26.05.20, 15:37
W Gdyni chcą przekształcić ulicę w woonerf. To taki deptak. Ciekawe, że słowo to zostało zapożyczone nie z angielskiego a z niderlandzkiego. Wymawia się wun erf.
Obserwuj wątek
    • saksalainen Re: Woonerf 28.05.20, 23:35
      translate.google.com
      woonerf - podwórze mieszkalne

deepl.com
      woonerf - obszar mieszkalny

sanakirja.org
      (Canada) a street in which pedestrians and cyclists have priority over motorists.

Chyba o to trzecie znaczenie chodzi (podobno z kanadyjskiego angielskiego).
      • dutchman Re: Woonerf 29.05.20, 20:55
        No nie dokładnie podwórze mieszkalne.:
        Het woonerf is een straat of plein(tje) waarbij de nadruk zeer sterk ligt op de verblijfsfunctie: wonen, spelen, wandelen, enzovoort. Doorgaand verkeer is op een woonerf niet mogelijk. De filosofie hierachter is dat de auto "te gast" is in het woonerf. De maximum snelheid op een woonerf is slechts gedefinieerd als "stapvoets". Dit wordt meestal gezien als circa 15 km/uur.
        dutchman
        • stefan4 Re: Woonerf 30.05.20, 11:08
          dutchman:
          > De maximum snelheid op een woonerf is slechts gedefinieerd als
          > "stapvoets". Dit wordt meestal gezien als circa 15 km/uur.

Czy ja dobrze zrozumiałem, że ludzie używający tego obcego języka chodzą krok za krokiem (a więc nie biegnąc) z prędkością 15km/h? Dla mnie to jest już niezły bieg, nie do utrzymania na jakikolwiek znaczący dystans. Ale jeśli taki woonerf rozciąga się na nie więcej niż 200 metrów w każdą stronę, to może da się zrobić...

- Stefan
            • stefan4 Re: Woonerf 31.05.20, 14:19
              apersona:
              > Te 15 km/h to chyba praktyczne ograniczenie dla samochodów.

No tak, ale ,,stapvoets'' to zapewne oznacza stap za stapem, czyli krok za krokiem. ,,Shrittweise'', czy jakoś tak... Oni ograniczają prędkość samochodów prędkością pieszego kroczenia, a że im z tego wychodzi aż 15km/h, to ja się niniejszym zadziwiam..

- Stefan
                • dutchman Re: Woonerf 07.06.20, 20:48
                  apersona napisała:

> Tę nieprzekraczalną prędkość trzeba rozpoznać kierowcy na mało dokładnym prędko
                  > ściomierzu 15km/h to około 10mph.

Stapvoets oznacza prędkość "na nogach", co nie znaczy że idąc. Jest to prędkość szacunkowa, bez ekstremów.
                  Swoją drogą trudno jest jechać samochodem 15 km/h. Przynajmniej mnie jest trudno.
                  • stefan4 Re: Woonerf 08.06.20, 10:18
                    dutchman:
                    > Stapvoets oznacza prędkość "na nogach"

Czyli hulajnoga elektryczna się kwalifikuje?

Jednak stap to chyba krok a nie noga, więc hulajnoga elektryczna nie przejdzie. Ani nie przejedzie... Co innego koń w kłusie:
                    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cf/Trot_animated.gif
                    a prędkość kłusu może sięgać właśnie 15km/h.

W galopie to już nie kroki ale skoki:
                    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/69/Canter_animated.gif
                    więc już ponad limit.

W każdym razie ustaliliśmy, jak się poruszać w woonerfie. Dla ułatwienia blachosmrodom powinni w nim w te i nazad kłusować policjanci na koniach i wyznaczać graniczną prędkość... Będę musiał tą propozycję przedłożyć prezydentowi Gdyni.

- Stefan

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka