Dodaj do ulubionych

Jaki kształt powinna mieć autonomia?

22.05.06, 10:46
I nie pytam o zakres terytorialny, mam na mysli zakres kompetencyjny
poszczególnych organów Autonomicznego Województwa Śląskiego, kto miałby być
najwyższym organem (jakie prerogatywy by przysługiwały np. wojewodzie, jeśli
to on miałby stać na czele najwyższej władzy wykonawczej w autonomii), jaki
zakres przedmiotowy miałyby regulować ustawy Autonomicznego Sejmu Śląskiego,
jaki miałby być system finansów publicznych. Co pozostałoby w zakresie
kompetencji centralnych?
Obserwuj wątek
    • rico-chorzow Re: Jaki kształt powinna mieć autonomia? 22.05.06, 10:49
      Uważam,strona RAS odpowie.
      • mixed_moods Re: Jaki kształt powinna mieć autonomia? 22.05.06, 10:55
        Ale ja poddaję to pod dyskusję, RAŚ ma swoją wizję (bo z definicji musi taką
        mieć, skoro to podstawa ich bytu), możemy tu podyskutować zarówno nad kształtem
        proponowanym przez tę organizację jak i formą jedynie słuszną wedle tutejszych
        samorodnych specjalistów- konstytucjonalistów.
        • rico-chorzow Re: Jaki kształt powinna mieć autonomia? 22.05.06, 11:02
          Tak,dlaczego nie,1. więcej pieniędzy dla regionu,i to wypracowanych.2.kiedy to
          Sląsk był polski?
    • sss9 Re: Jaki kształt powinna mieć autonomia? 22.05.06, 11:00
      27.08.05 data urodzin. :)
    • slezan Re: Jaki kształt powinna mieć autonomia? 22.05.06, 11:22
      Zacznijmy od wojewody. W polskiej tradycji jest to urzędnik mianowany,
      reprezentujący władze centralną. Urząd ten powinno zastąpić się wybieralnym
      prezydentem regionu. Czy należy wybierać go w wyborach bezpośrednich? Jeżeli
      tak, to powinno się to wiązać z ustanowieniem w regionie systemu prezydenckiego.
      Ile izb powinien mieć regionalny parlament? W międzywoejnnej autonomii
      funkcjonowała jedynie jedna. Jeżeli jednak chcemy, by region był wewnętrznie
      zdecentralizowany (a w świetle jego zróżnicowania jest to uzsadnione),
      sensownym mogłoby być ustanowienie wyższej izby, reprezentującej interesuy
      poszczególnych subregionów i zapobiegającej dominacji GOP.
      Kwestia podziału kompetencji. Opowiadam sie za zasadą domniemania kompetencji
      na rzecz regionu. Kompetencje władz centralnych powinny być ściśle określone (z
      pewnością obronność i w większej części polityka zagraniczna).
      Region powinien cieszyć się autonomią fiskalną. Moim zdaniem idealnym
      rozwiązaniem byłaby też swoboda w kształtowaniu systemu podatkowego, przy czym
      z góry w liczbach bezwzględnych należałoby określać wysokość wpłaty do budżetu
      centralnego (według jasnego kryterium - z uwzględnieniem liczby mieszkańców).
      Takie rozwiązanie jest jednak trudne do przeforsowania. Bardziej prawdopdobne
      wydaje się utrzymanie podatków ogólnokrajowych, ściaganych jednak przez
      regionalny fiskus i rozliczanych z centralą w oparciu o odpowiednik
      przedwojennej tangenty.
      • svatopluk Re: Jaki kształt powinna mieć autonomia? 22.05.06, 14:34
        zgadzam sie z poprzednikiem.

        autonomiczny Gorny Slask powinien byc rowniez wewnetrznie jak najbardziej
        zdecentralizowany.

        nie nasladujmy Bawari ktora domaga sie autonomi ale sama jest zorganizowana jak
        Francja!

        region powinien sie skladac z podregionow (powiatow z co najmniej 100.000)
        gminy maja miec wszystkie uprawnienia ktore sa w stanie wypelnic.

        ale najwazniejsze sa finanse.
        minimum 50% wypracowanych podatkow.
        i wszystkie uprawnienia musza miec pokrycie we wlasnych finansach.
        to samo dotyczy sie podregionow i gmin.
        placimy tylko na uprawnienia centrali takie jak MON, MSZ i kilka innych i to w
        stosunku liczby mieszkancow regionu do calego kraju.
        pozatym wplacamy pewna dzialke do budzetu regionow (ktore nim rowniez
        zarzadzaja) ktory wspomaga slabsze regiony.

        jestem przeciwnikiem systemu prezydenckiemu.
        jest to system mniej demokratyczny jak parlamentarny a autonomia to przecierz
        wiecej demokracji.

        pozatym wiecej glow madrzejsze jak jedna;)
        • eichendorff Re: Jaki kształt powinna mieć autonomia? 22.05.06, 19:52
          svatopluk napisał:

          > pozatym wiecej glow madrzejsze jak jedna;)

          Ano tak.
          Ale też rozmyta odpowiedzialość...
    • somepoint210 Re: Jaki kształt powinna mieć autonomia? 22.05.06, 15:01
      Zacznijmy od tego, ze nie uda sie uciec od pytania o zakres terytorialny
      samorzadnego regionu. Czy bylby to region w historycznych granicach? Chyba nie,
      zbyt maly, by konkurowac z innymi regionami w Polsce. Moze wiec w granicach
      obecnego wojewodztwa slaskiego? Lepiej, ale ciagle nie to. Pozostaje wiec
      region w granicach calego Slaska (Dolnego i Gornego), ktory moze sie pozniej
      powiekszyc o czesci czeska i niemiecka tworzac przyzwoitej wielkosci
      Euroregion, wykraczajacy poza granice panstwowe.
      Nie mozna tez uciec od pytania o forme przeksztalcenia sie Polski w
      panstwo.....no wlasnie jakie? Osobiscie jestem za panstwem regionalnym, ktore
      jest forma przejsciowa miedzy panstwem unitarnym a federacyjnym. Nie zadne tam
      przywrocenie przedwojennej Autonomii Slaskiej, bo kto przy zdrowych zmyslach
      przyklasnie temu pomyslowi separatystow z RAS? Tak, tak separatystow, zadne
      bowiem wygibasy slowne czlonkow stowarzyszenia nie zatra ich nieskrywanego
      marzenia o niepodleglym panstwie slaskim, naturalnie w dluzszej perspektywie.
      Przed przeksztalceniem sie Polski w panstwo regionalne nalezaloby zlikwidowac
      ustawe o mniejszosciach narodowych i etnicznych (to w moim przekonaniu warunek
      nieodzowny), by podobnie jak w Niemczech panstwo na szczeblu federalnym "nie
      rozpoznawalo" zadnych mniejszosci narodowych, a ich ewentualne istnienie w
      poszczegolnych regionach w Polsce usankcjonowane byloby referendum regionalnym.
      W ten sposob mieszkancy autonomicznego regionu sami zdecydowaliby o istnieniu
      np; narodowosci slaskiej, czy niemieckiej w autonomicznym regionie slaskim,
      czyli podobnie jak w Niemczech na szczeblu landu.
      W panstwie regionalnym kazdy region moze (ale nie musi) posiadac lokalny i
      niezalezny system wladzy wykonawczej, ale "guess what" juz obecnie poza
      wojewoda mozna w glosowaniu powszechnym wybierac prezydentow miast, burmistrzow
      itd. Urzad wojewody zastapilbym pelnomocnikiem "rzadu federalnego" w regionie.
      Jego kompetencje nalezaloby jasno okreslic. Kazda jednostka terytorialna w
      formie regionu musialaby posiadac wladze ustawodawcza, czyli lokalny parlament,
      koniecznie izbe nizsza i wyzsza. Na dzien dzisiejszy wojewodztwa nie maja
      kompetencji ustawodawczych, moga za to ustanawiac miejscowe akty prawne.
      W panstwie regionalnym polityka zagraniczna i obronnosc pozostaje domena rzadu
      centralnego (takze w federacyjnym), polityka fiskalna regionu zalezna bylaby od
      zakresu autonomii. Czy regiony mialyby charakter czysto administracyjny,
      funkcjonalny, czy tez wreszcie samorzadowy. Jesli region posiadalby wladze
      ustawodawcza i odrebna wykonawcza zrozumiale jest takze, ze musialby miec prawo
      tworzenia i ksztaltowania finansow publicznych autonomicznego regionu.
      • slezan Re: Jaki kształt powinna mieć autonomia? 22.05.06, 15:21
        somepoint210 napisał:

        > Zacznijmy od tego, ze nie uda sie uciec od pytania o zakres terytorialny
        > samorzadnego regionu. Czy bylby to region w historycznych granicach? Chyba
        nie,
        >
        > zbyt maly, by konkurowac z innymi regionami w Polsce.

        Polska część Górnego Śląska ma ponad cztery miliony mieszkańców. Aż nadto, by
        konkurować z innymi regionami w Polsce.

        > Pozostaje wiec
        > region w granicach calego Slaska (Dolnego i Gornego), ktory moze sie pozniej
        > powiekszyc o czesci czeska i niemiecka tworzac przyzwoitej wielkosci
        > Euroregion, wykraczajacy poza granice panstwowe.

        A po co taki moloch? Do Wrocławia z Katowic jedzie się mniej więcej tyle samo
        co do Warszawy.

        > Nie mozna tez uciec od pytania o forme przeksztalcenia sie Polski w
        > panstwo.....no wlasnie jakie? Osobiscie jestem za panstwem regionalnym, ktore
        > jest forma przejsciowa miedzy panstwem unitarnym a federacyjnym. Nie zadne
        tam
        > przywrocenie przedwojennej Autonomii Slaskiej,

        Wtedy Polska byłaby de facto państwem regionalnym jak Wielka Brytania.

        > bo kto przy zdrowych zmyslach
        > przyklasnie temu pomyslowi separatystow z RAS?

        Anlosasi nie nauczyli Cię jeszcze szacunku dla prawa? Jak w Polsce ma być
        dobrze, kiedy wykształceni i bywali w świecie ludzie uznają bezprawie tylko
        dlatego, że jest po ich myśli?

        >Tak, tak separatystow, zadne
        > bowiem wygibasy slowne czlonkow stowarzyszenia nie zatra ich nieskrywanego
        > marzenia o niepodleglym panstwie slaskim, naturalnie w dluzszej perspektywie.

        Udowodnij, proszę, swoją tezę.

        > Przed przeksztalceniem sie Polski w panstwo regionalne nalezaloby zlikwidowac
        > ustawe o mniejszosciach narodowych i etnicznych (to w moim przekonaniu
        warunek
        > nieodzowny), by podobnie jak w Niemczech panstwo na szczeblu federalnym "nie
        > rozpoznawalo" zadnych mniejszosci narodowych, a ich ewentualne istnienie w
        > poszczegolnych regionach w Polsce usankcjonowane byloby referendum
        regionalnym.

        Większość decydująca o istnieniu mniejszości narodowych? A to ci heca.
        Większość może decydować o wprowadzeniu drugiego języka urzędowego..

        > W ten sposob mieszkancy autonomicznego regionu sami zdecydowaliby o istnieniu
        > np; narodowosci slaskiej, czy niemieckiej w autonomicznym regionie slaskim,
        > czyli podobnie jak w Niemczech na szczeblu landu.

        I znowu pomieszanie pojęć. W Niemczech nikt nie decyduje o istnieniu jakiejś
        narodowości, ale o nadaniu danej grupie narodowej określonych praw.

        > W panstwie regionalnym kazdy region moze (ale nie musi) posiadac lokalny i
        > niezalezny system wladzy wykonawczej, ale "guess what" juz obecnie poza
        > wojewoda mozna w glosowaniu powszechnym wybierac prezydentow miast,
        burmistrzow
        >
        > itd. Urzad wojewody zastapilbym pelnomocnikiem "rzadu federalnego" w
        regionie.

        A po co taki? Spory kompetencyjne między regionami a centralą powinny
        rozstrzygać sądy.

      • eichendorff Re: Jaki kształt powinna mieć autonomia? 22.05.06, 19:48
        somepoint210 napisał:

        > zbyt maly, by konkurowac z innymi regionami w Polsce.

        Czy Wy Polacy zawsze musicie myśleć w kategoriach konkurowania bądź walki? A
        może lepiej pomyśleć, że jest odpowiednio duży/mały do współpracy z innymi
        regionami w Polsce, Niemczech, Czechach, Europie...
        Luksemburg też pewnie jest zbyt mały by "konkurować" z innymi i dlatego
        wynagrodzenia są tam najwyższe w UE.
        O Monaco czy Watykanie nawet nie wspomnę...

        > Nie zadne tam
        > przywrocenie przedwojennej Autonomii Slaskiej, bo kto przy zdrowych zmyslach
        > przyklasnie temu pomyslowi separatystow z RAS? Tak, tak separatystow, zadne
        > bowiem wygibasy slowne czlonkow stowarzyszenia nie zatra ich nieskrywanego
        > marzenia o niepodleglym panstwie slaskim, naturalnie w dluzszej perspektywie.

        Nie będę tego komentował, bo zrobił to już Slezan. Stwierdzę tylko, że NIEŁADNIE
        wkładać komuś do ust słowa, których nie wypowiedzieli...

        > anstwo na szczeblu federalnym "nie rozpoznawalo" zadnych mniejszosci
        > narodowych, a ich ewentualne istnienie w poszczegolnych regionach w Polsce
        > usankcjonowane byloby referendum regionalnym.
        > W ten sposob mieszkancy autonomicznego regionu sami zdecydowaliby o istnieniu
        > np; narodowosci slaskiej, czy niemieckiej w autonomicznym regionie slaskim,
        > czyli podobnie jak w Niemczech na szczeblu landu.

        Ordynacja większościowa w parlamentach regionalnych i centralnym rozwiązałaby
        problem narodowości/mniejszości. Nikt nie podejmowałby wtedy tych tematów na
        polu politycznym, a działalność kulturalna organizacji mniejszościowych nie
        wzbudzałaby żadnych negatywnych emocji...

        > Urzad wojewody zastapilbym pelnomocnikiem "rzadu federalnego" w regionie.

        To to samo. Tylko zmiana nazwy! Po jaką cholerę utrzymywać z publicznych
        pieniędzy tylu pierdzistołków? Czy demokratycznie wybrany w bezpośrednich
        wyborach wojewoda ma niewystarczającą legitymację by ktoś mu patrzył na ręce?
        Nie martw się! Wyborcy wyręczą "pełnomocnika" i to gratis!
        • somepoint210 Re: Jaki kształt powinna mieć autonomia? 22.05.06, 20:29
          eichendorff napisał:

          > Czy Wy Polacy zawsze musicie myśleć w kategoriach konkurowania bądź walki? A
          > może lepiej pomyśleć, że jest odpowiednio duży/mały do współpracy z innymi
          > regionami w Polsce, Niemczech, Czechach, Europie...
          > Luksemburg też pewnie jest zbyt mały by "konkurować" z innymi i dlatego
          > wynagrodzenia są tam najwyższe w UE.
          > O Monaco czy Watykanie nawet nie wspomnę...

          I znowu te "Wy Polacy", chocby z tego wzg. dyskusja z Toba juz dawno stracila
          racje bytu. Nowoscia jest takze dla mnie, ze regiony nie maja ze soba
          konkurowac, nie pisalem o walce, kto tu komu cos insynuuje...

          > Nie będę tego komentował, bo zrobił to już Slezan.

          Poklepales mentora po plecach? Slusznie, krwawi strasznie po bitewnych
          zawieruchach forumowych:)

          >Stwierdzę tylko, że NIEŁADNI
          > E
          > wkładać komuś do ust słowa, których nie wypowiedzieli...

          Jakie slowa im wlozylem, zacytuj? A skoro juz mowa o insynuacjach przypomniec
          Ci co i w jaki prymitywny sposob probowales osiagnac w watku o wampirze
          z Sosnowca?

          > Ordynacja większościowa w parlamentach regionalnych i centralnym rozwiązałaby
          > problem narodowości/mniejszości. Nikt nie podejmowałby wtedy tych tematów na
          > polu politycznym, a działalność kulturalna organizacji mniejszościowych nie
          > wzbudzałaby żadnych negatywnych emocji...

          W Niemczech jest mieszana ordynacja wyborcza, miedzy proporcjonalna
          i wiekszosciowa i tez nie ma problemu mniejszosci. Ordynacja nie zalatwi
          niczego w tej kwestii. Naturalnie rozumiem Twoje "zauroczenie" systemem
          wiekszosciowym, moze Gorzelik wreszcie znalazlby sie w Sejmie:)
          Likwidacja ustawy o mniejszosciach zalatwi sprawe w nowopowstalym regionie.

          > To to samo. Tylko zmiana nazwy! Po jaką cholerę utrzymywać z publicznych
          > pieniędzy tylu pierdzistołków? Czy demokratycznie wybrany w bezpośrednich
          > wyborach wojewoda ma niewystarczającą legitymację by ktoś mu patrzył na ręce?
          > Nie martw się! Wyborcy wyręczą "pełnomocnika" i to gratis!

          Tego tez, podobnie jak Slezan nie umiales przeczytac ze zrozumieniem, fanatyzm
          oczy Ci zalewa? Napisalem wyraznie, ze kompetencje pelnomocnika bylyby jasno
          okreslone. W Niemczech na przyklad istnieja pelnomocnicy federalni d/s
          inwestycji zagranicznych w poszczegolnych landach. Stworzono w tym celu agencje
          federalna "Invest in Germany" i pelnomocnikow scisle wspolpracujacych z
          agencjami promowania gospodarki w 16 landach. Jest pelnomocnik Urzedu
          Federalnego do Spraw Kultury i Mediow, o takim pelnomocniku(ach) mowilem, ale
          przeciez wazniejsze jest zaprzeczanie dla samego zaprzeczenia:)
          • placidus Somepoint 210 22.05.06, 20:49
            Some zwany pointem 1.2.3 start - Ależ ty masz wiedzę na temat federacji BRD aż
            miło słuchać. Czyżbym nareszcie doczekał czasów , że chwalisz ten system -
            system federacyjnyi i to Grosse Deutschland. Taką tylko mam ogólną uwagę ,eine
            kleine szczególikien - niektóre landy mają nieco większą " wolność" , lub
            przynajmniej tak są traktowane.
            Co do organów władzy federalnej to znowu ogólnie mogę napisać , że albo tworzą
            rządy , które tworzą parlamentarną większość ( BRD , Austria , Kanada ) albo
            system prezydialny (USA i chyba Meksyk )lub rządy kolegialne - Szwajcaria.
            Warto więc trochę podumac co jest najlepsze.
            • Gość: eurofanatik Re: Somepoint 210 IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 23.05.06, 07:38
              System niemiecki ma swoje zalety ale daleko mu do idealu. Polska powinna czerpac to co jest najlepsze z innych i wprowadzac swoje wlasne rozwiazania tam gdzie systemy innych panstw szwankuja.
          • slezan Re: Jaki kształt powinna mieć autonomia? 22.05.06, 21:21
            Tjaa, "o takim pełnomocniku mówiłem". A gdzie? Bo stwierdzenie o "ściśle
            określonych kompetencjach" można równie dobrze odnieść do dzisiejszych
            wojewodwów.
            • somepoint210 Re: Jaki kształt powinna mieć autonomia? 23.05.06, 04:38
              A teraz Ty w rewanzu Eichego po pleckach poklepales, tsk, tsk:)

              • slezan Re: Jaki kształt powinna mieć autonomia? 23.05.06, 07:24
                Zazdrość zżera? No tak, między Wami, Polakami, wzajemna sympatia to prawdziwa
                rzadkość:-))).
    • sss9 Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 22.05.06, 15:02
      tak, żeby się w niej nadęty balon slezana pomieścił. :)
      • slezan Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 22.05.06, 15:22
        Pisałem Ci już, że nie chciałem, byś poczuł się ośmieszany i poniewierany:-).
        • sss9 Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 22.05.06, 15:25
          nie to ja tobie pisałem. łatwo to sprawdzić patrząc na godziny wysłania postów.
          to, że podobają ci się moje posty nie upoważnia cię do ich przywłaszczania.
          a teraz odszczekaj i przeproś. wiesz jak, tak z łapkami uniesonymi ku górze. :)
          • slezan Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 22.05.06, 15:37
            Z tej zgryzoty sam już zapomniałeś co pisałeś:-).
            I z to, że przyczyniłem się do Twego godnego ubolewania stanu, niezmiennie
            przepraszam.
            • sss9 Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 22.05.06, 15:47
              nie przepraszaj już, to naprawdę nie twoja wina, że nie rozumiesz co czytasz.
              niemniej, lapki w górę. :)
              • slezan Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 22.05.06, 16:29
                sss9 napisał:

                > nie przepraszaj już, to naprawdę nie twoja wina, że nie rozumiesz co czytasz.

                Sugerujesz, że to wina Twojej, jakże ograniczonej zdolności komunikowania
                myśli? Może i tak być, choć postanowiłem, jako żem zyczliwy bliźnim, przyjąć
                wytłumaczenie bardziej dla Ciebie korzystne:-).

                > niemniej, lapki w górę. :)

                A co? Będziesz strzelał? Z mojej strony zawsze możesz liczyć na salwę...
                śmiechu:-).
                • sss9 Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 22.05.06, 16:52
                  twoich rodziców też nie. :)
                  łapki w górę w proszącym geście - wybacz mi, proszę - jak każdy porządny piesek. :)
                  czy ta twoja "narodowa inność" jest naprawdę aż tak głęboka, że nie jesteś w
                  stanie niczego zrozumieć prócz własnych życzeń i pragnień? przecież już nawet
                  się nie starasz, a jesteś coraz śmieszniejszy. :)
                  • slezan Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 22.05.06, 17:04
                    sss9 napisał:

                    > twoich rodziców też nie. :)

                    No już wiem, że Twoja, choć długo nie mogłem w to uwierzyć:-).

                    > łapki w górę w proszącym geście - wybacz mi, proszę - jak każdy porządny
                    piesek
                    > . :)

                    Musiałeś się strasznie znęcać nad tym pieskiem:-).

                    > czy ta twoja "narodowa inność" jest naprawdę aż tak głęboka, że nie jesteś w
                    > stanie niczego zrozumieć prócz własnych życzeń i pragnień? przecież już nawet
                    > się nie starasz, a jesteś coraz śmieszniejszy. :)

                    Alez staram się, staram zgłębić Twe ważkie wypowiedzi. Niektórzy twierdzą, że
                    ich talmudyczny charakter wynika po prostu z Twojej językowej nieporadności,
                    ale oni się nie znają:-).
                    • sss9 Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 22.05.06, 17:13
                      szczęśliwie nie jesteśmy spokrewnieni, a i do Stwórcy praw sobie nie roszczę.
                      jednak jak się ciebie czyta, to ho ho, musisz być "prawie pewien". :)
                      twoja specjalność, to "obracanie kotów"? podobno łagodne zboczonko.
                      O! przywołujesz już na pomoc mitycznych "niektórych", "mózgowcy" z .de
                      podtrzymują cię na duchu? nagle zabrakło ci pewności siebie... szkoda. :)
                      • slezan Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 22.05.06, 19:54
                        sss9 napisał:

                        > szczęśliwie nie jesteśmy spokrewnieni,

                        Skąd ta pewność?

                        a i do Stwórcy praw sobie nie roszczę.

                        Cóż za gest!:-)

                        > jednak jak się ciebie czyta, to ho ho, musisz być "prawie pewien". :)

                        Istnienia Boga? I owszem:-).

                        > twoja specjalność, to "obracanie kotów"? podobno łagodne zboczonko.

                        Wśród Twoich byłoby z pewnością jednym z łagodniejszych:-).

                        > O! przywołujesz już na pomoc mitycznych "niektórych", "mózgowcy" z .de
                        > podtrzymują cię na duchu? nagle zabrakło ci pewności siebie... szkoda. :)

                        Kiedy ja zawsze w dyskusji z Tobą czuję się onieśmielony. Zwłaszcza od momentu,
                        w którym poczułeś sie "sponiewierany i ośmieszony":-).
                        • sss9 Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 22.05.06, 20:19
                          pytasz już sam siebie i sam sobie odpowiadasz, narcyzm? :)
                          wskaż mi ten mityczny moment. linkiem. nie wykręcaj się siankiem. tylko czy
                          będziesz jeszcze głupiej wyglądał kiedy się okaże, że to moje słowa opisujące
                          twoje położenie? nie to już nie możliwe. :)
                          • slezan Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 22.05.06, 21:19
                            Ta awangardowa interpunkcja negatywnie rzutuje na Twoją i tak pozostawiającą
                            wiele do życzenia komunikatywność. Ale szacunek - jak na kogoś "sponiewieranego
                            i ośmieszonego" i tak trzymasz się nieźle:-).
                            • sss9 Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 22.05.06, 21:21
                              link komiku. nic więcej. :)
                              • slezan Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 22.05.06, 21:23
                                Ostatnio chwaliłeś się, że potrafisz korzystać z wyszukiwarki. Przyznam, że
                                zaimponowałeś mi swoją kompetencją. Teraz masz okazję sie wykazać:-).
                                • sss9 Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 22.05.06, 21:27
                                  to ty opowiadasz wice o moim rzekomym "sponiewieraniu i ośmieszeniu" przez ciebie.
                                  pominę tymczasem fakt, że cytowana fraza jest mojego, a nie twojego autorstwa,
                                  ale dobitnie wykaże to link, który z pewnością zaraz podasz. przecież nie chcesz
                                  być uznany na własne życzenie kłamcą, abo? :)
                                  skoncz już z tą werbalną onanką - do roboty komiku!
                                  • placidus SSS9 22.05.06, 21:30
                                    a kupiłeś już pampersy ? Wiesz jak cię wkurzy Slezan różnie możesz skończyć ,
                                    lepiej się zabezpiecż.
                                    • sss9 Re: SSS9 22.05.06, 21:32
                                      a co obsrywa wszystkich wokoło? ty już zebrałeś?
                                      • placidus Re: SSS9 22.05.06, 21:36
                                        Jak zwykle intelekt wart d..py lub d..pa warta intelektu.Tak to jest jak
                                        myślisz główką nie głową.
                                  • slezan Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 22.05.06, 21:34
                                    sss9 napisał:

                                    > to ty opowiadasz wice o moim rzekomym "sponiewieraniu i ośmieszeniu" przez
                                    cieb
                                    > ie.

                                    Ależ Cię to boli. A gdzie napisałem o Twoim "sponiewieraniu i ośmieszeniu"
                                    przeze mnie? Piszę z troską o Twoim poczuciu "sponiewierania i ośmieszenia":-),

                                    > pominę tymczasem fakt, że cytowana fraza jest mojego, a nie twojego autorstwa,

                                    Ależ nie powinieneś tego pomijać. Właśnie ta rozbrajająca szczerość, granicząca
                                    czasem z ekshibicjonizmem, jest tym, co w Tobie najbardziej lubię:-).

                                    > ale dobitnie wykaże to link, który z pewnością zaraz podasz. przecież nie
                                    chces
                                    > z
                                    > być uznany na własne życzenie kłamcą, abo? :)

                                    Skoro to Twoja fraza, dlaczegóż miałbym Ci odbierać ten honor cytowania samego
                                    siebie:-).

                                    > skoncz już z tą werbalną onanką - do roboty komiku!

                                    A fuj. Wstydziłbyś się. Nawet nie chcę wiedzieć do czego mnie namawiasz i jakie
                                    obsceniczne gesty wykonujesz w stronę monitora:-).
                                    • sss9 Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 23.05.06, 07:36
                                      co nowego w Kabarecie RAK? oh, sorry - RAŚ. masz już nowe wice, czy po staremu
                                      będziesz przynudzał jaki to niby jesteś wspaniały pokurcz? :)
                                      • slezan Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 23.05.06, 07:38
                                        Tjaaa, będę przynudzał po staremu, a Ty tradycyjnie będziesz zrywał się co
                                        rano, by trochę się ponudzić czytając te posty:-).
                                        • sss9 Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 23.05.06, 07:50
                                          w przeciwieństwie do ciebie staram się być grzeczny i tyle mojego szacunku ci
                                          skapnie, że odczytam co do mnie naskrobałeś. :)

                                          znalazłeś już ten mityczny link? :)
                                          • slezan Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 23.05.06, 08:28
                                            sss9 napisał:

                                            > w przeciwieństwie do ciebie staram się być grzeczny i tyle mojego szacunku ci
                                            > skapnie, że odczytam co do mnie naskrobałeś. :)

                                            Jestem niewymownie wdzięczny. Ne wiesz nawet, jak się cieszę:-)

                                            > znalazłeś już ten mityczny link? :)

                                            A po co? Przeczytaj sobie swoje posty w tym wątku:-).
                                            • sss9 Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 23.05.06, 16:25
                                              to, że podobają ci się moje posty nie upoważnia cię do ich przywłaszczania.
                                              podaj link, cytat... chyba, że lubisz być rasiowym kłamcą. :)
                                              albo teraz odszczekaj i przeproś. wiesz jak, tak z łapkami uniesonymi ku górze. :)
                                              • slezan Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 24.05.06, 00:11
                                                Konkurujesz z miszczem w powtarzaniu tej samej frazy?
                                                To, jak poważnie poczułeś się "sponiewierany i ośmieszony" wiesz jedynie Ty
                                                sam - ja mogę jedynie współczuć:-).
                                                • oppelner.os Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 24.05.06, 00:25
                                                  sssisikowi trudno w to uwierzyc, ze zostal osmieszony.
                                                  Taka ma widac nature, he he
                                                • sss9 Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 24.05.06, 10:38
                                                  powtarzasz tę moją, kierowaną do ciebie frazę pod moim adresem, bo niczego nie
                                                  przejąłeś od miszcza i jego martwego nauczyciela d/s propagandy?
                                                  powtarzasz to w niemal każdym poście zamulając już kilka wątków by kogoś
                                                  przekonać, że to nie ty zostałeś "sponiewierany i ośmieszony" czy żeby samemu w
                                                  to uwierzyć?
                                                  jakoś nie palisz się szujo do znalezienia linka, dostałeś bezzębny kabaretowy
                                                  buldogu baty i skamlesz.
                                                  na to mówi się upadek. :)
                                                  • slezan Re: Jaki kształ? oczywiście obły ! 24.05.06, 15:23
                                                    No i zagulgotał nam sss9 niczym indorek przed Świętem Dziękczynienia:-). A
                                                    jakich słów używa, no no no, nie spodziewałbym się tego po tak szlachetnej
                                                    postaci. Szlachetnej i wrażliwej. Kiedy wyznałeś, że poczułeś
                                                    się "sponiewierany i ośmieszony", urosłeś w moich oczach:-).
                                                  • sss9 [...] 24.05.06, 15:32
                                                    Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
                                                  • sss9 [...] 24.05.06, 18:11
                                                    "Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu."
                                                    ??? a to ci dopiero ciekawostka...
                                                    co złamałem prawo, regulamin czy uśmiech na slezanowej twarzyczce? :)))
                                                  • sss9 [...] 24.05.06, 19:03
                                                    Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
                                                  • settembrini Re: [...] 24.05.06, 19:13
                                                    no widzisz :) wiec nawet nie musze uzasadniac.
                                                  • sss9 Re: [...] 24.05.06, 19:21
                                                    settembrini napisał:

                                                    > no widzisz :) wiec nawet nie musze uzasadniac.

                                                    i ta forma uzasadnienia mnie się podoba! ;)
                                                  • sss9 Re: [...] 24.05.06, 20:03
                                                    czyli prosimy pamiętać, że nie używamy następujących wyrazów i ich zbitek:
                                                    fakju, rasiowy, goebbelsik, z jedną, nóżką, bardziej.
                                                  • oppelner.os Sssik az zaniemowil ze zlosci? 24.05.06, 18:51
                                                    Mowe mu odjelo czy co?
                                                  • slezan Re: Sssik az zaniemowil ze zlosci? 24.05.06, 20:10
                                                    A co tu się działo? Takiej serii cenzorskich interwencji jeszcze nie
                                                    widziałem:-).
                                                  • sss9 [...] 24.05.06, 20:15
                                                    wystarczy otworzyć sobie post zamiast pytać jak debil. :)
                                                    "prosimy pamiętać, że nie używamy następujących wyrazów i ich zbitek:
                                                    fakju, rasiowy, goebbelsik, z jedną, nóżką, bardziej."
                                                  • slezan Intrygujące:-) 24.05.06, 20:18
                                                    Pyta tylko debil. Sss9 nie pyta, bo przecież wie wszystko:-).
                                                  • sss9 [...] 24.05.06, 20:24
                                                    "A co tu się działo? Takiej serii cenzorskich interwencji jeszcze nie
                                                    widziałem:-)."
                                                    a jednak działa! :)))
                                                  • slezan Re: [...] 24.05.06, 20:25
                                                    Fakt - na Ciebie jak płachta na byka:-).
                                                  • sss9 [...] 24.05.06, 20:31
                                                    znowu rozmawiasz z lustrem. a prosiła cię matka - nie pij tyle! ta kanapa się
                                                    nie nada! :)
                                                  • slezan Re: [...] 24.05.06, 20:37
                                                    Czy troskliwa matka to właśnie to czego innym zazdrościsz? Przykro mi, że byłeś
                                                    zaniedbywany przez rodziców. Pewnie stąd to Twoje poczucie
                                                    bycia "sponiewieranym i osmieszanym":-).
                                                  • oppelner.os Re: [...] 24.05.06, 20:46
                                                    A podobno sssik rzadko lamie netykiete, he he

                                                    Bartoszcze mylil sie bardzo:))

                                                    forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=654&w=41327511&a=41340648
                                                  • oppelner.os Re: Sssik az zaniemowil ze zlosci? 24.05.06, 20:42
                                                    Pewno sssik rozladowywal swoja zlosc:)))
                                                    Ja tez nie wiem co napisal:)
                                                    Chyba mu sie atrament w tastaturze skonczyl, he he
                                                  • sss9 [...] 24.05.06, 20:51
                                                    jesteście tacy inni, ale dajecie mi tyle rozrywki... :))))))
                                                    "czyli prosimy pamiętać, że nie używamy następujących wyrazów i ich zbitek:
                                                    fakju, rasiowy, goebbelsik, z jedną, nóżką, bardziej."

                                                    najt is najs. ;)
                                                  • slezan Re: [...] 24.05.06, 20:53
                                                    Sprawiasz wrażenie bardzo bezradnego. Naprawde nikt nie chciał robić Ci
                                                    przykrości:-).
                                                  • oppelner.os Re: [...] 24.05.06, 20:54
                                                    Jasne, ze nie:)
                                                  • sss9 [...] 24.05.06, 20:58
                                                    fajny przydupas. miszcz ci odstąpił na ratunek za friko czy za opłatą? :)))
                                                  • oppelner.os Re: [...] 24.05.06, 20:59
                                                    Chcialem tylko wyrazic moj Beileid dla ciebie sss9:)))
                                                  • slezan Re: [...] 24.05.06, 21:01
                                                    Sss9 ostatnio czuje się "sponiewierany i ośmieszany" i myśli, że każdy chce mu
                                                    zrobić krzywdę:-).
                                                  • oppelner.os Re: [...] 24.05.06, 21:05
                                                    Ja go nawet rozumiem Slezan. Wyslali go z misja na Silezjane, by mogl sie
                                                    wykazac i udowodnic, ze zasluzyl na te niebieskie uprawnienia, ktore posiada a
                                                    tu kleska:)
                                                    Moze go jakos pocieszyc? Masz jakis pomysl?
                                                  • sss9 [...] 25.05.06, 08:08
                                                    projekcja własnych lęków i rojenia o swojej sprawności? :)))
                                                    musi cię mocka boleć - zostać tak celnie ośmieszonym i tak bezlitośnie
                                                    sponiewieranym, to dla ciebie przecież nie nowość, a może jednak? :)))
                                                    przydupasa raczej zmień. rozumiem, że histerycznie potrzebujesz pomocy, ale ten,
                                                    to naprawdę gańba. :)
                                                  • slezan Re: [...] 25.05.06, 08:47
                                                    Naszemu mentorowi sss9 ktoś włączył funkcję random. Od dłuższego czasu
                                                    gorączkowo powtarza te same frazy w różnych konfiguracjach:-).
                                                  • sss9 [...] 25.05.06, 08:53
                                                    próbuję różnych sposobów rozśmieszania, tym razem ćwiczę twój styl, który
                                                    serwujesz od lat. teraz widzisz jaka to nuda. :)
                                                    "naszemu mentorowi" - nasz kabareciarz tramwajowy zwraca się do "narodu"? :)))
                                                  • slezan Re: [...] 25.05.06, 08:57
                                                    No cóż. Imitacja nie wychodzi. Pewnie dlatego, że przebija zbyt mocno Twoja
                                                    nietuzinkowa indywidualność:-).
                                                  • sss9 [...] 25.05.06, 09:45
                                                    prawda jest błacha - nikt nie potrafi aż tak jak ty zanudzać. :)
                                                  • slezan Re: [...] 25.05.06, 09:48
                                                    Dlatego tym bardziej podziwiam zapał, z jakim odpowiadasz na me "błache" posty.
                                                    Podziwiam go niemal tak samo, jak Twą bezbłędną ortografię:-).
                                                  • sss9 Re: [...] 25.05.06, 09:55
                                                    znowu chciałbyś czegoś czego nie ma. mówię o zapale. szczerze - mam torebki pod
                                                    ręką na twoje zanudzanie. jak w samolocie. widzę, że i twoja się znacznie
                                                    poprawiła odkąd tobą poniewieram. ośmieszasz się sam. :)
                                                  • slezan Re: [...] 25.05.06, 10:08
                                                    Jestem bezradny wobec Twej wielkości. Oślepiasz mnie blaskiem swej
                                                    intelektualnej wszechmocy:-).
                                                  • sss9 [...] 25.05.06, 10:12
                                                    zzzzziiiieeeeew... a ja jestem coraz bardziej tobą znużony...
                                                    :)
                                                  • slezan Re: [...] 25.05.06, 10:17
                                                    I tak będzie przez następny miesiąc,w którym nastukasz rekordową ilość postów
                                                    na mój temat. O, jakże Ci jestem wdzięczny za to zainteresowanie mną maluczkim,
                                                    mimo mej intelektualnej miałkości:-).
                                                  • sss9 [...] 25.05.06, 10:22
                                                    ??? ty=RAŚ ??? chooopie! czas najwyższy do dochtooora! ino gibko! :)))
                                                  • slezan Re: [...] 25.05.06, 10:37
                                                    Jestem przekonany, że stać Cię na nastukanie rekordowej liczby postów zarówno o
                                                    RAŚ, jak i o mojej skromnej osobie. I niezwykle mi to pochlebia:-).
                                                  • sss9 [...] 25.05.06, 10:45
                                                    bez twojego pompowania wątków swoimi daremnymi postami to się nie uda. jak
                                                    kabaret, robicie już ściepkę na lekarza dla slezana? jak mnie ładnie poprosisz,
                                                    to wystąpię w twoim imieniu na forum z apelem o pomoc dla ciebie. myślę, że
                                                    "naród" pomoże. :)
                                                  • slezan Re: [...] 25.05.06, 10:55
                                                    sss9 napisał:

                                                    > bez twojego pompowania wątków swoimi daremnymi postami to się nie uda.

                                                    Podziwiam Twoją skromność, ale udowodniłeś już się uda. Rozumiem, że nie
                                                    zabiegasz o chwałę, ale nie da się ukryć, że to Ty w swej nieskończonej
                                                    wspaniałomyślności inicjujesz dyskusje o moje osobie i o RAŚ. I jak już
                                                    wspomniałem - pochlebia mi to niezmiernie:-).
                                                  • sss9 [...] 25.05.06, 11:01
                                                    mały rozdęty narcyzie, pokaż mi taki mój wątek, w którym inicjuję dyskusje o
                                                    twojej osobie. czasu masz jak lodu, ale bez przesady - ciepło jest. :)
                                                  • slezan Re: [...] 25.05.06, 11:08
                                                    Ach ta Twoja subtelnośc - kokietujesz jak prawdziwa dama. Bo przecież nie
                                                    zapomniałeś o wątku, w którym właśnie piszesz. Ja w każdym razie nie
                                                    zapomniałem - sprawiło mi wielką radość, gdy ni z tego ni z owego wspomniałes w
                                                    nim moją skromną osobę:-).
                                                  • sss9 [...] 25.05.06, 11:17
                                                    miło mi, że nie ustajesz w ośmieszaniu się. mówimy o moich wątkach, błaźnie -
                                                    chyba, że ty nie błaznujesz i nietaktem będzie posądzać ciebie o głupotę. :)
                                                  • slezan Re: [...] 25.05.06, 11:18
                                                    Każdy wątek, w którym zbrałeś głos, jest już Twój. Przyćmiewasz wszystkich
                                                    innych blaskiem swego intelektu:-).
                                                  • sss9 [...] 25.05.06, 11:39
                                                    wprost proporcjonalnie do twojego nudzenia. najbardziej wtedy kiedy nic nie ma o
                                                    TrzyLiterowym bractwie kabaretowym. wspaniała promocja "idei" koleżeńskiego
                                                    ruchu kabaretowego. musi jesteś ich liderem. znalazłeś już linki? :)))
                                                  • slezan Re: [...] 25.05.06, 19:08
                                                    W pierwszym zdaniu zabrakło orzeczenia. W kontaktach z protaczkami, takimi jak
                                                    Twoi oponenci, powinieneś unikać niedomówień:-).
                                                  • sss9 [...] 25.05.06, 21:13
                                                    niektóre "protaczki" kumają i bez orzeczenia. taki mocny sygnał czy taka czuła
                                                    antenka? :)
                                                  • slezan Re: [...] 25.05.06, 23:13
                                                    Ale tylko niektóre. A szkoda, by tak ważkie myśli, jakie padają z Twych ust,
                                                    spijali jedynie nieliczni:-).
                                                  • sss9 [...] 26.05.06, 07:45
                                                    no to uzupełniaj. wkońcu będziesz raz pożyteczny. :)
                                                  • oppelner.os Re: [...] 25.05.06, 14:07
                                                    Tak tez myslalem, he he
                                                  • oppelner.os Nie placz sssik, glowa do gory, he he 25.05.06, 19:23
    • black.ok Re: Jaki kształt powinna mieć autonomia? 22.05.06, 20:00
      Wpierw wprowadźmy ta autonomia, a potem pomyślimy o kształcie.
      • Gość: black.ko Re: Jaki kształt powinna mieć autonomia? IP: *.m.pppool.de 22.05.06, 21:25
        " M Y " a tys to kto?
        • Gość: eurofanatik Re: Jaki kształt powinna mieć autonomia? IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 23.05.06, 07:42
          A jakie to ma znaczenie kim on jest?
          • Gość: Pytek Po co utonomia? Suwerenność! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.05.06, 12:36
            Czarnogórcy uzyskali niepodległość, więc po co sięgać po jakieś pośrednie
            rozwiązanie?
            • oppelner.os Brawo Pytek:))) 24.05.06, 18:52
              • Gość: black Re: Brawo Pytek:))) IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.05.06, 20:56
                Pytka będzie na barykady wysyłał, dekownik.
    • stix Śląsk będzie znowu niemiecki. 26.05.06, 08:32
      Podpisana zostanie w związku z tym umowa z państwem polskim. Niemcy zobowiążą
      się do:
      1.Przedstawienia listy osób narodowości niemieckiej przeznaczonych do
      zlikwidowania (w ilości adekwatnej do strat poniesionych przez polski naród).
      2.Przedstawienia listy osób narodowości niemieckiej przeznaczonych do robót
      przymusowych (w ilości adekwatnej).
      3.Przedstawienia listy osób narodowości niemieckiej przeznaczonych do obozów
      koncentracyjnych, więzień itd. (w ilości adekwatnej).
      4.Stworzenia dogodnych warunków do wysadzenia w powietrze Berlina, mostów,
      wiaduktów, fabryk itd. (w ilości adekwatnej).
      5.Stworzenia dogodnych warunków do spalenia lub wywiezienia dzieł sztuki,
      archiwów, bibliotek itd. (w ilości adekwatnej).
      6.Przedstawienia listy osób narodowości niemieckiej (dzieci) przeznaczonych do
      wywiezienia do Polski (w ilości adekwatnej).
      7.Stworzenia dogodnych warunków do wywiezienia bydła, trzody chlownej, drewna
      itd. (w ilości adekwatnej).
      Po spełnieniu tych warunków Śląsk wróci do Rzeszy.
      • oppelner.os Re: Śląsk będzie znowu niemiecki. 26.05.06, 10:12
        Polska nie jest wlascicielem Slaska i nie moze nim handlowac!

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka