Gość: Bogdan
IP: *.brama.prenet.pl
07.10.05, 11:12
Grozi nam że będziemy "sprzedawać medaliki".Częstochowa wylądowała na
marginesie zinetesowania inewstorów lub wręcz poza nim. I chodzi tu zarówno o
inwestycje nazwijmy je "konsumpocyjno-rekreacyjne" [np. aquapark, centra
handlowo - rozrywkowe, porządne lodowisko itp] jak i te ważniejsze - przemysłowe.
ostatnio wiele jest donieisen o spektakularnych inwestycjach głownie
zagranicznych koncernów, padają nazwy i miejsca: Kraków [MAN, IBM], Łodź
{philips], Dolny Sląsk [LG],okręg katowicki, Częstochowy na tej liście nie ma
co więcej nasze miasto nie jest nawet brane pod uwagę w lokalizacjch. Ostatnio
jak przy przymiarkach inwestycyjnych bodaj jakiegoś producenta opon,
wymieniano min. Dolny śląsk i .....Radomsko. Nie mam nic do Radomska ale
wydaję się to symptomatyczne.
Czy nasze miasto jest postrzegane tylko jako cel pielgrzymek i ośrodek kultu
maryjnego.Dobrze ze jest rozpoznawalne, ale czy nie jest to obraz trochę
skrzywiony.Przecież ćwiercmilionowe miasto musi żyć, rozwijać się.
Nie bez winy są media, głównie telewizja - 90% relacji z miasta robionych jest
chyba na zasadzie "Edek weź kamerę i skręć krótki materiał o pielgrzymce, mszy
....wiesz "najazd" na Jasna Góre, rozmodlonych pielgrzymów itd.odhaczone,
załatwione, statystycznie sie zgadza.Ostatnio minster Socha wypowiedział się
przeciw przeznaczeniu pieniedzy ze sprzedaży huty na utworzenie
częstochowskiej specjalnej strefy ekeonomicznej.Ale przecież taka stefa jest -
tyle że jakby martwa.W tym roku w KSSE [do której należy nasza podstrefa
zainwestowało juz 15 firm -z tego w Częstochowie żadna. Pytanie czy nasze
władze robią wystarczająco duzo aby wypromować miasto także gospodarczo? Moze
powinno byc obok "Częstochowa - to dobre miasto", "Częstochowa to dobre maisto
- dla inwestycji".dlaczego Brembo zaczynało w Czestochowie ale nowe swoje
zakłady wybudowało już w Dąbrowie Górniczej, czy dla TRW zanjdzie sie w koncu
budynek ?
dlaczego nalezymy do jakiejś strefy "zagłebiowsko-dąbrowskiej" a nie choćby
"zagłębiowsko -częstochowskiej" [w końcu jesteśmy w tej strefie najwiekszym
miastem], Dlaczego nie wykorzystujemy takih atuttów jak położenie [trasa,
lotniska, niebawem [3Lata?]autostrada, do tego uczelnie [kadry], dobre, duże
tereny nie jak na zatłoczonym sląsku? Dlaczego nasza strefa ekonomiczna jnie
jset nawet porządnie oznakowana, koto tam trafi??.
Moze należy aktywniej zabiegac o inwestorów buddujących galerie, czy
deweloperów - budujących ostatnio choćby: galerię Copernicus w Toruniu,
centrum Forum w Gliwicach [firma Braaten i Pedersen], centrum handlowo
rzorywkowe Plaza w... Sosnowcu [30 mln euro]. Jak to się dzieje że niewielki
[150 tys] Koszalin przyciagnął inwestora do wybudowania Aqua Parku , a nam się
nie udaje.
A co z inwestycją Grupy Muszkieterów. Dobrze, że jest chociaż po wieliloetnich
"bólach" Donbas. Może nalezy z tego zrobic nowy, mocny impuls do inwestycji
także u nas, powiekszyc strefę, lepiej się promować. czas na pobudkę!!!