Dodaj do ulubionych

Guz tarczycy

02.02.12, 21:42
USG: Oba płaty tarczycy jednorodne, PP powiększony, położone typowo, o gładkich obrysach bez cech patologicznego unaczynienia. W dolnym biegunie PP na na granicy z cieśnią niejednorodny, o mieszanej echogeniczności ze zwapnieniami guz o śr ok. 42mm, PL bez zmian ogniskowych
PP 37 x 38 x 65mm
LP 24 x 21 x 41mm
Wyniki: OB 4, TSH 0,97, pozostałe wyniki krwi i moczu w normie
Teraz czekam na wyniki biopsji.....

Nie sprawdzałem anty-tpo, anty-TG, ft3,ft4 - nie wiedziałem że też by się przydało a lekarka mi nie powiedziała.
Endokrynolog powiedział, że trzeba będzie wyciąć, tylko byłem tak mało zorientowany że nie dopytałem czy cały płat tarczycy czy coś mi zostawią. Po wynikach biopsji chcę się spotkać jeszcze z chirurgiem.
Że mam guza dowiedziałem się pewnego ranka podczas golenia - dał się zobaczyć u podstawy szyi.
Poczytałem trochę forum ale nie wiem czy jak mam guza to i np mam nadczynność/niedoczynność? Czy po usunięciu płata tarczycy lub jego części skazany jestem już na łykanie hormonów?

Obserwuj wątek
    • jurmik Re: Guz tarczycy 02.02.12, 23:49
      Skoro Ci lekarka nie zaleciła, to pewnie nie były potrzebne te badania - one są ważne jak się podejrzewa lub ma chorobę Hashimoto,a Ty chyba jej nie masz (nie masz za małej tarczycy, nie masz niedoczynności, bo TSH masz dobre).
      Jak Ci wytną większą część tarczycy, będziesz musiał brać hormon tarczycowy, żeby mieć go tyle, ile potrzeba.
      • mama_dorota Re: Guz tarczycy 08.02.12, 18:41
        Ale na tym forum ciągle się powtarza, i słusznie, że samo TSH nie jest wystarczającym wynikiem. Znam to z autopsji. Gdy po raz pierwszy się skarżyłam na objawy znane mi obecnie jako wynikające z niedoczynności miałam TSH 1,28.

Ale z tym, żeby na razie dać z tym spokój się zgadzam. W tym momencie ewentualna niedoczynność nie ma znaczenia. Jest guz i trzeba posłuchać lekarza, być może wyciąć go lub obserwować, a po ewentualnej operacji okaże się jakie są poziomy hormonów i jak się będziesz czuć.
        Aby sprawdzić czy masz niedoczynność możesz sobie rozwiązać test (u góry forum). Mój mąż ma tarczycę wielkości 9,2 ml, więc bardzo małą, ale w teście wychodzi mu dobry wynik. Będziemy tarczycę obserwować, ale jak się dobrze czuje, to raczej do hormonu w tabletce nawet nie udałoby się go namówić.
      • iwonagos Re: Guz tarczycy 12.02.12, 10:42
        Wyhodowałeś smoka. Bez skalpela się nie obejdzie. Jeżeli z biopsji wyjdzie rak, najprawdopodobniej wytną całą tarczycę, jeżeli nie - ten zajęty płat. Po to biopsja, bo gdyby wycięli jeden płat a po badaniu histopatolog wyszedł rak, wtedy szybko po 1. operacji robi się drugą, a ta to już większe ryzyko powikłań. Suplementować hormonem na pewno będziesz się musiał.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka