Dodaj do ulubionych

ZASADY WYPOWIEDZI NA FORUM

18.06.13, 14:17
W związku z ostatnimi zauważalnymi trendami wypowiedzi na naszym forum, które przeczą idei jego istnienia, przedstawiamy krótką informację (z dłuższym wyjaśnieniem) zasad wypowiedzi na forum.

1. Nasze forum jest miejscem udzielania pomocy osobom zainteresowanym otrzymaniem ich przez osoby zainteresowane ich udzielaniem - w kwestii chorób tarczycy i schorzeń powiązanych z nimi.

WYJAŚNIENIE: Nasze forum - czyli wszystkich użytkowników.

Udzielamy informacji w kwestii kontaktu z lekarzami, wykonywanych badań oraz ich interpretacji na podstawie własnych doświadczeń i zdobytej we własnym zakresie wiedzy teoretycznej. Wspieramy duchowo, dyskutujemy, wymieniamy informacje.
Pomagamy też osobom, które potrzebują informacji w kwestii dalszego diagnozowania, które (zgodnie ze swoim odczuciem) są w nieodpowiedni sposób leczone przez swoich lekarzy.

Zapraszamy serdecznie wszystkich szukających pomocy jak i gotowych pomagać.

Ale pamiętajmy, że forum nie zastępuje lekarza, osoby udzielające informacji nie mają prawa sterować czyimś leczeniem wg własnego widzimisię. Wypowiedzi w stylu: musisz zrobić (i tu wszystko co podpada pod kierowanie leczeniem) są nieakceptowalne. Możemy powiedzieć: uważam, że/proponuję/ja zrobił(a)bym tak/dobrze by było, gdyby/ itp. Nikt nie może wymuszać na drugiej osobie konkretnego działania, wypowiedzi należy więc traktować jako sugestie/propozycje, nie polecenia.2. Nasza wiedza nie jest poparta stopniami naukowymi, nie jest absolutna - jak każda wiedza, może zostać zdyskredytowana.

WYJAŚNIENIE: Nie jesteśmy lekarzami i jeżeli ktoś szuka wiedzy popartej stopniem naukowym, to znalazł się w złym miejscu - fora prywatne nie takimi prawami się rządzą. Osoby udzielające porad prywatnych winny ZAWSZE pamiętać, że ich wiedza i przekonania nie są jedyne i słuszne. Tak więc nie zachowujmy się, jakbyśmy pozjadali wszystkie rozumy i nie atakujmy osób, których poglądy nie są zgodne z naszymi.
PRZYKŁADY: Jeżeli ktoś twierdzi, że przy niskich wolnych hormonach czuje się dobrze, nie wmawiamy mu choroby. Jeżeli ktoś uważa, że jest w stanie tylko na podstawie TSH sterować swoim leczeniem - nie podważamy tego tylko dlatego, że uważamy inaczej.


3. Oburzanie się, że nasze wypowiedzi nie są zgodne z wypowiedziami Twojego lekarza mija się z celem.

WYJAŚNIENIE: Wychodzimy z założenia, że wiedza akademicka nie zawsze jest poprawna, twierdzimy też, że są na świecie lekarze, którzy są nieodpowiednio przygotowani do zawodu (nie dbają o aktualizowanie swojej wiedzy chociażby), dlatego prosimy nie oburzać się, gdy nasze opinie są niezgodne z poglądami niektórych lekarzy. Jeżeli uważasz, że Twój lekarz, mówiąc "Kiedyś leczyło się przy TSH powyżej 10, więc nie ma sensu leczyć przy TSH tak niskim, jak 5" ma absolutną rację, bo jest lekarzem, to zaakceptujemy to, ale nie zrozumiemy. To forum powstało na podstawie pewnych założeń (patrz - przypięte wątki) i w oparciu o nie funkcjonuje. Chętnie zapoznajemy się z argumentami niekoniecznie zgodnymi z naszymi poglądami, pod warunkiem, że nie są sformułowane w tym stylu: "To wszystko jest nieprawda, gadacie bzdury, jesteście jacyś nienormalni, ZAMKNĄĆ TO FORUM!".

4. Ostateczną decyzję w sprawie przebiegu leczenia podejmuje sam pacjent. To on jest odpowiedzialny za swoje zdrowie.

WYJAŚNIENIE: Nie przychodź tu, szukając osoby, na którą można zrzucić odpowiedzialność za Twoje złe samopoczucie i brak zadowolenia z postępu leczenia, bo z lekarzem to się nie udało. Możemy udzielać informacji/sugerować (z prywatnego punktu widzenia), ale nikt nigdy nie może dać gwarancji (nawet lekarz!), że dane postępowanie w Twoim przypadku przyniesie pozytywne rezultaty. Nie ma osoby na świecie, która
posiadła w 100% pełną wiedzę na temat funkcjonowania naszego organizmu, co powoduje, że nie ma 100% pewnych diagnoz i przewidywalnych sposobów leczenia (czegokolwiek).


5. Jesteśmy tu, bo uważamy, że możemy pomóc innym w chorobie, dzięki pomocy/wiedzy/doświadczeniu już zdobytemu. Można nie zgadzać się z naszymi wypowiedziami, ale prosimy o uszanowanie naszych opinii POPRZEZ DYSKUSJĘ MERYTORYCZNĄ I NA POZIOMIE. Odwdzięczymy się tym samym.

WYJAŚNIENIE: mama_dorota wkleiła świetny instruktaż pt Główne oznaki, gdy należy zakończyć wymianę zdań, proponujemy wszystkim poczytać.
Trzymajmy się zasady "nie pomagamy na siłę". Jeżeli ktoś jest wybitnie odporny na przekazywaną wiedzę i informacje, dajemy sobie spokój z ratowaniem go na siłę. Trzeba uszanować czyiś wybór, nawet jeżeli wiemy, że jego konsekwencją jest życie w niedoczynności do końca swych dni.

Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka