Dodaj do ulubionych

REJESTRACJA NOWORODKA

08.11.05, 14:07
Czy tylko w Urzędzie celem wydania odpisu AKtu Urodzenia, czy jeszcze gdzieś trzeba się pofatygować. Np. ZUS ? A tak wogóle ja pracuje żona też (obecnie urlop macierzyński) jak z książeczką ubezpieczeniową dziecka ?
Obserwuj wątek
    • issima3 Re: REJESTRACJA NOWORODKA 08.11.05, 14:22
      ja rejestrowalam tylko w urzedzie. a synka ubezpieczylam ja.moze albo mama albo
      tato jesli oboje pracuja. ksiazeczke dla czlonkow rodziny wydadza w zakladzie
      pracy. zreszta w niektorych przychodniach wystarczy ksiazeczka ubezpieczeniowa
      rodzica.
      • majca1 Re: REJESTRACJA NOWORODKA 08.11.05, 14:24
        rejestrujesz w uc, potem idziesz do urzedu miasta po pesel dziecka (z aktem
        urodzenia) i z tym zakład pracy twój abo żony zgłasza dziecko do
        ubezpieczenia.pozdr
    • agnes0101 Re: REJESTRACJA NOWORODKA 08.11.05, 14:33
      Dziecko rejestrujesz tylko w Urzędzie. Musicie zdecydować czy dziecko będzie
      ubezpieczone w firmie ojca czy matki. Jeśli matki (mimo iż jest na
      macieżyńskich czy później wychowawczym i zamierza przede wszystim później
      wrócić do pracy, nie grozi jej załużmy zwolnienie) to do firmy żony musicie
      dostarczyć akt urodzenia dziecka i całą resztę, tzn. zgłoszenie dziecka do
      ubezpieczenia załatwia zakład pracy. Tak przynajmiej było u mnie. Jeśli chodzi
      o rodzinną książeczkę zdrowia to tu była kwestia sporna. Przynajmniej dla
      jednego z oddziałów warszawskiego ZUS-u. Otóż oni twierdzili że taka książeczka
      nie jest już potrzebna. Jeśli żona ma własną książeczkę ubezpieczeniową to
      wystarczy. Tak czy siak ja się uparłam i wyrobiłam takową, choć ani razu z niej
      nie korzystałam, mimo iż mały przez pierwsze m-cy życia często chorował. Mam
      tylko taką książeczkę zdrowia którą dostałam w szpitalu i tylko ją okazują póki
      co idąc z dzieckiem do przychodni. Być może to wynika z tego że przez pierwszy
      rok życia dziecka nie ma obowiązku posiadania owej książeki. Taka opinia mi się
      obiła gdzieś o uszy. Aha tą książeczkę rodzinną musiałam wyrabiać już we
      własnym zakresie.
      • driadea Re: REJESTRACJA NOWORODKA 08.11.05, 16:47
        Co to jest "załużmy zwolnienie"?
        • driadea Re: REJESTRACJA NOWORODKA 08.11.05, 16:48
          Aha, przepraszam, już chyba rozumiem o co chodzi. Przepraszam!
    • kama755 Re: REJESTRACJA NOWORODKA 08.11.05, 15:43
      A kiedy trzeba iść do urzędu miasta po pesel? Akt urodzenia już mamy
      • patoga Re: REJESTRACJA NOWORODKA 08.11.05, 16:41
        To już można iść po PESEL.
        Ja musiałam czekać 4 tygodnie bo jestem zameldowana na stałe w innym mieście i
        papiery się błąkały. Na szczęście już wszystko załatwione.

        Lepiej PESEL mieć jak najszybciej bo potrzebny do książeczki zdrowia - RUM
        zależy gdzie jak ją nazywają.
    • agatal2 Re: REJESTRACJA NOWORODKA 08.11.05, 18:11
      Z tego co mi wiadomo, dzieci (zdaje się, że nawet do 18 roku życia) mają
      zagwarantowaną opiekę medyczną bez żadnego ubezpieczenia. Dlatego właśnie nikt
      w przychodni nie żąda od mamy legitymacji ubezpieczeniowej rodzinnej, wystarczy
      tylko książeczka zdrowia dziecka. Wynika to zdaje się z ustawy o ubezpieczeniu
      zdrowotnym. Pozdrawiam

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka