Dodaj do ulubionych

Przytrafio mi się

22.06.21, 21:47
Zaznaczam:
- nie znam japońskiego
- nie słucham radia ani innych mediów japońskich
- nie interesuję się domami jednorodzinnymi

Wczoraj, ni z gruchy ni z pietruchy, wpadły mi do głowy - podczas robienia sobie obiadu - słowa "hakko da te", które ntychmiast skojarzyłem z japońskim. Z miejsca wrzuciłem je do detektora tłumaczeń, który pouczył mnie o ich pisowni łącznej, czyli "hakkodate", przerabiając ją na oryginalną. Ku memu wielkiemu zdziwieniu okazało się, że takie słowo istnieje w języku japońskim i znaczy "dom jednorodzinny" Ha ha.
Obserwuj wątek
    • stefan4 Re: Przytrafio mi się 23.06.21, 11:24
      al.1:
      > okazało się, że takie słowo istnieje w języku japońskim

W tym, że przypadkowy układ głosek coś tam znaczy w jakimś tam języku, nie ma niczego dziwnego. Szczególnie jeśli jest prosty.

Ostatnio (w ramach dręczenia studentów) zrobiłem sobie taki eksperyment. Napisałem prosty program losujący ciąg kilkunastu liter alfabetu angielskiego (czasem bez sensu nazywanego ,,łacińskim''), a następnie sprawdzający, czy taki ciąg występuje na liście 3000 najczęściej używanych słów angielskich. Jeśli występuje, to ma to słowo drukować; jeśli nie, to ignorować. Skutek był taki, że komputer pluł słowami angielskimi szybciej, niż nadążałem je czytać. To znaczy, że wśród losowych ciągów liter jest dużo słów angielskich. Nie chciało mi się dalej tego badać, więc nie wiem dokładnie, jak dużo.

Oczywiście im dłuższy przypadkowy ciąg liter, tym mniejsze ma szanse być poprawnym słowem. Mój program generował słowa do 5 liter; najwięcej razy występowało 1-literowe słowo ,,a''... Program miał ograniczenie
      • kornel-1 Re: Przytrafio mi się 23.06.21, 18:40
        stefan4 napisał:

[...] Napisałem prosty program losujący ciąg kilkunastu liter alfabetu angielskiego [...], a następnie sprawdzający, czy taki ciąg występuje na liście 3000 najczęściej używanych słów angielskich. [...]
        Mój program generował słowa do 5 liter; [...] Program miał ograniczenie
        • stefan4 Re: Przytrafio mi się 23.06.21, 19:17
          kornel-1:
          > 1. Lista 3000 słów angielskich 1- do 15-literowych. To rozumiem.

OK.

> 2. Generujesz słowa 1- do 5-literowe czy generujesz słowa jedno- do
          > kilkunastoliterowe?

Program generuje ciągi liter o długości między 1 a 15 włącznie. Najpierw losuje długość, a potem każdą literę po kolei. Kiedy taki ciąg liter już jest, to sprawdza, czy trafił w jakieś sngielskie słowo z listy; jeśli trafił, to je drukuje.

Patrzyłem, co drukuje
    • kalllka Re: Przytrafio mi się 23.06.21, 17:18
      Mnie by się raczej z finlandzkimi skojarzył, albo z jaka niemiecka hakata…
      Kiedyś tez tak miałam, ze przypadkowo wpadające do głowy słowa przylepiały się na ament. Czasem je sy-la-bi-zo-wa-łam dowolnie akcentując i wychodzily z tego kantony typu paniewjamie albo dźwięczne dziwadła UrhoKekkoneny..

Myśle ze te przypadkowo wpadające do głowy słowa to dowód na neurotyczna energię mózgu; wysyłane fale dźwiękowe które jednemu, jak się to mówi: w padną w ucho, a drugiemu, ze mu słoń na ucho.., to nawet wdzięk, byle było naukowo, zakwestionuje.
    • kornel-1 Re: Przytrafio mi się 23.06.21, 20:19
      al.1 napisał:

[...]- słowa "hakko da te", które ntychmiast skojarzyłem z japońskim. [...] okazało się, że takie słowo istnieje w języku japońskim i znaczy "dom jednorodzinny" Ha ha.

Hm, jesteś pewien tego tłumaczenia?
      Hakodate 函館 to japońskie miasto o niepewnej etymologii
      - sala
      - skrzynia, pudło

k.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
  • Kategorie
  • Najnowsze wątki
  • Więcej forów