy są zdrowi, ale jak np. przyjdzie np utrata pracy jednego rodzica, to do czasu znalezienia nowej będzie bardzo ciężko.
          • szmytka1 Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 16:25
            zdziwisz sie, ale mam nawet oszczędnosci tongue_out NIe rozliczam tego, wystarcza nam i nie ogranizuję kupek pt. na jedzenie, na cos tam innego...
            - Czynsz 560 było ostatnio, ale chyba wciąż rosną śmieci, więc niedługo pewnie dobije do 600 zł za około 50 m.
            - może jeszcze adres?
            - woda różnie, w tym miesiącu zużyłam tylko na 44 zł, w zeszłym na 66, uznajmy zatem, że 56 zł; prąd około 250 zł w 2miesięcznym systemie rozliczeń, 3 numery tel na kartę i 1 służbowy darmowy; internet z tv ze 60 -70 zł chyba, działka 250 zł płatne raz na rok, ubezpieczenie auta wzroslo ostatnio o 150 zł, bo spowodowałam szkodę parkingową uncertain
            - paliwo, hm... nie wiem, mąż tankuje przeważnie, wczoraj zalane było 35 l, musiałabym sprawdzić na ile starczy. Tygodniowo pokonuję około 100 km, przelicz sobie orientacyjnie, benzyna dobija do 6 zeta tongue_out
            - nie liczę, ale głodny nikt nie chodzi big_grin umiem oszczędzać, kupuję na promo 2 w cenie 1, sami często robimy wędliny, poza domem jemy tylko 1-2 x w miesiącu
            - też nie prowadzę statystyk, potrzebna mi kurtka, to kupuję, trzeba komuś buty, to mamy i buty. Znam wszystkie sklepy internetowe, promocje i kody, weekendy zakupów, wyprzedaże i przeceny oraz jestem fanem tk maxxa. Bluzki bawełniane w h&m wychodzą za 10-15 zł, w reserved podobnie tak do 20 zł sztuka, jak kupisz taką za 20 zł z kodem 20%. Moje dzieci mają kurtki kupione rok wcześniej na wyprzedaży, ceny na ten sezon to tak: z reserved za 50 zł, ze smyka 42 zł i 56 chyba, nastolatek dostał w zeszłym tyg kupioną na bieżąco za 144 zł z c&a, bo wychodzę z założenia, że trzeba 2 kurtki minimum. Spodnie na sanki używki za 25 zł. Zaglądam też do lumpeksów. Buty obecnie młodsze dziecko ma superfity z zalandolounge 90 zł, nike 70 i lasocki za jakieś 50 zł i kolejne superfity za 70 zł, nowe, cyzjeś nietrafione zkaupy odkupione rpzeze mnie na olx; starszak coś z deichamnna za 80 zł i new balance z zal.l. za 110 zł, na zimę przedszkolak primigi za 115 i coś koło 120, nastolatek z myślą o zimniejszej pogodzie ma na razie jedną parę skórzanych trzewików za kostkę za 130 zł. Coś się jeszcze dokupi, może jakieś trekkingi z tk maxxa. Jak starsze dziecko było małe, to po nim ubrania i buty sprzedawałam, czasem wychodziło prawie na 0. Sobie kupuję buty skórzane, na dłużej starcza hehe, w tk maxie za 130-160 zł, w deichmannie zimowe powiedzmy za 160 zł bo po tyle ich marka w promo wychodzi. NIe kupuję nowych butów, jeśli te co mam wyglądają ok, no czasami mam zachciankę to kupię np trampki w 2 kolorach, ale nie jest to zasada. Kurtkę w c&a kupię za 250 zł i za 120, kupię 2 bo potrzebuję akurat tylu, poprzednią mam kilka lat i jest podniszczona, będzie na działkę i znowu przytyłam i mi ciasno tongue_out . Oczywiście użyję kodu rabatowego tongue_out To by było na tyle, jeśli chodzi o ciuchy. Zdjęcie szafy załączyć? tongue_out
            - kino, ja nie lubię, chodzę za karę, albo jak mnie bardzo zainteresuje jakiś film, młodsze dziecko ra zbyło, ale jeszcze nie wytrzymuje całego filmu i z całej rodziny w sumie chadza tylko nastolatek, czasem chodził 2 x w miesiącu, czasem 1 x, a czasem wcale, teraz od pandemii chyba nie był sam z siebie, nie licząc szkolnych wyjść, jak zechce coś zobaczyć, to pojdzie. Jak był młodszy, to na piłkę chodził, jeszcze wcześniej kiedyś na judo, miał plan na badmingtona (jak się to pisze nie wiem), ale na planie się skonczyło, generalnie 1-2 zajęcia jestem w stanie udźwignąć, płacę też za prywatne przedszkole młodszego dziecka
            - moj wypad dokumentacja fotograficzna, mało ludzi, pewnie poszli szukać plaży bez zielenic tongue_out
                    • slonko1335 Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 20:07
                      no na pewno ale jednak jesteśmy w te 4 osoby 2+2 nastolatków plus pies i zwykle kilka kotów i mieszkamy w dużym mieście a te stałe opłaty uważam ,że mamy bardzo niskie i ogólnie stałych opłat mamy bardzo mało i to jednak życie , żarcie i w naszym przypadku auta generują największe koszty
                  • allijja Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 01:21
                    >Płacę za mieszkanie 87m2(wspólnota)

no ja za podobne mieszkanie, płace jakies 1200 zł samego czynszu, spółdzielnia.
                    Oczywiście, osobno dochodzi rozliczenie gazu, kablowka, telefony. Mysle że jakies 1500 zł spokojnie wychodzi, może więcej. Dokladnie nie wiem bo mąż płaci rachunki (kiedyś + kieszonkowe, prezenty) a ja żarcie. Reszta wspólnie/jak wyjdzie.
                    Obecnie dorosłe dzieci juz z nami nie mieszkaja ale jeszcze kilka lat temu to cieżko było sie wyrobić w 2 tys. zł. Szczególnie, że w domu sami faceci a nie anorektyczne dziewuszki. Czyli dziś jeszcze trudniej by było.
                    Chyba duzo zalezy też w jakim miescie sie mieszka. U mnie nie ma np. cotygodniowego targu na rynku a ceny na bazarach warzywnych sa wyzsze niz w marketach.
                    Nie mam też piwnicy w domu, w ktorej moglabym przechowywać np. ziemniaki na całą zime czy domowe przetwory - moja piwnica (komorka lokatorska) jest ogrzewana i przechowuje tam wyłącznie opony i rupiecie.
                    5000 zł (netto) na 2+2 to dosyć mało by dla nas było. Na same ksiazki szkolne we wrześniu wydawałam jakies 1000 zł (2 uczniow), na dzień dobry bo potem dochodziły jakies atlasy, słowniki tp.
                    Na szczęście mąz zawsze nieźle zarabiał (korporacja), u mnie to ewoluwało ale też nieźle (budżetówka), czasami wiecej niz mąż a czasmi było kiepsko.
                  • zwyczajnamatka Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 06:46
                    slonko1335 napisała:

> Płacę za mieszkanie 87m2(wspólnota) 650 złotych miesięcznie z wodą(ciepła plus
                    > zimna) , ogrzewaniem i wywozem śmieci, 300 złotych za samą zimną wodę to dla mn
                    > ie trochę kosmos...
                    >
                    Masz bardzo niski czynsz. Ja też w czynszu wspólnotowym mam te wszystkie opłaty, które wymieniłaś, ale ja płacę 550 zł za 70 m2 i zameldowane 3 osoby.
                    • madzioreck Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 11:49
                      zwyczajnamatka napisał(a):

> Masz bardzo niski czynsz. Ja też w czynszu wspólnotowym mam te wszystkie opłaty
                      > , które wymieniłaś, ale ja płacę 550 zł za 70 m2 i zameldowane 3 osoby.

Ty też masz niski, bo ja tyle płacę za 43m2 i dwie osoby (w czynszu CO, woda, śmieci).
                        • amast Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 13:24
                          O, a ja myślałam, że w mojej spółdzielni czynsze są wywalone w kosmos. Ja za 2 osoby na 80m2 płacę 850 zł, chociaż już spółdzielnia przysłała info, że od stycznia będzie 1000. Tez Ursynów wink
                          • zwyczajnamatka Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 14:28
                            O matko, dziewczyny! Strasznie dużo płacicie. Macie wspólnoty czy spółdzielnie? Bo ja zawsze myślałam, że we wspólnocie jest znacząco niższy czynsz, bo się nie utrzymuje dziadków prezesow. Ale po przeprowadzce ze spółdzielni do wspólnoty jestem rozczarowana, myślałam, że to będą jakieś symboliczne opłaty w okolicy 300 zł
                            Niestety jest jak jest. U nas pewnie też wzrośnie w styczniu bo cudów nie ma, a wszystko idzie w górę.
                            • pyza-wedrowniczka Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 14:44
                              U nas 250 zł to samo ogrzewanie kosztuje miesięcznie. Blok, mieszkanie 80m2.
                              W opłatach czynszowych mamy jeszcze: wodę, śmieci, fundusz remontowy, prąd części wspólnych (klatka schodowa, latarnie na budynku), opłaty dla administratora, firmę sprzątającą...
                              Więc w sumie 700 zł płacę "do wspólnoty" + osobno prąd i gaz.
                            • aamarzena Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 15:48
                              Wszystko zależy co masz w tych opłatach. Ja mam jakies 350 zł 67m2, ale w tym tylko sieci, zimna woda, no i oczywiście fundusz remontowy, utrzymanie części wspólnych itp. Dodatkowo place gaz (ogrzewanie gazowe, podgrzanie wody, kuchenka) I prąd. To jest jakieś dodatkowe 3500 rocznie. Czyli utrzymanie mieszkania wychodzi jakieś 650-700 zł na miesiąc plus internet, telefon, telewizja.
                              Ale jak są bloki z ochroną na wejsciu np to czynsz będzie wyzszy, bo ktos za to musi zapłacić. Duża pozycja w czynszu potrafi być też fundusz remontowy.
                              • nimaletko Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 16:54
                                Ja w tych 860 zł mam standardowe pozycje płacone do spółdzielni. Żaden internet ani prąd się w to nie wlicza, za to płacę osobno.
                                Fundusz remontowy wliczony, opłata za wywóz śmieci (horrendalna, są teraz o to awantury w Warszawie), zaliczka na wodę (też ostatnio sporo podniesiona), poza tym gaz w ryczałcie (przynajmniej na tym oszczędzam, bo reszta to masakra).
                                Nie mamy ochrony, więc ta opłata odpada.
                                Podsumowując, jak za tak małe mieszkanie, uważam, że kwota jest zabójcza.
                                Witamy na Ursynowie. uncertain
                • szmytka1 Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 09:45
                  nie pomyliłam się, zużywamy mało wody, nie leję jej bez potrzeby, zmywarka chodzi załadowana pełna, pralka to samo, segregacja odpowiednia ubrań do prania, co potrzebuje normalnego prania a co wystarczy krótko przeprać, a umozliwia to stara pralka, która wbrew pozorom jet oszczędniejsza niż te nowoczesne, bo ma wiele krótkich programow, do odswiezenia prania, nie telepie po 3 h w niewiadomo ilu litrach wody. Prysznic zamiast wanny. Woda 4,56 za metr a ścieki 5,57 o po około 1 zł abonamentu. W tym miesiącu zużyte tylko 4 metry wody, zazwyczaj zuzywamy 5, czasem 6, najwyższy rachunek mam właśnie tak 66 zł miesięcznie.
                      • amast Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 10:43
                        Przy bardzo oszczędnym rachunku pralka i zmywarka zużywają 1m3 - jeżeli zmywarka chodzi raz dziennie a pralka raz na 2 dni, chociaż ja tego nie widzę przy czteroosobowej rodzinie. Jeżeli potrzeby fizjologiczne załatwiacie w pracy/szkole/przedszkolu to na codzienny prysznic i mycie zębów zostaje jakieś 25 litrów na osobę. Kurczę... chyba chciałabym to zobaczyć...
                      • aamarzena Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 10:48
                        szmytka1 napisała:

> no jak widać tak, albo pan sprawdzający odczyt się pomylił tongue_out Możesz uznać że z
                        > a 3,5 osoby, przedszkolak jest mały wink
                        No to jesteś lepsza niz mój tesc, co zużywa 1,5 m3 wody miesięcznie. Ale niestety czasem to czuć.
                        U mnie idzie 3-4metry, ale na osobę. Pralka tylko pełna, podobnie zmywarka. Moczenie w wannie czasem dzieci usukuteczniaja, czasem maz, ale zazwyczaj bierzemy prysznic. Dobra, mam psa i kota, ale nie sądzę, żeby to zwierzaki zwiększały czterokrotnie zużycie wody
                    • slonko1335 Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 11:28
                      aż wyciągnęłam nasze zużycie wody i rozliczenie(za pierwsze pół roku) żeby do Was porównać, wyszło, ze za zużycie, podgrzanie i odprowadzenie ścieków płacę na 4 osoby 165 zeta miesięcznie, nie wiem po ile macie tą wodę żeby sama zimna kosztowała 3 stówy, aż takie różnicę są w miastach?
                      • szmytka1 Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 11:37
                        ja przeczytałam na rachunku, że woda jest po 4,56 za metr a ścieki 5,57 i po około 1 zł abonamentu. Opłata za podgrzanie jest u mnie natomiast w czynszu uwzględniona, ale to jest na koncie elektronicznym i nie mam w tej chwili dostępu i nie wiem ile to
                      • samawsnach Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 12:09
                        "żeby sama zimna kosztowała 3 stówy, aż takie różnicę są w miastach?"
                        Są. W moim mieście woda kosztuje prawie 16 zł. za metr szescienny, jesteśmy przed kolejnymi podwyżakami, w Wawie to niecałe 10 zł. Za śmieci na moje 2+3 płacę 150 zł.msc - i tu również szykuje się skok po więcej. Zawsze, gdy przytaczam te dane, w głowie mam M. Peszek z jej "Pieprzę cię, miasto".
                      • allijja Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 16:29
                        > za zużycie, podgrzanie i odprowadzenie ścieków płacę na 4 osoby 165 zeta miesięcznie,

musialabym wyciagnąc rachunki (moze to zrobie) ale poniewaz w warszawie powiazano oplaty za śmieci ze zużyciem wody to wyliczono nam 3stówy za smieci! wtedy mieszkał z nami jeszcze młodszy syn, czyli w sumie 3 osoby. Wody nie zuzywałam jakos nadmiernie, przeciwnie - sprzątanie ostatnio troche kwiczało z róznych powodów, nie było mycia okien kilka razy w roku. Głównie bardziej to było zuzycie zwiazane z higieną, pralka i zmywarka.
                        Chyba zuzycie wyliczono nam bardziej 6-7m a nie, jak przwiduja tabelki, 3-4. Nie mam pojecia jakim cude bo nikt nie moczył sie w wannie kilka razy dziennie.
                        I tu tylko nadmienię, że w oplaty za wodę wchodzi tzw. woda techniczna, zuzywana przez każdy blok. To jest podlewanie, sprzątanie a takze wycieki rózne, tu i tam - bo rura nieszczelna. Radze sie zapoznac z tematem wody tech.
            • ginger.ale Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 20:14
              szmytka1 napisała:

> zdziwisz sie, ale mam nawet oszczędnosci tongue_out
              (...)
              > - Czynsz 560 było ostatnio, ale chyba wciąż rosną śmieci, więc niedługo pewnie
              > dobije do 600 zł za około 50 m.
              >

A jak sfinansowaliscie zakup mieszkania? Bo zrozumiem, że nie wynajmujecie.
                • ginger.ale Re: Zarobki dla rodziny 2+2 04.11.21, 12:35
                  szmytka1 napisała:

> ajaj jaka ciekawość.... Wygrałam na loterii szczepionkowej big_grin albo dał mi bezdo
                  > mny z Torunia...

Żadna ciekawość.
                  Zaznaczenie, że w Polsce podstawowej potrzeby rodziny, jaką jest dach nad głową, przy pensjach rzędu łącznie 4k plus 500+ nie jest się w stanie swoim dzieciom zapewnić, choćbyśmy zaklinali rzeczywistość. Przy obecnej inflacji i podwyżkach wszystkiego ciężko mi sobie wyobrazić bieżące utrzymanie i ekstrakt typu prezenty świąteczne, wymiana pralki czy aparat ortodontyczny.
      • aamarzena Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 15:23
        Ja ci napisze:
        Opiekunka - tesciowa za darmo i jeszcze jesc da
        Mieszkanie- u mamy, może dołożą się do rachunków - wydatek 500 zł- zostaję 4500
        Jedzenie - u mamy i teściowej, czasem u babci, raz na miesiąc zamówią pizze - 50 zł- zostaje 4450 zl
        Dojazdy - to zależy czy pracuja liczmy 400 zł- zostaję 4000
        Ubrania - po dzieciach siostry + z Caritasu
        Kosmetyki - z prezentów pod choinkę
        Chemia domowa - nie potrzeba, przecież mieszkają u mamy
        Leki - nie chorują, od czasu do czasu 20 zł na aspirynę na kaca
        Zabawki - po dzieciach szwagra
        Ubrania dla rodziców - niech będzie 300 zł na miesiąc
        Zostają jeszcze drobne przyjemnosci, ale przy dobrym gospodarowaniu to jeszcze na olinkluziw w Egipcie wystarczy
        😛
          • iwoniaw Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 17:48
            asiairma napisała:

> Złośliwa jesteś.

Może i jest złośliwa, ale dokładnie tak wyglądały zawsze wydatki pań "ja nie wiem, jak komuś mogą dwa tysie nie starczać na miesiąc" gdy się podrążyło temat. Ludzie, którzy sami sobie muszą zapewnić dach nad głową, jedzenie i ubranie dla dzieci i popłacić rachunki oraz nie mają sztabu darmowych opiekunek, sprzątaczek i kucharek tudzież dostawców spożywki i wyposażenia dziatwy w odzienie i gadżety w postaci rodziny, nie piszą takich dyrdymałów.
              • iwoniaw Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 17:55
                hanusinamama napisała:

> MOje ulubione " w życiu dziecku kurtki czy butów zimowych nie kupiłam". Babcia
                > kupowała. Sandałki latem tez, buty do szkoły też. I basen opłacała itd.
                >
                No coś w ten deseń. W wakacje też najpierw jedni dziadkowie zabierają wnuki na dwa tygodnie wczasów, potem drudzy na miesiąc do domu w lesie, no ja nie wiem, jak można trzymać dzieci latem w mieście i się nie ogarnąć, na co ci ludzie narzekają 🤣
          • aamarzena Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 21:28
            To było trochę prześmiewcze, bo 5 tys na rodzine 2+2 to żaden wypas, tylko skromne życie. Jak dojdzie wynajem mieszkania lub spalata kredytu to bardzo skromne. Jak zepsuje się lodówka, pralka i samochod w jednym miesiącu to jest problem. Albo jedno z rodziców straci pracę na dłużej niz miesiąc. Albo trafi się jakaś poważniejsza choroba.
            Przy takiej kwocie nie chodzilibyśmy głodni i nadzy, ale absolutnie nie jest to kwota, przy jakiej czułabym się komfortowo czy byłabym zadowolona. To przecież 2x najnizsza krajowa + 2x 500+. Minimum, a nie kokosy.
        • szmytka1 Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 16:54
          - nie mam opiekunki, jak musze mieć, posiłkuję się przysługami sąsiadek, co też sami odwzajemniamy, jak my możemy
          - u mamy mieszka już moja siostra, a u teściowej ktoś z rodziny męża tongue_out
          - jedzenie, zdrowiej niż wiele emateczek, bo mało gotowców, więcej robionego od podstaw, mam swoje owoce np.z działki (działka 250 zł rocznie
          - dojazdy, jeżdżę autem na codzień tylko ja, mąż do pracy ma blisko i chodzi pieszo, auto potrzebuje czasem 1-2 x w miesiącu wtedy ja mam autobus, ale muszę z powrotem drałować pieszo a mam dalszą trasę do pokonania
          - zdziwisz się, bo ubrania po moich dzieciach to ja oddaję czasem i od nikogo nie dostaję, wszyscy w rodzinie mają dzieci innej płci
          - kosmetyki do higieny używam drogeryjnych i kupuję oczywiście na promkach tongue_out adidasy, ziaje, nivey, dove itp, kremy niedrogich marek typu loreal, bielenda, aa itp, maluję się okazjonalnie, więc kosmetyki kolorowe muszę kupić raz na ruski rok,
          - chemia, cóż ariel do prania 25 zł kosztuje i to starcza na pewno na miesiąc, domestos z 8-10 zł duża butla do czyszczenia kibelka, psiukacze do czyszczenia kuchni z tłuszczu też za 10-15 zł, jakiś płyn do podłogi z biedry to nie wiem ale z 6 zł? Marka W5 z lidla to tabletki do zmywary chyba z 15 zł, sól chyba z 5 -6 zł, nabłyszczacz nie wiem ile; odkamieniacz do armatury, kostki do wc też stamtąd ale nie pamiętam cen akurat. Czasem spray do kurzu ale tego co miesiąc nie kupuję, czasem odświeżacz do powietrza i to by było na tyle z chemii. Więcej nic nie przychodzi mi do głowy, nie wszystko trzeba kupić co miesiąc. I oczywiście rządzą promocje, wczoraj za 7 zł kupiłam duży płyn do zmywania fairy, choć jeszcze mam płyn. Jak mi się skonczy, nie będę musiała kupić po nie wiem, powiedzmy po 10 zł. Nie jestem fanem sprzątania, zatem dużo chemii nie zużywam tongue_out
          - leki, cóż leczę oboje dzieci laryngologicznie ze stałą receptą do wykupienia na sterydy i leki antyhistaminowe, do tego młodsze jest bardzo chorowite, cóż zrobić, płaczę i płacę
          - zabawki, nie mają dużo, ale nastolatek bardziej interesuje się elektroniką, nie ma konsoli, ale ma tablet, porządny komputer, mąż poświęcił czas, wyszukal i zamowił w miarę dobre cześci i sam go złozył, wyszło 1/3 taniej niż gotowy i wszystkie cześci w miarę dobre. Telefon dzieciak ma huwawei i zbierał na niego 2 lata, jakiś niedrogi, mąż dołozył na zabezpieczenia przed stłuczeniem, nie będzie wymieniany co roku, ma w planie posłuzyć ze 4 lata minimum. Młodsze dziecko może nie ma wielu zabawek, 2 duże pudła i 3 małe, ale są za to zajmujące, np. duplo dużo kupione za 50% np w rossmanie czy w biedrowych przedswiątecznych wyprzedażach, 27 litrowy pojemnik tych klocków, jakieś tory drewniane, jakeiś auta, coś tam grającego, piłki, puzzle, ksiązki, drewniane zabawki z lidla np albo ztk maxxa, kilka dni temu nabyłam tam fajne puzzle goki za 12 zł z wyprzedaży. Nie mam też miejsca na więcej, więc i tak nim przybędą nowe trzeba dobrze przemyśleć, czy można się już czegoś pozbyć z tych co są w użyciu.
          -ubrania nie potrzebuję co miesiąc, a jak potrzebuję, napisałam już wyżej, zawsze kupuję z kodami rabatowymi i staram się korzystać z wyprzedaży
          - przyjemności, staram się korzystać np z wycieczek od męża z pracy, gdzie możemy taniej pojechać gdzieś, na wstęp do jakichś parkow rozrywki, zoo, czy gdziekolwiek kupuję bilety rodzinne, no jakoś oszczędzam, jeśli się da, nie upokarza mnie to jakoś specjalnie, ani to, ani drwiny z Egiptu na ematce.
          • memphis90 Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 19:03
            Hmm, u nas to było tak - odtwarzając z pamięci. Mieliśmy do 4,5 - 5tys miesięcznie na rodzinę 4os
            -1600 na mieszkanie 50m2, pod miastem, bo w mieście dużo drożej
            - opłaty za wodę, gaz, prąd, internet - pewnie z 400zl
            - przedszkole 450zl
            -zlobek ok 575zl/mc
            - paliwo z 500zl , bo trzeba było dojechać
            - no i jeszcze podatek od bogactwa i zus, bo jedna pensja była na dg...

No i na jedzenie i pieluchy zostawalo równiutkie zero... Niestety nikt nam nie dał działeczki ze zdrowymi owockami ani mieszkanka...
            • szmytka1 Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 19:11
              tak, bo mnie dał. Działeczkę na rodos wychodziliśmy sobie sami, doczekaliśmy aż będzie jakaś wolna, pokryliśmy jej zadłużenie, opłaty za przepisanie, wpisowe i mamy. Mam ją od lat. Wymagało to zachodu, trochę spacerów na to rodos i pilnowania tej sprawy, ale lubimy prace ogrodowe, więc nam zależało i działeczkę mamy. Teraz też można zapisać się na listę oczekujących i czekać na wolną działeczkę, podejrzewam jednak, że lista chętnych jest długa, a lista zwalaniających się działeczek krótka. O mieszkaniu nie będę się rozpisywać...
              • lot_w_kosmos Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 19:56
                Szmytka ale ty i mąż naprawdę zarabiacie po 2 tysiące na rękę?
                Fajnie rozpisujesz te wydatki i styl życia.
                Ale czemu macie takie niziutkie pensje?. Bo rozumiem że 5 tysieto z kwotą 1000 zł pochodzącą z 500 plus?
                • szmytka1 Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 13:50
                  nie kupujesz działki rodos, bo one nie są własnością działkowiczów, możesz odkupić prawo użytkowania. Działki opuszczone, bo np działkowiec zmarł a rodzina gdzieś w swiecie nie jest zainteresowana, albo zadłużone z powodu nie uiszczania opłat są przyznawane ludziom, ktorzy są zapisani na listę oczekujących. My naszą mamy wiele lat, od czasow, gdy działki nie cieszyły się taką popularnością. Mieszkaliśmy wtedy blisko i organizowaliśmy sobie spacerki alejkami. Wypatrzyliśmy kilka opuszczonych, udaliśmy się do zarządu i za którymś razem działka co ją znaleźlismy faktycznie byłą opuszczona i dalje już napisałam, po pokryciu zadłużenia tej działki, opłat innych jakie tam trzeba było, wpisowe, inwestycyjne i już nie pamiętam co tam się płaciło, zostaliśmy wpisami w poczet działkowców smile

ze strony ROD, jeśli jesteś zainteresowana: W ogrodzie, w którym dana osoba chce uzyskać możliwość użytkowania działki funkcjonuje zarząd ROD, informacje o godzinach urzędowania zarządu znaleźć można najczęściej na tablicy informacyjnej znajdującej się przy wejściu do ogrodu, bądź też na domu działkowca. Zarząd ROD udzieli osobie zainteresowanej informacji, czy w ogrodzie znajduje się nieużytkowana działka, którą będzie można przydzielić tej osobie. Informacje dotyczące wolnych działek udzielane są również w okręgowych zarządach PZD, których adresy i numery telefonów znajdują się w na stronie www.pzd.pl. W ogrodach mogą być wolne działki w związku z faktem, iż zdarza się, że członkowie Związku zmuszeni są ze względów np. zdrowotnych zrezygnować z użytkowania, bądź też działka z innych przyczyn pozostaje bez użytkownika.
                  • szmytka1 Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 13:52
                    aha i ważne, jak ci jakąś zaporoponują i odmówisz, bo się nie spodoba, to skreślają z listy oczekujących, albo wywalają na koniec kolejki (nie pamiętam które z tych 2, ale widziałam takie info na tablicy ogłoszeń rod)
                • hanusinamama Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 14:00
                  Dokładnie. Niedawno sprzedawalismy (ok babcia odstepowała za kase) babci działke za 35 tysiecy. Kupowalismy mniejszą ale bliżej babci mieszkania za 29 tysiecy. U mnie w miescie nie ma szans na odstanie w kolejce Rodo. Kazdy wie jaka to kasa, jak własciciel niedomaga działka jest przepisywana na kogoś w rodzinie lub odsprzedawana. Od czasu covidu ceny za te działki strzeliły w górę.
                  • szmytka1 Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 14:17
                    ale ja swoją mam nie od czasów covida, tylko powiedzmy od 10 lat, a wcześniej miałam 2 innew innej miejscowości. Jak przypadki waszych pociotaków z ostatnich lat mają się do stwierdzenia, że ktoś mi podarował działeczkę?
                    • memphis90 Re: Zarobki dla rodziny 2+2 06.11.21, 13:17
                      Jakich "ostatnich lat"? Moja babcia kupowała działkę co najmniej dekadę temu, a podejrzewam, że więcej.... Nie zdziwiłabym się gdyby się okazało, że dekadę temu to akurat sprzedała - czas płynie szybko... Moja babcia teraz ma >90 lat, a normalnie sama obrabiała tę działkę...
                  • szmytka1 Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 14:29
                    a i mały artykulik sprzed roku, pewnie już się te działki rozeszły, ale dla udowodnienia, że ematka to jedna wielka bańka i nic oprócz własnego nosa nie widzi i nie zna...

www.money.pl/gospodarka/wolne-dzialki-w-rod-wciaz-czekaja-poza-miastem-wciaz-mozna-miec-ogrodek-za-ulamek-ceny-6513269665289857a.html
                      • szmytka1 Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 16:25
                        warzywka są męża, moje są kwiatki i pomidory tongue_out Działki jest 4,7 ara, trochę truskawek, to 2 x rocznie ogracuję, resztę roku sobie zarasta, a co mi tam. Tam gdzie mam tulipany, narcyzy, byliny różne to wystarczy raz na jakiś czas opielić, trawę mąż kosi to w ogóle trawnik mnie nie interesuje. Trochę malin jest, ściółkowanych, więc tam też pojedyncze chwasty do usunięcia. Pomidory jak już zasadzisz to podwiązanie i podlanie to sama przyjemność. Dziecko coś tam sobie ryje w piaskownicy, a ja się kręcę. Nie mam obsesji, że muszę mieć wypielone pedantycznie, więc latem przyjemnie się tam spędza popołudnia, grilla czasem pali zamiast obiadu i mimochodem jest zrobione. Kopie, grabi, sieje poplony mąż. kluczem jest znaleźć męża o podobnych zainteresowaniach, siła robocza zapewniona tongue_out Jemu nawet po 8,5 h się chce, bo ma taki system 4 x 8,5 h
                    • memphis90 Re: Zarobki dla rodziny 2+2 06.11.21, 13:25
                      Aha, a czytałaś artykuł? Działki są, np w Ciborzu, 50km od Zielonej Góry, Kargowej 40km od Zielonej Góry, Babimoście, również 40km od Zielonej Góry... Koszt działki blisko miasta sięga 80tysięcy - info z artykułu, który sama zalinkowałaś...
                  • aamarzena Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 15:57
                    Można, można. Dzis pewnie się rozchodzą jak cieple bułeczki, ale kiedyś trochę inaczej to wyglądało. Można było odkupić od kogoś działkę za kilka-kilkanascie tysięcy, w zależności jak zadbana on byla. Można było też poczekać i u nas np. w okolicy raz do roku organizowane były licytacje opuszczonych działek i prawo do użytkowania takiej można było nabyć za kwoty rzędu 1,5-2 tys.
      • hanusinamama Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 16:25
        Znajoma tak żyje. On pracuje, zarabia coś około 4000. Do tego maja 500+ x2. Tyle, ze dom tesciowie postawili, nie maja kredytu, samochód jego firmowy. Nie jezdzą nigdzie, nie jadaja na miescie, nie chodzą do kina, do teatru. NO zyją ale co to za życie? Jak w jaskini.
        • fibi00 Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 16:47
          hanusinamama napisała:

Nie jez
          > dzą nigdzie, nie jadaja na miescie, nie chodzą do kina, do teatru. NO zyją ale
          > co to za życie? Jak w jaskini.
          >

Hmmm...Zarobki mamy wyższe ale... My też do kina czy teatru nie chodzimy. Nie jadamy na mieście ale od czasu do czasu zamawiamy jedzenie do domu. Raz do roku wyjeżdżamy na zagraniczne wakacje. Żyje mi się świetnie i żyjemy tak jak chcemy. Nic bym nie zmieniła nawet gdybyśmy mieli 15tys.na miesiąc.
            • szmytka1 Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 17:06
              skąd taki wniosek? Bywam latem w zoo, bo muszę dojechać kawałek, nie mam pod nosem ale 1-2x w wakacje jesteśmy w zoo, do tego w dinoparku, w parku linowym, w parku rozrywki, dzieciak sam jeszcze jeździ na takie wycieczki od męża z pracy, to się zmiania zależnie z wiekiem i zainteresowaniami, a to fabryka cukierkow, miasteczko weesternowe, park prehistoryczny itd. I zdarza się aquapark, choć też nie często, bo dzieciory mają przeciwwskazania.
                    • panna.nasturcja Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 18:03
                      Nie wiem czy Szmytka pracuje, ale Hanusina, naprawdę nie wiesz, ze ludzie tak żyją? Często pracuje tylko mąż, gdy dzieci małe, bo matka siedzi z dziećmi w domu, bo żłobka nie ma, przedszkole prywatne tylko albo daleko, jeśli na wsi mieszkają.
                      Masa ludzi tak żyje.
                      Oczywiście jeśli nie musza wynajmować mieszkania.
                      Jedzenie od podstaw, nie je się na mieście, nie zamawia.
                      Czynsz plus opłaty, korzystanie z promocji na chemię, produkty spożywcze, robienie przetworów, czasem działka, jak u Szmytki.
                      Ubrania na wyprzedażach.
                      Masa ludzi nic chodzi do kina, teatru, muzeum i pieniądze nie grają tu roli, po prostu brak potrzeby.
                      To są realia przeciętnej Polski.
                      Zobacz w jakim górnym procencie zarabiających plasują Cię Twoje zarobki, to nie jest ani średnia, ani mediana, ani dominanta.
                      • hanusinamama Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 18:24
                        Wiem i sama pisze o takiej rodzinie. Przy czym dzieci przedszkolne ale siedza z matką w domu bo tak im taniej wychdozi ( nie wiem jakim kutwa cudem). Pan zarabia 4 tysice, pluz 1000 z 500+
                        Ja sie pytam czy Szmytce sie nie pomyliło. Bo przy 2 zatrudnionych, wychodzi po 2 tysie na rekę
                            • aamarzena Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 11:00
                              Oczywiście, że tak. Skądś trzeba brać czas na lepienie pierogów czy uprawę pomidorów na rod. Do tego odpadają koszty opieki nad dziećmi w przerwach wakacyjnych, w ferie, podczas choroby itp odpadają dojazdy do pracy jednej z osób, koszt wyjściowych ubrań, bo się tak szybko nie niszczą, można siedzieć w necie i śledzić promocje wszelakie, pol dnia poświęcić na wyszukanie nieuzywanych tanich butów na olx itd
                              • hanusinamama Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 11:08
                                Ja usłyszałam od niepracującej koleżanki ze ona oszczędza wiecej niż by zarobiła. Bo przedszkole przeciez kosztuje, ona kupuje wszystko w pormocjach. Jak ja kupie masło ona ma taniej. I tak hitem jest ubnieranie dziewczynki w ubrania dla chłopców zeby nie trzeba było młodszemu synkowi ubrań kupować.
                    • nenia1 Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 08:48
                      hanusinamama napisała:

> Szmytka ale my dobrze liczymy?? 5000 na rodzine 2+2, czyli macie z mezem po 2 t
                      > ysiace na reke pencji? Bo 1000 macie z 500+
                      >
                      żałośne to jest, nie czujesz tego hanusina?
          • hanusinamama Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 17:35
            Jeżeli dorosła osoba tak zyje, bo tak zdecydowała to jest jej sprawa, jej wybór. Jezeli dzieciak nigdy nie był w miejskim parku, na górce sankami, w okolicznym lesie, w kinie, w zoo czy w teatrze to jest nie jest ok. Jak ma ten dzieciak wybrać co lubi?
            • panna.nasturcja Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 18:06
              Ale przecież miejski park, górka z sankami, piknik nad wodą, spacer po lesie nic nie kosztują. Muzea maja bezpłatne dni, do kina lub teatru warto puścić dziecko ze szkołą, wtedy często jest taniej.
              Naprawdę, poza finansami, ludzie mają różne potrzeby.
              Jak jako dzieci nie bywali w pewnych miejscach to i swoich nie prowadzają.
            • mlodyniedowziecia Re: Zarobki dla rodziny 2+2 02.11.21, 18:12
              To nie problem z finansami. Spacer po parku mamy za darmo, sanki, las też. Kino w niektóre dni to kilka złotych/osobę.

Zresztą, tak krawiec kraje, jak mu materiał staje. Warto powstrzymać swoje złośliwości, bo problem takich dochodów w Polsce istnieje, a nawet jest powszechny. Wystarczy wystawić nos poza rogatki wielkich miast. Tym, których życie zmusza do funkcjonowania na poziomie minimum socjalnego nie będzie do śmiechu po ostatnich podwyżkach i warto oszczędzić im takich komentarzy.
              Życie za 5 tys. jest możliwe. Nie każdy ma potrzebę chodzenia do teatru, albo do kina, a uznanie za ujmę niejadania na mieście, żal nawet komentować.
              Po prostu każdy ma inną sytuację. Jeden płaci kredyt 4000 zł za dom do tego raty 5000 zł za 2 samochody (to już 9000 zł) i twierdzi, że to niemożliwe, drugi sobie ściboli pomalutku we własnym mieszkaniu z opłatami 600 zł. Dołoży 500 zł za małe autko, do pracy chodzi piechotą, jedno z rodziców pracuje, drugie w domu z dziećmi, gotuje dużo potraw, tanio kupi jedzenie (ostatnio trafiłem na giełdę spożywczą - ogromne jabłka po 1.5 zł/kg), wędliny i chleb swojskie, a z tych 5000 zł spokojnie odłoży na wakacje. To wszystko w mieście, bo na wsi, z kawałkiem własnego pola, to już zupełnie inaczej.
              Mam bliskiego kumpla, który rodzinę 2+1 utrzymuje z minimalnej + kilku hektarów ziemi, która według państwowych wyliczeń powinna przynosić 1500 zł. Czyli na 3 osoby wychodzi 3500 zł.
                • waleria_s Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 01:38
                  hanusinamama napisała:

> Ja akurat teraz nie o dochodach pisze. Ci ludzie zyja jak w piwnicy nie ze wzgl
                  > edu na kase ale takie mają wybory. Tak lubią. Ty idziesz na sanki, do lasu...on
                  > i nawet tego nie robią.
                  >
                  Pisałaś już kiedyś o tej rodzinie, kojarzę. Nie uważam, że każdy ma koniecznie chodzić do kina, teatru, muzeum, mieć hobby, uprawiać kosztowny sport. Nie przekonuje mnie jednak, że komuś zupełnie nie potrzeba przyjemności, jakiegoś przełamania rutyny. Dzieci też się to tyczy. Fajnie, gdy mieszka się w dużym mieście, bo wtedy darmowych zajęć jest od groma. Na wsi to jednak wygląda fatalnie, zostaje marne boisko, park i las, jeśli rodzic nie pomyśli, żeby zawieźć do miasta i zorganizować rozrywkę.
                  • hanusinamama Re: Zarobki dla rodziny 2+2 03.11.21, 09:41
                    My mieszkamy w miescie. Obok drugie wieksze. Sporo darmowych atrakcji albo takich bardzo tanich. Do tego piękny las w okolicy (plus atrakcje organizowane przez leśnictwo), kilka fajnych placów zabaw, 2 fajne górki na sanki. I dzieci chowane jak w jaskini. I pretensje do dziecka, ze jest takie "dzikie" ...a jakie ma być w takich warunkach?