Dodaj do ulubionych

Pytania do ewangelizatorów tego forum

03.01.21, 07:04
Chodzi mi o ciągle jedynie zdawkowo podnoszona rolę szatana w Kościele katolickim.

Czy demoniczny duch kościoła - jakim jest szatan - jest w stanie męczyć ludzi Kościoła ciągle przepowiadając tragiczną przyszłość?
Ojciec kościoła Tomasz z Akwinu w swojej "Summa Theologiae" pisze: Cherubini oznaczają „pełnię wiedzy”, zaś serafini to „ci, którzy płoną” bądź „sprawiają, że płoną inni”. Tak więc nazwa cherubini łączy się z wiedzą, wiedzą o grzechu śmiertelnym; serafini zaś związani są z ogniem miłości, nie do pogodzenia z grzechem śmiertelnym.
Pierwszy anioł, który zgrzeszył, nazywany jest nie serafinem, lecz cherubinem - a więc posiadającym pełnię wiedzy.
Kościół w swej wielkiej mądrości nie był w stanie do dnia dzisiejszego wypowiedzieć się dogmatycznie co do uznanej istoty szatana, tj. czy czy w końcu był on cherubinem czy serafinem.

Czy szatan jest w stanie przepowiedzieć przyszłość?
Według Katechizmu Kościoła Katolickiego „moc szatana nie jest jednak nieskończona. Jest on tylko stworzeniem; jest mocny, ponieważ jest czystym duchem, ale jednak stworzeniem” (KKK 395). No i masz ci babo placek. To kto w końcu w kościele wieszczy tę przyszłość i kto ją realizuje?

Czy szatan może wtrącać ludzi do piekła?
Katechizm określa to bardzo jasno:
Umrzeć w grzechu śmiertelnym, nie żałując za niego i nie przyjmując miłosiernej miłości Boga, oznacza pozostać z wolnego wyboru na zawsze oddzielonym od Niego. Ten stan ostatecznego samo wykluczenia z jedności z Bogiem i świętymi określa się słowem „piekło” (KKK 1033).
A więc jak to jest? Kto w końcu podejmuje tę ostatecznie decyzję? Człowiek posiadający do końca swój wolny nie przymuszony wybór, Bóg czy też demony z Listy Upadłych Aniołów? Tych ostatnich jest wcale nie mało i każdy od czegoś innego. Samodzielny wybór może trwać dosyć długo a posłaniec nieba z kosą czekać nie lubi.

Co więc poradzicie będącemu w potrzebie? :)

Przypominam jednocześnie na wszelki wypadek, że papież Franciszek jedną swoją decyzją zlikwidował czyściec, a więc żadne pośrednie rozwiązanie nie jest już możliwe.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka