Dodaj do ulubionych

Jak nazwać ruch komety w kosmosie?

29.06.13, 22:58
Jak nazwać ruch komety w kosmosie?

"Przemierzanie" - nawet dobrze brzmi, ale jeśli w przemierzaniu zawarty jest kierunek (po słowacku, słoweńsku "smer"), po polsku powiązane słowo "zmierzać", to chyba nie pasuje do ruchu komety.

Lot mi też nie pasuje, bo loty są celowe, poza tym jest to forma poruszania się w powietrzu a powietrze to jedno ze środowisk. W wodzie się pływa, w ziemi ryje. A w kosmosie jest próżnia.

Poza tym lot ma jakieś punkty odniesienia a w kosmosie nie ma góry ani dołu, nie ma wschodu ni zachodu.

Uważam, że poruszanie się w kosmosie powinno mieć osobną nazwę, ale jaką?
Obserwuj wątek
    • mika_p Re: Jak nazwać ruch komety w kosmosie? 30.06.13, 00:08
      > "Przemierzanie" - nawet dobrze brzmi, ale jeśli w przemierzaniu zawarty jest
      > kierunek (po słowacku, słoweńsku "smer"), po polsku powiązane słowo "zmierzać",
      > to chyba nie pasuje do ruchu komety.

      Kierunek jest w ruchu komety. Elipsa, parabola, hiperbola. Co prawda, te dwie ostatnie krzywe nie są zamknięte, ale są zdefiniowane, więc kierunek da się określić.
    • arana Ha, może zatem 30.06.13, 08:01
      wieszczenie - jeśli wziąć pod uwagę wpływ komet na umysły i rolę w sztuce.
      • kornel-1 Re: Ha, może zatem 01.07.13, 10:29
        Pozostając przy szeroko pojętej sztuce i ogólnie obiektach kosmicznych:

        szaleją

        Kornel
        • arana Re: Ha, może zatem 01.07.13, 12:17
          Hej, ruch w sztuce to rzecz względna, szczególnie u Kory. Ale pójdźmy tym tropem.

          Jeśli założyć muzyką harmoniczną dla planet, to dla komet może dżez. Odprysk tematu głównego, a poprowadzonego w przestworza; raz rozświetla się meteorami, a raz rozbija się o materię rzeczywistości...

          Czyli komety dżezują - o!
    • kornel-1 Re: Jak nazwać ruch komety w kosmosie? 30.06.13, 11:37
      Orbitowanie; kometa orbituje, porusza się po orbicie (może być otwarta).

      Kornel
      • arana Był 30.06.13, 12:24
        ...taki konkurs, w którym wyłoniono orbitowanie. Kto pamięta?
        • jacklosi Re: Był 01.07.13, 13:09
          Orbitowanie wygrało z leonowaniem
          • stefan4 Re: Był 01.07.13, 16:30
            jacklosi:
            > Orbitowanie wygrało z leonowaniem

            I z aniołkowaniem.

            - Stefan
            Zwalczaj biurokrację!
            • kornel-1 Re: Był 01.07.13, 17:02
              Hm. Rzeczowniki utworzone od Leon i Leonow brzmią jednakowo?
              klon-> klonować -> klonowanie
              Leon -> leonować -> leonowanie
              motyw-> motywować -> motywowanie
              Leonow -> leonowować(?) ->leonowowanie(?)

              Kornel
            • arana Re: Był 01.07.13, 17:19
              stefan4 napisał:

              > I z aniołkowaniem.

              No pewnie, taka zaszłość ideolo - wówczas nie do pomyślenia!
          • arana A pamiętasz 01.07.13, 17:12
            ... jakieś szczegóły? Bo mnie coś majaczy, że to Życie Warszawy ogłosiło konkurs. No i to, że choć Leonow był pierwszy, to leonowanie nie przyjęło się. W necie znalazłam tylko dwie informacje.
            kolatka.blogspot.com/2009/04/mozenie-bytow-nie-bez-potrzeby.html
            tvp.info/informacje/nauka/rocznica-pierwszego-spaceru-w-kosmosie/1474171
            • jacklosi Re: A pamiętasz 02.07.13, 13:57
              Wybór nie był duży: Życie, Express i Trybuna. Ojciec z pracy przynosił Życie i Express. Na 98% Życie.
              arana napisała:

              > ... jakieś szczegóły? Bo mnie coś majaczy, że to Życie Warszawy ogłosiło
              > konkurs. No i to, że choć Leonow był pierwszy, to leonowanie nie przyjęło się.
              > W necie znalazłam tylko dwie informacje.
              > kolatka.blogspot.com/2009/04/mozenie-bytow-nie-bez-potrzeby.html
              > tvp.info/informacje/nauka/rocznica-pierwszego-spaceru-w-kosmosie/1474171
    • randybvain Re: Jak nazwać ruch komety w kosmosie? 30.06.13, 16:23
      Kometa mknie przez kosmos.
      • arana Ale 30.06.13, 18:36
        ... chyba tylko w przenośni, jak życie lub lata...
    • brezly Re: Jak nazwać ruch komety w kosmosie? 01.07.13, 08:27
      kotulina napisała:

      > Uważam, że poruszanie się w kosmosie powinno mieć osobną nazwę, ale jaką?

      Mechanika klasyczna: ruch, poruszanie się. Nic więcej nie trzeba.
    • arana Jak koty.... 05.07.13, 08:36
      kotulina napisała:

      > Jak nazwać ruch komety w kosmosie?
      (...)
      > Uważam, że poruszanie się w kosmosie powinno mieć osobną nazwę, ale jaką?


      Z dzisiejszego artykułu.

      Ale komety są jak koty - chadzają własnymi drogami (...)

      Cały tekst: wyborcza.pl/1,75476,14222891,Uwaga__nadciaga__Kometa_stulecia.html#ixzz2Y9MAFo00






    • man_sapiens Re: Jak nazwać ruch komety w kosmosie? 06.07.13, 23:07
      Przemieszczanie się
    • kotulina Re: Jak nazwać ruch komety w kosmosie? 08.07.13, 23:19
      Dziękuję za odpowiedzi, chyba zdecyduję się na słowo "dryf". Choć może prędkość komety wydaje się wielka, to osiągana jest w kosmicznych warunkach a tam trz'a zważyć/zwarzyć inne proporcje.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka