Dodaj do ulubionych

pomysły na płatki owsiane

08.02.11, 12:16
żeby były zjadliwe
zmuszam się ale normalnie nie mogę, na słodko odpada w ogóle, próbuję na wodzie z dodatkiem szczypty soli i ziół - jak cię mogę ale też nie do końca
no wiec jak zrobić płatki owsiane wytrawne na ciepło, żeby rano chciało je się zjeść?
Obserwuj wątek
    • Gość: AnkaKw Re: pomysły na płatki owsiane IP: *.enterpol.pl 08.02.11, 12:40
      Już od ponad roku nic innego nie jem na śniadanie jak:
      4 łyżki płatków owsianych "górskich"
      5 suszonych śliwek pokrojonych na drobno
      Płatki i śliwki mieszam w miseczce,zalewam 2 łyżkami wrzącej wody,ponownie mieszam i całość zalewam szklanką kefiru.
      To jest pycha!
      Nie wyobrażam sobie innego śniadania.
          • marciasek Re: pomysły na płatki owsiane 08.02.11, 18:01
            No to może spróbuj zalać płatki gorącym mlekiem i przyprawić masłem i solą. Albo udusić na maśle z drożdżami, cebula i majerankiem (w razie czego służę przepisem) - niewyględne, ale smaczne i zdrowe.
              • marciasek Re: pomysły na płatki owsiane 08.02.11, 21:03
                A widzisz, w tym przepisie drożdże piekarskie są podstawą, a płatki służą do zagęszczenia całości - nie mam pomysłu na to jak to przyrządzić bez drożdży (z wodą???). Ponadto ukatrupione na patelni drożdże są zdrowe i całkiem smaczne. Duszę cebulę, do uduszonej dodaje 2-3 kostki drożdży i rozpuszczam na patelni, gotuję z 5 minut pod przykryciem, ew. dodaję wody (gdyby się za szybko i za mocno zagęściło), potem zasypuję płatkami owsianymi w takiej ilości by się to zagęściło; doprawiam solą, pieprzem i majerankiem (dużo majeranku), chwile podgrzewam i gotowe. Używam tego jako pasty na chleb/grzanki albo zjadam solo, jak jajecznicę :)
                • vandikia Re: pomysły na płatki owsiane 08.02.11, 21:16
                  kostki?? takie co pół się daje do ciasta? jejku :)
                  kurczę mam ochotę spróbować, szczególnie, że jestem okropną fanką cebuli, jem ją praktycznie codziennie w każdej postaci, tata przywozi mi siatę własnych działkowych i po tygodniu zgłaszam się po kolejne.. czasem myśli, że je wyrzucam :))
                  no ale drożdzę hm, mój organizm ma tendencję do zakwaszania i po wszelkich antybiotykach mam też ogromne problemy z przerostem grzyba, stąd obawa
                  ale raz, to się chyba nic nie stanie nie? :D powiedz mi tylko, czy to mają być faktycznie 3 wielkie kostki drożdży?
    • amused.to.death Re: pomysły na płatki owsiane 08.02.11, 14:02
      a ja uwielbiam od jakiegoś czasu - najczęściej z miodem i tartym jabłkiem.

a na ciepło to placuszki owsiane:
      www.sfd.pl/Placuszki_owsiane-t441175.html
      mogą też być w wersji wytrawnej:
      www.sfd.pl/placki_owsiane_na_wytrawnie__z_cukini%C4%85_-t691358.html
      - przypuszczam, że zamiast cukinii można też dodać coś innego:)
    • ania_m66 Re: pomysły na płatki owsiane 08.02.11, 14:14
      fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,116401479,116401479.html
      w szkocji, jak zreszta napisalam w poscie, jadlam wlasnie owsianke z platkow z pieczarkami na wczesny lunch.
      jesli wiec zastapisz kasze owsiana (ktora jest pyszna) platkami i przygotujesz sobie taka "owsianke" wieczorem, mozesz ja sobie rano zjesc na sniadanie. zamiast grzybow mozesz wkroic inne warzywa.
      taka gesta zupa na sniadanie jest b. dobrym patentem w szczegolnosci zima.
            • ania_m66 Re: pomysły na płatki owsiane 08.02.11, 21:10
              sos sojowy lubi sie z grzybami - wiesz ten naturalny polepszacz smaku w grzybach i dobrym sosie sojowym, umami i te klimaty.
              do samych platkow bez grzybow sosu nie lej, do jarzyn z platkami jak najbardziej mozesz. potraktuj go jak krople przyprawy do zup i tyle.
              • vandikia Re: pomysły na płatki owsiane 08.02.11, 21:20
                :) ja te płatki traktowałam już tylkoma rzeczami, że i sos pewnie nie zrobiłby na mnie wrażenia :) spróbuję koiecznie, w ogóle to tylu przepisach, to mam ochotę jeść je ciągle i codziennie i po miesiącu się zorientować czy warto czy nie włożyć je do codziennego żywienia
                  • vandikia Re: pomysły na płatki owsiane 08.02.11, 22:07
                    ja bym chciała codziennie do wiosny
                    potrzebuję energii, odżywiam się w miarę zdrowo pod kątem składników ale nieregularnie no i nie jem śniadań, pierwszy posiłek o 12 po 2 kawach
                    musze zmienić nawyki za wszelką cenę, a owsianka ostatecznie mi wejdzie rano byle jakos sensownie zrobiona no i ma te witaminy, o które mi chodzi i daje moc :)
    • pinkink3 po co sie meczyc? 08.02.11, 18:53
      Skoro ogolnie nie przepadasz, smak Ci nie odpowiada, dlaczego koniecznie chcesz jesc je codziennie?

Znowu nie jest to zadne cudo. Ani specjalnie kaloryczne, ani ladnie wyglada, ani bogate witaminowo...ot, zapchanie zoladka. Podobno dziala czyszczaco na przewod pokarmowo ale, jak piszesz, to Cie nie interesuje.
      Wiec po co?

Slyszalam ponadto, ze owsianka jedzona w nadmiarze /codziennie/ powoduje odwapnienie organizmu. Nie wiem, czy to prawda ale taki poglad byl kiedys dosc popularny.
      Istnieje mnostwo potraw latwiejszych do przygotowania rano, niz stanie nad rondlem z przypalajaca sie latwo owsianka.

A jesli juz, to co powiesz na surowe platki + odrobina mleka + orzechy /migdaly/ + tarte jablko + troche miodu + sok z cytryny?
      Wcale niezle i wcale nie mdle. Wczoraj wlasnie to sobie zrobilam i na nastepne pol roku mi wystarczy:))

• pinkink3 owies w roznych postaciach 08.02.11, 20:08

Gość portalu: marbor1 napisał(a):

> A kto owsiankę gotuje i to aż do przypalenia. Płatki zalewa się gorącym mlekiem
          > lub wodą, należy tylko odczekać 5 minut i owsianka jest gotowa.

Niekoniecznie.
          Piszesz o blyskawicznych platkach , tzw. 'instant', a ja o tradycyjnych 'Old Fashioned'.
          Duza roznica.
          Poza tym istnieja tzw. 'steelcut', czyli ciete a nie prasowane, tzw. Irish oats, podobno najzdrowsze, ktore jednak wymagaja co najmniej pol godzinnego gotowania.

Tak jak nawet te tradycyjne platki mozna zjesc na surowo, np. w muesli, tak tych steel cut sie nie da. To surowe, twarde ziarno pociete na gruba kasze.

• Gość: aqua48 Re: po co sie meczyc? IP: *.aster.pl 08.02.11, 20:09
        Człowiek nie koń, owsa jeść nie musi. Ja nie przepadam za płatkami owsianymi, jadam bez bólu jęczmienne, które są delikatniejsze, albo kukurydziane. Z jogurtem. Koleżanka, która nie mogła jeść chleba, jadła kaszkę kuskus na śniadanie. Przygotowuje się szybciej niż płatki i świetnie pasują do niej dodatki słone, jak np. wkrojona wędlina oraz warzywa.
      • vandikia Re: po co sie meczyc? 08.02.11, 20:26
        na słodko nie lubię
        płatki owsiane mają masę witamin i są bardzo odżywcze i jako śniadanie idealne, a ja się musze trochę podreperować
        jest wielu profesorów żywienia uznającyh je jako "cudo" właśnie :) tyle, że przepisów mało
    • cibora Re: pomysły na płatki owsiane 08.02.11, 19:48
      Ja mam w słoju mieszankę płatków owsianych górskich, orkiszowych i żytnich. Wsypuję je na wrzące mleko, dosypuję różne rzeczy: słonecznik, dynię, sezam, pokruszone orzechy wszelakie, rodzynki, żurawinę suszoną. Gotuję kilka minut, dokładam łyżeczkę masła. Solić/słodzić nie ma potrzeby. Czasem dokładam pokrojonego banana. Pyszne śniadanie :-)
      I nie wyobrażam sobie jedzenia płatków zalanych tylko mlekiem, nawet błyskawicznych, brr.
      Pozdrawiam.
      Agnieszka
      --
      Staś (03.05.2008)
    • brykanty Re: pomysły na płatki owsiane 08.02.11, 20:31
      Mnie najbardziej smakują takie jak jadłam na wyjazdach na jogę (gotują nam tam wegetariańsko) - w wazach owsianka na gęsto i można to sobie w miseczce zalać mlekiem albo takim intensywnym kompotem z suszonych owoców.
      Ale to wersja dla smakoszy i co gorsza, na słodko.
      Jeśli chodzi o porządne rozklejenie płatków, to ja zalewam porcję na noc wrzątkiem w garnku, tak na 1 cm nad powierzchnię i szczelnie przykrywam. Rano wystarczy podgrzać.
        • marciasek Re: pomysły na płatki owsiane 08.02.11, 21:13
          > dzięki za wpis, czy to nocne rozmiękczanie nie spowoduje, że płatki będą pozbaw
          > ione wartości odżywczych?

nie spowoduje i nie potrzeba wrzątku - istotny jest tylko czas (min. 2 godziny, najlepiej cała noc)
            • pinkink3 mityczne witaminy 08.02.11, 22:00
              Platki owsiane maja sporo zalet. Obnizaja cholesterol. Dzieki blonnikowi zapobiegaja klopotom trawiennym. Maja stosunkowo niski indeks glikemiczny. Sa pozywne.
              Ale opowiesci o witaminach to raczej mit.
              Przyjrzalam sie moim platkom i

img220.imageshack.us/img220/8172/platki.jpg
              img7.imageshack.us/img7/9405/platki1.jpg
              img27.imageshack.us/img27/4687/platki2.jpg

wbrew temu, co wyczytalam w polskich zrodlach, nie maja one specjalnie atrakcyjnego zestawu witamin, a wcale
        • Gość: aqua48 Re: pomysły na płatki owsiane IP: *.aster.pl 09.02.11, 08:10
          Vandikio, utyć jest tak samo trudno jak schudnąć i jest to równie stresujące. Przede wszystkim daj sobie czas i jedz to co lubisz i możesz, nie katuj się potrawami, które Ci nie podchodzą, bo nic z tego nie będzie. Wiem co mówię, bo przez większość życia miałam BMI poniżej 19, potrafiąc zjeść np.trzy obiady, jeden po drugim. A ostatnio syn wrócił ze szkoły z informacją że jego BMI jest na przełomie wychudzenie/wygłodzenie. Musieliśmy mu tłumaczyć, że nie umrze od razu, że u nas to genetyczna błyskawiczna przemiana materii i spalanie i że je naprawdę dużo. A je naprawdę tyle ile facet pracujący fizycznie i jeszcze podjada. A ja tylko dbam o to żeby jadł zdrowo i różnorodnie.
        • fettinia Re: pomysły na płatki owsiane 09.02.11, 09:06
          Problem z przytyciem ma rowniez jedna z moich corek,wiec znam ten bol..
          Znalazlam przepis na paste do pieczywa z platkami-wytrawna.
          75g platkow
          60ml wody
          mala cebula
          30g posiekanych orzechow wloskich
          1lyzka oleju z orzechow
          1 lyzeczka przecieru pomidorowego
          1 lyzeczkamusztardy
          1 lyzeczka bulionu w proszku
          2 lyzki kwasnej smietany
          1 lyzeczka soku z cytryny
          ew.sol
          Platki namoczyc w wodzie przez 5 minut.Cebule posiekac.Zmiksowac wszystkie skladniki na krem.
          Komentarz byl taki,ze smakuje bardzo dobrze mimo,ze po przeczytaniu skladnikow na to nie wyglada:D

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka