Dodaj do ulubionych

Chinski film

04.10.21, 19:31
Tradycyjnie z okazji rocznicy proklamowania przez Mao Zedonga 1 października 1949 r. Chińskiej Republiki Ludowej, jej władze przygotowały wielkie filmowe widowisko. W przeddzień święta narodowego w kinach miał premierę obraz "The Battle At Lake Changjin" ("Bitwa nad jeziorem Changjin"). Z tego powodu za Wielkim Murem nie mogła pojawić się najnowsza część przygód agenta 007. Propagandowa produkcja w pierwszym miesiącu wyświetlania w chińskich kinach nie może mieć żadnej konkurencji. Zwłaszcza z Hollywood. Dlatego "Nie czas umierać" będzie miało tam premierę dopiero 29 października.

Stracie z hollywoodzką produkcją, a zwłaszcza mało zadowalający wynik konfrontacji, byłby dla władz chińskich sytuacją wielce niewygodną. "The Battle At Lake Changjin" przenosi bowiem widzów w czasy wojny koreańskiej, w której, na pewnym jej etapie, naprzeciwko siebie stanęły wojska amerykańskie oraz chińskie.

Bitwa nad zbiornikiem Chosin, zwanym także Changjin, miała miejsce na początku wojny i była częścią drugiej chińskiej ofensywy, która rozpoczęła się pod koniec 1950 r. Jej celem było wyparcie wojsk ONZ z północnej części Korei. Kampania skierowana była głównie przeciwko 1 Dywizji Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, która wylądowała na północnym-wschodzie Korei i przeniosła się w głąb lądu w pobliże zbiornika Chosin.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka