anka1 Re: po czym poznać,że dziecko wymaga diety bez gl 08.08.05, 08:35 pieczywa lepiej nie podawac dzieciom do 8 m-ca. jednym z objawow sa biegunki. ale najlepiej porozmawiac z dobrym lekarzem pediatra. Odpowiedz Link Zgłoś
ka-ja Re: po czym poznać,że dziecko wymaga diety bez gl 08.08.05, 11:49 Moze byc różnie,biegunki lub przeciwnie notoryczne zaparcia,bóle brzuszka,chudniecie,brak apetytu. Odpowiedz Link Zgłoś
bea-ta Re: po czym poznać,że dziecko wymaga diety bez gl 08.08.05, 12:23 Po ok. 3 tryg. od podawania glutenu wystapic moga biegunki, spadek masy ciała, brak apetytu przy powiekszającym sie brzuszku. Czasem jest postac bezobjawowa:- (Najlewpiej przy podejrzeniu pobraĆ krew na markery celiakli, chociaz najbardziej pewnym rozpoznaniem jest biopsja jelita cienkiego. Lepiej wieć zaczekać z podawaniem glutenu nawet do końca roku przy skłonnościach do nawet niewielkich alergii, najbardziej uczulająca jest pszenica. Przy czym to, ze podamy gluten później nie oznacza, że choroba na 100% się nie pojawi. Beata Odpowiedz Link Zgłoś
szpilki Re: po czym poznać,że dziecko wymaga diety bez gl 08.08.05, 15:19 wyniszczenie kosmków jelita trwa 2-3 miesiące. Odpowiedz Link Zgłoś
bea-ta Re: po czym poznać,że dziecko wymaga diety bez gl 08.08.05, 12:25 Jeszcze pewnym w rozpoznaniu jest to, że po odstawieniu glutenu objawy, które ew. wystepuja szybko ustepują. Nieleczona celiaklia, utajona prowadzi do zniszczenia kosmków jelitowych i anemi i innych niedoborów - zespół złego wchłaniania. B. Odpowiedz Link Zgłoś
elami1 Re: po czym poznać,że dziecko wymaga diety bez gl 08.08.05, 15:19 czy wysypka może być też objawem nietolerancji glutenu? czy te objawy np. biegunka występują dopiero po ok 3 tyg. czy moga od razu? Odpowiedz Link Zgłoś
renata28 Re: po czym poznać,że dziecko wymaga diety bez gl 08.08.05, 15:25 Nietolerancja gluetnu nie objawia się wysypką, tylko dolegliwościami żołądkowymi - bólami brzucha, wymiotami. Odpowiedz Link Zgłoś
bea-ta Re: po czym poznać,że dziecko wymaga diety bez gl 09.08.05, 09:01 Polecam www.resmedica.pl/zdart6006.html, kobieta.gazeta.pl/edziecko/1,54938,1332570.html www.forumpediatryczne.pl/txt/s,0,0,29 Miłej lektury. Beata Odpowiedz Link Zgłoś