ian_curtis 08.11.05, 14:07 Czy tylko w Urzędzie celem wydania odpisu AKtu Urodzenia, czy jeszcze gdzieś trzeba się pofatygować. Np. ZUS ? A tak wogóle ja pracuje żona też (obecnie urlop macierzyński) jak z książeczką ubezpieczeniową dziecka ? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
issima3 Re: REJESTRACJA NOWORODKA 08.11.05, 14:22 ja rejestrowalam tylko w urzedzie. a synka ubezpieczylam ja.moze albo mama albo tato jesli oboje pracuja. ksiazeczke dla czlonkow rodziny wydadza w zakladzie pracy. zreszta w niektorych przychodniach wystarczy ksiazeczka ubezpieczeniowa rodzica. Odpowiedz Link Zgłoś
majca1 Re: REJESTRACJA NOWORODKA 08.11.05, 14:24 rejestrujesz w uc, potem idziesz do urzedu miasta po pesel dziecka (z aktem urodzenia) i z tym zakład pracy twój abo żony zgłasza dziecko do ubezpieczenia.pozdr Odpowiedz Link Zgłoś
agnes0101 Re: REJESTRACJA NOWORODKA 08.11.05, 14:33 Dziecko rejestrujesz tylko w Urzędzie. Musicie zdecydować czy dziecko będzie ubezpieczone w firmie ojca czy matki. Jeśli matki (mimo iż jest na macieżyńskich czy później wychowawczym i zamierza przede wszystim później wrócić do pracy, nie grozi jej załużmy zwolnienie) to do firmy żony musicie dostarczyć akt urodzenia dziecka i całą resztę, tzn. zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia załatwia zakład pracy. Tak przynajmiej było u mnie. Jeśli chodzi o rodzinną książeczkę zdrowia to tu była kwestia sporna. Przynajmniej dla jednego z oddziałów warszawskiego ZUS-u. Otóż oni twierdzili że taka książeczka nie jest już potrzebna. Jeśli żona ma własną książeczkę ubezpieczeniową to wystarczy. Tak czy siak ja się uparłam i wyrobiłam takową, choć ani razu z niej nie korzystałam, mimo iż mały przez pierwsze m-cy życia często chorował. Mam tylko taką książeczkę zdrowia którą dostałam w szpitalu i tylko ją okazują póki co idąc z dzieckiem do przychodni. Być może to wynika z tego że przez pierwszy rok życia dziecka nie ma obowiązku posiadania owej książeki. Taka opinia mi się obiła gdzieś o uszy. Aha tą książeczkę rodzinną musiałam wyrabiać już we własnym zakresie. Odpowiedz Link Zgłoś
driadea Re: REJESTRACJA NOWORODKA 08.11.05, 16:47 Co to jest "załużmy zwolnienie"? Odpowiedz Link Zgłoś
driadea Re: REJESTRACJA NOWORODKA 08.11.05, 16:48 Aha, przepraszam, już chyba rozumiem o co chodzi. Przepraszam! Odpowiedz Link Zgłoś
kama755 Re: REJESTRACJA NOWORODKA 08.11.05, 15:43 A kiedy trzeba iść do urzędu miasta po pesel? Akt urodzenia już mamy Odpowiedz Link Zgłoś
patoga Re: REJESTRACJA NOWORODKA 08.11.05, 16:41 To już można iść po PESEL. Ja musiałam czekać 4 tygodnie bo jestem zameldowana na stałe w innym mieście i papiery się błąkały. Na szczęście już wszystko załatwione. Lepiej PESEL mieć jak najszybciej bo potrzebny do książeczki zdrowia - RUM zależy gdzie jak ją nazywają. Odpowiedz Link Zgłoś
agatal2 Re: REJESTRACJA NOWORODKA 08.11.05, 18:11 Z tego co mi wiadomo, dzieci (zdaje się, że nawet do 18 roku życia) mają zagwarantowaną opiekę medyczną bez żadnego ubezpieczenia. Dlatego właśnie nikt w przychodni nie żąda od mamy legitymacji ubezpieczeniowej rodzinnej, wystarczy tylko książeczka zdrowia dziecka. Wynika to zdaje się z ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym. Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś