Dodaj do ulubionych

14 czerwca

14.06.20, 05:57

adagio for strings...
"Pochód wił się wśród ulic jak długi wąż - robił przy tym nieodparte wrażenie gnanego do rzeźni stada. Krzyki żandarmów przycichły, lecz nie ustały. Szliśmy poważni i przygnębieni" - wspomina Eugeniusz Niedojadło - tarnowianin.
✔13 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie hitlerowcy wyprowadzili 753 więźniów. W trakcie pobytu w łaźni, w drodze na dworzec kolejowy oraz z samego dworca uciekło lub zostało wycofanych z tej grupy 25 osób.
14 czerwca 1940 roku Niemcy deportowali, do nowo utworzonego obozu koncentracyjnego Auschwitz, pozostałą grupę 728 Polaków, głównie młodych ludzi, harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku.
➡Pociąg z pierwszym transportem Polaków wyjechał w godzinach porannych z Tarnowa. W godzinach popołudniowych 14 czerwca 1940 roku pociąg wjechał na rampę w pobliżu budynków monopolu tytoniowego w Oświęcimiu. Pośród wrzasków i bicia zapędzono pierwszych więźniów KL Auschwitz do pomieszczeń w podziemiach, ponieważ obóz nie był jeszcze przygotowany na przyjmowanie tak licznych transportów niwolników. Wytatuowano im numery od 31 do 758 i umieszczono na okres kwarantanny w budynkach dawnego Polskiego Monopolu Tytoniowego, nieopodal terenu dzisiejszego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (pierwsze obozowe numery otrzymali przybyli do Auschwitz 20 maja 1940 r. niemieccy więźniowie kryminalni przywiezieni z obozu Sachsenhausen). Byli oni pierwszymi więźniami obozu i objęli stanowiska funkcyjnych). Z 728 więźniów przywiezionych 14 czerwca 1940 r. do Auschwitz wojnę przeżyło 298, zginęło 272, a w przypadku 158 los jest nieznany.
➡Na pamiątkę opisanego powyżej wydarzenia od 2006 r., decyzją Sejmu RP, 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych.
PS zdj.1 Tarnów, Adolf Hitlerstrasse tak Niemcy nazwali ul. Krakowską, zdj.2 Hitlerowcy przy mykwie w Tarnowie (łaźnia żydowska) gdzie przetrzymywali w nocy z 13 na 14 czerwca 1940 r. 728 osób, zdj. 3 rampa peronu na dworcu kolejowym w Tarnowie - wagony zawiozą swoje brzemię na śmierć
PAMIĘTAMY❗🇵🇱
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka