Dodaj do ulubionych

Śpiąca królewna

16.01.20, 15:15
Dziś wstałam bladym świtem (na ogół tego nie robię, bo nie muszę) i zastałam ...modraszkę śpiącą w karmniku ustawionym na parapecie : )) Być może to nic niezwykłego, nie wiem, bo jak wspomniałam wstaję zazwyczaj wtedy, gdy ptaki są już od dawna rozbudzone.

Czy zdarzyło się komuś zaobserwować coś podobnego?
Obserwuj wątek
  • nukula4 Re: Śpiąca królewna 16.01.20, 21:02
   Od strzelań sylwestrowych nie było ani jednej sikorki a na podwórzu sa powieszone słoniny - żywej duszy. Wróble też "nie zachodzą" chociaż na dole na krzakach ich pełno. Jedynie przylatują regularnie czyżyki. Nie widziałem spiącej sikorki - mam na balkonie kilka budek i tam mogłyby spać ale aby to stwierdzić musiałbym też wstać rano choć i nie za bardzo bo wystarczy przed siódmąsmile - żadna sztuka. Czy mogłabyś opisać tę spiącą sikorkę - leżała, stała na nóżkach - skąd myśl że spała?
   • elle_du_jour Re: Śpiąca królewna 16.01.20, 21:43
    Siedziała przycupnięta/przykucnięta na krawędzi karmnika, przytulona do jednego z "filarów" w narożniku, ciałem skierowana na zewnątrz karmnika, ustawiona kuperkiem do mnie, więc nie widziałam niestety jej oczu i nie wiem czy były zamknięte czy nie. Podejrzewam, że spała, bo tkwiła tak w bezruchu przez dobre 30 sekund jak ją przyuważyłam i obserwowałam przez szybę, było bardzo wcześnie, około 6.15, półmrok. Główki nie trzymała pod skrzydłem, tylko na wprost. Niestety ktoś wychodził z klatki schodowej, usłyszała hałas, i nagle "wyprostowała się" na nóżkach i odleciała.
    Zakładam, że spała, gdyż nigdy nie widziałam by sikorka (czy inny bardzo ruchliwy, mały ptaszek) podczas czuwania siedziała w bezruchu, jak słup soli. Ale oczywiście mogę czegoś o ptakach nie wiedzieć.

    Na jakiejś anglojęzycznej stronie znalazłam informację, że ptaki mogą zasnąć w karmniku czy na nim; jednak ani słowa o takim zjawisku na polskich stronach.

    Wystrzały sylwestrowe, nawet te okołosylwestrowe trwające tygodniami, nie zrobiły nic "moim" ptakom. Przylatują ciągle bardzo chętnie i tłumnie.

    • palczak.madagaskarski Re: Śpiąca królewna 18.01.20, 11:00
     Ptaki "angielskie" aż tak bardzo się nie różnią od polskich, więc tego typu informacje można też czerpać ze stron anglojęzycznych wink Też nie wstawałam bladym świtem, no i nie mam karmnika, więc takich obserwacji również nie. Dwie myśli: po pierwsze, sikorka w sumie nie musiała spać, mogła akurat nie mieć nic do roboty, czekała na dostawę ziaren do karmnika i oszczędzała energię. Po drugie, ptak "zasypiający" w karmniku może też być chory. Czasem do karmników przylatują ptaki, które się niespecjalnie boją, są napuszone i mogą ucinać sobie drzemki w ciągu dnia - to jest niepokojący objaw. Nie mówię, że Twojej sikorce coś dolegało, ale gdyby taka obserwacja się powtarzała w ciągu dnia, to warto wziąć to pod uwagę.
     • elle_du_jour Re: Śpiąca królewna 18.01.20, 15:29
      > po pierwsze, sikorka w sumie nie musiała spać, mogła akurat nie mieć nic do rob
      > oty, czekała na dostawę ziaren do karmnika i oszczędzała energię.

      Ziarno w karmniku było, bo wysypuję je tuz przed pójściem spać tak, aby o świcie ptaki miały co jeść.
      Wymyśliłam sobie taką historię dla tej królewny: obudziła się bardzo wcześnie, trochę przed całą resztą towarzystwa, wybrała się do karmnika, trochę podjadła, przycupnęła i ...przysnęła : ) Nie wiem czy to możliwe/wiarygodne. Bo raczej wątpię, że siedziała tam całą noc. 2-10 metrów dalej są całe ciągi żywopołotowe i kilka niewysokich drzew gdzie większość ptaków, które karmię nocuje.

      > ak "zasypiający" w karmniku może też być chory. Czasem do karmników przylatują
      > ptaki, które się niespecjalnie boją, są napuszone i mogą ucinać sobie drzemki w
      > ciągu dnia - to jest niepokojący objaw. Nie mówię, że Twojej sikorce coś doleg
      > ało, ale gdyby taka obserwacja się powtarzała w ciągu dnia, to warto wziąć to p
      > od uwagę.

      A o tym nie pomyślałam, dzięki! W ciągu dnia niczego podobnego nie zauważyłam, ale będę obserwować.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka