Dodaj do ulubionych

Genotyp 3a a biopsja

29.04.13, 22:43
Witam! Mam genotyp 3a i dostałem skierowanie na biopsję. Trochę się zdziwiłem gdy (już po fakcie) wyczytałem na kilku "branżowych" portalach, że w przypadku genotypu 3a biopsji się nie robi. Ktoś może wyjaśnić, jak to z tym jest? Kiedy biopsję się robi,a kiedy nie? Wiremia 4,1 mln. Dodatni wynik przeciwciał p. mięśniom gładkim SMA.
Obserwuj wątek
  • kiepski476 Re: Genotyp 3a a biopsja 30.04.13, 00:32
   Wyjaśnia to punkt 1 programu lekowego
   (zob. www.hcv.pl/terapia_skojarzona.php )

   1. Kryteria kwalifikacji
   1.1. Do programu kwalifikowani są świadczeniobiorcy w wieku powyżej 3. roku życia, chorzy na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C i spełniający poniższe kryteria:
   1) obecność wiremii HCV RNA w surowicy krwi lub w tkance wątrobowej;
   2) obecność przeciwciał anty-HCV;
   3) zmiany zapalne i włóknienie w obrazie histopatologicznym wątroby.
   U pacjentów z genotypem 2 i 3 można odstąpić od biopsji wątroby, uwzględniając wyniki nieinwazyjnych metod badania o potwierdzonej naukowo wiarygodności diagnostycznej, tj. badania elastograficznego, fibroskanu. U pacjentów z genotypem 1 i 4 można odstąpić od biopsji w przypadku marskości wątroby z nadciśnieniem wrotnym (hipersplenizm, żylaki przełyku) i naczyniakowatości wątroby.

   Jest to nowy zapis, obowiązujący od 1 maja 2013 r. Stawiam skrzynkę piwa za wyjaśnienie, czy autor tej zmiany był sprawny umysłowo i jaki cel miała ta zmiana (dotąd badania nieinwazyjne można było stosować również przy genotypach 1 i 4 oraz za badanie o potwierdzonej naukowo wiarygodności diagnostycznej uznawano również FibroTest).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka