Dodaj do ulubionych

Forma sprawdzianu - help, klasa 8

05.10.22, 11:23
Zaznaczam, że to nie jest nagonka na nauczyciela.

Klasa 8, poważna sprawa, bo rozumiecie...punkty, egzaminy itp.

Nowy nauczyciel fizyki. Pierwszy sprawdzian robi w takiej formie, że wyświetla pytanie 1 na tablicy, daje np.minutę na odpowiedź, wyświetla kolejne pytanie i tak 19 razy. Nigdy nie wraca do poprzednich odpowiedzi.

Moje dziecko w zeszłym roku miało z fizyki 5, teraz ze sprawdzianu 2.

Ma wszystkie możliwe dys, więc było mu ciężko nadążyć z przeczytaniem polecenia, gdy zaczynało pisać odpowiedź, to jestem pewna, że już nie pamiętało pytania. uncertain

3 dni mąż odpytywał dzieciaka z materiału więc umiał. Był pewny, że będzie 5.

Po tym sprawdzianie pytał,czy może ustnie odpowiadać, żeby jakoś wykazać, że ma wiedzę. Nie może.

Chciałam Was zapytać, czy forma sprawdzianu jest gdzieś uregulowana? Czy mogę w tej sprawie napisać do nauczyciela? Zwrocic uwagę, że gdyby dziecko miało wszystkie pytania na kartce, to byłoby mu łatwiej skupić się na odpowiedziach?

W ogóle nie rozumiem takiej formy sprawdizanu. Myślę, że jest to podyktowane oszczędnością papieru i niczym więcej.

Jak mam śledzić postępy i wyłapywać braki, kiedy nawet nie znam pytań na sprawdzianie?

Przekopuję się przez status szkoły, ale jak na razie nic nie znalazłam.

Obserwuj wątek
    • profes79 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 11:27
      Taka formę egzaminu miałem na studiach z jednego przedmiotu; w podstawówce czy nawet szkole średniej nikt na takie pomysły nie wpadał.
    • geoardzica_z_mlodymi Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 11:35
      Skoro ma dys, trzeba się powołać na zalecenia z opinii o dostosowaniu formy, wydłużenie czasu. Nauczyciel ma obowiązek respektować.
      • melikles Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 11:36
        Co to są sprawdziany "help"?
        • awf-33 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 11:39
          melikles napisał(a):

> Co to są sprawdziany "help"?
          >

Taki skrót, żeby tytuł wątku się zmieścił 😉.

Czyli staram się zawrzeć tytuł związany z treścią, że chodzi o formę sprawdzianu - help, czyli pomocy, mniej znaków. wink
    • alpepe Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 11:41
      Nauczyciel młody i zarozumiały, a to, co on robi, to rodzaj dyktanda optycznego, uczeń musi przeczytać i zapamiętać pytanie. Coś takiego jest dobre jako ćwiczenie pamięci wzrokowej, natomiast mija się z celem w przypadku dodatkowego zadania, a jest nim rozwiązanie zadania czy odpowiedź na pytanie. Na twoim miejscu poszukałabym raczej w literaturze fachowej odnośnie sprawdzania wiedzy. Ja niestety nie siedzę od bardzo dawna w nauczaniu, a studia skończyłam ponad 20 lat temu. W skrócie to nauczyciel powinien odpytywać tylko to, czego nauczył, natomiast tutaj fizyk odpytuje poniekąd z pamięci wzrokowej, a tego nie powinien robić. Gdyby to było moje dziecko, ale jestem nauczycielką z zawodu, poszłabym do nauczyciela i przegadała sprawę, bo on sobie chyba nie zdaje sprawy, co robi źle.
      • awf-33 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 11:46
        Dziękuję alpepe.
      • alpepe Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 11:47
        I jeszcze jedno, nauczyciel może sobie nie zdawać sprawy, że u twojego dziecka przetwarzanie wzrokowe jest upośledzone, więc dziecko się koncentruje nie na właściwym pytaniu/zadaniu, ale na samym przetworzeniu komunikatu optycznego. Równie dobrze nauczyciel mógłby osobie z upośledzonym słuchem czytać zadanie, a ta ma się skoncentrować i to zadanie rozwiązać. Taka osoba również odniesie porażkę, inaczej, niż gdyby widziała zadanie. Możesz spróbować tej analogii. Jeśli upośledzony jest input, czyli komunikat, który ma dojść do odbiorcy, to wiadomo, że i respons, czyli odpowiedź, bardzo prawdopobodnie będzie błędna. Nie wiem, poszukaj mądrych książek i zarzuć teorią dydaktyki nauczania tego nauczyciela.
      • berdebul Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 12:12
        I jaki to ma cel na fizyce? Nauczyciel z przerostem ego co najwyżej.
        • alpepe Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 12:14
          Nie bardzo rozumiem twój wpis. Zarozumiały i z przerostem ego można chyba potraktować tu jako synonimy.
    • aagnes Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 11:57
      Takie sprawdziany były na zdalnym, mozna bylo zawału dostac. dla mnie to znecanie sie, niepotrzebny stres. normalnie na kartce papieru mozna wrocic do pytania, cos sie przypomni, cos skreslasz.
    • skumbrie Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 12:12
      Na papier ksero jako rodzice się złożyliście? Bo nauczyciel przestał go właśnie kupować za swoje i to są skutki braku.
      • alpepe Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 12:18
        Za moich czasów akurat trzeba było sobie samemu spisać pytania, dlaczego nie można niby teraz?
        • paskudek1 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 12:29
          Bo by nijak nie zdążyli.
          • pyza-wedrowniczka Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 12:34
            To może trzeba wyświetlić wszystkie zadania/pytania na raz na rzutniku i piszą tylko odpowiedzi?
            • awf-33 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 13:23
              pyza-wedrowniczka napisała:

> To może trzeba wyświetlić wszystkie zadania/pytania na raz na rzutniku i piszą
              > tylko odpowiedzi?

Tak by było spoko. Ale jest tylko jedno pytanie I przwija dalej.
            • little_fish Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 13:27
              Dokładnie
            • ga-ti Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 23:37
              To czcionka będzie za mała i ci z ostatnich ławek nie zobaczą.
          • perspektywa Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 13:12
            Kiedyś wszyscy zdążali. Jakoś nauczyciele mogli podyktować zadania, zapisać dane na tablicy. Nauczyciel powinien tak przygotować sprawdzian żeby oceniał wiedzę uwzględniając opinie i orzeczenia pp. Koniec i kropka.
            • la_mujer75 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 13:18
              Kiedyś dostawalas 5 zadań na sprawdzianie z matmy (mówię o podstawówce), teraz masz całą stronę A4 drobnym druczkiem.
              Padłam, jak zobaczyłam sprawdzian syna. Na szczęscie to był ten bez "wszelkich dys".
              Na marginesach i z drugiej strony robił obliczenia.
              Gdyby Starszy miał tak pisac, to by dostawał 1 za 1.
            • paskudek1 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 15:56
              Owszem, tylko kiedyś pisaliśmy dużo więcej i dużo wcześniej. Nie masz pojęcia jak fatalnie piszą teraz dzieciaki. W klasie szóstej nie wiedzą co to znaczy podpisać się. Nie umieją poprawnie zapisać nawet własnego imienia i nazwiska. Wielu pisze z małej litery. To jest koszmar.
              • volta2 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 16:03
                efekt kserówek od przedszola. dziecko ma tylko wpisać potrzebne wyrazy, uzupełnić luki. to oducza i tempa pisania, i pisania ze słuchu i w końcu pisania w ogóle
                • kornelia_sowa1 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 08.10.22, 07:48
                  Dokladnie tak. To po.pierwsze.
                  Po drugie działa to w dwie strony.

Kiedyś na historii były trzy, cztery pytania otwarte. I trzeba było opisać zdaniami jakieś zdarzenie/przyczyny/skutki/przebieg.

Teraz nauczyciele nie będą tego sprawdzać.
                  Wciskają print i leci gotowiec z nowej ery .
                  Gotowiec czyli cała strona gdzie trzeba zakreślić, podkreślić, wykreślić, ułożyć w kolejności chronolog. Połączyć w pary.

No, więc kiedyś umieliśmy przekazać swoją wiedzę pisząc i formułując zdania.
                  Teraz dzieci odróżniają podkreśl od przekreśl i zakreśl. Oraz umieją otoczyć w kółeczko.
                  Cześć z nich strzela totalnie na testach. Jedni ustrzelą 4 nie wiedząc nic, inni 1
              • 35wcieniu Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 22:07
                Była tu kiedyś dyskusja chyba o nadmiarze materiału i były w niej fanki zaniechania nauki pisania bo i tak wszystko się robi na komputerze dzisiaj.... uncertain
        • julita165 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 19:05
          O to to. Jak myśmy się kiedyś uczyli jak nie było ksero? Np. nauczyciel kreda na tablicy pisał pytania. Teraz od 1 kl upośledza się pisanie. Dzieci piszą znacznie mniej niż kiedyś. Te wszystkie ćwiczenia "uzupełnij", te kserowki i "wpisz". A potem problem żeby napisać coś pełnym zdaniem albo szybko zapisać. Kłódka na kserokopiarkę to jeden z lepszych pomysłów na poprawę jakości nauczania.
      • awf-33 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 12:41
        skumbrie napisała:

> Na papier ksero jako rodzice się złożyliście? Bo nauczyciel przestał go właśnie
        > kupować za swoje i to są skutki braku.

Ja zawsze kupuję ryzy papieru (mysle, ze ini rodzice tez). W tym roku jeszcze nie kupiłam. Ale na pewno kupie.

Oczywiste dla mnie jest, że nauczyciel nie będzie finansował kartek.
        • panna.nasturcja Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 13:28
          To dziwne, bo oczywiste powinno być, że proces nauczania i sprawdzania wiedzy finansuje szkoła.
          • maleficent6 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 15:24
            Tylko w teorii. Ja w tym roku zostawiłam ponad 700zl już, a dodatkowo wyprawkę kupowałam.
            Oczywiście, to niezgodne z prawem żeby przedszkole publiczne czy szkoła oczekiwała od rodziców zakupu wyprawki, ale:
            -jak masz za rodziców w większości bezwiednych ciołków, ryzykujesz że twój bombelek jako jedyny nie będzie miał x i y
            - szkoła nie kupi, bo nie ma z czego.
            Wiem, jestem jeleniem, ale mam dość na głowie i odpuściłam na tym polu.
            • spirit_of_africa Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 09.10.22, 18:14
              Bezwiednym ciolkiem nazwałabym raczej rodzica, który nie wie jak finansowane są przedszkola i szkoly i oczekuje ze będą mieć pieniądze na wyprawkę.
      • berdebul Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 13:09
        Jak i tak wyświetla pytania, to może wyświetlić wszystkie i zostawić. Niech piszą same odpowiedzi, żeby nie tracić czasu.
        • paskudek1 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 15:55
          Oczywiście że może. Sam pomysł wyświetlania po jednym jest durny
    • login.na.raz Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 12:22
      Mi się wydaje, że to ma zapobiec ściąganiu ze ściągi. Uczeń nie ma czasu odszukać gdzieś tam zapisanej notatki itp.
      • la_mujer75 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 13:19
        Ale oni to piszą w klasie.
        Po drugie- to nie testy sprawdzające, jak działają pod wpływem stresu, a okreslony czas na udzielenie odpowiedzi, to czynnik stresujący.
        • ga-ti Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 23:36
          A w klasie się nie ściąga z definicji big_grin
      • taki-sobie-nick Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 22:26
        To ma chyba w ogóle zapobiec ściąganiu, ale idiotyczne jest, nawet jeśli się nie ma żadnego dys-.
        • taki-sobie-nick Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 22:26
          Żadnej.
    • mama-ola Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 12:45
      Napisz na librusie nauczycielowi swoje zaniepokojenie. Musi przeczytać i musi odpowiedzieć.
      Jest też opcja wychowawczyni do wiadomości.
    • eriu Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 12:54
      To są przepisy wyżej niż status szkoły. Nauczyciel musi uwzględnić orzeczenia ucznia. To nie jest żadne widzimisię ani ze strony ucznia ani ze strony nauczyciela czy uwzględnia czy nie. Zadzwoń do poradni Pedagogiczno-Psychologicznej żeby Ci podpowiedzieli. Oni mają wiedzę moim zdaniem.
    • heca7 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 13:22
      Jak dzieciak ma wszystkie możliwe dys- to ma też chyba przedłużony czas. W tej formie sprawdzianu nie można wyegzekwować zaleconych warunków. Ja bym się osobiście pofatygowała do wychowawcy i nauczyciela fizyki.
    • mamtrzykotyidwato5 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 13:27
      Idź do nauczyciela, pokaż te wszystkie dys, powiedz, że dziecko nie jest w stanie przeczytać tak szybko i zapytaj, jakie on widzi rozwiązanie tego problemu? Na spokojnie, bez awantur i pretensji, przecież nauczyciel może nie wiedzieć, że ma ucznia z dys.
      Dopiero, jak nic tym nie wskórasz, to pójdziesz do dyrekcji.
      • geoardzica_z_mlodymi Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 13:41
        Powinien wiedzieć. Ma obowiązek zapoznać się z zaleceniami ze wszystkich zaleceń i opinii. U mnie w szkole był zeszyt zaleceń dla uczniów z każdej klasy leżący obok dziennika. Nauczyciel się zapoznawał, czasem notował, co przy którym uczniu ma robić a czego nie. Proces nadzorowali pedagog i psycholog.
        • asia_i_p Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 15:00
          No a u nas w szkole każdy nauczyciel ma się obowiązek zapoznać, ale opinie dostępne są do wglądu u pani pedagog, nie można sobie zrobić zdjęcia, bo ochrona danych. Można iść i sobie poczytać. Super sprawa np. dla matematyczki, która ma 33 godziny, kilkunastu uczniów z opiniami i godziny pracy w każdy dzień przekraczające godziny pracy pedagoga.
          • asia_i_p Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 15:10
            Aha, jak się to już przerobi na teczkę z zaleceniami, to ta jest dostepna u wychowawcy. Ale żeby przerobić, to najpierw ten matematyk musi dotrzeć i przeczytać i zaproponować wychowawcy te swoje dostosowania - a fizycznie nie ma tego kiedy zrobić.
            Ale my do dzisiaj rozkłady materiału i programy wgrywamy na komputer stojący w pokoju nauczycielskim, bo kto by tam to robił w chmurze.
            • nangaparbat3 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 15:58
              My po otrzymaniu opinii przesyłamy librusem zalecenia wszystkim uczącym dane dziecko. Z całą opinią nauczyciel może się zapoznać, jak zechce przyjść.
              I byłaby to u nas sprawa dla wychowawcy lub pedagoga, bez fatygowania się rodziców do szkoły, wystarczy, że uczeń przyjdzie i powie, jaki ma problem.
      • little_fish Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 13:50
        Nauczyciel powinien wiedzieć, że ma ucznia dys...
        Obowiązkiem szkoły jest zadbać o właściwy przepływ informacji
      • eriu Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 17:50
        Moim zdaniem jeśli nie wie to nie wykonuje swojej pracy.
        • nangaparbat3 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 23:19
          Ktoś mu musi powiedzieć. Szkoła powinna mieć procedurę przekazywania takich informacji. Na przykład przez wychowawcę klasy. Opinie napływają przez cały rok, nie wyobrażam sobie nauczycieli biegających po szkole i na własną rękę dowiadujących się, kto ma dostosowania, zalecenia. Powariowaliby.
          • ga-ti Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 23:35
            Np. w Librusie przy nazwisku dziecka jest odpowiednia ikonka informująca o orzeczeniu i opinii, więc nauczyciel nie może nie wiedzieć. Tylko musi jeszcze pójść się zapoznać z treścią orzeczenia/opinii i dostosować się do wymogów.
            • nangaparbat3 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 09.10.22, 18:24
              U nas ikonkę ma jakieś 20% uczniów. Niektórzy nauczyciele uczą po kilkanascie klas. Poza tym przez pierwsze 3 lata każdy uczeń ma mniej więcej piętnaścioro nauczycieli. Opinie są u nas, pedagożek. Teraz sobie wyobraź, że ci nauczyciele przychodzą się indywidualnie zapoznać, na przykład klasy pierwsze, 15 nauczycieli x 6 x 10 - u nas i tak jest młyn, jak niby miałybyśmy ich przyjmować?
              Librusem jest prościej.
    • panna.nasturcja Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 13:29
      Skoro dziecko ma orzeczenie to nauczyciel ma obowiązek respektować zalecenia poradni. Ta forma sprawdzianu raczej ich nie respektuje.
      • alpepe Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 13:33
        Ta forma sprawdzianu przede wszystkim nie mierzy wyłącznie przyrostu wiedzy w fizyce, więc powinna zostać zastąpiona inną. To jest zwykły błąd w sztuce.
      • hanusinamama Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 13:50
        Ta forma nie nadaję się też dla pozostałych dzieci. Nie wiem co miałby taki sprawdzian "sprawdzać" na fizyce. Dla mnie to był pokaz "moge was wszystkich udupić pałami i dwójami"
        • ania_z_zielonymii Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 15:33
          No właśnie. Ja nie mam żadnego dys i też bym nie napisała takiego sprawdzianu. Potrzebuje mieć wszystkie dane przed oczami podczas procesu myślowego.
          • berdebul Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 12:55
            Wiec masz szansę spisać z tablicy wink
            To przerzucanie pytan i minimum czasu ma zapobiegać ściąganiu. Albo umiesz, albo nie. Dla mnie koszmar, bo często rozwiązuje na raty.
        • ga-ti Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 23:31
          Ale fizyka w podstawówce to nie tylko zadania do rozwiązania, to całe morze teorii i spokojnie można przeczytać pytanie i na nie odpowiedzieć, a dodatkowo nie mieć czasu na ściąganie.
          Oczywiście, wszystko zależy od tego, ile było czasu na przeczytanie i napisanie odpowiedzi.

Przypadek syna Autorki pomijam, bo jemu z racji dys (i odpowiednich "papierów") należą się inne warunki.
    • hanusinamama Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 13:49
      Poszłabym zapytać co takiego miał sprawdzić ten sprawdzian. Bo szczerze mówiąc poza sadystycznymi zapędami nauczyciela nie widzę tu nic innego.
      • droch Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 14:27
        A kto powiedział, że sprawdzian w takiej formie ma coś sprawdzać? Ma upupić z góry do dołu, a pozostałych trwałe zniechęcić do przedmiotu…
        • geoardzica_z_mlodymi Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 14:35
          Taka fizyce miałam w liceum - najpromiennej wyglądała, gdy trzy pały jednej osobie w czasie lekcji postawiła.
          • arwena_11 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 08:32
            Moja fizyczka też taka była. Na jednym sprawdzianie można było zaliczyć 3 jedynki. Za to że się nie umiało za to, że się ściągało i za to, że dało się złapać.
      • asia_i_p Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 15:12
        Wiesz co, ja robiłam kiedyś podobną kartkówkę, tyle że mieli sporo więcej czasu na każde pytanie. Nie chodziło o sadyzm, po prostu w szkole nie działała żadna drukarka. Więc ja bym jeszcze gościowi, jeśli jest młody, łba od samego początku nie urywała, tylko uświadomiła, jak to wygląda od strony ucznia.
        • kurt.wallander Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 16:03
          Przecież mozna wtedy zadania napisać wszystkie na tablicy, albo i podyktować uczniom.
          • ichi51e Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 16:15
            boże można mieć je na kartce zapisane i tym co nie zdążyli przeczytać dac kartkę.
          • asia_i_p Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 12:40
            Zależy, jaką masz tablicę. U mnie przy zapisaniu wszystkie ewidentnie nie uzyskiwałam wielkości pozwalającej na odczytanie z ostatniej ławki, lepiej było przy podzieleniu na slajdy w Power Poincie, jedno zadanie na slajd.
    • asia_i_p Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 14:41
      Uregulowana forma sprawdzianu nie jest, ale to nie znaczy, że nie można protestować. Sprawdzian ma sprawdzić wiedzę ucznia z danego działu, więc nie powinien sprawdzać refleksu, tempa czytania, itp. Można to ugryźć od strony, że forma sprawdzianu nie pozwoliła uczniowi wykazać się swoją wiedzą.
      Zaczęłabym od pogadania z facetem, tak na zdrowy rozsądek. On też chyba wolałby wiedzieć po takim sprawdzianie, co uczniowie umieją, a nie co zdążyli napisać.
    • ichi51e Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 15:32
      formę ustala nauczyciel ale powinien być w tym elastyczny. Jeśli dziecko które umie na 5 przez formę dostaje 2 to jest to porażka edukacyjna i należy to w rozmowie uświadomić.
      Jeśli nic nie pomoże odgrzebać opinie i zażądać dostosowani formy egzaminow.
    • kornelia_sowa1 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 21:54
      Skoro ma wszystkie dys, to możesz egzekwować stosowanie się do opinii i wskazanie ppp czy co tam.macie.
      Tyle.

Choć różnie bywa.
      U syna w klasie ojciec jednego chlopaka taki uparty był. Dziecko miało mieć dłuższy czas na pisanie. Nie respektowała tego jedna z Pań.

Nauczycielka po którejś interwencji z rzędu oznajmiła, że w taki razie czas przewidziany na kartkówkę czyli 10 minut zostaję dla Jasia jako wydłużony a reszta klasy ma 5 minut. I dodała "podziękujcie koledze"
      • geoardzica_z_mlodymi Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 21:56
        Wredota
      • berdebul Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 22:03
        Co za tępa pipa.
      • droch Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 22:12
        Cóż, rzadko to piszę, pani powinna w trybie pilnym realizować się na kasie w pobliskim markecie, skoro do szkoły nie nadaje się.
        • volta2 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 23:40
          zaproponuj rozwiązanie z pominięciem zostania dłużej na przerwie, przerwa przecież nie może bombelka ograniczać. a i pani może mieć dyżur
          • droch Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 07:32
            Skoro sytuacja występuje tylko na jednej lekcji, to należy przede wszystkim zastanowić się, jak to robią inni nauczyciele.
            A za „podziękujcie koledze” powinien nastąpić ekspresowy wyjazd ze szkoły. Tak, wiem, to nie takie proste, trzeba przejść z pracownikiem cały proces „naprawczy”.
            • volta2 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 15:11
              wyjazd ze szkoły? chyba ci się lata pomyliły i nie zauważyłaś, że tam nikt nie chce już nawet wjeżdżać?

a rozwiązania nie podałaś.
              • droch Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 07.10.22, 13:48
                Czego konkretnie nie zrozumiałaś w „należy przede wszystkim zastanowić się, jak to robią inni nauczyciele”? Pomogę, wytłumaczę.
                A to, że są braki kadrowe w żaden sposób nie może być usprawiedliwieniem dla zatrudniania dla każdego.
                Gdyby twój szef wyzłośliwiałby się nad zespołem z komentarzem „podziękujcie volta2 za pracę w sobotę”, to pierwsza podnosiłabyś argument mobingu. I całkiem słusznie.
                • volta2 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 07.10.22, 17:16
                  nie zauważyłam twojego autorskiego pomysłu na rozwiązanie takiej sytuacji

inni nauczyciele mnie nie interesują, interesuje mnie twój pomysł

cała reszta wywodu - zbędna
                  • droch Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 07.10.22, 21:50
                    Nie „nie zauważyłaś”, tylko raczej zignorowałaś. To nie są synonimy.
                    A druga część opisuje powód, z którego nauczycielka powinna natychmiast opuścić szkołę (ale, niestety, nie opuści). Jest pewien poziom chamstwa i werbalnej przemocy, których nie należy tolerować bez względu na okoliczności.
                    • volta2 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 08.10.22, 11:27
                      a powiesz, gdzie go można zauważyć, by nie móc go zignorować?
          • little_fish Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 07.10.22, 07:25
            W przypadku kartkówki to akurat nie problem przerwy.
            Rozwiązać i tak nie jest to łatwo, bo jak nauczyciel zabierze kartkówki od reszty klasy i zacznie prowadzić lekcje, to ten piszący się rozproszy...
            • asia_i_p Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 07.10.22, 14:00
              Dlatego to się robi tak, jak niżej pisze Fogito - tylko potem trzeba się tłumaczyć, bo jak to dziecko miało wydłużony czas, skoro wszyscy pisali tyle samo. Trzeba uświadamiać rodzicom, że tan czas jest wydłużony w stosunku do spodziewanego czasu rozwiązania zadań, a nie w stosunku do czasu pisania innych uczniów.
              • fogito Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 08.10.22, 07:53
                Tak tez tłumaczę. Rodzice szybko zalapuja. Skarg nie ma. I wilk syty i owca cala.
      • 35wcieniu Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 05.10.22, 22:16
        To często tak wygląda w praktyce. Tzn. pomijam komentarz bo tu wiadomo.
        Ale sama zasada jest powszechna. Ponieważ czas nie jest z gumy a ktoś musi mieć wydłużony no to skraca się pozostałym i to kolejna rzecz której niedasie rozwiązać.
        To jest mniej więcej takie fantastyczne rozwiązanie jak te autobusy w pandemii, które miały mieć połowę miejsc wolnych więc odgradzano połowę i wszyscy siedzieli razem z tyłu. Dokładnie ten sam typ myślenia. W pewien sposób fascynujący big_grin oczywiście nie dla bezpośrednio zaangażowanych.
      • taki-sobie-nick Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 00:20
        A jak powinna rozwiązać ten problem?
        • fogito Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 06:06
          Ja wydłużam wszystkim. Ci co skończą oddają a reszta pisze. Mam tylu z orzeczeniami i opiniami, ze tak jest po prostu najłatwiej.
          Wyswietlanie pytan na chwile.faktycznie jest od czapy niezaleznie czy ktos ma orzeczenie czy nie. Powini miec mozliwosc powrotu do wcześniejszych pytań.
          • taki-sobie-nick Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 23:11
            No tak, ale wtedy piszą też dłużej ci bez orzeczeń.
            • asia_i_p Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 07.10.22, 00:25
              A co to komu szkodzi? Oni przeważnie oddają wcześniej i zajmują się po cichu swoimi sprawami.

Inne rozwiązanie to dawać mniej przykładów w każdym zadaniu, ale wtedy sprawdzian osoby z dysleksją się wyróżnia, uczniowie mogą dopytywać, dlaczego - wolę opcję mniej zwracającą uwagę na osobę z dysleksją.
            • fogito Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 07.10.22, 07:49
              A to zle? W praktyce oddaja 10 minut wczesniej. Nie siedzą nad kartkami. Maja prawo poczytac do konca lekcji.
      • asia_i_p Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 13:57
        Koszmarna baba.

Z wydłużeniem czasu w liceum jest jeden problem.

Niezajmowanie przerw, itp. to są problemy techniczne, to jest do ogarnięcia - najłatwiej tak, jak mówi Fogito, czyli wydłużyć czas wszystkim, zaplanować 30-35 sprawdzian i niech go robią przez lekcję.

Natomiast poradnie wypisując wszytkim dyslktykom jak leci wydłużony czas pracy zapominają, że te dzieciaki potem na maturze tego wydłużonego czasu mieć nie będą, bo wydłużony czas na maturze przysługuje tylko w przypadku choroby przewlekłej. Zdrowy rozsądek nakazywałby w takim razie stopniowo jednak ten czas przykracać, ucząć stopniowo coraz większego tempa pracy - ale to jest niezgodne z zaleceniami.

Tutaj jest wyraźna niespójność w przepisach, niestety.
        • little_fish Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 07.10.22, 07:27
          Ok, ale tu póki co chodzi o dziecko z podstawówki. I na egzaminie w 8 klasie jak najbardziej czas może być wydłużony. A potem niech się wdraża.
    • rosie Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 07:38
      Zanim doczytałam do końca pomyślałam o oszczędnościach na papierze smile. Moja szkoła w tym roku po raz pierwszy poprosiła rodziców o kupienie papieru.
      • awf-33 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 11:28
        rosie napisała:

> Zanim doczytałam do końca pomyślałam o oszczędnościach na papierze smile. Moja szk
        > oła w tym roku po raz pierwszy poprosiła rodziców o kupienie papieru.

Ja to jak najbardziej rozumiem. Naprawdę nie mam z tym problemu. Dzisiaj kupuję zapas chusteczek do świetlicy. Wiem jak jest i nie mam problemu.

Wolę zlozyc się na papier czy go kupić, niż przechodzić frustrację. Dziecko ambitne, pracuje, czas rodzinny jest zaburzony, bo niestety z dzieciakiem trzeba siedzieć, żeby pomóc ogarnąć.

A tu zawalony sprawdzian z powodu formy.
    • arwena_11 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 07:52
      Jak moja córka była w 2 klasie LO, zmieniła jej się pani od angielskiego. Córka dyslektyczka z brakiem słuchu fonematycznego. Zalecenia dłuższy czas pisania albo niesprawdzanie błędów ort ( tak było w opinii ).
      W trakcie pandemii pani zrobiła sprawdzian na komputerze - pytanie, odpowiedź. Brak możliwości cofnięcia się i poprawienia. Program oceniał. Córka dostała 1 i się załamała. Okazało się, że za błędne program uznał wyrazy z literówkami, albo znaczące to samo - ale które nie wstrzeliły sie w klucz.
      Napisałam do pani maila z grzecznym pytaniem czy zapoznała się z opinią córki - bo ta się nie zmieniła od zeszłego roku i dalej obowiązuje.
      Nie dostałam odpowiedzi, pani nawet nie raczyła odczytać. Napisałam więc do wychowawczyni z prośbą o interwencję i wyjaśnieniem pani od angielskiego jej obowiązku przestrzegania zaleceń, które podpisała na początku roku ( obowiązkowe przy uczniach z opiniami ) i poinformowałam, że jeżeli jedynka nie zniknie a pani zrobi jeszcze raz taki sprawdzian, to kolejny mój mail będzie do dyrektora i kuratorium.
      Wychowawczyni załatwiła sprawę. Podejrzewam, że mocno jej pomogła afera z polonistką ( olała zdalne i jeden z rodziców zgłosił sprawę do dyrektora - potem polonistka chyba jako jedyna miała obowiązek prowadzić lekcje zdalne ze szkoły i robić notatki z każdej).
      Niezależnie - dla mnie ważny był efekt - jedynka zniknęła, taki sprawdzian się więcej nie pojawił.
    • awf-33 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 11:36
      Jak to się skończyło.

Dziecko próbowało prosić o możliwość poprawy sprawdzianu, nawet ustnie.
      Pan: było trzeba się nauczyć.

To podziałało na mojego męża jak plachta na byka, bo fizyka to jego konik. Pomagał w nauce, zrozumieniu, robili nawet eksperymenty.
      Jesti cholernie przykro za tak niesprawiedliwe ocenianie.

Mąż zadzwonił do wychowawczyni. Nie wiem jak, ale kobieta załatwiła, że dziecko będzie w osobnej sali, w jej obecności poprawiało. Przyznała w rozmowie, że pan jest ciężki we współpracyuncertain

Bardzo dziekuje za odpowiedzi. Nie potrafilibyśmy ubrać w słowa, o co nam chodzi (np. z tym sprawdzianem optycznym).

Bardzo dziękuję jeszcze raz.
      • alpepe Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 13:10
        I dobrze.
      • arwena_11 Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 18:56
        Chyba zawalczyłabym, nie o poprawę a o nowy sprawdzian. Zazwyczaj do średniej liczą się obie oceny - ze sprawdzianu i z poprawy. Nawet jak na poprawie dostanie 5, to niestety średnia będzie tylko 3.
        A skoro nie było zalecanych dostosować - ocena powinna zostać usunięta, a twoje dziecko pisać sprawdzian na zalecanych warunkach.
    • ga-ti Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 06.10.22, 23:22
      Sprawdzian jak sprawdzian, może pan młody i jeszcze nie łapie, że ma do czynienia z podstawówką, może chce od początku pokazać, że jest ostry i nie mogą mu wejść na głowę, a może właśnie weszli mu na głowę i chce im pokazać, kto tu rządzi wink
      Niezależnie od wszystkiego jeśli Twoje dziecko ma wszelkie dys to pewnie ma też na to papiery, a w tych papierach są określone jasno reguły, według których z dzieckiem należy pracować. I nauczyciel ma obowiązek zapoznać się z wszelkimi orzeczeniami i opiniami, jakie ma w klasie oraz, co najważniejsze, się do nich stosować. I tego bym się na Twoim miejscu domagała.

Jeszcze tylko dopiszę, zaniepokoił mnie fragment "mąż 3 dni odpytywał dziecko z materiału", nie wiem, czy nie przeginacie, ja wiem, że 8 klasa, ale dajcie dziecku żyć smile
      • little_fish Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 07.10.22, 07:35
        A to zależy jakie dziecko - mam syna, też prawie komplet dys i jeszcze inne kwiatki. I jemu materiał musi się ułożyć w głowie. I dużo lepszy efekt jest ( zwłaszcza przy fizyce, chemii, matematyce, gdzie trzeba wdrożyć pewne schematy/wzory/zasady, a potem je wyćwiczyć) jak poświęci na naukę 3 dni po 15-20 minut, niż godzinę jednego dnia. (Lub proporcjonalnie więcej, w zależności od ilości i stopnia trudności materiału). Więc to chyba nie chodzi o to, że siedzieli nad tym całe 3 dni.
      • asia_i_p Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 07.10.22, 09:39
        To prawda, że młody nauczyciel mógł mieć i taką motywację. O tym się mało mówi, ale poza małym procentem ludzi wyjątkowo utalentowanych pedagogicznie albo z doświadczeniem w harcerstwie, w życiu młodego nauczyciela w pierwszych latach pracy pojawia się przemoc psychiczna. I najczęściej jednak jest on jej ofiarą, nie sprawcą. Bardzo nie lubię wspominać dwóch pierwszych lat swojej pracy, byłam kompletnie nieprzygotowana do reala, wydawało mi się, że odpowiedzią na niewłaściwe zachowania uczniów jest uatrakcyjnianie lekcji (tak nam wpajano na uniwersytecie - że jeśli lekcja będzie ciekawa, uczeń będzie spokojny i zaangażowany, tak jakby był w ogóle uczniowie nie mieli charakterów, złych dni, nieudanych poprzednich lekcji, itd.). Teraz po latach, kiedy sobie radzę i ambicja już nie boli, mogę otwarcie powiedzieć, że niektórzy moi uczniowie stosowali wobec mnie regularną i moim zdaniem celową przemoc psychiczną. Że zdołowani przez fizyczkę czy germanistkę, którym nie ośmielali się podskoczyć, poprawiali sobie humor dołując mnie. Teksty, że oni byli dziećmi, a ja byłam dorosła, już mnie nie ruszają - oni mieli 18-19 lat, ja 24.
        • fogito Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 08.10.22, 08:00
          Swieta prawda. Wiele mlodych nauczycielek wychodzi z klas ze lzami w oczach. Ostatnio pani od hiszpanskiego. Jak tylko wyczuja słabość to zaczynają znęcac sie nad nauczycielem. Ja mam twardy charakter i mnie te szczeniackie zagrania nie ruszaja. No ale nie kazdy na poczatku kariery ma te odporność w sobie. I jeszcze jak rodzice doskocza takiemu nauczycielowi do gardla to juz masakra.
          Czasmi mysle ze komandosi do zadań specjalnych powinni uczyć w szkołach. Mamy teraz tak nienwychowana młodzież ze slabo sie robi.
          • ichi51e Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 08.10.22, 08:09
            Myśle ze nie jest to kwestia teraz. Zawsze tak było tylko ze z drugiej strony to wyglądało inaczej.
            • fogito Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 08.10.22, 08:18
              Nie zawsze rak bylo. Wszystko jest kwestia proporcji. Kiedys patologiczne zachowania wykazywalo maks 3 uczniow na klase. Teraz jak zdarzy sie 10 takich to zamiast uczyć zaczynasz od wychowywania. Jak do klasy wejdzie mlody niedoświadczony nauczyciel to polegnie.
              • angazetka Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 09.10.22, 18:24
                Policzyłam na szybko, w mojej klasie rejonowej podstawówki było co najmniej osiem osób "patologicznych" (z czego dwie z ewidentnymi deficytami intelektualnymi). Jak sobie przypominam klasy równoległe, nie było tam ich mniej.
    • 3-mamuska Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 08.10.22, 03:41
      Jeśli na wszystkie możliwe dys… to powinno mieć papiery na to a tam wytyczne co do nauczania.
      Wtedy piszesz oficjalne pismo ze nie jest realizowane zalecenia lekarskie i składasz zażalenie.
      • little_fish Re: Forma sprawdzianu - help, klasa 8 09.10.22, 18:15
        Jakie? lekarskie?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka