Dodaj do ulubionych

Siostra dla Flory

13.06.21, 23:55
Zagwozdka imienna po latach smile

W tym [forum.gazeta.pl/forum/w,12924,163317300,163317300,Albert_Edmund_Rupert_czy_jeszcze_inaczej_.html] wątku szukałam przed laty imienia dla polsko-australijskiego chłopaka. Alarm odwołany, bo jednak dziecko nr 1 okazało się dziewczynką, Florą Magdaleną. Teraz pojawia się babka nr 2 - i problem imienny znów wypłynął.

Kryteria niestety dość wyśrubowane:

Imię powinno być międzynarodowe, pisane i wymawiane tak samo po polsku i angielsku (odpadają litery v, q, x, w, c, j; odpadają kombinacje Agnieszka-Agnes, Monika-Monica, Alicja-Alice itd), raczej z tych oryginalniejszych, i żeby ładnie brzmiało z dość popularnym nazwiskiem P....ton.

Na drugie imię będzie najprawdopodobniej Ada, na cześć przyjaciółki oraz Ady Lovelace. Ada byłaby numerem jeden, gdyby nie sonda wśród anglojęzycznych znajomych (oraz koleżanek o tym imieniu); większość niestety wymawia ją "Ejda", a nie mam zamiaru utrudniać dziecku życia ciągłym poprawianiem własnego imienia.

Na razie na liście są Antonia (mój nr 1, mąż nie jest fanem), Daria (ale z Adą brzmi średnio), Magdalena (to typ męża, na mój gust zbyt popularne), Tulia (inicjały TAP? hmmm), Kira (trochę boję się "Kiły" i skojarzeń z kirem), Kalia (zbyt pogrzebowe, chociaż brzmi ładnie), Emilia (niby ok, ale strasznie popularne), Nina (zbyt skrótowe), Melania (Trump zepsuł)...

Co jeszcze? Pomożecie?
Obserwuj wątek
    • ilia.1 Re: Siostra dla Flory 14.06.21, 05:54
      Wybrałabym z podanych imion Melanię, Antonię lub Emilię.

Ida, Idalia, Helena, Eliza, Marta, Laura, Anna, Stella, Emma, Aurora, Aurelia, Amelia, Diana, Lea, Lia, Adela, Adelina, Alina, Kornelia, Celina, Marcelina, Julian(n)a, Kora, Mira, Marina, Bianka, Blanka, Natalia, Lilian(n)a, Lilla, Lilia, Milena, Lena, Teresa, Stefania, Regina, Pelagia, Paulina, Irena, Gabriela, Pola, Daniela, Tatiana, Eleonora, Leonia, Nadia, Agata, Olga, Mil(l)a, Klaudia, Anita, Aneta, Julita, Amanda, Alexandra, Dominika, Monika, Sabina, Wanda, Maria, Sonia, Kornelia, Daria, Paula, Marika, Zofia, Renata.

Edwin, Leon(ard), Leopold, Zachary, Bruno, Konrad, Hubert, Norbert, Albert, Olaf, Joachim, Florian, Marcel, Wilhelm, August, Bernard, Alfred, Fabian, Julian, Gabriel, Robert, Gilbert, Walter, Hugo, Stefan, Oskar, Adam, Sebastian, Adrian, Daniel, Kamil, Samuel, Roman, Dominik, Edgar, Erwin, Edmund, Kornel, Tadeusz.

Ivo, Felix, Max, Maximilian, Alexander
      • ilia.1 Re: Siostra dla Flory 14.06.21, 07:41
        Klemens, Otto, Nikodem, Dorian, Miron, Melchior, Kordian, Marian, Milan, Kasjan, Lambert, Kosma, Tytus, Herbert, Emil, Aron, Jan, Serafin, Oliwier, Wicent, Tristan, Samson.

Marianna, Emiliana, Bogna, Petra, Sara, Salomea, Inka, Inka, Tina, Hanna, Estera, Gloria, Roberta, Pia, Jowita, Mia, Lina, Frida, Nel(l)a, Julia, Nel(l), Elena, Marlena, Antonina, Amalia, Serafina, Lara, Liwia, Oliwia, Malwina, Malina, Leandra, Aria, Liana.
    • paula.anna Re: Siostra dla Flory 14.06.21, 10:42
      Antonia- podoba mi się 🙂.
      Melanię lubię, nie kojarzy mi się z żoną Trumpa.

Emilia i Nina faktycznie, wg mnie, nie bardzo.
      Daria, Magdalena, Tulia- też nie dla mnie.

Proponuję- Lily, Matyldę, Emmę, Aurorę, Adelę ( zamiast Ady, dla mnie skrótowa, jak i Flora, więc może?), Miriam, Noemi, Leonię.
      Klarę, Annę, Laurę- te są pewnie zbyt popularne w Polsce 🤔
    • martalucja2 Re: Siostra dla Flory 14.06.21, 10:53
      Moje propozycje: Emma, Agata, Alina, Aurora, Nina, Olga, Sara, Stella, Tamara, Helena, Marina.

Nie wszystkie są w moim typie, ale spełniają Wasze wymagania: pisownia i wymowa w polskim i angielskim jest taka sama smile

Ja osobiście zdecydowałabym się na Ninę lub Sarę.
    • retro-story Re: Siostra dla Flory 15.06.21, 23:49
      Dzięki za propozycje! Mężowi się podoba Malina, mnie trochę mniej; ja lubię Leonię, ale mąż stwierdził, że nie jest w stanie tego imienia poprawnie napisać ze słuchu (reszta anglojęzycznych będzie mieć ten sam problem). Lara jest ładna, ale zbyt podobna do Flory. Sara - a właściwie Sarah - jest megapopularna w moim przedziale wiekowym.
      Reszta jakoś tak nie bardzo.
      • annthonka Re: Siostra dla Flory 16.06.21, 10:25
        Z jednej strony Sarah jest bardzo popularne w przedziale wiekowym 35-50, ale z drugiej strony Sara (bez h) jest w pierwszej setce nadań w UK.

www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/birthsdeathsandmarriages/livebirths/datasets/babynamesenglandandwalesbabynamesstatisticsgirls

Może ten link przyniesie inspiracę smile
    • dalenia Re: Siostra dla Flory 16.06.21, 12:22
      Antonia, Melania i Nina są super.
      Lubię Darię, ale kiedyś jedna z forumowiczek zauważyła, że Daria wymawiana z angielska brzmi trochę jak rozwolnienie 🤷‍♀️ stąd chyba bym do niej nie zachęcała w anglojęzycznych warunkach.
      Magdalena faktycznie lekko nudna, sztampowa, choć ładna.
      Tulia nie bardzo mi się podoba, ale w międzynarodowych warunkach to spoko opcja.
      Kira właśnie dla mnie za bardzo zalatuje kirem żałobnym tudzież kiłą.
      Kalia z kolei mocno pogrzebowa wink ale tak brzmieniowo ładnie.
      Nigdy nie lubiłam Emilii, jest dla mnie mdła i nijaka.

Sporo propozycji już padło, pewnie się powtórzę:
      Ariana, Anna, Daniela, Estera, Fabia, Gloria, Helena, Lidia, Marianna, Manuela, Noemi, Ofelia, Oriana, Rozalia, Stella, Selena, Sabina, Teodora, Teona, Zara?
    • sulika Re: Siostra dla Flory 16.06.21, 15:46
      Flora Magdalena-pięknie!
      Z Waszych propozycji jestem za Tulią, Melanią, Niną, Emilią (ale do Flory zbyt popularna).

Z różnych bajek
      Ariadna, Dalia, Saskia, Nila, Linda, Lina, Rebeka, Berenika, Diana, Fabia, Aria, Abigail, Noemi, Stella, Penelopa, Malia, Adamina, Miriam, Amalia, Adelina, Amanda, Gloria, Greta, Marianna, Barbara, Debora, Tamara,
    • misslucky133 Re: Siostra dla Flory 18.06.21, 00:20
      Duze znaczenie mialoby dla mnie miejsce zamieszkania bo jesli mieszkacie na stale w Australii, nie ma sensu zniechecac sie do jakichs imion ze wzgledu na popularnosc w Polsce. Imiona ktore uznaje sie tu za oklepane, nudne czy nijakie, bardzo czesto za granicami brzmia swiezo i ciekawie.

Emilia to super opcja jesli chodzi o kraje anglojezyczne, ladne dzwieczne, delikatne i cudnie sie zdrabnia Millie, Emmy, Mia. Najczesciej jest uzywana jako pelna forma lub zdrabniana do Millie. Absolutnie nie jest mylona z popularna Emily ale dzwiekowo bardzo podobna do Amelii.

Antonia... Ja poprostu nie widze uroku w tym imieniu wiec ciezko mi sie wypowiedziec. Uwazam, ze to imie spelnialoby Wasze kryteria. Bardzo podobne do Antoniny, ktora jaz zdazyla stac sie oklepana i popularna. W Polsce odbieralabym to imie jako ''wariacja'' Antoniny, bez szalu.

Daria - podoba mi sie ale za granica nie do nadania ze wzgledu na skojarzenia z biegunka.

Magdalena - takie sobie, nigdy nie bylam fanka i nie rozumialam popularnosci tego imienia, podobnie jak Agnieszki i Katarzyny. Ja bym nie nadala.

Tulia - dla mnie przekombinowane. Natalia jest za granicami zdrabniana do Tali (inne zdrobnienia: Tally, Lia, Nat) i chyba wolalabym nadac ja. Na minus popularnosc w Polsce ale imie klasyczne i wiem, ze za granica odbierane pozytywnie.

Kira - dla mnie ok, mysle ze w Pl nie sprawialaby problemu ale osobiscie nie moj gust.

Kalia - jak wyzej... chyba wolalabym Kaline. Mialabym problem ze zdrobnieniem Kalii a lubie jak imie ma chociaz jedno ladne zdrobnienie.

Nina - nie odbieram jakos strasznie skrotowo, za granica funkcjonuje super. Jest jednak takie ''plaskie'' i ubogie w brzmieniu, podobnie jak wiekszosc krotkich imion.

Melania - nie ma kojarzen z Trumpem ale ma co w brzmieniu czego nie lubie. Dla mnie bardzo mdle, zdrobnienie Mela... no nie wiem, kwestia gustu.

Jesli podoba Wam sie Ada to moze Adrian(n)a? W krajach anglojezycznych jest zdrabniana jako Adri, Ria, An(n)a lub Ada. Jesli nie podoba Wam sie ''Ejda'' zawsze mozecie poprawiac ze to Ada, nie Ejda. Pomylki beda tylko gdy ktos bedzie czytal Ade jako pelna forme ale jesli bedzie to Adrianna (przez was zdrabniana i przedstawiajaca sie jako Ada) to zostanie w uzyciu wlasnie Polska forma.
      • retro-story Re: Siostra dla Flory 20.06.21, 02:00
        Mieszkamy w Wielkiej Brytanii, tu Emilia jest w pierwszej trzydziestce, więc też bardzo popularna. Adrianna nie bardzo mi się podoba - a poprawianie wymowy imienia jest niesłychanie żmudne, niestety wiem z doświadczenia. Niby mała rzecz, ale ludzie i tak zapominają o preferowanej wymowie, a tymczasem zaczyna się powoli nienawidzić własnego imienia jako źródła kłopotów.
        • misslucky133 Re: Siostra dla Flory 21.06.21, 11:26
          To chyba Antonia rzeczywiscie bylaby super opcja na UK. W Polsce wpasuje sie w bierzaca mode na Antonine. Ciezko jest o idealny wybor na dwa kraje, czasem jedynym wyjsciem jest kompromis.
    • sulimira Re: Siostra dla Flory 18.06.21, 01:21
      Podobna do Kalii jest Kalista. Mozna zaznaczac, ze Kalista przez "k". Ja tak robie z Kassandra. W angielskojezycznych krajach czestoo sie zdarza pisanie imion na c przez k. Przyznam, ze imie podoba mi sie w brzmieniu, a znaczenie "najpiekniejsza" napewno jest rowniez zachecajace.
    • zamarzenia90 Re: Siostra dla Flory 18.06.21, 01:52
      Melania bardzo mi się podoba, ale u mnie niestety mąż odrzucił to imię.
      Antonię też bardzo lubię, ale bałabym się, że będzie mylona z Antoniną.
      Emilia i Magdalena dla mnie za popularne, a za Emilią ogólnie nie przepadam.
      Kalia, Daria i Kira nie w moim guście.
      Nina jest ok, chociaż dla mnie tez trochę skrótowe.

Propozycje: Lidia, Lea, Liwia, Helena, Emma, Klara, Ida, Lilla, Anastazja, Gaja, Weronika, Ewa.
        • retro-story Re: Siostra dla Flory 20.06.21, 02:04
          Dzięki! Sprawdza się na tyle dobrze, że mąż dla dziewczyny nr 2 nieśmiało zaproponował, żeby może po prostu było Magdalena Flora big_grin

Niestety wszystkie imiona z W i J odpadają, bo trzebaby je zamienić na V i I/Y, co oznacza +100 do pretensjonalności w wersji polskiej. Szkoda, bo bardzo mi się podoba imię Ewa np.
          • zamarzenia90 Re: Siostra dla Flory 22.06.21, 00:39
            Ja tez mam Florkę, na początku trochę nie byłam przekonana czy to na pewno TO imię, ale teraz nie wyobrażam sobie, żeby córa miała na imię inaczej wink
            Magdalenę lubię, ale miałam tyle koleżanek o tym imieniu, że nie nadałabym córce.
            Gabriela jest ok, ale ja bym skreśliła imię zajęte w rodzinie.
    • retro-story Re: Siostra dla Flory 20.06.21, 02:05
      Po wczorajszych dyskusjach doszła jeszcze Gabriela. Minusy są dwa: kuzyn tak nazwał dziecko (co może nie jest problemem, bo rzadko się widzimy), plus inicjały GAP są średnio miłe.
    • retro-story Re: Siostra dla Flory 02.07.21, 14:22
      Pojawiła się kolejna opcja: Anatolia. Mężowi bardzo się podoba, mnie trochę martwi skojarzenie geograficzne - nie chcę, żeby wpisywało się w ciut pretensjonalny trend nazywania dzieci nazwami miejsc (Brooklyn, India); z tego powodu w przedbiegach odpadła Alberta.
      Za Anatolią przemawia fakt, że mój dziadek miał na imię Anatoliusz, więc imię jest poniekąd rodzinne, plusem jest też piękne zdrobnienie Tola. Na minus mniej piękne zdrobnienie Ana, i potencjalne pytania "To zrobiliście ją na wakacjach w Turcji?". Cóż, jeśli się zdecydujemy na Anatolię Adę, znajomi Turcy będą zachwyceni - Anatolia, wiadomo, a Ada to po turecku "wyspa".
      • dalenia Re: Siostra dla Flory 02.07.21, 17:22
        Anatolia jest super! Sama ją rozważam smile może i Turecko-geograficzna, ale mi to akurat nie przeszkadza. Nie bałabym się też Any. Nigdy nie spotkałam się z takim zdrobnieniem choćby od Anastazji (mam w otoczeniu) czy Anatoli, którą kiedyś znałam. Jestem na tak, Tolijka jest ekstra!
      • gaudencja Re: Siostra dla Flory 02.07.21, 22:16
        Jesli dziadek był Anatoliuszem, to nie zastanawiałabym się. Na wszelkie pytania będziecie odpowiadać, że imię jest na cześć pradziadka. A Tola to świetne zdrobnienie i basta wink
        IMO to najlepsza z dotychczasowych propozycji, choć Tulia niczego sobie.

Dorzucę jeszcze na wszelki wypadek: Leandrę, Nikandrę, Reginę (wiem, ze w wymowie się różnią...), Kleonikę, Stellę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.