Dodaj do ulubionych

8 - latka sama decyduje

17.08.22, 02:33
Jestem mama 8 - latki. Dojrzałej na swój wiek. Z jej ojcem psychopata rozstałam się około 4 lat temu. Od tego momentu kontakty były 1-2 razy w tygodniu na około 8-9 godzin bez nocowania. Ostatnio dziecko odmawia widywania ojca. Całkowicie nie chce do niego jeździć. Mówi, ze ojciec się jej czepia i jest niemiły i nie chce się z nim widywać. Nie wiem dokładnie o co chodzi ale podejrzewam, ze przestaje udawać i okazuje swój paskudny charakter.
Ja wiedziałam, ze prędzej czy później dziecko odmówi kontaktów ale myślałam że będzie to w wieku nastoletnim. Ustaliłam z nim, ze będzie brał dziecko raz na dwa tygodnie.
Czy uszanować wole dziecka i tak rzadko realizować kontakty? Albo całkowicie je zaprzestać ? Czy lepiej zmuszać do częstszych wizyt u ojca?
Ojciec swojej winy nie widzi i uważa, ze ta sytuacja jest przeze mnie i moje wychowywanie dziecka. Zero przemyśleń ale ten typ tak ma i się nie zmieni.
Nie jestem w stanie namówić córki na odwiedziny. Podejrzewam przemoc psychiczna. Ten człowiek zniszczył mnie całkowicie, moje zdrowie psychiczne i fizyczne. Byłam wrakiem. Dlatego rozumiem moja córkę.
Czy są tu mamy, których dzieci odmówiły widywania ojca w takim wieku ?
Obserwuj wątek
    • taki-sobie-nick Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 02:38
      Ojców to by należało poddawać przymusowej terapii.
      • taki-sobie-nick Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 02:38
        Niektórych.
      • mebloscianka_dziadka_franka Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 07:50
        To samo tyczy się matek. Niektórych.
        • kk345 Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 09:24
          I ludzi bezdzietnych. Niektórych.
    • akn82 Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 02:52
      Tak moja córka odmówiła kontaktów z ojcem i nie wymuszam tego na niej. Odmówiła spotkań w wieku 10 lat. minęło kilka lat i nadal nie chce taty odwiedzać. Wiem z czego wynika jej niechec, rozumiem to i poza jednym razem niewymuszam.

Ten jeden raz skończył się dla niej bardzo źle. Odreagowala stres na koleżankach i miała kwas na wiele miesięcy.
    • audiatur.et.altera.pars Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 06:56
      katiemorag napisał(a):

> ojciec się jej czepia i jest niemiły

To rzeczywiście poważne zarzuty. Pewnie ojciec chciałby, żeby przestrzegała jakichś norm, to niedopuszczalne.
      • bye-bye Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 07:13
        Tak na pewno o to właśnie chodzi🤦
      • iwles Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 07:58

I z takim prawym człowiekiem sie rozwiodła, szok !
        Nie potrafiła docenić dobroci i kultury pana.
        • kicifura Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 08:01
          Puch marny nie docenia prawdziwych wartości. To dlatego prawdziwki muszą się parzyć między sobą.
      • joszka30 Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 09:11
        A skad wiesz, ze o to chodzi? Mhm?...
        • vivi86 Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 14:39
          Bo kobieta zawsze winna. Przecież to przybysz od braci samców, tam jest chyba nawet ktoś z takim samym nickiem.
      • katiemorag Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 14:33
        Ojciec stosuje prawdopodobnie takie zagrywki jak ze mną. Ostatnio jak był po nią i stał w moim mieszkaniu, usłyszała taki komplementy:
        - chyba myjesz zęby bo nie są żółte jak zazwyczaj
        - musisz sama wkładać naczynia do zmywarki bo inaczej wyrośniesz na takiego lenia jak mama
        A to tylko prawdopodobnie cześć tego co ma wkładane do głowy jak mnie nie ma

• sweterwkrate Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 23:03
          A może porozawiaj z psychologiem dziecięcym. Jeśli psycholog po rozmowie/rozmowach z dzieckiem stwierdzi, że ojciec ma negatywny wpływ na dziecko i je dołuje czy gnębi to na tej podstawie będziesz mogła mu ograniczyć prawa rodz.
    • lilia.z.doliny Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 07:19
      . Z jej ojcem psychopata rozstałam się około 4 lat temu
      A dzieciaka do niego posyłałas ?
    • la_mujer75 Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 07:29
      Nie zmuszałabym. I zrobiła wszystko, aby z tak zaburzonym czlowiekiem miała jak najrzadszy kontakt.
    • stavros2002 Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 08:53
      Gdzie wy znajdujecie tych facetów? big_grin
    • widosna Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 09:04
      Jeśli miałabym podstawy sadzić, ze faktycznie robi dziecku wode z mózgu, jest złym ojcem, to starałabym się ograniczyć kontakty. Ale jak to wyglada z punktu prawnego. Jeśli sąd np. na wniosek ojca, przyzna wizyty to jeśli dziecko nie chce, to czy mona dziecko zmusić? To jest bardzo trudna sytuacja
    • li_lah Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 09:08
      Jesli faktycznie jest psychopatą i w jakis sposob krzywdzil Cie,
      dlaczego nie wnioslas o odebranie mu praw do dziecka juz w trakcie rozwodu?
      • katiemorag Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 14:40
        Przemoc psychiczna ciężko udowodnić. Ja chciałam tylko uciec. Odebrać prawa nie jest tak łatwo. Zreszta miałam nadzieje, ze skoro dziecko jest fajne i ładne to jakoś, nawet rzadko, te kontakty będą realizowane. On mnie niszczył ale często dziecko ma miano złotego dziecka i ma dobre kontakty z ojcem mimo iz jest zaburzony. Trwało to w miarę dobrze około 4 lata ale jak dziecko zaczęło mieć swoje zdanie i nie słucha bezkrytycznie ojca to się zaczęło sypać.
        • mamkotanagoracymdachu Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 14:56
          katiemorag napisał(a):

> Przemoc psychiczna ciężko udowodnić. Ja chciałam tylko uciec.

To jest dla mnie niepojęte.
          Chciałaś uciec, ale dziecko już psycholowi oddajesz bez szemrania?
          A nie pomyślałaś, ze ono tez chce „tylko uciec”, tylko ze nie ma takiej opcji jak dorosła osoba??
          • demono2004 Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 18:01
            Zwróć uwagę na to, jakie wyroki wydają dziś sądy.
            Jeśli czegoś nie jesteś w stanie udowodnić, leżysz.
        • kira02 Re: 8 - latka sama decyduje 19.08.22, 11:01
          Tzw "zlote dziecko" to tez bardzo duza krzywda psychiczna dla dziecka. Tak sie hoduje m.in. narcyzów.
    • angazetka Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 11:24
      Na szczęście tzw. TK raz do czegoś się przydał i teraz już można słuchać woli dziecka, które nie chce spotykać się z ojcem, bez narażania się na kary finansowe.
      Spróbuj z tym systemem, że co dwa tygodnie, i obserwuj córkę. Nie zmuszaj, absolutnie.
    • zona_mi Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 11:39
      Moim zdaniem nie powinno się dziecka zmuszać do niechcianych wizyt.
      Pytanie, jak to zrobić, by formalnie było OK - a jeśli tatuś zacznie łkać, że jest alienowany?
      Może bezpieczniej byłoby spróbować porozumienia rodzicielskiego, a gdyby się nie zgodził, sądownie ustalić nowe terminy, np. raz w miesiącu na 3 godziny?
      • katiemorag Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 14:35
        Ojciec jest zbyt dumy i uważa, ze to dziecko powinno o niego zabiegać. Każdy powinien o niego zabiegać. Jest urażony, ze dziecko nie chce do niego jeździć. Jeśli ona nie będzie chciała to on prawdopodobnie odpuści sam z siebie kontaktów.
        • mamkotanagoracymdachu Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 14:54
          No to niech sobie odpuści i będzie urażony, przecież to dla Ciebie i dziecka tylko lepiej.
          • zona_mi Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 16:13
            mamkotanagoracymdachu napisała:

> No to niech sobie odpuści i będzie urażony, przecież to dla Ciebie i dziecka ty
            > lko lepiej.

Zgadzam się.
        • li_lah Re: 8 - latka sama decyduje 18.08.22, 11:44
          zalatuje zaburzeniem narcystycznym, wiec jak zaprzestanie kontaktow to przynajmniej nie skrzywi corce psychiki.
    • pomozeciepomozemy Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 11:44
      Zgłaszam się. Od 6. roku życia dziecko nie chce jeździć do kraju ojca. Dealbreaker to nieoddanie dziecku zabawek, które dziecko otrzymało w czasie pobytu (było dyskutowane na forum). Zabawki do dziś nie wróciły, mimo że sprawa była poruszana nawet na rozprawie (bo w międzyczasie sytuacja doprowadziła do sprawy o ustalenie kontaktów). Póki co kombinujemy jak koń pod górkę: ja, żebym nie musiała wysyłać dziecka wbrew jego woli, ono, żeby mieć jakieś minimum kontaktów, żeby się tatuś nie ciskał, ale finalnie nie jechać. Tatuś przez ten czas przyjechał może ze dwa razy - każdorazowo w pakiecie ze sprawą w sądzie, choć, jak się okazało, mieszka rzut beretem od lotniska, na którym operuje Ryanair co przed pandemią czyniło koszty przylotu naprawdę niewielkie dla kogoś kto ma pracę/kasę i rzekomo chce utrzymywać kontakt z dzieckiem.
    • kitty4 Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 11:47
      Czy moj ex-mąż jest też Twoim ex mężem ?!
    • mamkotanagoracymdachu Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 11:59
      Nie, nie zmuszałabym.
      Ojcu przedstawiłabym argumenty córki, powodu dla których nie chce się z nim widywać. Niech zrobi z nimi co uważa, może na przykład iść na terapie. Jego wybór.

(tez mam dziecko 8-letnie, w opiece naprzemiennej)
    • kryzys_wieku_sredniego Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 12:03
      Nie nie szanować, mój 11 latek nie chce chodzic do szkoly i na zajęcia basenowe a mi się często nie chce gadać z pracodawcą a muszę.
      • angazetka Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 13:57
        Dobrze się czujesz?
        • kryzys_wieku_sredniego Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 14:37
          Niestety ale dziecko ma obowiazki do spelnienia.
          Jesli chce matka miec problemy w sadzie za utrudnianie kontaktów to niech się slucha 8 latki.
          Dziecko ma dwoje rodziców, kazdy inny sposób wychowania.
          Będzie miala lat 13 to sobie sama w sądzie zezna że nie chce do taty, teraz to watkodajka moze mieć przesrane.
          • angazetka Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 14:42
            Przepisy się zmieniły, to raz, i można już na legalu uwzględnić zdanie dziecka.
            A dwa, że kontakty z ojcem jako obowiązek... no, świetny pomysł.
            • kryzys_wieku_sredniego Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 14:59
              To bardzo ładnie, niech watkodajka idzie do sadu o uregulowanoe kontaktów.
          • 152kk Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 15:54
            Niepełnoletnie dziecko nie ma obowiązków wobec rodziców
            • 152kk Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 15:57
              To rodzice mają obowiązki wobec dziecka m.in. obowiązek stworzenia więzi, która spowoduje, że dziecko będzie CHCIAŁO mieć kontakt z rodzicami. Dziecko powinno spełniać obowiązki domowe, ale nie dla dobra rodziców tylko swojego dobra (jako element wychowania)
      • kicifura Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 14:37
        A z tobą chce gadać czy to też realizacja przykrego obowiązku?
    • demono2004 Re: 8 - latka sama decyduje 17.08.22, 18:04
      Może on robi coś, by zniechęcić do siebie dziecko? Może nie chce by córka go odwiedzała?
      • katiemorag Re: 8 - latka sama decyduje 19.08.22, 11:44
        On jak czekała go sprawa o alimenty to potrafił się starać. Dziecko chodziło do niego 2/3 razy w tygodniu. Dość chętnie. Były place zabaw, parki, kina, zoo. Jak tylko dostał wyrok o alimenty to odpuścił. Teraz jak alimenty zasadzone to brał ja 1/2 w tygodniu. I albo jakiś spacer po parku albo bierze ja do swojego domu na wsi gdzie mieszka. Tam zlikwidował jej pokój na swoją pracownie, sprzedał płac zabaw z podwórka. Dziecko ma u niego pare zabawek ale nie za dużo. Nie pomaga nawet jak jej daje zabawki z mojego mieszkania.
        Dziecko się po prostu nudzi.
        On wie co robić aby dziecku było dobrze ale mu się po prostu nie chce tego już robić.
        Stosuje metody, które na mnie stosował. Czyli jakis czas jest dla niego najlepsza a potem krytykuje. Raz złote dziecko a potem następuje okres kiedy daje jej wątpliwe komplementy:
        - widzę ze myjesz zęby ostatnio bo nie są tak żółte jak zawsze masz ( to mówił przy mnie )
        Ja sama miałam ojca, który pływał wiec chciałam aby gdzieś u niej ten ojciec funkcjonował nawet w szczątkowej wersji. Ale sama czekam jak to się rozwinie i nie będę w żaden sposób jej zmuszać do tych kontaktów.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka