Dodaj do ulubionych

Podwyższony AST

IP: *.rzeszow.vectranet.pl 10.12.10, 17:00
Pani Doktor, córka 18 msc, od kilku dni bardzo marudzi, brak jakichkolwiek oznak infekcji, a wyraźnie złe samopoczucie. Wczoraj wykonane badania (bez wizyty u lekarza, przy okazji kontroli na HCV, bo ja mam HCV plus) , wyniki różniące się od normy to:
podwyższony AST (40) , przy prawidłowym ALT,
z morfologii: obiniżony hematokryt i erytrocyty, podwyższone limfocyty, MCH, MCHC.
Jutro oddamy do badania mocz, w poniedziałek zapewne udamy się do lekarza. Czy są to niepokojące wyniki? dodam, że HCV ma (BOGU DZIĘKI) ujemny.
pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • finka77 Re: Podwyższony AST 17.12.10, 08:01
      Witam
      Norma u dziecka do 2 lat jest do 60
      Podwyższony ASAT przy normalnym ALAT to nie tylko problemy z wątrobą ,ale równiez mogą być choroby mięśni czy krwinek czerwonych.
      Ale u Twojego dziecka ASAt jest o.k
        • finka77 Re: Podwyższony AST 21.01.11, 10:03
          Witam
          Od pediatry z forum dla lekarzy(znajomy lekarz zadał tam pytanie) i jeszcze gdzieś na gazecie o tym czytałam ale nie mogę tego znaleść ,czy to prawda to w końcu nie wiem ,ale mysle że tak bo to dobre forum wchodzi tam bardzo duzo lekarzy.
    • Gość: domza2 Re: Podwyższony AST IP: *.rzeszow.vectranet.pl 18.12.10, 17:28
      Bardzo zależy mi na odpowiedź Pani Doktor, tym bardziej, że Pani Doktor ma wiedzę z zakresu hepatologii.
      Byłam z dzieckim u lekarza. Podane Pani Doktor wyniki morfologii uznał za prawidłowe, przy dobrym poziomie hemoglobiny i leukocytów (a te są w normie). W normie wyszło również badanie moczu.
      Natomiast lekarz zauważył oprócz tego AST (Wynik to 40 U/l przy podanej normie 31; ALT - 16) podwyższony poziom fosfatazy zasadowej, to jest 340 U/L. Dziecko ma 18 msc, wg laboratorium norma to mniej niż 281 dla dziecka 1-3 lat.
      Bardzo się tym wystraszyłam. Lekarz nie podjął żadnych kroków, tylko kazał powtórzyć wyniki za 3 tygodnie. Tymczasem dziś rano dziecko znów wyraźnie coś bolało. Podobnie było tydzień temu, dziwne zachowanie (płacz, jęk, odpychanie, ból) trwało wtedy ok. 4-5 dni. Dziecko było nie do ukojenia, bardzo nerwowe, zbolałe, podałam Nurofen i zachowanie dziecka zmieniło się od razu. Dziecko nie ma żadnych objawów chorobowych.
      Lekarz nie zbadał brzucha dziecka, więc nie wiem, czy narządy są prawidłowej wielkości. Jedynie wykluczył anginę czy inna tego rodzaju infekcję.

DOdam, że nigdy nie podawałam dziecku witaminy D, gdyż od urodzenia była karmiona mlekiem sztucznym Bebilon. Wszyscy lekarze przekonywali mnie, że podawanie witaminy D w tym przypadku jest bezzasadne. Ciemiączko u dziecka zrosło się szybciej i nawet zabraniali mi wystawiać dziecko na słońce.
      Może nie niepokoiłabym sie tak tymi wynikami, gdyby nie fakt, że sama mam HCV, poza tym martwi mnie zachowanie dziecka.
      Dziecko śpi bardzo dobrze, nie płacze w nocy, ale rano, gdy sie obudzi zachowuje się jakby było bardzo głodne , a nie mogło nic zjeść. Irytuje się coraz bardziej , gdy próbuje podac jakieś pokarmy, a nastepnie zaczyna płakać i wydaje się bardzo zbolałe. Nie mozna tego płaczu nijak ukoić. Pomaga jedynie środek przeciwbólowy. Ale przecież dziecko śpi dobrze i budzi się uśmiechnięte, dopiero po kilku minutach po obudzeniu zaczyna się to zachowanie. Ostatnio ma także zaparcia, po 3 dniach bez kupki dałam czopek, bo myślałam, że boli brzuszek. Kupkę zrobiła od razu, ale zachowanie się nie zmieniło.

Poza tym dziecko nie ma widocznych objawów krzywicy (bo o tym teraz czytałam), potliwej główki, czy tez deformacji kośćca. Jedynie ta irytacja o której piszą specjaliści się zgadza.

Jestem bardzo zaniepokojona, bo nie wiem, co dolega dziecku. Co podpowiada Pani Doktor Pani intuicja? Zrobić prywatnie poziom witaminy D (to robi się z kriw?) i USG brzucha? Bo nie wiem, jak mam w tej sytuacji czekac 3 tyg. na powtórzenie badań.
      • Gość: hatsu33 Re: Podwyższony AST IP: *.dynamic.chello.pl 22.12.10, 19:01
        Mój synek (też 18 mies miał wtedy) mial podwyższony ten parametr po infekcji wirusowej (akurat był to rotawirus) Po 3 tyg powtórzone badanie nie wykazało już nic. Nasza pediatra mówiła, że tak się czasem zdarza.
        Poza tym zdarzają mu się bezobjawowe infekcje - aż tu nagle, ni stąd ni zowąd, gorączka. Paracetamol, i na drugi dzień dziecko zdrowe... Albo po prostu kilka dni jest marudny, i mija.. Tak ma.
        • Gość: domza2 Re: Podwyższony AST IP: *.rzeszow.vectranet.pl 28.12.10, 12:01
          Mam wielką nadzieję, że te podwyższone wyniki u mojego dziecka to też "ślady" jakieś infekcji. Na rotawirus szczepiliśmy dziecię. POza tym najbardziej obawiałam się właśnie tego, że nie było żadnych objawów chorowbych. Gdyby wystąpiła temperatura to cieszyłabym się, że organizm dziecka z czymś tam sobie walczy i tak się to uwidacznia. Ale tutaj nie było ani krztyny normalnych objawów chorowbych, tylko to dziwne "bólowe" zachowanie... Na razie takich zachowań nie było, badania robię za dwa tygodnie, oby były już w normie. pozdr
      • finka77 Re: Podwyższony AST 23.01.11, 08:27
        Zazwyczaj normy są dla dorosłych ,czy wyraznie napisane było że to norma dla dzieci ,ja nie jestem az na 100 % pewna czy to żeczywiście jest do 60 ,ale tymi normami dla dorosłych nie zawsze mozna się sugerować zresztą nawet TSH niby to 4 u dorosłych a niektórzy juz zle się czują przy 2,5 .
        dzieci często mają inne normy choćby własnie z morfologia czy TSH .
        Ale nawet jak nie jest w normir to i tak nie jest bardzo podwyższone ,na forum Zdrowie małego dziecko ,ostatnio 2 razy poruszany był ten temat ,pani doktor odpisała i nie kazała się martwić.
    • kotkowa Re: Podwyższony AST 31.01.11, 11:16
      zbadaj dziecko na pasozyty i candide - moga uszkadzac jelita, pasozyty takze watrobe. moj maly tez ma bole brzucha, odpycha sie, prezy, przerywa jedzenie i sie prezy. po wielu m-cach walki i latania po lekarzach okazalo sie, ze ma lamblie i candide, a przez nie tysiac dolegliwosci i alergie. acha, aspat tez ma 40, norma wiekowa do 34 wg mojego lab.
      • Gość: domza2 Re: Podwyższony AST IP: *.rzeszow.vectranet.pl 01.02.11, 21:54
        Lekarz kazał w ogóle nie przejmować się tym naszym AST, za to większy mamy problem z wykrytą podwyższoną fosfatazą alkaiczną oraz monocytami, ale to zapewne nie ma nic wspólnego z tymi bólami brzucha, których już nie ma.
        Co do lamblii, czytałam, że trudno się je diagnozuje, czy to prawda?
        • kotkowa Re: Podwyższony AST 03.02.11, 13:05
          dość trudno wykryć je w kale, bo cysty pojawiają się w nim okresowo. można zrobić też badania na antygen - test Elisa, są tez badania z krwi. Nam sie udalo wykryc je w kale za pierwszym razem, w b. dobrym lab. Felix w Wawie - trzeba przeslac 3 probki zebrane w ostepach 2-3 dniowych, wtedy szanse sa wieksze.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka