Dodaj do ulubionych

Reakcja dziecka

14.07.20, 08:10
Byłam świadkiem sytuacji w której kilkuletnie dziecko zostało przypadkowo, niespodziewanie i dość mocno uderzone w głowę przez jednego z rodziców.
Jakiej reakcji dziecka spodziewalibyscie się w takim wypadku?
Nie mam doświadczenia z dziećmi, stad moje pytanie.
Obserwuj wątek
    • matacznik Re: Reakcja dziecka 14.07.20, 10:13
      bezsenna_pani napisała:

> Jakiej reakcji dziecka spodziewalibyscie się w takim wypadku?
      >
      Pół sekundy zaskoczenia, potem płacz. Rodzic rzuca się przepraszać, pocieszać i sprawdzać, czy nie stało się coś wymagającego interwencji medycznej.
      • verdana Re: Reakcja dziecka 14.07.20, 13:36
        Bardzo różnej. Jesli dziecko się zorientowało, ze to był przypadek, to mogło nawet zacząć sie śmiać. Może zacząć płakać, bo je boli. Może wpaść w złość. Zaniepokoiłaby mnie tylko reakcja ewidentnego strachu, skulenia sie i czekania na kolejne uderzenie.
          • bezsenna_pani Re: Reakcja dziecka 14.07.20, 14:14
            Dziecko się nie skuliło, ale znieruchomiało. Nawet nie spojrzało w górę, żeby sprawdzić, co się stało, tylko zamarło na dłuższą chwilę, patrząc przed siebie. Po chwili odsunęło się i usiadło z boku ze spuszczoną głowa. Nie rozpłakało się, ale też nie podeszło do żadnego z rodziców, żeby się przytulić, czy coś w tym stylu.
            Mnie ta reakcja zaniepokoiła, ale może przesadzam i dziecko po prostu w ten sposób próbowało poradzić sobie z chęcią rozpłakania się (bo mu było wstyd przy innych).

• tt-tka Re: Reakcja dziecka 14.07.20, 15:32
              bezsenna_pani napisała:

> Dziecko się nie skuliło, ale znieruchomiało. Nawet nie spojrzało w górę, żeby s
              > prawdzić, co się stało, tylko zamarło na dłuższą chwilę, patrząc przed siebie.
              > Po chwili odsunęło się i usiadło z boku ze spuszczoną głowa. Nie rozpłakało się
              > , ale też nie podeszło do żadnego z rodziców, żeby się przytulić, czy coś w tym
              > stylu.

A rodzice co ?

> Mnie ta reakcja zaniepokoiła, ale może przesadzam i dziecko po prostu w ten spo
              > sób próbowało poradzić sobie z chęcią rozpłakania się (bo mu było wstyd przy in
              > nych).
              >

A rodzice ?
                • tt-tka Re: Reakcja dziecka 14.07.20, 19:02
                  Ale jak przeprosil ? "O, pardon, to niechcacy" ?
                  Co w ogole dzialo sie przed tym uderzeniem, czym zajmowalo sie dziecko, czym rodzice ? I w jakim wieku jest dziecko - kilka lat to moze byc trzy, moze byc siedem... Co dzialo sie potem, tzn co robili rodzice, gdy dziecko siedzialo ze spuszczona glowa ?
                  • bezsenna_pani Re: Reakcja dziecka 14.07.20, 21:30
                    Normalnie przeprosił, coś w sylu: 'oj, przepraszam, to w głowę, tak?'. Nie pamiętam dokładnie.
                    Sytuacja towarzyska, dziecko na oko w wieku przedszkolnym. Kręciło się przy stole między dorosłymi. Miało jakieś tam swoje zabawki.
                    Po przeproszeniu rodzice zajęli się rozmowa z innymi i było po sprawie z ich strony.
                    Nie skupiali się na dziecku albo nie chcieli go nakręcić. Nie wiem. Ono chwilę posiedziało tak jak napisałam i wrócilo do swoich zabaw.

• z_pokladu_idy Re: Reakcja dziecka 14.07.20, 22:30
                      Jeżeli to było niechcący, to dziecko mogło się zwyczajnie zawstydzić. Mój syn, gdy się uderzy, przewróci przy szerszym gronie też się zamyka w sobie na chwilę, by po chwili znowu odgrywać spidermana. Lepsze wydają mi się jednorazowe przeprosiny w sytuacji niezamierzonej niż robienie szumu. Roztrząsanie dla wielu dzieci powyżej pewnego wieku (powiedziałabym tak 5 lat) jest lat nich upupiające.
                      Inaczej ma się sprawa z uderzeniem dziecka w gniewie. Wtedy przeprosiny, bicie się w pierś i szczera rozmowa.
                      • bezsenna_pani Re: Reakcja dziecka 14.07.20, 23:23
                        Tu absolutnie nie było zamiaru uderzenia, ale nie spotkałam się nigdy z taką reakcja dziecka i wydała mi się dziwna.
                        Spodziewałabym się raczej płaczu, złości. Zawstydzenia może, gdyby dziecko uderzyło się przez swoją nieuwagę.
            • 3-mamuska Re: Reakcja dziecka 16.07.20, 18:02
              bezsenna_pani napisała:

> Dziecko się nie skuliło, ale znieruchomiało. Nawet nie spojrzało w górę, żeby s
              > prawdzić, co się stało, tylko zamarło na dłuższą chwilę, patrząc przed siebie.
              > Po chwili odsunęło się i usiadło z boku ze spuszczoną głowa. Nie rozpłakało się
              > , ale też nie podeszło do żadnego z rodziców, żeby się przytulić, czy coś w tym
              > stylu.
              > Mnie ta reakcja zaniepokoiła, ale może przesadzam i dziecko po prostu w ten spo
              > sób próbowało poradzić sobie z chęcią rozpłakania się (bo mu było wstyd przy in
              > nych).
              >

Może rodzice uważają ze jak coś jest przez przypadek to a- dziecko nie powinno histeryzować.
              B-nie muszą przepraszać bo to był wypadek dziecko wie ze nie nie dostanie przeprosin.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka