Dodaj do ulubionych

Antyrasizm

14.06.20, 10:29
w wersji takiej, jaka od 3 tygodni wydzimy w wiadomosciach z USA i z wielkich miast Europy zaczyna mi bokiem wychodzic.

Black Lives Matter? Ale tylko wtedy jezeli to bialy zabije czarnego, tak? Bo jezeli czarny zosnaie zabity przez innego czarnego (co sie przeciez bardzo czesto zdarza) , to nie ma protestow na cale USA, nie ma podpalen, nie ma aktow wandalizmu, obalania pomnikow i rabowania sklepow.

FAZ pisze ze "Prawica zakloca manifestacje przeciw rasizmowi". Zakloca w ten sposob, ze broni pomnika Nelsona czy Churchila przed losem jaki spotkal pomnik Kolumba w Richmond. Ktos, kto czyta tylko naglowek dostaje informacje o zlej i rasistowskiej prawicy.

ALL LIVES MATTER!
Obserwuj wątek
  • stephen_s Re: Antyrasizm 14.06.20, 12:44
   Mario droga, ja Cię lubię, ale wygadujesz takie nonsensy, że aż mnie szlag trafia.

   Nikt nie mówi, że nieprawdą jest, że "all lives matter". To oczywiste. Natomiast hasło "Black lives matter" odzwierciedla sytuację, że przemoc policyjna w USA znacznie bardziej dotyczy czarnych, niż białych. Na to są jednoznaczne statystyki. Co do braku protestów, gdy czarny zabije czarnego - wiesz, może wynika to z tego, że taka sytuacja nie wiąże się z systemowym rasizmem, a sprawy jak np. śmierć George'a Floyda tak?

   Co do prawicy broniącej Churchilla, to ci obrońcy bronili pomnika m.in. za pomocą gestu "Heil Hitler". A potem jeden z tych "obrońców" odlał się na ulicy... obsikując przy okazji pomnik policjanta, który zginął, powstrzymując zamach terrorystyczny. Tacy to obrońcy. Zastanów się, kogo więc bronisz...
   • maria421 Re: Antyrasizm 14.06.20, 15:51
    Stefan, jak zwykle bronie zdrowego rozsadku, tym razem przeciw antyrasistowskiej histerii. Jezeli jakies statystyki nawet wykazuja ze przemoc policyjna w USA jest czesciej skierowana przeciw czarnym niz przeciw bialym, to nie znaczy to jeszcze ze kazdy z przypadkow przemocy policyjnej wobec czarnego ma motywacje rasistowska, szczegolnie biorac pod uwage ze 1/3 amarykanskich policjantow jest kolorowa.

    W sprawie Floyda , zanim jeszcze sad ocenil czy to zabojstwo mialo motywacje rasistowskie czy nie, tlum juz wiedzial ze mialo i wiedzial ze to "wina Trumpa". Pamietasz Ferguson Unrest? Pamietasz kto byl wtedy prezydenem? Czy ow prezydent zrobil cos przeciw metodom policyjnym, takim jak ten neck restraint metoda klekania na szyi, co jest w USA prawnie dozwolone?


    Systemowy rasizm w USA, mowisz?

    To obejrzyj to video z 2017 :

    www.youtube.com/watch?v=am_pK5T2Dwo&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0DxLxrbCG3Cbgq4PsOpFfkXsWyJ-NiJ2jgH-s3QW-nRmxvP6MmywYd418

    Bronie obrony pomnika przed motlochem wandali, co powinno byc zadaniem policji. Wedlug FAZ jednak (i moze wedlug Ciebie?) lepiej gdyby pomnik zostal zburzony niz gdyby go mieli go niewlasciwi bronic...
    • stephen_s Re: Antyrasizm 14.06.20, 19:50
     > Stefan, jak zwykle bronie zdrowego rozsadku, tym razem przeciw antyrasistowskiej histerii.

     Przepraszam, ale Twój "zdrowy rozsądek" czasami kompletnie Cię zaślepia. :\ Powiedz mi, czy próbowałaś kiedyś po prostu porozmawiać z czarnoskórymi Amerykanami? Posłuchać, czego oni doświadczają i jak się czują? Czy tylko kombinujesz, jak sprawy wg Ciebie wyglądają, siedząc w Europie i opierając się na swoim "zdrowym rozsądku"?

     > Jezeli jakies statystyki nawet wykazuja ze przemoc policyjna w USA jest czesciej skierowana przeciw
     > czarnym niz przeciw bialym, to nie znaczy to jeszcze ze kazdy z przypadkow przemocy policyjnej wobec
     > czarnego ma motywacje rasistowska, szczegolnie biorac pod uwage ze 1/3 amarykanskich policjantow
     > jest kolorowa

     Przepraszam, "jeśli nawet"? Żadne "jeśli nawet" - na to są twarde dane. Czarnoskórzy Amerykanie trzy razy częściej padają ofiarą przemocy policyjnej niż biali, populacja czarnoskórych więźniów jest parokrotnie większa niż białych, a czarnoskórzy dostają ostrzejsze wyroki, niż biali, za te same przestępstwa. To są fakty.

     > W sprawie Floyda , zanim jeszcze sad ocenil czy to zabojstwo mialo motywacje rasistowskie czy nie, tlum > juz wiedzial ze mialo i wiedzial ze to "wina Trumpa".

     I znowu ten Twój zimny "zdrowy rozsądek", który kompletnie odmawia *wczucia* się w cały kontekst. Spróbuj dostrzec, że sprawa Floyda to jedna z wielu podobnych spraw, że tego typu sytuacje powtarzają się od dekad i nic się z nimi nie robi. Że wpisuje się to w całość stosunków rasowych, w którym czarni Amerykanie doświadczają rasizmu ze strony policji i innych władz z niepokojącą regularnością. Ten gniew i poczucie bezradności narastał od lat - i teraz eksplodował. A Ty tutaj siedzisz w Europie i "zdroworozsądkowo" pouczasz tych ludzi, że nie, że nie powinni się denerwować i poczekać na wyrok sądu...

     BTW. Wiesz, że gdy zaczęła się ta sprawa ze śmiercią Floyda, to państwowy koroner zrobił sekcję zwłok i oświadczył, że Floyd wcale nie został uduszony? Tylko tak po prostu dostał ataku serca, bez związku z policjantem duszącym go przez ileś minut? Naprawdę dziwisz się, że kiedy oficjalne czynniki w USA tak działają, to czarnoskórzy Amerykanie wolą nie czekać na wyrok sądu?

     Co do winy Trumpa: z tego, co wiem, protesty nie były od początku wymierzone przeciwko Trumpowi. Te hasła pojawiły się dlatego, że Trump zaczął zaogniać sytuację swoimi kretyńskimi grożbami. Inna sprawa to to, że budując swoje poparcie, Trump świadomie flirtuje z rasistowską częścią społeczeństwa USA i od czasu jego wyboru ci ludzie poczuli się silni.

     > Systemowy rasizm w USA, mowisz?
     > To obejrzyj to video z 2017 :
     > www.youtube.com/watch?v=am_pK5T2Dwo

     Powiem tak: Seweryn Widstein też twierdzi, że w Polsce nie ma antysemityzmu, a prawica jest wspaniała i kocha Żydów :P

     Ja Ci z kolei pokażę to wideo - sprzed paru tygodni:

     www.youtube.com/watch?v=h8jUA7JBkF4

     Proszę Cię, otwórz swoje serce i posłuchaj, co ten gość ma do powiedzenia.

     > Bronie obrony pomnika przed motlochem wandali, co powinno byc zadaniem policji. Wedlug FAZ jednak (i > moze wedlug Ciebie?) lepiej gdyby pomnik zostal zburzony niz gdyby go mieli go niewlasciwi bronic...

     Nie mówię, że powinien zostać zburzony. Natomiast oburza mnie to Twoje łatwe przeciwstawianie: "motłoch wandali" vs policja i "obrońcy". Ten "motłoch" to nierzadko szczerze oburzeni ludzi, a co do "obrońców", to już pisałem - zastanów się, kim są i o co im chodzi. Bo raczej nie po prostu o szacunek dla wszystkich brytyjskich bohaterów. Nawet Boris Johnson ich potępił:

     www.theguardian.com/uk-news/2020/jun/14/man-arrested-on-suspicion-of-urinating-on-memorial-to-pc-keith-palmer
     • maria421 Re: Antyrasizm 15.06.20, 08:57
      stephen_s napisał:

      > Przepraszam, ale Twój "zdrowy rozsądek" czasami kompletnie Cię zaślepia. :\ Pow
      > iedz mi, czy próbowałaś kiedyś po prostu porozmawiać z czarnoskórymi Amerykanam
      > i? Posłuchać, czego oni doświadczają i jak się czują? Czy tylko kombinujesz, ja
      > k sprawy wg Ciebie wyglądają, siedząc w Europie i opierając się na swoim "zdrow
      > ym rozsądku"?

      A Ty? Mieszkales kiedys u USA? Rozmawiales z czarnymi? Czy tylko kombinujesz jak sprawy wg Ciebie wygladaja, siedzac w Europie i opierajac sie na doniesieniach prasowych?

      >Przepraszam, "jeśli nawet"? Żadne "jeśli nawet" - na to są twarde dane. Czarnos
      > kórzy Amerykanie trzy razy częściej padają ofiarą przemocy policyjnej niż biali

      I zawsze ci Afroamerykanie sa ofiarami bialych policjantow? Nigdy czarnych, latynoskich, zoltych?

      > , populacja czarnoskórych więźniów jest parokrotnie większa niż białych, a czar
      > noskórzy dostają ostrzejsze wyroki, niż biali, za te same przestępstwa. To są f
      > akty.

      In 2013, African Americans accounted for 52.2% of all murder arrests, with Whites 45.3% and Asians/indigenous Americans 2.5%. Of the above, 21.7% were Hispanic.[41

      Afrykanscy Amerykanie stanowia 13% obywateli USA i stanowia 52% aresztowanych za morderstwa.
      Statystycznie wiec, wsrod czarnoskorych w USA jest wiecej mordercow niz wsrod wszystkich innych ras razem.
      To tez sa fakty.

      > I znowu ten Twój zimny "zdrowy rozsądek", który kompletnie odmawia *wczucia* si
      > ę w cały kontekst. Spróbuj dostrzec, że sprawa Floyda to jedna z wielu podobnyc
      > h spraw, że tego typu sytuacje powtarzają się od dekad i nic się z nimi nie rob
      > i. Że wpisuje się to w całość stosunków rasowych, w którym czarni Amerykanie do
      > świadczają rasizmu ze strony policji i innych władz z niepokojącą regularnością
      > . Ten gniew i poczucie bezradności narastał od lat - i teraz eksplodował. A Ty
      > tutaj siedzisz w Europie i "zdroworozsądkowo" pouczasz tych ludzi, że nie, że n
      > ie powinni się denerwować i poczekać na wyrok sądu...

      Ta statystyka wg. ktorej 52% aresztowanych za morderstwo w 2013 roku to czarni (stanowiacy 13% populacji USA) to tez dyskryminacja?

      > BTW. Wiesz, że gdy zaczęła się ta sprawa ze śmiercią Floyda, to państwowy koron
      > er zrobił sekcję zwłok i oświadczył, że Floyd wcale nie został uduszony? Tylko
      > tak po prostu dostał ataku serca, bez związku z policjantem duszącym go przez i
      > leś minut? Naprawdę dziwisz się, że kiedy oficjalne czynniki w USA tak działają
      > , to czarnoskórzy Amerykanie wolą nie czekać na wyrok sądu?

      Oficjalne czynniki w kazdym przypadku postepuja wedlug tej samej procedury- poddaja cialo ofiary autopsji w celu ustalenia bezposredniej przyczyny smierci. Autopsja zwlok Floyda wykazala obecnosc fentanylu i mathamphetaminy w krwi i ustalila ze bezposrednia przyczyna smierci bylo zatrzamanie akcji serca.
      Oczywiscie gdyby policjant ostrozniej stosowal dozwolony prawnie neck restraint, to Floyd by ataku serca pewnie nie dostal.
      Skandalem jest, ze taki chwyt jest prawnie dozwolony. Kajdanki zalozone na wykrecone do tylu rece przeciez by wystarczyly.

      > Co do winy Trumpa: z tego, co wiem, protesty nie były od początku wymierzone pr
      > zeciwko Trumpowi. Te hasła pojawiły się dlatego, że Trump zaczął zaogniać sytua
      > cję swoimi kretyńskimi grożbami. Inna sprawa to to, że budując swoje poparcie,
      > Trump świadomie flirtuje z rasistowską częścią społeczeństwa USA i od czasu jeg
      > o wyboru ci ludzie poczuli się silni.

      Powiedz mi dlaczego Obama nie potrafil uspokoic Ferguson Unrest?

      > Powiem tak: Seweryn Widstein też twierdzi, że w Polsce nie ma antysemityzmu, a
      > prawica jest wspaniała i kocha Żydów :P

      Najpierw mi mowisz zebym porozmawiala z czarnymi Amerykanami, jak Ci posylam video z wypowiedzia jednego z nich, to Ci sie nie podoba.
      Wiesz ze 8% czarnych glosowalo na Trumpa?

      > Ja Ci z kolei pokażę to wideo - sprzed paru tygodni:
      >
      > www.youtube.com/watch?v=h8jUA7JBkF4
      >
      > Proszę Cię, otwórz swoje serce i posłuchaj, co ten gość ma do powiedzenia.

      OPRESJA??? Czarni w USA sa ofiarami OPRESJI bialych??? I ta OPRESJA bialych wobec czarnych usprawiedliwia gwalt, wandalizm, podpalenia, rabunki sklepow? Idiotyczny jest przyklad podany przez tego faceta- potezny , muskularny, mlody mezczyzna decyduje sie na kolizje rowerowa z dziewczyna tylko dlatego ze ona, majac sluchawki w uszach, nie slyszala jego wezwan do tego, zeby jechala prawidlowa strona???

      > Nie mówię, że powinien zostać zburzony. Natomiast oburza mnie to Twoje łatwe pr
      > zeciwstawianie: "motłoch wandali" vs policja i "obrońcy". Ten "motłoch" to nier
      > zadko szczerze oburzeni ludzi, a co do "obrońców", to już pisałem - zastanów si
      > ę, kim są i o co im chodzi. Bo raczej nie po prostu o szacunek dla wszystkich b
      > rytyjskich bohaterów. Nawet Boris Johnson ich potępił:

      Porzadny obywatel nie potrzebuje aktow wandalizmu do wyrazenia swojego sprzeciwu. Bezmyslny motloch bez wandalizmu obyc sie nie moze.

      Co do obroncow pomnika- WSTYD dla londynskeij policji ze akurat tacy obroncy musza bronic pomnika.

      > www.theguardian.com/uk-news/2020/jun/14/man-arrested-on-suspicion-of-urinating-on-memorial-to-pc-keith-palmer

      Zatrzymani za sikanie? SLUSZNIE!
      • stephen_s Re: Antyrasizm 15.06.20, 18:38
       > A Ty? Mieszkales kiedys u USA? Rozmawiales z czarnymi? Czy tylko kombinujesz jak sprawy wg
       > Ciebie wygladaja, siedzac w Europie i opierajac sie na doniesieniach prasowych?

       Nie mieszkałem w USA. Natomiast mam w Internecie kontakty z osobami czarnoskórymi i uczestniczę w dyskusjach na ten temat. Tak więc - tak, w przeciwieństwie do Ciebie rozmawiam z osobami, które znają problem z autopsji. Które uczestniczyły w tych protestach i które też na własnej skórze przekonują się, że rasizm w USA ciągle istnieje, także w wersji systemowej.

       Mogę zapytać ich, czy mogę Ci przekleić ich wypowiedzi. Ale z drugiej strony, dlaczego wrażenie, że nawet jak to zrobię, to i tak nie uwierzysz w to, co oni mówią?

       > I zawsze ci Afroamerykanie sa ofiarami bialych policjantow? Nigdy czarnych, latynoskich, zoltych?

       Tego nie wiem. Ale sytuacji z białymi policjantami było dość.

       > Afrykanscy Amerykanie stanowia 13% obywateli USA i stanowia 52% aresztowanych za
       > morderstwa.
       > Statystycznie wiec, wsrod czarnoskorych w USA jest wiecej mordercow niz wsrod wszystkich
       > innych ras razem.

       Chyba nie umiesz czytać, Mario. Z Twojego cytatu wynika, że wśród aresztowanych za morderstwa było 52% czarnych i 45% białych. Dodam też jedną rzecz: pamiętasz, że bycie aresztowanym za morderstwo nie oznacza bycia winnym morderstwa?

       > Oficjalne czynniki w kazdym przypadku postepuja wedlug tej samej procedury- poddaja cialo ofiary > autopsji w celu ustalenia bezposredniej przyczyny smierci. Autopsja zwlok Floyda wykazala
       > obecnosc fentanylu i mathamphetaminy w krwi i ustalila ze bezposrednia przyczyna smierci bylo
       > zatrzamanie akcji serca.
       > Oczywiscie gdyby policjant ostrozniej stosowal dozwolony prawnie neck restraint, to Floyd by ataku > serca pewnie nie dostal.

       Maria, a pamiętasz sprawę Igora Stachowiaka? Tam też sekcja wykazała, że zmarł, bo mu coś zaszkodziło... Wierzysz w tamtą sekcję?

       > Powiedz mi dlaczego Obama nie potrafil uspokoic Ferguson Unrest?

       Nie wiem. Ale o czym to niby ma świadczyć?

       > Najpierw mi mowisz zebym porozmawiala z czarnymi Amerykanami, jak Ci posylam video z wypowiedzia jednego z nich, to Ci sie nie podoba.

       Nie mówię, że się nie podoba. Mówię, że znam znacznie więcej wypowiedzi z tego środowiska, które wskazują, że jest inaczej.

       > Wiesz ze 8% czarnych glosowalo na Trumpa?

       Czyli 92% czarnych na niego nie głosowało. Czego to ma więc dowodzić?

       > OPRESJA??? Czarni w USA sa ofiarami OPRESJI bialych???

       Masz tutaj jakiś konkretny argument? Pan w filmie podaje przykłady z własnego życia. Ja mogę podać Ci więcej, z relacji ludzi, z którymi mam kontakt.

       > I ta OPRESJA bialych wobec czarnych usprawiedliwia gwalt, wandalizm, podpalenia, rabunki
       > sklepow?

       Mario, czy Martin Luther King jest dla Ciebie jakimś autorytetem? Jeśli tak, to posłuchaj tego:

       www.youtube.com/watch?v=9ph5g0jb8cE

       Posłuchaj uważnie zwłaszcza drugiej części wypowiedzi, czyli od 0:59.

       > Idiotyczny jest przyklad podany przez tego faceta- potezny , muskularny, mlody mezczyzna decyduje sie na kolizje rowerowa z dziewczyna tylko dlatego ze ona, majac sluchawki w uszach, nie slyszala jego wezwan do tego, zeby jechala prawidlowa strona???

       Przecież on nie mówi, że miał prawo do kolizji. On pokazuje, że kolizji (tak między ludźmi, jak między grupami społecznymi) dzieje się wtedy, jeśli nie potrafimy siebie usłyszeć.

       Maria, weź. Jesteś zbyt inteligentna, by tak kompletnie nie rozumieć.

       Czy zwróciłaś uwagę na inne rzeczy, które on mówi? Na to, że tłumaczy, że "Black lives matter" wcale nie stoi w sprzeczności do tego, że każde życie jest ważne? Że nikt nie twierdzi, że przemoc czarnych wobec czarnych nie istnieje, ale że po prostu to systemowa przemoc i opresja białych wobec czarnych jest tym problemem, który jest najbardziej palący? I o tym odczuciach ze swojego życia, że np. ciągle musi uważać, by kogoś nie przestraszyć swoim zachowaniem, bo czarni mężczyźni są przez białych często automatycznie postrzegani jako potencjalni przestępcy? Czy rozważyłaś to wszystko, czy tylko szukałaś argumentu, by zdezauwować sobie w głowie to, co on mówi?

       > Porzadny obywatel nie potrzebuje aktow wandalizmu do wyrazenia swojego sprzeciwu.

       Zabawne, MLK w powyższych klipie sądzi chyba coś innego. Rozumiem, że będziesz twierdziła, że King nie ma racji?

       BTW. Rozumiem, że kiedy w komunistycznej Polsce dochodziło do zamieszek przeciw władzy, to też mówiłaś, że "porządny obywatel nie potrzebuje aktów wandalizmu"?

       > Co do obroncow pomnika- WSTYD dla londynskeij policji ze akurat tacy obroncy musza bronic pomnika.

       Uważasz, że londyńska policja by nie zareagowała, gdyby ktoś próbował obalić pomnik Churchilla? Serio?
       • maria421 Re: Antyrasizm 15.06.20, 19:44
        stephen_s napisał:

        > Nie mieszkałem w USA. Natomiast mam w Internecie kontakty z osobami czarnoskóry
        > mi i uczestniczę w dyskusjach na ten temat. Tak więc - tak, w przeciwieństwie d
        > o Ciebie rozmawiam z osobami, które znają problem z autopsji. Które uczestniczy
        > ły w tych protestach i które też na własnej skórze przekonują się, że rasizm w
        > USA ciągle istnieje, także w wersji systemowej.

        Mogę zapytać ich, czy mogę Ci przekleić ich wypowiedzi. Ale z drugiej strony, d
        > laczego wrażenie, że nawet jak to zrobię, to i tak nie uwierzysz w to, co oni m
        > ówią?

        Ja Ci tez poslalam wypowiedz czarnoskorego Amerykanina ktory udowadnia bialemu ze nie ma zadnego systemowego rasizmu w USA, ale tego wcale nie bierzesz pod uwage.

        > Tego nie wiem. Ale sytuacji z białymi policjantami było dość.

        Bylo dosc bo tylko takie sytuacja sa naglasniane. Jezeli czarny policjant zabije bialego, to nie ma zadnych protestow, wiec raczej sie o tym nie dowiesz : en.wikipedia.org/wiki/Shooting_of_Justine_Damond

        > Chyba nie umiesz czytać, Mario. Z Twojego cytatu wynika, że wśród aresztowanych
        > za morderstwa było 52% czarnych i 45% białych. Dodam też jedną rzecz: pamiętas
        > z, że bycie aresztowanym za morderstwo nie oznacza bycia winnym morderstwa?

        Ale to dotyczy tak tych 52% czarnych jak i 45% bialych, prawda? Tak wiec zalozmy ze jezeli nawet polowa z nich zostanie uniewinniona, to ciagle mamy 26% czarnych mordercow przy 13% populacji i 24 % mordercow przy 87% populacji.

        > Maria, a pamiętasz sprawę Igora Stachowiaka? Tam też sekcja wykazała, że zmarł,
        > bo mu coś zaszkodziło... Wierzysz w tamtą sekcję?

        Czytasz to co pisze? Pisalam przeciez ze gdyby Floyda policjant nie przyduszal, to pewnie Floyd nie dostalby akurat wtedy ataku serca.

        > Nie wiem. Ale o czym to niby ma świadczyć?

        Tego, ze teraz robia z Trumpa rasiste odpowiedzialnego za rasizm w USA, choc podobne rozroby mialy miejsce za czasow Obamy.

        > Nie mówię, że się nie podoba. Mówię, że znam znacznie więcej wypowiedzi z tego
        > środowiska, które wskazują, że jest inaczej.

        Ja Ci moge tez poslac jeszcze inne wypowiedzi z tego srodowiska :-)

        > Czyli 92% czarnych na niego nie głosowało. Czego to ma więc dowodzić?

        Ze nie wszyscy uwazaja go za rasiste.

        > Masz tutaj jakiś konkretny argument? Pan w filmie podaje przykłady z własnego ż
        > ycia. Ja mogę podać Ci więcej, z relacji ludzi, z którymi mam kontakt.

        Tak, szczegolnie ten przyklad z kolizja rowerowa z dziewczyna do ktorej to on doprowadzil jest przykladem opresji bialych wobec czarnych...

        > Mario, czy Martin Luther King jest dla Ciebie jakimś autorytetem? Jeśli tak, to
        > posłuchaj tego:
        >
        > www.youtube.com/watch?v=9ph5g0jb8cE

        Martin Luther King nigdy by nie poparl ani Ferguson Unrest, ani 2020 riots

        > Przecież on nie mówi, że miał prawo do kolizji. On pokazuje, że kolizji (tak mi
        > ędzy ludźmi, jak między grupami społecznymi) dzieje się wtedy, jeśli nie potraf
        > imy siebie usłyszeć.

        W tym konkretnym przypadku to on mial jeszcze OCZY i widzial ze dziewczyna ma sluchawki i go nie slyszy.

        > Maria, weź. Jesteś zbyt inteligentna, by tak kompletnie nie rozumieć.

        Ja nie rozumiem ze facet w 2020 mowi o OPRESJI bialych wobec czarnych w USA! Niech zapyta dziadka albo pradziadka jak wygladala opresja.

        > Czy zwróciłaś uwagę na inne rzeczy, które on mówi? Na to, że tłumaczy, że "Blac
        > k lives matter" wcale nie stoi w sprzeczności do tego, że każde życie jest ważn
        > e? Że nikt nie twierdzi, że przemoc czarnych wobec czarnych nie istnieje, ale ż
        > e po prostu to systemowa przemoc i opresja białych wobec czarnych jest tym prob
        > lemem, który jest najbardziej palący? I o tym odczuciach ze swojego życia, że n
        > p. ciągle musi uważać, by kogoś nie przestraszyć swoim zachowaniem, bo czarni m
        > ężczyźni są przez białych często automatycznie postrzegani jako potencjalni prz
        > estępcy? Czy rozważyłaś to wszystko, czy tylko szukałaś argumentu, by zdezauwow
        > ać sobie w głowie to, co on mówi?

        Stefan opowiem Ci jedna historie z mojego zycia, miala ona miejsce w ubieglym roku , w sklepie spozywczym gdzie zawsze robie zakupy. W gablotach sa bulki , pod gablotami torebki papierowe i metalowe szczypce ktorymi to szczypcami klient wklada sobie bulki z gabloty do papierowej torebki. Czesto jest tak, ze jeden klient pomaga drugiemu trzymajac klape gabloty kiedy ten pakuje bulki do torebki. Zblizam sie do gabloty ja i jeden sniady mlodzieniec (z wygladu Somalijczyk), ktory nie bierze szczypcow, lecz reka chce siegac po bulki. Na to ja mu bez slowa te szczypce podaje. Zrobilam cos zlego, Stefan? Facet, bardzo lamanym niemieckim mnie opieprzyl ze jestem uprzedzona i ze on jest czysty... Zaniemowilam.

        W Berlinie Senat wydal prawo, wedlug ktorego to policjanci beda musieli udowodnic ze nie mieli rasistowskich pobudek przeszukujac np. shisha bar. Rozumiesz? W cywilizowanym panstwie prawa to oskarzonemu nalezy udowodnic wine, nie odwrotnie, prawda?

        > Zabawne, MLK w powyższych klipie sądzi chyba coś innego. Rozumiem, że będziesz
        > twierdziła, że King nie ma racji?

        King swoja dzialalnoscia udowodnil ze mozna wiecej zdzialac pokojowo. Za rozroby i podpalania nie dostalby pokojowego Nobla.

        > BTW. Rozumiem, że kiedy w komunistycznej Polsce dochodziło do zamieszek przeciw
        > władzy, to też mówiłaś, że "porządny obywatel nie potrzebuje aktów wandalizmu"
        > ?

        Powiedz mi, kiedy to w komunistycznej Polsce manifestanci podpalali wszystko co im w rece wpadlo, rozbijali szyby sklepow zeby je ograbowac?

        > Uważasz, że londyńska policja by nie zareagowała, gdyby ktoś próbował obalić po
        > mnik Churchilla? Serio?

        A reagowala?
        • stephen_s Re: Antyrasizm 17.06.20, 21:05
         > Ja Ci tez poslalam wypowiedz czarnoskorego Amerykanina ktory udowadnia bialemu ze nie ma zadnego systemowego rasizmu w USA, ale tego wcale nie bierzesz pod uwage.

         Już Ci pisałem: nie tyle nie biorę pod uwagę, co zestawiam z resztą wiedzy, jaką posiadam, i wypowiedziami innych czarnoskórych Amerykanów. I na tej podstawie dochodzę do wniosku, że jeden rodzynek twierdzący, że jest super, raczej nie do końca oddaje rzeczywistość.

         A teraz ja się zapytam: na jakiej podstawie Ty nie bierzesz pod uwagę wypowiedzi czarnoskórych Amerykanów, którzy mówią, że systemowy rasizm istnieje?

         > Bylo dosc bo tylko takie sytuacja sa naglasniane. Jezeli czarny policjant zabije bialego, to nie ma zadnych protestow, wiec raczej sie o tym nie dowiesz : en.wikipedia.org/wiki/Shooting_of_Justine_Damond

         Ależ nikt nie twierdzi, że czarnoskórzy policjanci nie popełniają błędów czy nadużyć.

         > Ale to dotyczy tak tych 52% czarnych jak i 45% bialych, prawda? Tak wiec zalozmy ze jezeli nawet polowa z nich zostanie uniewinniona, to ciagle mamy 26% czarnych mordercow przy 13% populacji i 24 % mordercow przy 87% populacji.

         Trzeba by się dokładnie wgryźć, jak przebiegają procesy w USA. Na tym się akurat nie znam. Mogę się dokształcić w wolnym czasie i sprawdzić, jak interpretuje się te dane tam na miejscu.

         > Czytasz to co pisze? Pisalam przeciez ze gdyby Floyda policjant nie przyduszal, to pewnie Floyd nie dostalby akurat wtedy ataku serca.

         OK. Zaznaczę jednak, że druga autopsja, przeprowadzona na życzenie rodziny, wykazała, że bezpośrednią przyczyną śmierci było uduszenie.

         > Tego, ze teraz robia z Trumpa rasiste odpowiedzialnego za rasizm w USA, choc podobne rozroby mialy miejsce za czasow Obamy.

         Nikt nie twierdzi, że Trump wykreował rasizm w USA! To, co mu się zarzuca, to to, że *dopieścił* rasistów, dając im poczucie poparcia ze strony głowy państwa. Innymi słowy: rasizm był przed Trumpem, ale to dzięki Trumpowi szambo wybiło. Jak u nas za PiS.

         > Ja Ci moge tez poslac jeszcze inne wypowiedzi z tego srodowiska :-)

         Serio? Jesteś w stanie przedstawić jakieś masy czarnoskórych Amerykanów twierdzących, że jest super, nikt ich nie prześladuje, policja ich kocha, a w ogóle to dla czarnych w USA spada manna z nieba? Proszę, dawaj te zadowolone czarnoskóre masy.

         > Ze nie wszyscy uwazaja go za rasiste.

         Ciekawe, że bardziej Twoją uwagę zwraca fakt, że mniej niż 1 na 10 czarnych Amerykanów nie uważa Trumpa za rasistę, niż to, że - przez analogię - więcej niż 9 na 10 za rasistę go uważa. Wytłumacz mi tę logikę: kiedy można uznać kogoś za rasistę? Kiedy za rasistę uzna go 95% populacji? 99%? 99,99%

         Złośliwie dodam że, że w Polsce, którą Hitler chciał zniszczyć, też znajdziesz Polaków świętujących jego urodziny... Rozumiem, że to dowodzi, że Hitler nie prześladował Polaków?

         > Tak, szczegolnie ten przyklad z kolizja rowerowa z dziewczyna do ktorej to on doprowadzil
         > jest przykladem opresji bialych wobec czarnych...

         Po raz kolejny: akurat nie to Acho w tym przykładzie na myśli. Poza tym, czy możesz już zejść z *metafory* z rowerem i przyjrzeć się innym rzeczom, o których Acho mówi? Czy też może to dla Ciebie zbyt trudne i wolisz w kółko odnosić się do kilkuzdaniowego akapitu z całej wypowiedzi?

         > Martin Luther King nigdy by nie poparl ani Ferguson Unrest, ani 2020 riots

         Po pierwsze: nie wkładaj z łaski swojej nieżyjącemu Kingowi w usta, co by wg Ciebie powiedział.

         Po drugie: czy przesłuchałaś całość jego wypowiedzi z linku? Czy zwróciłaś uwagę, co mówi na temat *przyczyn* niepokojów społecznych?

         > Ja nie rozumiem ze facet w 2020 mowi o OPRESJI bialych wobec czarnych w USA! Niech zapyta dziadka albo pradziadka jak wygladala opresja.

         OK, po pierwsze: Emmanuel Acho urodził się w 1990 roku. Segregację rasową zniesiono w USA w 1954 roku, a w praktyce w 1960 roku. Niepokoje społeczne i wielka walka o prawa obywatelskie to jeszcze nawet lata 1970te. Więc Acho mógłby pytać o opresję nie dziadka czy pradziadka, tylko ojca albo starszego wujka.

         Po drugie: od zniesienia segregacji, Kinga itd. minęło ok. 50 - 60 lat. Przypominam, że to były czasy, kiedy rasizm był tak silny, że biali potrafili zabijać czarnych w biały dzień, byle tylko nie dopuścić ich do lokali wyborczych. Czy Ty uważasz, że jesli podziały były wtedy tak silne, to przez 50 - 60 lat zniknęły??? Od II wojny minęło 75 lat, a w Polsce do tej pory możesz budować skutecznie poparcie na straszeniu ludzi Niemcami. Do tej pory masz ludzi, którzy jak widzą Ukraińców, to myślą tylko "UPA! Bandera! Mordercy!!!". Ba, do tej pory możesz straszyć ludzi Żydami... A Ty mi chcesz powiedzieć, że jednocześnie w USA, przez krótszy okres czasu, zniknął kompletnie rasizm? Rasizm, przypomnę, tak silny, że ludzie z jego powodu zabijali???

         Po trzecie: nie czujesz naprawdę swojej arogancji, kiedy Amerykanin mówi, co obserwuje i czego doświadcza w swoim kraju... a Ty, siedząc na drugiej stronie globy, stukasz się w czoło i odpowiadasz, że on w ogóle nie wie, co mówi?

         > Stefan opowiem Ci jedna historie z mojego zycia, miala ona miejsce w ubieglym roku , w
         > sklepie spozywczym gdzie zawsze robie zakupy. W gablotach sa bulki , pod gablotami torebki > papierowe i metalowe szczypce ktorymi to szczypcami klient wklada sobie bulki z gabloty do > papierowej torebki. Czesto jest tak, ze jeden klient pomaga drugiemu trzymajac klape gabloty > kiedy ten pakuje bulki do torebki. Zblizam sie do gabloty ja i jeden sniady mlodzieniec (z
         > wygladu Somalijczyk), ktory nie bierze szczypcow, lecz reka chce siegac po bulki. Na to ja mu > bez slowa te szczypce podaje. Zrobilam cos zlego, Stefan? Facet, bardzo lamanym
         > niemieckim mnie opieprzyl ze jestem uprzedzona i ze on jest czysty... Zaniemowilam.

         OK. A teraz wytłumacz, co ta historia ma cokolwiek wspólnego z tematem. Co wspólnego z sytuacją czarnych Amerykanów ma zachowanie somalijskiego imigranta w Berlinie?

         Serio: czarni obywatele w USA vs imigrant z Somalii w jednym z krajów Europy. Jaka logika pozwala Ci na wnioskowanie na temat jednych na podstawie tego drugiego? Czy np. na podstawie zachowań brytyjskiego managera w Hong Kongu mogę wnioskować na temat sytuacji Polaków w Kanadzie?

         > King swoja dzialalnoscia udowodnil ze mozna wiecej zdzialac pokojowo. Za rozroby i
         > podpalania nie dostalby pokojowego Nobla.

         Ponawiam pytanie: czy przesłuchałaś jego wypowiedź? Czy też mam Ci ją tu przepisać, żebyś na nią spojrzała?

         > Powiedz mi, kiedy to w komunistycznej Polsce manifestanci podpalali wszystko co im w rece wpadlo, rozbijali szyby sklepow zeby je ograbowac?

         Rozumiem, że podpalanie budynków partyjnych w 1970 i 1976 roku nie jest wg Ciebie aktem wandalizmu. Budynki PZPR palić można :)

         Co do podpalania wszystkiego, jak leci, w czasie aktualnych protestów w USA... tak się składa, że większość z tych protestów jest pokojowa. Wiele też się mówi o tym, że brutalność policji miała tu swą rolę w nakręcaniu zamieszek. Co najważniejsze: nie zawsze protestujący cokolwiek rabowali...

         Przykład, która opisała osoba z miasta, gdzie odbył się jeden z protestów: był pokojowy protest, policja oczywiście posłała wszystkie siły na zabezpieczenie go. W tym czasie lokalny mall został obrabowany przez kilku lokalnych (i białych) nastolatków. Przyjechała TV i potem pokazali ten mall jako przykład tego, co robią demonstranci... Więc wiesz, to nie jest takie proste.

         > A reagowala?

         Nie wiem. Wiem, że Churchill jeszcze stoi. I nie sądzę, że to dzięki grupce podpitych wymachujących pięściami na policję.

         BTW. Gość, który sikał na pomnik policjanta, zgłosił się dobrowolnie na policję. Był jednym z "obrońców". Przyznał, że przed przyjazdem wypił tonę piwa, a kiedy jechał, to w zasadzie nie wiedział, jakich pomników jedzie "bronić". Brawo. Rozumiem, że nadal uważasz, że nie ma co się czepiać całej tej zadymy i tych ludzi od "bronienia"?
         • maria421 Re: Antyrasizm 18.06.20, 10:58
          stephen_s napisał:

          > Już Ci pisałem: nie tyle nie biorę pod uwagę, co zestawiam z resztą wiedzy, jak
          > ą posiadam, i wypowiedziami innych czarnoskórych Amerykanów. I na tej podstawie
          > dochodzę do wniosku, że jeden rodzynek twierdzący, że jest super, raczej nie d
          > o końca oddaje rzeczywistość.

          Takich rodzynkow jest o wiele wiecej , obejrzyj video jakie Ci dzisiaj poslalam.

          > Ależ nikt nie twierdzi, że czarnoskórzy policjanci nie popełniają błędów czy na
          > dużyć.

          Acha! jezeli czarny policjant zabije bialego, to jest to "blad" albo "naduzycie". Jezeli bialy policjant zabije czarnego to jest to "rasizm".

          > Trzeba by się dokładnie wgryźć, jak przebiegają procesy w USA. Na tym się akura
          > t nie znam. Mogę się dokształcić w wolnym czasie i sprawdzić, jak interpretuje
          > się te dane tam na miejscu.

          I tak Ci wyjdzie ze stytystycznie czarni popelniaja wiecej przestepstw.

          > OK. Zaznaczę jednak, że druga autopsja, przeprowadzona na życzenie rodziny, wyk
          > azała, że bezpośrednią przyczyną śmierci było uduszenie.

          No wiec niech jury orzeknie o stopniu winy policjanta.

          > Nikt nie twierdzi, że Trump wykreował rasizm w USA! To, co mu się zarzuca, to t
          > o, że *dopieścił* rasistów, dając im poczucie poparcia ze strony głowy państwa.
          > Innymi słowy: rasizm był przed Trumpem, ale to dzięki Trumpowi szambo wybiło.
          > Jak u nas za PiS.

          Ponownie przypominam Ferguson Unrest za prezydentury Obamy. Nie wiem ktore , czy Ferguson Unrest czy 2020 riots byly wiekszym szambem.

          > Serio? Jesteś w stanie przedstawić jakieś masy czarnoskórych Amerykanów twierdz
          > ących, że jest super, nikt ich nie prześladuje, policja ich kocha, a w ogóle to
          > dla czarnych w USA spada manna z nieba? Proszę, dawaj te zadowolone czarnoskór
          > e masy.

          Mas bialych ludzi ktorzy twierdza ze jest super, ze policja ich kocha i ze im manna z nieba spada tez Ci nie przedstawie bo ich po prostu nie ma.

          > Ciekawe, że bardziej Twoją uwagę zwraca fakt, że mniej niż 1 na 10 czarnych Ame
          > rykanów nie uważa Trumpa za rasistę, niż to, że - przez analogię - więcej niż 9
          > na 10 za rasistę go uważa. Wytłumacz mi tę logikę: kiedy można uznać kogoś za
          > rasistę? Kiedy za rasistę uzna go 95% populacji? 99%? 99,99%

          Na czym niby ten rasizm Trumpa polega?

          > Złośliwie dodam że, że w Polsce, którą Hitler chciał zniszczyć, też znajdziesz
          > Polaków świętujących jego urodziny... Rozumiem, że to dowodzi, że Hitler nie pr
          > ześladował Polaków?

          Hitler przesladowal Polakow, ale jak Trump przesladuje czarnych? Chetnie sie dowiem.

          > Po raz kolejny: akurat nie to Acho w tym przykładzie na myśli. Poza tym, czy mo
          > żesz już zejść z *metafory* z rowerem i przyjrzeć się innym rzeczom, o których
          > Acho mówi? Czy też może to dla Ciebie zbyt trudne i wolisz w kółko odnosić się
          > do kilkuzdaniowego akapitu z całej wypowiedzi?

          Ja widze jedno- faceta ktory chetnie gra w roli ofiary.

          > Po pierwsze: nie wkładaj z łaski swojej nieżyjącemu Kingowi w usta, co by wg Ci
          > ebie powiedział.

          Jezeli Ty uwazasz, ze laureat pokojowego Nobla by popieral podpalania i rabunki sklepow, to chyba sie mylisz.

          > Po drugie: czy przesłuchałaś całość jego wypowiedzi z linku? Czy zwróciłaś uwag
          > ę, co mówi na temat *przyczyn* niepokojów społecznych?

          Przyczyny niepokojow spolecznych z tamtego czasu sa ogolnie znane.

          > OK, po pierwsze: Emmanuel Acho urodził się w 1990 roku. Segregację rasową znies
          > iono w USA w 1954 roku, a w praktyce w 1960 roku. Niepokoje społeczne i wielka
          > walka o prawa obywatelskie to jeszcze nawet lata 1970te. Więc Acho mógłby pytać
          > o opresję nie dziadka czy pradziadka, tylko ojca albo starszego wujka.

          No wiec niech ich zapyta jak wygladala opresja.

          > Po drugie: od zniesienia segregacji, Kinga itd. minęło ok. 50 - 60 lat. Przypom
          > inam, że to były czasy, kiedy rasizm był tak silny, że biali potrafili zabijać
          > czarnych w biały dzień, byle tylko nie dopuścić ich do lokali wyborczych. Czy T
          > y uważasz, że jesli podziały były wtedy tak silne, to przez 50 - 60 lat zniknęł
          > y??? Od II wojny minęło 75 lat, a w Polsce do tej pory możesz budować skuteczni
          > e poparcie na straszeniu ludzi Niemcami. Do tej pory masz ludzi, którzy jak wid
          > zą Ukraińców, to myślą tylko "UPA! Bandera! Mordercy!!!". Ba, do tej pory możes
          > z straszyć ludzi Żydami... A Ty mi chcesz powiedzieć, że jednocześnie w USA, pr
          > zez krótszy okres czasu, zniknął kompletnie rasizm? Rasizm, przypomnę, tak siln
          > y, że ludzie z jego powodu zabijali???

          Stefan, ja ciagle mowie o INSTYTUCJONALNYM rasizmie, nie o rasistowskich zachowaniach ludzi! Rozumiesz roznice?

          > Po trzecie: nie czujesz naprawdę swojej arogancji, kiedy Amerykanin mówi, co ob
          > serwuje i czego doświadcza w swoim kraju... a Ty, siedząc na drugiej stronie gl
          > oby, stukasz się w czoło i odpowiadasz, że on w ogóle nie wie, co mówi?

          Stukam sie w czolo kiedy czarnoskora dziennikarka radiowa zarzuca rozmowcy "white privilege" choc on jest tak samo czarnoskory jak ona:
          www.youtube.com/watch?v=juQLifY4l_0
          To jest tez arogancja, i rasistowskie uprzedzenie, ale Ty tego nie chcesz widziec, bo dla Ciebie rasizm dziala tylko w jedna strone- czyli wobec czarnych.
          >
          > OK. A teraz wytłumacz, co ta historia ma cokolwiek wspólnego z tematem. Co wspó
          > lnego z sytuacją czarnych Amerykanów ma zachowanie somalijskiego imigranta w Be
          > rlinie?
          > Serio: czarni obywatele w USA vs imigrant z Somalii w jednym z krajów Europy. J
          > aka logika pozwala Ci na wnioskowanie na temat jednych na podstawie tego drugie
          > go? Czy np. na podstawie zachowań brytyjskiego managera w Hong Kongu mogę wnios
          > kować na temat sytuacji Polaków w Kanadzie?

          Nie mieszkam w Berlinie. Opisalam Ci sytuacje z mojego zycia , ale najwyrazniej uciekasz od oceny tej sytuacji bo musialbys powiedziec kto bardziej rasistowsko sie zachowal- ja czy on. Zamykasz oczy na to jak latwo czarny moze oskarzyc bialego o uprzedzenie rasowe. Co tam, ze jakis mlody Somalijczyk mnie, starsza pania, opieprzyl za to ze mu grzecznie i bez slowa szczypce do bulek chcialam podac. Wazne ze w Ameryce Murzynow bija...

          > Ponawiam pytanie: czy przesłuchałaś jego wypowiedź? Czy też mam Ci ją tu przepi
          > sać, żebyś na nią spojrzała?

          Stefan, znam wypowiedzi MLK, co prawda mowil on ze "riots is the language of the unheard" ale zawsze postulowal peaceful resistance. Nie rob teraz z niego podzegacza!

          > Rozumiem, że podpalanie budynków partyjnych w 1970 i 1976 roku nie jest wg Cieb
          > ie aktem wandalizmu. Budynki PZPR palić można :)

          Jest aktem wojny z opresyjna partia, ktora nie dawalo sie zmienic wyborami.

          > Co do podpalania wszystkiego, jak leci, w czasie aktualnych protestów w USA...
          > tak się składa, że większość z tych protestów jest pokojowa. Wiele też się mówi
          > o tym, że brutalność policji miała tu swą rolę w nakręcaniu zamieszek. Co najw
          > ażniejsze: nie zawsze protestujący cokolwiek rabowali...

          Zgoda, wiekszosc protestow przebiegla pokojowo, ale nie daj sie wkrecic w narracje ze to brutalnosc policji nakreca zamieszki. Niemiecka policja jest cala nastawiona na deeskalacje i jakie tego sa efekty najlepiej bylo widac w czasie G20 w Hamburgu w 2017 roku.

          > Przykład, która opisała osoba z miasta, gdzie odbył się jeden z protestów: był
          > pokojowy protest, policja oczywiście posłała wszystkie siły na zabezpieczenie
     • wkkr Re: Antyrasizm 16.06.20, 07:34
      Gdyby czarni nie popełniali przestępstw, to nie byłaby wobec nich stosowana przemoc.
      ====
      Czy zdajesz sobie sprawę z tego, ze czarni w USA maja przeciętnie wyższy poziom testosteronu niż biali?
      W tym między innymi doszukuje się ich nadreprezentacji wśród przestępców.
      ====
      To ze jakaś grupa jest dyskryminowana nie oznacza że sama ta grupa nie nie jest bez winy.
      To ze Niemcy uważają Polaków za złodziei jest formą dyskryminacji ale wielu spośród naszej społeczności ciężko zapracowało na wytworzen ie tego stereotypu.
      • stephen_s Re: Antyrasizm 16.06.20, 08:33
       > Gdyby czarni nie popełniali przestępstw, to nie byłaby wobec nich stosowana przemoc.

       Kompletny nonsens. Jest Ci znany termin "lincz"? Poszukaj sobie, ilu czarnoskórych Amerykanów zostało zlinczowanych za rzeczy, których nie zrobili. Tak samo, współcześnie policja w USA ma tendencję do podejmowania interwencji wobec czarnoskórych, którzy niczego złego nie zrobili.

       > Czy zdajesz sobie sprawę z tego, ze czarni w USA maja przeciętnie wyższy poziom testosteronu niż > biali?
       > W tym między innymi doszukuje się ich nadreprezentacji wśród przestępców.

       A nie, wybacz, tego, że policja ich częściej oskarża, a skuteczne obronienie się w procesie sądowym w USA jest skorelowane z dostępem do dobrego (więc i dobrze płatnego prawnika)?

       > To ze jakaś grupa jest dyskryminowana nie oznacza że sama ta grupa nie nie jest bez winy.
       > To ze Niemcy uważają Polaków za złodziei jest formą dyskryminacji ale wielu spośród naszej
       > społeczności ciężko zapracowało na wytworzen ie tego stereotypu.

       Szkoda tylko, że tworzenie analogii między Polakami a czarnoskórymi w USA nie ma żadnego sensu, bo są to społeczności o kompletnie innej historii.

       Ale jeśli chcesz tworzyć analogie, to rozumiem, że w takim razie nie będziesz miał nic przeciwko pojechaniu do Niemiec i zostaniu zastrzelonym przez niemiecką policję na podstawie samego faktu, że mówisz po polsku?
       • maria421 Re: Antyrasizm 17.06.20, 09:22
        stephen_s napisał:

        > Kompletny nonsens. Jest Ci znany termin "lincz"? Poszukaj sobie, ilu czarnoskór
        > ych Amerykanów zostało zlinczowanych za rzeczy, których nie zrobili.

        To BYLO. Kiedys. Wiele osob , rowniez bialych, zostalo tez skazanych na kare smierci za morderstwa, ktorych nie popelnili.


        Tak samo,
        > współcześnie policja w USA ma tendencję do podejmowania interwencji wobec czarn
        > oskórych, którzy niczego złego nie zrobili.

        Stefan, Ty sobie wyobrazasz ze tak jest i Twoje wyobrazenia bierzesz za fakt.

        > A nie, wybacz, tego, że policja ich częściej oskarża, a skuteczne obronienie si
        > ę w procesie sądowym w USA jest skorelowane z dostępem do dobrego (więc i dobrz
        > e płatnego prawnika)?

        Dostep do dobrego, wiec drogiego adwokata jest zalezny od zamoznosci. Dlatego czarnoskory milioner O.J. Simpson mogl sobie pozwolic na najlepszych adwokatow ktorzy go obronili w procesie o morderstwo jego zony. Pamietasz? Poniewaz wyrok procesu karnego nie jest wiazacy dla procesu cywilnego, rodzina zamordowanej wytoczyla Simpsonowi proces w ktorym zostal skazany na zaplacenie wielominionowego odszkodowania.

        > Szkoda tylko, że tworzenie analogii między Polakami a czarnoskórymi w USA nie m
        > a żadnego sensu, bo są to społeczności o kompletnie innej historii.

        Alez dalo by sie stworzyc analogie! Przeciez biali w USA to potomkowie wlascicieli czarnych niewolnikow, a Niemcy to potomkowie nadludzi hitlerowcow .

        > Ale jeśli chcesz tworzyć analogie, to rozumiem, że w takim razie nie będziesz m
        > iał nic przeciwko pojechaniu do Niemiec i zostaniu zastrzelonym przez niemiecką
        > policję na podstawie samego faktu, że mówisz po polsku?

        Nie fantazjuj, Stefan, amerykanska policja tez nie strzela tylko dlatego ze ktos jest czarny.
        • stephen_s Re: Antyrasizm 17.06.20, 17:58
         > To BYLO. Kiedys. Wiele osob , rowniez bialych, zostalo tez skazanych na kare smierci za morderstwa, ktorych nie popelnili.

         Przepraszam, czy Ty na serio porównujesz (nawet niesprawiedliwe) procesy sądowe z sytuacjami, gdzie bez sądu np. czarnoskórych mężczyzn za rzekome dobieranie się do białej dziewczyny?

         Czy Ty naprawdę porównujesz niekoniecznie sprawiedliwe procesy z czymś takim, jak masakra w Tulsie 1921, która była po prostu regularnym pogromem lokalnej czarnoskórej ludności???

         > Stefan, Ty sobie wyobrazasz ze tak jest i Twoje wyobrazenia bierzesz za fakt.

         Przepraszam, JA biorę swoje wyobrażenia za fakt? Raczej mówisz o sobie:

         www.nbcnews.com/news/us-news/black-pastor-who-called-911-after-alleged-attack-was-arrested-n1231005
         Rozumiem, że wg Ciebie pastor z powyższego newsa też czymś zawinił? Jesteś w stanie wyjaśnić, jakie dokładnie prawo złamał, że policja bez słowa wyjaśnienia go zakuła w kajdanki i wywiozła z jego własnej posesji?

         > Dostep do dobrego, wiec drogiego adwokata jest zalezny od zamoznosci. Dlatego czarnoskory milioner O.J. Simpson mogl sobie pozwolic na najlepszych adwokatow ktorzy go obronili w procesie o morderstwo jego zony. Pamietasz?

         Wszystko prawda. Jeden myk: sprawdź sobie dane o różnicach zamożności między białymi, a czarnymi w USA. I zastanów się, którą z tych grup tak przeciętnie stać na zatrudnienie dobrego adwokata.

         > Alez dalo by sie stworzyc analogie! Przeciez biali w USA to potomkowie wlascicieli czarnych niewolnikow, a Niemcy to potomkowie nadludzi hitlerowcow.

         Ale Polacy po 6 latach wojny odzyskali swój kraj. A czarnoskóry najpierw przez stulecia byli w USA towarem i zniewoloną siłą roboczą, a potem zepchniętą na margines grupą obywateli drugiej (jeśli nie gorzej) kategorii. Nie rozumiem, jak możesz porównywać zupełnie różne sytuacje.

         > Nie fantazjuj, Stefan, amerykanska policja tez nie strzela tylko dlatego ze ktos jest czarny.

         JA fantazjuję?

         Atatiana Jefferson:
         www.bbc.com/news/world-us-canada-50032290

         Breona Taylor:
         www.theguardian.com/us-news/2020/may/14/breonna-taylor-louisville-police-shooting-kentucky

         Botham Jean:
         en.wikipedia.org/wiki/Murder_of_Botham_Jean

         Wystarczy, czy jeszcze?
         • maria421 Re: Antyrasizm 17.06.20, 18:56
          stephen_s napisał:

          > Przepraszam, czy Ty na serio porównujesz (nawet niesprawiedliwe) procesy sądowe
          > z sytuacjami, gdzie bez sądu np. czarnoskórych mężczyzn za rzekome dobieranie
          > się do białej dziewczyny?
          >
          > Czy Ty naprawdę porównujesz niekoniecznie sprawiedliwe procesy z czymś takim, j
          > ak masakra w Tulsie 1921, która była po prostu regularnym pogromem lokalnej czarnoskórej ludności???

          Ty naprawde porownujesz USA z 1921 do USA z 2020?

          > Przepraszam, JA biorę swoje wyobrażenia za fakt? Raczej mówisz o sobie:

          Wyobrazasz sobie ze USA jest krajem gdzie panuje powszechny rasizm i nawet czarnoskory Amerykanin ktory twierdzi ze w USA nie ma instytucjonalnego rasizmu Cie nie przekona, bo Ty wiesz lepiej.

          > www.nbcnews.com/news/us-news/black-pastor-who-called-911-after-alleged-attack-was-arrested-n1231005
          > Rozumiem, że wg Ciebie pastor z powyższego newsa też czymś zawinił? Jesteś w st
          > anie wyjaśnić, jakie dokładnie prawo złamał, że policja bez słowa wyjaśnienia g
          > o zakuła w kajdanki i wywiozła z jego własnej posesji?

          Stefan, czy dowiedzialbys sie o tym, gdyby w USA naprawde panowal instytucjonalny rasizm???

          > Wszystko prawda. Jeden myk: sprawdź sobie dane o różnicach zamożności między bi
          > ałymi, a czarnymi w USA. I zastanów się, którą z tych grup tak przeciętnie stać
          > na zatrudnienie dobrego adwokata.

          I jaki z tego wniosek? Wprowadzic w USA socjalizm , zeby wszyscy mieli rowno? Czyli rownie malo?

          > Ale Polacy po 6 latach wojny odzyskali swój kraj. A czarnoskóry najpierw przez
          > stulecia byli w USA towarem i zniewoloną siłą roboczą, a potem zepchniętą na ma
          > rgines grupą obywateli drugiej (jeśli nie gorzej) kategorii. Nie rozumiem, jak
          > możesz porównywać zupełnie różne sytuacje.

          Czarnych niewolnikow jednak nie wysylano do obozow koncentracyjnych ani do komor gazowych.

          > JA fantazjuję?
          >
          > Atatiana Jefferson:
          > www.bbc.com/news/world-us-canada-50032290
          >
          > Breona Taylor:
          > www.theguardian.com/us-news/2020/may/14/breonna-taylor-louisville-police-shooting-kentucky
          >
          > Botham Jean:
          > en.wikipedia.org/wiki/Murder_of_Botham_Jean
          >
          > Wystarczy, czy jeszcze?

          Fantazjujesz. Gdyby policja strzelala do ludz TYLKO dlatego ze sa czarni, to czarni baliby sie na ulice wychodzic.
          • stephen_s Re: Antyrasizm 17.06.20, 19:56
           > Ty naprawde porownujesz USA z 1921 do USA z 2020?

           Yyyy... przepraszam, ale sama napisałaś, że lincze były kiedyś. I że wtedy tez biali byli ofiarami niesprawiedliwych procesów itd. Więc nie, tutaj akurat nie porównuję USA z 1921 do USA z 2020. Porównuję sytuację białych i czarnych w 1921.

           Ponowię pytanie: czy naprawdę porównujesz nawet niesprawiedliwe procesy do pogromów?

           > Wyobrazasz sobie ze USA jest krajem gdzie panuje powszechny rasizm i nawet
           > czarnoskory Amerykanin ktory twierdzi ze w USA nie ma instytucjonalnego rasizmu
           > Cie nie przekona, bo Ty wiesz lepiej.

           Nie, nie przekonuje mnie on dlatego, że "wiem lepiej". Dlatego że wystarczająco dużo na ten temat czytałem i wystarczająco dużo mówili mi *inni czarni Amerykanie*, żeby wyrobić sobie zdanie na temat tego, co ten jeden znaleziony przez Ciebie rodzynek mówi.

           (innymi słowy: wiesz, w przedwojennym ONR też był przynajmniej jeden Żyd... A w obecnym Izraelu też znajdziesz paru żydowskich neonazistów.)

           Tak więc, ja opieram się na konkretnych informacjach i wypowiedziach żywych ludzi, których dotyczy. To Ty, moja droga, czytasz informacje, które Ci przedstawiam, i nie chcesz w nie wierzyć. I to Ty, w reakcji na wideo z czarnoskórym Amerykaninem, miałaś do powiedzenia tyle, że on na pewno nie wie, o czym mówi.

           > Stefan, czy dowiedzialbys sie o tym, gdyby w USA naprawde panowal instytucjonalny rasizm???

           Argument, doprawdy, z poziomu: "W PRL wiele ludzi wiedziało o prześladowaniach opozycji, ergo PRL nie było dyktaturą, bo w dyktaturze nikt się by o tym nie dowiedział".

           Pytam ponownie: czym wg Ciebie zawinił pastor, że został bez słowa wyjaśnienia zakuty w kajdanki i wywieziony z własnej posesji? Podczas, gdy ludzie, którzy weszli na jego posesję podrzucać śmieci, wcześniej mogli spokojnie porozmawiać z policją, a na koniec pomachali wywożonemu z własnego domu pastorowi?

           > I jaki z tego wniosek? Wprowadzic w USA socjalizm , zeby wszyscy mieli rowno? Czyli rownie malo?

           Nikt nie mówi o socjalizmie. Nie masz lepszego argumentu, niż "Ktoś wspomniał różnice społeczne? Ratunku, będą wprowadzać socjalizm!!!"..?

           Ponowię moje pytanie: sprawdziłaś, jak rozkładają się różnice majątkowe w USA? Zastanowiłaś się, która z grup etnicznych ma lepsze szanse na skuteczne funkcjonowanie w przypadku zetknięcia z wymiarem sprawiedliwości?

           > Czarnych niewolnikow jednak nie wysylano do obozow koncentracyjnych ani do komor gazowych.

           Nie, tylko gwałcono, wykorzystywano fizycznie, pozbawiano elementarnych wolności i edukacji i zabijano bez specjalnych skrupułów. Przez 300+ lat. A kiedy formalnie niewolnictwo zniesiono, to nie zadbano specjalnie, by pomóc dawnym niewolnikom stanąć ekonomicznie, politycznie i społecznie na nogi. Przeciwnie, zostawiono ich w biedzie, nadal poddawano ich przemocy, odseparowano ich od reszty społeczeństwa za pomocą tzw. "Jim Crow laws" i nawet nie pozwalano im głosować. To trwało kolejne 100 lat. Wybacz, to jednak trochę co innego, niż te potworności, które u nas robili nam przez 6 lat Niemcy - którzy po tych 6 latach wynieśli się za Bug i tyle było tych praktyk...

           > Fantazjujesz. Gdyby policja strzelala do ludz TYLKO dlatego ze sa czarni, to czarni
           > baliby sie na ulice wychodzic.

           Podałem Ci konkretne przykłady.

           A co do tego, że "czarni baliby się z domu wychodzić"... tak się składa, że tak jest. Wystarczy porozmawiać z nimi, albo posłuchać, co mówią. Mówi nawet o tym Emmanuel Acho w tym wideo, które tak raczyłaś wyśmiać, zwróciłaś na to uwagę?
           • maria421 Przywilej bialej rasy? 18.06.20, 09:59
            stephen_s napisał:


            > Yyyy... przepraszam, ale sama napisałaś, że lincze były kiedyś. I że wtedy tez
            > biali byli ofiarami niesprawiedliwych procesów itd. Więc nie, tutaj akurat nie
            > porównuję USA z 1921 do USA z 2020. Porównuję sytuację białych i czarnych w 192
            > 1.

            Dlaczego porownujesz sytuacje bialych i czarnych sprzed wieku w rozmowie o aktualnej sytuacji w USA?

            > Ponowię pytanie: czy naprawdę porównujesz nawet niesprawiedliwe procesy do pogr
            > omów?

            W jednych i drugich traca zycie niewinni.
            >
            > Nie, nie przekonuje mnie on dlatego, że "wiem lepiej". Dlatego że wystarczająco
            > dużo na ten temat czytałem i wystarczająco dużo mówili mi *inni czarni Ameryka
            > nie*, żeby wyrobić sobie zdanie na temat tego, co ten jeden znaleziony przez Ci
            > ebie rodzynek mówi.

            Tylko ze ten facet mieszka od urodzenia w USA, a Ty zdaje sie nawet nigdy tam nie byles. Posluchaj jeszcze jednego czarnoskorego Amerykanina ktory udowadnia ze w USA nie ma instytucjonalnego rasizmu :

            www.youtube.com/watch?v=pv7hsiUirUU
            I jeszcze jedno, absolutna perelka . Ten sam czarnoskory David Webb w czasie wywiadu radiowego prowadzinego przez czarnoskora dziennikarke, uslyszal zarzut ze on jako bialy jest uprzywilejowany! :-)
            :
            www.youtube.com/watch?v=juQLifY4l_0
            Obejrzyj koniecznie, moze zrozumiesz ze "white privilege" to jest rasistowskie uprzedzenie wobec bialych.

            > Tak więc, ja opieram się na konkretnych informacjach i wypowiedziach żywych lud
            > zi, których dotyczy. To Ty, moja droga, czytasz informacje, które Ci przedstawi
            > am, i nie chcesz w nie wierzyć. I to Ty, w reakcji na wideo z czarnoskórym Amer
            > ykaninem, miałaś do powiedzenia tyle, że on na pewno nie wie, o czym mówi.

            Serdecznie polecam ostatnie video jakie zamiescilam, moze Ci sie troche otworza oczy.

            > Argument, doprawdy, z poziomu: "W PRL wiele ludzi wiedziało o prześladowaniach
            > opozycji, ergo PRL nie było dyktaturą, bo w dyktaturze nikt się by o tym nie do
            > wiedział".

            Ale nie wiedzieli tego z mediow! O tym Dziennik TV, Trybuna Ludu czy Polityka nie pisaly!
            O czym zreszta powinienies wiedziec.

            > Pytam ponownie: czym wg Ciebie zawinił pastor, że został bez słowa wyjaśnienia
            > zakuty w kajdanki i wywieziony z własnej posesji? Podczas, gdy ludzie, którzy w
            > eszli na jego posesję podrzucać śmieci, wcześniej mogli spokojnie porozmawiać z
            > policją, a na koniec pomachali wywożonemu z własnego domu pastorowi?

            Niczym nie zawinil!

            > Nikt nie mówi o socjalizmie. Nie masz lepszego argumentu, niż "Ktoś wspomniał r
            > óżnice społeczne? Ratunku, będą wprowadzać socjalizm!!!"..?
            > Ponowię moje pytanie: sprawdziłaś, jak rozkładają się różnice majątkowe w USA?
            > Zastanowiłaś się, która z grup etnicznych ma lepsze szanse na skuteczne funkcjo
            > nowanie w przypadku zetknięcia z wymiarem sprawiedliwości?

            Najpierw bronisz sie przed zarzutem o socjalizm, a zaraz dalej piszesz w socjalistycznym stylu o finansowych mozliwosciach grup etnicznych. O indywidualnej odpowiedzialnosci za wlasny los zapominasz?

            > Nie, tylko gwałcono, wykorzystywano fizycznie, pozbawiano elementarnych wolnośc
            > i i edukacji i zabijano bez specjalnych skrupułów. Przez 300+ lat. A kiedy form
            > alnie niewolnictwo zniesiono, to nie zadbano specjalnie, by pomóc dawnym niewol
            > nikom stanąć ekonomicznie, politycznie i społecznie na nogi. Przeciwnie, zostaw
            > iono ich w biedzie, nadal poddawano ich przemocy, odseparowano ich od reszty sp
            > ołeczeństwa za pomocą tzw. "Jim Crow laws" i nawet nie pozwalano im głosować. T
            > o trwało kolejne 100 lat. Wybacz, to jednak trochę co innego, niż te potwornośc
            > i, które u nas robili nam przez 6 lat Niemcy - którzy po tych 6 latach wynieśli
            > się za Bug i tyle było tych praktyk...

            Dochodzimy wiec do absurdow ze w koncu komory gazowe nie byly takie straszne w porownaniu do niewolnictwa, czy jak?

            > Podałem Ci konkretne przykłady.

            Ale przeciez nie strzelaja tylko dlatego ze ktos jest czarny! Co z bialymi zabitymi przez czarnych?

            > A co do tego, że "czarni baliby się z domu wychodzić"... tak się składa, że tak
            > jest. Wystarczy porozmawiać z nimi, albo posłuchać, co mówią. Mówi nawet o tym
            > Emmanuel Acho w tym wideo, które tak raczyłaś wyśmiać, zwróciłaś na to uwagę?

            BZDURA! Przejedz sie kiedys do USA, to zobaczysz ze to raczej biali boja sie zabladzic gdzies w dzielnicy zamieszkowanej przez czarnych.
       • wkkr Re: Antyrasizm 18.06.20, 07:25
        Porównujesz działania współczesnych amerykańskich policjantów do linczów? Ty się dobrze czujesz?
        Stefan, statystyki są nieubłagane, czarni w USA częściej popełniają przestępstwa. Policjanci znają te statystyki i dlatego zwracają na nich szczególną uwagę.
        2 lata temu byłem w Gerlitz. Poszedłem z ojcem do sklepu samoobsługowego. Rozmawialiśmy cały czas po polsku. W pewnym momencie zorientowałem się że cały czas obserwuje nas pracownik sklepu. Mnie nie dziwi to że pracownicy tego sklepu kierują się stereotypami na temat Polaków. A w Polsce podobne zachowania obserwowałem wobec rumuńskich Cyganów.
        Wszędzie na świecie jakość obrony w sadzie zależy od posiadanych środków finansowych. Nie ma to nic wspólnego z rasizmem. Poziom testosteronu jest ważny, bo jest czynnikiem biologicznym, n iezależny od czyjejkolwiek woli.
        Społeczności Polaków i czarnych w USA ma sporo wspólnego, bo Polacy to naród chłopów pańszczyźnianych. Mentalność niewolnika jest niezależna od czasu i przestrzeni i jest dziedziczona kulturowo przez pokolenia.
        Stefan szukasz rasizmu? Zainteresuj się jak Filipińczyków traktują Arabowie.
   • wkkr Re: Antyrasizm 16.06.20, 07:39
    Stefan to może powinni wprowadzić parytety?
    Złoiłbyś się na ochotnika do amerykańskiego więzienia by wyrównać proporcje z czarnymi?
    • stephen_s Re: Antyrasizm 16.06.20, 08:35
     > Stefan to może powinni wprowadzić parytety?
     > Złoiłbyś się na ochotnika do amerykańskiego więzienia by wyrównać proporcje z czarnymi?

     Przepraszam, ale to co napisałeś jest tak głupie, że nie da się nawet skomentować.
     • wkkr Re: Antyrasizm 18.06.20, 07:30
      stephen_s napisał:

      > Przepraszam, ale to co napisałeś jest tak głupie, że nie da się nawet skomentow
      > ać.
      =================================================================
      To czego oczekujesz? Przecież to co napisałem to prosta konsekwencja tego co ty napisałeś!
      Stefan, wyższa przestępczości wśród czarnych w USA to taki sam fakt jak globalne ocieplenie.
      Oba te zjawiska mają negacjonistów, czy na pradę chcesz być wśród nich?
   • wkkr Re: Antyrasizm 19.06.20, 09:24
    Stefan nie wiem czy wiesz ale mężczyźni w odniesieniu do kobiet też są nad reprezentowani w więzieniach.
    Mało tego, wobec nich też jest częściej nadużywana przemoc.
    Czy ten rodzaj seksistowskiej dyskryminacji też jest godzien potępienia?
  • maria421 Re: Antyrasizm 15.06.20, 15:29
   Antyrasistowska cenzura :

   wyborcza.pl/7,101707,26028710,obejrzalam-po-latach-przeminelo-z-wiatrem-od-czarnych-sluzacych.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza&fbclid=IwAR3A6e-dIrZFM0B6AUpF_xAr-jgCH5wc74e9IbCwdvEYAKyMliNkjrGUjMI

   Tylko patrzec jak jeden z najpiekniejszych filmow hollywoodzkich znajdzie sie na liscie filmow zakazanych, a dolaczy do niego "W pustyni i w puszczy".

   • stephen_s Re: Antyrasizm 15.06.20, 18:41
    Mario, czyli rozumiem, że przy temacie nierówności społecznych w USA, rasizmu i nadużywania przemocy przez policję najbardziej porusza Cię to, że ktoś może Ci odebrać możliwość obejrzenia "Przeminęło z wiatrem"?

    Mario, wybacz... to jest tak po ludzku kompletnie żałosne.
    • maria421 Re: Antyrasizm 15.06.20, 20:04
     stephen_s napisał:

     > Mario, czyli rozumiem, że przy temacie nierówności społecznych w USA, rasizmu i
     > nadużywania przemocy przez policję najbardziej porusza Cię to, że ktoś może Ci
     > odebrać możliwość obejrzenia "Przeminęło z wiatrem"?

     Stefan, naduzywanie przemocy przez policje to jest temat sam w sobie i nie mozna go laczyc z rasizmem, bo z pewnoscia znajdzie sie wiele bialych ktorzy poczuli na wlasnej skorze przemoc policji.

     Jezeli chcesz dyskutowac na temat naduzywania przemocy przez policje to prosze bardzo- na pierwszy ogien mozemy wziac legalnosc takich metod jak podduszanie zatrzymanego kleczac na jego szyi.

     Nierownosci spoleczne mowisz? Kto i dla kogo wprowadzil tzw. affirmative actions? Nie byli to przypadkiem biali ktorzy chcieli pomoc czarnym?
     I czy przypadkiem w USA nie bylo juz czarnego prezydenta? Czy nie bylo innych czarnoskorych na najwyzszych stanowiskach panstwowych? Rice? Powell?
     Nie ma czarnoskorych sedziow, lekarzy, nauczycieli?
     Nie ma czarnoskorych policjantow w USA? Wg statystyki procent czarnych policjantow odzwierciedla procent czarnoskorych obywateli USA :
     datausa.io/profile/soc/police-officers

     > Mario, wybacz... to jest tak po ludzku kompletnie żałosne.

     Zalosna jest ta nadgorliwosc "antyrasistow" ktora w Niemczech doprowadzila do zmiany nazw slodyczy, ocenzurowala Pipi Langstrumpf, ktora w Polsce chce cenzurowac "Murzynka Bambo" , " W pustyni i w puszczy" czy "Przeminelo z wiatrem".
     • stephen_s Re: Antyrasizm 16.06.20, 01:30
      > Stefan, naduzywanie przemocy przez policje to jest temat sam w sobie i nie mozna go laczyc z rasizmem, bo z pewnoscia znajdzie sie wiele bialych ktorzy poczuli na wlasnej skorze przemoc policji.

      Niestety, wiele wskazuje, że w USA te tematy należy łączyć. Jak już chyba pisałem, są statystyki pokazujące, że przypadków nadużywania przemocy wobec czarnych jest parę razy więcej niż wobec białych.

      > Jezeli chcesz dyskutowac na temat naduzywania przemocy przez policje to prosze bardzo- na pierwszy ogien mozemy wziac legalnosc takich metod jak podduszanie zatrzymanego kleczac na jego szyi.

      Militaryzacja i brutalność metod amerykańskiej policji to jest oczywiście temat do dyskusji, ale: z moich informacji wynika, że istnieje też inny problem - to, że policja jest wobec czarnych po prostu brutalniejsza. Że sytuacje, które w przypadków białego przestępcy / podejrzanego / kontrolowanego kończą się po prostu powaleniem na ziemię i zakuciem w kajdanki, w przypadku czarnego kończą się brutalnym obezwładnieniem, postrzeleniem lub śmiercią. Nie mówiąc o sytuacjach, kiedy policja traktuje czarną osobę jako podejrzaną nie mając ku temu żadnych podstaw.

      > Nierownosci spoleczne mowisz? Kto i dla kogo wprowadzil tzw. affirmative actions? Nie byli to
      > przypadkiem biali ktorzy chcieli pomoc czarnym?
      > I czy przypadkiem w USA nie bylo juz czarnego prezydenta? Czy nie bylo innych czarnoskorych na
      > najwyzszych stanowiskach panstwowych? Rice? Powell?
      > Nie ma czarnoskorych sedziow, lekarzy, nauczycieli?
      > Nie ma czarnoskorych policjantow w USA? Wg statystyki procent czarnych policjantow odzwierciedla
      > procent czarnoskorych obywateli USA

      Świetnie. A poczytaj sobie, jakie - mimo tego wszystkiego - są dysproporcje społeczne między białymi i czarnymi. To, że istnieją czarni prawnicy czy lekarze i że Obama był prezydentem, nie oznacza, że generalna sytuacja czarnych Amerykanów pod względem wykształcenia czy zamożności jest taka sama, jak białych.

      > Zalosna jest ta nadgorliwosc "antyrasistow" ktora w Niemczech doprowadzila do zmiany nazw
      > slodyczy, ocenzurowala Pipi Langstrumpf, ktora w Polsce chce cenzurowac "Murzynka Bambo" , " W
      > pustyni i w puszczy" czy "Przeminelo z wiatrem".

      Wiesz, jeśli chodzi o sam aspekt literacko - filmowy, to też uważam, że cenzurowanie pewnych treści jest błędem. Jednak to jest temat poboczny. Ponowię mój apel: jeśli naprawdę ze wszystkiego, co się teraz dzieje - z protestów zupełnie normalnych ludzi, nie "motłochu", przeciwko odczuwanej niesprawiedliwości, powtarzającym się aktom policyjnej przemocy i nierównościom społecznym - najbardziej martwi Cię los "Przeminęło z wiatrem", to... zastanów się nad swoją hierarchią wartości.
      • wkkr Re: Antyrasizm 16.06.20, 07:37
       Skoro czarni łamią prawo wielokrotnie częściej niż biali, to logiczne jest że ilość przypadków nieuzasadnionego użycia wobec nich przemocy bodzie większa niż wobec białych.
       ===
      • maria421 Re: Antyrasizm 17.06.20, 08:45
       stephen_s napisał:

       > Niestety, wiele wskazuje, że w USA te tematy należy łączyć. Jak już chyba pisał
       > em, są statystyki pokazujące, że przypadków nadużywania przemocy wobec czarnych
       > jest parę razy więcej niż wobec białych.

       Mozesz mi podac link do tych statystyk?

       > Militaryzacja i brutalność metod amerykańskiej policji to jest oczywiście temat
       > do dyskusji, ale: z moich informacji wynika, że istnieje też inny problem - to
       > , że policja jest wobec czarnych po prostu brutalniejsza. Że sytuacje, które w
       > przypadków białego przestępcy / podejrzanego / kontrolowanego kończą się po pro
       > stu powaleniem na ziemię i zakuciem w kajdanki, w przypadku czarnego kończą się
       > brutalnym obezwładnieniem, postrzeleniem lub śmiercią. Nie mówiąc o sytuacjach
       > , kiedy policja traktuje czarną osobę jako podejrzaną nie mając ku temu żadnych
       > podstaw.

       Sa to jakies oficjalne informacje?

       > Świetnie. A poczytaj sobie, jakie - mimo tego wszystkiego - są dysproporcje spo
       > łeczne między białymi i czarnymi. To, że istnieją czarni prawnicy czy lekarze i
       > że Obama był prezydentem, nie oznacza, że generalna sytuacja czarnych Amerykan
       > ów pod względem wykształcenia czy zamożności jest taka sama, jak białych.

       I Ty tych dysproporcji doszukujesz sie w rasizmie, w dyskryminachi czarnych przez bialych? Zadnych innych czynnikow nie bierzesz pod uwage?
       W video ktore Ci poslalam, czarnoskory mezczyzna tlumaczacy bialemu ze nie ma zadnego systemowego rasizmu w USA mowi ze 75% czarnych dzieci wychowuje sie bez ojca i ze to jest determinujace dla ich przyszlosci.

       > Wiesz, jeśli chodzi o sam aspekt literacko - filmowy, to też uważam, że cenzuro
       > wanie pewnych treści jest błędem. Jednak to jest temat poboczny. Ponowię mój ap
       > el: jeśli naprawdę ze wszystkiego, co się teraz dzieje - z protestów zupełnie n
       > ormalnych ludzi, nie "motłochu", przeciwko odczuwanej niesprawiedliwości, powta
       > rzającym się aktom policyjnej przemocy i nierównościom społecznym - najbardziej
       > martwi Cię los "Przeminęło z wiatrem", to... zastanów się nad swoją hierarchią
       > wartości.

       To jest jedna i ta sama fala "antyrasizmu". Jedni uznaja ze walka z rasizmem usprawiedliwia podpalenia, rozbijanie szyb, rabowanie sklepow, inni ze moga robic indeks ksiag/filmow zakazanych.
    • gumpel Re: Antyrasizm 15.06.20, 22:51
     Stephens, przestań dawać się prowokować. Maria stosuje tę samą taktykę, co spindoktorzy PiSu w kwestii zagrożenia "ideologią" LGBT. Nie karm trola ...
     • stephen_s Re: Antyrasizm 16.06.20, 01:13
      > Stephens, przestań dawać się prowokować. Maria stosuje tę samą taktykę, co spindoktorzy PiSu w kwestii zagrożenia "ideologią" LGBT. Nie karm trola ...

      Rozumiem, że uważasz Marię za trolla? :)

      Ja traktuję Marię jednak jako normalną osobę i ciągle mam nadzieję, że uda mi się trochę rozszerzyć jej ogląd na świat. Jak ludzie nie będą ze sobą rozmawiać, to nic się nie zmieni...
      • gumpel Re: Antyrasizm 16.06.20, 09:44
       stephen_s napisał:
       > Rozumiem, że uważasz Marię za trolla? :)

       Nie, uważam, że w tej dyskusji postępuje nieuczciwie, gdyż przyjęła taktykę polegającą na tym, żeby nie dyskutować z poglądami, które przedstawiasz, tylko z poglądami, których są dla niej wygodne pomimo, że ich nie przedstawiłeś.
       • maria421 Re: Antyrasizm 17.06.20, 08:35
        gumpel napisał:

        > stephen_s napisał:
        > > Rozumiem, że uważasz Marię za trolla? :)
        >
        > Nie, uważam, że w tej dyskusji postępuje nieuczciwie, gdyż przyjęła taktykę pol
        > egającą na tym, żeby nie dyskutować z poglądami, które przedstawiasz, tylko z p
        > oglądami, których są dla niej wygodne pomimo, że ich nie przedstawiłeś.
        >
        Moze przeczytaj jeszcze raz dyskusje?
        >
     • maria421 Re: Antyrasizm 17.06.20, 08:34
      gumpel napisał:

      > Stephens, przestań dawać się prowokować. Maria stosuje tę samą taktykę, co spin
      > doktorzy PiSu w kwestii zagrożenia "ideologią" LGBT. Nie karm trola ...

      OK, ktos kto nie przylacza sie do choru antyrasistow jest spindoktorem i trolem.....
      • gumpel Re: Antyrasizm 17.06.20, 17:01
       Za trola przeprasza, źle napisałem, za szybko wysłąłem. Zdanie o taktyce podtrzymuję.

       O tym jak wygląda nie//równość rasowa w Ameryce najlepiej pokazuje przypadek Amy Cooper i Christiana Cooper (zbieżność nazwisk przypadkowa, ale symboliczna).
       Warto przeczytać, a przynajmniej zobaczyć filmik z zajścia (w środku relacji):
       www.ncronline.org/news/opinion/assumptions-white-privilege-and-what-we-can-do-about-it?fbclid=IwAR12lsnuSsjIjKQb0QOWg-c76w7oXxBgsJR7N8KLftXX6xbNdJCsww1BkhQ
       No i koniecznie zerknąć na bardzo dobre zestawienie niewypowiedzianych "założeń", które mogła przyjąć Amy w trakcie incydentu (zaraz pod filmikiem). Tak właśnie wygląda różnica położenia między dwoma osobami, które formalnie są równe. A prawo formalnie było po jego stronie - pies był bez smyczy. No i data: 25 maja 2020!
       G.
       • stephen_s Re: Antyrasizm 17.06.20, 17:34
        Mam jeszcze ciekawszą historię:

        www.nbcnews.com/news/us-news/black-pastor-who-called-911-after-alleged-attack-was-arrested-n1231005
        Czarny pastor nakrywa białą rodzinkę wrzucającą mu złom na posesję. Wychodzi, żeby zaprotestować. Rodzinka (pięć osób) robi się werbalnie agresywna. Przestraszony pastor (wciąż na terenie swojej posesji) wyciąga broń. Rodzinka wzywa policję. Policja przyjeżdża, słucha wyjaśnień rodzinki - po czym bez zapytania pastora o wyjaśnienie, zakuwa go w kajdanki i wywozi do aresztu.

        Z moich rozmów wynika, że naprawdę wielu czarnych Amerykanów zna takie historie z życia swoich lub swoich rodzin. Ale nie, oczywiście w USA nie ma rasizmu...
        • gumpel Re: Antyrasizm 17.06.20, 18:33
         No tak, to dokładnie to samo zjawisko - white privilege. Wygląda na to, że biała rodzinka, mimo, że naruszyła własność, nie bała się przyjazdu policji i pozostała na miejscu. Ot, po prostu wiedziała jak zachowa się policja. Dokładnie tak ja Amy. Nie ma wątpliwości do kogo należy to państwo.
       • maria421 Re: Antyrasizm 17.06.20, 19:27
        Gumplu, nie uwazasz ze artykul ktory zalinkowales jest rasistowski wobec bialych? Ten artykul zaklada ze wszyscy biali maja jakis "white privilege" i naklada na bialych zbiorowa wine za ten "privilege"?

        Kto jest bardziej uprzywilejowany- czarnoskory multimilioner O.J. Simpson ktorego bylo stac na najlepszych adwokatow dzieki ktorym uniknal kary, czy bialy bezrobotny nazywany "white trash" ? Swoja droga, okreslenie "black trash" byloby rasistowskie, prawda? Podobnie jak ruch White Supremacy jest rasistowski, ale ruch Black Supremacy nie jest rasistowski.

        Kto jest bardziej uprzywilejowany juz na starcie- dziecko czarnoskorego lekarza/adwokata/nauczyciela i jego zony, czy dziecko samotnej, bialej, bezrobotnej, uzaleznionej od narkotykow matki?
        • stephen_s Re: Antyrasizm 17.06.20, 19:33
         > Gumplu, nie uwazasz ze artykul ktory zalinkowales jest rasistowski wobec bialych? Ten artykul > zaklada ze wszyscy biali maja jakis "white privilege" i naklada na bialych zbiorowa wine za ten
         > "privilege"?

         No nie no, to już jest jakaś groteska. Niedługo powiesz, że mówienie, że biali w RPA byli uprzywilijowani, jest rasistowskie...

         > Kto jest bardziej uprzywilejowany- czarnoskory multimilioner O.J. Simpson ktorego bylo stac > na najlepszych adwokatow dzieki ktorym uniknal kary, czy bialy bezrobotny nazywany "white > trash" ? Swoja droga, okreslenie "black trash" byloby rasistowskie, prawda? Podobnie jak ruch > White Supremacy jest rasistowski, ale ruch Black Supremacy nie jest rasistowski.

         > Kto jest bardziej uprzywilejowany juz na starcie- dziecko czarnoskorego lekarza/adwokata
         >/nauczyciela i jego zony, czy dziecko samotnej, bialej, bezrobotnej, uzaleznionej od
         > narkotykow matki?

         Droga Mario, a zastanowiłaś się, jak to się rozkłada procentowo? Ilu jest biednych białych Amerykanów, a ilu czarnych? Ilu jest białych milionerów, a ilu czarnych?
         • maria421 Re: Antyrasizm 17.06.20, 19:52
          stephen_s napisał:

          > No nie no, to już jest jakaś groteska. Niedługo powiesz, że mówienie, że biali
          > w RPA byli uprzywilijowani, jest rasistowskie...

          Stefan, biali w USA byli uprzywilejowani. KIEDYS. Ale to bylo KIEDYS, nie teraz. Teraz, poprzez wszelkie afirmative actions, przez wszystkie programy antydyskryminacyjne sa bardziej uprzywilejowani kolorowi.

          > Droga Mario, a zastanowiłaś się, jak to się rozkłada procentowo? Ilu jest biedn
          > ych białych Amerykanów, a ilu czarnych? Ilu jest białych milionerów, a ilu czar
          > nych?

          Co ma rozlozenie procentowe do tego?
          Zrozum w koncu, ze przyczyna tego, ze jest wiecej biednych czarnych niz bialych wcale nie musi lezyc w kolorze skory. Moze lezec w tym, ze 75% czarnoskorych dzieci wychowuja samotne matki, i jak wiesz, dzieci wychowane przez samotne matki sa z reguly biedniejsze, rowniez dzieci wychowane przez biale samotne matki, rowniez w Niemczech czy w Polsce.
          • stephen_s Re: Antyrasizm 17.06.20, 20:04
           > Stefan, biali w USA byli uprzywilejowani. KIEDYS. Ale to bylo KIEDYS, nie teraz. Teraz, poprzez wszelkie afirmative actions, przez wszystkie programy antydyskryminacyjne sa bardziej uprzywilejowani kolorowi.

           Jeśli są tak cholernie uprzywilejowani, to czemu są biedniejsi? Czemu są gorzej wykształceni? Czemu jest ich więcej w więzieniach? Czemu są gorzej traktowani przez policję?

           > Co ma rozlozenie procentowe do tego?

           ... czy Ty masz jakieś elementarne pojęcie o socjologii..?

           > Zrozum w koncu, ze przyczyna tego, ze jest wiecej biednych czarnych niz bialych wcale nie musi lezyc w kolorze skory. Moze lezec w tym, ze 75% czarnoskorych dzieci wychowuja samotne matki, i jak wiesz, dzieci wychowane przez samotne matki sa z reguly biedniejsze, rowniez dzieci wychowane przez biale samotne matki, rowniez w Niemczech czy w Polsce.

           Jasne, samotne matki wszystko tłumaczą. Gumpel!!!!!!!!!!
           • maria421 Re: Antyrasizm 18.06.20, 10:17
            stephen_s napisał:

            > Jeśli są tak cholernie uprzywilejowani, to czemu są biedniejsi? Czemu są gorzej
            > wykształceni?

            Moze wlasnie dlatego ze 75% z nich wychowuje sie bez ojca? Ze 75% z nich to dzieci biednych, samotnych matek?

            >Czemu jest ich więcej w więzieniach?

            Bo popelniaja wiecej przestepstw.

            > Czemu są gorzej traktowani przez policję?

            A sa gorzej traktowani?

            > ... czy Ty masz jakieś elementarne pojęcie o socjologii..?

            Jezeli Ty masz, to dlaczego nie bierzesz pod uwage tego, ze bieda rodzi biede, tak w Polsce, jak i w USA.

            > Jasne, samotne matki wszystko tłumaczą. Gumpel!!!!!!!!!!

            Nie wszystko, ale duzo. W Niemczech matki samotnie wychowujace dzieci tez sa o wiele bardziej narazone na biede niz wychowujace dzieci w rodzinie.

  • maria421 Re: Antyrasizm 17.06.20, 09:29
   Jeszcze a propos procesu czarnoskorego O.J. Simpsona o mord na jego bialej zonie- ogladalam transmisje procesu na CNN i pamietam jak bardzo w tym procesie stan California chcial sie zabezpieczyc przed mozliwymi zarzutami o rasizm, choc ofiara byla biala kobieta a oskarzonym czarnoskory mezczyzna. Na sedziego wyznaczono Azjate, zadbano zeby jury bylo odpowiednio rasowo przemieszane, zeby Boze uchowaj, nie bylo wiekszosc bialych jurorow. Obawiano sie tez ze w razie werdyktu uznajacego OJ Simpsona za winnego, dojdzie do rozrob uwielbiajacej go czarnej ludnosci...
  • maria421 Re: Antyrasizm 25.06.20, 18:08
   www.sport.pl/pilka/7,65080,26067941,kibic-odpowiedzialny-za-transparent-white-lives-matter-nad.html#s=BoxOpImg9

   Black Lives Matter to dobre haslo
   White Lives Matter to haslo godne potepienie i ukarania

   Ktos mi wytlumaczy dlaczego?
   • a000000 Re: Antyrasizm 26.06.20, 10:40
    maria421 napisała:

    > Ktos mi wytlumaczy dlaczego?


    tak wygląda lewackie szaleństwo. Prawda materialna nie jest istotna, ważne aby ludzie uwierzyli w to, co lewactwo do wierzenia podaje. I w ten sposób historia jest pisana na nowo. Oczywiście pełna kłamstw i "wyinterpretowań".
    To jest wojna światopoglądowa z antychrystem w tle. Lewactwo prowadzi świat do zguby. Ciekawe, kiedy książki opisujące realia różnych epok trafią na lewacki stos... Systemy wypalające gorącym żelazem inaczej myślących są ostatnio w modzie...
   • maria421 Re: Antyrasizm 27.06.20, 15:42
    astra18 napisał:

    > www.rp.pl/Spoleczenstwo/200629423-LOreal-juz-nie-wybiela-i-nie-rozjasnia-cery-Bo-to-rasizm.html
    >
    > Niedługo słowo "biały " będzie zakazane.

    Dobrze ze pasty do zebow moga byc jeszcze wybielajace.
   • astra18 Re: Antyrasizm 28.06.20, 17:41
    maria421 napisała:

    > www.sport.pl/F1/7,96296,26076819,ecclestone-zareagowal-na-krytyke-hamiltona-to-nie-moja-wina.html#s=BoxOpImg4
    >
    > Slusznie , Bernie.

    Po cholerę w ogóle się tłumaczy.

    >
    • maria421 Re: Antyrasizm 28.06.20, 17:59
     astra18 napisał:

     > Po cholerę w ogóle się tłumaczy.

     Moze zeby inni tez mieli odwage powiedziec ze to nie ich wina ze sa biali i ze nia maja zamiaru za to nikogo przepraszac.

  • maria421 Re: Antyrasizm 29.06.20, 15:22
   Bialy Jezus jest rasistowski, dlatego , wg. jednego antyrasistowskiego oszoloma, wszelkie wizerunki bialego Jezusa powinny zniknac z przestrzeni publicznej :

   www.washingtontimes.com/news/2020/jun/22/shaun-king-says-jesus-images-a-form-of-white-supre/

   Najwiekszego swira na punkcie koloru skory maja antyrasisci wlasnie.
    • a000000 Re: Antyrasizm 30.06.20, 15:04
     gumpel napisał:

     > Biały Jezus? To on nie był Żydem?
     >

     Jezus był Żydem, potomkiem Sema czyli Semitą. Sem to syn Noego. A co do Noego są jakieś zapiski (u Sumerów?), że gdy się urodził to był tak biały, że aż od niego blask bił.... Stąd wniosek, że Semici to rasa biała. A więc i Jezus był rasy białej.
     • gumpel Re: Antyrasizm 30.06.20, 17:41
      Piękne :) A teraz z powrotem na ziemię. Żydzi są jak inni mieszkańcy Bliskiego Wschodu ... hmmm ... śniady ;) A na pewno tacy byli w czasach cesarza Tyberiusza zanim na diasporze zaczęli mieszać się z Europejczykami. Są blisko spokrewnieni z Arabami i Beduinami, więc jeśli tych ostatnich nazwiecie "białymi", to Żydów oczywiście też.

      Tu możecie zobaczyć propozycje wyglądu Jezusa przedstawiona przez antropologa sądowego dr. Richarda Neave'a (przy założeniu, że był przeciętnym mieszkańcem Palestyny tamtych czasów:

      Tekst linku

      Fragment podlinkowanego artykułu co do koloru skóry:
      "Najwięcej problemów rekonstruktor miał z ustaleniem koloru i długości włosów, a także odcienia cery Jezusa. Tu z pomocą po raz kolejny przyszli archeologowie, którzy dysponowali malowidłami z tego okresu. Na ich podstawie Neave stwierdził, że Jezus miał ciemne oczy i śniadą cerę, był brunetem. Z kolei przekazy tradycyjne i historyczne z tego okresu wskazują, że musiał nosić zarost".
      • a000000 Re: Antyrasizm 30.06.20, 18:03
       gumpel napisał:

       > Piękne :) A teraz z powrotem na ziemię. Żydzi są jak inni mieszkańcy Bliskiego
       > Wschodu ... hmmm ... śniady ;)

       rasy są trzy: biała, żółta i czarna. Odcienie to efekty krzyżówek. Żydzi są prawdopodobnie efektem takich krzyżówek, ale to nie wadzi temu, że Semici należą do białych - rasa to nie tylko kolor ale i budowa tego i owego.

       Żydzi nie tylko są spokrewnieni z Arabami, ale są ich braćmi. Abraham miał synów dwóch, Ismaela i Izaaka. Przodkiem Arabów jest Ismael, przodkiem Żydów jest Izaak.
       Biała rasa nazywa się rasą kaukaską - obejmuje pół Azji, Europę, północną Afrykę....

       > Tu możecie zobaczyć propozycje wyglądu Jezusa przedstawiona przez antropologa s
       > ądowego dr. Richarda Neave'a (przy założeniu, że był przeciętnym mieszkańcem Pa
       > lestyny tamtych czasów:
       >
       > Teks
       > t linku

       >

       Widziałam tą propozycję. Typowy biały południowiec. Jak dzisiejszy Włoch. Bo już chyba Syryjczyk jest bielszy...

      • maria421 Re: Antyrasizm 30.06.20, 18:04
       Biblia opisuje genealogie Jezusa ktory pochodzil od krola Davida, a ten, wedlug Starego Testamentu byl rudy :

       1. Sam.17, 42 Gdy Filistyn popatrzył i przyjrzał się Dawidowi, wzgardził nim dlatego, że był młodzieńcem, i to rudym4, o pięknym wyglądzie.
       • a000000 Re: Antyrasizm 30.06.20, 18:31
        maria421 napisała:

        > Biblia opisuje genealogie Jezusa ktory pochodzil od krola Davida, a ten, wedlug
        > Starego Testamentu byl rudy :
        >
        > 1. Sam.17, 42 Gdy Filistyn popatrzył i przyjrzał się Dawidowi, wzgardził nim
        > dlatego, że był młodzieńcem, i to rudym4, o pięknym wyglądzie.        rude włosy występują w rasie białej. Rasa czarna i żółta to raczej włosy czarne.
        • gumpel Re: Antyrasizm 30.06.20, 18:49
         Był rudy, miał piękne oczy i pociągający wygląd” (1 Sm 16,12). W tym rysopisie Dawida przymiotnik „admonì” można rozumieć jako: „rudowłosy” (hebr. „adom” – „czerwony”), albo jako „rumiany” ‑ tak jak może wyglądać chłopak żyjący na pastwisku, wystawiony na działanie słońca i wiatru, albo też ‑ według niektórych rabinów – jako „pełnokrwisty”, w sensie mężczyzny pełnego siły i odwagi
         sfd.kuria.lublin.pl/index.php/slowo-na-niedziele/echo-slowa-st/3296-ffff
         • gumpel Jezus i dzieci 30.06.20, 19:17
          Dyskusja z Wami, drogie Panie, zainspirowała mnie do poszukiwań internetowych. I oto na jakie "cudo" natrafiłem:
          https://wf2.xcdn.pl/files/17/06/14/424445_P4Kj_5264272224_a3fb7a7de7_o_54.jpg
          Tekst linku
          Tak sobie myślę, że gdyby na dole obrazka zamiast Murzynka w tej samej pozie i bez ubrania była ta biała dziewczynka, co to jest po prawej, to obrazek zostałby uznany za nieprzyzwoity. Mylę się? Podkreślę, nie widzę tutaj złych intencji autora. On chciał pokazać, że Jezus kocha wszystkie dzieci bez względu na kolor skóry. A wyszło jak wyszło. To się właśnie nazywa systemowy rasizm.
         • maria421 Re: Antyrasizm 30.06.20, 19:24
          Gumplu, jest wiele chinskich obrazow przedstawiajacych Jezusa jako Chinczyka, sa obrazy z czarnym Jezusem i nikomu to nie przeszkadza, bo kazdy, kto czuje sie dzieckiem bozym stwozonym na jego obraz i podobienstwo, moze wyobrazac sobie Jezusa jak chce, najblizej siebie.

          Tylko bialy Jezus przeszkadza :-(

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka