Dodaj do ulubionych

Tyrol - Lermoos

13.06.17, 20:33
Już niedługo będę pierwszy raz w Austrii, a dokładnie w Lermoos (zachodni Tyrol) i próbuję ułożyć plan pobytu.
Na razie zaplanowałam:
1. Zamki w Neuschwanstein i Linderhof
2. Mittenwald, GaPa i wąwóz Partnachklamm
3. Kolejką na Zugspitze
4. Ehrwald, jezioro Fernsteinsee
5. Most wiszący w Reutte
6. Innsbruck (co konkretnie?)
Będziemy 8 dni, dziecko 8 letnie i 3 dorosłych. Rozwińcie i skorygujcie proszę mój plan żeby był optymalny.
Czy w tym rejonie mogę/powinnam kupić jakąś kartę, czy można coś zrobić żeby bilety były po prostu tańsze.
Obserwuj wątek
    • wislok1 Re: Tyrol - Lermoos 13.06.17, 23:32
      Plan świetny !!!

Brawo !!!

W Innnsbrucku są zamek Hofburg + starówka + zamek Ambras + skocznia Berg Isel

"Będziemy 8 dni, dziecko 8 letnie i 3 dorosłych. Rozwińcie i skorygujcie proszę mój plan żeby był optymalny.
      Czy w tym rejonie mogę/powinnam kupić jakąś kartę, czy można coś zrobić żeby bilety były po prostu tańsze."

Do zamków Neuschwanstein i Linderhof żadna karta nie jest potrzebna ! Ani wskazana !
      Do Linderhof bym kupił bilet, warto...
      Neuschwanstein to w środku straszny kicz, lepiej skupić się na obserwacji z zewnątrz..
      Co do GaPa i Zugspitze, to w waszym przypadku wystarczy wyjechać kolejką linową z Ehrwald...
      Wąwoż Partnachklamm nie kosztuje dużo, kilka euro od osoby...

Ja bym żadnej karty nie kupował...
      W tym przypadku nie trzeba....

Chyba, że zmienicie program...
    • wislok1 Re: Tyrol - Lermoos 13.06.17, 23:35
      Na waszym miejscu bym wyjechał kolejką Ehrwalder Almbahn
      www.almbahn.at/

I potem sobie zrobił spacer nad jezioro Seebensee !!!
      Cudo przyrody
      www.almenrausch.at/uploads/tx_wctrip/Seebensee_0115.jpg
      • hanka08 Re: Tyrol - Lermoos 14.06.17, 21:17
        Dzieki smile
        Bilety dla młodzieży są do 18-tu lat a moje dziecie będzie miało 18 lat i niecały m-c to mam kupować bez zniżki, bardzo tego pilnują?

Co jeszcze powinniśmy zobaczyć.
        Poleć proszę jakiś dobry przewodnik z trasami, nie znamy w ogóle niemieckiego i nie chciałabym się zgubić.
        • wislok1 Re: Tyrol - Lermoos 14.06.17, 22:17
          Co do biletów, to może być różnie...
          Ja nigdy się nie spotkałem w muzeach czy kolejkach górskich, żeby kontrolowali wiek ...
          No, ale moje dzieci są młodsze...

Co jeszcze ?
          Może kościół barokowy w Wies... Podobno cudny...
          wieskirche.de/

Polecam na 100% skansen bawarski
          www.glentleiten.de/
          Bardzo ciekawy...
          I widać, że ludzie są tam przywiązani do tradycji na serio, nie tylko dla turystów...

Może wizyta w Innsbrucku, jak będzie brzydko
          Lub w Monachium ( np. kultowy stadion Bayernu )

Nie ma czegoś takiego jak dobry przewodnik po polsku po tych okolicach !!!
          Niestety

Ujdzie przewodnik po Austrii wydawnictwa Michelin
          i nowy przewodnik po Monachium i Bawarii wydawnictwa Bezdroża....

Zgubić się trudno, bo młodzi ludzie znają dobrze angielski....
          I mnóstwo materiałów jest w internecie, np. mapy online wydawnictwa Kompass
          www.kompass.de/touren-und-regionen/wanderkarte/
          ( trzeba sobie tylko powiększać )

• jusytka Re: Tyrol - Lermoos 19.06.17, 17:25
      Fajnie, że zaplanowaliście najpiękniejszą moim zdaniem część Bawarii. Oba zamki Neuschwanstein i Linderhof robią wrażenie i można je zaliczyć w ciągu jednego dnia. W przypadku Neuschwanstein dostajesz bilet z wyznaczoną godziną wejścia, wprawdzie od kasy do zamku czeka cię dość długi spacer w górę, ale zwykle i tak trzeba czekać na swoją godzinę. W tym czasie warto przejść ścieżką na Marien Bridge (jest starszy od zamku) - sam most robi wrażenie, a widok z niego na zamek jest obłędny! Linderhof jest sporo mniejszy, ale za to teren wokół zamku robi wrażenie i warto dokładnie zwiedzić nie tylko zamek, ale tereny wokół ze słynną grotą włącznie. W Ga-Pa byłam wiele razy i tego lata wybieram się tam ponownie, W Mittenwaldzie również - to miasteczka jak z bajki! Warto pokręcić się po tych uroczych uliczkach, o których Goethe pisał, że są jak żywa książka z obrazkami. Oprócz wąwozu Partnachklamm warto odwiedzić równie piękny wąwóz Leutaschklamm. Warto wiedzieć, że jeśli tam nocujecie należą wam się różne zniżki. Wystarczy pokazać dokument, że zapłaciliście za obowiązkową opłatę klimatyczną. Co do kart, jeśli są płatne to trzeba sobie przeliczyć czy się opłacają, zwykle tak, jeśli wasz pobyt na Bawarii trwa dłużej i zamierzacie dużo zwiedzać. My jako goście hotelu dostaliśmy je gratis, więc bywa i tak smile
      • jusytka Re: Tyrol - Lermoos 19.06.17, 17:38
        By dostać się na Zugspitze masz różne możliwości. Niestety kolejki są mega drogie, choć kolejka zębata jest jedyna w swoim rodzaju, a widoki z góry przy ładnej pogodzie niesamowite. Alternatywą jest niezbyt trudna, choć długa ferrata, którą ja rozważam w tym roku, ale z pewnością nie z 8-latkiem i konieczny jest odpowiedni sprzęt.
          • hanka08 Re: Tyrol - Lermoos 19.06.17, 21:42
            Ferrata niestety nie dla mnie. Znam swoją kondycję, a raczej jej brak.
            Szukam jakiegoś pomysłu na ciekawe górskie szlaki gdzie moglibyśmy wejść albo wjechać kolejką i zejść z 8-latkiem.

• wislok1 Re: Tyrol - Lermoos 19.06.17, 23:42
              Z 8-latkiem to wyjechać kolejką Ehrwalder Almbahn i przejść do jeziora Seebensee
              Powrót do górnej stacji kolejki i zjazd do Ehrwald...
              Powinien dać radę...
              Miły całodzienny spacer bez wspinania się...
              Tylko musi być pogoda, wtedy są cudowne widoki...
              • wislok1 Re: Tyrol - Lermoos 19.06.17, 23:49
                www.outdooractive.com/de/wanderung/tiroler-zugspitz-arena/ehrwald--seebensee-ueber-ehrwalder-alm/1546753/

Co do Garmisch-Partenkirchen, to zgadzam się w 100% z Jusytką, że to prześliczne miejsce....

A ha ! Kolejka z Eibsee na szczyt Zugspitze jest w remoncie...
                Można wyjechać kolejką zębatą i zjechać...
                Albo wyjechać na Zugspitze z Ehrwaldu ( wyjdzie trochę taniej )
                Można też kupić bilet łączony na Zugspitze ( kolejka zębata ) i Alpspitze ( kolejka linowa )....
                Wyjdzie o wiele taniej niż kupno 2 oddzielnych biletów !
                  • wislok1 Re: Tyrol - Lermoos 18.07.17, 21:53
                    Oooo ! Konkretne pytanie !

Dzisiaj wróciliśmy

Polecam gospody bawarskie w Partenkirchen przy prześłicznej Ludwigsstrasse
                    - Zum Rassen ( młody kelner Chorwat - da się z nim dogadać po polsku ) - wyśmienite jedzenie i jest bardzo przytulnie
                    - Werdenfelser Hof ( mniej przytulnie, za to wieczorem jest gra na akoedeonie i młode chłopaki tańczą tańce bawarskie )
                    - Pizzeria Renzo ( cantrum GaPa, koło ratusza ) - bardzo sympatyczni prawdziwi Włosi z prawdziwą pizzą włoską, naprawdę jest świetna i porcje są ogromne, nie do zjedzenia, a cena mniej niż 10 euro od osoby...

W centrum Garmisch lokale gastronomiczne "opanowali" baaaaaardzo bogaci turyści z Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Emiratów Arabskich
                  • wislok1 Re: Tyrol - Lermoos 18.07.17, 22:05
                    Co polecacie zjeść ????

To już według uznania....

Polecam knedle bawarskie w różnych odmianach ( coś zupełnie innego od czeskich )
                    - trzeba wypróbować...

Polecam golonkę ( Haxe )....
                    i bawarską pieczeń wieprzową ( Schweinebraten )

Sznycle są bardzo dobre...
                    I pstrągi !!!
                    • hanka08 Re: Tyrol - Lermoos 19.07.17, 10:41
                      My dzisiaj zaczynamy wakacje w okolicach GaPa.
                      Na początek będzie wąwóz Partnach i pałac w linderhof.
                      Jesteśmy tu pierwszy raz więc interesuje mnie wszystko, chciałabym zobaczyć jak najwięcej nie marnując czasu na nieprzemyślane trasy.
                      No i co można zobaczyć w deszcz, dotarliśmy wczoraj wieczorem i do nocy lało.
                      • wislok1 Re: Tyrol - Lermoos 19.07.17, 13:17
                        Pogodą się nie przejmujcie...
                        My byliśmy, jak lało w GAPA, w Monachium...
                        To jest godzina autem...
                        Można zaparkować na peryferiach, na stacji P+R, np. koło stadionu Allianz Arena i dojechać do centrum metrem - wtedy parking kosztuje 1 euro

No i na niepogodę polecam też Innsbruck - też godzina drogi - jest co zwiedzać

Koniecznie trzeba zobaczyć zamek Neuschwanstein - wnętrza można sobie darować, ale widok z mostu Marienbrücke niesamowity
                        • hanka08 Re: Tyrol - Lermoos 19.07.17, 21:40
                          A zamek hohenschwangau warto zobaczyć? O ile dobrze doczytałam bilet łączony na obydwa zamki kosztuje 25 euro.
                          Do pałacu linderhof bilet już trzeba oddzielnie, nie da się połączyć?
                          I jeszcze parking. Blisko od kas są wolne czy tłok i trzeba wcześniej parkować? Jakie ceny?
                          Dzisiaj upał ponad 30 st.nas powalił i byliśmy tylko w wąwozie i w GaPa.
                          Wąwóz cudny a do GaPa jeszcze pojedziemy bo tylko chronilismy się w cieniu.
                          • wislok1 Re: Tyrol - Lermoos 20.07.17, 09:20
                            Żeby zobaczyć zamki Neuschwanstein i Hohenschwangau trzeba kupić bilety na konkretne godziny...
                            I są ogromne kolejki...
                            Albo kupuje się w internecie...
                            Hohenschwangau nie ma zbyt ciekawych wnętrz, to moja opinia...
                            Parkingi są koło kas, jest ich sporo...
                            Kasują 6 euro

Bilet do Linderhof jest oddzielny, dzieci mają wstęp za darmo...
                            Parking kosztuje chyba 2,50
                            Tłoku nie ma...
                            Bilet kupuje się na konkretną godzinę, oprowadzanie jest po niemiecku i angielsku, ale jest polska broszura do wypożyczenia, z dokładnym opisem wnętrz...
                            Wnętrza są warte zobaczenia, to taki mały Wersal..
                        • jusytka Re: Tyrol - Lermoos 20.07.17, 16:17
                          Ja polecam obejrzeć wnętrza Neuschwanstein bo robia wrazenie Zwiedzanie jest świetnie zorganizowane, bo kazdy wchodzi o wyznaczonej godzinie i co istirne - dostaniecie sluchawki z lektorem w jezyku polskim ! Tak więc nie tylko mozna podziwiać niezwykłe wnętrza ale dowiedzieć sie mnóstwo ciwkawostek o zamku oraz barwnej postaci Lydwika Bawarskiego
                          • jusytka Re: Tyrol - Lermoos 20.07.17, 16:25
                            Hohenschwangau widziałam tylko z zewnątrz więc nie wypowiadam się na temat wnętrza IW drodze do Neuschwanstein jest świetnie widoczny Dodam ze bylam w Neuschwanstein w lipcu i wiwlkiej kolejki do kasy nie bylo wiec różnie bywa Faktem jest jednak ze na wejście musielismy czekac ok 2 godzin ale tak jak powiedziałam wczesniej warto ten czas wykorzystac na spacer wokół zamku a szczególnie Marienbridge
                            • wislok1 Re: Tyrol - Lermoos 20.07.17, 23:50
                              2 godziny to strasznie dużo...

Na tym moście był w czasie naszej wizyty dziki tłum i była kolejka do wejścia na most !
                              Niesamowite

Wszędzie tłumy ...
                              Tylko tam, bo gdzie indziej było już bez tłoku i spokojnie....

Ten szalony król Ludwik zarabia po śmierci ciężkie miliony dla Bawarii
                              • jusytka Re: Tyrol - Lermoos 21.07.17, 08:32
                                Moim zdaniem 2 godziny to nie jest dużo, bo sam spacer na zamek od kas nieco trwa, o czym nie każdy wie. Poza tym w tym czasie można nie tylko pójść na Marienbridge, ale pójść ścieżką nieco dalej. Trzeba tylko się z tym liczyć i na zwiedzanie zarezerwować sobie więcej czasu.No i radziłabym unikać weekendów. Najlepiej zjawić się tam wcześnie zanim nastąpi najazd autokarów z turystami. Ciekawe jest to, że Ludwik skończył marnie przez swą rozrzutność. Tymczasem jego zamki dawno się już zwróciły. Spotkać tam można turystów z całego świata. Nie ma się co dziwić, są niezwykłe!
                                • wislok1 Re: Tyrol - Lermoos 26.07.17, 21:30
                                  Pomijąc wszystko
                                  to od poniedziałku do środy pogoda w Górnej Bawarii była
                                  koszmarna, a dzisiaj to już była całkowita katastrofa ( jakby ktoś wiadrami wodę z nieba lał )

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka