IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.07.06, 23:43
w sierpniu wybieramy się na Słowację w okolice Popradu ponieważ jedziemy
tam pierwszy raz może ktoś wie jaką gotówką należy dysponować nie interesują
mnie nolcegi ale codzienne wydatki .Jak wygląda wymina złotówek na korony tam
na miejscu .
Obserwuj wątek
    • Gość: deo Re: słowacja IP: *.devs.futuro.pl 16.07.06, 10:26
      ogólnie prawie jak w Polsce tylko w tamtym roku alkohole były
      tańsze ..

na granicy czy mozesz sobie wymienic złotówki a na Słowacji tez są
      kantory albo banki a przy większych hotelach bankomaty ..ja
      korzystałem z bankomatu w Hotelu Grand w dolinie Jasnej pod Hopokiem
      • Gość: zbynek Re: słowacja IP: *.plock.mm.pl 16.07.06, 15:21
        złotówki na korony sk najkorzystniejszy kurs przede granicą Chyżne,
        lub pobieranie sk z bankomatu.Korzystalem z dwóch w Liptovsky Mikulas
        rozliczenie 1000 ks - 107zł + 2,5 prowizji.Ceny żywności podobne do naszych.
        Mieszkałem w Demanowskiej dolinie .Dopiero co wróciłem.Jeżeli jeszcze coś to pytaj
        • Gość: atalala Re: słowacja IP: *.internetdsl.tpnet.pl 16.07.06, 22:12
          Dzięki za pomoc .Interesuje mnie jeszcze sprawa ubezpieczenia - trzeba wykupić
          jak myślisz ? Mam jeszcze pytanko o fajne szlaki i nie bardzo trudne w
          okolicach Popradu . Będziemy 4 dni z dziećmi ( 12 i 8 lat - wytrzymałe
          ,potrafią się wspinać ) chciałabym żeby lubiły góry . Jeżeli masz jakieś uwagi
          porady to pisz .
          • Gość: zbynek Re: słowacja IP: *.plock.mm.pl 16.07.06, 22:53
            podstawa to pobrać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ.
            można dodatkowo się ubezpieczyć - jest to koszt ok 80 zł na siedem dni.
            my byliśmy w Demanowskiej dolinie - wspaniałe miejsce do spędzenia wczasów.
            Za apartament 4osobowy płaciliśmy 1200 sk/doba.Dom otoczony lasem , możliwośc
            ogniska nad potokiem.Jaskinia lodowa około 500m,jaskinia wolności 3,5km,Jasna 5km,
            L.Mikulas 6km,Tatralandia 9km,niebieskim szlakiem można wejśc na Chopok/2024m/
            lub wjechać wyciągiem,innym szlakiem dojść do Tri wody - szlaki łatwe.Wszędzie
            piękna panorama gór - szczególnie w okolicach hotelu Grand.Właśnie takie miejsce
            przybliża góry.My też przed wyjazdem mieliśmy dylemat gdzie i ta dolina to był
            strzał w dziesiątkę.A Poprad nie mam pojęcia bo nie byłem.
      • skarolina Re: słowacja 31.07.06, 19:52
        Gość portalu: janek9930 napisał(a):

> czy wątek jeszcze aktualny czy juz pojechaliście, bo nie chce mi sie pisac na
        > darmo a doskonale znam okolice Popradu

Janku, a czy równie doskonale znasz może okolice Liptovskiego Mikulasza?
        Wzmiankę widzę, ale może znasz więcej szczegółów?
        • Gość: Janek9930 Re: słowacja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.08.06, 12:17
          Przyznam sie że nie bo tam bywałem tylko na wypadach 1 raz na 2 dniowym i 2
          razy na wypadzie 1 dniowym i ostatni raz w zeszłym roku. Ale troche znam bo
          byłem w 2 razy w Tatralandii oraz w Beszeniowej, Jaskini Wolności. Spałem 1 noc
          dni w Hotelu Klar w Liptowskim Mikulaszu więc znam tamtejszy rynek oraz na
          gokartach (fajna sprawa z większymi dziećmi a i dla tatusiów). Wybieram się tam
          może jeszcze w tym roku gdyż nigdy nie wyjeżdzałem na Chopok a ponoć wspaniałe
          widoki , chcę jeszcze zobaczyć jeskinię lodową i wstąpić na baseny w Liptowskim
          Janie. Oczywiście zachaczę o ukochane Wysokie Tatry i tym razę pospaceruje z
          dziećmi wokół Sczyrbskiego Plesa bo dawno tam nie byłem a to blisko. Jakbym
          mógł w czymś konkretnie pomóc proszę spytać a nuż będę wiedział a jak nie to
          dam link do opisu "specjalisty" od tamtych rejonów - może on pomoże.
          • skarolina Re: słowacja 01.08.06, 21:26
            Głównie chodzi mi o to, żeby nic ciekawego nie przeoczyć. Wiem o Demianowskiej
            dolinie, Tatralandii, Beszenowej, Liptowskiej marze, Szczyrbskim Plesie - to co
            znalazłam na stronie mojej kwatery. Problem w tym, że jedziemy z dwójką dzieci,
            w tym jedno nie nadaje się jeszcze na piesze wycieczki po górach, więc siłą
            rzeczy łażenie po Tatrach odpada. A jednak chciałabym, żebyśmy mieli więcej
            atrakcji niż tylko Tatralandia ;)
            • Gość: janek9930 Re: słowacja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.08.06, 11:46
              Rozumiem cie doskomale bo ja tez mam małe dzieci a nie zawsze jade sam tylko
              często z nimi. Byłem kiedyś nad Liptowską marą (jezioro obok) i wiem , ze tak
              jest trochę atrakcji np. rejs statkiem a na kampingu fajny plac zabaw. Zresztą
              zaraz znajdę stronę www.atctrnovec.sk/atc.php. Co do Tatr to właśnie ja
              z dziećmi nigdy po nich nie chodzę tylko jeżdżę i dotleniam a mianowicie
              ostatnio gdy byliśmy w maju to wyjechaliśmy na Skalnate pleso na Łomnicy 1750m.
              Dzieci mi sie tak dotleniły ze dostały jakiegoś przyśpieszeniea i do tej pory
              mają jakgdyby 2 razy więcej energii nawet znajomi co byli znami nie wiedzieli
              co się stało. A wyjazd jest prosty , z Tatrzanskiej Łomnicy kolejką gondolową 4-
              osobową (b.bezpieczną)i tam na miejscu się opala spaceruje lub podziwia widoki
              włącznie z lunetą za 10sk. Jest też restauracja. Koszt to 40zł od dorosłego i
              20 od dzieci powyżej 3 lub 4 lat (nie pamiętam dokładnie). Mój miał 3 lata i
              nie płaciłem za niego. Inna fajna sprawa to wjazd kolejką szynową (coś jak na
              Gubałówkę) ze Starego Smokowca na stację Hrebieniok (1250m) u podnóża
              Sławkowskiego Szczytu. Tam też można posiedzieć lub pospacerować, widoki tez
              piękne ale nie to co z Łomnicy. Za to tanio bo kolejka od dorosłego 12 zł a od
              dziecka ok. 7.50 Z kolei nad Szczyrbskim pleso spaceruje się równą drogą.
              Pozdrawiam
                • janek9930 Re: słowacja 03.08.06, 09:55
                  zapomniałem ze w Tatrzańskiej Łomnicy jest bezpieczna
                  uper kolejka grawitacyjna a właściwie mały rollercoaster za 50sk jeden
                  przejazd. Dzieci same mogą jeździć od bodajże 10 lat ale malucha można wziąć ze
                  sobą (są niezależne,bezpieczne pasy dla 2osób). Dziecko siedzi rodzicem. Tylko
                  bodajże na dziecko poniżej 5 lat (moje miało 3) trzeba podpisać zgodę na
                  wzięcie odpowiedzialności. Gorąco polecam a tu masz stronkę
                  www.tatrabob.com/
    • janek9930 Re: słowacja 24.07.06, 17:28
      kantorów w Popradzie jak makiem zasiał a i przy waznych miejscowosciach i
      punktach turystycznych też są. W bankomatach czasami nawet przelicznik jest
      lepszy niz w Polsce. Na granicy troszke lepsza wymiamna ale na miejscu traci
      sie dosłownie grosze na wymianie.
      Poprad - Aquacity (cos jak Tatralandia tylko troche tańsze) i obowiązkowo
      Nemesti (plac) św. Egida (najlepiej wieczór). W Popradzie kilka wielkich
      marketów jak Tesco, Caerfour albo Kaufland (już dokłanie nie pamietam), Bila
      czy Hypernova. Obowiązkowo należy też zobaczyć Spisską Sobote (teraz to
      dzielnica Popradu)
      Na płn.-wschód ok. 15 km od Popradu jest Vrbów z termalnymi basenami (dużo
      taniej niż w Aquacity a nawet Beszeniowej)
      Niewiele dalej na wschód jest do Levoczy (zabytkowe sredniowieczne miasteczko)
      i do Spiskiego zamku (tuż obok).
      Na płd. ok. 30 km jest Słowacki raj z jaskiniami i fajnymi trasami.
      Na płn. i płn. zachód (zależy któredy sie pojedzie) sa Wysokie Tatry i tam
      obowiązkowo należy zaliczyć spacer Szczyrbskim Jesiorem (Strbske Pleso),
      zwiedzenie Smokowców a w Starym Smokowcu proponuje wyjazd kolejką na Hrebienok
      i stamtąd spacer nad piękne Wodospady zimnej wody. Z kolei obok w Tatranskej
      Lomnicy warto przejechać się Tatrabobem (dużą zjeżdżalnią grawitacyjną) a w
      miarę kasowości (40zł od dorosłego i 20 od dziecka-małe dzieci gratis) pojechać
      wspaniałą 4-os kolejką linową na Skalnate pleso - 1750m (Skalne jezioro lub jak
      mówią Polacy Łomnickie jezioro, które na ogól latem jest wyschniete) i tam w
      bliskości Łomnicy 2632m pospacerować w krajobrazie zapierającym dech lub nawet
      stamtąd pojechac na sam szczyt (ale droga sprawa z totolotkiem widzialności-
      chmury, choc przy obecnej pogodzie kto wie)
      Trochę dalej za drogą na granice w Łysej Polanie jest wspaniała Jaskinia Bielska
      Jeszcze na zachód od Popradu można autostrada lub zwykłą drogą (ok. 60-90 km w
      zalezności od miejsca) pojechać w region Mikulasza i Demianowa a tam nastepna
      perła Słowacji (z jaskiniami, Tatralandią, basenami termalnymi w Beszeniowej i
      Liptowskim Janie) oraz Liptowskim jeziorem.
      Ale tak patrze to pomyliły mi sie osoby z pytaniami więc najwyżej sie nie smiej
      bo kto inny pisał o miejsca zwiedzania. Co do cen to podobne jak w Polsce przy
      czym wiadomo, ze słowackie trunki tańsze a i piwko wypic na Mamesti św. Egida
      to o wiele taniej niż u nas w górach. Oiady jadłem w fajnej restauracji na
      placu Egida w Popradzie lub po drodze w Wysokie Tatry w Kolibie w Wielkiej
      Łomnicy gdzie nocowałem gdyz był to wspaniały punkt wypadowy w Tatry, do
      Popradu, do Wrbowa i do Keżmaroka)
      Gdyby jeszcze ktoś coś chciał się dowiedzieć , to prosze pytać. Aha - przy
      dłuższym pobycie z aktywnym wypoczynkiem w planie proszę się ubezpieczyć od
      kosztów leczenia , pobytu w szpitalu oraz kosztów transportu chorego bo licho
      nie śpi (cena ok. 2.5zł od dorosłego i połowa za dziecko) a wtedy mozna
      spokojnie wypoczywać.

• Gość: Zjak Re: słowacja IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.07.06, 19:50
        Jeśli ktoś chce wypocząć w górach bez tłumów i w czystym powietrzu to polecam to:

www.tatry-orawskie.o7.pl/
        Proszę kliknąć na tytuł i dokładnie poczytać interesujące tematy. Byłem tam kilka
        razy i to co jest napisane to jest sprawdzone, zdjęcia w większości są moje.
        Warunki zimowe nie są sprawdzone bo na nartach nie jezdżę.

Pozdr.
    • Gość: hanka Re: słowacja IP: *.lcs.net.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 01.08.06, 21:38
      Właśnie 2 dni temu wróciliśmy ze Słowacji.Byliśmy tydzień na kempingu w
      Podlesoku,koło Słowackiego Raju.Trasy w Słowackim Raju są piękne,ale w zasadzie
      wszystkie mają spore ,pionowe drabiny do przebycia.Czasem może to byc trudne i
      stresujące dla dzieci (a może bardziej dla ich rodziców - my byliśmy z 7-latkiem
      i on się nie bał w ogóle ,natomiast ja o niego -strasznie.)Po przejściu
      przyrzekałam sobie,że nigdy więcej ,ale na drugi dzień szłam znowu.Miasta do
      obejrzenia to te ,które wymieniali poprzednicy -Levoca,Spiska Nova Wieś,Spiska
      Sobota.Zamek Spiski Hrad.Na Słowacji zdziwiło nas to,że w miastach (oprócz
      Popradu)jest pusto -nie ma ludzi.Jeśli chodzi o ceny to jest chyba trochę taniej
      niż w Polsce.Pieniądze wymieniliśmy na granicy ,a potem w Popradzie-prawie taki
      sam przelicznik.Natomiast w kantorze w Levocy czy na kempingu był bardzo kiepski
      kurs.Ogólnie bardzo miły wypoczynek,polecam.
      • iit2 Re: słowacja 04.08.06, 15:14
        Witam.Mam pytanie do Zbynka. Będziemy 4 dni w Demanowskiej Dolinie po 20
        sierpnia.Chcielibyśmy przez te dni jak najwięcej zobaczyć, szukamy jeszcze
        noclegu, nie wiemy , czy można jechać w ciemno.Czy jest również gdzie coś zjeść
        (jedziemy z dzieckiem) , czy to jest mała miejscowość? napisz, gdzie
        mieszkaliście i kilka słów o samej miejscowości. dziękuję za odpowiedz.
        • Gość: zbynek Re: słowacja IP: *.plock.mm.pl 04.08.06, 22:49
          5 km od zjazdu z autostrady, w Demänovskej doline,500 metrów od jaskini lodowej,
          2 km od jaskini Sloboda (Demianowska jaskinia Wolności), ośrodek narciarski
          Záhradky znajduje się od chaty 5,5 km a ośrodek Otupné 8 km - tam mieszkalśmy.
          Na końcu hotel Grand i dalej samochoden już nie pojedziesz.Wszystko w pięknej
          scenerji gór i zadrzewienia.Pojechaliśmy w ciemno,szukanie noclegu zajeło mi 15
          minut.Mieszkaliśmy u Frantisek Marga Demanowsak dolina 115 /lub15/.
          Był to apartament z kuchnią dobrze wyposażoną .Przed wjazdem w dolinę zadrzewion
          skręcając w prawo ok 500m jest wioska, gdzie także było dużo apartamentów wolnyc
          Cała to Demanowska Dolina to jest ulica wzdłuż której znajdują się hotele
          i wille wypoczynkowe w oddaleniu od siebie położone w lesie.Znajdziesz wille
          z placem zabaw dla dzieci i tp.Zjeśc jest też gdzie - nawet na Chopoku jest
          Kamienna Chata gdzie mośesz zamówić knedliczki lub karkówkę z kapustą.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka