prawdziwystarywiarus
26.07.04, 15:28
No, głupiąteczka - ze strategicznych priorytetów Rzeczypospolitej
osiągnęliście na razie samoobsługową deportację autobusem 175 z Okęcia.
Tak trzymać!
The futute, the president, is no visa, not visa
========
Przed lotem do USA wstępna kontrola na Okęciu
PAP 26-07-2004, ostatnia aktualizacja 26-07-2004 12:46
Polsko-amerykańskie konsultacje wykazały, że obecnie nie jest możliwe
przeprowadzanie na warszawskim lotnisku Okęcie pełnej odprawy imigracyjnej
podróżnych udających się do USA. Strona amerykańska proponuje więc
zorganizowanie na Okęciu na razie tylko wstępnej kontroli - podało MSZ
Miałaby ona na celu zidentyfikowanie osób, co do których istnieje wysokie
prawdopodobieństwo, że nie zostaną wpuszczone na teren Stanów Zjednoczonych.
Kontrola taka byłaby dobrowolna. Ale dzięki niej - podkreśla MSZ - osoby
udające się do USA miałyby możliwość wyboru i już na Okęciu mogłyby
zdecydować, czy rezygnują z lotu do Stanów, czy decydują się na tę podróż i
narażają się na odmowę prawa wjazdu na terytorium USA po przybyciu do tego
kraju.
Od wielu miesięcy dyskutowany jest problem wiz obowiązujących przy wjeździe
do USA, a także utrudnień w postaci zawracania obywateli polskich na
amerykańskich lotniskach.
W czasie styczniowej wizyty w Waszyngtonie prezydenci Aleksander Kwaśniewski
i George Bush wydali oświadczenie, w którym zapowiedzieli uruchomienie na
Okęciu programu wstępnej kontroli pasażerów, której celem ma być ułatwienie
Polakom podróży do USA.
Od tej pory odbywały się konsultacje, którym ze strony polskiej przewodniczył
wiceszef MSZ Jakub T. Wolski, a z amerykańskiej - podsekretarz stanu w
amerykańskim Departamencie Stanu Maura Harty. W ich ramach odbyło się łącznie
6 spotkań, a celem rozmów było opracowanie zasad wstępnej kontroli pasażerów
na Okęciu.
Konsultacje wykazały, że obecnie lotnisko na Okęciu nie jest
infrastrukturalnie przygotowane do przeprowadzania pełnej odprawy
imigracyjnej, która dokonywana byłaby przez amerykańskich inspektorów w
formie stosowanej np. na lotniskach kanadyjskich czy irlandzkich. Dlatego
strona amerykańska zaproponowała wprowadzenie ograniczonej wersji odprawy
imigracyjnej.
Celem programu wstępnej kontroli imigracyjnej jest wprowadzenie ułatwień w
podróżach do Stanów zjednoczonych. "Rozwiązanie to powinno zawierać
praktyczne gwarancje bezproblemowego wjazdu na terytorium USA podróżnych
odprawionych przed odlotem z terytorium Polski" - podało MSZ. Resort
przypomina, że nasze oczekiwania odnośnie do programu były już wielokrotnie
przedstawiane stronie amerykańskiej.
Ministerstwo podkreśla też, że ewentualne uruchomienie programu ułatwiającego
podróże nie zmienia podstawowego celu, jakim jest zniesienie, na zasadzie
wzajemności, wiz dla naszych obywateli w podróżach do Stanów Zjednoczonych,
przy pobytach nieprzekraczających 90 dni.
Jednak rozciągnięcie programu ruchu bezwizowego z naruszeniem zasady objęcia
nim państw, w których procent odmów wizowych nie przekracza 3 proc. (w
przypadku obywateli polskich ten procent jest wyższy), wymaga decyzji
Kongresu Stanów Zjednoczonych. MSZ zapewnia, że w tej sprawie prowadzony jest
intensywny lobbing.
MSZ pozostaje w stałym kontakcie m.in. z przedstawicielami Polonii
amerykańskiej, szukając sposobów i form działania w celu wsparcia inicjatyw w
Kongresie USA zmierzających do objęcia Polski programem zwolnień wizowych.
MSZ podkreśla, że strona polska bardzo pozytywnie ocenia i zdecydowanie
popiera ideę kongresmanów Williama Lipinskiego i Jacka Quinna, którzy
proponują zniesienie opłat manipulacyjnych związanych z wydaniem wiz
amerykańskich dla obywateli państw uczestniczących w operacji stabilizacyjnej
w Iraku.
Ponadto w wyniku inicjatywy Polski oraz innych nowych państw członkowskich UE
kwestia zniesienia wiz w podróżach do Stanów Zjednoczonych wprowadzona
została jako stały punkt do rozmów między Komisją Europejską a USA